Čistiti registry ili ne?

poruka: 68
|
čitano: 29.447
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Čistiti registry ili ne?

Naravno da ne. On je dio OS-a i kad govorimo o čišćenju registry-ja, podrazumjevamo čišćenje samo onda kad to radi neki od specijaliziranih antivirusni i inih alata za zaštitu, kojima je primjeran cilj ulaska u registry bazu uklanjanje malicioznih stavki. Ne jednom su mi se ljudi žalili kako su oštetili windoze čestim ćišćenjem registry-ja. Mnogo je specijaliziranih alata za ''čišćenje'' i brži rad windoza, što je netočno. Ako ste iz registry baze uklonili neke stavke koje OS često koristi, natjerali ste kompjuter da se muči tražeći putanju, te ste zapravo usporili rad windoza. A da možete sami očistiti registry uklanjajući zaostatke nekih instaliranih programa, možetet i sami, ukoliko ste sigurni da znate što radite. Probajte, nemožete pogriješiti. Zato je tu System Restore, kojeg koristim samo za bootabilnu particiju, koja bi u pravilu uvijek trebala biti prva particija master hdd-a.

A sada, slušam i čitam pažljivo vaše komentare. Nadam se da ima onih koji drugačije misle, pa me zanima njihovo mišljenje.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Čistiti registry ili ne?

Čišćenje registrya obavljam redovito, uglavnom uz pomoć Registry Mechanica. Do sada nikada nisam imao nikakvih problema, uvijek pregledam koje unose program namjerava ukloniti, a osim toga, sam program ima funkciju backupa.

 

Činjenica je da u registryu prilikom rada ostaje puno 'smeća', a ručno uklanjanje trajalo bi puno duže.

- ako gori zeleno, ne znači da sam tu -
 
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Čistiti registry ili ne?

Pa ako OS(ili drugi programi) natrpa registry stvarima koje ne koristi jasno da će teže doći do stvari koje zbilja koristi.

Za čiščenje registrija treba koristiti provjerene i kvalitetne programe i onda nebi smjelo biti problema, pritom mora biti uključena neka sigurnosna opcija povratka izbrisanih podataka (npr. System restore ili rescue centar u tuneupu). Mislim da se, pogotovo ako se sustav dugo i intenzivno koristi, te ako se puno instaliraju i brišu programi čiščenje registrija doprinosi brzini i performansama.

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Čistiti registry ili ne?

Koristim TuneUp Utilities 2009 i upravo sam neke "probleme" ocistio/ispravio i sve radi ok.

Dosad nisam ni jednom zayebo Windowse s njim.

Silence is golden when you can't think of a good answer. Muhammad Ali
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Čistiti registry ili ne?

Cistiti registry je ok ako onaj koji to radi zna sa cime ima posla.Osobno za tu namjenu koristim Registry clean expert ali ne da stavim scan pa kliknem da obrise sve sta on smatra da treba nego bacim oko na kljuc koji brise jer sam se jednom opekao pa sad pazim kako i sta radim.Jednom sam imao program koji je ubacio svoj autoplay u autoplay izbornik Windowsa.Niti jedan reg cleaner mi ga nije makao nego sam ja (klasa optimist) rucno kopao po registryju,nasao taj kljuc i obrisao ga te tako rjesio problem.Najvaznija stvar je da ako se vec cisti specijaliziranim programima da se onda prije ikakvog posla napravi backup registryja ako sto krene po zlu.

Ako neko zeli prckat po registryju savjetujem mu da si instalira xp ili vistu na neki virtualni pc i tamo uci.

World championships:7,GP started:250,GP wins:91,Podium finishes:154,Pole positions:68,Fastest laps:76,Points:1,369
 
3 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Čistiti registry ili ne?

ja također koristim tune up 2009 i skroz sam zadovoljan...

Ustvari ne vjerujem da može sprčkat windowse jer ti ne čistiš registry nego probleme i ne kužim što možeš izgubit riješavanjem problema.

 

Core 2 Quad Q6600, Gigabyte radeon HD4870, 4Gb DDR2 Kingmax 1066MHz, Gigabyte EP45 DS3, OCZ StealthXstream 600w, Pioneer 216D, Antec Three hundred, Seagate Baracuda 500Gb 32Mb cache, Samsung T220
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Čistiti registry ili ne?

ja mislim da je uredu cistiti registry ja za to koristim comodo system cleaner zasada mi sve dobro radi.

mp14
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Čistiti registry ili ne?

baš naprotiv - registry treba čistiti. zato postoje programi koji provjeravaju ključeve u registryu i kad vide da je nevaljan obrišu ga. jer instaliranjem svakavkih programa u registry se upisuju razni podaci, i nakon deinstalacije programa ti podaci nerijetko ostaju neobrisani što može dovesti do zakrčenja registrya čija je posljedica usporavanje kompa

 

ja čistim sa CCleanerom i Glary Utilitiesom i dosad NIKADA nisam imao nikakvih problema.

Bubamara na steroidima.
 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Čistiti registry ili ne?

Registry je najveća boljka Windovsa kao operativnog sustava.. Definitivno održavati..

Odabrao Đelo Hadžiselimović, preveo Saša Kolka. tekst čitao Miljenko Kokot..
15 godina
neaktivan
offline
Čistiti registry ili ne?

A što ako ja kao programer, samo srce svoga programa suknem u registry u kojem se nalaze putanje za daljnje skakanje programa po procedurama? Što je sa nemarnim programerima i njihovim programima? Zar svaki instalirani program ne bi trebao biti u svom folderu i nigdje više, jer autor na taj način kriši pravila uvodeći svoje fajlove u sam OS i registry puni, namjerno ili ne, podacima? Što se sve krije u registriy-u? Kako saznati da su programi koje koristimo ''sigurni'' kod te aktivnosti. Ko što Ivo reče, opekao se jednom i neće više. No, nisu svi u mogućnosti imati sa strane još jedan comp za učenje pa se uče na onom na kojem i rade. Zašto je uvriježeno mišljenje da registry koči i usporava rad windoza? A što je sa hrpom dll-ova koji zaostaju nakon deinstalacije u system32 folderu i ostalim sistemskim mapama? Znate koliko je takvih zaostalih datoteka nakon par mjeseci rada na windozima? Dakle, zanima me, zašto je sumnja o sporosti windoza uzrokovana prenatrpanim registry-jem a ne nekom drugom hrpom datoteka koje se nalaze na ''skrivenim mjestima''?

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Čistiti registry ili ne?
Kalea kaže...

 A što je sa hrpom dll-ova koji zaostaju nakon deinstalacije u system32 folderu i ostalim sistemskim mapama? Znate koliko je takvih zaostalih datoteka nakon par mjeseci rada na windozima? Dakle, zanima me, zašto je sumnja o sporosti windoza uzrokovana prenatrpanim registry-jem a ne nekom drugom hrpom datoteka koje se nalaze na ''skrivenim mjestima''?

 Koristi REVO Uninstaler za brisanje programa i TuneUp za čišćenje registerija i sve bu u redu.Nema mjesta paranoji.
15 godina
online
Čistiti registry ili ne?

Upravo Revo uninstaler i Tune Up su moja kombinacija na Win Xp i sve radi kao podmazano.

http://s2.ba.bitefight.org/c.php?uid=94118
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Čistiti registry ili ne?

Moje čišćenje registrija se svodi na čišćenje zaostalih zapisa nakon deinstaliranja nekog od programa koje sam imao.

 

To je to, mislim da više od toga nije niti potrebno.

...O tempora! O mores! (u prijevodu: O temperama i moru)...
 
2 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Čistiti registry ili ne?

Koliko je velika datoteka .reg?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Čistiti registry ili ne?

Ja isto brišem ccleanerom i radi mi sve super, uvjek izbrisem sve sto mi ponudi i nemam problema.

Brod mi je sparkiran na obalama Drave, gdje i pržim sve što mi dođe pod ruku.xD
Poruka je uređivana zadnji put ned 24.5.2009 13:53 (Jack Sparrow).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Čistiti registry ili ne?

Koja to?

 

EDIT: Ako misliš na cijeli registry onda ga backupiraj pa vidi kolika ti je ta datoteka

Don't worry Cartman. There are no stupid answers, just stupid people.
Poruka je uređivana zadnji put ned 24.5.2009 13:57 (Moljac).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Čistiti registry ili ne?
Kalea kaže...

Koliko je velika datoteka .reg?

 
wtf?
Moljac kaže...

Koja to?

 

EDIT: Ako misliš na cijeli registry onda ga backupiraj pa vidi kolika ti je ta datoteka

 jedino ovo što je Moljac rekao. jer registry kao datoteka ne postoji. to je kao duša windowsa. nije sastavljena od opipljivog materijala
Bubamara na steroidima.
16 godina
offline
Čistiti registry ili ne?

Najbolje ga je čistiti ccleanerom, a mislim da je čišćenje pogotovo potrebno onima koji eksperimentiraju sa mnogo programa i igrica.

Been there done that
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Čistiti registry ili ne?
Danny_HR kaže...

Moje čišćenje registrija se svodi na čišćenje zaostalih zapisa nakon deinstaliranja nekog od programa koje sam imao.

 

To je to, mislim da više od toga nije niti potrebno.

Tako je, osim nekih specificnih radnji potrebnih za rucno uklanjanje gamadi ( virusa, crva i sl. ) i smeca, vise  i nije potrebno, osim mozda defregmentacije registry-a koje nije ucestalo ali pomaze pri ubrzavanju windows operacija.
Osobno koristim CCleaner za radnje ciscenja registra, koji svoj posao obavllja izvrsno i nikada nisam imao problema sa njim.
Xero: ...Ti nemaš brige. Tebi se tako rečeno proc zmrzava ...
15 godina
neaktivan
offline
RE: Čistiti registry ili ne?
Danny_HR kaže...

Moje čišćenje registrija se svodi na čišćenje zaostalih zapisa nakon deinstaliranja nekog od programa koje sam imao.

 

To je to, mislim da više od toga nije niti potrebno.

 Jedino se sa ovime slažem. Dakle, raspravljamo o registriju i o tome treba li ga ''čistiti'' ili ne? Ajmo prvo vidjeti čemu služi registry baza u OS-u i zašto sam OS nema ugrađeni alat za čišćenje registriy-a? Drugo, ako je registry ''srce i duša'' OS-a, treba li ga dirati ili ne? Kako to da nitko nije odgovorio na moje pitanje o veličini reg datoteke, čiji backup možemo i sami napraviti ručno? I koja je uloga u svemu tome System Restore-a?
I napravimo usporedni test: naveli ste Revo kao program kojeg koristite pri deinstalaciji neke aplikacije. Jeste li sigurni da su obrisani svi mogući fajlovi te aplikacije? Otvorite registry, klik na Edit>Find i probajte upisati zadnji naziv deinstalirane aplikacije. Neka vas ne čudi ako nađete još mnoštvo ključeva koje Revo ili neki drugi alat za deinstalaciju (osobno koristim Your Uninstaller) nije očistio, odnosno maknuo iz registriya.
15 godina
neaktivan
offline
Čistiti registry ili ne?

EDIT:brišem pitanje.. čitam, pa ću vidjet šta će iznjedrit ova tema..

moljac
Poruka je uređivana zadnji put ned 24.5.2009 15:06 (seneka).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Čistiti registry ili ne?

Čišćenje registra može biti potrebno zbog nekog problema, ali kao redovita mjera za održavanja Windowsa je imalo nekog smisla na Windowsima 2000 i starijim inačicama ovog OS-a. Registar na Windowsima XP i Visti funkcionira drugačije i upotrebom raznih registry cleanera se ne postižu bolje performanse, ma kako velik registry postao tijekom uporabe. Čišćenjem se samo mogu stvoriti problemi, a naručito na računalima s više korisničkih računa.

 

Evo što Mark Russinovich kaže o čišćenju registra, a i moje osobno iskustvo je takvo:

Hi Mark, do you really think that Registry junk left by uninstalled programs could severely slow down the computer? I would like to ‘hear’ your opinion.

No, even if the registry was massively bloated there would be little impact on the performance of anything other than exhaustive searches (ed. of the registry itself).
On Win2K Terminal Server systems, however, there is a limit on the total amount of Registry data that can be loaded and so large profile hives can limit the number of users that can be logged on simultaneously.
I haven’t and never will implement a Registry cleaner since it’s of little practical use on anything other than Win2K terminal servers and developing one that’s both safe and effective requires a huge amount of application-specific knowledge.

 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Čistiti registry ili ne?
zero cool kaže...

Najbolje ga je čistiti ccleanerom, a mislim da je čišćenje pogotovo potrebno onima koji eksperimentiraju sa mnogo programa i igrica.

 Nije ga najbolje cistit s CCleaner jer on nije bas specijalno namjenjen za dobro ciscenje registria a za ostalo ciscenje je odlican to se zna. Program koji dobro i pouzdano cisti registry a pri tome nije agresivan je Glarisoft Registry Repair tj takav isti program se nalazi u Glary Utilites jos jednom odlicnom i besplatnom programu za odrzavanje windowsa pa oni koji ne znaju s cim bi cistili kvalitetno registry mogu bez problema uzet ovaj program i nece imat problema!Cool

http://download.cnet.com/Glary-Registry-Repair/3000-2086_4-10372101.html

16 godina
neaktivan
offline
RE: Čistiti registry ili ne?
rambox kaže...
zero cool kaže...

Najbolje ga je čistiti ccleanerom, a mislim da je čišćenje pogotovo potrebno onima koji eksperimentiraju sa mnogo programa i igrica.

  Nije ga najbolje cistit s CCleaner jer on nije bas specijalno namjenjen za dobro ciscenje registria a za ostalo ciscenje je odlican to se zna. Program koji dobro i pouzdano cisti registry a pri tome nije agresivan je Glarisoft Registry Repair tj takav isti program se nalazi u Glary Utilites jos jednom odlicnom i besplatnom programu za odrzavanje windowsa pa oni koji ne znaju s cim bi cistili kvalitetno registry mogu bez problema uzet ovaj program i nece imat problema!Cool

http://download.cnet.com/Glary-Registry-Repair/3000-2086_4-10372101.html

  Slažem se da je Glary Utilities pouzdan (i ja ga koristim), ali znao sam u par navrata koristiti i CCleaner za čišćenje registry-a i nije bilo nikakvih problema. Općenito koristim takve alate već dugi niz godina i nisam se susretao s problemima bilo kakve vrste.
When power leads men towards arrogance, poetry reminds him of his limitations...
15 godina
neaktivan
offline
Čistiti registry ili ne?

Rambox, tako je. Glarysoft Registry Repair lagano ''čisti'' registry, za razliku od svojeg komercijalnog brata koji uvijek po pravilu use.re stvar. Vidim da se stvari odvijaju u pravom smjeru pa ću vas pustiti da i dalje iznosite svoja mišljenja, jer vidim da ima interesenata po tom pitanju. Dakle, čišćenje registrija je kod starijih verzija windoza imalo smisla, a kod win xp i viste nema. Zašto?

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Čistiti registry ili ne?

Ako si programer i radiš takve stvari onda si krajnji idiot. Virusi vole napasti registry, ako nisi to znao. Os voli stvarati u registryu neke stavke koje mu trebaju i ne trebaju, isto kao i temp filovi. Po tome temp filove ne treba čistiti?! Iz osobnih iskustva znam da sam znao sa nekim programima imati problema tipa: štekanje, zamrzavanje, sporo otvaranje i procesiranje dok nisam izbrisao registrye. Ako si dobar programer napravit ćeš tako da onaj idiot i onaj expert za računala ne mogu oštetiti tvoj program ni na koji način osim vlastitim i nepravilnim rukovanjem računala.

Hoky
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Čistiti registry ili ne?

Koristim Registry Mechanic i do sada nisam imao nikakvih problema.

Automatski se prije svakog ciscenja napravi restart point pa i ako sta pode po zlu moze se vratiti sustav na prvobitno stanje.

 
0 1 hvala 0
16 godina
offline
RE: Čistiti registry ili ne?
prije sam to radio...no nakon sto sam imo odrenih problema(aplikacija se nije htjela pokrenut) trazio sam malo o tome i vidio da vecina njih izbjegava to....eto preso i ja na to stranu i sad sve radi :D
eXtreme overclocker
15 godina
offline
Čistiti registry ili ne?

Ja to izbjegavam. Dosao mi novi kolega informaticar u firmu i kao instalira on CCLeaner ili kako se to vec zove. I ide on cistit kompove. I shebe mi ovu aplikaciju na par kompova. nisam je mogao natjerati da radi ni sa reinstalacijom ni sa repairom nego reinstall windowsa. Skoro sam ga zatukao cekicem :(

I'm going woo woo
 
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Čistiti registry ili ne?

Također ne čistim registre Windowsa, jer se ne osjeti pomak u bilo kojem pogledu uopće. Windowsi se održavaju najbolje redovitim updateom antivirusa, defregmentaciom diska i izbjegavanjem sharware i sumnjivih piratskih programa

AGP je zakon, a socket 478 legenda :)
Moj PC  
1 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice