Easeus Partition Master - tutorijal

poruka: 4
|
čitano: 6.928
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Easeus Partition Master - tutorijal

U zadnje vrijeme na forumu navala pitanja oko particioniranja diska, mijenjanja veličina particija i sl. Program koji se najčešće spominje kao kvalitetni i dostatno rješenje je Easeus Partition Master Home Edition. Iako se isti postupak može sasvim kvalitetno odraditi i preko disk managmenta u Windows 7-ici, forumaši najčešće savjetuju upravo ovaj alat.

 

Nakon što preuzmemo, instaliramo i pokrenemo EPM dobijemo sučelje sa popisom svih diskova na računalu te prostorom koji određena particija zauzima.

 

Kliknemo na particiju koju želimo mijenjati te u lijevoj traci zadaća odaberemo što točno želimo napraviti sa diskom. (resize/move)

 

Mišem pomičemo slider dok ne dobijemo željenu veličinu particije. Sav prostor za koji određenu particiju smanjimo postaje unallocated prostor koji kasnije možemo dodati drugoj particiji ili od njega napraviti novu particiju.

 

Nakon što smo na ovaj način oslobodili mjesta smanjujući jednu particiju, od slobodnog prostora istim postupkom možemo povećati postojeću particiju. Ukoliko želimo napraviti novu particiju potrebno je kliknuti na Create Partition te odabrati veličinu, drive letter i format (NTFS).

 

Kada smo završili sa svim promjenama koje smo željeli načiniti potrebno je samo kliknuti na lijevoj traci zadaća gumb Apply.

 

Nakon restarta računala sve promjene će biti vidljive i naš posao je gotov.

 

PREPORUKA: iako je metoda dosta sigurna ipak se preporučuje imati backup podataka. Prilikom korištenja EPM-a ugasite sve druge programe.

1 1
2 2
3 3
4 4
5 5
6 6
 
4 0 hvala 4
16 godina
neaktivan
offline
Easeus Partition Master - tutorijal

da li se s njimae može neki disk iz FAT32 u NTFS promjenit bez gubljenja podataka na disku

Ovo je moj potpis...
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
moderator
offline
Re: Easeus Partition Master - tutorijal
dantex kaže...

da li se s njimae može neki disk iz FAT32 u NTFS promjenit bez gubljenja podataka na disku

  To se moze direktno iz samih Windowsa. Idi Start > Run > cmd i u command promptu utipkaj

 

convert C: /FS:NTFS

 

Oprez. Ovo je malo rizicno u slucaju nestanka struje. Ne traje dugo i svi podaci su zacuvani. Backupiraj vazne podatke sa sistemske (C:) na drugu particiju (D:\ na pr.)

Naravno da necu imati djece, najvise zbog toga jer znam da bi imali moje gene. Zasto unistavati zivote? by Mentalist
16 godina
neaktivan
offline
Easeus Partition Master - tutorijal

kada upišem to kaže "enter current volume label for drive E:"
šta tu trebam?

 

EDIT: pronašao - trebalo je upisati ime diska

Ovo je moj potpis...
Poruka je uređivana zadnji put sub 4.6.2011 20:17 (dantex).
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice