Pojam S-ATA?

poruka: 38
|
čitano: 8.385
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Pojam S-ata???

moze li tko u ovoj temi meni i lajcima objasnit taj pojam??? i postoji 2? i gdje se javlja? sto je to opce? mjerna jedinica.. ? firma??? hvala

90% forumaša ovdje ima u potpisu neku foru sa 90% ovoga i 10% onoga,a ako si među 10% onih koji to nemaju stavi ovo u potpis ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^| || |...NOOB TRUCK..........| ||'|";,__ |_..._..._______===|=||_|__|..., ] "(@)'(@)"""''"**|(@)(@)*****''(@)
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Pojam S-ata???

Jel ti to misliš na S-ATA povezivanje (HDD, CD/DVD ROM...)?

92% tinejđera sluša turbo folk. Ako si ti među onih 8% koji još uvijek slušaju pravu glazbu kopiraj si ovo u potpis. ----------------------- Da se Facebook server sruši 90% mladih palo bi u tesku depresiju. Ako si u onih 10% koji bi im se smijali stavi ovo u potpis.
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Pojam S-ata???
Seky kaže...

Jel ti to misliš na S-ATA povezivanje (HDD, CD/DVD ROM...)?

 no to S-ATA ili serial ata

kaj je to? kakvo povezivanje?
90% forumaša ovdje ima u potpisu neku foru sa 90% ovoga i 10% onoga,a ako si među 10% onih koji to nemaju stavi ovo u potpis ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^| || |...NOOB TRUCK..........| ||'|";,__ |_..._..._______===|=||_|__|..., ] "(@)'(@)"""''"**|(@)(@)*****''(@)
15 godina
neaktivan
offline
RE: Pojam S-ata???
mihax kaže...

moze li tko u ovoj temi meni i lajcima objasnit taj pojam??? i postoji 2? i gdje se javlja? sto je to opce? mjerna jedinica.. ? firma??? hvala

 Googlaj ili Wiki i saznaj!!
15 godina
neaktivan
offline
Pojam S-ata???

dali tu iktko kuži što želi on reći

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Pojam S-ata???

Nije baš da mogu pričat o tome i netko će ti sigurno reć odi na wikipediju i tamo upiši ATA al reći ću ti što zna.

To je način povezivanja uzmimo HDD-a poji je različit  od PATA povezivanja koji koristi uzmimo Floppy Drive (zasad nisam naišo na interni koji se povezuje sa sata priključkom). U PATA povezivanju podatci putuju u sabrinici koja je široka i ima više žica u sebi (mislim da ima 8 nisam siguran) pa može prenosit više podataka u isto vrijeme. Onda je napravljen SATA u kojem podatcu putuju serijski. NE GOVORIM sa sigurnošću al mislim da je SATA brži jer je noviji. Brzina SATA300 "veze" je 3Gbps za PATA ne znam. Novi SATA koji dolaze za god ili dvije će biti dvostruko veća. Postoje SATA150, SATA300 i još jedan neznam točno.

 

Toliko od mene ak se još nekaj sjetim napisat ću ko bolje zna nek me ispravi.

92% tinejđera sluša turbo folk. Ako si ti među onih 8% koji još uvijek slušaju pravu glazbu kopiraj si ovo u potpis. ----------------------- Da se Facebook server sruši 90% mladih palo bi u tesku depresiju. Ako si u onih 10% koji bi im se smijali stavi ovo u potpis.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Pojam S-ata???
kizo2703 kaže...
mihax kaže...

moze li tko u ovoj temi meni i lajcima objasnit taj pojam??? i postoji 2? i gdje se javlja? sto je to opce? mjerna jedinica.. ? firma??? hvala

 Googlaj ili Wiki i saznaj!!
 ma gledo sam ja vec.. ali negleski mi steka... kolko znam to je kaon nacin spajanja... cega?
90% forumaša ovdje ima u potpisu neku foru sa 90% ovoga i 10% onoga,a ako si među 10% onih koji to nemaju stavi ovo u potpis ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^| || |...NOOB TRUCK..........| ||'|";,__ |_..._..._______===|=||_|__|..., ] "(@)'(@)"""''"**|(@)(@)*****''(@)
15 godina
neaktivan
offline
RE: Pojam S-ata???
gamer2400 kaže...

dali tu iktko kuži što želi on reći

 Da ,interesira ga kaj je to sata i kaj znači!! Nek pogleda po linkovima! Valjda zna engleski!!
15 godina
neaktivan
offline
Pojam S-ata???

to se spajaju tvrdi disk i maticna?? meni na maticni pise da ima 6 utora sata... a na tvrdom mi je sata II??? ide to?

90% forumaša ovdje ima u potpisu neku foru sa 90% ovoga i 10% onoga,a ako si među 10% onih koji to nemaju stavi ovo u potpis ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^| || |...NOOB TRUCK..........| ||'|";,__ |_..._..._______===|=||_|__|..., ] "(@)'(@)"""''"**|(@)(@)*****''(@)
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Pojam S-ata???

Opet ispravite me ako griješim ali zar nebi trebala bit svrha foruma da svatko svojim znanjem pomogne nekom a ne stavljat linkove na petnaest srtanica pa se sad ti ubij od čitanja. Mislim da sam pročitao da čovjek nezna engleski pa pomozite tako da napišete što znate, nemojte se bojat tipkovnice ostaju čitave ako se piše više od pojma u Googleu!

92% tinejđera sluša turbo folk. Ako si ti među onih 8% koji još uvijek slušaju pravu glazbu kopiraj si ovo u potpis. ----------------------- Da se Facebook server sruši 90% mladih palo bi u tesku depresiju. Ako si u onih 10% koji bi im se smijali stavi ovo u potpis.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Pojam S-ata???

e bas to seky... pls!!!

90% forumaša ovdje ima u potpisu neku foru sa 90% ovoga i 10% onoga,a ako si među 10% onih koji to nemaju stavi ovo u potpis ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^| || |...NOOB TRUCK..........| ||'|";,__ |_..._..._______===|=||_|__|..., ] "(@)'(@)"""''"**|(@)(@)*****''(@)
Poruka je uređivana zadnji put uto 21.4.2009 19:30 (mihax).
15 godina
neaktivan
offline
Pojam S-ata???

Sorry kaj ti nemogu više reći ali kad budem imao više vremena i ja ću malo pročitati pa nekaj napišem malo sam zatrpan obavezama pa sam u stisci s vremenom...

92% tinejđera sluša turbo folk. Ako si ti među onih 8% koji još uvijek slušaju pravu glazbu kopiraj si ovo u potpis. ----------------------- Da se Facebook server sruši 90% mladih palo bi u tesku depresiju. Ako si u onih 10% koji bi im se smijali stavi ovo u potpis.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Pojam S-ata???

Seky kaže...

Sorry kaj ti nemogu više reći ali kad budem imao više vremena i ja ću malo pročitati pa nekaj napišem malo sam zatrpan obavezama pa sam u stisci s vremenom...

 aj hvala... seky bas si kompa :D thx

 jos jednom za ostale: to se spajaju tvrdi disk i maticna?? meni na maticni pise da ima 6 utora sata... a na tvrdom mi je sata II??? ide to? 

90% forumaša ovdje ima u potpisu neku foru sa 90% ovoga i 10% onoga,a ako si među 10% onih koji to nemaju stavi ovo u potpis ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^| || |...NOOB TRUCK..........| ||'|";,__ |_..._..._______===|=||_|__|..., ] "(@)'(@)"""''"**|(@)(@)*****''(@)
15 godina
neaktivan
offline
Pojam S-ata???

Sata II znači da ti disk podržava transfer podataka od 3 Gb/s (za razliku od Sate I koja podržava 1.5Gb/s). Sada, obično disk ima jumper da se kontrolira transfer podataka (ako je disk SATA II i ima jumper namještena na SATA I onda će disk raditi na SATA I). Sada ako imaš na matičnoj 6 SATA konektora možeš spojiti 6 SATA uređaja (Optički pogon, HDD...).

Intel E6600, Intel DG965WH, 2x 2GB PQI 800MHz, Gainward HD4870 Golden Sample, Seagate 320 i 500GB, Coolermaster CM-690, Raptoxx 750W Windows Vista Ultimate SP1 32-bit Intel Celeron D330 @ 3.82GHz, Asrock 775S61, Sapphire HD3650 512MB AGP, 2.25GB 286MHz, WD 80GB,
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Pojam S-ata???
dExXxTeR kaže...

i ja imam jedno glupo pitanje: da li je IDE i PATA povezivanje jedno-te-isto, i da li je SATA = Serial ATA = S-ATA?

 Da IDE je PATA, a Serial ATA je SATA kao što je Paralell ATA - PATA
Intel E6600, Intel DG965WH, 2x 2GB PQI 800MHz, Gainward HD4870 Golden Sample, Seagate 320 i 500GB, Coolermaster CM-690, Raptoxx 750W Windows Vista Ultimate SP1 32-bit Intel Celeron D330 @ 3.82GHz, Asrock 775S61, Sapphire HD3650 512MB AGP, 2.25GB 286MHz, WD 80GB,
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Pojam S-ata???
Oly_E3 kaže...

Sata II znači da ti disk podržava transfer podataka od 3 Gb/s (za razliku od Sate I koja podržava 1.5Gb/s). Sada, obično disk ima jumper da se kontrolira transfer podataka (ako je disk SATA II i ima jumper namještena na SATA I onda će disk raditi na SATA I). Sada ako imaš na matičnoj 6 SATA konektora možeš spojiti 6 SATA uređaja (Optički pogon, HDD...).

 dobro znaci kolko sam skuzio... tvrdi disk sata 2 mogo bi ici na maticnu jer kao "jumpne" na sata 1??? (tvrdi sata 2, maticna sata1)
90% forumaša ovdje ima u potpisu neku foru sa 90% ovoga i 10% onoga,a ako si među 10% onih koji to nemaju stavi ovo u potpis ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^| || |...NOOB TRUCK..........| ||'|";,__ |_..._..._______===|=||_|__|..., ] "(@)'(@)"""''"**|(@)(@)*****''(@)
15 godina
neaktivan
offline
RE: Pojam S-ata???
mihax kaže...
Oly_E3 kaže...

Sata II znači da ti disk podržava transfer podataka od 3 Gb/s (za razliku od Sate I koja podržava 1.5Gb/s). Sada, obično disk ima jumper da se kontrolira transfer podataka (ako je disk SATA II i ima jumper namještena na SATA I onda će disk raditi na SATA I). Sada ako imaš na matičnoj 6 SATA konektora možeš spojiti 6 SATA uređaja (Optički pogon, HDD...).

 dobro znaci kolko sam skuzio... tvrdi disk sata 2 mogo bi ici na maticnu jer kao "jumpne" na sata 1??? (tvrdi sata 2, maticna sata1)
 Možeš spojiti sata II disk na matičnu koja podržava sata I (jer su to fizički isti konektori), samo ako je jumper u 1.5Gb/s modu tada je kompatibilnost najveća
Intel E6600, Intel DG965WH, 2x 2GB PQI 800MHz, Gainward HD4870 Golden Sample, Seagate 320 i 500GB, Coolermaster CM-690, Raptoxx 750W Windows Vista Ultimate SP1 32-bit Intel Celeron D330 @ 3.82GHz, Asrock 775S61, Sapphire HD3650 512MB AGP, 2.25GB 286MHz, WD 80GB,
15 godina
neaktivan
offline
Pojam S-ata???

Ma evo ti ovako najbolje ti je. Malo dešifriraj i pogađaj vremena i shvatiti ćeš što se govori...

IDI UČI

Uzalud je čitati, ako ništa ne naučiš ništa iz tog što si pročitao... http://www.kozul.comuv.com/forum/
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Pojam S-ata???
Bellatrix kaže...

Ma evo ti ovako najbolje ti je. Malo dešifriraj i pogađaj vremena i shvatiti ćeš što se govori...

IDI UČI

 Jak je ovaj prevoditelj. RAČUNALO AUTOBUS (vjerojatno computer bus) LOL
Intel E6600, Intel DG965WH, 2x 2GB PQI 800MHz, Gainward HD4870 Golden Sample, Seagate 320 i 500GB, Coolermaster CM-690, Raptoxx 750W Windows Vista Ultimate SP1 32-bit Intel Celeron D330 @ 3.82GHz, Asrock 775S61, Sapphire HD3650 512MB AGP, 2.25GB 286MHz, WD 80GB,
15 godina
offline
RE: Pojam S-ata???
mihax kaže...

moze li tko u ovoj temi meni i lajcima objasnit taj pojam??? i postoji 2? i gdje se javlja? sto je to opce? mjerna jedinica.. ? firma??? hvala

 
Kao što su ti već i rekli. 2 je sufiks, koji znači druga generacija koji je navodno duplo brži od sata, amd će predstaviti treću generaciju pci-e i sata-e. tako da ćemo pri kraju ove ili sljedeće godine dobiti pci-e 3.0, sata 3.0, usb 3.0. A brzine su ogromne , ali u stvarnosti ce biti kao i uvjek = razočaravajuće. Sata II i sata su kompabitabilni samo neće brzina biti na razini sata II nego na sata I. Fizički utori su isti kod oba. Kod sata-e više nije potrebno imati jumpere i puno manji sata kabl od IDE kabla, te napajanje više nejde preko molexa nego posebnog sata napajanja što također ušteđuje prostor. Sve u svemu dobijemo veću brzinu, manji prostor kablovi zauzimaju, lakše spajanje = odličan nasljednik IDE-a.
Konfa: Phenom II x3 720BE@3,4GHz 1,35V/HD4870 512MB +Scythe Musashi/ 2x2GB Kingmax 1066MHz /Corsair TX650W / WD 6400AAKS blue edition / Pioneer 215-DBK / Asrock 790gx/ Logitech x-530, Samsung T220(s-panel) LAPTOP - ACER 5630G ( t5800, hd3470,2GBram ,320GB hdd) MSN- drazen016@net.hr
15 godina
neaktivan
offline
RE: Pojam S-ata???
Oly_E3 kaže...
Bellatrix kaže...

Ma evo ti ovako najbolje ti je. Malo dešifriraj i pogađaj vremena i shvatiti ćeš što se govori...

IDI UČI

 Jak je ovaj prevoditelj. RAČUNALO AUTOBUS (vjerojatno computer bus) LOL
 hahah.. autobus... pa jbg nema boljeg.
Kad je slab s engleskim što mu mogu. A kad staviš miša na riječ iznad se pokaže izvorna riječ s koje je prevedeno pa možeš skužiti o čemu se radi.
Uzalud je čitati, ako ništa ne naučiš ništa iz tog što si pročitao... http://www.kozul.comuv.com/forum/
15 godina
neaktivan
offline
RE: Pojam S-ata???
mihax kaže...
 jos jednom za ostale: to se spajaju tvrdi disk i maticna?? meni na maticni pise da ima 6 utora sata... a na tvrdom mi je sata II??? ide to? 

 No dobro sorry ,dosad si valjda i skužil neke stvari a ubuduće kad ti treba neki prijevod pogledaj sliku kak to imaš u Googleu: samo klikneš za prijevod! Za to ti ne treba nikakva bijesna pila!!
Poruka je uređivana zadnji put uto 21.4.2009 20:12 (kizo2703).
15 godina
odjavljen
offline
RE: Pojam S-ata???
Seky kaže...

Nije baš da mogu pričat o tome i netko će ti sigurno reć odi na wikipediju i tamo upiši ATA al reći ću ti što zna.

To je način povezivanja uzmimo HDD-a poji je različit  od PATA povezivanja koji koristi uzmimo Floppy Drive (zasad nisam naišo na interni koji se povezuje sa sata priključkom). U PATA povezivanju podatci putuju u sabrinici koja je široka i ima više žica u sebi (mislim da ima 8 nisam siguran) pa može prenosit više podataka u isto vrijeme. Onda je napravljen SATA u kojem podatcu putuju serijski. NE GOVORIM sa sigurnošću al mislim da je SATA brži jer je noviji. Brzina SATA300 "veze" je 3Gbps za PATA ne znam. Novi SATA koji dolaze za god ili dvije će biti dvostruko veća. Postoje SATA150, SATA300 i još jedan neznam točno.

 

Toliko od mene ak se još nekaj sjetim napisat ću ko bolje zna nek me ispravi.

Moram reagirati na ovo. Gotovo ništa nije točno.
Floppy se ne spaja na PATA već ima svoj standard koji služi samo za Floppy!
PATA je sučelje koje se prije pojave SATA sučelja zvalo samo ATA, pa je ovo P dodano da bi se izbjegle zabune (PATA - parallel ATA). Služi za povezivanje HDD-a i CD-ROM-a s pločom, na jedan priključak na matičnoj se spaja kabel na koji ide maks 2 uređaja, od kojih jedan ima veći prioritet (master) drugi manji (slave). Kabel ima 40 pinova, a u novoj varijanti 80 žica, gdje je onih dodatnih 40 spojeno na masu kako bi se smanjile smetnje. Maksimalna brzina je bila 133 MB/s (ATA 133). Obično se označava s IDE.
SATA (serial ATA) sučelje je novijeg datuma, podatci se šalju serijski, pa je potreban manji broj linija. Serijski prijenos omogučava veće brzine. Kao što je već netko napisao radi se o 1,5 Gbps (150 GB/s) za SATA i 3 Gbps (300 GB/s) za SATA-II, koji osim toga donosi još neke novine. Inače SATA donosi neke optimizacije u pristupu podatcima koje kod PATA-e nisu funkcionirale zbog pretjerane upotrebe procesora, donosi i podršku za hot-swap - promjena diska u radu (nije na svim uređajima ugrađena, pa da ne bi bilo spaljenih diskova ne radite to ukoliko vam drugačije ne piše u manualu od ploče), podstandard za vanjske diskove (eSATA) i još neke sitnice.

P.S. Za one upučenije, koji se čude kako je 3 Gbps = 300 MB/s SATA 1 bajt kodira s 10 bita. 
MA78G-DS3G, Athlon64 X2 5000+, 2x2 GB DDR2 800 MHz, 8600 GT 256 DDR3, 2x160 GB SATA WD HDD
15 godina
neaktivan
offline
Pojam S-ata???

Za one upučenije, koji se čude kako je 3 Gbps = 300 MB/s SATA 1 bajt kodira s 10 bita. 

 

Malčice sam zbunjen.  

Vuk dlaku mjenja ali nikada!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Pojam S-ata???

Dobro ovo za Floppy sam mislio da je neki pata jer tak izgleda al znam da je malo manji za dva stupca pinova ili koliko...

92% tinejđera sluša turbo folk. Ako si ti među onih 8% koji još uvijek slušaju pravu glazbu kopiraj si ovo u potpis. ----------------------- Da se Facebook server sruši 90% mladih palo bi u tesku depresiju. Ako si u onih 10% koji bi im se smijali stavi ovo u potpis.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Pojam S-ata???
ksoric kaže...

Za one upučenije, koji se čude kako je 3 Gbps = 300 MB/s SATA 1 bajt kodira s 10 bita. 

 

Malčice sam zbunjen.  

 zar nije 1 byte = 8bita

I onih 3Gb/s je teoretska brzina, a stvarna je drukčija i naravno manja.
Konfa: Phenom II x3 720BE@3,4GHz 1,35V/HD4870 512MB +Scythe Musashi/ 2x2GB Kingmax 1066MHz /Corsair TX650W / WD 6400AAKS blue edition / Pioneer 215-DBK / Asrock 790gx/ Logitech x-530, Samsung T220(s-panel) LAPTOP - ACER 5630G ( t5800, hd3470,2GBram ,320GB hdd) MSN- drazen016@net.hr
Poruka je uređivana zadnji put uto 21.4.2009 22:49 (Hyperion).
15 godina
offline
RE: Pojam S-ata???

Oće li išta moći iskoristit sata3 propusnost?

Kako vidiš gori li svitlo u živideru ?
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Pojam S-ata???
dery kaže...

Oće li išta moći iskoristit sata3 propusnost?

 SSD-ovi, a za ove obične hardove je previše i sata II.
Konfa: Phenom II x3 720BE@3,4GHz 1,35V/HD4870 512MB +Scythe Musashi/ 2x2GB Kingmax 1066MHz /Corsair TX650W / WD 6400AAKS blue edition / Pioneer 215-DBK / Asrock 790gx/ Logitech x-530, Samsung T220(s-panel) LAPTOP - ACER 5630G ( t5800, hd3470,2GBram ,320GB hdd) MSN- drazen016@net.hr
15 godina
odjavljen
offline
Pojam S-ata???

1 B = 8 bita, ali SATA kontroler koristi 8b10b kodiranje. Kako nema nikakvih sinkronizacijskih signala već je sam podatak ujedno i sinkronizacija, 8b10b kodiranje osigurava da se u signalu nikad ne nađe više od 5 nula ili jedinica zaredom, kako predajna i prijemna strana ne bi izgubile sinkronizaciju.

MA78G-DS3G, Athlon64 X2 5000+, 2x2 GB DDR2 800 MHz, 8600 GT 256 DDR3, 2x160 GB SATA WD HDD
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Pojam S-ata???

ovak, slozil sam si "novu" konfu (od rabljenih dijelova), ali sam si ostavil stari hard (oko 5 g) koji je spojen na maticnu PATA kablom. sad, kada instaliravam nesto ili extractam, to se vrsi brze nego na mom starom procesoru (AMD Sempron 2500+), ali surfanje je onda bolno. treba mu najmanje 10 sec da otvori operu, jedno 7 sekundi da orvoti novi tab na operi, 5 sekudni da otvori neki folder... dok nista ne radim osim surfam, komp mi radi brze nego stari komp... brze otvara foldere, opera se otvori za max 3 sek itd... da li bi mogao biti problem u tome: kojim nacinom je spojen hard na maticnu?!

 

Memorija: 1 GB DDR2 800 MHz

Poruka je uređivana zadnji put pon 7.12.2009 17:26 (Zagorhac).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice