Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena... izdvojena tema

poruka: 4.140
|
čitano: 1.271.042
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
protjeran
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

kupio sam ps4 preko neta iz santa domenice. isti je  stigao ocigledno pokvaren jer se ugasi nakon 10 sekundi kad ga se pokrene, dakle proizvod je dosao pokvaren, te nije pokvaren mojom nepaznjom ili nesto trece.
što mi je sada činiti ? jel ima netko iskustva sa santa domenicom ?  dakle ja ne zelim taj proizvod da mi dode popravljeni sa servisa jer ne zelim u startu imati popravljeni proizvod koji ce se lakse pokvariti u buducnosti, već zelim da dobijem novi proizvod ili da dobijem povrat novca ?

koja je procedura u ovom mom primjeru? jel mogu uopce vratiti proizvod u 14 dana ili se mogu dogovoriti da mi posalju novi ili moram cekat da salju na popravak ili nesto trece  ?
koja su moja zakonska  prava u ovoj situaciji .

 

 

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Nista, saljes ga njima tamo, naznaci da ne zelis popravak vec novi ili povrat novca. Oni ce testirat, ako je tako kako kazes dobijes novi. Salji pismeno ako budu odbili napisem ti kako. Obavezno naznaci da ne zelis servis! Znaci to mora bit jasno napisano.

 
2 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

upravo kao što želiš, to njima kažeš, tj napišeš. Tražiš novo-ispravno ili povrat novca dok za povrat bez razloga imaš 14 dana. Oni će naravno reći da prvo moraju provjeriti u servisu, .. ali ti i dalje traži svoje, traži ispravno ili novac. -- ili se dogovoriš s njima.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
protjeran
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ihush kaže...

upravo kao što želiš, to njima kažeš, tj napišeš. Tražiš novo-ispravno ili povrat novca dok za povrat bez razloga imaš 14 dana. Oni će naravno reći da prvo moraju provjeriti u servisu, .. ali ti i dalje traži svoje, traži ispravno ili novac. -- ili se dogovoriš s njima.

 tko snosi troskove dostave ako je kupljeno online 

9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
AnteZizicMVP kaže...

 tko snosi troskove dostave ako je kupljeno online 

 Ti ga vracas njima kakogod, oni ga tebi besplatno vrate posto si dostavu platio. Nekad sami salju prikup.

10 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Mjesto radnje Chipoteka Zd. Proizvod g402. Riknijo srednji klik. Reklamirao u ponediljak prosli dosao novi u cetvrtak. Nisu me davili glupim pitanjima tipa: dali ste ga bacali od zid kad ste rage quitali. Jesteli ga cupali za rep. Jeli dobio sira svaku vecer. Jeste li macku husklali na njega?

Preporuka!
Moj PC  
1 0 hvala 0
9 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Mislim da oni imaju svoju temu, tamo bi trebao pisati.

 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Pozdrav, nadam se da je ovo prava grupa za ovo 

 

Dakle ovako, prije dva tjedna sam narucio maticnu plocu sa http://www.h2-shop.com/ASR-X99%20EXTREME6%203.1-RMA (kada sam narucivao nije bila obavjest da je ploca popravljana).

Nakon sto je ploca stigla probao sam je montirati (ovo mi je 3. maticna koju spajam tako da nisam totalni tutlek oko toga).

Nazalost maticna nije prepoznavala ram stickove bez obzira na utor koristen (manual za maticnu sam pratio).

 

Nakon kombiniranja sa razlicitim ramima itd. sam odlucio vratiti maticnu u h2 shop. 

Paket je stigao kod njih danas te mi je uslijedio ovaj mail:

 

"Poštovani, kolege iz servisa su pregledali ploču, pinovi na socketu su savijeni. Nažalost takva oštećenja kolege ne mogu uvažiti u garanciju, te će Vam poslati ploču nazad."

 

Kao sto sam rekao imao sam probleme sa ramima, ne sa CPU socketom. Koliko znam maticna se ne moze niti upaliti ako CPU nije spojen kako spada (pretpostavljam da to znaci da svi pinovi moraju bit u redu).

 

Znaci dali imam kakvih opcija ovdje il sam samo popusio 1300 kn?

 

 

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Imaš li slike socketa prije nego si poslao ploču na reklamaciju?

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
UOG-Atlas kaže...
Znaci dali imam kakvih opcija ovdje il sam samo popusio 1300 kn?

 Ako nemas nikakvih dokaza, tesko ce bit. Da li si slikao maticnu ranije? Mozda oni imaju kad su je otpakiravali. Nazalost, to je jedan od cestih nacina odbijanja reklamacije bio, i o tome se tu pisalo. Bez dokaza s tvoje strane, inspektor ce vjerovati sluzbenoj osobi, ali eto, nista te ne kosta poslati prijavu pa vidjet, mozda oni snimaju kad je otvaraju pa se vidi da se spigalo. Kazes da je ploca popravljana, kako to sad znas a nisi znao prije? Moguce lako da si dobio takvu s popravka a nisi primjetio.

15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

-piše ti RMA, to znači upravo to..

-naručivao si online-dostavom... imaš pravo vratiti 14 dana, bez razloga (ne reklamacija). Iskoristi to pravo.

-ispravnost pinova je problem i tu se možete pingpongati ali nitko nema dokaz o nevinosti/krivici. Zato se to provjerava kod primopredaje i ne uzima.

-prijavi na mingo.hr, kupac nema razloga izmišljati-lagati, ako kažeš da nisi optetio pinove, nema nekog posebnog razloga da te bilo tko za to optuži .. no tad se to svede na spor-svađu 'čiji je jači'.. bez papira-slike-dokaza nitko nije u pravu.

-u slučaju pravog spora, ako se ispostavi da nisu problem pinovi, tad trgovac-servs treba biti kažnjen za izmišljen kvar, jednako kao što nema dokaza da oni upravo sad ne svijaju neki pin i uzrokuju namjernu neispravnost jer je komponenta kod njih. No ako telefonsko natezanje ne uspije vjerojatno ćeš progutati i nastaviti.. mala šansa da ćeš se natezati dalje tužbama za koje nikad ne možeš znati kakav će biti kraj. Problem su dokazi koje nitko nema i mipljenje servisa je istovremeno stranka u sporu (trebaš svaku njihovu stručnu procjenu koja bi tvrdila da si ti kao korisnik fizički oštetio komponentu pobiti i dodati da su strana u sporu, time pristrani).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Pozdrav, inače ne pišem tu ali kolega a posla ima problem.

 

Radi se o povratu robe (TV za oko 9 soma) koji je uzeo na mastercard na 12 rata.

Uzeo ga je online i nije zadovoljan izborom.

 

Rekao sam mu da ima pravo povrata 14 dana odnosno otkaza ugovora bez obrazlozenja(uz napomenu da nesmije umanjiti vrijednost robe) no nisam mu znao

reći kakav je proces na ovaj način.

 

Pošto to u praksi plati banka, koja njemu onda uzima

na rate, ako on vrati tv kome ide isplata?

Pošto je prošlo već 5 dana svaka asistencija je dobrodošla, hvala.

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Povrat se vrsi onako kako je obavio placanje, oni samo rade storno narudzbe.

 
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Ekipa,

 

Molim vas mišljenje da li imam ikakve šanse tražiti novi sat ili ne znam zamjenu za neki drugi?

 

18.10 kupljen sat Suunto Spartan Amber u Intersport-u Arena Centru i nakon cca mjesec dana se počeo random gasit na cca 45%, 35% itd ..

Odfurao sam ga na reklamaciju/popravak.

To je trajalo preko mjesec dana.

 

Dobio sam novi sat (zamjenjen u Finskoj)

 

Sad se opet počela dešavat ista stvar sa baterijom.

Ne može se niti napuniti do 100%. 

Dođe do 91% i tu stane.

 

hvala

pozz

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 14.1.2019 12:33 (Dario7).
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Dario7 kaže...

Ekipa,

 

Molim vas mišljenje da li imam ikakve šanse tražiti novi sat ili ne znam zamjenu za neki drugi?

 

..

 -šanse? igraj loto..

-zakon, jamstvo i mat.odgovornost su nešto drugo, imaš li pravo. Imaš, a po kojoj ćeš osnovi npr ako je jamstvo-garancija tad popravak/otklanjanje kvara, zamjena ili povrat novca, ako je reklamacija trgovcu-materijalni nedostatak (sasvim druga osnova, koja je primarno za robu koja nema jamstvo +2god odgovornost trgovca.. ali možeš iskoristiti to pravo jer ti biraš osnovu) i tad se s trgovcem dogovaraš po želji tj kako se iscjenkaš. Ali to je besmisleno, jer ako je neispravno, ako je ponovljen kvar imaš osnovu tražiti povrat i dobiti ga (novac) a tad možeš opet po želji kupiti što poželiš .. umjesto da se s time netežeš-cjenkaš s trgovcem mada kao dobru-pzitivnu trgovačku praksu trgovac to može ako želi zadržati kupca (kao reklama).. no to je 'loto', zakon je konkretniji i treba se na njega pozvati (ne na nešto nedefinirano..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
neaktivan
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Ako se uređaj reklamira i nedostatak se prijavi i proizvođaču i servisu unutar 6 mjeseci od kupnje, ali se fizički preda servisu nakon isteka tog istog roka ima li se pravo na, citiram:

 

"U slučajevima u kojima se uređaj reklamira u prvih 6 mjeseci od kupovine, kupac ima obvezu predati uređaj na servis kako bi se ustanovilo postojanje kvara, ali ima pravo zatražiti, prema vlastitom izboru, da se uređaj nužno ne popravlja, već da se izvrši zamjena, sniženje cijene ili povrat novca (osim ako je riječ o neznatnom nedostatku, tada je povrat novca izuzet), sukladno čl. 410. st. 1. Zakona o obveznim odnosima."

 

 

 

Oprostite na šturom opisu i pitanju. Napisao sam cijeli stranicu teksta u kojem je detaljno objašnjeno što, zašto i kako ali kad sam stisno "Pošalji" dobio sam "505 Internal Server Error" tako da sam izgubio živce sve ponovo pisati. Ali ako će biti potrebe, budem.

 

 

Hvala.

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Arai kaže...

Ako se uređaj reklamira i nedostatak se prijavi i proizvođaču i servisu unutar 6 mjeseci od kupnje, ali se fizički preda servisu nakon isteka tog istog roka ima li se pravo na, citiram:

 Nazalost, morat ces malo detaljnije objasnit sto i kako si napravio.

 

Prvo sto u ovom opisu ne valja je da si reklamirao nesto "proizvodjacu i servisu". Nijednom ni drugom nisi trebao nista reklamirat vec trgovcu. Pogotovo fizicki nisi nista trebao slati servisu.

 

Po opisu sto ti hoces, i sto si napravio, nazalost mislim da postoji sansa da je za tvoj problem "kasno" jer ako nisi direktno naznacio da samo zelis dijagnostiku kvara bez popravka (a tu informaciju nemamo) onda ce ti ga oni sami servisirat htio ti ne htio, jer se pretpostavlja da si to htio. Uglavnom, nikakva prava ti ne gubis u nijednom slucaju, samo eto postupak je u odredjenim slucajevima drugaciji.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

Ukratko ovako ide situacija...

 

Uređaj je kupljen putem web-shopa iz Njemačke i trgovac me uputio da se javim LG-u u Hrvatskoj. Kontaktiram njih i javlja mi se predstavnica korisničke podrške LG Hrvatska i kaže da je uređaj potrebno dostaviti ovlaštenom servisu. Kontaktiram ovlašteni servis koji, bez mojeg znanja, prebacuje moj slučaj k jednom "lokalnom" serviseru za moje područje, njihovom vanjskom suradniku pretpostavljam. 

 

Njemu tek sada dostavljam uređaj na servis. 

 

 

Sve se to odužilo jer je sam prvo vjerojatno danima čekao odgovor od trgovca i predstavnice korisničke podrške. Pa sam onda opet čekao odgovor od ovlaštenog servisa tjedan dana prvi put, pa opet tjedan dana drugi put. Pa su tražili moj broj mobitela i čekam ih opet tjednima da me kontaktiraju. Kako poziv nije stizao ja kontaktiram njih i tek me tada upućuju tom "lokalnom" serviseru.

Onda "lokalni" serviser nemože odmah preuzeti uređaj na servis jer je u gužvi. Itd, itd... 

 

 

Uređaj je reklamiran debelo unutar tih 6 mjeseci od kupnje, ali je isto tako zbog svega navedenoga predan na servis nakon isteka tog roka. Zato me zanimalo imam li pravo na zamjenu za novi uređaj ili povrat novca, tj. vrijedi li to pravilo u mojem slučaju ili ne.

 

I ako sam te dobro shvatio, imam pravo ako zatražim dijagnostiku/utvrđivanje kvara bez popravka. To ne bi trebalo predstavljati problem jer ga još sigurno nisu pogledali.

 

Hvala.

9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Arai kaže...
Uređaj je reklamiran debelo unutar tih 6 mjeseci od kupnje, ali je isto tako zbog svega navedenoga predan na servis nakon isteka tog roka. Zato me zanimalo imam li pravo na zamjenu za novi uređaj ili povrat novca, tj. vrijedi li to pravilo u mojem slučaju ili ne.

I ako sam te dobro shvatio, imam pravo ako zatražim dijagnostiku/utvrđivanje kvara bez popravka. To ne bi trebalo predstavljati problem jer ga još sigurno nisu pogledali.

Hvala.

 Kupio si uredjaj van HR, samim time, za tebe ne vrijedi ZOO, vec europski/njemacki zakon zastite potrosaca. Nisam siguran jesu li tu isti rokovi i kako su njima formulirani ti clanci. Iako je nas zakon radjen po njihovom modelu, nisam definitivno siguran dal je taj clanak isti, al u svakom slucaju, ovo ti odobrava trgovina opet, ne servis, tako da kontaktiraj trgovinu oko toga, al bi bilo dobro pogledati da li su njima isti takvi rokovi.

 

Takodjer, ako pri predaji uredjaja nisi to isto naveo, pretpostavlja se da si dao uredjaj na servisiranje, a po opisanom mi izgleda da nisi.

Poruka je uređivana zadnji put pon 14.1.2019 22:43 (sandokan111).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

Ovo sam uspio iskopati...

 

LINK

 

Who has to prove the presence/absence of a defect and how long do they have to do this?

The seller must prove that the item was not defective for the first 6 months after the delivery of the product ("reversal of burden of proof"). After this time the consumer must prove that it was defective."

 

 

Kako ostvariti pravo na popravak/zamjenu robe ili povrat novca?

Dvogodišnji jamstveni rok započinje u trenutku kada primite robu. Ako vaša roba postane neispravna tijekom te dvije godine, trgovac vam uvijek mora osigurati rješenje. U nekim državama članicama EU-a imate pravo zatražiti rješenje problema i od proizvođača.

  • Ako vaš proizvod postane neispravan tijekom prvih šest mjeseci, pretpostavlja se da je problem postojao kad ste zaprimili robu, osim ako trgovac može dokazati suprotno. Stoga imate pravo na popravak ili zamjenu bez naknade, a ako se pokaže da je to previše složeno ili skupo, može vam biti ponuđeno sniženje cijene ili povrat novca.

 

 

Po ovome mi se čini da su rokovi i uvijeti isti. A u linku gore piše da mogu bilo kad unutar dvije godine obavijestiti trgovca o nedostatku. 

 

 

Jučer sam dostavio uređaj na servis sat vremena prije zatvaranja, te sam serviseru naknadno na mail posalo račun i obavijestio ga da želim dijagnostiku bez popravka. Nadam se da bude to prošlo. Sva mišljenja i savjeti su dobrodošli...

9 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Sve je to 5, al za to moras sada kontaktirat trgovinu, a kako ce se oni prema tebi odnosit jer nisi od tamo, sad je i to pitanje. Mozda budu korektni.

Uglavnom, sljedeca stanica je kontaktirat trgovinu i objasnit im da ne zelis servis vec zamjenu te da si s istim zahtjevom isao i prema servisu, te kad budu obavili dijagnostiku da ces ih obavijestit (ili ih mozda sam servis obavijesti). Tu ces vec doznat sto te ceka u odgovoru doticne trgovine.

 
1 0 hvala 1
15 godina
neaktivan
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

molim vas savjet. kupio sam u Instaru monitor. naravno otvorio sam ga al htio bih ga zamijenit za veci i nadoplatit. oni mi kazu da moze al ga salju u servis na testiranje i ako se utvrdi da je ispravan, terete me sa 20% jer ga nemogu takvog koristenog stavit ponovno na police. kakav je zakon po pitanju ovog, sto ucinit? 

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Izostavio si najbitnije, kako si ga kupio? Ako je preko weba, nemaju ti sto umanjit ako je sve u redu. Ako nije preko weba, budi sretan da ti dozvole zamjenu.

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

iz kojeg razloga je to vazno na koji nacin je kupljeno? nije preko weba, kod njih u radnji. iskreno nisam gledao zakon, neznam kako tumacit ovu situaciju. al znam jedno, na 2 njihova telefonska broja, dobio sam 2 razlicita odgovora.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
razorinc kaže...

iz kojeg razloga je to vazno na koji nacin je kupljeno? nije preko weba, kod njih u radnji...

 -nemaš nikakvo zakonsko pravo, osim njihove dobre volje. Da si kupio 'na daljinu', tad bi imao pravo vratiti u 14 dana.. bez razloga.

-skoro nevjerojatno da netko tko je na forumu 10g ne zna takve 'sitnice' koje su posljednjih par godina aktualne, EU nadalje.. skoro kao mobač-roaming po važnosti (zaštita potrošača + gdpr..)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
neaktivan
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

oprosti al ja nezivim na forumu, clan sam 10 godina al nisam aktivan jer nemam previse vremena. nezz zasto te to toliko smeta postavit pitanje i dobit odgovor na mjestu namijenjen za to

 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Može molim vas što brža pomoć!

Uzel sam sinoć na kredit, niti sluteći da je to uopće moguće, "novi" laptop star doslovno 10 godina!

Model je Lenovo V110-15 AST 80 TPDV

Ima uglavnom AMD A4 dual core i 4GB rama.

Treba mi za net, ak je to dosta, onda ok?

Nisam niti otvaral kutiju kad sam na njoj videl da je proizvedeno 18/10/10

Piše u ugovoru da imam 3 dana za vratiti!
Kaj napraviti?
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Ako ne trolaš, red je da ti kažem da po ovome izgleda da je laptop proizveden 10.10.2018.
16 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Antoniio22 kaže...
Ako ne trolaš, red je da ti kažem da po ovome izgleda da je laptop proizveden 10.10.2018.

 

Bože :(

 

Evo slike, bilo bi Bogu hvala da je iz '18

 

Molim vas brzo odgovorite jer sam već ugovoril prijevoz za natrag... 

Poruka je uređivana zadnji put sub 19.1.2019 9:52 (Armor).
16 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Ne moras zahvaljivati bogu, nema on veze kaj ne znas citati datume :)
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice