Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena... izdvojena tema

poruka: 4.140
|
čitano: 1.272.374
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
4 godine
neaktivan
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Texpi kaže...
sandokan111 kaže...

 Proizvod se ocito ne servisira

 Nisi u pravu, grafičke se zadnjih godinu, dvije odkad je završila mining ludnica servisiraju, sve od reda se šalju proizvođačima i vračaju se popravljene. Imao sam više ljudi koji su slali grafičke u razne trgovine na reklamaciju i svi od reda su ih dobili natrag popravljene. S obzirom da se sve šalje u tvornicu, sam servis može potrajati 4-5 tjedana.

 mozda odredjeni problemi di bi recimo re-balling pomogao i slicno, ali meni je receno da je odobrena zamjena i da se samo ceka nova... a naravno da stara ide na refurbish ili nesto slicno

15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Texpi kaže...
sandokan111 kaže...

 Proizvod se ocito ne servisira

 Nisi u pravu, grafičke se zadnjih godinu, dvije odkad je završila mining ludnica servisiraju, sve od reda se šalju proizvođačima i vračaju se popravljene. Imao sam više ljudi koji su slali grafičke u razne trgovine na reklamaciju i svi od reda su ih dobili natrag popravljene. S obzirom da se sve šalje u tvornicu, sam servis može potrajati 4-5 tjedana.

 -svašta.. tj zašto bi servis trajao 4-5 tjedana? što se šalje kaićem u kinu i nazad? Distributer mora isougrati servis, lager.. unutar eu, to je sve logistički dohvatljivo u danu prevoza kamionom.. 4-5 dana je tad razumno, tjedana nije tj i dalje ide priča o ne postojećim 45 dana? Razuman rok. Koliko radnih sati serviser piše na radnom nalogu za taj popravak? Pola sata-sat? Ostalo je što? -čekanje dostave? -smiješno/tužno tj priče za djecu.

 

+ igonoraš konkrtnu činjenicu u konkretnom sučaju, servis ne servisira, obavili su svoj posao tj potvrdili kvar, ide zamjena ili povrat.

+ imao si više ljudi? gle ovako, više ljudi od te tvoje cifre 'više ljudi' godišnje dobije jaskpot na hr lutriji, pa ih ne uzimamo kao neki mjerljivi faktor. Ili daj činjenice-argumente ili ne dezinformiraj pričama o čekanju..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 16.10.2019 23:47 (ihush).
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Texpi kaže...
sandokan111 kaže...

 Proizvod se ocito ne servisira

 Nisi u pravu, grafičke se zadnjih godinu, dvije odkad je završila mining ludnica servisiraju, sve od reda se šalju proizvođačima i vračaju se popravljene. Imao sam više ljudi koji su slali grafičke u razne trgovine na reklamaciju i svi od reda su ih dobili natrag popravljene. S obzirom da se sve šalje u tvornicu, sam servis može potrajati 4-5 tjedana.

 Posto ljudi vole lamatat po tipkovnici bez nekog konkretnog razloga, , evo citirat cu za tebe ponovno. Nije bilo daleko, samo par postova iznad tebe.

Logi95 kaže...

dobio sam odgovor iz trgovine da čekaju servis da im dostavi drugu/novu vga.

 

Radi se o konkretnom slucaju, vec je dobio konkretan odgovor, moj konkretan odgovor je na njegov konkretan odgovor. Zamjena je ocito odobrena, daljnje cekanje je nepotrebno. Kakvih crnih 4-5 tjedana :))))))))))))

Sto bi bilo kad bi bilo, sto se i kad servisira,  niti je bilo u pitanju, niti je bitno za ovaj konkretan slucaj, niti sam igdje prejudicirao da se nikad nista ne servisira kod kartica (odakle onda refurbished kartice u mojim prijasnjim odgovorima istom useru?? kako su refurbished ako se ne servisiraju nikad???).

 

Molim pratit temu prije nego se prozove nekog da je ili nije u pravu.

Poruka je uređivana zadnji put čet 17.10.2019 1:38 (sandokan111).
5 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ihush kaže...

 

+ igonoraš konkrtnu činjenicu u konkretnom sučaju, servis ne servisira, obavili su svoj posao tj potvrdili kvar, ide zamjena ili povrat.

Koliko ovo glupo zvuci to je nevjerojatno. Koja je onda uopce poanta servisa, ako ne servisira ? Mislim, zajebanciju sada na stranu, ali postoje kvarovi na grafickoj kartici koju servisi mogu "servisirati". Odnosno trebali/morali bi moci ili pokusati, osim, ako tamo rade nesposobni ljudi koji bacaju novcic pa sto ispadne - zamjena ili povrat. I ne, ono konkretno u konkretnom slucaju te ne izvlaci, jer to prodaju i moji susjedi koji idu u osnovnu skolu kada pokusavaju nesto izvuci iz samog konteksta.

Poruka je uređivana zadnji put čet 17.10.2019 2:08 (SamoPitam3).
9 godina
neaktivan
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Ljudi namjerno se pravite glupi i provocirate prakticki. 

@Logi95 Kad si odnio na na reklamaciju,kad su ti odobrili zamjenu? 

 
1 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
SamoPitam3 kaže...
ihush kaže...

 

+ igonoraškonkretnučinjenicu u konkretnom slučaju, servis ne servisira, obavili su svoj posao tj potvrdili kvar, ide zamjena ili povrat.

Koliko ovo glupo zvuci to je nevjerojatno. Koja je onda uopce poanta servisa, ako ne servisira ? Mislim, zajebanciju sada na stranu, ali postoje kvarovi na grafickoj kartici koju servisi mogu "servisirati". Odnosno trebali/morali bi moci ili pokusati, osim, ako tamo rade nesposobni ljudi koji bacaju novcic pa sto ispadne - zamjena ili povrat. I ne, ono konkretno u konkretnom slucaju te ne izvlaci, jer to prodaju i moji susjedi koji idu u osnovnu skolu kada pokusavaju nesto izvuci iz samog konteksta.

 

A kontekst bi bio?

Čovjek se javio s konkretnim slučajem. Komentari su napisani na njegov konkretni slučaj. Što ti nije jasno?

Kad malo razmisliš možda shvatiš i da nisu tvoji susjedi oni koji nešto pokušavaju izvući iz konteksta...

 

 

@SamoPitam3

Slažem se s prvom rečenicom ako se odnosi na tvoj komentar koji je uslijedio nakon nje. 

Učiteljica sam samo zbog slave i para. ;)
Poruka je uređivana zadnji put čet 17.10.2019 9:11 (Juzerica).
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
SamoPitam3 kaže...
ihush kaže...

 

+ igonoraš konkrtnu činjenicu u konkretnom sučaju, servis ne servisira, obavili su svoj posao tj potvrdili kvar, ide zamjena ili povrat.

Koliko ovo glupo zvuci to je nevjerojatno. Koja je onda uopce poanta servisa, ako ne servisira ? Mislim, zajebanciju sada na stranu, ali postoje kvarovi na grafickoj kartici koju servisi mogu "servisirati". Odnosno trebali/morali bi moci ili pokusati, osim, ako tamo rade nesposobni ljudi koji bacaju novcic pa sto ispadne - zamjena ili povrat. I ne, ono konkretno u konkretnom slucaju te ne izvlaci, jer to prodaju i moji susjedi koji idu u osnovnu skolu kada pokusavaju nesto izvuci iz samog konteksta.

 -poanta (ovlaštenog) servisa? To je obveza distributera robe za neko tržište, tj proizvođača koji to može sam ili ima predstavnika tj distributera (za regiju i sl.).

.. to mora osigurati proizvođač, tj upute na odgovarajućem jeziku, ambalaža, sve, jamstvo-popir/prijevod.. i ovlašteni servis je samo dio tog lanca.

-ovlašteni servis nije tu u slučaju PCja zbog popravka tj više kao izuzetak, jer se komponente ne popravljaju (chipovi, npr ram, cpu..) samo poneki dio kao vga-hdd kao refurbišano ali ni to nije isplativo zbog radne snage tj ako se poneki pogon nalazi tu to je često samo zbog uvoznih poreza.

Ovlašteni servis je plaćen od proizvođača da štiti njegov interes, tj da ono što je pod jamstvom odobri kao zamjenu-povrat tj kad servis ne bi bio njihov, tad bi servis mogao svaki kvar koji i nije pod jamstvom tako naplatiti. Ovlašteni servis je samo predstavnik po sili zakona koji štiti proizvođača, to čak ne znači da je stručno-osposobljen servis, može biti klinac bez znanja.. bez opreme, može običan trgovac koji nikad nije držao lemilicu, samo prihvaća ili odbije reklamaciju po jamstvu. Drugi servis koliko god bio stručan, ne može dati nalog proizvođaču-trgovcu za zamjenu ili povrat novca, samo taj ovlašteni servsi, dok svi ostali servisi mogu nešto popraviti i to naplatiti.

-ovlašteni servis je dio 'svetog trojstva', tj obveza, dok je EU problem riješio tako da trgovac mora sve obaviti kao posrednik jer je prije bio problem mreža servisa-udaljenost i sl. i to sveto trojstvo se moglo igrati ping-pongati/zrendati s kupcem i otezanjem rješavanja problema-kvara tj zamjene ili povrata novca. To je rješeno obvezom trgovca prema kupcu jer jedino ta dva subjekta imaju pravni odnos tj kupoprodajni ugovor. Navodim u primjeru kako banalni kvar (cviljenje ventilatora) ne popravljaju mada je kupac sam želio kupit i zaijenit ihladnjak.. jedno se nije usudio da ne izgubi jamstvo, ali ne, dobio je novu.. što ti to govori? Jednostavno proizvođaču se ne isplati imati pravi servis, ali poneki pogon postoji, regionalno i sl. za one poslove koji se mogu obaviti, no sve što je chip-asto zaboravi jer jednostavno nemamo odgovarajuću tehnologiju koju ima proizvođač GPUa, dok npr držanje lagera s dijelovima kao spomenuti hladnjak je zapravo veći trošak proizvođaču nego da ti da novo. Serviser u EU ima plaću 2-naviše tisuće € .. u kini 500€, skladište u EU košta, u kini manje tj tamo ga već imaju, proizvodnja. Roba stalno putuje, brodovi-vlakovi.. kamioni po eu od uvoznih-carinskih skladišta po mreži distributera-trgovina i praktički bilo što je dostupno u roku od par dana, kao uostalom kad bilo što naručuješ s bilo koje web trgovine koja može biti u ZG-ST-beč-minken-amsterdam... i roba stigne za par dana na vrata poštom. Roba brže stiže do trgovine/distibutera jer svaki dan se to radi, prima novo i šalje reklamirano, pa čak i po poslovnicama iste trgovine ako nešto kupiš i želiš podići u drugoj. To je jedini razuman rok, sve duže od tog treba neki razlog a servis sat je kod nas 150+pdv pa naviše dok je u eu toliko eura. Radni nalog po kojem serviser nešto radi ima normative-pravila, tj ne može pisati da je radio nešto satima-danima, promjena ventilatora je posao od 10 minuta, ostalo može biti samo čekanje... a to čekanje i razumni rokovi nikako ne mogu biti 4-5 tjedana ili fantomskih 45 dana jer brže bi rikšom stiglo iz kine + ako je zamjena za robu koju trgovac ima tad baš nikakve potrebe za čekanem nema. Servis je svoje obavio, zamjena. Tu je posao servisa gotov, tj on tad obavjesti trgovca/distributera i ostalo je stvar sekundi kad tebe može netko obavijestiti da možeš preuzeti robu ili novac, ili želiš dostavom na kućnu adresu ili što već..

 

-diskovi? spašavanje podataka je zaseban posao, ni jedan pametan proizvođač hw-a neće preuzeti tu obvezu-rizik nego to rade treće firme, refubiš je konkretan pogon, poluproizvodnja.. ima li koji kod nas? što proizvodimo? miša-tipkovnicu? -ne, podlogu za miša?.. ni to. Što misliš zašto? Cijena + tehnologija-pogon koji su za to potrebni, pa i radna snaga dok mi sad ni konobare nemamo ...

 

ovlašteni servis radi u interesu proizvođača, svi ostai servisi rade za sebe. Kad neki drugi servis primi nešto na popravak, mora ti dati ponudu-procjenu, troška-računa i kad je gotovo. Plaćaš. Ovlašteni servis nema razloga biti sporiji tj može biti samo brži jer ima pristup proizvođaču a to znači svemu što mu treba, dijelovi, soft-knowhow.. i već je plaćen. Popravljaju se npr automobili, popravljaju se perilice, no ovo je primarno pc-forum pa i takva tema, cpu, ram, vga, hdd, ssd, mbo.. npr ima li neki ovlašteni servsi za mbo u hr? -nema. Mada neki serviser iz kvarta može promijenit kondenzatore ili popucali lem pa i pečenje u pečnici ako imaš sreće.. no ovlaštenog servisa nema. Dobiješ zamjenu ili povrat. Tako to funkcionira a ovlašteni servis rješava reklamacije i to brzo, ne s besmislenim čekanjem tj postoji radni nalog i konkretno opis kad se što radilo, koji serviser, jer i on mora nešto raditi, opravdati plaću inače je višak ako samo sjedi i popravlja vga mjesec dana. Takvi koji samo sjede i zaprimaju reklamacije (dovoljno je kao i trgovac, vizualno provjeriti fizička oštećenja i ako to prođe odobrava tj potvrđuje kvar, ili ako ubode komponentu i ona radi odbija reklamaciju s objašnjenjem, ispravno. to može mali perica za partisuća kn mjesečno, to nije pravi servis niti on nešto može popraviti.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
SamoPitam3 kaže...

Koja je onda uopce poanta servisa, ako ne servisira ? Mislim, zajebanciju sada na stranu, ali postoje kvarovi na grafickoj kartici koju servisi mogu "servisirati". Odnosno trebali/morali bi moci ili pokusati, osim, ako tamo rade nesposobni ljudi koji bacaju novcic pa sto ispadne - zamjena ili povrat. I ne, ono konkretno u konkretnom slucaju te ne izvlaci, jer to prodaju i moji susjedi koji idu u osnovnu skolu kada pokusavaju nesto izvuci iz samog konteksta. 

Koja je poanta tvog bauljanja?

 

Servis je tu jer MORA biti. Zakonom odredjeni zahtjevi proizvodjacu. To sto se proizvodjacu vise isplati dati tebi novo umjesto da poducava servis u svakoj tunguziji gdje prodaje proizvode, da omogucava lager, da brine o kojekakvim popratnim sadrzajima koji uz to idu (reklamacije na servis, ovakvi ili onakvi serviseri, los glas zbog loseg servisa) itd, a ti u tom cijelom procesu ne razumijes da je njemu jednostavnije pokvareno bacit u smece i dati tebi novo, je apsolutno nebitno za cijeli proces. Tako je kako je. Ovlasteni servis radi po naputku koji je dobio od proizvodjaca koji ga je ovlastio. Sto se servisira, sto se ne servisira i amen. Mozda se nesto moze i servisirat ali je proizvodjacu isplativije to NE SERVISIRAT. I bas to KONKRETNO ti je prikaz kako stvari funkcioniraju i koliko ti proces nije jasan. Kao i vecini ljudi sto nije jasno da im je garancija uracunata u cijenu proizvoda daaaavno davno prije nego je dosla do polica trgovina, pa kad dobiju novu nakon 2g koristenja misle da su nekog za*ebali ili da su "profitirali" i sto se sve vec jednom nije pisalo.

 

Malo poduze ti je objasnio ihush.

 

13 godina
neaktivan
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Pozdrav

 

Imam pitanje, naime prije 3ipo godine kupio sam ACERov laptop sa GTX960M 4GB i intel i7 procesorom Nitro VN7 Black Editinon i platio sam ga 9000kn. Prije nekoliko dana laptop se pokvario odnosno otisla je matična ploča i preporuka servisa je da se laptop zamjeni. E sad kad sam zvao protecto oni su rekli da se gleda laptop slicnih tehnickih karakteristika da je cijena laptopa zadnje sto se gleda. Nadalje kad sam čitao njihove opće uvijete stoji da se gleda cijena proizvoda bez uračunatog PDV-a. Naravno pošto ne postoji identičan laptop rekli su mi da pošaljem preporuku laptopa koji bi odgovarao meni te sam im poslao svoju prepokuku za HP omen 17 sa GTX 1070m te i7 procesorom koji košta 11000kn no napisao sam da ja želim nadoplatiti razliku cijene od 2000kn. Isto tako kada sam kupovao laptop nije bilo govora o protecto jamstvu i da je to odvojeno već samo da laptop ima 5 godina jamstva. Pa me zanima koje su moje opcije, da li mogu tražiti ovaj laptop uz nadoplatu, imaju li oni zapravo zakonski pravo da gledaju vrijednost uređaja bez PDV-a, kako da se u biti izborim za svoja prava ukoliko ih imam, i da li postoji neki zakon o zaštiti potrošača koji mogu primjeniti.

 

Hvala

call of duty mw2
Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
neaktivan
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Evo da se javim, znači jučer sam navečer napravio prijavu na mingo i odmah ujutro dobio odgovor kako nisam slijedio pravila te da moram prvo dostaviti pisani prigovor trgovini oko navedenog (i odma mogu napomenut, možda nekom pomogne činjenica da su mi također napisali da fali preslika računa u privitku prijave).

Znači odmah sam se bacio na posao i poslao prigovor sa svim činjenicama prodavaču, koji mi je vrlo ažurno i brzo odgovorio (unutar 2 sata - svaka čast svijet medija, imate veliki plus da ću opet kod vas i kupiti neki proizvod) da identičan uređaj nemaju i nisu u mogućnosti nabaviti, te da će mi početkom idućeg tjedna odobriti zamjenu za sličan odnosno bolji.

Na to sam poslao odgovor sada tek kad sam ulovio vremena, da se pozivam na svoja potrošačka prava i da ne želim zamjenu za drugačiji proizvod već povrat sredstava na koji imam pravo, kako bi sam izabrao grafičku koja odgovara mojim željama/potrebama i slično.

 

Nadam se da će ovo biti kraj ove farse koju smatram nepotrebnom jer su mi takav mail mogli poslati i bez prigovora, no drago mi je da je ljubazno pozivanje na svoja/moja prava poprilično ubrzalo proces.

Javim se kad sve bude gotovo, odnosno ako ima kakvih pitanja može i prije :)

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
cod__kiLL3r kaže...

Pozdrav

 

Imam pitanje, naime prije 3ipo godine kupio sam ACERov laptop sa GTX960M 4GB i intel i7 procesorom Nitro VN7 Black Editinon i platio sam ga 9000kn. Prije nekoliko dana laptop se pokvario odnosno otisla je matična ploča i preporuka servisa je da se laptop zamjeni. E sad kad sam zvao protecto oni su rekli da se gleda laptop slicnih tehnickih karakteristika da je cijena laptopa zadnje sto se gleda. Nadalje kad sam čitao njihove opće uvijete stoji da se gleda cijena proizvoda bez uračunatog PDV-a. Naravno pošto ne postoji identičan laptop rekli su mi da pošaljem preporuku laptopa koji bi odgovarao meni te sam im poslao svoju prepokuku za HP omen 17 sa GTX 1070m te i7 procesorom koji košta 11000kn no napisao sam da ja želim nadoplatiti razliku cijene od 2000kn. Isto tako kada sam kupovao laptop nije bilo govora o protecto jamstvu i da je to odvojeno već samo da laptop ima 5 godina jamstva. Pa me zanima koje su moje opcije, da li mogu tražiti ovaj laptop uz nadoplatu, imaju li oni zapravo zakonski pravo da gledaju vrijednost uređaja bez PDV-a, kako da se u biti izborim za svoja prava ukoliko ih imam, i da li postoji neki zakon o zaštiti potrošača koji mogu primjeniti.

 

Hvala

- možeš pokušati sa zavaravajućim oglašavanjem (jer protecto nije jamstvo proizvođača, obično-prevarantsko osiguranje koje upravo stim i računa..) formalno su pokriveni uvjetima na koje si pristao, tj osiguranje je stvar ugovora tebe i treće strane i nije čak dio ove teme o zaštiti potrošača tj je ako kažeš da su te 'prevarili' govoreći samo o jamstvu 5 godina. Ako ti to prihvate, tad dobijaš novo ili povrat (vjerojatnije, jer teško da novo-identično postoji, dok je za popravak šansa 2%..).

- čitati.

 

Logi95 kaže...

Evo da se javim, znači jučer sam navečer napravio prijavu na mingo i odmah ujutro dobio odgovor kako nisam slijedio pravila te da moram prvo dostaviti pisani prigovor trgovini oko navedenog (i odma mogu napomenut, možda nekom pomogne činjenica da su mi također napisali da fali preslika računa u privitku prijave).

Znači odmah sam se bacio na posao i poslao prigovor sa svim činjenicama prodavaču, koji mi je vrlo ažurno i brzo odgovorio (unutar 2 sata - svaka čast svijet medija, imate veliki plus da ću opet kod vas i kupiti neki proizvod) da identičan uređaj nemaju i nisu u mogućnosti nabaviti, te da će mi početkom idućeg tjedna odobriti zamjenu za sličan odnosno bolji.

Na to sam poslao odgovor sada tek kad sam ulovio vremena, da se pozivam na svoja potrošačka prava i da ne želim zamjenu za drugačiji proizvod već povrat sredstava na koji imam pravo, kako bi sam izabrao grafičku koja odgovara mojim željama/potrebama i slično.

 

Nadam se da će ovo biti kraj ove farse koju smatram nepotrebnom jer su mi takav mail mogli poslati i bez prigovora, no drago mi je da je ljubazno pozivanje na svoja/moja prava poprilično ubrzalo proces.

Javim se kad sve bude gotovo, odnosno ako ima kakvih pitanja može i prije :)

 

 -lijep primjer (i pohvala mingo-u).. :) kao primjer kako to danas funkcionira i kako se kao čarobnim štapićem stvari pokrenu, + naravno, treba se pridržavati protokola + papirnato (mail i sl.).

ponavljam, sad mingo reagira u par sati.. začuđujuće-pozitivno, tek ako netko sa suprotne strane poželi osporavati, ovo su konkretni primjeri, ne neki izmišljeni slučajevi ili dostava koja traje duže od plovidbe noinom arkom.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
neaktivan
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ihush kaže...
cod__kiLL3r kaže...

Pozdrav

 

Imam pitanje, naime prije 3ipo godine kupio sam ACERov laptop sa GTX960M 4GB i intel i7 procesorom Nitro VN7 Black Editinon i platio sam ga 9000kn. Prije nekoliko dana laptop se pokvario odnosno otisla je matična ploča i preporuka servisa je da se laptop zamjeni. E sad kad sam zvao protecto oni su rekli da se gleda laptop slicnih tehnickih karakteristika da je cijena laptopa zadnje sto se gleda. Nadalje kad sam čitao njihove opće uvijete stoji da se gleda cijena proizvoda bez uračunatog PDV-a. Naravno pošto ne postoji identičan laptop rekli su mi da pošaljem preporuku laptopa koji bi odgovarao meni te sam im poslao svoju prepokuku za HP omen 17 sa GTX 1070m te i7 procesorom koji košta 11000kn no napisao sam da ja želim nadoplatiti razliku cijene od 2000kn. Isto tako kada sam kupovao laptop nije bilo govora o protecto jamstvu i da je to odvojeno već samo da laptop ima 5 godina jamstva. Pa me zanima koje su moje opcije, da li mogu tražiti ovaj laptop uz nadoplatu, imaju li oni zapravo zakonski pravo da gledaju vrijednost uređaja bez PDV-a, kako da se u biti izborim za svoja prava ukoliko ih imam, i da li postoji neki zakon o zaštiti potrošača koji mogu primjeniti.

 

Hvala

- možeš pokušati sa zavaravajućim oglašavanjem (jer protecto nije jamstvo proizvođača, obično-prevarantsko osiguranje koje upravo stim i računa..) formalno su pokriveni uvjetima na koje si pristao, tj osiguranje je stvar ugovora tebe i treće strane i nije čak dio ove teme o zaštiti potrošača tj je ako kažeš da su te 'prevarili' govoreći samo o jamstvu 5 godina. Ako ti to prihvate, tad dobijaš novo ili povrat (vjerojatnije, jer teško da novo-identično postoji, dok je za popravak šansa 2%..).

 Pa po mom mišljenju to zapravo i je zavaravajuće oglašavanje jer do prije par dana nisam ni znao da je to osiguranje, na stranici u trenutku kupnje nigdje nije stajalo 2 god tvorničko + 3 god protecto osiguranje već je stajalo 60mj jamstva. Isto tako brine me jer im stoji u općim uvjetima stoju da pokrivaju cijenu uređaja bez PDV-a što mi nema smisla, a u tom slučaju prilikom kupnje novog ili zamjene isto tako se ne bi trebala gledati cijena sa PDV-om, a zanima me postoji li specifičan zakon koji mogu primjeniti a da se odnosi na osiguravajuće kuće tipa partum te neznam da li netko ima sličnih iskustava te ako mi može reći kakvi su rezultati bili.

call of duty mw2
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Logi95 kaže...
Nadam se da će ovo biti kraj ove farse koju smatram nepotrebnom jer su mi takav mail mogli poslati i bez prigovora, no drago mi je da je ljubazno pozivanje na svoja/moja prava poprilično ubrzalo proces.

 Mogli su da, al mogao si ti kao i neki tu cekati jos 5 mjeseci "da im se ne zamjere" pa su se valjda nadali da si takav, a prilicno sam siguran da ima dosta ovih sto cekaju 45+ dana "da se ne zamjere" "jer u HR nista nevalja" i slicne stvari :)

cod__kiLL3r kaže...

Pa po mom mišljenju to zapravo i je zavaravajuće oglašavanje jer do prije par dana nisam ni znao da je to osiguranje

 Good luck s dokazivanjem ovako neceg. Jasno je davno vec da su osiguranja cesto prevara, te trpanje osiguranja u garancije je jako opasno po kupca. Ovako nesto se treba zakonom rijesit, do tad ce bit lova u mutnom previse.

Poruka je uređivana zadnji put čet 17.10.2019 20:55 (sandokan111).
12 godina
protjeran
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Logi95 kaže...

Evo da se javim, znači jučer sam navečer napravio prijavu na mingo i odmah ujutro dobio odgovor kako nisam slijedio pravila te da moram prvo dostaviti pisani prigovor trgovini oko navedenog (i odma mogu napomenut, možda nekom pomogne činjenica da su mi također napisali da fali preslika računa u privitku prijave).

 Hvala na potvrdi onoga što sam u puno navrata pisao ovdje ali se stalno javljaju razni samouki "pravnici" kojima je mantra u ovoj temi uporno ponavljati: "prijavi ih inspekciji".

Znači, nikakva prijava se ne pokreće dok prvo nisi kontaktirao trgovca.

Trgovca se prvo treba kontaktirati normalnim putem, e-mail/telefon, a ako ne ide, onda se ide malo službenije - piše se prigovor.

Trgovac ima rok od 15 dana da odgovori na taj prigovor,

Prije tog perioda nemaš šta pisati ministarstvu jer nisi dao trgovcu primjeren rok za riješavanje tvog slučaja.

 

Također hvala što si potvrdio da je račun bitan i da ga inspekcija traži i ne želi uopće kretati u neke procedure dok im ne priložiš dokaz kupovine.

30 stranica gluposti su pojedinci ispisali oko toga računa, kako se to može dokazivati na 100 načina, kako trgovac tebe ima u bazi ovo-ono. Koga briga? Ministarstvo traži račun.

To je još jedna stvar koju sam puno puta rekao ali jednostavno trolovi koji glume pravnike zatrpaju ovu temu sa svojim glupostima i teorijama koje nigdje ne prolaze, a sve je zapravo jako jednostavno.

 

Znači u ovom jednom običnom slučaju je pobijena hrpa besmislenih postova trol-pravnika koji bolje da su ošli kosit travu nego što su ovdje "pomagali". 

15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
cod__kiLL3r kaže...
..

 Pa po mom mišljenju to zapravo i je zavaravajuće oglašavanje jer do prije par dana nisam ni znao da je to osiguranje, na stranici u trenutku kupnje nigdje nije stajalo 2 god tvorničko + 3 god protecto osiguranje već je stajalo 60mj jamstva. Isto tako brine me jer im stoji u općim uvjetima stoju da pokrivaju cijenu uređaja bez PDV-a što mi nema smisla, a u tom slučaju prilikom kupnje novog ili zamjene isto tako se ne bi trebala gledati cijena sa PDV-om, a zanima me postoji li specifičan zakon koji mogu primjeniti a da se odnosi na osiguravajuće kuće tipa partum te neznam da li netko ima sličnih iskustava te ako mi može reći kakvi su rezultati bili.

 -pokušaj sa zavaravajućim.. ostalo je teško, tj da je to 'pravo' jamstvo tad problema nema, ali ovako vrijedi ono što piše u ugovoru, tj njihovim uvjetima a oni su nikakvi-kontradiktorni i skrojeni tako da ništa nemaš.. osim ako si dovoljno jak pa nakako izguraš. To nije stvar zakona nego ugovora dvaju strana, tad je ugovor 'zakon' i ne pomaže pozivanje na zakon o zaštiti potrošača, jer je to dodatno osiguranje-produljeno.. pod uvjetima kako stoje u ugovoru. Zato ugovore treba čitati, no zavaravanje može biti jer oni ni ne daju normalan ugovor, nema stavki koje tek na njihovim stranicama nađeš itd.. i tad zapravo tužiš trgovca koji bi mogao odgovarati, dok osiguranje teško..

 

bill_jobs kaže...
Logi95 kaže...

Evo da se javim, znači jučer sam navečer napravio prijavu na mingo i odmah ujutro dobio odgovor kako nisam slijedio pravila te da moram prvo dostaviti pisani prigovor trgovini oko navedenog (i odma mogu napomenut, možda nekom pomogne činjenica da su mi također napisali da fali preslika računa u privitku prijave).

 Hvala na potvrdi onoga što sam u puno navrata pisao ovdje ali se stalno javljaju razni samouki "pravnici" kojima je mantra u ovoj temi uporno ponavljati: "prijavi ih inspekciji".

Znači, nikakva prijava se ne pokreće dok prvo nisi kontaktirao trgovca.

Trgovca se prvo treba kontaktirati normalnim putem, e-mail/telefon, a ako ne ide, onda se ide malo službenije - piše se prigovor.

Trgovac ima rok od 15 dana da odgovori na taj prigovor,

Prije tog perioda nemaš šta pisati ministarstvu jer nisi dao trgovcu primjeren rok za riješavanje tvog slučaja.

 

Također hvala što si potvrdio da je račun bitan i da ga inspekcija traži i ne želi uopće kretati u neke procedure dok im ne priložiš dokaz kupovine.

30 stranica gluposti su pojedinci ispisali oko toga računa, kako se to može dokazivati na 100 načina, kako trgovac tebe ima u bazi ovo-ono. Koga briga? Ministarstvo traži račun.

To je još jedna stvar koju sam puno puta rekao ali jednostavno trolovi koji glume pravnike zatrpaju ovu temu sa svojim glupostima i teorijama koje nigdje ne prolaze, a sve je zapravo jako jednostavno.

 

Znači u ovom jednom običnom slučaju je pobijena hrpa besmislenih postova trol-pravnika koji bolje da su ošli kosit travu nego što su ovdje "pomagali". 

 - svašta si pisao, no ako prijetiš, ovaj slučaj je riješen, pozitivno.

-primijeti da je dobio odgovor mingoa, da je nekim čudom sve nakon tog riješeno izuzetno brzo..

+ račun u ovom slučaju nije ni važan, jer je već roba reklamirana i reklamacija je pozitivno riješena.. to je tad samo papirologija i poželjno je imati što više papira, ali nije nužno. bitno? Bitno je kako se riješi, dok si ti trvdio nešto suprotno a račun ti je bio samo dio ''nepremostivih'' prepreka ..

+ pojedinci pišu gluposti, ok no istu rečenicu možeš napisati na bezbroj načina, npr ne koristeči riječ glupo/glupost i sl. jer je sasvim nepotrebno vrijeđanje, ne pomaže i sl. Postoji točno, netočno i sl. ispravi ili daj prijedlog, pitanje i sl. pa i ako želiš pomoći u temi napiši 'protokol' naputke.. ili samo želiš nekako dokazati da trgovac ne mora riješiti problem, da nema zamjene-popravka ili povrata novca? Račun-jamstveni list? Poželjni. Ako inzistiraš da su nužni, tad je to kranje glupo nakon svega. Čemu?

+trgovac u roku od 15 dana mora odgovoriti na prigovor. To je zakon i odnosi se na prigovor. Što s tim? Jel to stvar popravka-servisa? Možda misliš da je to rezuman rok za popravak? Nije. To je rok zakonski propisan kad trgovac mora odgovoriti na žalbu, to nije rok u kojem mora nešto riješiti, popraviti i sl. jer rok kao takav ne postoji osim razuman. Razumiješ?

-što da nema račun? Bi li mogao ostvariti svoja prava? .. pošto u ovom konkretnom slučaju račun nije problem, ne vidim zašto ga ti uvodiš kao problem.. no odgovor na pitanje je, ne, nije neophodan, nije uvjet, nego je poželjan. Provjeri.

-što je to pobijeno? U ovom jednom slučaju? Možda tvoj trgovački nedodirljivi lobi? :) Opet, vidi rezultat, riješeno. Gdje ti vidiš problem osim što ti možda to smeta?

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
bill_jobs kaže...

Hvala na potvrdi onoga što sam u puno navrata pisao ovdje ali se stalno javljaju razni samouki "pravnici" kojima je mantra u ovoj temi uporno ponavljati: "prijavi ih inspekciji".

Znači, nikakva prijava se ne pokreće dok prvo nisi kontaktirao trgovca.

Trgovca se prvo treba kontaktirati normalnim putem, e-mail/telefon, a ako ne ide, onda se ide malo službenije - piše se prigovor.

Trgovac ima rok od 15 dana da odgovori na taj prigovor,

Prije tog perioda nemaš šta pisati ministarstvu jer nisi dao trgovcu primjeren rok za riješavanje tvog slučaja.

 

Također hvala što si potvrdio da je račun bitan i da ga inspekcija traži i ne želi uopće kretati u neke procedure dok im ne priložiš dokaz kupovine.

30 stranica gluposti su pojedinci ispisali oko toga računa, kako se to može dokazivati na 100 načina, kako trgovac tebe ima u bazi ovo-ono. Koga briga? Ministarstvo traži račun.

To je još jedna stvar koju sam puno puta rekao ali jednostavno trolovi koji glume pravnike zatrpaju ovu temu sa svojim glupostima i teorijama koje nigdje ne prolaze, a sve je zapravo jako jednostavno.

 

Znači u ovom jednom običnom slučaju je pobijena hrpa besmislenih postova trol-pravnika koji bolje da su ošli kosit travu nego što su ovdje "pomagali". 

Ti valjda imas potrebu svako xx dana doc spamat temu nebitnim stvarima i trolanjem, i onda se jos pri tome ne libis bezpostedno izvrtat logicke zakljucke da je sramota citat tako nesto.

bill_jobs kaže...

Hvala na potvrdi onoga što sam u puno navrata pisao ovdje ali se stalno javljaju razni samouki "pravnici" kojima je mantra u ovoj temi uporno ponavljati: "prijavi ih inspekciji".

Znači, nikakva prijava se ne pokreće dok prvo nisi kontaktirao trgovca.

Trgovca se prvo treba kontaktirati normalnim putem, e-mail/telefon, a ako ne ide, onda se ide malo službenije - piše se prigovor.

Trgovac ima rok od 15 dana da odgovori na taj prigovor,

Prije tog perioda nemaš šta pisati ministarstvu jer nisi dao trgovcu primjeren rok za riješavanje tvog slučaja.

Gdje je itko ikad u temi napisao da se ne kontaktira trgovca prije nego da se salje prijava? Ovakvo bezocno laganje svako xx dana jer je jasno da ne prate svi ljudi temu stalno, niti da im se cita trolanje pojedinaca pa se pokusava ponovno mutit voda od ljudi koji pomazu drugima je toliko podmuklo da stvarno neznam kako te nitko ne sankcionira za ovako nesto. I uporno se, vracas ponovno i ponovno bez obzira sto si svaki put kad si se pojavio prokazan kao trol i neznalica.

bill_jobs kaže...
Također hvala što si potvrdio da je račun bitan i da ga inspekcija traži i ne želi uopće kretati u neke procedure dok im ne priložiš dokaz kupovine.

Nitko nikad nije rekao da racun NIJE BITAN, vec da nije potreban da bi se ostvarila kupceva prava. Da li ga je pozeljno imati? Da. Da li se prava mogu ostvariti BEZ RACUNA? DA. To smo vec prosli i dokazali. Ocito te jos boli pa nemozes prec preko toga.

Isto tako, NIGDJE NIJE NAPISANO, niti se moze izvuci zakljucak iz odgovora korisnika da se "nece kretati u proceduru" ako se ne ispostavi racun. Upozorili su ga da mora kontaktirati trgovca, a racun je pozeljno imati, ali nije nuzno. Isto kao sto je pozeljno imati i ambalazu, ali nije nuzno. Isto kao sto je pozeljno da se trolove banna, ali eto, nije nuzno, ponovit ce se sve ako treba, svaki put kad pokusate vodnit temu. Nisi ni prvi ni zadnji.

bill_jobs kaže...
30 stranica gluposti su pojedinci ispisali oko toga računa, kako se to može dokazivati na 100 načina, kako trgovac tebe ima u bazi ovo-ono. Koga briga? Ministarstvo traži račun.

Ne trazi. Ministarstvo ga je pitalo da prilozi racun. Sto bi dobio kao odgovor "racun se izlizao" "racun sam izgubio" ne znas, niti mozes prejudicirati, ali smo itekako pokazali u temi sto se dogodi ako se taj odgovor ministarstvu da. Ali dobar pokusaj iskrivljene logike.

bill_jobs kaže...
To je još jedna stvar koju sam puno puta rekao ali jednostavno trolovi koji glume pravnike zatrpaju ovu temu sa svojim glupostima i teorijama koje nigdje ne prolaze, a sve je zapravo jako jednostavno.

Rekao si ti i da sudovi nemaju veze s potrosacima i svakojake gluposti tijekom svog forumskog staza. Hvala bogu, sve se lako nadje. Smjesno je samo kako se nikad ne referenciras na gluposti koje si pisao.

bill_jobs kaže...

Znači u ovom jednom običnom slučaju je pobijena hrpa besmislenih postova trol-pravnika koji bolje da su ošli kosit travu nego što su ovdje "pomagali". 

Osim sto nista nije pobijeno osim ako nisi trol, ili imas logicko zakljucivanje covjecje ribice.

5 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
sandokan111 kaže...


Znači u ovom jednom običnom slučaju je pobijena hrpa besmislenih postova trol-pravnika koji bolje da su ošli kosit travu nego što su ovdje "pomagali". 

Osim sto nista nije pobijeno osim ako nisi trol, ili imas logicko zakljucivanje covjecje ribice.

 Mislim da je red da se samozatajni moderatori bace na moderiranje ove teme, jer ovo obostrano podjebavanje ne vodi nikuda.... Ova tema treba ili pod kljuc ili pod zesce moderiranje. Nikakve koristi od vas koji su udarate uzajamne TU - vec i ptice na grani znaju da se treba obratiti na mingo. A i one zalutale pticice, njima je dovoljno da procitaju stranicu unazad. Ne mogu vjerovati da je neko svojevremeno napisao da bi ihush trebalo za moderatora staviti na ovom forumu... Boze mili... To bi bio nesto kao sudnji dan - apokalipsa foruma... Za pocetak bi bilo lijepo da oni koji su izvojevali pobjedu napisu nesto u ovoj temi da se naveliko ne sire lazi i same insinuacije. Ovako dodju ljudi sa pitanjima, a malo tko se vrati kako se na kraju zavrsilo. To bi bio pravi pokazatelj tko je u pravu, a tko u krivu... I ne mogu vjerovati da jos laprdate o racunima . Bar sam mislio da smo/ste to stavili u ad acta... I ne mogu vjerovati da opet pisem u ovoj temi koja je x puta bila pod kljucem i otkljucavana. Brisani silni komentari, dijeljeni kartoni. Mozda je red za konacni permanentni kljuc. Sve je ionako do sada napisano. Bar za one koji zele doci do odgovora na pitanje... No sada sam sebi obecajem da vise tu necu pisati. Ako me moderatori opet tu vide neka mi udjele perma ban, jer bolje nisam ni zasluzio...

Poruka je uređivana zadnji put pet 18.10.2019 2:06 (SamoPitam3).
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
SamoPitam3 kaže...
sandokan111 kaže...


Znači u ovom jednom običnom slučaju je pobijena hrpa besmislenih postova trol-pravnika koji bolje da su ošli kosit travu nego što su ovdje "pomagali". 

Osim sto nista nije pobijeno osim ako nisi trol, ili imas logicko zakljucivanje covjecje ribice.

 Mislim da je red da se samozatajni moderatori bace na moderiranje ove teme, jer ovo obostrano podjebavanje ne vodi nikuda.... Ova tema treba ili pod kljuc ili pod zesce moderiranje. Nikakve koristi od vas koji su udarate uzajamne TU - vec i ptice na grani znaju da se treba obratiti na mingo. A i one zalutale pticice, njima je dovoljno da procitaju stranicu unazad. Ne mogu vjerovati da je neko svojevremeno napisao da bi ihush trebalo za moderatora staviti na ovom forumu... Boze mili... To bi bio nesto kao sudnji dan - apokalipsa foruma... Za pocetak bi bilo lijepo da oni koji su izvojevali pobjedu napisu nesto u ovoj temi da se naveliko ne sire lazi i same insinuacije. Ovako dodju ljudi sa pitanjima, a malo tko se vrati kako se na kraju zavrsilo. To bi bio pravi pokazatelj tko je u pravu, a tko u krivu... I ne mogu vjerovati da jos laprdate o racunima . Bar sam mislio da smo/ste to stavili u ad acta... I ne mogu vjerovati da opet pisem u ovoj temi koja je x puta bila pod kljucem i otkljucavana. Brisani silni komentari, dijeljeni kartoni. Mozda je red za konacni permanentni kljuc. Sve je ionako do sada napisano. Bar za one koji zele doci do odgovora na pitanje... No sada sam sebi obecajem da vise tu necu pisati. Ako me moderatori opet tu vide neka mi udjele perma ban, jer bolje nisam ni zasluzio...

 -zanimljivo.. i problem je sandokan, ihush.. a ne billy-druga strana?

-tema je prava potrošača, reklamacije itd.. + kako pomoći, netko ima pitanje, .. što radiš ti? što radi billy? i tko je ponovo uveo račun (zbog čega?-cilj/razlog?).. tj modovi moraju moderirati, trollovi i spameri nisu od pomoći. Odnosno, ako billy ima pitanje, neka ga postavi, ako traži pomoć, ako pak želi pomoći, mogao se uključiti prijedlogom prije rješavanja problema, ne post(h)umno tj već je sve riješeno u korist kupca-potrošača, dok je billyijev ulet samo pokušaj balansiranja trgovačke strane kao 'smanjenje štete'.. ili razvodnjavanje teme spamanjem o besmislicama kao što je i ovaj post..

-dok trolovi-spameri to rade, onaj tko traži pomoć neće čitati bezbrojne stranice i tad se sve ponavlja, beskonačno.

 

-mingo radi, zakoni postoje, sve je dovoljno jasno i samo to treba primjeniti. Treba i trgovce kao drugu stranu naviknuti da je to normalno, da se ne mora prigovarati i prijavljivati na mingo.hr nego da to bude normalno poslovanje. Kad se to desi, tad će tema zamrijeti kao nepotrebna, jedino će tad billy biti tužan.

-što je nejgovo sudjelovanje u temi? nekome je pomogao? Osim dezinformacija i trollanja ništa.

 

edit:

Ovako dodju ljudi sa pitanjima, a malo tko se vrati kako se na kraju zavrsilo. To bi bio pravi pokazatelj tko je u pravu, a tko u krivu... I ne mogu vjerovati da jos laprdate o racunima . Bar sam mislio da smo/ste to stavili u ad acta...

-točno. Pročitaj sad posljednji konkretan primjer, riješeno.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 18.10.2019 11:56 (ihush).
8 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Da vidis, to je odlicna premisa o kojoj se bas i ne progovara....

Samo postojanje "tijela" koje ce se time baviti, i njegov brz i ucinkovit rad je ustvari jako dobar pokazatelj koliko situacija nije dobra....

U ideali, takvo tijelo bi bilo poprilicno besposleno, a postupanje po njijovim naputcima bi se smatralo uspjesnim poslovanjem, bez potrebe da neko treci nekome mora zavrnuti ruku da bi ovaj postupio ispravno i po zakonu..


Stvarno cekam dan kad ce prijava mingu biti nesto cemu cemo se cuditi...a ne prakticki redovna procedura prilikom ostvarivanja prava.....
Children Shouldnt Play with Dead Things
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Damir22 kaže...
Stvarno cekam dan kad ce prijava mingu biti nesto cemu cemo se cuditi...a ne prakticki redovna procedura prilikom ostvarivanja prava.....

 To nije redovna procedura niti treba išta prijavljivati ako se poštuju neki koraci.

Čim se javi netko u temu i kaže da čeka par dana nešto na reklamaciji evo odma ovih kvazi pravnika koji kažu "piši prijavu".

Ne, nikakva prijava se ne piše dok se nije napisao prigovor, to su sad jasno rekli iz ministarstva.

Trgovac zna da prigovor ima zakonsku težinu i zato će reagirati na njega.

Tek ako je odgovor trgovca negativan ili nezadovoljavajuć za kupca, tada se ide na prijavu.

 

A jasno su i rekli da treba priložiti račun prilikom prijave pa time pada u vodu sve ono lupetanje nekih likova koji ne razumiju da podnošenje prijave nije

pozivanje na jamstvo pa je dovoljan jamstveni list.

 

Znači neki rezime prilikom bilo kakve reklamacije bi bio:

1. Kontaktira se trgovac, ako ne riješi problem onda...

2. Piše se prigovor i čeka se max. 15 dana na odgovor, ako niste zadovoljni odgovorom...

3. Piše se prijava, uz prijavu se prilaže odgovor trgovca na prigovor i račun.

 

Prosto i jasno, a to što su ovu temu zatrpala 2-3 lika sa svojim romanima od postova u kojima nema ni jedne zakonski točne tvrdnje, to je već problem foruma što ih nisu uklonili.

Svakako ne pomažu nikome, sve je ovo trebalo biti napisano u prvom postu, staviti sticky i lockati temu, jer o zakonu se nema šta raspravljati, sve piše crno na bijelo.

9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
bill_jobs kaže...

Čim se javi netko u temu i kaže da čeka par dana nešto na reklamaciji evo odma ovih kvazi pravnika koji kažu "piši prijavu".

Molim citat/link gdje je netko to napravio.

bill_jobs kaže...
A jasno su i rekli da treba priložiti račun prilikom prijave pa time pada u vodu sve ono lupetanje nekih likova koji ne razumiju da podnošenje prijave nije

pozivanje na jamstvo pa je dovoljan jamstveni list.

Ne, to nije receno ti taj zakljucak se ne moze izvesti. Racun je pozeljan, ne i neophodan. Izvor

Zakonom o obveznim odnosima nije propisano da je za ostvarenje jamstvenih prava potreban račun. Ako je, dakle, potrošač uz proizvod dobio jamstvo (garanciju), trgovac ne može osporavati prava iz jamstvenog lista. Isto tako, iako se ne može utjecati na vidljivost podataka na izdanom računu, bitno je imati u vidu obvezu trgovaca u pogledu čuvanja kopije računa na temelju Zakona o PDV-u a sukladno rokovima propisanima Općim poreznim zakonom, kao i mogućnost provjere bankovnih transakcija prilikom kartičnog plaćanja.

Stoga, u slučaju osporavanja prava potrošača u svezi jamstva za ispravnost prodane stvari od strane trgovaca zbog slabo vidljivih podataka na računu, tržišna inspekcija će u inspekcijskom nadzoru sagledati sve okolnosti pojedinog slučaja, te kroz takav nadzor brižljivo prikupiti dokaze ako trgovac osporava prava potrošača temeljem danog mu jamstva - objašnjavaju iz Državnog inspektorata.

Objasnjeno vec u raspravi koja je pocela na linku link

 

Na direktno pitanje inspektoratu, dobili smo DIREKTAN ODGOVOR. Ti pak izvlacis zakljucke koji se ne mogu izvuci. Jasno i glasno je drzavni inspektorat napisao vezano za ovo.

bill_jobs kaže...
Prosto i jasno, a to što su ovu temu zatrpala 2-3 lika sa svojim romanima od postova u kojima nema ni jedne zakonski točne tvrdnje, to je već problem foruma što ih nisu uklonili.

Svakako ne pomažu nikome, sve je ovo trebalo biti napisano u prvom postu, staviti sticky i lockati temu, jer o zakonu se nema šta raspravljati, sve piše crno na bijelo.

Cekam da osporis ijednu konstataciju koju sam izrekao ikad u temi s ikakvim zakonskim aktom/odgovorom inspektorata. Direktni odgovori/pobijanja citata, ne tvoji pokusaji izvrtanja logike jer ti jednostavno logika ne ide. Jasno je zasto bi htio lockati temu, al treba lockati tebe. Dovoljno je probrowsati po temi malo ali ima takvih bisera koje ne mogu zaboraviti, tipa

bill_jobs>

Sud nema veze s potrosacima (link)

Partum je posebno jamstvo i ne podliježe RH zakonima. (link)

Racun nikad nece izblijediti (link)

itd itd itd.

O raznoraznim pokusajima izvrtanja i natpisima da sam ja rekao nesto, a to nikad nigdje nije bilo receno, a nisi sankcioniran je druga prica. Barem sam te do sada 20 puta prozvao direktnim citatima nakon sto si ovako nesto pokusao i nikad nisi dokazao svoje tvrdnje da sam nesto rekao sto nisam.

 

 

 

12 godina
protjeran
offline
Re: Prava potrošaća - reklamacije, povrat, zamjena
sandokan111 kaže...
3. Poslali ste pismeni prigovor s povratnicom te sad imate 15 dana da dobijete pismeni (pravno valjani) odgovor od trgovine na vasu reklamaciju. Ovisno o nacinu kontakta s voditeljem osobno preporucam da se, ako pretpostavite da ce odgovor bit negativan, odmah posaljete i prijavu inspektoratu. ZASTO? Zato jer ste si na ovaj nacin skratili reklamacijski proces. Iako vi morate cekati odgovor trgovine da bi mogli prijaviti istu inspektoratu da oni nesto odluce, i jedni i drugi imaju svoje rokove na koje vam moraju odgovoriti. Onog trena kad vi posaljete prijavu inspektoratu, oni kontaktiraju trgovinu te trgovina odgovara i njima. Nemorate vi njihov odgovor prosljedjivati inspektoratu te opet cekati rok inspektorata da odgovori vama.

 Evo, crno na bijelo, znači, odma prvi post u temi, i tu mantru "šalji odma i prijavu" si ponovio jedno 390 puta u ovoj temi, totalno pogrešno, zakonski netočno i neutemeljno.

I logično da se tema zatrpala sa tvojim glupostima gdje stalno govoriš ljudima da pišu prijave i da na kraju puno ljudi ni ne zna proceduru.

Ministarstvo je jasno napisalo čovjeku, piši prigovor trgovcu!

Ne možeš podnositi nikakvu prijavu prije odgovora trgovca!!!

 

Zamisli ti njega, "ako pretpostavite da će odgovor biti negativan..." ahahaha, i sad takav dijeli savjete o zakonu, na osnovu "pretpostavke".

8 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Bill_jobs

Da,u osnovi se slazemo.
No, nadam se da ces se sloziti da bi trgovcu kupac trebao imati "pravnu tezinu".... Odnosno taj cin prodaje-kupnje. Jer ima je, samo se to ponekad zaboravi....

Cast pojedinim trgovcima, no oni se ionako ne povlace po ovakvim temama, oni ostali najcesce reagiraju tek kad ih "zakon" podsjeti, dok podsjecanje kupca na isti taj zakon najcesce nema neke tezine ni rezultata.

A zakon bi trebao biti samo smjernica, nikako sredstvo ostvarivanja nekov prava....
Children Shouldnt Play with Dead Things
Moj PC  
2 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Prava potrošaća - reklamacije, povrat, zamjena
bill_jobs kaže...
Ne možeš podnositi nikakvu prijavu prije odgovora trgovca!!!

Pa sto je odgovor voditelja poslovnice nego odgovor trgovca? Ili taj voditelj poslovnice nema apsolutno nikakvu odgovornost za ono sto ta trgovina radi? Hao jes no. Prodavac je takodjer odgovorna osoba, samo se od prodavaca ne ocekuje da razumije pravne postavke pa se stoga prica s voditeljem poslovnice. Od voditelja poslovnice se pak itekako ocekuje da zna ovo jer isti, izmedju ostalog, dobije naputke iz sredisnjice kako postupati u reklamacijama, odnosno koji je reklamacijski proces, i itekako je u ovom kontekstu "lice tvrtke". Samim time, njegov odgovor je itekako sluzbeni odgovor trgovine. Problem jedini je eventualno u nemogucnosti dokazivanja istog, ako ce ovaj kasnije promjeniti pricu i rec da nikad s tobom nije pricao ili tako nesto. Ali ovakav odnos je mnogo rjedji jer u danasnje doba digitalizacije gdje se sve snima, malo tko se oko ovih stvari usudjuje ovako bezlicno lagat.

 

I upravo radi toga je u citatu navedeno da se salje prijava odmah ako se od voditelja poslovnice dobije negativan odgovor, i i dalje pri tom savjetu stoji. Takodjer, napisano je da se posalje i pismeni prigovor trgovcu te odmah i inspektoratu. A to se radi na nacin da se u pisanom prigovoru navede i odgovor voditelja. Samim time, pravna forma je zadovoljena, a reklamacijski proces se odvija brze, jer ne moras cekat 15 dana eventualno da dobijes negativan odgovor od trgovine.

Da si slao ikad ikakvu prijavu bio bi upoznat s ovim stvarima.

 

 

15 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

-kako billy_jobs sudjeluje u temi? Ima pitanje ili odgovor, pomoć? Osim osporavanja prava potrošača po zakonu i spamanja-trollanja ništa.

-gdje je billy bio na početku konkretnog problema nekim savjetom? Čemu služi nova stranica smeća koje ometa ostale koji traže pomoć-rješenje? Možda je svrha teme uvjeravati billyja koa što to radi sandokan linkovima i citatima zakona? Koliko puta se to mora odgovoriti da trgovački lobist prihvati odgovor ili barem argumentirano ospori?

 

-jedini problem prosječnog kupca je rješavanje problema 'razgovorom' (osobno ili trelefonom) jer u sporu je 'papirnato' (konkretan trag, naravno podrazumijeva se e-mail i sl.), jer to je konkretan dokaz tijeka spora, mogućeg nepotrebnog odugovlačenja i čim je kupac to obavio na protokolom predviđen način (prigovor trgovcu) sve je riješeno. I to po uputi mingo-a, dok je vidljivo iste sekunde trgovac postao ''dobar'' -ne slučajno. Nekim čudom sad ne treba 4-5 tjedana?

 

-možda je billy uputio kupca kako to treba napraviti? Ne samo prigovara floskulom o računu i prijvi (prije žalbe trgovcu, prije reda..). Što time želi poentirati? Očigledni trgovački lobist koji iz tko zna kojih poremećenih razloga ni jednim postom u temi ne pomaže rješenju nego samo otežavanju rješavanja problema tj rekalmacije.

- Ponovo, tema je PRAVA POTROŠAČA, ne trgovačkog lobija ili otezanja rješenja problema. Posljednji konkretan primjer je već što se tiče ovlaštenog servisa riješen, gotovo. Što se čeka? Nije uopće više važan račun, jer račun je prva stvar koju trgovac (ili servis) traži kod reklamacije. To je dakle logikom slijeda konzumirano. To uopće više nije potrebno isticati-dokazivati, tj račun je samo dokaz kupnje kod konkretnog trgovca. Račun nije uvjet ostvarivanja prava po jamstvu. Sve je već riješeno. Koji je problem sad s računom? Zar kupac nema račun? Kakve sad veze ima račun s rješavanjem ovog konkretnog problema, koji nije problem osim dijela kad trgovac kaže da treba čekati 4-5 tjedana što nije razuman rok. Bez konkretnog razloga to trgovac ne može. Robu ili ima ili zna kad će imati. Ako nema, novac. 4-5 tjedana baš ništa neće promijeniti osim nepotrebnog otezanja i kao što vidimo, čim je u priči mingo sve je je trenutno riješeno, nekako tad nestane tih 4-5 tjedana... čudo, zar ne?

 

-trgovci, vrijeme je da nauče pravila igre. Trgovac je samo posrednik između ovlaštenog servisa i proizvođača/kupca. Logistika tj prijevoz konkretne robe od A do B je stvar sati, par dana. Što god da naručite online ima rokove, zna se kad stiže, 1-3 radna dana ako nema na polici uklljučena dostava na vrata. Roba pod jamstvom-reklamacije, ne može biti duže, nema opravdanja-razloga, tj do servisa (koji je u 90% vrata do trgovine) i koliko serviseru treba vremena za utvrđivanje kvara, popravak (koji je sporadičan-izuzezak) i odobravanja zamjene novim ili povrat novca. Pošto je trgovac direktno povezan sa skladištem-distributerom, pošto je čitav biz danas takav i svaki vozač kamiona je stalno na mobitelu .. sve se zna kad što stiže ili ako jene robe više nema jer se ne proizvodi, tad se i to zna i nakon toga je svako otezanje neopravdano. Može rok biti koji tjedan ako baš roba treba iz kine krenuti, no tad je freeshiping s ebaya brži a tad to znači da trgovac uopće nema logistiku, tj da ne postoji distributer i da je tu nešto mutno. Roba mora biti u EU, ocarinjena. Iz bilo kojeg ulaznog skladišta, nizozemska, grčka.. do nas je par dana, ne 4-5 tjedana.

-odgovor trgovaca da će možda 4-5 tjedana biti potrebno je ono što je problem, bezvezarija, termin ispucan iz dupeta i to trgovac mora znati, mora njegov šef-nadređeni. Trgovac ne može laprdati napamet, tj tad ne zna svoj posao a to je već problem u poslovanju.

 

-drugačiji primjer, da pitam za neku komponentu koju nema na lageru-polici? Želim kupiti to i to.. kad mogu kupiti? (ne govorim sad o reklamaciji).. ako je odgovor 4-5 tjedana.. tad trgovac treba razmisliti o promjeni branše. Noramalan trgovac će mi reći 4-5 SATI. To je razlika između pravog trgovca i onih koji su u poslu slučajno.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sub 19.10.2019 11:32 (ihush).
 
1 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Prava potrošaća - reklamacije, povrat, zamjena
sandokan111 kaže...

Pa sto je odgovor voditelja poslovnice nego odgovor trgovca?

 Stvarno dokazuješ svakim postom da veze nemaš.... :facepalm:

Ako nisi napisao prigovor , odgovor "voditelja poslovnice" ima istu pravnu težinu kao odgovor čistačice koja počisti trgovinu poslije smjene.

Daj nauči više što je prigovor: http://potrosac.mingo.hr/slike/dokumenti_3/g2013/m11/x1345669925282738.pdf

 

Prigovor ne pišeš voditelju poslovnice niti takva titula postoji u zakonu, voditelj poslovnice ne postoji, prigovor pišešpravnoj osobi , a to je Trgovac d.o.o.

Taj Trgovac d.o.o. ti odgovara na taj prigovor i to isključivo pisanim putem ili e-mailom, ne usmeno, ne telefonski.

Sasvim je nebitno što ti je netko u trgovini rekao ako nije odgovarao na prigovor.

Crno na bijelo sam ti stavio da pišeš nebuloze koje nisu zakonski utemeljene i opet se izvlačiš.

 

Stalno savjetuješ ljude da pišu prijave i da spamaju e-mail ministarstva, a sad su evo i sami čovjeku rekli da se prvo obrati trgovcu.

Ali ne, tvoja je filozofija prigovor i prijava u isto vrijeme.

 

Nemoj konstatno širit dezinformacije i kasnije se izmotavat oko nečega što je jasno kao dan.

9 godina
neaktivan
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Raspisao bih se ali nema smisla. Pratio sam temu da naucim nekaj. 

Najbolje poslati prijavu cim kupis neki proizvod u trgovini pa da te ceka ako nesto ne bude uredu. 

Iskreno volio bih da je tako. ;9

 
1 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ihush kaže...
-drugačiji primjer, da pitam za neku komponentu koju nema na lageru-polici? Želim kupiti to i to.. kad mogu kupiti? (ne govorim sad o reklamaciji).. ako je odgovor 4-5 tjedana.. tad trgovac treba razmisliti o promjeni branše. Noramalan trgovac će mi reći 4-5 SATI. To je razlika između pravog trgovca i onih koji su u poslu slučajno.

 Al ovo je i cijela poanta u biti ovako neceg. Nema apsolutno nikakve razlike izmedju kupovine i kad ti treba na reklamaciji zamjeniti nesto za novo. Proces je isti, samo u drugom slucaju trgovac ne dobija pare, ne dobija proviziju pa mu se isto tako oko toga ne da za*ebavat. Al nema apsolutno nikakve razlike. Il je ima il je nema, a i kad je nema dobijes odgovor o mnogo kracim rokovima nego se dobijaju za zamjene. Nikad jos nisam cuo da su rokovi ovoliki koliko se ispuca kad nesto treba zamjeniti. Jedino kad sam se susreo s ovakvim rokovima je bilo kod ove nestasice intela za odredjene modele, al tad je jasno, globalni problem, sve 5, razumni razlozi i svima je jasno.

 

Da je provest anketu po trgovinama, izabrat artikle koji nisu dostupni i potrazit kad ce bit dostupni, a isto tako skupit od potrosackih udruga rokove prituzbi kad su se ljudi tuzili za rokove zamjene, prilicno sam siguran da bi razlika bila minimalno 2 tjedna.

 

bill_jobs kaže...
Stalno savjetuješ ljude da pišu prijave i da spamaju e-mail ministarstva, a sad su evo i sami čovjeku rekli da se prvo obrati trgovcu.

Ali ne, tvoja je filozofija prigovor i prijava u isto vrijeme.

 Rekli su mu da se obrati trgovcu, ja sam ti napisao da se razgovor s voditeljem poslovnice smatra kao obracanje trgovcu. Usmeni prigovor je takodjer prigovor. Oni se kasnije mogu pravno izvlacit da ti nikakvi odgovor nisu dali, to sam ti vec naveo, i radi toga ih inspekcija nece teretit, jer je pravno jedino pismeno valjano, ali je savjet jasno napisan zasto da postupe na ovaj nacin, a to je DA SE SKRATE ROKOVI kod negativnih reklamacija. Nikakve druge razlike nece bit ako on posalje trgovini, ceka 15 dana, i onda posalje inspekciji, i onda opet ceka 15 dana (koliko su maksimalni rokovi, znaci sveukupno je cekanje 30 dana). Na ovaj nacin, ministarstvo je vec upoznato s problemom, pravno nemaju razloga sankcionirati trgovinu jer pisanog negativnog odgovora nema, ali su itekako upoznati s problemom i kontaktirali su vec trgovinu oko ovog, te samim time, trgovina je svjesna da su dobili prijavu, te svakakvo daljnje rjesavanje nosi posljedice, te samim time, moguce je rjesavanje problema unutar 15 dana, a u najgorem slucaju, ako ti trgovina odgovori negativno, ministarstvo vec zna o cemu se radi te odmah krecu na postupanje. Opet ponavljam, da si slao ikad kakvu prijavu znao bi ovo.

 

Najgora stvar koja se iz mog savjeta moze dogodit je, inspekcija ce javit da cekaju pisani odgovor trgovine i do tada nema postupanja, te su rokovi i dalje kraci od 30 dana jer zalba nije odbijena, samo je stavljena na cekanje i vec dodjeljena rjesavatelju. Jaoooooooo uzasa. Ajme majko sto cemo sad napravit. Katastrofa..... Kakva pogreska....

Imamo to, a imamo i situacije da ces rjesit prigovor unutar 15 dana, odnosno da ce odgovor trgovine vec u prvoj prijavi bit pozitivan jer ce bit kontaktirani od inspekcije vec.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 19.10.2019 13:40 (sandokan111).
12 godina
protjeran
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ihush kaže...
-drugačiji primjer, da pitam za neku komponentu koju nema na lageru-polici? Želim kupiti to i to.. kad mogu kupiti? (ne govorim sad o reklamaciji).. ako je odgovor 4-5 tjedana.. tad trgovac treba razmisliti o promjeni branše. Noramalan trgovac će mi reći 4-5 SATI. To je razlika između pravog trgovca i onih koji su u poslu slučajno.

 Ja mislim da si ti u ovoj temi slučajno.

Svaki post ti je neki roman o apsolutno ničemu bitnom, samo neke teorije o trgovini kao takvoj.

Baš kao i ovaj citirani odlomak.

Kakve to sve veze ima s pravom potrošača i kako pridonosiš temi s tim svojim filozofijama??

Ako je neki trgovac u poslu slučajno onda će ga tržište eliminirati, to je barem jasno, ako posluje godinama onda znači da zna šta radi, bez obzira što tebi ne može nabaviti za 4 sata to što ti želiš.

 

ihush kaže...
-odgovor trgovaca da će možda 4-5 tjedana biti potrebno je ono što je problem, bezvezarija, termin ispucan iz dupeta i to trgovac mora znati, mora njegov šef-nadređeni. Trgovac ne može laprdati napamet, tj tad ne zna svoj posao a to je već problem u poslovanju.

 Opet malo filozofiranja i teorije o poslovanju trgovaca i šta bi oni trebali.

Zašto ne otvoriš svoju trgovinu u kojoj ćeš nam riješavati reklamacije u roku 2 dana??

Ja ti garantiram da će svi kupovati kod tebe, prvo nam nabavu svu robu koju nemaš na lageru u roku 4-5 sati, a onda nam riješi reklemacije isti dan.

Širiš pamet po forumu, ali praksa je nešto drugo.

 

Ako sve trgovine posluju po sličnom principu onda je to tako i ne može drugačije.

Netko će možda otegnuti tjedan-dva više reklamacijski postupak ali onda ga se podsjeti prigovorom (ne prijavom) i to je to.

 

I pliz ne moraš mi ništa odgovarati, već znam da ćeš napisati 800 rečenica u kojima ništa nećeš reći.

Ako misliš da imaš znanje o trgovini otvori trgovinu, ali ovo nije tema u kojoj trebamo čitati tvoje monologe kako bi trgovci trebali poslovati.

Ovo je tema o pravima potrošača, dakle isključivo o zakonima.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 19.10.2019 13:41 (bill_jobs).
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
bill_jobs kaže...

Ja mislim da si ti u ovoj temi slučajno.

Ti svakako nisi.

bill_jobs kaže...
i kako pridonosiš temi s tim svojim filozofijama?

A ti pridonosis kako tocno? Poceo si pricat o racunima nakon sto smo to apsolvirali i sto smo rjesili da si U KRIVU. I sad je proslo nesto vremena i opet si poceo o tome i opet si i dalje U KRIVU, al eto valjda se s tobom opet moramo natezati par stranica da stanes, pa ces opet nakon mjesec dana doci s istom pricom itd itd. Konstanto s istom zeljom, a to je bespotrebno trolanje, razvodnjavanje teme i opterecivanje svih oko sebe nepotrebnim spamanjema u nadi da se ljudima nece dat citat. Sto si konkretno napisao za pomoc ikome u temi, uputio ga sto da radi, donio neke citate zakona koji podupiru sto i kako rjesiti problem. Gdje je ista toga osim bespotrebno razvodnjavanje teme svojim ne razumjevanjem stvari i bespotrebnim trolanjem?

bill_jobs kaže...
Ako sve trgovine posluju po sličnom principu onda je to tako i ne može drugačije.

Hahaha, evo jos malo narodne politike "ostavi se zakona, ja cu ti rec kako je to u praksi" samo malo drugacije formulirano.

Vec smo dovoljno puta u temi dokazali da kad se prijave ukljuce i kad se ljudi pozovu na svoja prava ovo "ne moze drugacije" poprima drugacija obiljezja, te odjenom moze i drugacije. Ostavi se trolanja, prosetaj po zraku malo.

 

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice