Maximalan broj OS-ova na jednom HDD-u

poruka: 40
|
čitano: 14.595
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Maximalan broj OS-ova na jednom HDD-u

Lijep pozdrav svima, novi sam ovdje i nz jos tocno kako forum funkcionira, svaki ima svoj nacin, saznat cu kroz neko vrijeme. Da pređemo na stvar, trazim par znalaca, dobro potkovanih, da mi odgovore na "pitanje u naslovu teme", znaci, koji je maximalan broj OS-ova na jednom HDD-u, ali bez korištenja virtualnih mašina i sličnih programa. Znaci, palim komp i biram OS.? {#} Pokrenut ću i glasanje, koje ćete skuzit malo kasnije...a pitanje je: je li moguće imati 15 OS-ova na jednom HDD-u odjednom? :D

43 Da
1 NE
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Maximalan broj OS-ova na jednom HDD-u

Moze li mi netko onda od vas koji ste potvrdno odgovorili predloziti na koji nacin?

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Maximalan broj OS-ova na jednom HDD-u
strgani kaže...

Moze li mi netko onda od vas koji ste potvrdno odgovorili predloziti na koji nacin?

Instaliraš bezbroj linuxa i pri instalaciji odabereš da se instaliraju uz Operativni sustav koji je već na kompu?

Stara japanska: ako pas laje, nije dovoljno kuhan. Ako se netko potrudi da ti da odgovor na pitanje, pa bar mu možeš stisnuti HVALA.
15 godina
offline
Maximalan broj OS-ova na jednom HDD-u

Napravi 15 particija, formatiraj ih u željeni podatkovni format i instaliraj OS-e.

 
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
moderator
offline
Re: Maximalan broj OS-ova na jednom HDD-u

IZ Windows familije mozes staviti sve ali da bi vrteo stare Windowse (iza 98-ice) treba ti vrlo stari hardware i manje od 1GB RAM memorije.

 

Da ne tupim, evo primjera. Ako na pr. imas P4 najstarije sto mozes ici je Windows Milenium (uz trikova i crne magije) a Windows 2000 samo sa SP4 [nek potvrdi netko za NT 4.0)

 

Redosljed instalacije Windowsa je uvijek isti. Od starijeg ka novog. Ne trebam ti napominjati da moras imati zasebne particije za sve.

Naravno da necu imati djece, najvise zbog toga jer znam da bi imali moje gene. Zasto unistavati zivote? by Mentalist
15 godina
offline
Re: Maximalan broj OS-ova na jednom HDD-u

recimo da je ograničenje moguće samo abecedom, tj dio koji je rezerviran za nazive diskova A i B rezervirano za floppy, engleska abeceda. Tome dodati jedno slovo za CD jer je potreban za instalaciju...

 

Drugi dio, Primarna particija + extended unutar je samo abecedno ograničenje inače ako radiš samo primarne particije tad je ograničenje standarda na 4 particije (mada može i više).

Pošto se za OS podrazumjeva particija, to su brojčana ograničenja.

BTW, Dos uz par verzija windowsa je moguće instalirati na istu particiju, uštedjeti par slova.

 

Klasičan način na koji se danas (za potrebe testiranja ili specifičnog rada) rješava takav problem su VMovi, virtualizacija... nem nikakvih ograničenja osim resursi računala.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sub 4.6.2011 21:18 (ihush).
15 godina
offline
Re: Maximalan broj OS-ova na jednom HDD-u

^.-

 

Znači Kinezi mogu imati 30.000 particija?

 

 

Inače, ovisi o kojem OSu govorimo i kojem bootloaderu.

Koliko je meni poznato, maksimalan broj OSova na jednom HDDu je 15 ukoliko se radi o Linuxu (doduše ovaj broj mi više tamo negdje u magli odzvanja nego da se mogu čvrsto uhvatiti za njega).

Maksimalan broj particija na jednom disku je 255.

 

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
Poruka je uređivana zadnji put sub 4.6.2011 21:45 (Bukva).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Maximalan broj OS-ova na jednom HDD-u

Ovako, da se osvrnem na ovaj post, 255 particija? Na koji nacin ako samo 4 entry-a stanu u particijsku tablicu? 

I da, ja sam imao 18 OS-ova na jednom HDD-u na kojem sam imao 24 primarne particije..

12 godina
neaktivan
offline
Re: Maximalan broj OS-ova na jednom HDD-u
Lazarus Long kaže...

IZ Windows familije mozes staviti sve ali da bi vrteo stare Windowse (iza 98-ice) treba ti vrlo stari hardware i manje od 1GB RAM memorije.

 

Da ne tupim, evo primjera. Ako na pr. imas P4 najstarije sto mozes ici je Windows Milenium (uz trikova i crne magije) a Windows 2000 samo sa SP4 [nek potvrdi netko za NT 4.0)

 

Redosljed instalacije Windowsa je uvijek isti. Od starijeg ka novog. Ne trebam ti napominjati da moras imati zasebne particije za sve.

 uglavnom, ja w98 normalno vrtim na dual core-u i 2 gige rama... 

16 godina
moderator
offline
Re: Maximalan broj OS-ova na jednom HDD-u
strgani kaže...

Ovako, da se osvrnem na ovaj post, 255 particija? Na koji nacin ako samo 4 entry-a stanu u particijsku tablicu?

Ne razlikuju logičke diskove i particije.

 

strgani kaže...
Lazarus Long kaže...

IZ Windows familije mozes staviti sve ali da bi vrteo stare Windowse (iza 98-ice) treba ti vrlo stari hardware i manje od 1GB RAM memorije.

 

Da ne tupim, evo primjera. Ako na pr. imas P4 najstarije sto mozes ici je Windows Milenium (uz trikova i crne magije) a Windows 2000 samo sa SP4 [nek potvrdi netko za NT 4.0)

 

Redosljed instalacije Windowsa je uvijek isti. Od starijeg ka novog. Ne trebam ti napominjati da moras imati zasebne particije za sve.

 uglavnom, ja w98 normalno vrtim na dual core-u i 2 gige rama... 

Onda imaš sreće - možda zahvaljujući BIOS-u, možda koristiš kakvu patchiranu 98-icu ili postavkama, jer, ako se ne varam, 98-ica je imala problema već sa 768 MB RAM-a (previše memorije je bilo rezervirano za adresiranje ili tako nešto pa je s puno fizičke radne memorija ostala bez dovoljno slobodne radne memorije za sam rad).

12 godina
neaktivan
offline
Re: Maximalan broj OS-ova na jednom HDD-u

Particija se na HDD-u moze imati koliko nam dozvoljava velicina HDD-a, znaci velicina u MB podjeljena sa 7.8 jer je to velicina jednog cilindra (a particija ne moze biti manja) i tako dobijemo max. broj mogucih particija..jedina je stvar to sto ih ne mozemo koristiti sve u isto vrijeme...

14 godina
neaktivan
offline
Re: Maximalan broj OS-ova na jednom HDD-u
Lazarus Long kaže...

IZ Windows familije mozes staviti sve ali da bi vrteo stare Windowse (iza 98-ice) treba ti vrlo stari hardware i manje od 1GB RAM memorije.

 

Da ne tupim, evo primjera. Ako na pr. imas P4 najstarije sto mozes ici je Windows Milenium (uz trikova i crne magije) a Windows 2000 samo sa SP4 [nek potvrdi netko za NT 4.0)

 

Redosljed instalacije Windowsa je uvijek isti. Od starijeg ka novog. Ne trebam ti napominjati da moras imati zasebne particije za sve.

Nisam 100% siguran, ali mislim da je manje od 512MB, možeš vrtjeti 95icu na više rama ali sa puno fixeva (neslužbenim SPom, koji dodaji dosta funkcionalnosti).

3.000 postova___________________Početnik u Minecraftu :)
Poruka je uređivana zadnji put sub 4.6.2011 23:12 (8ax).
16 godina
moderator
offline
Re: Maximalan broj OS-ova na jednom HDD-u
strgani kaže...

Particija se na HDD-u moze imati koliko nam dozvoljava velicina HDD-a, znaci velicina u MB podjeljena sa 7.8 jer je to velicina jednog cilindra (a particija ne moze biti manja) i tako dobijemo max. broj mogucih particija..jedina je stvar to sto ih ne mozemo koristiti sve u isto vrijeme...

Na klasičnom standardnom MBR disku možeš imati samo 4 particije (koje mogu biti primarne ili proširene - proširene mogu imati jedan ili više logičkih diskova, koje ljudi često nazivaju particijama).

 

 

Drugačije formatirani diskovi imaju drugačija ograničenja u pogledu particija. Recimo dinamički diskovi, koji su došli s Windowsima NT, omogućavaju do 2000 volumena (logičkih diskova?), dok se ujedno jedan volumen može prostirati preko do 32 fizička diska.

 

 

Dakle, nemojmo miješati kruške i jabuke. {#}

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 4.6.2011 23:25 (mbaksa).
16 godina
neaktivan
moderator
offline
Re: Maximalan broj OS-ova na jednom HDD-u
mbaksa kaže...

 

Onda imaš sreće - možda zahvaljujući BIOS-u, možda koristiš kakvu patchiranu 98-icu ili postavkama, jer, ako se ne varam, 98-ica je imala problema već sa 768 MB RAM-a (previše memorije je bilo rezervirano za adresiranje ili tako nešto pa je s puno fizičke radne memorija ostala bez dovoljno slobodne radne memorije za sam rad).

  Da, trebalo je urediti win.ini i dodati neki redak (ne sjecam se vise)

Windows 98 ima ogranicenje na 2 GB i stvarno nemam pojma kako je nekom uspjelo da odvrti 98-icu na dual coreu sa 2GB

 

 

Ako dodamo i to da nije 98 SE...

Naravno da necu imati djece, najvise zbog toga jer znam da bi imali moje gene. Zasto unistavati zivote? by Mentalist
12 godina
neaktivan
offline
Re: Maximalan broj OS-ova na jednom HDD-u

ne mijesam, ja kazem ono sto ja koristim..imam 24 particije..PARTICIJE, primarne, neke fat, neke fat32 a neke ntfs, ovisno o tome koja mi za sta sluzi..jedina je stvar sto ih ne koristim cijelo vrijeme sve nego onako kako mi odgovara, znaci do 4 istovremeno, dok ostale bivaju prepoznate kao unallocated space jer se ne nalaze u particijskoj tablici...

12 godina
neaktivan
offline
Re: Maximalan broj OS-ova na jednom HDD-u
Lazarus Long kaže...

Windows 98 ima ogranicenje na 2 GB i stvarno nemam pojma kako je nekom uspjelo da odvrti 98-icu na dual coreu sa 2GB

 

 

Ako dodamo i to da nije 98 SE...

ali kod paljenja koristim samo dos izvucen iz 98-ice...

14 godina
online
Maximalan broj OS-ova na jednom HDD-u

Ja sam ih imo 11, sada ako je neko imo preko toga to neznam, uglavnom meni su dovoljna 3 OS-a: Win 7, Backtrack, Ubuntu(stim da mogu mijenjat sučelje iz GNOME-a  KDE na ubuntu-u)

http://www.speedtest.net/result/917164172.png
 
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Maximalan broj OS-ova na jednom HDD-u

Mozda moze pomoci, ja sam koristio trual boot i radio je savrseno.

Ako je jedini zivot koji imam onaj na BUG-u, da li to znaci da ja nemam zivota?
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Maximalan broj OS-ova na jednom HDD-u
strgani kaže...

ne mijesam, ja kazem ono sto ja koristim..imam 24 particije..PARTICIJE, primarne, neke fat, neke fat32 a neke ntfs, ovisno o tome koja mi za sta sluzi..jedina je stvar sto ih ne koristim cijelo vrijeme sve nego onako kako mi odgovara, znaci do 4 istovremeno, dok ostale bivaju prepoznate kao unallocated space jer se ne nalaze u particijskoj tablici...

Koristiš neko nestandardno rješenje, neki boot/partition manager. To bez takvih "trikova" nije moguće na MBR disku.

 

Mentalist kaže...

Mozda moze pomoci, ja sam koristio trual boot i radio je savrseno.

Triple, a ne trual boot.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Maximalan broj OS-ova na jednom HDD-u

Ja imam kao sto sam reko, 18 OS-ova ovim redom: DOS 6.22, 3xWXP, VISTA, 2xWIN7, UBUNTU, W2000, i jos 9 W98-ica koje su mi također potrebne...sve to je raspoređeno na 24 particije s tim da se na jednoj nalazi backup svih os-ova...

14 godina
neaktivan
offline
Re: Maximalan broj OS-ova na jednom HDD-u
Ja sam odjednom koristio 5 particija ali vjerojatno nisu sve bile primarne - 3 u Windowsima, 1 EXT3, 1 FAT32 particija na USB sticku.
3.000 postova___________________Početnik u Minecraftu :)
14 godina
neaktivan
offline
Re: Maximalan broj OS-ova na jednom HDD-u
0 dana je tu, pr3s3ava se.
3.000 postova___________________Početnik u Minecraftu :)
Moj PC  
0 2 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Maximalan broj OS-ova na jednom HDD-u

w98-ica odnosno samo dos izvucen iz nje mi se nalazi kao stariji os u svakom dual bootu uz svaki os osim dos 6.22 kako bi se mogo vratit u pocetni izbornik...ako nekog zanima detaljnije kako je sve skupa izvedeno neka kaze.

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Maximalan broj OS-ova na jednom HDD-u
strgani kaže...

w98-ica odnosno samo dos izvucen iz nje mi se nalazi kao stariji os u svakom dual bootu uz svaki os osim dos 6.22 kako bi se mogo vratit u pocetni izbornik...ako nekog zanima detaljnije kako je sve skupa izvedeno neka kaze.

Pa samo to i čekamo. {#}

 

 

No ponavljam, to ne mijenja činjenicu da na normalnom MBR disku bez trikova možeš imati do 4 particije, a svaka od tih particija može biti ili primarna ili sekundarna s jednim ili više logičkih diskova.

16 godina
neaktivan
offline
Maximalan broj OS-ova na jednom HDD-u

Windowsi zahtjevaju da budu instalirani na primarnoj particiji (ne znam da li postoje neki hackovi, ali normalna instalacija mora biti na primarnoj particiji). Primarnih particija može se napraviti maksimalno 4 po disku, zbog ograničenja MBR-a (max 64 bytea za particijsku tablicu, 16 byteova - jedna particija). S tim, da možeš napraviti npr., tri primarne i jednu extended particiju i onda u toj extended particiji kolko hoćeš logičkih. Dakle, Windowsi idu na primarne, Linux ide i na logičke.

Some people say that if you play a Windows install CD backwards you will hear demon voices commanding you to worship Satan. But that's nothing. If you play it forward it will install Windows.
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Maximalan broj OS-ova na jednom HDD-u

ovako, prvo organiziramo sve na papiru i onda krenemo s izradom particija. kreiramo 4 particije, njihove entry-e prepisemo iz particijske tablice, obrisemo prve 3, kreiramo slj 3. (kako bi program kojim to radimo znao dokle smo iskoristili prostor kako se nebi ispreplitale), i tako sve redom. nakon toga, pospajamo ih kako nam odgovara u particijskoj tablici i pospremimo s nekim od alata koji omogucavaju spremanje mbr-a ili samo part. tablica te njihov restore. napravio sam batch datoteku koja nam kada upisemo njeno ime u mbr restora part. tablicu koju mi zelimo i restarta racunalo. a kad ih pospajamo, poinstaliramo os-ove, znaci na jednu part. w98(DOS), i nakon toga noviji os. a w98DOS nam sluzi kako bismo mogli odradit ovaj dio s batch datotekom. to je ukratko princip :D

16 godina
moderator
offline
Re: Maximalan broj OS-ova na jednom HDD-u

To ti može biti seminarski iz informatike. Još kad bi napravio program kojim bi si čovjek mogao kreirati i odabirati particije, gdje bi ti bio kraj. {#}

12 godina
neaktivan
offline
Re: Maximalan broj OS-ova na jednom HDD-u

to vec zivi u jednoj skoli, dosad su se koristili w2000 i xp, evo ja sam imao tu cas da nadodam vistu iako sumnjam da ce biti koristi od nje, sedmicu i ubuntu, s njima ima dosta vise posla jer vista i sedmica ne prepoznaju vise w98 kao raniji os, ne prepoznaju ga uopce kao os, a ubuntu je trebalo isto tako srediti prvo kako instalirati sve skupa da se ne ukaki grub u mbr nego je smjesten na particiju i kasnije u grubu nadodat w98 jer naravno nije prepoznan kao os...i kao sto rekoh, batch datoteke su tako sredjene da ja kad upisem koji os ocu, taj os se dize..tako da..meni dovoljno :D

14 godina
neaktivan
offline
Re: Maximalan broj OS-ova na jednom HDD-u
Ok, sad reci za sta ti to sluzi. :)
3.000 postova___________________Početnik u Minecraftu :)
14 godina
online
Re: Maximalan broj OS-ova na jednom HDD-u
8ax kaže...
Ok, sad reci za sta ti to sluzi. :)

Jesi uporan, čovjek najvjerojatnije radi iz čiste zabave, ili je neki pro kojemu treba 9 windows 98 dumpova kolko sam shvatio :)

http://www.speedtest.net/result/917164172.png
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice