Kablovski / kabelski router s wifi mogučnošću

poruka: 37
|
čitano: 36.690
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Kablovski / kabelski router s wifi mogučnošću

Pozz svima!

 

Treba mi prijedlog routera s wifi opcijom za kablovski internet.

Znaci taj router trebao bi na poleđini imati utor za koaksijalni kabel i da ima wifi opciju da mogu imat net po cijelom stanu.

 

Trenutno imam scientific atlanta epc2203, no nažalost nema mogućnost wifi-a

 

Sex is like Nokia (connecting people), like Nike (just do it), like Pepsi (ask for more) and like Samsung ( everyone is invited)
 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Kablovski / kabelski router s wifi mogučnošću

Isključi DHCP na tom routeru, kupi kakav wireless AP za 200tinjak kn, spoji ga na ovaj Ethernet port i uključi DHCP na njemu.

 

Ovako nešto.

http://nighthawk-software.blogspot.com/
Poruka je uređivana zadnji put ned 30.9.2012 21:23 (Sum_of_all_fears).
15 godina
offline
Kablovski / kabelski router s wifi mogučnošću

OK,hvala ti, no da li postoji baš router?

Sex is like Nokia (connecting people), like Nike (just do it), like Pepsi (ask for more) and like Samsung ( everyone is invited)
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Kablovski / kabelski router s wifi mogučnošću

@Sum_of_all_fears:
Evo upravo sam kupio "wireless AP" na preporuku, jer i sam sam uzeo bnet i treba mi još wireless router koji ću spojit na cable modem, a upalo mi u oći '150Mbps' za bolju propusnost između spojenih računala te nisam gledao što si zapravo preporučio. Preporučio si 'Wireless Range Extender' koji je uređaj za wireless spajanje sa wireless routerom te samim time "wireless produžni" za neko kućanstvo, ured ili što već.

Ako sam pogriješio molim bih te da me ispraviš i pomogneš mi kako uopće ući u postavke routera jer ih nema? Jer ovo zapravo nije router. Ako si pogriješio te išao na brzinu pogledat što se može preporučit forumašu u zabludi, ubuduće pazi jer ovako sam bezveze ostao bez 230kn za nešto što mi uopće ne služi. Moja krivica je što nisam bolje ispitao čemu taj uređaj služi, ali smatram da je ovo ozbiljan forum gdje dolaze i laici tražeći pomoć.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kablovski / kabelski router s wifi mogučnošću
kc-kb kaže...

..

Trenutno imam scientific atlanta epc2203, no nažalost nema mogućnost wifi-a

 

-ima bnet tema, skraćeno:

-nabavi router s WAN portom i WLANom. (red dolje, AP, često se router može prebaciti u AP i obrnuto).

 

avantgard kaže...

.. ovo ozbiljan forum gdje dolaze i laici tražeći pomoć.

- čitav internet je prepun 'savijeta', pa i na ovom forumu se pronađe i dobrih rješenja, problem je prepoznati ih.

 

-i btw: ne vidim razlog zašto si kupio AP/extender.. konkretna tema.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 10.10.2012 22:40 (ihush).
13 godina
offline
Re: Kablovski / kabelski router s wifi mogučnošću
avantgard kaže...

@Sum_of_all_fears:
Evo upravo sam kupio "wireless AP" na preporuku, jer i sam sam uzeo bnet i treba mi još wireless router koji ću spojit na cable modem, a upalo mi u oći '150Mbps' za bolju propusnost između spojenih računala te nisam gledao što si zapravo preporučio. Preporučio si 'Wireless Range Extender' koji je uređaj za wireless spajanje sa wireless routerom te samim time "wireless produžni" za neko kućanstvo, ured ili što već.

Ako sam pogriješio molim bih te da me ispraviš i pomogneš mi kako uopće ući u postavke routera jer ih nema? Jer ovo zapravo nije router. Ako si pogriješio te išao na brzinu pogledat što se može preporučit forumašu u zabludi, ubuduće pazi jer ovako sam bezveze ostao bez 230kn za nešto što mi uopće ne služi. Moja krivica je što nisam bolje ispitao čemu taj uređaj služi, ali smatram da je ovo ozbiljan forum gdje dolaze i laici tražeći pomoć.

Pa uređaj ti ima AP mod (barem tako piše u specifikaciji)

 

Features
- 150Mbps wireless data rates ideal for video streaming, online gaming and internet calling
- CCA Technology improves wireless performance while automatically avoiding channel conflict
- Range Extender Mode boosts wireless signal to previously unreachable or hard-to-wire areas flawlessly
- Easily expand wireless coverage at a push of Range Extender button
- Achieves full 54Mbps speed when linking with legacy 802.11g products
- Advanced WPA/WPA2 encryptions protect your network from security threats
- Bundled utility provides quick & hassle free connections to routers or AP
- Provides throughput monitor indicating the current wireless throughput
- Supports configuration backup/restore and firmware upgrades
- External detachable antennas allow for better alignment and stronger antenna upgrades

Specifications
HARDWARE SPECIFICATION
- Wireless standards: IEEE 802.11n, IEEE 802.11g, IEEE 802.11b
- Interface: 1× 10/100Mbps Auto-Sensing RJ45 Port (Auto MDI/MDIX)
- Button: Reset Button, Range Extender Button
- External Power Supply: 9VDC / 0.85A
- Antenna: 4dBi Detachable Omni Directional Antenna
- Dimensions: 150×100×28 mm

SOFTWARE SPECIFICATION
- Frequency Range: 2.4 - 2.4835GHz
- Signal Rate:
* 11n: Up to 150Mbps(dynamic)
* 11g: Up to 54Mbps(dynamic)
* 11b: Up to 11Mbps(dynamic)
- Wireless Transmit Power: 20dBm (max. EIRP)
- Receive Sensitivity:
* 130M: -68dBm@10% PER
* 108M: -68dBm@10% PER
* 54M: -68dBm@10% PER
* 11M: -85dBm@8% PER
* 6M: -88dBm@10% PER
* 1M: -90dBm@8% PER
- Wireless Mode: Range Extender Mode / AP Mode
- Wireless Functions: WDS Bridge, Wireless Statistics
- Wireless Security:
* SSID Enable/Disable MAC Address Filter 64/128/152-bit WEP
* Encryption WPA/WPA2/WPA-PSK/WPA2-PSK (AES/TKIP)
* Encryption
- Advanced Functions: Throughput Monitor, DHCP Server

 

Problem koji ja vidim u ovom uređaju je da ima samo jedan LAN port, kako na modemu imaš također samo jedan onda si lagano u banani što se tiče LAN-a. Imaš tu na forumu temu koju je obradio vlad0 baš za vezano uz ovu problematiku.

 

JA sam kod sebe riješio problem s Cisco-Linksys routerom (4 Lan porta + WAN) i imam bežičnu mrežu i žičnu. Sve radi kako treba, media player, desktop s Linuxom, laptop s windowsima. Mogu pristupiti podacima s jednog mjesta na drugo bez problema.

Stručnjak za odmaganje...
15 godina
odjavljen
offline
Re: Kablovski / kabelski router s wifi mogučnošću

150mbit zaboravi, ionako se 99% wifi uređaja spaja na max 54mbit.

 

Taj uređaj koji si kupio i je router. Prouči njegove upute - prvo ga moraš spojiti na PC, otići na njegovu default adresu (192.168.1.1 ili 192.168.1.1 - može biti i 10.0.0.1 ili što već). Tamo ga postavi da radi u extender modu ili tako nešto. Uključi DHCP, postavi wireless zaštitu i odspoji ga sa kompa.

 

Između ostalog, u postavkama moraš naštimati da mu gateway bude na 192.168.1.1 ili koja je već IP od tvog bnet modema. Sve ti piše, upute za takve extendere su vrlo opširne sa sličicama i korak-po-korak uputama kako namjestiti određeni mod rada.

 

Ti tražiš extender ili AP mod - cilj ti je povući internet sa LAN porta i routati ga na wifi. bnet modem -> LAN -> Wifi AP - wifi klijenti

 

Sada odi u postavke bnet modema, isključi dhcp, spoji AP LAN kabelom i upali ga. Sad bi mreža morala biti vidljiva i kada se spojiš wirelessom, imat ćeš net.

 

Sve ovo što sam rekao imaš u uputama...

http://nighthawk-software.blogspot.com/
14 godina
offline
Kablovski / kabelski router s wifi mogučnošću

Ma neka i ima jedan LAN port, spojim ovaj "router" sa svojim laptopom namjestim da se WLAN upali, te odspojim laptop te spojim modem na "router." Spojim se na "router" i upišem sve potrebne postavke (username, password) te omogućim spajanje na internet. Ali problem je u tome što softverski jednostavno ne mogu ući klasično u router "192.168.1.1" ili bilo koja druga adresa (kako je u manualu napisano "192.168.1.254") i nigdje ne piše u manualu da je to router.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Kablovski / kabelski router s wifi mogučnošću
Sum_of_all_fears kaže...

150mbit zaboravi, ionako se 99% wifi uređaja spaja na max 54mbit.

 

Taj uređaj koji si kupio i je router. Prouči njegove upute - prvo ga moraš spojiti na PC, otići na njegovu default adresu (192.168.1.1 ili 192.168.1.1 - može biti i 10.0.0.1 ili što već). Tamo ga postavi da radi u extender modu ili tako nešto. Uključi DHCP, postavi wireless zaštitu i odspoji ga sa kompa.

 

Između ostalog, u postavkama moraš naštimati da mu gateway bude na 192.168.1.1 ili koja je već IP od tvog bnet modema. Sve ti piše, upute za takve extendere su vrlo opširne sa sličicama i korak-po-korak uputama kako namjestiti određeni mod rada.

 

Ti tražiš extender ili AP mod - cilj ti je povući internet sa LAN porta i routati ga na wifi. bnet modem -> LAN -> Wifi AP - wifi klijenti

 

Sada odi u postavke bnet modema, isključi dhcp, spoji AP LAN kabelom i upali ga. Sad bi mreža morala biti vidljiva i kada se spojiš wirelessom, imat ćeš net.

 

Sve ovo što sam rekao imaš u uputama...

Moje iskustvo s podešavanjem ovakvih uređaja je takvo da ih moraš podesiti preko žice a ne ide bežično (barem kod onih koje sam ja imao), čisto da razjasnimo čovjeku spajanje na komp.

 

Ipak mislim da će biti hendikepiran jer neće imati niti jedan LAN priključak slobodan.

Stručnjak za odmaganje...
13 godina
offline
Re: Kablovski / kabelski router s wifi mogučnošću
avantgard kaže...

Ma neka i ima jedan LAN port, spojim ovaj "router" sa svojim laptopom namjestim da se WLAN upali, te odspojim laptop te spojim modem na "router." Spojim se na "router" i upišem sve potrebne postavke (username, password) te omogućim spajanje na internet. Ali problem je u tome što softverski jednostavno ne mogu ući klasično u router "192.168.1.1" ili bilo koja druga adresa (kako je u manualu napisano "192.168.1.254") i nigdje ne piše u manualu da je to router.

A da nemaš uključen DHCP na modemu i ovom uređaju?

Stručnjak za odmaganje...
14 godina
neaktivan
offline
Re: Kablovski / kabelski router s wifi mogučnošću
ihush kaže...
kc-kb kaže...

..

Trenutno imam scientific atlanta epc2203, no nažalost nema mogućnost wifi-a

 

-ima bnet tema, skraćeno:

 

Bio sam i ja svojevremeno pisao nešto o tome (dok sam bio na BNetu) - TEMA.

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
15 godina
odjavljen
offline
Re: Kablovski / kabelski router s wifi mogučnošću

Greška u koracima.

 

Jesi uključio AP mod? Je li te pitao gdje je gateway? Jesi ugasio DHCP na modemu i upalio na APu?

 

Prvo morašsve iskonfigurirati na 192.168.1.254 (wifi config, lan config), ugasiti ga, srediti bnet modem, ugasiti sve, spojiti bnet i ap, upaliti bnet pa ap i tek onda možeš na net.

 

Osim toga, u 90% slučajeva kada sam radio takve mreže, taj AP bi postao "nedostupan" tj. do njegovog configa nikad nisam mogao doći sve dok se nisam spojio žicom direktno na LAN1 ili zadnji LAN port.

 

Ako se sa tupavim Thomsonom može napraviti AP (a on uopće nije predviđen za to) i ako se onaj prvi T-comov (ili drugi?) modem (bijeli Zxyel) može pretvoriti u switch, onda ovo mora proraditi iz prve i bez ikakvih problema jer je to extender/AP.

 

RTFM.

 

[edit] - za početak, resetiraj AP na default postavke. Imaš (vjerojatno) mali, uvučeni prekidač koji pritisneš čačkalicom dok je uređaj upaljen ili prije paljenja. Ugl, resetiraj ga na tvorničke postavke i kreni od početka. Ne brzaj, ne radi na pamet, dobro čitaj upute i radit će jer mora. Negdje si zeznuo sa konfiguriranjem LAN mreže.

 

Ako nekog zanima, mislim da imam negdje upute kako napraviti AP od Thomson SpeedToucha 780. Uključuje promjenu FWa, malo prčkanja po konzoli i za pola sata imate potpuno funkcionalan AP sa WLANom i 3 LAN porta za 50-100kn koliko dođe na njuškalu.

http://nighthawk-software.blogspot.com/
Poruka je uređivana zadnji put sri 10.10.2012 23:00 (Sum_of_all_fears).
14 godina
offline
Kablovski / kabelski router s wifi mogučnošću

U nemogućnosti sam ikako ući u postavke modema. Tražio sam koji je default gateway i na internetu i u CMD-u probao naći, ali ništa ne otvara. (u prilogu su vam screenshotovi od CMD-a). Ni 192.168.1.1 niti 10.2.0.1. Pak u svoj TL-WA730RE sam uspio ući, ali on nema nikakve mogućnosti unašanja ISP-ovog username i passworda, niti ima WAN port. Kako onda uopće omogučiti spajanje i routing mode kada niti modem nema mogućnost samostalnog spajanja kao ni ovaj TL-WA730RE. Jedino ako se stavljanjem firwarea dd-wrt dobije ta mogućnost, i ako se LAN port može prebrikati u WAN onda je sve moguće. Ali ovako ne vidim rješenje.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Kablovski / kabelski router s wifi mogučnošću
avantgard kaže...

U nemogućnosti sam ikako ući u postavke modema. Tražio sam koji je default gateway i na internetu i u CMD-u probao naći, ali ništa ne otvara. (u prilogu su vam screenshotovi od CMD-a). Ni 192.168.1.1 niti 10.2.0.1.

Kakav 10.2.0.1?? Lijepo piše gdje je gateway - 10.63.192.1. Ako nije to, pogledaj u uputama od modema ili nazovi ISP.

avantgard kaže...

 Pak u svoj TL-WA730RE sam uspio ući, ali on nema nikakve mogućnosti unašanja ISP-ovog username i passworda,

U AP ne unosiš username i password od ISPa! On ne radi konekciju na net jer on nije modem! Jedina stvar koju upisuješ u AP je IP od gatewaya tj. modema.

avantgard kaže...

...niti ima WAN port. Kako onda uopće omogučiti spajanje i routing mode kada niti modem nema mogućnost samostalnog spajanja kao ni ovaj TL-WA730RE.

Nema veze što nema WAN port. Nemaju ni zxyel, ni thomson ST780 niti Canyonov AP (kojem sam zaboravio ime). Na zxyelu kao WAN port služi LAN1, na thomsonu LAN4 ili LAN1 (sa org FWom iako to nigdje ne piše) a na Canyonu kojeg imam WAN port je bilo koji LAN priključak dok je on u AP modu. Dakle, na Canyonu mogu dovesti internet sa routera, modema ili switcha na bilo koji LAN port i klijenti koji se spoje na njega imaju net.

 

Krenuo si u skroz krivom smjeru. AP ne zna koji je ISP niti ga je briga. On samo forwarda internet sa LANa na wifi. Trenutno nemam vremena ali ako ne uspiješ, naći ću manual sam ili ćeš mi ga ti poslati pa ćeš dobiti korak-po-korak upute kako osposobiti AP na tom uređaju.

 

Stvar je u pravilu vrlo, vrlo jednostavna. Jedini podatak koji APu treba je IP od modema tj. zanima ga gdje je gateway.

 

Što se tiče configa samog modema, do njega moraš doći da bi ugasio DHCP, ništa drugo.

http://nighthawk-software.blogspot.com/
Poruka je uređivana zadnji put pet 12.10.2012 16:34 (Sum_of_all_fears).
15 godina
offline
Re: Kablovski / kabelski router s wifi mogučnošću
avantgard kaže...

.. ali on nema nikakve mogućnosti unašanja ISP-ovog username i passworda, niti ima WAN port. Kako onda uopće omogučiti spajanje i routing mode kada niti modem nema mogućnost samostalnog spajanja kao ni ovaj TL-WA730RE..

- koristiš xcarnet, to dodatno 'komplicira' jer je 'daiup' konekcija. Vidi tut koji je Vlad0 napravio, možda pomogne. Trebao bi uređaj koji ima potrebne postavke.

- inače bnetov modem automatski spaja, samo jednog usera koji je priključen (pročita MAC). Kod izmjnene je potrebno ugasiti-upaliti modem (ili resetirati).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Kablovski / kabelski router s wifi mogučnošću

Ti govoris o nekakvom adsl routeru a ovo je oprema koja radi malo drugacije (nacelo je isto ali konfiguracija i mogucnosti sa strane korisnika - nisu).

U (pravu) konfiguraciju scientific atlante vulgaris korisnik nemoze nikakvim pristupom preko lan sucelja niti to ima smisla za ovo sto on zeli.

Nije potrebno nista promijeniti u bnet kabl. modemu, potreban je samo odgovarajuci router sa wan portom (nacelno nekakav mogucnost kloniranja mac adrese, dodjela wan dynamic ip itd.) i odgovarajucim klijentom u routeru u slucaju xcarneta.

Glede bneta, router se postavi u isti subset modema a npr. klijenti za wireless izvan njega i to radi cim se pospoji.

Vlad0 sve to negdje pojasnjava detaljnije, a ima i drugih tema o tome :)

 

Mada je nepotrebno, ipak ako netko zaluta ovdje..wr340g/gd rade sto treba, nekih 150kn.

Poruka je uređivana zadnji put pet 12.10.2012 21:32 (kunof00).
14 godina
offline
Kablovski / kabelski router s wifi mogučnošću

Ok. Kako sam kupio ovaj 'Range Extender' pokušao sam sad na sve moguće načine barem prve korake napraviti da osposobim ikako željeni cilj da imam wireless po cijelom stanu.

 

@Sum_of_all_fears: Cijenim tvoju pomoć i tvoj trud, ali kada sam ponovo sad pročitao sve tvoje postove ne znam jel pričamo o istome. Ja sam uspio klasičnim i najjednostavnijim putem se spojit na XCARNet i preko ovog 'Range Extendera' na način da sam UTP spojio iz modema u njega i preko wirelessa sa laptopom našao svoj 'Range Extender' i spojio se preko dail-up konekcije. To šljaka, apsolutno radi. Ali ja imam više uređaja u stanu, i treba mi neki uređaj koji će biti spojen 24 sata na modem, i širit konekciju i omogućiti ju na više wireless uređaja. Ovaj preporučeni TP-LINK NEMA nigdje mogućnost da on glumi uređaj koji će vršiti konekciju, a pogotovo nema modem tu mogućnost. Sve sam prošao 'z brda, z dola' u konfiguraciji TP-LINK-a i on jednostavno ima mogućnost da dijeli i širi dalje vezu, ali nema nikakvu mogućnost da ju stvara. (u prilogu vam je cijeli web configuration panel. trenutno u AP modu, ali isto je sve ponuđene stavke i ako stavim extender) To si si sam napisao, to i znaš (imaš veće znanje od mene u tom području). I ako postoje već neke mogućnosti tipa flashanje firmwarea, mjenjanje LAN u WAN port, opet ne vidim ćemu svi ti koraci i zajebacnije ako mi je u cilju kupiti uređaj koji ću spojit i koji će radit (hvala bogu ima ih).

 

U korisničko sučelje modema CISCO 2100 ne mogu ući, kako mi kaže lik iz 'tehničke službe' da modemi nemaju korisničko sučelje. Ovo sam i povjerovao jer sam stvarno probao sve adrese, od inače defaultnih (192.168.0.1, 192.168.1.1, 192.168.2.1) i adresu 'Default Gateway' 10.63.192.1 (što piše i u CMDu). A i na netu, nigdje nema o konfiguraciji CISCO 2100 ništa, osim njegovog manuala gdje nema o web konfiguraciji također ništa - LINK.

Dakle, i kada sad nabavim router, opet će biti potrebno ugasiti DHCP, ali kako? :S

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kablovski / kabelski router s wifi mogučnošću

Nece biti potrebno ugasiti dhcp ako mozes zamjeniti svoj extender sa tp-link 340g u ducanu gdje si kupio, posto 340g router ima i ugradenu klijentsku podrsku (narodnim izrazom 'glumi racunalo koje vrsi dialup/login') za spajanje preko wan ulaza (utp).

pogledaj si prirucnik za 340g (stavka 3.4.2).

Inace u taj cisco 2100 mozes uci, donekle, ali koliko se sjecam morao sam postaviti rucno neki IP na lan kartici a koji je unutar subseta adrese modema, posto bnet dodijeli racunalu lokalnu ip adresu izvan toga opsega, dok ne dobi novu izlaznu internet adresu (koju nece dodijeliti npr. ako odvijes bnet kabl, onaj koaksijalni, sa modema - tako bi i trebao pristupati modemu ako imas problem s ulaskom u njegovo 'sucelje', bez aktivne bnet veze).

No da ne kompliciram: modem je npr. 192.168.100.1 i tada je neka rucna ip adresa na racunalu 192.168.100.X pa se moze pristupiti modemu.

Ali kada i udes u cisco to definitivno nije konfiguracijsko sucelje, jednostavno mozes samo vidjeti neke podatke i frekvencije operatera. Ima naravno i daljni pristup kojekakvim loginom ali to vodi samo u detaljnije informacije o statusu modema itd., ne u konfiguraciju (bnet modemi dobivaju dodatnu konfig datoteku kod podizanja/restarta veze) no probaj pa vidi ali jednostavno ne treba iskljucivati dhcp - potreban je samo odredeni router za bnet, ocito ovaj koji si kupio je beskoristan za xcarnet bnet (da nemas carnet, vjerojatno bi radilo).

 

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 13.10.2012 16:13 (kunof00).
15 godina
offline
Re: Kablovski / kabelski router s wifi mogučnošću
kunof00 kaže...

Ti govoris o nekakvom adsl routeru ..

 -tko to?

 

kunof00 kaže...

Nece biti potrebno ugasiti dhcp ako mozes zamjeniti svoj extender sa tp-link 340g u ducanu gdje si kupio, posto 340g router ima i ugradenu klijentsku podrsku (narodnim izrazom 'glumi racunalo koje vrsi dialup/login') za spajanje preko wan ulaza (utp).

..

 -naravno, normalan router s WAN portom. U većini slučajeva je čisti plugandplay, osim same potrebe za resetom bnetovog modema zbog MACa i unosa carnet podataka. Čitavo vrijeme (ima i drugih tema), to govorim, a onda netko kupi range extender koji je cca 100kn skuplji i nema potrebne opcije. Dobar prijedlog ako može zamjena u trgovini ili pokušati Vlad0in TUT.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Kablovski / kabelski router s wifi mogučnošću

Ok, sad sam detaljnije proučio tutorial od Vlad0, i sad mi nije jasno kako konekcija može biti ostvarena bez username-a i password-a?


@ihush: Sad se lako pravit pametan što se moglo da se razmišljalo. Jednostavno sam googlao tematiku koja mi je bila potrebna, uvidio odgovor. Na bugu sam, pogledao zvjezdice ispod avatara. Specifikacije i da sam proučio svejedno bih kupio, jer svejedno sam mislio da je to router. Zahvaljujem ja na preporuci forumašu sa preporukom za dotični 'Extender', gdje ne znam jel prvotno mislio da se sa tolikom zajebancijom isplati uzimati to, ili jednostavno uz njegovo iskustvo se mogao preporučiti router, koji ima mogućnost samostalne konekcije i amen. Mislim da je efikasnije odvojiti sat vremena za nešto, a ne se natjerivati po forumima i tutorialima za odgovorom jer mi do eksperimentiranja nije. Ne gledam na svoju guzicu, vi trošite svoje dragocjeno vrijeme da meni pomognete, ali ga se bezveze troši neefikasnim prijedlogom jer ja svejedno neću uspjeti iskonfigurirati taj Extender. Kupit ću router i više zatvorit ovu priču.

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kablovski / kabelski router s wifi mogučnošću
avantgard kaže...

Ok, sad sam detaljnije proučio tutorial od Vlad0, i sad mi nije jasno kako konekcija može biti ostvarena bez username-a i password-a?

..

- vrlo jednostavno nije ga ni trebao, jer nije opcija carnet-dailup. Liniju daje cable modem (korisnik nema pravu kontrolu, sve je na ISPu), AP je samo modificiran u router s wan portom. Te kutijice su ista stvar, razlika je samo u softwareu koji se instlaira (firmware).

 

-biti pametan nakon bitke, hmm da. Problem nije prije-poslije, nego previše mogućih odgovora na forumu/googleu. Uvjek će ostati problem paušalne ocjene i stava ''meni radi, svima će raditi..'', neće, jer upravo je Bnet drugačiji, dok Carnet opcija komplicira. Vjerojatno je drugim korisnicima (kao Sum..) bilo važnije jači wireless signal nego tvoja kombinacija. Ne vrijede ista rješenja za druge kombinacije, ali ti to ne možeš znati dok ne dođeš u takvu situaciju niti si mogao znati da moraš tražiti rješenje koje radi s ta dva uvijeta, tj normalan router s WANom. Šteta, jer je mogla biti i neka sretnija priča...

-Dosta novih routera i APa imaju mogućnost prebacivanja u onaj drugi načina rada (router<->AP). Provjeri opcije možda ipak možeš..

 

i jedna btw. -Tvornički (originalni) uređaji npr Thomson, Seimens..., kupljeni u trgovini nisu jednaki ISPovom, oni instaliraju svoj firmware koji onemogući razne funkcije tako da je moguće imati isti uređaj koji nekome radi, drugom ne. Razlika je samo u softwareu (opcijama). Inače je router od 100kn teoretski jednak firewallu od 5000kn.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Kablovski / kabelski router s wifi mogučnošću

Ok, forumaš Sum_of_all_fears je pretpostavio da mi samo treba wireless, ali meni treba i wireless i klijent uređaj koji će samostalno vršiti konekciju, što je dakle router. Nema veze, poslužit će, 250kn nije ošlo u vjetar, pojačivat će mi ili signal po cijelom stanu ili ako kupim/nabavim router sa PPTP podrškom bez wirelessa, pa spojim na taj uređaj TP-LINK (Range Extender) kao antenicu.

 

Sad jedno pitanje što me muči. Prije su se bnetovci spajali preko PPPoE mode-a, a sada su na PPTP. PPTP je dakle veza bez potrebe za autentikacijom (The PPTP specification does not describe encryption or authentication features and relies on the PPP protocol being tunneled to implement security functionality) preko koje idu svi bnetovci. Te onda dail-up, jel on ima kakve veze sa PPTP modeom? Pitam zato što sam našao po specifikacijama router sa PPTP modeom. Te dakle ako sad kupim taj router on će imati postavke potrebne za dail-up?
Dakle imati će mogućnost da napišem (kako je u W7 sučelju otprilike):
Internet adress: zg.xnet.hr

Username: korisnik@ustanova.hr

Password: ***********

 

Znači imao bih modem CISCO 2100 na koji bi spojio navedeni router sa PPTP mode-om i na router bi uštekao TP-LINK sa antenom. Veza router -> TP-LINK radi jer se spajam uredno i kada spojim modem sa TP-LINKom, ali spajam se preko dail-upa opet. Isto mi je samo što imam wireless. Dakle ako kupim taj uređaj sa PPTPom, mora imati i konfiguraciju za dail-up sa navedenim gore postavkama? I to bi trebalo raditi? Da ne bacim novce. Ne znam jel se itko onda za*ebavao sa CARNetovom opcijom i routanjem, pošto mi treba router sa dail-up mogućnošću.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kablovski / kabelski router s wifi mogučnošću
avantgard kaže...
..Pitam zato što sam našao po specifikacijama router sa PPTP modeom. Te dakle ako sad kupim taj router on će imati postavke potrebne za dail-up?
Dakle imati će mogućnost da napišem (kako je u W7 sučelju otprilike):
Internet adress: zg.xnet.hr
Username: korisnik@ustanova.hr
Password: ***********
..
 -svaki router s WAN portom ima (morao bi imati) tu mogućost. Naravno, uvjek treba provjeriti za konkretan model. (nikad ne tvrdim 100%, recimo samo 99.9%, obično se uz to nađe i DMZ, MAC cloning, ...)
- Uvjek prvjeravati na str. proizvođača jer trgovac može imati pogrešne podatke.
 
- primjer iz gornjeg linka: TL-WR54KIT nema navedene dailup mogućnosti. (ima USB) Takav uređaj bi radio kad ne treba dailup.. kao iz Vlad0-tuta.
- dok npr: 54Mbps Wireless AP/Client Router TL-WR543G ima sve navedeno. Samo je pitanje što mu je default, AP ili router, važno kod resetiranja..
- 'konkretniji' model. 150Mbps Wireless N Router TL-WR740N.
 

SOFTWARE FEATURESWAN TypeDynamic IP/Static IP/PPPoE/
PPTP(Dual Access)/L2TP(Dual Access)/BigPondDHCPServer, Client, DHCP Client List,
Address Reservation Quality of ServiceWMM, Bandwidth ControlPort ForwardingVirtual Server,Port Triggering, UPnP, DMZDynamic DNSDynDns, Comexe, NO-IPVPN Pass-ThroughPPTP, L2TP, IPSec (ESP Head)Access ControlParental Control, Local Management Control, Host List, Access Schedule, Rule ManagementFirewall SecurityDoS, SPI Firewall
IP Address Filter/MAC Address Filter/Domain Filter
IP and MAC Address Binding ManagementAccess Control
Local Management
Remote Management

 
Svaki proizvođač nudi više sličnih uređaja, ovisi koja funkcija je potrebna, USB-print/media server, firewall, VPN, DMZ, DynDNS, ParentalControl, AP... biraj TP-Link, D-Link (kategorija firewall za usporedbu, cijena)... nešto treće, sve je isto i piše na svakoj kutiji uređaja. Sad kad znaš što tražiš, nebi smjelo biti problema.
C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
odjavljen
offline
Kablovski / kabelski router s wifi mogučnošću

Kad sam ja dao preporuku za AP/extender, nigdje se nije spominjao carnetov dial-up (xcarnet). Kao što je ihush rekao, da nema toga, ovaj moj AP bi radio bez problema.

 

Ja sam i dalje uvjeren (99%) da može proraditi jer je sve stvar softvera i konfiguracije. U krajnjem slučaju, radit će sa dd-wrt fw-om (provjeriti za svaki slučaj). Ti APovi su skoro pa identičnih HW mogućnosti - samo je fw bitan.

 

Ja se ispričavam ako je netko ostao bez love zbog moje preporuke ali trebalo je malo detaljnije proučiti jer čak i unutar usluge (bnet - carnet) nije sve isto. E sad, ako ćeš me poslušati - posudi najobičniji switch. Spoji ga na modem i pokušaj onda spojiti AP. Vidi što se događa.

 

Switchevi su obično i routeri (osim onih najjeftinijih edimaxovih) i mislim da bi se mogli spojiti. Ništa te ne košta da posudiš neki malo bolji switch i vidiš što se događa. Osim switcha, uz promjenu FWa (već ulazimo u komplikacije), mogao bi poslužiti neki SpeedTouch ili Siemens SX763.

 

Javi što imaš na raspolaganju pa ćemo skemijati nešto. 200kn nije bačeno, samo su na krivom mjestu ;)

http://nighthawk-software.blogspot.com/
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kablovski / kabelski router s wifi mogučnošću
Carnet, osim dial up veze isdn/analognim modemom, nudi pristup tj. autentikaciju (dakle, ne dial up) preko adsl te cable providera kao sto je bnet. Tp link 340g router provjereno radi na bnetu uz xcarnet, pptp se odabere u wan postavkama, te tamo tada pod gateway se upisuje, ako se dobro sjecam, 10.64.0.1 (to bi trebao biti taj zg.xnet.hr, pise tocan ip gatewaya u detaljima statusa veze na windows kada se ostvari xcarnet veza).
14 godina
offline
Kablovski / kabelski router s wifi mogučnošću

Ma nikakve isprike nisu potrebne, nego kriva je moja zatupljenost jer sam na prvi mah pri otvaranju teme uvidio da je to moj problem. A zapravo se stvar komplicira kako smo i došli do uzroka, sa CARNet uslugom na bnetu.

 

Ovaj 'Range Extender' prvotno kupljeni, ne budem prčkao sa firmwareom drugim (dd-wrt), ostavit ću ga sa ovim softwareom, a poslužit će kakva mu je i namjena.

 

Zaboravio sam gore napisati sve uređaje koje trenutno imam, konkretno sam za router zaboravio. Router je Edimax AR-7084A, pokušao sam njega spojiti na modem i sve štima. Trenutno pišem sa trenutne daljnje navedene mreže, mada efikasnost joj je nikakva ali govori da sve uredno radi i da je spojeno. | Modem CISCO 2100 -> Edimax AR-7084A (iz modema u LAN4 (očito nema veze što je LAN, služi kao WAN) -> TP-LINK TL-WA730RE (jedini LAN koji ima) -> PC (wireless) sa dail-upom | Dakle uredno bez ikakvih naknadnih podešavanja, osim što je TP-LINK u AP modeu (dakle nije u Extender modeu). Taj router Edimax je inače router iz Optime, ali nema PPTP mogućnost, te samim time ne mogu podesiti dail-up u njemu.

 

Dakle sa kupljenim TP-LINK TL-WR340Gšto ga je preporučio kunof00 konekcija bi se trebala uspostaviti. Podržava PPTP, a to je dakle dail-up. Kunof00, skoro si pogodio adresu, sliku sam skrinšotao. Inače u podešavanju PPTP veze u routeru, podešava se odmah i CARNetov user-name i password? Dakle sve će biti isto kao i sa PPPoE-om na T-Comu, ostavrit će konekciju, kada pukne spojit će se automatski ponovo, te samim time routati vezu, tj. omogućiti ju svima spojenima na mrežu?

 

Hvala svima na razumjevanju jer znanje koje imam sam zacrtao i nebih pogledao sa strane. Još pogotovo da dail-up i CARNet toliko komplicira stvar.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kablovski / kabelski router s wifi mogučnošću
avantgard kaže...
Inače u podešavanju PPTP veze u routeru, podešava se odmah i CARNetov user-name i password? Dakle sve će biti isto kao i sa PPPoE-om na T-Comu, ostavrit će konekciju, kada pukne spojit će se automatski ponovo, te samim time routati vezu, tj. omogućiti ju svima spojenima na mrežu?

 

Da.

Vjerojatno je 10.64.0.1 carnetov gateway, trebao bi odgovarati zg.xnet.hr, ugl. probaj taj koji ti imas ispisan ili ovaj, jedan ce raditi. Progooglao sam na minutu (dosadno je po noci) pa pronasao primjere, pregledaj kako bnet opisuje za xcarnet glede nekih starijih routera, isti gateway pise tamo; postavke kao u zadnja dva primjera su kao i za wr340.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.10.2012 6:46 (kunof00).
15 godina
offline
Re: Kablovski / kabelski router s wifi mogučnošću
avantgard kaže...

..

Inače u podešavanju PPTP veze u routeru, podešava se odmah i CARNetov user-name i password? Dakle sve će biti isto kao i sa PPPoE-om na T-Comu, ostavrit će konekciju, kada pukne spojit će se automatski ponovo, te samim time routati vezu, tj. omogućiti ju svima spojenima na mrežu?

...

- da. Dodatak, praktičnije je koristiti adresu routera za GW i DNS (kroz DHCP ili ovisno o subnetu npr 192.168.1.1) dok se na routerov wan port podešava ip modema (opet ovisno o njegovom subnetu, npr 192.168.10.1). Tad nije potrebno 'pogađanje' radi na svim kombinacijama, jedino što je fixni ip za DNS i GW brži za koju milisekundu (nema prevođena adrese).

Pogotovo u slučaju većeg operatera, to je ponekad i brže, jer svi pronađu ovakve upute i ukucaju brojeve (prvih) DNSova, dok ih npr T-com ima tridesetak, manje opterećenih... kad to obavlja router(modem) dobije balansirano manje opterećen server. Slično je kad se za DNS koristi npr googleov 8.8.8.8, s tim da goole ima vjerojatno najjače servere...

 

-btw, optimin router je primjer kako ISP ubaci svoj software (firmware) i onemogući normalne opcije.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Kablovski / kabelski router s wifi mogučnošću

Zahvaljujem puno svim forumašima u ovoj temi - osposobljeno je routranje interneta. ;)
Gupljen TP-LINK TL-WR54KIT (paket routera WR340G i još wireless sticka jer nema u posebnoj ponudi samo router. Cijena 180kn i Diskont24).

Dakle mogao bih ručno postaviti još DNS u postavke kao i IP modema za kakti brže spajanje. Ali dobro, kad budem uhvatio vremena da se zezam s time.

Jedino što sam zvao SZK da ne razumijem što je sa brzinom. Uredno sam imao preko dail-upa napisanih 16Mbps (donja granica je oko 11,5Mbps), ali samim spajanjem routera i testnim prvim povezivanjem i mjerenjem brzine ustanovim da imam 7-8Mbps. Pa mjerim na drugom uređaju preko wirelessa - isto. Rekoh idem preko dail-upa direktno modem -> laptop izmjeriti te opet ista brzina. Nema što drugo biti nego do njih, te ostavim još jedno mjerenje za ujutro. Izmjerim ujutro preko wirelessa - punih 16Mbps. Danas navečer mjerenje - 4Mbps, pa sada ne znam kakvo je to variranje brzine, ali sad ćemo vidjet kakav odgovor imaju.

 

Hvala svima još jednom i isprike Sum_of_all_fears na mojoj neupućenosti i zatupljenosti, te prozivanjem za nešto što si dobro postupio. Ujedno i lekcija u životu da pozornije čitam i razumnije promislim. ;) 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kablovski / kabelski router s wifi mogučnošću
avantgard kaže...

.. pa sada ne znam kakvo je to variranje brzine, ali sad ćemo vidjet kakav odgovor imaju.

 

..

 -odgovori znaju biti maštoviti (ugl da te se rješe), ali je stvar u opterećenju -TV i drugi korisnici. Što će uskoro novi HAKOMovski pravilnik brže rješavati. Možda...

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 19.10.2012 12:25 (ihush).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice