Os-kako ga napraviti?

poruka: 116
|
čitano: 28.983
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
kako napraviti jednostavan os?

Ak zna neko može mi reći ili dati neki link jer bih htio napraviti manji i jednostavniji os ali da je ipak koristiv.

Nešto slično linuxu po mogućnosti. Nebi nešto kao Windowse. Bilo bi najbolje da je nešto kao mac os x....Molim vas...Smijeh

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Os-kako ga napraviti?

Moro bi ga radit sam godinama.

92% tinejđera sluša turbo folk. Ako si ti među onih 8% koji još uvijek slušaju pravu glazbu kopiraj si ovo u potpis.
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Os-kako ga napraviti?

čuo sam za nešto o linuxu kao da uzmeš gotov linux i od njega napraviš svoj os. ali nisam baš siguran... A ima tak neš..

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Os-kako ga napraviti?
 
1 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
RE: Os-kako ga napraviti?

Možda misliš na Linux from Scratch? Mislim da je to najbliže što će itko od nas običnih smrtnika doći u stvaranju vlastitog OSa...

 

inače nemoj se upuštati u tako što a da nemaš jaaaako puno znanja i iskustva o računalima, programiranju i naravno puno slobodnog vremena.

S druge strane ako možeš i imaš volje, zašto ne? ne šteti probati, iako su 99.999% šanse da ti neće raditi, ali baram češ staći svakakva iskustva i znaje iz toga.

There are 10 kinds of people in the world: those who understand binary and those who don't.
15 godina
neaktivan
offline
Os-kako ga napraviti?

o tome ti ja i prićam...ali ak si ga isprobao ili neko drugi možete li mi reći kako se koristi....?

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Os-kako ga napraviti?

Pravljenje OS-a definitivno nije za obične ljude jer tu ima milijarda sitnih problema za koje treba ogroman stručni tim i godine rada (nije to kao rađenje neke igrice). Treba napraviti sve funkcije, pročačkaj malo po system folderu od Winsa ili Linuxa ili bilokojeg OS-a pa ćeš vidjeti kolko tu ima stvari za napraviti.

 

Da uzmeš Linuxovu podlogu? Pa dobio bi modificirani Linux, sad je pitanje kolke su tvoje sposobnosti programiranja. Da značajno izmjeniš Linux, morao bi biti vrstan programer, a mislim da vrstan programer ne bi otvarao topic "Kako napraviti OS?"

Stan: Mr. Garrison, haven't you noticed that Timmy is retarded? Mr. Garrison: Don't call people names Stan!
Moj PC  
11 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Os-kako ga napraviti?

Znam da to traje godinama meni se nikamo ne žuri. Samo bih volio znati dali se piše u c++ ili u kojem jeziku? I u kojem bi se programu to dalo napraviti?

 
1 7 hvala 0
15 godina
offline
Os-kako ga napraviti?

Kao prvo za napravit vlastiti OS moraš razviti vlastiti set instrukcija za OS i njegov vlastiti kernel tj. naćin na koji software komunicira sa hardwareom tako da moraš poznavati mogučnosti procesora koji pogoni taj OS. Zatim moraš razviti vlastiti file sistem ili koristiti neki od postojećih (npr WinFS koji nije još zaživio). Da bi se to postiglo najbolje je krenuti sa učenjem programiranja nekih mikrokontrolera i sličnih elektroničkih komponenti čiji osnovni set instrukcija već poznaješ pa češ vidjeti greške na nižem nivou te češ moći razlućiti da li ti se isplati ići dalje ili rabiti već poznata rješenja. Za sada toliko a ako imaš volje sve se to da napisati i u C++ te to moraš kompajlirati za određeni kernel i file sistem (nekompatibilnost 32 i 64 bitni file sistem i sl.)

 
5 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Os-kako ga napraviti?

LFS ti je "najlakši"(ako se to uopće može nazvati laganim) za napraviti. Eto ja sam sebi napravio distru skroz malu(~100MB) i odustao kad sam došao do package managera. Nisam htio generičko riješenje tipa dpkg ili rpm ili pkg ili ... već sam htio svoje riješenje. Ali eto zbog nedostatka vremena nije urodilo plodom.

 

Linux kernel ti se razvija od 1992 od strane Linusa B. Torvaldsa i tisuća drugih iznimno pametnih programera. Ti da bi dosegao znanje dovoljno za izradu vlastitog kernela(od toga se kreće) treba ti godine i godine neprestanog rada. Neželim te "ubedirati" ali nemoj ni pokušati jer je mogućnost da uspiješ 0.0000000000000001%.

Gentoo user. :')
Moj PC  
12 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Os-kako ga napraviti?

Da.procitao sam to (i mene zanima).I kaj sad da radim možete mi objasnit??

sa poštovanjem vaš crazy_frog
Moj PC  
0 3 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Daedal OS

Ja sam radio svoj OS i imam instaliranog na svom kompu, no neznam kako da napravim instalacijski DVD tako da ga mogu i drugi ljudi instalirat.

Zna li netko kako rijesiti ovaj problem da mi pomogne???

Moj PC  
2 11 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Os-kako ga napraviti?

Zaboravio sam reci da moj OS nije napravljen od Linux Scratcha, nego na temelju Windows XP-ovog kernela.

Moj PC  
2 13 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Os-kako ga napraviti?

Ja sam koristim kernel od windowsa. (Kao sto znas njemu nije vazan model procesora).

Svoj OS radim vec dvije godine sa prijateljem.

Vazno je na kompu na kojem radis OS paralelno imati instaliran neki drugi OS (najbolje windows XP), da bi se imala potpuna kontrola nad svime te kao dodatna prevencija problema.

 

Molim vas da mi netko kaze ako zna kako da napravim instalacijski DVD za svoj OS tako da ga mogu i drugi ljudi instalirati na svoje kompove.

Moj PC  
0 1 hvala 0
15 godina
offline
RE: Os-kako ga napraviti?
Alex55 kaže...

Ali u čemu programiraš?

Nemoraš programirat imaš program Nlite,tu uređivaš windowse

Hakiranje je umjetnost a ne zločin.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
RE: Os-kako ga napraviti?
Gordon Gordon kaže...

Zaboravio sam reci da moj OS nije napravljen od Linux Scratcha, nego na temelju Windows XP-ovog kernela.

Kako si "izvukao" kernel od XP??? Meni se čini da si ti samo izmodirao windowse bez ijede linije vlastitog koda. Daj neki sreen shot....

 

BTW, ako taj "tvoj" os nije na DVD-u il nečem, nego je samo na disku, vidi se iz aviona da je to modana instalacija....

Stick to the shadows....
14 godina
neaktivan
offline
RE: Os-kako ga napraviti?
Sum_of_all_fears kaže...
Gordon Gordon kaže...

Zaboravio sam reci da moj OS nije napravljen od Linux Scratcha, nego na temelju Windows XP-ovog kernela.

Kako si "izvukao" kernel od XP??? Meni se čini da si ti samo izmodirao windowse bez ijede linije vlastitog koda. Daj neki sreen shot....

 

BTW, ako taj "tvoj" os nije na DVD-u il nečem, nego je samo na disku, vidi se iz aviona da je to modana instalacija....

Naravno da nisam izvukao kernel iz XP-a (, pa nije WXP kernel open source).

Ja sam sve mijenjao na vec postojecoj instalaciji XP-a:

boot screen, logon screen, ikone, izgled i princip starta, dodao nesto nalik na dock i spaces kao na mac-u, stavio svoje screensavere, dodao neke igre koje sam napravio, poboljsao ugradjeni antivirus, promijenio keyboard shorcutse, promijenio default programe, promijenio zvukove, dodao animaciju kod dvoklika na ikonu na desktopu...

Gordon Gordon
15 godina
odjavljen
offline
RE: Daedal OS
Gordon Gordon kaže...

Ja sam radio svoj OS i imam instaliranog na svom kompu, no neznam kako da napravim instalacijski DVD tako da ga mogu i drugi ljudi instalirat.

Zna li netko kako rijesiti ovaj problem da mi pomogne???

1. Hmm..... dal vidiš ovo boldano? pogledaj sad pod točku 2.

Gordon Gordon kaže...
Sum_of_all_fears kaže...
Gordon Gordon kaže...

Zaboravio sam reci da moj OS nije napravljen od Linux Scratcha, nego na temelju Windows XP-ovog kernela.

Kako si "izvukao" kernel od XP??? Meni se čini da si ti samo izmodirao windowse bez ijede linije vlastitog koda. Daj neki sreen shot....

 

BTW, ako taj "tvoj" os nije na DVD-u il nečem, nego je samo na disku, vidi se iz aviona da je to modana instalacija....

Naravno da nisam izvukao kernel iz XP-a (, pa nije WXP kernel open source).

Ja sam sve mijenjao na vec postojecoj instalaciji XP-a:

boot screen, logon screen, ikone, izgled i princip starta, dodao nesto nalik na dock i spaces kao na mac-u, stavio svoje screensavere, dodao neke igre koje sam napravio, poboljsao ugradjeni antivirus, promijenio keyboard shorcutse, promijenio default programe, promijenio zvukove, dodao animaciju kod dvoklika na ikonu na desktopu...

1. pogledaj na prvi citat

2. ti nisi radio svoj OS i ne pričaj svašta. ti si samo prepravio XP, što nije nikakav problem i svatko može.

3. bold u drugom citatu - opet veliš "tvoj os". e nije. pogledaj pod 2.

 

ugl, ako misliš sve te modofikacije zgurat na dvd ili cd, imaš nlite....

Stick to the shadows....
14 godina
neaktivan
offline
Os-kako ga napraviti?

Zao mi je da smo se krivo shvatili te da je cak mozda i ispalo da se "kitim tudjim perjem", ali nisam mislio nista lose.

Hvala na pomoci, proucit cu malo taj nLite.

Gordon Gordon
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Os-kako ga napraviti?

a kako se modificira windowse to bi ja npr. kad instaliram da imam drugu temu,pozadinu,zvukove,ikone i imao sam neki xp nesto experience i kada ga instaliras on pamti drivere kako sve to napravit?

mp14
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Os-kako ga napraviti?
Alex55 kaže...

Ali u čemu programiraš?

Ništa nije programiral - to su modificirani .dll-ovi i .exe fileovi skinuti s interneta ,eventualno je mijenjal nešto u njima s ResHacker-om ,dodal dock i screensavere i sad je to "njegov" OS!!

Oprostite mi.... nisam svjestan svoje nesvjesnosti...
Poruka je uređivana zadnji put uto 13.4.2010 12:30 (kizo2703).
Moj PC  
5 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Os-kako ga napraviti?
kizo2703 kaže...

Ništa nije programiral - to su modificirani dllo-ovi i exe fileovi skinuti s interneta ,eventualno je mijenjal nešto u njima s ResHacker-om ,dodal dock i screensavere i sad je to "njegov" OS!!

Čak nemora prljati ruke ni s time. Ima cijelo čudo programa i programčića tipa Object Desktop Suite pomoću kojih možeš do neprepoznatljivosti izmjeniti GUI OSa.

Heh, štoviše, dosta ti je da jedno popodne sjedneš i malo gledaš što šta radi u regedit.exe i gpedit.smc i možeš drastično izmjeniti izgled.

 

Anyway, ako pod ovo mislite stvaranje vlastitog OSa, ja sam ih onda desetak napravio Belji se

Every hole is a goal!
14 godina
neaktivan
offline
Os-kako ga napraviti?

odeš kod M$ ukradeš neku nejavnu betu win8  i kažeš da je to tvoj OS

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Os-kako ga napraviti?
Alex55 kaže...

U redu, izgleda da su neki nešto krivo shvatili...

 

Mene zanimaju prave stvari; Kako napraviti OS? Gdje ga napraviti? Gdje i što programiraš? U kojem jeziku programiraš? Kako napraviti kernel?

 

Ne znaimaju me kodovi kao sami (jer i onako vjerovatno nikada neću napraviti OS), nego me zanima plan i teorija...

Možda ti ova vijest  pomogne :

 

Linux od početka 6,5 DIY vodič 

 

Hočemo više Linux tema :-)
Poruka je uređivana zadnji put uto 18.8.2009 22:58 (MacChristian).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Os-kako ga napraviti?

Ovako, majstore, vidim da se zanimas za to, ali bolje odustani.

Na OS-ovima rade na tisuće ljudi.

I svjedno im treba nekoliko godina da ga nprave pa makar ne rade cijeli kod isponova.

Zato ti svjetujem da se zanimas za nesto drugo, ili pak ako se razumijes u programiranje, sudjeluj u poboljsanju linuxa.

http://zerocool12-radio.net16.net/Index.html : http://forumi.hrzona.net/index.php
 
2 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Os-kako ga napraviti?
Alex55 kaže...
A što ako ne želim Linux?

Što ako želim napraviti nešto što izgleda kao BIOS i pomoću kojega bih, za početak, otvarao i zatvarao CD uređaj ili slično?

Nešto jednostavno ljudi!!! Za početak...

Windows 1.0 ;)

http://zerocool12-radio.net16.net/Index.html : http://forumi.hrzona.net/index.php
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Os-kako ga napraviti?
Ti bi napravio svoj OS da otvaraš i zatvaraš cd uređaj?Koji je smisao toga?Možda si mislio na programiranje programa koji ima naredbu da otvara cd uređaj?
 
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Os-kako ga napraviti?

Ste vi svi ozbiljni ovdje ili? :D

 

A.

 
5 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Os-kako ga napraviti?
zerocool12 kaže...
Alex55 kaže...
A što ako ne želim Linux?

Što ako želim napraviti nešto što izgleda kao BIOS i pomoću kojega bih, za početak, otvarao i zatvarao CD uređaj ili slično?

Nešto jednostavno ljudi!!! Za početak...

Windows 1.0 ;)

Ako ste toliko ufurani u taj making of an os nađite neke ranije verzije windowsa pa pogledajte skriptu, možda napravite nešto za c64 ili amigu?

 

I have balls of steel
16 godina
offline
Os-kako ga napraviti?

Bug Online » Forum » Razno » Ostalo » Humor

Moj PC  
16 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice