Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena... izdvojena tema

poruka: 4.140
|
čitano: 1.271.148
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
robisierra92 kaže...
Situacija iz zagrebačkog Smartsona. Kupio sam ondje prije nekoliko mjeseci ženi Xiaomijev električni romobil. Platio gotovinom i dobio račun.

Jučer ga je odvezla na reklamaciju jer ima nekakvih problema s pogonom. Trgovac traži jamstveni list, kojeg nismo dobili, sto posto, jer sve račune i jamstva čuvam na jednom mjestu. Čini mi se da je prodavač tada rekao "račun je dovoljan", ali ne mogu se zakleti.

Kaže trgovac mojoj ženi da ne mogu zaprimiti reklamaciju jer nema jamstveni list. Nakon objašnjavanja s moje strane putem telefona da sigurno nemamo jamstveni list, i da tako nešto ne bi bacili ili zagubili, trgovac kaže da će ga zaprimiti i poslati u Osijek u Bijelić servis pa "ako prođe prođe".

Tko je ovdje u pravu i postoji li neki zakonski instrument na kojeg se mogu pozvati ako me budu gnjavili?

Primjerice nedavno sam u Futuri kupio konfiguraciju koju su mi sastavili, dobio sam samo račun, s popisom komponenti. Nakon nekoliko dana sam reklamirao zbog BSOD-a s računom. Bio je neispravan ram, dobio sam drugi naravno.

U više navrata za razne komponente nisam dobio jamstveni list, samo račun, dok primjerice u Pevecu sam kupio hladnjak i perilicu i dobio sam ovjereni jamstveni list.

-jamstvo (jamstveni list..) izdaje proizvođač (za svu teh.robu..). (neovisno o tom proizvođačkom jamstvu, svatko može izdati neko svoje, npr trgovac).

-jamstveni list si trebao dobiti, ako nisi ili ako nije potvrđen, to je greška trgovca + nije nužan + može se ponovo dobiti.. zakon, dovoljan je jedan dokaz, račun ili jamstveni list mada se često traži oboje, ne može se uvjetovati oboje tj možeš ostvariti prava i kad nemaš ni račun ni jamstveni list ali tad to nekako moraš dokazati, tj mjesto kupnje.. pozovi se na zakon, trgovac nije iznad zakona i mora poslovati u skladu sa zakonom, tad ne može uvjetovati bilo što ako imaš račun (ili jamstveni list..) pa čak ni kad to nemaš, ali tad moraš dokazati da si konkretnu robu kupio kod njega, dalje je lako tj mora biti u poslovnim knjigama, trgovca + distributera (uvoznika) a tamo su i sve potrebne popratne stvari kao jamstvo (koje se aktivira automatizmom samom prodajom, nema više ni pečata..).

-trgovac te mulja.. a to ako prođe, mora proći, jer ako netko zaprimi reklamaciju dalje se tebe ne tiče ima li sve papire (sve što se postavi kao uvjet pri reklamaciji, kad je prihvaćena je ispunjeno, tad on ima potrebne papire, ako nema, ako ih zagubi i sl. to je njegov problem + sve ima u poslovnim podacima, kod distributera.. osim ako radi na 'sivo'..).

 

kompjuterske komponente, sve imaju na sebi deklaraciju-jamstvo distributera (kao predstavnika proizvođača, za konkretno tržište...). Uopće nije potrebno kao komad papira, tj najčešće je zaljepljeno na ambalaži (dok s monitorima i sl. uređajima još može biti u klasičnom obliku.. ali nije potrebno, račun je dovoljan dokaz za sve + sve podatke imaju i baš nikakvog problema nema kod uredne trgovine, uredno reklamiranog..)

 

edit: kad kupite neku komponentu.. pogledajte stražnju stranu ambalaže.. papirić-deklaracija... jamstveni list. To je to, pišu uvjeti trajanje jamstva, u tom slučaju su podaci distributera (ne trgovca, mada to može biti ista firma). to se nalazi u sustavu-podacima i može se kod distributera saznati mjesto prodaje, ovlašteni servis je također u tom sustavu, kao i svi trgovci koji vuku robu od distrubutera pogotovo webshopovi koji ni nemaju lager nego direktno.. zato ni račun ni jamstveni list nisu godinama nužni, tj papir je sporedan ako se podatak može pronaći u bazi a za to je dovoljno SN-barkod.. i trenutno svi u sustavu imaju potrebne podatke npr važenje jamstva. Da se ovisi o papiru/računu, moglo bi ga se lako falsificirati, ovako je i to eliminirano kao fisklaizacija. Trgovac može trenutno znati ako netko pokušava uvaliti robu koja nije njegova. Oni koji nemaju takav sustav, podatke, brzo dođu u problem, pogootovo ako na svoju ruku (polusivo) nešto dilaju, bez pravog jamstva i podrške. Kad je sve uredno, tad nitko u lancu nema interes ne ispuniti svoj dio obveze, zato su zamjene kao gore RAM vrlo jednostavne-bezbolne.. stvar koja se riješi u par minuta. Tako posluju pravi trgovci, ne oni mali muljatori iz kamenog doba. Ponekad čak i pošteni.. jer ne mora biti sve iz loših namjera, može biti iz neznanja.. ali u poslu se neznanje ne smije dozvoliti.

 

kao btw, problemi se mogu desiti .. recimo realan-moguć a kod nas i čest scenarij.. trgovac i distributer imaju problema s međusobnom naplatom, npr trgovac ne plaća isporučenu robu.. i tad distributer 'kažnjava' trgovca, ne daje zamjenu ili novu robu.. a to je direktno povezano s jamstvom. To ne smije pasti na teret kupca, ali desi se. Tad je važno znati zakon, izgurati svoje, pa ako baš mora, trgovac nek stavi ključ u bravu. To što je poslovanje ponekad teško, ne može biti isprika-pokriće za nepoštivanje pravila igre, zakona. Njegova zarada se kupca ne tiče, ni troškovi, ni problemi (žena-djeca-vrućine..) jer nikog se ne tiču osobni problemi ili poslovni ako nije naš problem i svatko to rješava za sebe, na svoj teret, ne preko tuđih leđa. (mada to svi ljudi ili trgovci pokušavaju, to je jedna od ljudskih osobina..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 28.6.2019 13:32 (ihush).
4 godine
neaktivan
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ajngemahtec kaže...

18.06 sam u Svijet Medija vratio miš star 5 mjeseci koji ima garanciju 2 godine. Radi se u HP Omen x9000 vrijednosti nekih 380kn dobio ga na popustu za 280. Počela se odlijeplivat neka gumena traka kod palca pa je lijepilo počelo curit ispod te podloge direktno u bočne tipke, uglavnom sranje totalno i vratim ja to dobim potvrdu da to ide u SERVIS ?! Danas provjerim stanje i kaže mi lik da je to još tamo da to traje do 2 tjedna. Pa nisam vešmašinu dao na servis nego usrani miš. Da li je moguće da mi vrate isti taj miš što nikako ne želim, ili bi novi makar bi radije neki slični u toj cijeni ili bi nadoplatio za bolji, ali brine me da mi klošari ne vrate isti pa je moje pitanje da li ja mogu u tom slučaju to odbiti, tražiti naknadu ili kako da se postavim.

 

Bump jer nisam dobio neki konkretan i svrsishodan odgovor. Dakle moj nesretni miš je u servisu evo skoro 2 tjedna, da li netko ima slična iskustva, meni je nejverovatno da taj proces traje toliko dugo za proizvod koje NE TREBA servis osim ako mi ne misle cjenofiksom riješit problem i uvalit stari miš. Zna li netko postoji li mogućnost odbiti taj miš i tražiti drugi sličan cjenovno, jer ovo postaje smiješno i žalosno.

8 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

A neznam, mislim da ces sada morati istrpiti dok ne vidis sto ce servis reci, neznam koji argument bi pomogao da oni to ubrzaju.

 

A pricati o opcijama ne vrijedi trenutno, jer, mozda ti i sami ponude novi mis, ili nesto sto ce ti odgovarati....

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
ajngemahtec kaže...

Bump jer nisam dobio neki konkretan i svrsishodan odgovor. Dakle moj nesretni miš je u servisu evo skoro 2 tjedna, da li netko ima slična iskustva, meni je nejverovatno da taj proces traje toliko dugo za proizvod koje NE TREBA servis osim ako mi ne misle cjenofiksom riješit problem i uvalit stari miš. Zna li netko postoji li mogućnost odbiti taj miš i tražiti drugi sličan cjenovno, jer ovo postaje smiješno i žalosno.

 Cekas dok ne jave iz servisa sto je s tim. 2 tjedna je naravno predugo, zovni u pon, ako ne znaju sto je s tim, salji prijavu inspektoratu. To je sve sto za sada imas.

11 godina
neaktivan
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Ma kakav inspektorat, ne dramatiziraj...

Nažalost dao si miš na reklamaciju u nezgodnom vremenskom periodu. 20.6, 22.6 i 25.6 su bili praznici, a i računaj da nisi jedina osoba koja šalje nešto na servis.

 

 
2 1 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
sandokan111 kaže...

 Cekas dok ne jave iz servisa sto je s tim. 2 tjedna je naravno predugo, zovni u pon, ako ne znaju sto je s tim, salji prijavu inspektoratu. To je sve sto za sada imas.

 koje mulaste savjete djeliš, tebi je svaki post "prijavi inspektoratu", možda najbolje da odma uzme i odvjetnika pa na sud za svaki slučaj.....

Valjda se prvo šalje pisani prigovor trgovcu pa na osnovu odgovora se dalje postupa........ ne možeš podnositi nikakve prijave ako nisi prvo napisao prigovor.

2 tjedna uopće nije predugo nije da ovi na servisu čekaju samo njega, bez obzira kako banalan kvar bio, valjda se ide po nekom prioritetu zaprimanja........

http://dukedantalion.weebly.com/
12 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Kolega ihush može mala pomoć.

 

Neću dužit....

U Svijetu beba kupili dječja kolica prošle godine u 11mj. Djete se rodilo u 1/2019...i u 2mj počeo koristit ta kolica. 

Nakon 3 tjedna korištenja kolica, kotači kreću zapinjat/rondat - otkrijem da je cijeli sustav kočenja loše napravljen. Znaći nakon određenog vremena šipka koja zaustavlja kotače se ne uvlači unutra i laganini dere po kotačima i čuje se to rondanje. Osječaj kao da su kolica stara 10 godina.

 

Odem u Svijet beba i kažu otfuraj ih na servis u West gate. Naparavim to i oni kao poprave.

Nakon 2 tjedna opet ista priča - sve se sjebalo i opet kreće ista priča. Javim se uvozniku na e-mail i kaže da pošaljem u Varaždin (uvoznik) kolica da će mi poslat zamjenka dok ova moja "ne poprave".

06.06.2019. dobijem zamjenska i njemu pošaljem moja.

01.07.2019. - još nisam dobio svoja, a zamjenska nakon 3 tjedna su krenula rondat kao i ova moja. Zamjenska su katastrofa, još gore se čuju.

 

Nakon toga saznam da su još jedno poznanici kolica kao i nama u banani - ista priča, i još jedno frendici - ista priča.

 

Moj neki zaključak.

Cijela serija tih Bebbeto kolica su s problemima jer je jako loše projektiran sustav kočenja. Jednostavno ta šipka laganini dere po kotačima i ti utori se trgaju. Također šipka se ne uvlači dovoljno pa kotači nisu tihi nego rondaju (ne znam kako bi se drukčije izrazio)

Vjerujem da će i ova moja počet opet rondat nakon nekog vremena.

 

Pitanje : Koji je tvoj prijedlog oko toga? Citirat zakon o obveznim odnosima jer mislim da su znali da im kolica imaju problem a oni ih i dalje prodaju. Tražit povrat love od uvoznika ili od Svijeta beba gdje smo ih kupili.?? Imam sve slike kotača tj kako to izlgeda i u čemu je problem.

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
R36 kaže...

 Citirat zakon o obveznim odnosima jer mislim da su znali da im kolica imaju problem a oni ih i dalje prodaju. 

 Vidis, ovo ces tesko dokazati.

 

Eventualno se probaj dogovoriti, s obzirom da su kolica vec bila na popravku, i brzo su se vratila opet njima s istim kvarom....da ti daju nova, odnosno da zamjenis za neki drugi model.

 

Mislim, sve i da znaju da ta roba i nije neka extra kvaliteta...... a to mogu eventualno vidjeti po kolicini reklamacija na neku robu..... sto oni tu mogu..... sve dok god ti ne prodaju neispravno, trgovina ne moze na niti jedan nacin utjecati koliko dugo ce nesto sto oni prodaju funkcionirati, kao ni koliko dugo ce funkcionirati u skladu sa ocekivanjem kupca.

 

Roba je ispravna u trenutku prodaje, ili nije. Ako nije, lako se rijesi. A ako nesto nakon 3 mjeseca vise ne radi onako kako je radilo prvi dan, da, svakako imas pravo reklamirati, i svakako se to treba rijesiti, ali na osnovu toga tvrditi da trgovina namjerno i ciljano prodaju neku robu s greskom....tesko dokazivo....

12 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
Damir22 kaže...
R36 kaže...

 Citirat zakon o obveznim odnosima jer mislim da su znali da im kolica imaju problem a oni ih i dalje prodaju. 

 Vidis, ovo ces tesko dokazati.

 

Eventualno se probaj dogovoriti, s obzirom da su kolica vec bila na popravku, i brzo su se vratila opet njima s istim kvarom....da ti daju nova, odnosno da zamjenis za neki drugi model.

 

Mislim, sve i da znaju da ta roba i nije neka extra kvaliteta...... a to mogu eventualno vidjeti po kolicini reklamacija na neku robu..... sto oni tu mogu..... sve dok god ti ne prodaju neispravno, trgovina ne moze na niti jedan nacin utjecati koliko dugo ce nesto sto oni prodaju funkcionirati, kao ni koliko dugo ce funkcionirati u skladu sa ocekivanjem kupca.

 

Roba je ispravna u trenutku prodaje, ili nije. Ako nije, lako se rijesi. A ako nesto nakon 3 mjeseca vise ne radi onako kako je radilo prvi dan, da, svakako imas pravo reklamirati, i svakako se to treba rijesiti, ali na osnovu toga tvrditi da trgovina namjerno i ciljano prodaju neku robu s greskom....tesko dokazivo....

Shvačam...

 

Sad kad mi se vrate kolica sa servisa i pretpostavljam da će se taj kvar ponovno dogodit. 

 

Komu se onda žalit - trgovcu (Svijet beba) ili uvozniku? Da mi opet kolica idu po 3 put na popravak nema smisla. Šta tražit - povrat love, zamjena za neku drugu marku kolica?? Koje su tu moje mogučnosti?

8 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Naravno, to je samo moje misljenje, sacekaj, mozda ce ti netko nesto pametnije reci, osobno se nebih isao upustati u ovo gore napisano, sigurno postoje brzi i ucinkovitiji nacini da rijesis svoj problem....

 

Ako se i treci put ponovi isti problem, mislim da si time dokazao poantu da nema popravka, i da imas pravo traziti povrat novca, zamjenu za nesto drugo (uz neku nadoplatu, ili vec kako se dogovorite)......

Poruka je uređivana zadnji put pon 1.7.2019 10:29 (Damir22).
Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

Žaliti se trgovcu i pozvati se na odgovornost za materijalne nedostatke.

 

 

  • U hrvatskom zakonodavstvu regulirana je člancima 400. do 422. Zakona o obveznim odnosima ("Narodne novine", broj: 35/05., 41/08., 125/11.), koji je usklađen s Direktivom 1999/44/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 25. svibnja 1999. o nekim aspektima prodaje robe široke potrošnje i popratnim jamstvima.
  • Odgovornost postoji u slučaju nedostatka bilo koje vrste proizvoda;
  • u slučaju kvara ili nedostatka, obratite se trgovcu, jer trgovac odgovara za te nedostatke.
  • Ukoliko uočite kvar ili nedostatak na proizvodu, da biste ostvarili pravo na pozivanje na odgovornost za materijalne nedostatke, imate rok od 2 mjeseca otkako ste ustanovili kvar da o kvaru obavijestite trgovca.
  • U cijeloj EU vrijedi rok od minimalno 2 godine za vrijeme kojih se, kao potrošač, možete pozvati na odgovornost za materijalne nedostatke, ukoliko ste u roku obavijestili trgovca o nedostatku.
  • Ukoliko se kvar na proizvodu ustanovi u roku od 6 mjeseci od preuzimanja kupljenog proizvoda, smatra se da je takav kvar postojao već pri samoj kupnji. Drugim riječima, trgovac koji tvrdi suprotno, to će morati i dokazati.
  • Ako ste na vrijeme izvijestili trgovca o nedostatku, možete, po svom izboru tražiti:
    • popravak stvari i
    • zamjenu, a ukoliko to nije moguće, ili nije omogućeno u razumnom roku, možete zahtijevati:
    • sniženje cijene stvari ili
    • povrat novca.
  • http://ecc-croatia.hr/materijalni-nedostaci-i-garancija

 

9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
infinite kaže...

Ma kakav inspektorat, ne dramatiziraj...

Nažalost dao si miš na reklamaciju u nezgodnom vremenskom periodu. 20.6, 22.6 i 25.6 su bili praznici, a i računaj da nisi jedina osoba koja šalje nešto na servis.

 Evo novo ime u svijetu trolova :P Nema drame. Kako se prije pricalo "lijepa rijec sva vrata otvara", sada je nova "prijava sva vrata otvara". Odma se instant stvari rijese. Svak ima priliku isprobati na svojoj kozi, ili jeli, slusati tulave savjete internet trolova koji propagiraju NISTA NE RADITI. Odlicne preporuke, ko da ste u saboru, samo oni, za razliku dobiju finu mirovinu od nerada, on ce od nerada dobit cekanje 2 mj. da "prodje nezgodni period" ili "dodje na red".

zalman1 kaže...

koje mulaste savjete djeliš, tebi je svaki post "prijavi inspektoratu", možda najbolje da odma uzme i odvjetnika pa na sud za svaki slučaj.....

 Ti si svoje "znanje" prokazao. Natelebao si se gluposti u drugoj temi sad ti je valjda ego povrijedjen pa me stalkas, a tamo si se ugasio koliko si se o svoje gluposti sapleo. Its ok, ni prvi ni zadnji.

 

Da, slat ce prijavu. 2 tj. je sasvim dovoljno da se zna sto je s tim. Zovne se trgovina, "bok bok, sto je s mojim misom". Ako je odgovor "neznamo, ceka se servis" salje se prijava. Ako je odgovor "javite se za pol sata provjerim s servisom" i nakon pol sata dobijes neki smislen odgovor, onda neces nista slat. Al velika je vjerojatnost da ce odgovor bit ovo prvo. A sto je najgore, nije stoga sto mis nije dijagnosticiran, vec je vjerojatno i odobrena zamjena od servisa, ali trgovac ne zeli s police dati zamjenu i cekat da se njemu refundira vec fino prenosi trosak trgovanja na kupca pa ce mu obavit zamjenu tek kad trgovca refundiraju.

 

Fino li je tako poslovati.

15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena

- jamstvo/popravak/zamjena (novo) ima smisla kad je inače proizvod ok.. ovo je 'nedostatak', konstrukcija-kvaliteta-robustnost.. ili 'kineska roba'.

-pošto je reklamacija već prihvaćena (neovisno jesi li reklamirao po jamstvu ili mat.nedostatku...) nije neki problem nešto dokazati, tj ljudski razgovarati, pitati-tražiti.. ali ne ići džonom, jer trgovac je ipak samo trgovac, ne radi on proizvod (ali ga prodaje, odgovoran je.. + moguće da sve probleme zna.. i upravo zato postoji zakon tj da se eliminira nekvalitetna roba).

- imaš dobre osnove, no svakako je razgovor (tražiti nešto) prvi korak, tek drugi je prijava ako trgovac ne ispuni tvoje žele ili neki dogovor.. s tim da trgovac može prihvatiti dogovor ili odbiti, tad kreće igra.. do tad idi na feeling, kako ćeš optimalno doći do cilja. Traži povrat (pa i uz umanjenje iznosa ako ne ide 100%) .. tj to je sve tvoj izbor, tvoja odluka što dalje, na što pristati.

.. samo podsjetnik, trgovac (vjerojatno) nije kriv ali je odgovoran i tako se postaviti, traži, ako ne tražiš, nećeš ni dobiti dok zakon radije stoji po strani u tom dijelu 'pregovaranja'.

 

 ****

 

(kao btw, trollalert, opet u napadu razni tandemi.. koji je njihov smisao u temi, kritizirati sandokana ili imaju pitanje-odgovor, ispravak? .. modovi moderiraju ili je to nepristojno za pitati? ... ah, da, evo i odgovora na to pitanje ako se baš traži, da modovi moderiraju, tad ne bi bilo ovakvog prozivanja modova da rade svoj posao, kao i pročitati naslov teme, prava potrošača..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 1.7.2019 14:12 (ihush).
4 godine
neaktivan
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Hvala svima na odgovorima, pričekat ću do sutra pa ću ih kontaktirati.  Na njihovoj stranici ima status servisa i po mom nalogu on izgleda ovako - Status: Pregledan - čeka slanje u vanjski servis

To stoji već tjedan dana. Kako miš radi i kako sam već rekao ne treba neki servis već je problem u kvaliteti i nemogućnosti korištenja zbog lijepila koje je procurilo i prolazi kroz otvor bočnih tipki ja taj miš ne smatram upotrebljivim i nikakav servis to neće ublažiti jer ako je curio prvi put curit će ponovno. Našao sam na internetu naknadno masu istih slučajeva kod tog miša.  Mogao sam ga baciti u smeće i kupit novi ali neću iz principa pa makar vrijedio i 50 kn.

 
0 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
sandokan111 kaže...
Kako se prije pricalo "lijepa rijec sva vrata otvara", sada je nova "prijava sva vrata otvara".

 Ne piši svašta.....

Kad bi svatko tako radio onda bi zatrpali inspektorat sa 10000 prijava dnevno pa se tek onda ne bi ništa riješilo.

Prošlo je 7 radnih dana otkako je on predao miš, nemaš nikakve osnove podizat prijavu pa bi bezveze spamao mail državne službe kao što ti sad spamaš forum.

I trgovine ne treba nikada zvati na telefon, uvijek se šalje e-mail jer tada postoji trag komunikacije.....

http://dukedantalion.weebly.com/
Poruka je uređivana zadnji put pon 1.7.2019 15:00 (zalman1).
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
zalman1 kaže...

Ne piši svašta.....

 Vec smo rjesili tko pise svasta i lupeta gluposti mr.ne_postoji_dulja_garancija_od_2_god_u_EU.

zalman1 kaže...

Kad bi svatko tako radio onda bi zatrpali inspektorat sa 10000 prijava dnevno pa se tek onda ne bi ništa riješilo.

Prošlo je 7 radnih dana otkako je on predao miš, nemaš nikakve osnove podizat prijavu pa bi bezveze spamao mail državne službe kao što ti sad spamaš forum.

I trgovine ne treba nikada zvati na telefon, uvijek se šalje e-mail jer tada postoji trag komunikacije.....

Napisao je da je proslo 14  dana. 14 dana nije 7 dana. Nista se inspektorat zatrpat nece, posto nikad prijavu nisi poslao ocekivano ni neznas kakav je proces. Jedini tko spama je ti, a pri tome te nije sram. Treba nazvat trgovinu jer ce brze doznat jeli trgovina muljatorska ili ce s njim suradjivat da zajedno dodju do rjesenja problema.

6 godina
protjeran
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
sandokan111 kaže...
Napisao je da je proslo 14  dana. 14 dana nije 7 dana. Nista se inspektorat zatrpat nece, posto nikad prijavu nisi poslao ocekivano ni neznas kakav je proces. Jedini tko spama je ti, a pri tome te nije sram. Treba nazvat trgovinu jer ce brze doznat jeli trgovina muljatorska ili ce s njim suradjivat da zajedno dodju do rjesenja problema.

 Napisao je da je predao miš 18.6., sad uzmi kalendar pa gledaj koliko je to radnih dana umjesto da spamaš.

Ma da, svijet medija je muljatorska trgovina, trgovina koja posluje od 1994..... 25 godina!

Tebi su sve trgovine muljatorske i sve ih treba prijaviti, čim se netko javi u temu s problemom eto tebe da odma kreneš o nekakvim prijavama.....

Sramota je što pišeš......

Daj ti otvori neku IT trgovinu kad si tako pametan, svi ćemo kupovati kod tebe, vjerujem da ćeš rješavati reklamacije u roku 12 minuta......

http://dukedantalion.weebly.com/
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
zalman1 kaže...

Napisao je da je predao miš 18.6., sad uzmi kalendar pa gledaj koliko je to radnih dana umjesto da spamaš.

Samo muljatori spominju "radne dane". Imas li neku potporu u zakonu o radnim danima ili samo danima? Ako nemas, onda smo na

18.6, danas 1.7 = 13 dana. 13 dana je puno blize 14 od 7. Ti si valjda jedan od onih koji prica o 45 radnih dana za rjesavanje jamstva pod "razumni rok" :P

zalman1 kaže...

Tebi su sve trgovine muljatorske i sve ih treba prijaviti, čim se netko javi u temu s problemom eto tebe da odma kreneš o nekakvim prijavama.....

Sramota je što pišeš......

 Muljatorske su one koje se tako ponasaju, a ti u trolovskom stilu ubacujes zakljucke koje nitko nije izrekao. Moze neki citat gdje sam napisao da je ova trgovina u pitanju muljatorska g. 2_godine?

 

Reci, koja je korist tocno u temi od tvoja zadnja 2/3 posta osim da trolas? Jesi nesto konkretno nekom napisao i pomogao vezano za temu?

 

6 godina
protjeran
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
sandokan111 kaže...

Samo muljatori spominju "radne dane". Imas li neku potporu u zakonu o radnim danima ili samo danima? Ako nemas, onda smo na

18.6, danas 1.7 = 13 dana. 13 dana je puno blize 14 od 7. Ti si valjda jedan od onih koji prica o 45 radnih dana za rjesavanje jamstva pod "razumni rok" :P

 Sad osim trgovina prozivaš i članove foruma muljatorima, dokle ćeš vrijeđati i flejmati po forumu?

Zakon uopće ne spominje koliko dana je potrebno za reklamaciju, tako da je nebitno da li su radni ili neradni, ali je bitno da se zaključi koliko vremena je servis imao jer servis radi samo radnim danima.

 

sandokan111 kaže...
 Muljatorske su one koje se tako ponasaju, a ti u trolovskom stilu ubacujes zakljucke koje nitko nije izrekao. Moze neki citat gdje sam napisao da je ova trgovina u pitanju muljatorska g. 2_godine?

 Tko si ti da donosiš sud o ponašanju trgovine i na osnovu čega?? 18.6, je predao na reklamaciju, a ti si već ubacio riječ "muljatori" pored imena te trgovine, sramota.

 

sandokan111 kaže...
Reci, koja je korist tocno u temi od tvoja zadnja 2/3 posta osim da trolas? Jesi nesto konkretno nekom napisao i pomogao vezano za temu?

 Koja je korist od tebe osim što vrijeđaš članove nazivajući ih trolovima i muljatorima, blatiš trgovine na osnovu ničega i svaki post ti je "prijavi trgovca"?

Apsolutno nikakva korist.

http://dukedantalion.weebly.com/
7 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

 

@sandokan

 

od ovih 47 stranica ove teme, tvojih pametovanja je za bar 20 stranica popuniti, i koliko je to obespravljenih potrosaca izganjalo svoja prava na osnovu tvojih mudrovanja ??

 

uporno guras ljude u smjeru prijave iako se 99,99% probema sigurno moze rjesiti normalnim diplomatskim pristupom. a ti ih uporno guras u nekakve procese gdje je taj potrosac pravno najslabija karika. a taj cas pogrdno etiketiras svakoga tko ti ukaze da trkeljas gluposti. 

 

....

 
3 1 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
bunker kaže...

 

@sandokan

 

od ovih 47 stranica ove teme, tvojih pametovanja je za bar 20 stranica popuniti

 Malo si i rekao.

Tko god nešto napiše u ovoj temi što se kosi s njegovim uvjerenjem - evo njega odma dotrči udarit neku kontru, prozvat ga trolom, započet svađu i uglavnom uništit temu toliko da nitko više ne zna o čemu se piše.

Ali glavna poanta svih postova mu je - prijavi trgovca, što prije to bolje, možda je najbolje čim izlaziš iz trgovine nakon kupnje zaprijetit se unaprijed trgovcu, čisto da zna s kim ima posla.

 

 

http://dukedantalion.weebly.com/
Poruka je uređivana zadnji put pon 1.7.2019 21:39 (zalman1).
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
bunker kaže...

 

@sandokan

 

od ovih 47 stranica ove teme, tvojih pametovanja je za bar 20 stranica popuniti, i koliko je to obespravljenih potrosaca izganjalo svoja prava na osnovu tvojih mudrovanja ??

 

uporno guras ljude u smjeru prijave iako se 99,99% probema sigurno moze rjesiti normalnim diplomatskim pristupom. a ti ih uporno guras u nekakve procese gdje je taj potrosac pravno najslabija karika. a taj cas pogrdno etiketiras svakoga tko ti ukaze da trkeljas gluposti. 

 

....

 

zalman1 kaže...
bunker kaže...

 

@sandokan

 

od ovih 47 stranica ove teme, tvojih pametovanja je za bar 20 stranica popuniti

 Malo si i rekao.

Tko god nešto napiše u ovoj temi što se kosi s njegovim uvjerenjem - evo njega odma dotrči udarit neku kontru, prozvat ga trolom, započet svađu i uglavnom uništit temu toliko da nitko više ne zna o čemu se piše.

Ali glavna poanta svih postova mu je - prijavi trgovca, što prije to bolje, možda je najbolje čim izlaziš iz trgovine nakon kupnje zaprijetit se unaprijed trgovcu, čisto da zna s kim ima posla.

 

 

 

.. koliko sve vi pomogli potrošačima?

-trolovi.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
zalman1 kaže...

Sad osim trgovina prozivaš i članove foruma muljatorima, dokle ćeš vrijeđati i flejmati po forumu?

Zakon uopće ne spominje koliko dana je potrebno za reklamaciju, tako da je nebitno da li su radni ili neradni, ali je bitno da se zaključi koliko vremena je servis imao jer servis radi samo radnim danima.

Mora bit da si dobrano butthurt iz druge teme pa te pere naveliko.

Da, svugdje u zakonu se navode "dani", nigdje se ne navode "radni dani". Kad posaljes prigovor trgovcu, on ima 15 DANA da ti odgovori. Citat:

ZPP, clanak 10, stavak 5

(5) Trgovac je dužan u pisanom obliku odgovoriti na prigovore iz stavaka 1., 2. i 4. ovoga članka u roku od 15 dana od dana zaprimljenog prigovora.

I trgovac isto tako radi samo radnim danima, ipak mu je rok dan u normalnim danima. Kako to, kako to?

Ne vrijedjam ja nikog, nego muljas iz samo tebi poznatog razloga. Da, ne razumijes ono sto pises, butthurt si i trol si. Zasto bi itko uveo radne dane ako se to nigdje ne navodi i ne ocekuje se da budu radni dani. Samim time, onaj ko ih uvodi uvodi ih jer je muljator.

zalman1 kaže...
Tko si ti da donosiš sud o ponašanju trgovine i na osnovu čega?? 18.6, je predao na reklamaciju, a ti si već ubacio riječ "muljatori" pored imena te trgovine, sramota.

Nikakav ja sud nisam donio, ali ti u stanardnoj trolovskoj maniri pokusavas ubacit zakljucke tamo gdje ih nema. Trazio sam te citat, posto te nitko ne moderira i upozori na izvrtanje, posto neznas isto navest, evo ja cu navest sto sam napisao, da vidim gdje sam ja to pored ikakvog imena trgovine stavio "muljatori".

citat:

Zovne se trgovina, "bok bok, sto je s mojim misom". Ako je odgovor "neznamo, ceka se servis" salje se prijava. Ako je odgovor "javite se za pol sata provjerim s servisom" i nakon pol sata dobijes neki smislen odgovor, onda neces nista slat.

te malo kasnije

Treba nazvat trgovinu jer ce brze doznat jeli trgovina muljatorska ili ce s njim suradjivat da zajedno dodju do rjesenja problema.

 

Jasno je meni sto ti radis, al nazalost naviko sam na tebe i takve da to ne prolazi.

Moze link gdje sam napisao da je ta i ta trgovina muljator?

zalman1 kaže...
Koja je korist od tebe osim što vrijeđaš članove nazivajući ih trolovima i muljatorima, blatiš trgovine na osnovu ničega i svaki post ti je "prijavi trgovca"?

Apsolutno nikakva korist.

Prokazan si vec, a nista od navedenog uopce ne radim, vec pomazem ljudima. Sto si ti u zadnjih 4-5 postova napravio osim pokusao oblatiti mene i moje ime jer si butthurtan g.2godine_garancije? Jesi ista smisleno o temi napisao? Odgovor je ocit

bunker kaže...

od ovih 47 stranica ove teme, tvojih pametovanja je za bar 20 stranica popuniti, i koliko je to obespravljenih potrosaca izganjalo svoja prava na osnovu tvojih mudrovanja ??

uporno guras ljude u smjeru prijave iako se 99,99% probema sigurno moze rjesiti normalnim diplomatskim pristupom. a ti ih uporno guras u nekakve procese gdje je taj potrosac pravno najslabija karika. a taj cas pogrdno etiketiras svakoga tko ti ukaze da trkeljas gluposti.

 Izganjalo ih je dovoljno jer imam privatne poruke koje to potvrdjuju. Upucujem ljude na inspektorat jer sam imao doticaja s barem 100 puta vise prijava od tebe te znam koja procedura ljude ceka te im zelim pomoc svojim savjetima. Usput se moram borit s raznoraznim trolovima i trgovcima kojima ti moji isti savjeti smetaju jer nece moc ic na gablec s plenkovicem i rjesavat krimice agate christie umjesto da obavlja ono za sto je placen, a to je bude usluzna djelatnost i obavlja to po zakonu. Koliko je tko najslabija karika si pokazao kad si se pokusao upustiti u tumacenja zakona, hvala bogu, sve je u temi dokumentirano.

Poruka je uređivana zadnji put pon 1.7.2019 22:48 (sandokan111).
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
bunker kaže...

 

@sandokan

 

od ovih 47 stranica ove teme, tvojih pametovanja je za bar 20 stranica popuniti, i koliko je to obespravljenih potrosaca izganjalo svoja prava na osnovu tvojih mudrovanja ??

 

uporno guras ljude u smjeru prijave iako se 99,99% probema sigurno moze rjesiti normalnim diplomatskim pristupom. a ti ih uporno guras u nekakve procese gdje je taj potrosac pravno najslabija karika. a taj cas pogrdno etiketiras svakoga tko ti ukaze da trkeljas gluposti. 

 

....

Očigledno je da ne može jer se trgovci ne drže "normalnog diplomatskog pristupa", inače nebi bilo ovoliko stranica i žalitelja.

 

Što se tiče Sandokana - Not all heroes wear capes...

 

 

 

Yippee ki-yay, motherfucker! :)
7 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

@boxer

 

mislis da je trgovcu u cilju ljutit i povrijedjen kupac  ??  @boxer

 

@sandokan

 

ti vjerojatno nisi toliko niti krimića gledao na koliko sam ja parnica ucestvovao

 

@ihush

 

a kolikima si ti to konkretno pomogao bilo u ovoj temi bilo u svim drugim silnim temama gdje po špranci imaš plahte teksta koje pocinju i zavrsavaju kako je soft vjecan bez da si i okrznuo konkretan nacin rjesavanja nekog problema. o tvom poimanju prava, bolje za tebe da čkomiš osim ak ti ne nedira da te malo podsjetim na tvoje bisere ( zadnji o pdvu na inozemni racun...)

 
2 0 hvala 0
10 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

 

Ekipo, kada Vam treba pravi savjet, uvijek rađe poslušajte čovjeka sa iskustvom, operativca koji je bio na izvoru zbivanja.

Ljudi počesto svoja razmišljanja o pravnim, kriminalističkim, zakonskim problematičnim stvarima tumače na svoj način na osnovu nekih svojih razmišljanja.

Ta razmišljanja se temelje na filmovima, na pročitanom na Internetu, itd...

Kao i u temi o plaćanju pretplate HRT, gdje je ekipa išla dotle da bi rađe učinila kazneno djelo prema inkasatoru, nego platila 80 kuna pretplate....

 

To kaj vi imate neko pravo, ne znači da će te ga i moći u realnosti ostvariti. Puno vas manje enegrije, novaca i vremena košta ako se nekako dogovorite bez potezanja za pravnim aparatom.

Najte biti naivni kao oni ljudi koji su vjerovarali jednoj političkoj opciji koja je govorila da ih ne može deložirati, da su krediti neoplativi, itd....

Oni na visoke saborske plaće, a vi na još veči prosjački štap.

 

Stoga, po meni držite ovo što piše Bunker, jer on govori kao čovjek iz prakse, a drugi pišu manje-više samo teoriziraju.

 

Panzerkampfwagen.d-ZG.Hard work, pays off.
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
bunker kaže...

@boxer

 

mislis da je trgovcu u cilju ljutit i povrijedjen kupac  ??  @boxer

 Misliš li da ima mjesta za poboljšanje usluge u sistemu reklamacije npr. ubrzanje procesa?

Yippee ki-yay, motherfucker! :)
8 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

Ova tema bi bila daleko produktivnija i smislenija, kad bi se ljudi javili prije nego sto krenu u proces reklamacije necega....

 

Znaci, krepalo mi xy, kupljeno tad i tad, kvar je taj i taj - sto da napravim....

 

Ovako, nazalost, ovdje samo teoretiziramo o stvarima koje su se vec desile, tako kako jesu, i kad slabo neki savjet pomaze. 

 

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena
bunker kaže...

@boxer

 

mislis da je trgovcu u cilju ljutit i povrijedjen kupac  ??  @boxer

 

@sandokan

 

ti vjerojatno nisi toliko niti krimića gledao na koliko sam ja parnica ucestvovao

 

@ihush

 

a kolikima si ti to konkretno pomogao bilo u ovoj temi bilo u svim drugim silnim temama gdje po špranci imaš plahte teksta koje pocinju i zavrsavaju kako je soft vjecan bez da si i okrznuo konkretan nacin rjesavanja nekog problema. o tvom poimanju prava, bolje za tebe da čkomiš osim ak ti ne nedira da te malo podsjetim na tvoje bisere ( zadnji o pdvu na inozemni racun...)

 -gle, tema je prava potrošača, sudjelovati možeš tako da imaš neko pitanje-problem, ili pomoć-odogovor.. pa i mišljenje, ispravak (netočnog navoda, zakon..). Ti biraš umjesto toga polemizirati sa sandokanom .. upravo ovakvim postovima, koji ne služe ničemu.

- gore npr kažeš da se ne mora odmah sve prijavljivati, da se može 'doplomatski' dogovoriti.. ok, to daj kao svoj odgovor onom tko postavi pitanje-problem, kao svoj savjet, ne sandokanu kao trgovački lobist. Evo imaš još jednog lajkera-trola.. koji voli tvoje životopisne avanture, ručkove.. priče. Otvorite si temu i pričajte. U ovoj, ako želiš, pomozi ili odskakući.

- glup si ko kanta žbuke, koja druga tema-biser? Podsjeti... pdv? Što je odgovor? Nema pdva na strani račun, jer je pdv porez kojeg plaća državi, našoj. PDV može uplatiti (točno, knjigovođa zna)... i sad ako želiš ispriku, prvo objasni gdje je greška i zašto je pdv uvučen u uvu temu-poruku, čemu služi? Svaki post je post za sebe, upoće me ne zanima jesi li u nekom durgom postu-temi u pravu ili u krivu. Ako to ne možeš prihvatiti, tad odskakući.. i da, glup si. Mada je to konkretno vrijeđanje, činjenica je. Krećeš na osobno, umjesto na temu. Nije samo tvoja krivica, odgovorni su i modovi jer ne rade upravo ono što bi trebali. Kad shvatiš da ovo nije naše brbljanje-svađanje, ja-ti-sandokan.. i padobranci, tad povlačim, glup. Do tad ne.

 

PzKpfw kaže...

 

Ekipo, kada Vam treba pravi savjet, uvijek rađe poslušajte čovjeka sa iskustvom, operativca koji je bio na izvoru zbivanja.

Ljudi počesto svoja razmišljanja o pravnim, kriminalističkim, zakonskim problematičnim stvarima tumače na svoj način na osnovu nekih svojih razmišljanja.

Ta razmišljanja se temelje na filmovima, na pročitanom na Internetu, itd...

Kao i u temi o plaćanju pretplate HRT, gdje je ekipa išla dotle da bi rađe učinila kazneno djelo prema inkasatoru, nego platila 80 kuna pretplate....

 

To kaj vi imate neko pravo, ne znači da će te ga i moći u realnosti ostvariti. Puno vas manje enegrije, novaca i vremena košta ako se nekako dogovorite bez potezanja za pravnim aparatom.

Najte biti naivni kao oni ljudi koji su vjerovarali jednoj političkoj opciji koja je govorila da ih ne može deložirati, da su krediti neoplativi, itd....

Oni na visoke saborske plaće, a vi na još veči prosjački štap.

 

Stoga, po meni držite ovo što piše Bunker, jer on govori kao čovjek iz prakse, a drugi pišu manje-više samo teoriziraju.

 

 -on čovjek iz prakse? Radije pogledaj neki dobar film. Ili još bolje, zapitaj se nad svojom rečenicom, ''to kaj vi imate neko pravo,..'' .. -upravo o tome se radi, pravu, zakonu, obveznom odnosu i odgovornosti. Realnost? Realnost je takva da postoje dvije strane, potrošači i trgovci. Posotji tema, ali jedino ne postoji moderator..? koji će ovakve spamere opomenuti da se drže teme?

-ili zapitaj se, želiš li biti 'zapad' ili 'balkan'? Pa sad u to ubaci način rješavanja reklamacija, odnos trgovca. Realnost? Realnost je ono što mi kao društvo-ljudi-građani stvorimo. Ako šutimo tad se ništa ne mijenja.

-koji je smisao teme, koja su forumska pravila o temama, koji je smisao zakona? Ili razmisli ili pogeldaj neki dobar film, ljeto je...

-kad su trgovci 'loši', tad je pravno posezanje jedini odgovor, osim ako imaš bankaniše mentalitet pa potežeš nož.. i da, pravna država ipak postoji i funkcionira.

 

-evo boxerov (ispravak Damir22ov) dobar primjer sudjelovanja, tj konstatacija, bilo bi dobro da potrošači prije rekalmacije postave pitanje.. ali naravno, kao svi ljudi, tek kad imaju problem kojeg sami ne mogu riješiti dođu po pomoć.. i to je realnost. Jednako tako postavi razumno pitanje bunkeru.. na koje neće dobiti kvalitetan odgovor, jer bunker u temi nije na strani koja želi pomoći, nego tajni agent, siva eminacija s ručkova.. netko kog PzK.. doživi kao jamesbonda i misli da je to realnost, umjesto da se za bolju realnost pobrinemo kao građani i da kad imamo pravo za to pravo se i borimo.

 

Zakon? Trgovci si uzimaju za pravo tumačiti ga kako žele.. no i oni ga moraju poštivati, kao što bi to morali i modovi. (opet će se netko osjećati prozvanim? ah omaklo mi se...) :)

-sankcija? Naravno, očekivana.. bilo bi iznenađenje neko stvarno iznenađenje.. (ostatak rečenice pogodite, ne da mi se pričati s onima kojima je sve potrebno nacrtati)..

 

**

pošto je i ovo spam, ili nije? jer je tema? .. pozdrav, doviđenja? :)) Ne, filmski korektnije, adio!

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 2.7.2019 8:19 (ihush).
7 godina
offline
Prava potrošača - reklamacije, povrat, zamjena...

 

@boxer

Mjesta za poboljsanje usluge uvjek ima, no ajmo vidit brojke: sad je jutro, vec sam ostvario 2 racuna koja su mi izdana, i sukladno broju stanovnika će danas u cro biti izdano par miliona racuna, vjerojatno tako i kod tebe u bosni. Koliko će od tih par miliona racuna krenuti po zlu pa da se izrode slucajevi koji će zavrsiti na tv ili portalima ?? Razumijes sada da je kvaliteta usluge u biti na visokom nivou…

Trgovac nebu pilio granu na kojoj sjedi, no zakonodavac je pred njega stavio odredjene obveze i u tim nekim promilskim slucajevima trgovac je u situaciji da mora cekati zakonski potez neke druge karike u lancu onako kako je zakonodavac propisao. Lova nije nikada glavni problem jer zarade su velike i ht nebu propao radi jednog moba niti links radi jednog miša.

No i kupaca ima svakakvih, od bezobraznih preko pijanih i drogiranih pa do pravih bolesnika koji vec s vrata galami jer mu nije prostrt crveni tepih i jer nisu svi drugi kupci odmah istjerani van pa da mu se moze pruziti paznja koju njegov bolesni um ocekuje. I takvi su u pravilu sami jer su od njega digli ruke i obitelj i prijatelji i poslovni kolege jer takav po cjele dane ( a vidimo po forumu da ih ima i nocu ) svoju okolinu uvjeravaju kako oni sve znaju i da su uvjek i u svemu u pravu . I kako ih u zivotu vise nitko neferma onda svoju bolesnu potrebu za potvrdjivanjem traze online te svoje slabosti pokusavaju kompenzirati prizivajuci u pomoć razne drzavne institucije ili forumske urednike samo da bi nekome stalno dokazivali kako su u nekom svom pravu…  I kaj bus s takvim kupcem koji vecinu dana i noci samo trazi zrtve na kojima bu se iskaljivao, normalno da takav njegov nastup poluci ljudsku kontra reakciju i da bu takav konfliktan uvjek u nekakvim bitkama…

 
2 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice