Stari server kao host za virtualne mašine

poruka: 12
|
čitano: 2.480
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Stari server kao host za virtualne W10 mašine

Pozdrav

 

Prodaju se dosta stari serveri (10ak godina) za vrlo malo novaca. Npr ovako nešto, za 600-700 kn:

Lenovo IBM refurbished rack mountable 4U server x3850M2 XQC 4x Intel Four-Core Xeon (E7420) 2.13GHz/16x2Gb/SAS HDD 2,5"/ 2x1440W HotSwap PS. Gigabit Lan. SAS Controller - RAID 0,1

 

Razmišljam kada bi ga nabavio, ugradio SATA HDD i SSD i stavio na njega neku linux distru + virtualbox u kojem bi virtualizirao Windows10. W10 bi pristupao i koristio preko remote desktop (ili nešto slično) i onda taj server kao radnu stanicu za obradu foto/video i slično.

 

Bi li to imalo smisla i bi li to radilo ok? Hoće li W10 virtualni gost raditi na tom serveru? Ima li nekih ograničenja, problema ili nešto neželjeno i krivo?

 

Obzirom da je server star i ima serverske komponente, ne znam kako bi W10 radio na njemu, ima li drivera ako bi ga direktno instalirao, zato mi je na pamet pali da bi ga preko virtualbox-a. Ne znam ima li u tome ikakve predosti...

 

To su mi samo početna razmišljanja, molim savjete i ideje.

pozdrav!

 

davor07
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Stari server kao host za virtualne mašine
Stvar bi vrlo vjerojatno ipak radila, medjutim par stvari moras uzet u obzir kad ovo slazes - buka i potrosnja struje. Obje stavke nisu zanemarive pa osim ako nemas prostor gdje ces taj server zasebno drzat, mislim da ti je zgodnije ic na tisu soluciju. Sto se tice potrosnje, ovo moze bit znacajna stavka ako bi radia 24/7, a ako je samo za povremenu upotrebu bit ce podnosljivo.
Posto ti je plan koristit virtualke, guest os nisu problem, bar nebi smjeli bit dok god je host os pogodjen za taj server.
Znam da je cijena primamljiva ali ne ocekuj cuda...
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Stari server kao host za virtualne mašine

Kaj ne bi onda bolje bilo staviti Hyper V pa virtualke na njega?

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Stari server kao host za virtualne mašine
wifi kaže...
Stvar bi vrlo vjerojatno ipak radila, medjutim par stvari moras uzet u obzir kad ovo slazes - buka i potrosnja struje. Obje stavke nisu zanemarive pa osim ako nemas prostor gdje ces taj server zasebno drzat, mislim da ti je zgodnije ic na tisu soluciju. Sto se tice potrosnje, ovo moze bit znacajna stavka ako bi radia 24/7, a ako je samo za povremenu upotrebu bit ce podnosljivo.
Posto ti je plan koristit virtualke, guest os nisu problem, bar nebi smjeli bit dok god je host os pogodjen za taj server.
Znam da je cijena primamljiva ali ne ocekuj cuda...

 Hvala na savjetima. O buci sam razmisljao (stavio bih ga na tavan), ali o potrosnji nisam. Sigurno trosi dosta. Morao bih ga gasiti dok ne radim. Napajanja su mu 2x1440W, neka trosi samo 20% od toga, puno bi to bilo za platiti.

 

Obzirom da je server iz 2008, nadam se da nece biti problema s host os. Ne znam koji bi bio pogodan, to bih trebao probati uzivo. Imas mozda kakav savjet s kojim Linuxom probati (nemam skoro nikakvog iskustva)

davor07
Poruka je uređivana zadnji put sri 30.1.2019 9:33 (davor07).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Stari server kao host za virtualne mašine
spiderhr kaže...

Kaj ne bi onda bolje bilo staviti Hyper V pa virtualke na njega?

Nisam nikad radio s Hyper V. Ono sto me zanima koji Hyper V (koji Win server) bi trebao izabrati obzirom da je server (hardware) iz 2008?

 

Prema tvojem misljenju, hyperV-Win10 bi bilo bolje od linux-virtualbox-win10?

 

Hvala na savjetu!

davor07
16 godina
offline
Stari server kao host za virtualne mašine

Odustani od toga. Troši jako puno struje i bučan je, a taj procesor za je za današnje pojmove slab. Radije za sličnu lovu uzmi stariji PC.

www.petvolta.com
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Stari server kao host za virtualne W10 mašine

-rack serveri su za ormare/sobe.. buka!

-win-lin.. može, driveri nisu problem + VM je za ovakvu potrebu loše rješenje (danas sve app koriste npr GPU..) role-taskovi koje planiraš raditi nisu klasične server role, time samo nepotrebno gubljenje resursa-performansi + nemaš previše corea za bacanje dok bi ih app direktno korsitila.

-cijena privlači, ali ako razmisliš dobiješ odgovor zašto je jeftino + možda važnije low profil kartice npr vga-audio.. ako nešto takvog zatreba.

-firme koje redovito odbacuju takvu opremu također znaju zašto, jer sve se kvari, nakon desetak godina možeš očekivati neki kvar a u slučaju crkavanja MBO bacaš sve. Novo je ipak novo, za 'somakuna' imaš mbo+cpu+ram kao osnovu, s garancijom i neograničen nadogradnjama, kompletnih desktopa u rasponu 500-2000kn.. koji ako ništa drugo, ne ograničavaju formatom-utorom za dodatke, tipom rama, .. uz buku i potrošnju.

-cijena je primamljiva, ali ne vidim da je to u opisu planiranog rada (video).. nešto dovoljno jako-primamljivo ili trajnije rješenje. Da je namjena neka 'serverska'..

-ali.. ipak je cijena ok i ako uzmeš nećeš previše promašiti, radit će.. dobro za tu cifru no moraš biti svjestan generacije + ograničenja serverskih MBO npr ako uopće nema pci-e ili x8 .. ili nema audio, dok svaki soft danas koristi gpu za gui akceleraciju, video koristi za transkodiranje, minimalne rezolucije takvih appsa koje predviđaju hd.. itd.. dok su sas-ovi u raidu ipak slabašni-mali za takvu upotrebu uz sadašnje ssd koji su napokon pojeftinili. Nije ni dodavanje npr ssd-a neko rješenje, jer je ipak stari chipset-kontroler (brzina, desetljeće razlike). Nekadašnja zvjer je današnji jeftikaner cpu-ram.. pa su već današnji atomi jači-brži dok pentač-gold pojede taj cpu zbog duplog clocka + chipseta.

 

-cijena je s razlogom takva. Iskoristivost, starenje tehnologije i današnje app-requirementsi. Što god planiraš koristiti, prvo vidi zahtijeve te app i tek tad slaži PC neovisno HW ili VM..

 

davor07 kaže...
spiderhr kaže...

Kaj ne bi onda bolje bilo staviti Hyper V pa virtualke na njega?

Nisam nikad radio s Hyper V. Ono sto me zanima koji Hyper V (koji Win server) bi trebao izabrati obzirom da je server (hardware) iz 2008?

 

Prema tvojem misljenju, hyperV-Win10 bi bilo bolje od linux-virtualbox-win10?

 

Hvala na savjetu!

 -teoretski je svaki VM isti.. ali hyperv je ipak integriran u os i nudi sve što možeš poželjeti (automatika).. mala prednost win hosta vs linux, dok za ostale kao vbox-vmware je isto (opet mala prednost win, jednostavnije održavanje-kompatibilnost tj ovisnost distre-lin o konkretnoj verziji neke app, gui.. sve. Nije neki os bolji, nego je win u tome podržan i jednostavniji (nema dll-hell, ali jednom kad sve postaviš, tad neovisno o host-osu to može teoretski raditi vječno kad su prave server role u pitanju, no ti tražiš nešto sličnije workstation-desktop korištenju.. a tad imaš problem već za pola godine zbog nadogradnji..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 30.1.2019 9:50 (ihush).
14 godina
offline
Re: Stari server kao host za virtualne mašine
davor07 kaže...
spiderhr kaže...

Kaj ne bi onda bolje bilo staviti Hyper V pa virtualke na njega?

Nisam nikad radio s Hyper V. Ono sto me zanima koji Hyper V (koji Win server) bi trebao izabrati obzirom da je server (hardware) iz 2008?

 

Prema tvojem misljenju, hyperV-Win10 bi bilo bolje od linux-virtualbox-win10?

 

Hvala na savjetu!

 

Hyper V je standalone. Evo ti na YT pa pogledaj

15 godina
online
Re: Stari server kao host za virtualne mašine
spiderhr kaže...
..

 

Hyper V je standalone. Evo ti na YT pa pogledaj

--

 -ne, nego može i standalone, inače je normalan soft, nekad odvojen, danas dio OSa. To je više stvar licenci (eliminira se dodatna za host-server/OS.. dok npr home ne dozvoljava tek pro itd.). Isti fičer je direktno povezan npr s win2go.. (live-stikić.. i problem je samo MS koji to ne želi relaxati za juzere..), pa do tog da se direktno može bootati .vhd image umjesto fizičkog diska.. fičer od w8 (s2008r2/sp1+..)

 

+ napomena, od prije godine, ne podnose se npr hyper +vbox, ili-ili (osim ako je u nekim revizijama to 'ispravljeno', MSove gluparije zbog gašenja kompatibilnosti i protjerivanja starijih winver kao xp-7..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
odjavljen
offline
Stari server kao host za virtualne mašine

Na stranu licence, buka i potrosnja... Foto/Video obrada preko RDP-a bi bila poprilicno nezgodna

Freak Show Inc.
 
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Stari server kao host za virtualne mašine

Dosta je mana u toj mojoj ideji. Najvise zbog cijene sam se nadao da bi se moglo odigrati i da bude ok, ali ne mislim vise tako... Moje aktivnosti nisu nikako tipicne serverske, tako da bi to ipak bilo natezanje necega sto nije predvidjeno za to.

Hvala svima na idejama i savjetima.

Pozdrav

davor07
 
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Stari server kao host za virtualne mašine

-svima (nam se) u branši dese takve 'prilike'.. za šaku kuna, no realno većinu treba propustiti jer nisu zapravo ono što trebamo. Kad kreneš računati da bi sam RAM u takvom računalu platio više i svi možemo s takvim strojem nešto napraviti.. ali previše je tog prošlo kroz ruke i tad to postane samo ješ jedna kutija koja skuplja prašinu ili nam smeta ali to ukućanima/kolegama ne smijemo priznati :) manje propuštaš ako propustiš... a cijene idu dolje stalno, s razlogom.

 

-važnije, trebaš imati iskustva s takvim računalima da bi znao odvagnuti za koji posao su upotrebljivi, kako spominje friday, ne baš za video preko rdca ali ima i takvog softa koji upravo mrežno dijeli resurse (bazirano na linuxu+jeftikaner kante.. klasične suprotnosti u tvrdnjama-pravilima no tad moraš biti u takovj užoj branši-appsu jer to je izuzetak).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice