Flex, Silverlight

poruka: 12
|
čitano: 4.384
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Flex, Silverlight

Da li znate, koriste li domaće firme ove tehnologije?  Pričao sam prije par mjeseci nekim iz HSM informatike, zastupnikom Adobea, pa kažu kako je kod nas Flex jako slabo zastupljen...


www.cartmanlee.net
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Flex, Silverlight

Pokušavao sam nešto s Flexom, ali početni entuzijazam zamijenili su frustracija i prekoračivanje rokova jer je vrlo lako zaglibiti. Općenito Flash kao tehnologija je zgodan za prezentacije i slično, ali kad sam pokušavao sve to povezati sa nekim pametnim backendom dolaziš do plitkosti tehnologije. Ja se za sad držim AJAX-a, iako sam u početku bio vrlo veliki Flash entuzijast, no to je s vremenom splasnulo

16 godina
offline
Flex, Silverlight

Mi smo radili sa Silverlightom 1.o u firmi u svrhu streaminga posto dolazi sa tool-om za live encoding sa video ulaza i dobrim encoderom, a ja sam se osobno malo igrao sa Flexom u svrhu trazenja rijesenja za RIA aplikacije. Ako se gleda sada trenutno situacija, Flex je u prednosti zbog razvojnog sucelja i dostupnih kontrola (window, buttons, textboxes, grids...). Stvari ce se poravnati sa Silverlightom 2.0 koji je logicni korak za .net developere, posto ce daleko lakse spojiti data layer i business logic layer sa Silverlight UI-em.

Znaci, sto se tice RIA aplikacija, ako si .Net developer, nemas sto birati nego poceti raditi sa Silverlight 2.0 (trenutno je u alfi, izlazi negdje sredinom 2008). Jedna od glavnh prednosti je sto se izaci mali .net framework koji ce moci vrtiti SL 2.o aplikacije na ne-win platformama. Znaci, .net aplikacija na Linuxu i Mac-u! Juhuhuuu!

Sa flexom me zivcirao transport objekata iz .net server side-a u Flex (JSON serijalizirani), plus moram nauciti Action Script 3.o. Puno posla...


#define QUESTION ((bb) || !(bb))
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Flex, Silverlight
hudo kaže...

Mi smo radili sa Silverlightom 1.o u firmi u svrhu streaminga posto dolazi sa tool-om za live encoding sa video ulaza i dobrim encoderom, a ja sam se osobno malo igrao sa Flexom u svrhu trazenja rijesenja za RIA aplikacije. Ako se gleda sada trenutno situacija, Flex je u prednosti zbog razvojnog sucelja i dostupnih kontrola (window, buttons, textboxes, grids...). Stvari ce se poravnati sa Silverlightom 2.0 koji je logicni korak za .net developere, posto ce daleko lakse spojiti data layer i business logic layer sa Silverlight UI-em.

Znaci, sto se tice RIA aplikacija, ako si .Net developer, nemas sto birati nego poceti raditi sa Silverlight 2.0 (trenutno je u alfi, izlazi negdje sredinom 2008). Jedna od glavnh prednosti je sto se izaci mali .net framework koji ce moci vrtiti SL 2.o aplikacije na ne-win platformama. Znaci, .net aplikacija na Linuxu i Mac-u! Juhuhuuu!

Sa flexom me zivcirao transport objekata iz .net server side-a u Flex (JSON serijalizirani), plus moram nauciti Action Script 3.o. Puno posla...


 Ja se isto igram s Flexom i .NETom. Stvar šljaka bez problema, imam iskustvo rada u ActionScriptu, pa je vjerojatno i u tome štos, ali sigurno bih odabrao Silverlight da je na istom stupnju razvoja kao i Flex. Flex se, po meni, puno bolje izvršava, pokazuje bolje performanse, komponente su razvijenije. No kao što si rekao, kada Silverlight zaživi u nekoj višoj verziji, onda će vjerojatno stvari izgledati drugačije.

www.cartmanlee.net
16 godina
neaktivan
offline
RE: Flex, Silverlight

Svaku tehnologiju treba usvojiti za kvalitetno korištenje. Za povezivanje Flasha i nekog backenda se preferira Flex. Da li je tehnologija plitka?! Treba poguglati pojam RIA i zaključiti. Smijeh

 

 

< c|N >

 

 

southy kaže...

Pokušavao sam nešto s Flexom, ali početni entuzijazam zamijenili su frustracija i prekoračivanje rokova jer je vrlo lako zaglibiti. Općenito Flash kao tehnologija je zgodan za prezentacije i slično, ali kad sam pokušavao sve to povezati sa nekim pametnim backendom dolaziš do plitkosti tehnologije. Ja se za sad držim AJAX-a, iako sam u početku bio vrlo veliki Flash entuzijast, no to je s vremenom splasnulo

 

16 godina
offline
Flex, Silverlight

Biti ce fora kada jedna firma bude imala jedan app i jedan dbserver (recimo .net+mssql), i 100-tinjak radnjih stanica na Linuxu (bilo gdje u svijetu gdje ima interneta) koje vrte client aplikacije u Silverlightu ili Flexu :) Nema vise zezanja sa izradom client aplikacijama, deplojanjem, sinkronizacijama i kojecim! Konacno povratak na terminale ili NC (sto je Sun predstavio pred 10-tak godina, ali izgleda 10-tag godina prerano). Povjest se ponavlja, ali ovaj put u 3d gui-u sa straming mogucnostima. Teti u racunovodstvu je to bitno, studije su pokazale rast produktivnosti.


#define QUESTION ((bb) || !(bb))
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Flex, Silverlight

Ništa manje bitan nije i prijelaz na web sučelja kod poslovnog softvera. Mnoge poslovne aplikacije prelaze na web sučelja i centralizirane sustave gdje je osobno računalo korisnika samo terminal za pristup sustavu. To funkcionira već neko vrijeme i osim što snižava troškove onoga tko koristi takav softver, snižava i troškove održavanja.

16 godina
neaktivan
offline
Flex, Silverlight

Sve se seli na web, ali postojeće tehnologije trenutno gnjave developere kod izrade nekih funkcionalnosti. Primjer gnjavaže (i plitkosti) je korištenje TreeViewa u Flashu. Naoko lijepa i funcionalna kontrola iza sebe ima vrlo ograničen skup mogućnosti pa da bi na učitavanju otvorio sve node-ove treba izmišljati toplu vodu. U zadnje vrijeme za sve takve primjene uglavnom koristim AJAX pa čak i postojeće kontrole u Flashu zamjenjujemo sa AJAX-om. Dodatna prednost je i to da ima dosta velik broj open source kontrola koje uz manju prilagodbu odlično služe svrsi. Pred nekoliko godina (još kod prve generacije Flash kontrola) jako sam se zapalio za njih i uglavnom sam sav gui (koji je imalo smisla) radio s njima. S vremenom sam se podosta razočarao jer su ostale na istoj razini, a sad ih mijenjaju sa ActionScript 3 kontrolama i opet sve ispočetka.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Flex, Silverlight

AJAX sa HTMLom je u biti samo hack da bi se dobio dojam rada u connected nacinu, bez web fora kreni-stano-kreni-stani. Po meni to nije rjesenje - cisto iz razloga HTML filozofije koja nije osmisljena za pogoniti kao aplikacijsko okruzenje.

Treba postojati pametniji view engine, bas nesto poput Flexa i Silverlighta (2.0!), koji ce raditi ajax pozive na server, ali bez da se developer mora zezat za parcijalnim updateom dijela View-a (cilj asp.net ajaxa). Takodzer, vazno je separirati zadace tako da view smije izvsavati samo logiku prikaza, a ni slucajno neke zadatke poslovne logike (zgodno rjeseno u MVC paternu).


#define QUESTION ((bb) || !(bb))
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Flex, Silverlight

Upravo tu i jest Silverlight. Silverlight, suprotno mišljenjima mnogih, nije direktna konkurencija Flashu. Flash je animacijski framework, a Silverlight interfejs framework. Oboje dopuštaju state-aware način rada, ali tu i prestaje svaka sličnost.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Flex, Silverlight

Zašto svi uspoređuju Silverlight s Flexom? Ja nisam developer (tj. već dugo nisam), ali meni izgleda kao da je logični konkurent Silverlightu Adobe AIR?

16 godina
moderator
offline
Flex, Silverlight

Čitav Bug TV site je u Silverlightu: http://bugtv.bug.hr/

 

 


drpetric
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice