Gljivarstvo

poruka: 119
|
čitano: 61.182
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Gljivarstvo

Zagorske.

[img]http://www.pohrani.com/f/3P/LZ/2VcjQeoa/katana.jpg[/img]
6 godina
neaktivan
offline
Gljivarstvo

Može pomoć? Prvi put sam vidjela ovu gljivu i ne znam ništa o njoj. Visoka je otprilike 15 cm a klobuk kad se rastvori je promjera cca 10-ak cm

Paps
12 godina
offline
Re: Gljivarstvo
Papillon kaže...

Može pomoć? Prvi put sam vidjela ovu gljivu i ne znam ništa o njoj. Visoka je otprilike 15 cm a klobuk kad se rastvori je promjera cca 10-ak cm

To bi trebala biti crna Gonojištarka.

Gljiva bez vrijednosti,nejestiva i poprilično smrdi.

 

Inaće,kod nas u Slavoniji na livadama(posebno pored poljskih puteva),raste i vrlo ukusna velika Gnojištarka(ne znam jesu li istoga roda),mora se mlada brati,jer kasnije pocrni.

Kazu da konzumirajuci nju u vremenskom intervalu od 24 sata ne smijes konzumirati alkohol,jer navodno dobijes proljev XD.

Jako rijetko pijem alkohol,tako da ne znam jel to istina.

Ako želiš pobijediti,ne smiješ izgubiti!
13 godina
offline
Gljivarstvo

Dobiš kao neku alergijsku reakciju na gnojštarku i alkohol. Nisam probao pa ne znam u biti ni neću jer dosta često konzumiram alkohol :P

[img]http://www.pohrani.com/f/3P/LZ/2VcjQeoa/katana.jpg[/img]
6 godina
neaktivan
offline
Gljivarstvo

Hvala.  Nepoznate gljive inače ne jedem i ne diram ali gledam pa  me zanimalo kakva je ovo jer sam je prvi put vidjela.

Paps
11 godina
offline
Gljivarstvo

Jel' bio tko, ima li šta?

12 godina
offline
Re: Gljivarstvo
VidoM kaže...

Jel' bio tko, ima li šta?

Cekam da kisa stane,pa cu malo u setnjicu sumom.

Inace,jucer sam poder kuce pronasao 3 goleme pečurke,na istome mjestu gdije mi je sin pronasao kapitalca.Nisu toliko velike,ali su zavidne.

Slikati cu ih kasnije,nadam se da nisu istrunule.

Ako želiš pobijediti,ne smiješ izgubiti!
11 godina
offline
Gljivarstvo

Ja sutra idem ako Bog da 

10 godina
offline
Re: Gljivarstvo
VidoM kaže...

Jel' bio tko, ima li šta?

 Odkad su prestali ljudi hodati ko pomahnitali ovdje se svaki dan nađe gljiva. Vrganja ima najviše crnih a sunčanica ima ponovno zadnja tri dana. Dva puta dnevno pola sata prošetam i usput pokupim par komada. Već se skupilo preko 5kg. 

 

Hoy te he vuelto a recordar. Venias hacia mi, te oia sonreir. Hoy me dio por llorar. Me di cuenta que sin ti jamas sere feliz.
16 godina
offline
Gljivarstvo

Evo jedna zgodna novost... Čitam par puta i ne vjeruje, da je ova država donjela zakon koji ide na ruku građanima, šumama, očuvanju okoliša i to sve besplatno.

 

https://agrobiz.vecernji.hr/agrovijesti/za-sakupljanje-sumskih-plodova-potrebna-dozvola-hrvatskih-suma-8674

 

Sto je najbolje hrpa komentara postoji po sličnim člancima gdje se ljudi bune, negoduju, itd. Stvarno ne vidim razlog zašto. Ukinuli su plaćanje dozvole, dozvola vrijedi godinu dana, još da postoje neki kriteriji tko ju može dobiti bilo bi još bolje jer hrpa ljudi uništava šume i gljive svojim branjem.

 

Po meni trebali su stavit rigoroznije kriterije. 10kg kestena dnevno je previše za osobnu upotrebu, no dobro..

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 1.3.2018 15:21 (lllnuclearlll).
5 godina
neaktivan
offline
Gljivarstvo

Ma i 100kg kestena da je... propast ce u sumi ako se ne pobere.

Gljive je takodjer pozeljno brat ako se pravilno beru i time im se siri staniste a ne unistava postojece.

Normalno neces sve pobrat.. osim vrganja... pustis barem stare... sta te kosta pustit jednu lisicarku kad ako nadjes jednu nac ces kilu...

5 godina
neaktivan
offline
Gljivarstvo

Evo da se pohvalim danasnjom berbom ahaha

Tolko sam se najeo da se ne mogu pomaknut... jedva otvorio net... Danas su bile samo blagvice sa slike 2 na jelovniku, pored njih i vrganji idu u frizider na cekanje

1. Dedeki

2. Blagve

3. Vrganji

4. Preslice

5. Neke amanite, ne znam koje ali uvjetno su jestive ako se prokuhaju da izadje otrov

6. Krasnice, golubovace i neke ne znam ni sam ali nisu otrovne, probat cu pa vidit koliko valjaju

7. Stari vrganji za susenje

 

Ima oko 10kg. 3 kg blagva i 2, 5kg mladih vrganja, ostalo nisam vagao

 

Ubrao sam jos par lisicarka i 2 jajste muhare ali nisam slikao...

 

Uzivam u gljivama.. dva dana cu sad mastit brkove posteno

Da zatvorim jesensku sezonu... sad dolaze zimske gljive... paraziti i smrci..

Poruka je uređivana zadnji put pon 19.11.2018 18:13 (sks78).
5 godina
neaktivan
offline
Re: Gljivarstvo
ddarknessfairyy kaže...
VidoM kaže...

Jel' bio tko, ima li šta?

 Odkad su prestali ljudi hodati ko pomahnitali ovdje se svaki dan nađe gljiva. Vrganja ima najviše crnih a sunčanica ima ponovno zadnja tri dana. Dva puta dnevno pola sata prošetam i usput pokupim par komada. Već se skupilo preko 5kg. 

 

 Sta je ono crveno na slici 1?

10 godina
offline
Re: Gljivarstvo
sks78 kaže... 

 Sta je ono crveno na slici 1?

 Blagva

Hoy te he vuelto a recordar. Venias hacia mi, te oia sonreir. Hoy me dio por llorar. Me di cuenta que sin ti jamas sere feliz.
5 godina
neaktivan
offline
Re: Gljivarstvo
ddarknessfairyy kaže...
sks78 kaže... 

 Sta je ono crveno na slici 1?

 Blagva

 Nije!

Blagva obavezno ima zuti strucak ne bijeli..

To je muhara bez pjega po meni... sorry my bad... u jajetu je jos..  ali opet mi je malo precrvena, iskreno nisam nikad tako crvenu vidio, budu narancaste, barem kod nas.. na slici 2 ti je blagva

Odlicna gljiva... ja imam par mjesta u istri gdje ih nadjem na kile...

Nije da pametujem, samo pitam jer me zanimalo, cudna mj je malo

Poruka je uređivana zadnji put pon 19.11.2018 18:35 (sks78).
10 godina
offline
Re: Gljivarstvo
sks78 kaže...

 Nije!

Blagva obavezno ima zuti strucak ne bijeli..

To je muhara bez pjega po meni... sorry my bad... u jajetu je jos..  ali opet mi je malo precrvena, iskreno nisam nikad tako crvenu vidio, budu narancaste, barem kod nas.. na slici 2 ti je blagva

Odlicna gljiva... ja imam par mjesta u istri gdje ih nadjem na kile...

Nije da pametujem, samo pitam jer me zanimalo, cudna mj je malo

 Slikano u kuhinji pa je valjda boja jača zbog bljeskalice, iako kod nas blagve i jesu crvenkaste kad su u jajetu. Kasnije kad se otvore počnu blijediti. Valjda ovisi o podneblju. 

A muhara tu uopće nema. Nađe se na nižim područjima pokoja Panterova, al crvenu nikad nisam uopće vidjela ovuda. I blagva raste samo na jednom ograničenom mjestu na nekih 10m2 u samo jednoj šumi. Drugdje ih nema.

Btw post je iz 2017 godine tak da te blagve već odavno nema. 

 

Hoy te he vuelto a recordar. Venias hacia mi, te oia sonreir. Hoy me dio por llorar. Me di cuenta que sin ti jamas sere feliz.
Poruka je uređivana zadnji put pon 19.11.2018 18:50 (ddarknessfairyy).
5 godina
neaktivan
offline
Re: Gljivarstvo
ddarknessfairyy kaže...

 

 A znam al vidim da je tema mrtva pa da je probudim... sezona traje a gljivara nigdje...

Ja znam 4 sume u istri gdje rastu... al iakreno dovoljna mi i jedna... bude ih puno u njoj.

Nema ni kod nas muhara, ja na ucku idem po njih... inace ako se dobro pripreme, vrhunske su gljive, ne zaostaju za blagvom i vrganjem

10 godina
offline
Re: Gljivarstvo
sks78 kaže...

 A znam al vidim da je tema mrtva pa da je probudim... sezona traje a gljivara nigdje...

Ja znam 4 sume u istri gdje rastu... al iakreno dovoljna mi i jedna... bude ih puno u njoj.

Nema ni kod nas muhara, ja na ucku idem po njih... inace ako se dobro pripreme, vrhunske su gljive, ne zaostaju za blagvom i vrganjem

 Sezona je izgleda samo u Istri.  Ovdje gljiva nema. Bilo ih je puno u srpnju jer je bilo dosta kiše. Cijelu jesen ništa jer je bilo presuho, šuma je potpuno suha. Bilo je nešto malih sunčanica koje se nisu htjele otvorit pa smo ih doma držali u posudicama s vodom da bi se otvorile. Temp su oko nule već par dana. 

Hoy te he vuelto a recordar. Venias hacia mi, te oia sonreir. Hoy me dio por llorar. Me di cuenta que sin ti jamas sere feliz.
5 godina
neaktivan
offline
Re: Gljivarstvo
ddarknessfairyy kaže...

 A joj... jadni vi gore..

Ovdje jos vrganji rastu ko ludi... iako ih je jako malo u unutrasnjosti, sad ih ima uz more...

I ostalih gljiva...

Jucer je pao neki mraz zato sam i isao danas da iskoristim sta jos ima... to je to i kod nas

Inace ako nema mraza... budu do 12 mj..

Mi smo ovdje pocasceni gljivama od prirode, ove godine sam od 6 mj do sada brao vrganje i blagve

Poruka je uređivana zadnji put pon 19.11.2018 19:09 (sks78).
13 godina
offline
Re: Gljivarstvo
Chico12 kaže...
Ja ih vadim lagano okrecuci u pravcu kazaljke na satu. Nikako cupati nit koristiti noz.

 Zašto ne koristiti nož? Mislim da si se tu malo zeznuo...

5 godina
neaktivan
offline
Gljivarstvo

Zato jer micelij koji ostaje ne voli metal... metal ga unisti

Isto tako se mjesto gdje je bila gljiva treba odmah zatrpat liscem ali ne rukom jer ima bakterija na njoj vec stopalom kojim smo hodali po sumi...

Gljive su jako osjetljivi organizimi... ne ih nikako rezati nozem iz zemlje... kasnije ono sta izvadimo mozemo i nozem i cime hocemo.. ali tamo di je rasla, nikakav noz i sto manje kontakt rukama sa onim sto ostane i obavezno zametnut nogom da nije izlozeno suncu

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 19.11.2018 21:27 (sks78).
14 godina
moderator
online
Re: Gljivarstvo

A keramički noževi?

Kuponi s popustima na Gearbest-u, svaki dan novi kuponi: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1EThg_or_CPBJMHZ00pufBNc0o_-sSPWwHXA9d_RXsG8
5 godina
neaktivan
offline
Gljivarstvo

A vjerojatno prenose bakterije isto kao i ruke...  drugo je gljivu zavrtanjem otkinut rukama jer tako ruke ne dolaze u kontakt s onim sta ostaje vec su samk stupile u kontakt sa onim sto beru... keramicki noz po cijeloj povrsini ostatka ostavi bakterije...

Osobno sam protiv ikakvih nozeva... ruka i lagano zavrtanje lijevo ili desno nije bitno...

Poruka je uređivana zadnji put pon 19.11.2018 23:13 (sks78).
10 godina
offline
Re: Gljivarstvo
David87 kaže...
Chico12 kaže...
Ja ih vadim lagano okrecuci u pravcu kazaljke na satu. Nikako cupati nit koristiti noz.

 Zašto ne koristiti nož? Mislim da si se tu malo zeznuo...

 nož koristiš tek kad izvadiš gljivu da je očistiš i da istovremeno razneseš spore po okolini da bi ponovo rasle.

Poruka je uređivana zadnji put pon 19.11.2018 23:12 (Chico12).
10 godina
offline
Re: Gljivarstvo

Budi oprezan sa amanitama, sa amanite pantherine poslije kiše znaju spasti bijele tačkice, a vrlo je slična ovim tvojim. Sa gljivama nema zajebancije, upamti to.

5 godina
neaktivan
offline
Gljivarstvo

Da amanite su egzoti medju gljivama i treba jako pazit...

Ja se kod njih orijentiram na kombinaciju prsten-rebra na rubu klobuka....

Ako ima rebra ne smije imat prsten.... ako ima prsten ne smije imat rebra, al to je moje pravilo i ne bi savjetovao drugima

I to pravilo koristim samo za sive i smedje amanite.

Od amanita s prstenom i rebrima treba paziti na to da panterova muhara uvijek ima glatak prsten dok druge slicne imaju neravan...Od bijelih berem samo samotne i jajste muhare koje imaju svoja pravila...

Obavezno pazit s amanitama, u njih spadaju najotrovnije gljive na svijetu... 

Ne bi volio da se neko bazira na ovome vec da uzme kao rezervu u svoje iskustvo jer i ove dvije sa slika su blago otrovne tj uvjetno jestive ali se otrov razgradjuje na 70°... bace se 5 min u kipucu vodu i procjede pa dalje kako god.... na maslinovom ulju przene budu prava poslastica, pogotovo ove smedje..

Poruka je uređivana zadnji put pon 19.11.2018 23:57 (sks78).
13 godina
offline
Re: Gljivarstvo
Chico12 kaže...
David87 kaže...
Chico12 kaže...
Ja ih vadim lagano okrecuci u pravcu kazaljke na satu. Nikako cupati nit koristiti noz.

 Zašto ne koristiti nož? Mislim da si se tu malo zeznuo...

 nož koristiš tek kad izvadiš gljivu da je očistiš i da istovremeno razneseš spore po okolini da bi ponovo rasle.

 Mi uvijek odrežemo dolje pri dnu i nakon toga na tom mjestu ju očistimo, tako da se micelij rasipa po zemlji.

14 godina
offline
Re: Gljivarstvo
sks78 kaže...

Da zatvorim jesensku sezonu... sad dolaze zimske gljive... paraziti i smrci.. 

 

Kakvi su to zimski smrčci + gdje u Istri? (ne treba GPS koordinata, samo regija ;)

 

P.S: ne bih ja baš riskirao te 'manite!

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice