Projektiranje LAN mreze

poruka: 4
|
čitano: 6.024
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Projektiranje LAN mreze

Pozdrav,

 

uskoro cu trebati projektirati jednu manju LAN mrezu u novoj zgradi.

Međutim nemam iskustva u tome, niti imam ikoga pitati, a ZELIO BI TO NAUCITI, jer se mislim time baviti u zivotu.

Jasno mi je kako radi mrezna oprema i sve to, ali mislim da za projektirati mrezu to nije dovoljno.

 

Da li me netko moze uputiti ili osobno reci gdje bi se mogao malo bolje upoznati s time, a opet da nisu neke teorije itd.

Znaci sto vise konkretnih savjeta.

 

Tipa..neznam..Na svakih N uticnica trebas odvojiti kompove na poseban switch, ili N kablova moze ici u vodilicu, preko toga broja treba postaviti novu vodilicu, ili postaviti switch u prostoriji, a onda od switcha vuci kabel na patch panel...

Ili bestbuy oprema za mrezu do 20 racunala je taj i taj brend mrezne opreme, itd. (da ne bi sad kupovao CISCO router koji je najvjerojatnije overkill).

I neznam...snaga servera bi trebala biti u korelaciji sa spojenim racunalima, pa se onda moze nekako izracunati koliko server mora biti jak...

itd...(ovo pisem iz glave), uglavnom kuzite...

 

Eto, to bi bilo to, pa ako netko zna di bi mogao barem dijelom zagrabiti u ovakve informacije neka napise.

HVALA!

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Projektiranje LAN mreze

ono što ti tražiš jest da ti netko da specifikaciju opreme za do 20 računala? i d amožda još i složi topologiju u visiu pa da samo isprintaš...

ako si čitao neke knjige o mrežama ili o serveru 2008 onda si tamo mogao naći sve što te zanima.. ili da posjetiš technet pa tamo malo prosurfaš....

ja bih ti rekao da staviš CAT 6 kabele, CAT 6 RJ45, CAT utičnice na zidu/kanalu, da uzmeš linksys opremu (gigabit), IBM server, IBM backup rješenje, ....

a što se tiče detalja oko mreže.. uh, moraš sam vidjeti kako složiti DHCP i subneting jer ti to kasnije olakšava život.

ti najbolje znaš kakva je firma, koji odjeli su tu, koliko zaposlenih po odjelu, kakav server, koliko share foldera, kakve app koriste, imaju li potrebe za bazama i erp/crm sustavima,...

 

JAKO jako puno toga treb aznati i NITKO osim tebe tu ne može puno napraviti.. ako želiš da ti netko puno detaljnije kaže stvari onda $$$$, jer je to puno vremena...

a tvoja muka sa kabelima po kanalicama?!?! WTF! za svaku kanalicu vidiš koliko kabela ide unutra.... ne pretjeruj sa stiskanjem i to je sve...

 

puno je veća muka sa serverima (1 ili više), postavkamam mreže i sl...

 

po tvojim pitanjima pretpostavljam da to nisi nikada radio i da nisi pročitao niti 2 knjige o serverima nti o mrežama.... ugl, preporuka - ili uzimi nekoga tko zna šta radi pa ga palti i ti usput uči ili si gadno zeznuo i sebe i tog frend akojem to slažeš jer on NEĆE imati funkcionalan ured u dogovorenom terminu, jer će ti izniknuti 300 stvari o kojima ništa ne znaš i na koje nisi računao.

 

svalkko SRETNO!

Moj PC  
0 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Projektiranje LAN mreze

Ne trazim ja nista gotovo, nego trazim nekoga da me samo šutne u pravi smjer.

Projektiranje ce obaviti vanjska firma, ja sam htio sto vise se pripremit, pa mozda i preuzet na sebe neke faze/postupke izgradnje.

Svejedno hvala na savjetima, ipak si mi nesto pomogao.

Imas neku knjigu za preporuciti?

 

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
RE: Projektiranje LAN mreze
Skyline kaže...

Ne trazim ja nista gotovo, nego trazim nekoga da me samo šutne u pravi smjer.

Projektiranje ce obaviti vanjska firma, ja sam htio sto vise se pripremit, pa mozda i preuzet na sebe neke faze/postupke izgradnje.

Svejedno hvala na savjetima, ipak si mi nesto pomogao.

Imas neku knjigu za preporuciti?

 

 Evo ti neki od korisnih linkova/čitabe za početak.

1. Windows Server 2003 - Mark Minasi - knjiga

2. support.microsoft.com

3. technet.microsoft.com

4. windowsreference.com

5. computernetworking.about.com

6. computerperfomance.co.uk

7. petri.co.il .

8. ic.ims.hr

Never trust a computer you can't throw out a window.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice