Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena... izdvojena tema

poruka: 4.140
|
čitano: 1.280.834
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
online
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
mbaksa kaže...

EDIT:

 

Piše u Čl. 5., stavak 15. da je potrošač "svaka fizička osoba koja sklapa pravni posao ili djeluje na tržištu izvan svoje trgovačke, poslovne, obrtničke ili profesionalne djelatnosti".

 

Dakle, kao što su ti kolege već rekli, nemaš nikakve pravne osnove prisiliti trgovca da postupi onako kako bi ti želio. Eto... Nemoj više kupovati od njega nego kupuj od trgovca koji će ti biti voljan izaći u susret. Možda će imati malo više cijene, ali nećeš se dovoditi u takve situacije.

 A koji je onda zakon mjerodavan kod kupnje kao pravna osoba kod kupnje na daljinu?

Poruka je uređivana zadnji put sri 7.3.2018 8:36 (sosta).
7 godina
protjeran
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Pa dobro koji je disk u pitanju? Ostavi ga za rezervu, ili iskoristi kao prijenosni, u NAS-u ili necem trecem.

 

Drugi put dvaput provjeriti ponudu, a ne samo klikati. Sta da si narucio 60 diskova - trgovac

ih nabavio za tebe i isporucio, a tebi ne pasu? Lako sa jednim diskom, to je mala greska, zanemariva,

nece propasti (osim ako si narucio disk od 32Gb, onda imas malo veci USB stick).

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
sosta kaže...
A koji je onda zakon mjerodavan kod kupnje kao pravna osoba kod kupnje na daljinu?

AFAIK tako nešto ne postoji. Postoji općeniti zakon u kojem se, koliko sam preletio kroz njega, ne pravi razlika između kupovanja u poslovnici ili na daljinu: Zakon o obveznim odnosima - https://www.zakon.hr/z/75/Zakon-o-obveznim-odnosima

13 godina
online
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

Gledam Direktivu o pravima potrošača

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/HR/TXT/PDF/?uri=CELEX:32011L0083&from=HR

koja je integrirana u naš Zakon o zaštiti potrošača, i tamo ima jedan stavak koji kaže

(13)

Na primjer, države članice mogu odlučiti proširiti primjenu pravila ove Direktive na pravne osobe ili na fizičke osobe koje nisu potrošači u smislu ove Direktive, kao što su nevladine organizacije, novoosnovana poduzeća ili mala i srednja poduzeća.

 

Dakle, zakonodavcu je dana mogućnost da proširi djelokrug Zakona, ali kod nas to očito nije napravljeno. Kako je u ostalim članicama EU ne znam.

9 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Stvar je da b2b je obicno reguliran raznoraznim medjusobnim ugovorima i zato je izostavljen iz zakona, a i proizvodjaci cesto imaju drugacije uvjete za koristenje proizvoda u osobne i poslovne svrhe jer se obicno pretpostavlja "jace" koristenje pa su vjerojatno htjeli izbjec zavrzlame koje iz tog mogu nastat (recimo tv koji stoji u izlogu i vrti reklame 24/7 i tv koji obitelj koristi).

 
0 0 hvala 0
13 godina
online
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

Naravno da proizvođač ima drugačije uvjete tamo gdje im to zakon i tržište dopušta. Npr. za USA tržište ne postoji to famozno smanjivanje jamstva na godinu dana za profesionalnu upotrebu, barem sam tako primjetio na nekim proizvodima koje koristim (npr. Stihl).

9 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Ne kuzim poantu tog odgovora. Kakve veze ima US s nama.

Vecinom sam se referencirao na

sosta kaže...

A koji je onda zakon mjerodavan kod kupnje kao pravna osoba kod kupnje na daljinu?

 

 
0 0 hvala 0
13 godina
online
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
sandokan111 kaže...

Stvar je da b2b je obicno reguliran raznoraznim medjusobnim ugovorima i zato je izostavljen iz zakona, a i proizvodjaci cesto imaju drugacije uvjete za koristenje proizvoda u osobne i poslovne svrhe jer se obicno pretpostavlja "jace" koristenje pa su vjerojatno htjeli izbjec zavrzlame koje iz tog mogu nastat (recimo tv koji stoji u izlogu i vrti reklame 24/7 i tv koji obitelj koristi).

US je samo naveden kao primjer gdje proizvođač nema drugačije uvjete za korištenje.

Zbog čega bi kao pravna osoba imao drugačije uvjete, kupiš uređaj/stroj koji je npr i deklariran za profesionalnu upotrebu, pa ti opet smanje jamstvo.

 

EDIT.

Dakle, pitanje je postoji li zemlja u EU gdje nema razlike, u skladu s preporukama Direktive?

Poruka je uređivana zadnji put sri 7.3.2018 14:36 (sosta).
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
sosta kaže...

US je samo naveden kao primjer gdje proizvođač nema drugačije uvjete za korištenje.

 To je pitanje. Nasao si jedan primjer, ima takvih i u HR mislim. Tvrditi da je tako tamo a ovako ovamo je apsurdno jer ni ja ni ti neznamo sa sigurnoscu da li je ili nije posto njihove zakone ne znamo.

16 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Ovako, imam slučaj sa protis.hr

2010-e sam kupio USB Corsair Voyager GT 16GB. Uređaj je bio servisiran 2013. i od tada je radilo do prije par mjeseci. Prošli tjedan sam im poslao opet na reklamaciju i kažu da je jamstvo isteklo (navodno na kutiji od memorije piše da je 36mj jamstvo), a na računu piše da je jamstvo 120mj! Čak i sa njihovog shopa da se kupi novi je jamstvo 5 godina. Postoji mogućnost žalbe?

https://www.protis.hr/products/details/usb-memorija-32-gb-corsair-voyager-gt-usb-30-cmfvygt3b32gb/83089

LOL: Crobrother
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Najbrži kaže...
a na računu piše da je jamstvo 120mj!

 Pa ako na racunu pise 120mj u cemu je problem onda? Sta su oni rekli? Protis je vise manje ok oko reklamacija, pa su morali neko obrazlozenje dat (osim ovog da je nakutiji 36). To sto je na kutiji je jedno to sto je na racunu je drugo.

Ako ne ide, nista, saljes prijavu pa cekas pa nek objasne inspektoru zasto na racunu pise 120mj.

Poruka je uređivana zadnji put sri 14.3.2018 8:27 (sandokan111).
7 godina
protjeran
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

10 godina jamstva nema, ali po Corsairu je jamtvo 5 godina.

 

S tim da, ja vise ne kupujem Corsair USB stickove, iz jednog razloga,

a to je da ako stickovi idu na popravak, nakon popravka ti Corsair

"Flag-a" stick po serijskom broju i dodjeli mu jamstvo 6 mjeseci. Dakle ako se pokvari nakon godinu dana,

i ode na popravak, nakon popravka ti ostaje jos pola godine jamstva, a ne cetiri godine.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Najbrži kaže...

Ovako, imam slučaj sa protis.hr

2010-e sam kupio USB Corsair Voyager GT 16GB. Uređaj je bio servisiran 2013. i od tada je radilo do prije par mjeseci. Prošli tjedan sam im poslao opet na reklamaciju i kažu da je jamstvo isteklo (navodno na kutiji od memorije piše da je 36mj jamstvo), a na računu piše da je jamstvo 120mj! Čak i sa njihovog shopa da se kupi novi je jamstvo 5 godina. Postoji mogućnost žalbe?

https://www.protis.hr/products/details/usb-memorija-32-gb-corsair-voyager-gt-usb-30-cmfvygt3b32gb/83089

- garancija je stvar proizvođača, ako bilo gdje imaš 'papir' gdje je navedeno 10g/120mj.. tad imaš garanciju neovisno što trgovac kaže. (prijavi).

 

Čitatelj kaže...

10 godina jamstva nema, ali po Corsairu je jamtvo 5 godina.

 

S tim da, ja vise ne kupujem Corsair USB stickove, iz jednog razloga,

a to je da ako stickovi idu na popravak, nakon popravka ti Corsair

"Flag-a" stick po serijskom broju i dodjeli mu jamstvo 6 mjeseci. Dakle ako se pokvari nakon godinu dana,

i ode na popravak, nakon popravka ti ostaje jos pola godine jamstva, a ne cetiri godine.

 - postoji. (edit) ubačeno:..

All USB 2.0 Flash Survivor®, Flash ReadOut and TurboFlash flash drive products have a 10 year warranty

-i što tad?

S druge strane, može čak biti i fejk-reklama-navlakuša.. ali ako bilo gdje piše, tad vrijedi za kupca, tad je problem trgovca što ima takvu robu (reklamu, ambalažu..)

 

ambalaža, deklarcija i sl. sva prateća papirologija su obveza trgovca-distributera, ambalaža je dio robe, što god na ambalaži reklamno piše-vrijedi. Ako je nešto kontradiktorno, tad treba sankcionirati trgovca, tj takva roba nije smjela završiti na nekom tržištu.. može biti npr specijalno za neku zemlju (različiti uvjeti, distributer-proizvođač..), kao što nešto npr demo-free ne smije biti na polici za prodaju itd. i to sve piše. Najbanalniji primjer, logitech (miš, tipkovnice), odavno su imali 5g garancije i to je bilo na ambalaži, neovisno što trgovac nakelji na računu-deklaracijii, ne određuje on garanciju i to vrijedi (provjereno i ostvareno). + pošto se trgovac ne može izmaknuti kao posrednik, maltretiramo ga i dalje. Jedino što ga ne možemo maltretirati za materijalni nedostatak nakon +2godine, za garnciju možemo beskonačno ako je tako navedeno bilo gdje.

 

-piše na računu. Vrijedi. Pri tome čak ni račun ili garanciju-papire ne moraš imati, tj to ima trgovac/distributer/proizvođač u bazi i može izvući kopiju po potrebi dok je poslovne podatke dužan čuvati +10godina pogotovo kad se odnosi na garancije. Ako je roba fejk, opet ima garanciju, dok trgovac mora biti kažnjen. Trgovac ne određuje zakone, mora ih se pridržavati, sve ostalo je kažnjivo.

 

edit-2: sve dok postoji firma koja je dala garanciju, garancija vrijedi. Kad ta firma propadne-nestane, tad opet možemo pokušati (kao naplata kod bankrota) ali je teže, kao što se može svakog u lancu jednako 'tužiti'.. (ali ne znači da ćemo tužbu dobiti), jer i distributer-drgovac imaju odgovornost, ugovor, ostvarili su dobit i ostaje odgovornost za robu-kupca. (ali ok, ovo je više teorija kod nas..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 14.3.2018 13:15 (ihush).
7 godina
protjeran
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Ma treba gledati. Neki daju 2+3 godine uz registraciju, a na nalijepnici je veliki broj "5".

 

Uglavnom, mislim da trgovina nije kriva ako proizvodjac ima takve uvjete,

vjerujem da webshopovi ni ne znaju sve. Ja sam se opekao sa Corsairom,

jer sam u jednom odjelu imao samo njihove USB-ove, preko 40 komada,

i naravno da nisu svi crkli, 4 pamtim da su crkli, i nakon popravka,

od ta 4 je jos jedan crknuo unutar godinu dana - i odbili su jamstvo

jer nakon popravka vrijedi jamstvo od 6 mjeseci, ne potpuno jamstvo.

 

Tad sam cijeli odjel prebacio na Sandisk sa 5 godina garancije,

dogovorio sa distributerom bolji rabat nego od Corsaira,

i tako je to ostalo i nakon sto sam otisao iz tog postrojenja.

(mozda i dan danas imaju Sandisk, ne znam, nemam kontakt vise)

 

Al treba gledati sta stvarno pise, jer nekad i distributer krivo napise,

ili daje dodatna jamstva drugacija nego sam proizvodjac.

 

Primjerice Toshiba Tecra laptopi su bili uvjek 3 godine jamstva,

ali od 2016. su smanjili jamstvo na 1 godinu globalno EU jamstvo + jamstvo od distributera.

 

Sad je to recimo u HR ukupno 4 godine jamstva za Toshiba Tecra laptope, 1 god od Toshibe + 3 godine od distributera.

Ali i to opet vrijedi samo u nekakvo promotivno razdoblje uz registraciju. Tko se ne registrira, ima samo 1 godinu.

 

Ljudi kupe, ne procitaju sve, i onda se drze ko pijani plota samo reklame. Iskusio na svojoj kozi.

Od tad procitam od svakog proizvodjaca detaljne uvjete jamstva.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Čitatelj kaže...

..

Uglavnom, mislim da trgovina nije kriva ako proizvodjac ima takve uvjete,

vjerujem da webshopovi ni ne znaju sve. Ja sam se opekao sa Corsairom,

..

- trogovina kriva? Trgovac ne određuje. Provodi zakone pa tako i garanciju, kao dio obveznog dijela osnovne djelatnosti, tj prodaje robe. To je preduvijet za prodaju, kao što su to i inače bezvezni papiri-deklaracije, jednostavno obavezno.

 

-ne znaju? Od kad je neznanje opravdanje ili ima veze s garancijom? Nešto drugo je kako će te netko otkantati, upravo zato ako ne znaš (svoja prava i kako ih ostvariti).. no i izbor trgovca je stvar kupca kao i rizik. Može se jednako reći da je rizik držati novac u nekoj banci, ako propadne.. a kupac i to bira. No to ne mijenja prava, zakone i obveze.

 

trgovac je samo posrednik, ako je i uvoznik-distributer-ovlašteni servis.., to nema veze tj to je 'druga firma'...

 

Čitatelj kaže...

..

 

Ljudi kupe, ne procitaju sve, i onda se drze ko pijani plota samo reklame. Iskusio na svojoj kozi.

Od tad procitam od svakog proizvodjaca detaljne uvjete jamstva.

 -reklama, također dio robe, proizvođač+distributer, odgovornost. Može čak biti tipfeler u tisku (greška) no i dalje vrijedi ako tako piše (pravno uvjek vrijedi upravo ono što piše, najlakše dokazivo). Hoće li tad trošak snositi netko treći nije stvar kupca ili njegovog prava, prvi će tad trošak snositi trgovac i morat će pod uvjetima garancije-reklame riješiti problem dok ima pravo tužiti-naplatiti od onog tko je grešku napravio (ali to nije tema ili stvar garancije).

 

Trgovac mora biti ozbiljan, ne neki klinac koji ofrlje nešto radi, obaveze, kazne. Pa i do tog da dobije kaznu za zavaravajuće oglašavanje ako i nije kriv za grešku (tisak ili netko treći) njegova obveza je vidjeiti i prevenirati.. jednostavno on mora znati kakvu robu ima i prodaje, ako to ne zna.. tad kazna, ako mulja, kazna itd..

 

banalno: da sad vidiš reklamu na kojoj piše npr cijena 1kn umjesto 1.000kn.. dođeš u trgovinu i kupiš za 1kn, trgovac ti to mora prodati, naplatiti 1kn, u suprotnom kazna. On može naplatiti-utužiti krivca/odgovornog ili nekog trećeg. Isto je za garanciju, za bilo što što je roba, ugovorni odnos ili bilo koji pravni posao.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 14.3.2018 13:42 (ihush).
7 godina
protjeran
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

E pa bas zato i kazem. Kupac se mora informirati o jamstvu prije kupnje,

a ne vrtit ocima poslije kupnje. Ne vjerujem da u ducanima trgovci diktiraju za svaki

proizvod jamstven uvjete.

 

Zamisli da udjes u Bauhaus i ides kupiti Makitu, a iza tebe trgovac pocne nabrajati

"Jamstvo na Makitu Pro je 3 godine, Home verzije 2 godine, Basic 1 godinu. Ali ako registrirate

svoju Makitu u roku...", ma okrenuo bi se i rekao "daj covjece pusti me da pogledam na miru".

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Čitatelj kaže...

nakon popravka ti Corsair "Flag-a" stick po serijskom broju i dodjeli mu jamstvo 6 mjeseci.

 Dakle ako se pokvari nakon godinu dana,

i ode na popravak, nakon popravka ti ostaje jos pola godine jamstva, a ne cetiri godine.

 Po 10ti put, nauci hrvatske zakone. Nema nikakvog "ostatka" jamstva jer je corsair ista flagao. Zakon Republike Hrvatske govori jedno i toga se svi koji zive i rade u njoj moraju pridrzavati. Kako ti ovo jos nije jasno? Znaci nakon popravka on ima ostatak jamstva (onaj prije popravka) + dani provedeni na popravku. Ovako nesto uopce nije upitno. Tako da nema proizvodjac nikakve veze s nikakvim flagganjem. Ako pise 10g, onda ima 10g. To sto proizvodjac daje je relevantno ako on salje proizvodjacu ili ako zakon nije drugacije odredio.

Čitatelj kaže...

Uglavnom, mislim da trgovina nije kriva ako proizvodjac ima takve uvjete,

vjerujem da webshopovi ni ne znaju sve.

 

Al treba gledati sta stvarno pise, jer nekad i distributer krivo napise,

 Kao sto ti je vec ihush objasnio, neznanje nije izgovor za nepostivanje zakona. Ako nesto pise, onda se toga i pridrzava, znao ne znao i bilo tako ili ne bilo. Ako on ima 10g na racunu, protis ce to morat ispostovat. Tko je kriv zato sto pise krivo na racunu se njega ne tice. Dal trgovina, dal distributer, dal zaposlenik koji se malo zaigrao kad je radio webshop.

 

Kod njega se konkretno vjerojatno radi o tome da su oni imali nekakvu akciju i zaboravili na nju vjerojatno i sada imaju samo 5g i valjda po tome gledaju. Ono sto mene osobno zanima, a sto korisnik nije napisao, kad im je rekao da na racunu pise 10g, sto je protis tocno rekao na to? Znaci ne zaposlenik vec poslovodja, jer protis je vise manje ok oko reklamacija.

7 godina
protjeran
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Nisam znao da je Corsair hrvatska prcija koja podlijeze hrvatskim zakonima.

Uostalom, i Hr je u EU, a Corsair ne krsi EU zakone, dakle sve je po propisima.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Čitatelj kaže...

E pa bas zato i kazem. Kupac se mora informirati o jamstvu prije kupnje,

a ne vrtit ocima poslije kupnje. Ne vjerujem da u ducanima trgovci diktiraju za svaki

proizvod jamstven uvjete.

 

Zamisli da udjes u Bauhaus i ides kupiti Makitu, a iza tebe trgovac pocne nabrajati

"Jamstvo na Makitu Pro je 3 godine, Home verzije 2 godine, Basic 1 godinu. Ali ako registrirate

svoju Makitu u roku...", ma okrenuo bi se i rekao "daj covjece pusti me da pogledam na miru".

 

- kakiš.

- kako to ide? ovako:  ..

.. trgovac, pravi-veliki, želi prodati robu-x, iz kine.. sjedne u kaić ili avion i ode do sela iznad shanghaja, skopi ugovor, pribavi robu, papire-deklaracije-prijevode i garanciju. Dođe, nabije maržu, poreze, proda. Za robu na tržištu je distributer odgovorna pravna osoba (predstavnik proizvođača, zastupnik) koji se brine o deklaracijama, uputama, ovlaštenom servisu itd kako već sklope ugoro s kinezima. Neki mali trgovac, od njega uzme robu, deklaracije.. i proda.

Tko je što pogriješio, previdio.. kupca se ne tiče, jel kriv mali-veliki ili pero-pingpong... svi papiri moraju biti točni i oni koji ih štampaju odgovaraju za sadržaj-točnost. Ako je greška, kazna.

Ako npr potone kaić dok nosi kontejner, postoji lloyd i plati osiguranje, nemaš osiguranje.. ode kaić, ali kupac ima garanciju i vrijedi ono što na njoj piše. Tko je kriv? Morska neman, slučaj, nemar.. nemar se kažnjava. Muljaže su kažnjive (kad se otkriju) itd.

 

tako da trgovac (mali) ne mora znati ništa, karikirano ni cijenu.. (ali kog vraga onda radi tamo..), može odgovoriti 'piše na papiru' ili googla ili što već. No kupac će imati garanciju, neovosno o (ne)znanju trgovca. Ako piše u uvjetima garancije da se potrebno registrirati, tad piše. Gdje je problem? Ako je u reklami sitaknuto samo 10g i ne piše dodatni uvjet, e tad je to kažnjivo, zavaravanje itd. Taj mali trgovac od velikog, dobije sve, sve je u barkodu, u bazi. (mali i veliki su malo-vele prodaja ako se neki ekonomist pita, ponekad jedan šef, ali dvije firme..).

 

-. .. skartimo, garancija vrijedi, neovosno o tome što netko, pa i trgovac kaže. Hoće li je kupac ostvariti može ponekad biti problem pa čak i kad je unutar kraćeg roka jer postoje slučajevi kad ni u kraćem jamstvenom roku kupac ne ostvari garanciju mada je ima (npr nakon mjesec a gar. vrijedi 1-2 godine..) jer je ''tako rekao striček trgovac''.. i jer kupac nije znao, nije prijavio itd.

.. a tad nastupa ova tema (fanfare) i sad kupac koji to sve zna živi sretno i 'zna da ima garanciju' :))) .. teoretski.

 

edit.. e sad već treba ''pustiti vodu'' :))

Čitatelj kaže...

Nisam znao da je Corsair hrvatska prcija koja podlijeze hrvatskim zakonima.

Uostalom, i Hr je u EU, a Corsair ne krsi EU zakone, dakle sve je po propisima.

 - nije nitko izvan hr pod hr jurisdikcijom (ni todorić?).. ali je trgovac, trgovina koja je registrirana na hr trgovačkom sudu..

ne krše zakone proizvođači, eventualno to krše trgovci ako ne poštuju domaće zakone, hr, eu.. (i lanac predstavnika, distributera i sl.). Proizvođač ne može kršiti zakon neke zemlje ako nije u toj zemlji. Roba je stvar trgovine (ni roba ne krši zakon, ali može biti npr povučena-zabranjena..), usluge itd. pa do tog da npr apple plaća kazne, poreze i sl.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 14.3.2018 14:22 (ihush).
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Čitatelj kaže...

Nisam znao da je Corsair hrvatska prcija koja podlijeze hrvatskim zakonima.

Uostalom, i Hr je u EU, a Corsair ne krsi EU zakone, dakle sve je po propisima.

 Ti bas ne razumijes kako zakoni rade i tko sto radi.

Zakon je obvezao SVE unutar hrvatske. Pravne i privatne osobe. SVI bez iznimke (necemo ulazit u mito i korupciju) moraj postivat zakone. Zakon je propisao da se garancija NASTAVLJA + produljenje koliko je bilo na servisu. Ako se corsair s tim ne slaze, o tome treba brinut trgovac, jer ce on na*ebat. Tough luck, morao si bolje dogovarati uvjete s proizvodjacem. I da, onog trena kad corsair registrira tvrtku u HR, mora postovat apsolutno sve zakone koje HR propisuje. Ti si proizvod kupio u hrvatskoj trgovini, ona mora postovat zakon. Stvarno mi nije jasno sto ti tu nije jasno. Corsair je u ovom slucaju zadnja rupa na svirali koja se mene interesira.

 

6 godina
protjeran
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Ako se zelis sudski natezati sa njima oko produljenja jamstva, taj spor ce potrajat duze od trajanja proizvoda...meni u hr ducanima u najmanje tri navrata do sada nisu ispostovali zakon, no ja tu kao sitna riba nis ne mogu...ljutnja me ne drzi godinama oko pizdarija, inace bi se vec ohoho povlacio po sudovima...eventualno napisem i posaljem prijavu kome treba, anonimno, a jedan jedini put sam do sada isao na visu istancu, kad sam radio od 7 ujutro do 11 navecer svaki dan, pa mi lik nije htio isplatiti placu nakon misec dana....i tu sam promptno dobio solde, bez natezanja po sudovima, jer sam se obratio pravoj osobi...inace za sve ostalo vrijedi stara narodna, ne valja se sa rogatima bosti...neki dan isao kupit tipkovnicu u linksa, lik naplatio, i trazi dodatnu kunu za malu vrecicu...pitam di je racun za vrecicu, lik se smije...

Poruka je uređivana zadnji put sri 14.3.2018 18:22 (Gorstak79).
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Gorstak79 kaže...

Ako se zelis sudski natezati sa njima oko produljenja jamstva, taj spor ce potrajat duze od trajanja proizvoda...meni u hr ducanima u najmanje tri navrata do sada nisu ispostovali zakon, no ja tu kao sitna riba nis ne mogu...ljutnja me ne drzi godinama oko pizdarija, inace bi se vec ohoho povlacio po sudovima...eventualno napisem i posaljem prijavu kome treba, anonimno, a jedan jedini put sam do sada isao na visu istancu, kad sam radio od 7 ujutro do 11 navecer svaki dan, pa mi lik nije htio isplatiti placu nakon misec dana....i tu sam promptno dobio solde, bez natezanja po sudovima, jer sam se obratio pravoj osobi...inace za sve ostalo vrijedi stara narodna, ne valja se sa rogatima bosti...neki dan isao kupit tipkovnicu u linksa, lik naplatio, i trazi dodatnu kunu za malu vrecicu...pitam di je racun za vrecicu, lik se smije...

 Nesto stoji, nesto ne, jer ove trgovine su sve samo ne "rogati". Rogati su trgovine koje imaju odvjetnike kojima je ovo posao da otezu postupak (recimo HT/vip za neke nama primjenjive stvari). Vecina webshopova o kojima mi tu pricamo jedva ima knjigovodju a kamo li pravnika koji im se ovim stvarima bavi, a cak i da je, neke stvari su jasne kao dan i nema se tu sto natezati osim poslati prijavu i trazit napismeno ono sto ti kazu usmeno da se krsi s zakonom i tu sva prica obicno staje. Jos pismeno niti jednom nisam dobio sve gluposti koje su trgovci usmeno govorili.

16 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Najbrži kaže...

Ovako, imam slučaj sa protis.hr

2010-e sam kupio USB Corsair Voyager GT 16GB. Uređaj je bio servisiran 2013. i od tada je radilo do prije par mjeseci. Prošli tjedan sam im poslao opet na reklamaciju i kažu da je jamstvo isteklo (navodno na kutiji od memorije piše da je 36mj jamstvo), a na računu piše da je jamstvo 120mj! Čak i sa njihovog shopa da se kupi novi je jamstvo 5 godina. Postoji mogućnost žalbe?

https://www.protis.hr/products/details/usb-memorija-32-gb-corsair-voyager-gt-usb-30-cmfvygt3b32gb/83089

 UPDATE: javio sam se Corsairu s tim slučajem zajedno sa slikama od računa i od servisa te su mi rekli da se gleda po originalnom računu na kojem piše 120mj garancija. Htio sam jučer uploadati sliku računa, ali preko mobitela je nešto zezalo i nije poslao. Danas očekujem odgovor od Protisa te ću javiti šta su odgovorili.

LOL: Crobrother
7 godina
protjeran
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Nek Corsair vidi. Ako na kutiji od Corsaira pise 120 mjeseci (a da je to Corsair napisao,

ne netko treci), onda je to 10 godina. A ako pise 60 mjeseci (kao sto obicno pise - 5 godina),

onda ti je svejedno, jer ti je jamstvo isteklo.

 

PS - Sto se mene tice, Corsair bi ti trebao ili poslati novi stick, ili objasniti da jamstvo vise ne vrijedi.

Makar oni nece propasti za tih 5€ stick, nit ces se ti obogatiti. Al iz mog iskustva, njihova politika

je da smanje jamstvo nakon popravka USB sticka, i to mi se ne svidja.

 

Slijedeci stickovi nek ti budu Sandisk (WD) i Kingston. Ako i crknu, njihovo jamstvo je onoliko koliko pise

na pakiranju, i  brzo posalju nove stickove. A izdrzljivi stickovi su definitivno metalni stickovi

od Transcenda - nisu najbrzi u klasi, ali ako ih uspijes pokvariti, onda nemas srece.

Moji se redovno peru u perilici rublja, nikad nisam ni podatke izgubio nakon pranja,

a nisu ni crkli od toga.

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Čitatelj kaže...

Nek Corsair vidi. Ako na kutiji od Corsaira pise 120 mjeseci (a da je to Corsair napisao,

ne netko treci), onda je to 10 godina. A ako pise 60 mjeseci (kao sto obicno pise - 5 godina),

onda ti je svejedno, jer ti je jamstvo isteklo.

 Nije mu svejedno, zaboli ga sto pise na kutiji. Na racunu pise 10 god, prica gotova. Molim te prouci zakone drzave foruma na kojem postas.

Poruka je uređivana zadnji put čet 15.3.2018 13:45 (sandokan111).
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Čitatelj kaže...

..

PS - Sto se mene tice, Corsair bi ti trebao ili poslati novi stick, ili objasniti da jamstvo vise ne vrijedi.

Makar oni nece propasti za tih 5€ stick, nit ces se ti obogatiti. Al iz mog iskustva, njihova politika

je da smanje jamstvo nakon popravka USB sticka, i to mi se ne svidja.

..

-odgovor je već dat, ako piše 120, tad je 120. Vrijedi. Corsar je odgovorio, vrijedi.

 

-ovakva 'kemijanja' nisu stvar koja se treba/može raditi.. ono što je pod normalnom garancijom se tako (tim kanalima-papirologijom) pošalje i vrati (granica-carina.. papirologija). Ako toga nema, ne može firma tak slati nešto.. tj nije to dogovor na placu i ne vrijedi zbog par dolara imati knjigovodstvene probleme (porezi, zaključene knjige, dvostruko knjigovodstvo, fiskalizacija..) jer tad imaš storno stanja, staro-novo koje mora biti vidljivo i uredno obračunato za aktualne godine + tekuću. Sve izvan tog je knjigovodstveni-porezni prijestup.

+ ako je nešto pod garancijom, neispravno, mijenja se novim artiklom-zamjena + izdaje se novi račun+garancija (po istim uvjetima kao staro, tj u ovom slučaju 10g, ako proizvod postoji, ako ne postoji jer se npr više ne proizvodi, tad se radi povrat novca i to ne može firma-corsair nego samo trgovac-protis..).

 

-ne kemija se, kažnjivo, papirologija. Protis će prihvatiti i dati novi stik (mora biti isti-artikal/serija) ili novac, ako će kemijati, tad će ponuditi zamjenu neki drugi ali to je već mulajnje (ne može biti uredno knjiženo, storno +nova roba i pitanje koliko to protisu treba jer je kažnjivo) dok kupac ima pravo na novu garanciju i novi račun s novim datumom.

 

-još manje ima smisla govoriti o drugim garancijama, brandovima ili pranju stikića.. ali ok, možda pomogne.. :)

 

+ edit: .. + sve treba raditi kroz trgovca (protis), jer je jedino tako kupac siguran npr corsar može poslati poklon, ali to ne znači da kupac neće imati neki trošak, npr carinu-paket.. a pod garancijom ne mora, tj mora bez troška dobiti novo. Trgovac je posrednik na kojeg taj trošak pada (i ne zanima nas kako će on pokriti trošak, od dobavljača-corsaira.. to je njegova poslovna stvar koju je obvezan kad je tu robu prodao i dok za to postoji garancija). Da nema računa, tad bi protis mogao odkantati kupca, ovako ne može, jer postoji papirnati dokaz, račun i trgovac tad mora obaviti sve bez ikakvog troška za kupca, uz to što ne može procjenjivati jel garancija vrijedi, nego je samo prihvatiti (kao što to kaže i corsair, tj zakon). To što je protis možda uvoznik-distributer, to je sasivim druga djelatnost, veleprodaja, maloprodaja.. i nema veze s trgovcem u maloprodaji koji ima tu obvezu.

+protis-trgovac može npr osporiti garanciju, tj to može ovlašteni servis (serviser, atestiran, stručan-osposobljen, predstavnik corsaira..). Ako ospore garanciju i kažu npr fizičko oštećenje koje nije pokriveno garancijom tad bi to tako i bilo. Protis nije osporio garanciju, samo misli da je istekla. Ako sad promjene priču, prijaviti.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 15.3.2018 13:55 (ihush).
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
sandokan111 kaže...
Čitatelj kaže...

Nek Corsair vidi. Ako na kutiji od Corsaira pise 120 mjeseci (a da je to Corsair napisao,

ne netko treci), onda je to 10 godina. A ako pise 60 mjeseci (kao sto obicno pise - 5 godina),

onda ti je svejedno, jer ti je jamstvo isteklo.

 Nije mu svejedno, zaboli ga sto pise na kutiji. Na racunu pise 10 god, prica gotova. Molim te prouci zakone drzave foruma na kojem postas.

 Ne konta čovjek već duže vremena neke stvari.

Naš mentalitet ima jedan kvalitet, da te jebe u zdrav mozak sve dok ima imunitet! Zustavite zemlju silazim, nije mi do ničeg, odlazim!
16 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Protis je odbio reklamirati, poslao ticket Corsair supportu. Prvo su mi odbili, a nakon žalbe javili da odobravaju te da im pošaljem. Čekam ovaj tjedan RAM da mi stigne jer ne mogu preko mobitela ući na stranicu da vidim adresu gdje trebam poslati. 

LOL: Crobrother
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Najbrži kaže...

Protis je odbio reklamirati, poslao ticket Corsair supportu. Prvo su mi odbili, a nakon žalbe javili da odobravaju te da im pošaljem. Čekam ovaj tjedan RAM da mi stigne jer ne mogu preko mobitela ući na stranicu da vidim adresu gdje trebam poslati. 

 Reci jesi poslao prijavu inspektoratu?

14 godina
neaktivan
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Pozdrav, poslao sam TV u garantnom roku na popravak direktno u ovlašteni servis umijesto da sam ga predao u trgovinu u kojoj je kupljen. Shvatio sam da je to bila greška tek kad sam počeo čitati ovu temu, čovjek uči dok je živ...

 

Interesira me što se tu može napraviti nakon isteka "razumnog roka" od 45 dana. Točnije, koje su mi opcije? Mogu li od trgovine tražiti povrat novca s obzirom da je rok istekao a TV je još na servisu? Mišljenja i savjeti dobrodošli.

Moj PC  
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice