Kako ''odvrnuti'' totalno uništenu maticu?

poruka: 17
|
čitano: 19.271
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
offline
Kako ''odvrnuti'' totalno uništenu maticu?
Pozdrav svima,

ja i moj frend smo danas pokušali rastaviti njegov moped (on je rastavljao ja sam gledao :D )i jedna imbus matica je toliko zahrđala da kada je probao odvrnuti sa imbus ključem,matica se jednostavno izglodala i postala ''okrugla''.
E sad,on je probao s bušilicom izbrusiti maticu,ali se još više deformirala,pa je probao staviti šerafcinger i onda sa čekićem lupati rub kako bi se matica slomila,što je na kraju dovelo da je matica potpuno deformirana da se ne može gotovo ništa.
Mene zanima da li postoji ikakav način da se matica odvoji od ''šipke'' na kojoj je zašerafljena?
8 godina
neaktivan
offline
Re: Kako ''odvrnuti'' totalno uništenu maticu?
Otpili je pilom za metal? Ili izbrusi dve strane da možeš ključem? Ili navari polugu na nju?
IF
11 godina
offline
Re: Kako ''odvrnuti'' totalno uništenu maticu?
FunkyMonk kaže...
Otpili je pilom za metal? Ili izbrusi dve strane da možeš ključem? Ili navari polugu na nju?

 Problem je što je matica u unutrašnjosti i ne mogu je otpiliti,probali smo je izbrusiti,ali ju je to još više uništilo.

Pošto se ne radi o običnoj matici,nego o imbus matici,nemoguće je doprijeti do nje običnim kjučem.

16 godina
online
Re: Kako ''odvrnuti'' totalno uništenu maticu?
Jurassic Park kaže...
FunkyMonk kaže...
Otpili je pilom za metal? Ili izbrusi dve strane da možeš ključem? Ili navari polugu na nju?

 Problem je što je matica u unutrašnjosti i ne mogu je otpiliti,probali smo je izbrusiti,ali ju je to još više uništilo.

Pošto se ne radi o običnoj matici,nego o imbus matici,nemoguće je doprijeti do nje običnim kjučem.

 meni se zapekao inbus šaraf. Isto sam samo uspio u njoj "istokariti" ključem cilindar. Ova fora mi je pomogla. 
Ali meni je isto bio dovoljno izložen šaraf da sam ga mogao ovako učekićati. 


Postoje i ovakvi alati
https://en.wikipedia.org/wiki/Screw_extractor
...
A vidim da je tebi u biti matica zguljena. Fotka bi najbolje pomogla.

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Poruka je uređivana zadnji put pet 24.3.2017 21:39 (overhaul).
15 godina
odjavljen
offline
Kako ''odvrnuti'' totalno uništenu maticu?

Ne znam koliko ste je uništili i da li će to predstavljati problem, ali uništeni imbus je inače najlakše odšarafit broj većim torxom koje se čekičem nabije u glavu na način da vrhovi torxa idu u bridove šesterokuta.

 

Ako je prejako zapekla i postoji opasnost da i torx provrti ili pukne ključ, tada ti treba udarni izvijač. U nedostatku istog može poslužiti T ručka za gedor i maca (teži čekič). Jedan namjesti ključ i gedor i napne maksimalnom sigurnom silom, a drugi svom snagom udari u T nastavak u pravcu šarafa (kao da pokušava zabiti čavao, a ne odšarafit šaraf).

 

Ako ni to ne pomaže, onda jedino grijanje/hlađenje može pomoći.

 

Bušenje glave je također opcija, ali na tvrđim šarafima ide jako teško, a onda kasnije opet ostane problem vađenja šarafa koji je vjerojatno zapekao u aluminiju.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
Poruka je uređivana zadnji put pet 24.3.2017 21:40 (MrBlc).
11 godina
offline
Kako ''odvrnuti'' totalno uništenu maticu?

Evo,stavljam sliku da možete otprilike reći što mi treba,ali samo da napomenem da je slikano sa laptopom,pa je kvaliteta jako loša.

Kao što možete vidjeti,matica je već postala okrugla,i nema rubove/plohe.

Također smo probali prepoloviti maticu bušenjem,ali to je samo pogoršalo stvari...

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 24.3.2017 22:37 (Jurassic Park).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Kako ''odvrnuti'' totalno uništenu maticu?

Bušenjem se može riješiti ako ustrajete, ali definitivno nije najbolje rješenje. Ako idete na tu opciju, bušite pomalo, s kapanjem ulja ili emulzije.

 

Ovisno o materijalu okolo, može se tu navariti i drug šaraf sa zdravom glavom, samo će to spaliti okolni materijal.

 

Ali, mislim da bi se tu dao torx napucati.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
11 godina
offline
Re: Kako ''odvrnuti'' totalno uništenu maticu?
MrBlc kaže...

Bušenjem se može riješiti ako ustrajete, ali definitivno nije najbolje rješenje. Ako idete na tu opciju, bušite pomalo, s kapanjem ulja ili emulzije.

 

Ovisno o materijalu okolo, može se tu navariti i drug šaraf sa zdravom glavom, samo će to spaliti okolni materijal.

 

Ali, mislim da bi se tu dao torx napucati.

 Bušenje je samo pogoršalo stvar,a nemam nigdje aparat za varenje,a i kako kažeš spalio bi poklopac.

Gledao sam taj Torx,samo mi nije jasno kako se to može staviti na imbus maticu kakvu ja imam?

Ali koliko sam god na internetu tražio slike takve imbus matice,nisam nigdje našao.

Otprilike izgleda poput obične matice,ali ne okreće se sa običnim francuskim ključem nego imbus ključem.

Izvana je okrugao,ali iznutra je šesterokutan.

Ja sam gledao Trox i zanima me da li je on samo za ovakve matice/vijke poput ove na 1.slici  koju sam priložio

Moja izgleda poput ove na 2.slici.

Poruka je uređivana zadnji put sub 25.3.2017 0:19 (Jurassic Park).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Kako ''odvrnuti'' totalno uništenu maticu?

To na prvoj slici je torx šaraf, samo specijalni kod kojeg ključ mora imati rupu u sredini. Takvi ključevi lakše pucaju, pa tebi neće odgovarati.

 

Torx je inače sličan imbusu, samo nije šesterokut, već šesterokraka zvijezda, postoje obični ključevi, a postoje i nastavci za gedore. Tebi treba ovo drugo jer onda možeš čekićem ukopati krakove zvijezde u glavu šarafa. Znači, uzmeš prvi torx koji ne ulazi u rupu, nasloniš ga, na njega nasloniš tvrdu tanju daščicu da ne uništiš ključ i težim čekićem dobro nabiješ taj torx da se ukopa. Po potrebi, ako je razlika u promjeru rupe i torxa premala, možeš izvuči taj i pokušati ukopati sljedeći veći, ovisno o tome kolik je i koliko je glava tvrda.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
15 godina
online
Kako ''odvrnuti'' totalno uništenu maticu?

Uzmeš bušilicu i izbušiš ga. Ne znam situaciju kada nema slike. No ako znaš toćnu duljinu tako je najlakše. 

12 godina
neaktivan
offline
Kako ''odvrnuti'' totalno uništenu maticu?

Prije nego sto nesto od ovog svega pokušaš doticnu vidu natopi najprije s wd-40 1 dan(svako 3-4 sata malo špricneš) sutradan krenes s drugim tretmanom, ulje od kočnica,natapaš uljem od kočnica isto kao i s wd-om ...

To če dovoljno jako ''ugristi'' metal da ce biti puuno lakse skinuti doticnu vidu...

 

Pošto je i dalje iz slike nevidljivo di se vijak nalazi itd imas kupiti set za vađenje takvih vijaka.

To je jedna vrsta vijka s ljevim navojem,i ''špicast'' je ... probuši se manja rupa odozgo u vijku i uz pomoc tog se jednostavno odvida...

 

 

Ak to nezelis ili ako vec neide, izbušiš sa kvalitetnim borerom i narežeš novi(ili ako je moguče veči) navoj ...

Može
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kako ''odvrnuti'' totalno uništenu maticu?
Bitno je i šta je ispod vijka a to autor ne spominje. Ako je ispod neko ulje, motor, getriba, rezervar itd onda se nebi bas preporučalo bušenje na prvu da špena ne uđe pa onda kasnije ima sranja
15 godina
odjavljen
offline
Re: Kako ''odvrnuti'' totalno uništenu maticu?
ante5656 kaže...

Prije nego sto nesto od ovog svega pokušaš doticnu vidu natopi najprije s wd-40 1 dan(svako 3-4 sata malo špricneš) sutradan krenes s drugim tretmanom, ulje od kočnica,natapaš uljem od kočnica isto kao i s wd-om ...

WD će pomoći, ali postoji opasnost da šaraf pukne u bloku pa je to onda još teže srediti nego ovako (pogotovo ako nema "mesa" za raditi veći narez.

 

Uljem od kočnica se ne bih igrao jer diže i boju.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
10 godina
offline
Re: Kako ''odvrnuti'' totalno uništenu maticu?
Jurassic Park kaže...

Evo,stavljam sliku da možete otprilike reći što mi treba,ali samo da napomenem da je slikano sa laptopom,pa je kvaliteta jako loša.

Kao što možete vidjeti,matica je već postala okrugla,i nema rubove/plohe.

Također smo probali prepoloviti maticu bušenjem,ali to je samo pogoršalo stvari...

 

 Imaš doma dvokomponentnog ljepila za metal? Ako ne smiješ variti zbog maske možeš ljepilom zaljepiti šaraf u razglodani otvor.

Ili probaj sa komadom gume kojeg dobro stisneš u rupu pa onda odvijačem polako odvrnuti(ja sam tako odvrnula razglodani zvjezdasti šaraf na flakserici za koji nisam imala pravi imbus).

Hoy te he vuelto a recordar. Venias hacia mi, te oia sonreir. Hoy me dio por llorar. Me di cuenta que sin ti jamas sere feliz.
11 godina
offline
Re: Kako ''odvrnuti'' totalno uništenu maticu?
tomislav91 kaže...
Bitno je i šta je ispod vijka a to autor ne spominje. Ako je ispod neko ulje, motor, getriba, rezervar itd onda se nebi bas preporučalo bušenje na prvu da špena ne uđe pa onda kasnije ima sranja

 Ispod matice je mašina motora,evo slike gdje se točno nalazi matica.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Kako ''odvrnuti'' totalno uništenu maticu?

To je samo poklopac magneta, tu nema straha. Možeš slobodno bušiti, samo pazi da ti je borel oštar i idi polako i uz mazivo.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
11 godina
offline
Re: Kako ''odvrnuti'' totalno uništenu maticu?
MrBlc kaže...

To je samo poklopac magneta, tu nema straha. Možeš slobodno bušiti, samo pazi da ti je borel oštar i idi polako i uz mazivo.

 Evo samo da javim,uspio sam laganim i opreznim bušenjem.

Puno hvala svima na pomoći!

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice