Agnosticizam - Rasprava zaključana tema

poruka: 83
|
čitano: 11.417
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Agnosticizam - Rasprava

 

Ajmo prvo što je to Agnosticizam?

 

Agnosticizam je uvjerenje u nemogućnost objektivne spoznaje o postojanju Boga.

 

 

Za razliku od ateizma ne kaže da Boga ili Smisla nema, već da on možda i postoji, ali ga na ovom stupnju razvoja ne možemo dokučiti. Agnosticizam je negdje na pola puta između teizma i ateizma: s jedne strane nije opterećen vjerskim dogmama, a s druge strane nije ograničen isključivošću ateizma pošto dopušta mogućnost da ipak postoji neki viši entitet nego što je to čovjek.

 

Točnije, agnosticizam smatra u strožoj varijanti smisao postojanja ili nepostojanja višeg bića (npr. Boga) neobjašnjivim ili čak za život nevažnim, u kojem slučaju se označava kao ignosticizam, tj. apatični agnosticizam ili apateizam. Ignosticizam, kao jači oblik, tvrdi, kako nema jednoznačne definicije pojma "Bog". Za razliku od ateizma, ovaj oblik zamjera ateistima jer prihvaćaju kako "Bog ne postoji", bez kritičnog razmatranja pojma.

Izvor: Wikipedija

 

 

Do prije dvije godine, nisam ni znao da ovaj tip ne vjerovanja (kako ga nazvat) uopce postoji..Mislio sam da sam ateist ali po tome potpuno poricem bilokakvo postojanje Boga. Inace sam takvog misljenja vec odavna ne vjerujem u ništa, ali poštujem sve vjere s kojima sam upoznat. Neznam gdje sam to pročitao ali jednom je netko izjavio: Jedini način da postaneš Agnostik/Ateist je da pročitaš bibliju od korica do korica.

Sad ja nebih ulazio dublje u pricu zanima me kak vi gledate na to, zadnje vrijeme bas puno ljudi upoznam koji nisu vjernici tj, Ateisti su. Koje je vaše mišljenje o tome? Da li ste vi vjernik, ako ne, zašto niste?

 

 

Edit:

 

Vidim da su neki grubo krenuli.. 

Zabranjuje se bilokakav govor mržnje, ne poštivanje i sl. 

Zamolio bih svakoga ko vidi neki uvredljiv komentar da koristi opciju "prijavi".

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 18.8.2012 21:17 (kameni_zg).
12 godina
offline
Re: Agnosticizam - Rasprava
Volvox kaže...

  LOL Neznam odkud da krenem.

Volvox kaže...
Sta nije lakse bit rimokatolik?

Pa nije... Svaka religija ima svoje dogme i svoja pravila kojih se moraš držat. Inače nisi pripadnik te religije. Nisi kršćanin ako ne poštuješ 10 zapovijedi. Možeš se izjašnjavati, ali to ne znači da jesi.

 

Volvox kaže...
Sve dobre stvari iz vjere napravis( darovi za bozic, pare za krizmu i prvu pricest, te vjencanje uzmes),

Ovisi za koga su to dobre stvari. Nekome jesu nekome nisu. Meni se crkveno vjenčanje ne sviđa. Krizma, Pričest, kršenje - Volio bih da ih nikada nisam primio, ali to se mene nije pitalo.

 

Volvox kaže...
  a dosadne poput odlazaka u crkvu i ispovjedanja ne. 

Onda nisi kršćanin. Ne možeš izbacit stvari koje se tebi ne sviđaju, a ostavit koje ti se sviđaju. Onda stvaraš novu religiju. Zato i kršćanstvo ima milijune podjela.

 

Volvox kaže...
. Jos te ljudi normalno gledaju, pogotovo stariji:) 

Ovo je glupo. Ljudi koji ne poštuju moj odabir mi ne trebaju u životu niti ću zbog drugih glumit nešto. Ne možeš se prisiliti na religiju ili ateizam ako se tako ne osjećaš.

 

Nije stvar prihvatiti jedan model o nastanku života koji religija daje, problem je je li ti uopće osjećaš pripadnost religij i tome zvanju. Puno ljudi nije religioznu (uključujući mene) i tu ne mogu ništa učiniti.

 

Što primitivčine misle u HR je najmanje bitno.

 

Volvox kaže...
I na isto ti dode koda si agnostik, samo jos bolje:)

Nije. Objasnio sam gore.

 

 

BTW što se tiče teme: Agonsticizam je prije svega (filozofski) stav. Agnosticizam nema veze sa vjerom. Vjera je teizam ili ateizam. Možeš biti teist i agnostik istovremeno (vjeruješ da je sve stvoreno od boga, ali da ga je nemoguće spoznati).

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 18.8.2012 16:09 (Ranko Kukumar).
12 godina
protjeran
offline
Agnosticizam - Rasprava

Ranko, prvo mu objasni sto je to "dogma".

12 godina
neaktivan
offline
Agnosticizam - Rasprava
Bravo.
Bruce Wayne: Why didn't you just kill me? Bane: Your punishment must be more severe
12 godina
neaktivan
offline
Re: Agnosticizam - Rasprava
Tyberius_Prime kaže...

Ranko, prvo mu objasni sto je to "dogma".

 

Znam sta je dogma.
Bruce Wayne: Why didn't you just kill me? Bane: Your punishment must be more severe
12 godina
offline
Re: Agnosticizam - Rasprava

Pa onda bi trebao znati da (skoro) svaka religija uključuje dogme.

 

Ovo skoro se odnosi na one koje još nisam istraživao budući da je broj religija na svijetu preko tisuću. One najznačajnije sve uključuju dogme i imaju svoja pravila i načela.

12 godina
protjeran
offline
Re: Agnosticizam - Rasprava
Volvox kaže...
Tyberius_Prime kaže...

Ranko, prvo mu objasni sto je to "dogma".

 

Znam sta je dogma.

Vise nego ocito je da ne znas sto je to dogma inace ne bi rekao "nije li lakse biti rimokatolik i uzet ono sto ti se svidja a izbacit sto ti se ne svidja".

 

 

12 godina
protjeran
offline
Re: Agnosticizam - Rasprava
Ranko Kukumar kaže...

 

 

Ovo skoro se odnosi na one koje još nisam istraživao budući da je broj religija na svijetu preko tisuću. One najznačajnije sve uključuju dogme i imaju svoja pravila i načela.

Vjerujem da ako ne svaka onda 99.99% svih religija imaju svoje dogme. Religije (i kultovi najvise) se zasnivaju upravo na tome da se njihove tvrdnje i principi ne mogu osporiti.

Slijepo pracenje pravila bez dizanja glave i postavljanja pitanja.

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 18.8.2012 16:18 (Tyberius_Prime).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Agnosticizam - Rasprava
Tyberius_Prime kaže...
Volvox kaže...
Tyberius_Prime kaže...

Ranko, prvo mu objasni sto je to "dogma".

 

Znam sta je dogma.

Vise nego ocito je da ne znas sto je to dogma inace ne bi rekao "nije li lakse biti rimokatolik i uzet ono sto ti se svidja a izbacit sto ti se ne svidja".

 

 

 

Dogma je neka nepokoriva istina, tako smo ucili u skoli, eto vidis da znam.
Bruce Wayne: Why didn't you just kill me? Bane: Your punishment must be more severe
13 godina
offline
Agnosticizam - Rasprava

Eto ja živim u malo zadrtom društvu u kojem ljudi (pogotovo stariji) ne prihvaćaju Agnostike/Ateiste. Po njima bi svi trebali vjerovati u boga i ići svako malo u crkvu.

 

A što je najgore, vjerujem da bar 40-50% ljudi ide crkvu iz nekih svojih razloga. Ili da ljudi vide da su oni "pobožni" ili da im prođe vrijeme. Znam puno takvih ljudi. Malo je pravih vjernika.

http://www.youtube.com/watch?v=Jl_3Yq36fSg&feature=related
12 godina
offline
Re: Agnosticizam - Rasprava
Volvox kaže...

 

Dogma je neka nepokoriva istina, tako smo ucili u skoli, eto vidis da znam.

  I kakve koristi od definicije koju si nabubao napamet u školi kada je neznaš primjeniti?

12 godina
neaktivan
offline
Agnosticizam - Rasprava
Ko sta agnostici i ateisti ne prihvacaju vjernike, stovise, jos ih i vrjedaju, tako ni vjenici ne prihvacaju agnostike.
Bruce Wayne: Why didn't you just kill me? Bane: Your punishment must be more severe
12 godina
neaktivan
offline
Re: Agnosticizam - Rasprava
Ranko Kukumar kaže...
Volvox kaže...

 

Dogma je neka nepokoriva istina, tako smo ucili u skoli, eto vidis da znam.

  I kakve koristi od definicije koju si nabubao napamet u školi kada je neznaš primjeniti?

 

Nikakve.
Bruce Wayne: Why didn't you just kill me? Bane: Your punishment must be more severe
12 godina
offline
Re: Agnosticizam - Rasprava
Volvox kaže...
Dogma je neka nepokoriva istina, tako smo ucili u skoli, eto vidis da znam.

Kao da je netko rekao, znam točno što znači improviziranje, u školi smo naučili. A znači li to da si ti(karikiram) sposoban improvizirati?

Aut vincere, aut mori!
12 godina
offline
Re: Agnosticizam - Rasprava
Volvox kaže...
Ko sta agnostici i ateisti ne prihvacaju vjernike, stovise, jos ih i vrjedaju, tako ni vjenici ne prihvacaju agnostike.

  Ja sve vjernike prihvaćam, bilo muslimane, budiste, ili katolike. Štoviše, svi moji real life prijatelji su više manje katolici.

 

Prije bih rekao da katolici ne prihvaćaju prvo pripadnike drugih religija (muslimane, itd.) a tek onda i ateiste. Štoviše, ovo prvo je razlog mnogih ratova i mnogo-ubijenih ljudi i djece diljem svijeta.

 

Osoba koja ne prihvaća moj izbor mi ne treba u mome životu i takvu automatski ignoriram i zaobilazim bez ikakve svađe.

12 godina
protjeran
offline
Agnosticizam - Rasprava

Smjesno je da uz film "Dogma" koji smo valjda svi gledali bar dvaput i koji na odlican i stvarno jednostavan nacin objsnjava sto je dogma i koje su posljedice njenog osporavanja ljudi jos uvjek ne razumiju sto to tocno dogma zapravo je.

 

13 godina
neaktivan
offline
Agnosticizam - Rasprava

ja sam agnostik i vjerovat ću u boga kad ga vidim i da je napravio neko čudo...znači ne vjerujem u boga iz razloga jer mi nema smisla vjerovat da je on kreirao svemir,zemlju,ljude...vjerujem znanstvenicima :) nadam se da se ova tema neće pretvoriti u rat između kršćana i ateista,agnostika...

PRODAJEM AJVAR
12 godina
protjeran
offline
Re: Agnosticizam - Rasprava
cod4gamer kaže...

ja sam agnostik i vjerovat ću u boga kad ga vidim i da je napravio neko čudo...znači ne vjerujem u boga iz razloga jer mi nema smisla vjerovat da je on kreirao svemir,zemlju,ljude...vjerujem znanstvenicima :) nadam se da se ova tema neće pretvoriti u rat između kršćana i ateista,agnostika...

Ti nemas blage veze sto je to agnostik, ti si ateist covjece ne agnostik.

 

13 godina
neaktivan
offline
Re: Agnosticizam - Rasprava
Tyberius_Prime kaže...
cod4gamer kaže...

ja sam agnostik i vjerovat ću u boga kad ga vidim i da je napravio neko čudo...znači ne vjerujem u boga iz razloga jer mi nema smisla vjerovat da je on kreirao svemir,zemlju,ljude...vjerujem znanstvenicima :) nadam se da se ova tema neće pretvoriti u rat između kršćana i ateista,agnostika...

Ti nemas blage veze sto je to agnostik, ti si ateist covjece ne agnostik.

 

stari krivo si me prokužio.ja ne kažem da bog ne postoji...ne postoji bog kakvog ga religija predstavlja.

PRODAJEM AJVAR
12 godina
offline
Re: Agnosticizam - Rasprava
cod4gamer kaže...

ja sam agnostik i vjerovat ću u boga kad ga vidim i da je napravio neko čudo...znači ne vjerujem u boga iz razloga jer mi nema smisla vjerovat da je on kreirao svemir,zemlju,ljude...vjerujem znanstvenicima :) nadam se da se ova tema neće pretvoriti u rat između kršćana i ateista,agnostika...

  Nisi ti agnostik. Ti si ateist.

12 godina
offline
Re: Agnosticizam - Rasprava
cod4gamer kaže...

..ne postoji bog kakvog ga religija predstavlja.

  Opet je ovo stav ateizma.

 

Sa strane agnosticizma uopće nije definirano kakav je to bog koji nije moguće spoznati. Samim time ne možeš prvo nešto definirati, a onda odrediti da to nije moguće spoznati.

 

Agnosticizam je: Nema spoznaje. Agnosticizam nije ekvivalent ateizmu, niti teizmu.

 

Ti si ateist po pitanju vjere.

11 godina
neaktivan
offline
Re: Agnosticizam - Rasprava
Volvox kaže...

Dogma je neka nepokoriva istina, tako smo ucili u skoli, eto vidis da znam.

Koliko ja znam,dogma je nešto što se nameće kao činjenica,bez da se dokaže.

Tako da si i tu promašio,a na tvoj stav u prethodnom postu se neću osvrćati..

A što se samog odnosa između religioznih,i agnostika/ateista tiče,rekao bih da isti nije u najboljem stanju.

Naime,ja kao agnostik se svakog dana susrećem s kršćanskom netrpeljivošću..

Poštujem svačiji odabir,sve dok mi ne počnu namećati svoja mišljenja..

 

 

Društvo ne može mijenjati čovjeka.Čovjek može mijenjati društvo.
Poruka je uređivana zadnji put sub 18.8.2012 17:35 (Cave Johnson).
15 godina
offline
Agnosticizam - Rasprava

u mojoj obitelji a i u okolini je stvar da osuđuju svakog ko nije krscanin i ko kaze da bog ne postoji, kad sam reko da sam agnostik rekli su mi da sam kreten jer su to sve gluposti, naravno da postoji bog, glavno da nitko od njih nejde u crkvu a niti nezna sto je biblija ali sve su to veliki vjernici. jedan clan obitelji je nedavno reko da je ateist(kao malog su ga naravno tjerali u crkvu i na sakramente) i onda su poceli svi govorit da je glup(stariji clanovi, ove mlade boli kita ko si i sta si). a da cujete tek one glupost tipa dijete kad se rodi nesmije iz kuce da ga ne uzme vrag i prije bilo kakvog izlaska iz kuce se mora krstit, kad sam to cuo izvrijeđo sam svoju obitelj jer to granici sa zdravom pamecu. eto kolko god ja htio bit agnostik i rec to, radije sutim jer bi me cijela okolina smatrala kretenom i stalno se zacuđivali kako mi je sad to palo napamet.

12 godina
protjeran
offline
Agnosticizam - Rasprava

Pa sad si rekao "vjerovat cu kad ga vidim". Agnostik priznaje postojanje vise sile bez da je pripadnik neke religije ali ujedno smatra da covjek kao zivo bice svojim mentalnim sposobnostima nije u stanju shvatiti takav oblik zivota kao sto je Bog.

Kazes da vjerujes znanstvenicima, i zelis vidjeti Boga kako izvodi cudo. Dakle ti trazis cvrsti dokaz da Bog postoji prije nego pocnes vjerovati u njega.

 

12 godina
offline
Re: Agnosticizam - Rasprava
mar123 kaže...

u mojoj obitelji a i u okolini je stvar da osuđuju svakog ko nije krscanin i ko kaze da bog ne postoji, kad sam reko da sam agnostik rekli su mi da sam kreten jer su to sve gluposti, naravno da postoji bog, glavno da nitko od njih nejde u crkvu a niti nezna sto je biblija ali sve su to veliki vjernici. jedan clan obitelji je nedavno reko da je ateist(kao malog su ga naravno tjerali u crkvu i na sakramente) i onda su poceli svi govorit da je glup(stariji clanovi, ove mlade boli kita ko si i sta si). a da cujete tek one glupost tipa dijete kad se rodi nesmije iz kuce da ga ne uzme vrag i prije bilo kakvog izlaska iz kuce se mora krstit, kad sam to cuo izvrijeđo sam svoju obitelj jer to granici sa zdravom pamecu. eto kolko god ja htio bit agnostik i rec to, radije sutim jer bi me cijela okolina smatrala kretenom i stalno se zacuđivali kako mi je sad to palo napamet.

  A šta da ti kažem. Zamisli kako je u mojoj manjoj sredini. Ne zamaraj se s time i pusti ih nek pričaju svoju priču. Kada budeš stariji ako ti bude smetalo odseli se u veće mjesto i problem rješen.

Tyberius_Prime kaže...

Pa sad si rekao "vjerovat cu kad ga vidim". Agnostik priznaje postojanje vise sile bez da je pripadnik neke religije ali ujedno smatra da covjek kao zivo bice svojim mentalnim sposobnostima nije u stanju shvatiti takav oblik zivota kao sto je Bog.

Kazes da vjerujes znanstvenicima, i zelis vidjeti Boga kako izvodi cudo. Dakle ti trazis cvrsti dokaz da Bog postoji prije nego pocnes vjerovati u njega.

 

  Da. Znanost i bog nemaju nikakve veze. Znanost nije dogma niti će se bavit stvarima poput dokazivanja boga.

 

cod4gamer je vrlo mlada osoba koja je promašila pojmove znanost, religija, metafizika.

11 godina
protjeran
offline
Re: Agnosticizam - Rasprava

ja sve više i više vjerujem da nema boga. Biblija kaže da je čovjek postao od adama i eve, a znanost da je čovjek postao od majmuna i kome sada vjerovati? Isus je činio čuda, alah također, buda itd ali budimo razumni i zapitajmo sami sebe koja to čuda? Samo zto jer je netko to napisao u bibliji neznaći da su oni to i napravili.

12 godina
offline
Re: Agnosticizam - Rasprava
YaGuy kaže...

ja sve više i više vjerujem da nema boga. Biblija kaže da je čovjek postao od adama i eve, a znanost da je čovjek postao od majmuna i kome sada vjerovati? Isus je činio čuda, alah također, buda itd ali budimo razumni i zapitajmo sami sebe koja to čuda? Samo zto jer je netko to napisao u bibliji neznaći da su oni to i napravili.

  Nije. Prouči kakav uđžbenik iz biologije.

11 godina
neaktivan
offline
Agnosticizam - Rasprava

Za mene je agnosticizam ,kao načelo, najrazumniji način razmišljanja o ovakvim stvarima.

Neutralnost prema nečemu čije postojanje ne možemo ni potvrditi,ni osporiti,mi se čini najlogičnija..

 

 

 

Društvo ne može mijenjati čovjeka.Čovjek može mijenjati društvo.
13 godina
offline
Re: Agnosticizam - Rasprava
Ranko Kukumar kaže...
Volvox kaže...
Ko sta agnostici i ateisti ne prihvacaju vjernike, stovise, jos ih i vrjedaju, tako ni vjenici ne prihvacaju agnostike.

  Ja sve vjernike prihvaćam, bilo muslimane, budiste, ili katolike. Štoviše, svi moji real life prijatelji su više manje katolici.

 

Prije bih rekao da katolici ne prihvaćaju prvo pripadnike drugih religija (muslimane, itd.) a tek onda i ateiste. Štoviše, ovo prvo je razlog mnogih ratova i mnogo-ubijenih ljudi i djece diljem svijeta.

 

Osoba koja ne prihvaća moj izbor mi ne treba u mome životu i takvu automatski ignoriram i zaobilazim bez ikakve svađe.

 

Upravo tako.. Ja nemam ništa protiv kataloika, muslimana ni nekih trećih. Ljude se ne osuđuje po vjeri. Kad bolje razmislim, to mi uopće nije ni bitno. Nebi mi nimalo smetalo da mi je netko blizak musliman, budista i sl. Sve dok ne počne namećati svoju religiju i osuđivati druge koji nistu iste religije.

 

I da, kao što si i sam rekao, uglavnom su katolici ti koji uvijek imaju nešto protiv neke druge religije i ateista/agnostika.

http://www.youtube.com/watch?v=Jl_3Yq36fSg&feature=related
16 godina
offline
Re: Agnosticizam - Rasprava
kameni_zg kaže...

 

Do prije dvije godine, nisam ni znao da ovaj tip ne vjerovanja (kako ga nazvat) uopce postoji..Mislio sam da sam ateist ali po tome potpuno poricem bilokakvo postojanje Boga. Inace sam takvog misljenja vec odavna ne vjerujem u ništa, ali poštujem sve vjere s kojima sam upoznat. Neznam gdje sam to pročitao ali jednom je netko izjavio: Jedini način da postaneš Agnostik/Ateist je da pročitaš bibliju od korica do korica.

Sad ja nebih ulazio dublje u pricu zanima me kak vi gledate na to, zadnje vrijeme bas puno ljudi upoznam koji nisu vjernici tj, Ateisti su. Koje je vaše mišljenje o tome? Da li ste vi vjernik, ako ne, zašto niste?

 

 

Ono sto ti nisi znao da postoji jest naziv agnosticizam, a ne tip "ne vjerovanja". Ti ili si i prije bio agnostik, ili si citajuci definiciju te rijeci promijenio svoje misljenje.

 

Druga stvar, nemoj postovati vjernike.

 

Ovo vidim cesto kod drugih, a nekoc sam takav i ja bio.

Buduci da smo okruzeni sa 90% vjernika, cesto smo primorani postovati ih kako bi se bolje integrirali u drustvo.

No kada malo razmislis, od tih 90%, koliko bi njih tebi pruzilo postovanje i kako oni na tebe gledaju kada im kazes da si agnostik?

Vjerojatno manje od 1%.

 

Ti ljudi nisu nicim zasluzili tvoje postovanje, u prvom redu jer ih ne poznajes, u drugom redu jer oni tebe nece postovati pa makar ti zasluzio to postovanje i jer ce te diskriminirati svakom prilikom koju imaju.

Treci red - samim time sto su vjernici, znaci da im je nacin razmisljanja potpuno promasen i GLUP da samim time ne zasluzuju neko postovanje.

 

Ja sam ih nekoc postovao, trudio se biti ljubazan i objasniti im neke stvari....al nakon nekog vremena uvidis da neinteligentan covjek nema kapacitet da shvati neke stvari ma koliko se ti trudio njemu objasniti.

 

Zato sam poceo reagirati od prilike ovako kao sto je prikazano na ovom epic videu.

 

 

Drago mi je sto se agnosticizam i ateizam sire, to znaci da covjecanstvo ide naprijed, a ta me misao uvijek razveseli.

Jednog dana kada ce 90% ljudi u nasoj okolini biti sposobno za neku slozeniju misao i kada nece biti vezani lancima vjere, biti cemo toliko napredniji kao drustvo da to u ovom trenutku zvuci kao sci fi.

Nadajmo se za nase unuke...

- Psiho246
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice