Motorne pile - pitanja

poruka: 30
|
čitano: 38.128
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Motorne pile - pitanja

Ovako,zanimaju me motorne pile,kako ih rastaviti,sastaviti,kako one u teoriji rade,dali ima nekog štiva za čitanje na internetu,nešto kao tutoriali ili jednostavno knjiga koja piše o motornim pilama? Imam 15 godina i znam nešto sitno što se tiče motornih pila,dakle ono,skinit karburator,rastavit,pregledat membranu itd,semeringe pogledat jel valjaju,karike na klipu,vodilicu lanac,uljnu pumpu i to znam naštimat,pregledat sau-korpu,ali ja bih baš da sve naučim,pa me zanima jel ima neko štivo za skinit ili nać u knjižnici?

 

EDIT:Znam rastavit cijelu pilu,dakle od startera,karburatora,magneta,kvačila,cilindra/klipa,uljne pumpe,vodilice,itd.,al neznam sastavit,mislim znao bih ali zaboravim kojim redosljedom ide ,tako da bi bilo dobro ako ima neko štivo kako se rastavlja pa sastavlja opet :D

Some people say that if you play a Windows install CD backwards you will hear demon voices commanding you to worship Satan. But that's nothing. If you play it forward it will install Windows.
Poruka je uređivana zadnji put sub 14.9.2013 15:23 (filipvk1000).
13 godina
offline
Motorne pile - pitanja

- Pa nije to takav problem, male su to mašine, sve je dostupno i lako se skida i slaže.

 

- Mogu ti savjetovat da kod rastavljanja negdje sastrane odlažeš dijelove i vijke, odlaži onim redosljedom kako skidaš, tako da znaš kad vraćaš natrag.

 

- Evo jedan video, ovaj možeš vidit sve i sastavljanje i restavljanje Husqwarna motorne pile, ako imaš pitanja, pitaj.

 

 

 

 

- Savjet kao kod svega vrijedi, kad nešto složiš, dobro prekontroliraj da si sve dobro stegnuo (pogotovo vrijedi kod cilindra, klipa, radilice), da nisi kakvu brtvu zaboravio itd.

 

- Još nešto, kod skidanja cilindra, uvijek pazi da ne potrgaš brtve, pošto se one uvijek zalijepe od velike temperature, kad vraćaš natrag cilindar ili stavljaš karike, obavezno klip premaži uljem za 2T motore, tako da to sve lakše sjedne i da motor kod prvog paljenja odmah ima ulja za podmazivanje.

 

- Ništa, sretno i pazi da imaš dobar alat, jer bez toga ništa.

------ Sva pitanja ili nejasnoće molim na PM. Hvala :D ------
Poruka je uređivana zadnji put ned 15.9.2013 19:33 (Valentin17).
14 godina
odjavljen
offline
Motorne pile - pitanja

Šta ne bi trebale ići svaki puta nove brtve kod ponovnog sastavljanja?

Svi smo mi Mentalist.
13 godina
offline
Re: Motorne pile - pitanja
Jakovp kaže...

Šta ne bi trebale ići svaki puta nove brtve kod ponovnog sastavljanja?

- A gle, preporučljivo je svakako stavit nove, ali ako su stare cijele i u dobrom stanju, mogu i ostati one.

 

- Ovisi koliko je motor star, ja sam na svome skuteru stavljao 70 kubika kit nakon 3 godine, sve brtve sam vratio kako su bile, bile su cijele i nisam imao problema.

 

- Recimo ja imam i Wurth brtvenu masu za rad na visokim temperaturama, ovo može čak i na brtvu glave motora kao dodatna sigurnost od propuštanja, dobro svojstvo toga je šta se s vremenom širi i onda omogućuje bolje brtvljenje.

------ Sva pitanja ili nejasnoće molim na PM. Hvala :D ------
Poruka je uređivana zadnji put ned 15.9.2013 19:32 (Valentin17).
14 godina
neaktivan
offline
Motorne pile - pitanja

Hvala puno na linkovima,dobro će mi doći,samo šteta što niko nezna za neki 'manual' kako rastavit i sastavit,kako to sve u teoriji radi,kako karburator ubacuje gorivo u cilinder,kako klipovi rade,zašto itd...

Some people say that if you play a Windows install CD backwards you will hear demon voices commanding you to worship Satan. But that's nothing. If you play it forward it will install Windows.
13 godina
protjeran
offline
Motorne pile - pitanja

Karbutator je s dijafragmom - puguglaj diaphragm carburetor ili tak nesto. Motor je normalni 2takt  i nije neka znanost oko toga. Radije pogledaj kako motorku pravilno i sigurno koristit.

7 godina
neaktivan
offline
Re: Motorne pile - pitanja
Molio bih savjet koja motorna pila bi bila najisplativija ako godišnje pilim cca 20 m iskalanih drva za ogrjev ( ne idem u šumu ) .
7 godina
offline
Re: Motorne pile - pitanja

Moja preporuka:

 

https://www.mall.hr/benzinske-lancane-pile/iskra-bencinska-motorna-pila-pn5800-4

 

Jeftina, kvalitetna, lagana, umjereno jaka.

Kupili smo ju u Kauflandu prije nekih 7 ili više godina za 670 kuna.

Jedine mane su joj mali rezervoar i lanac koji teže pili odozdo, što je mana svih Husqvarna  (na kojoj je i  bazirana  ova Iskra).

Inače, apsolutno nikad nikakvih problema s njom, a porušao sam i  popilio oko 50-70 metara s njom.

U usporedbi sa Stihlovkama  s kojima uvijek imamo neke probleme, ova je zakon.

 

Kruha i igala...
7 godina
neaktivan
offline
Re: Motorne pile - pitanja
Hvala
10 godina
offline
Motorne pile - pitanja

E, ekipo da ne otvaram novu temu zasebno, pa ću ovdje postaviti svoja pitanja:

 

Da li netko ima isksutva se električnim pilama oko kuće. Naime, na gruntu imam već Iskrinu neku motornu pilu, pa bi sada uzeli električnu.

Koju uzeti? O.K., znam Sthil, ali ima li neki drugi brend, da je kvalitetan.

Ili je je to danas manje-više sve isto? Dakako, osim cijene.

 

Pila na treba kada dođe puno drva, pa pilamo. Nikakve igre u šumi i šumariji.

Panzerkampfwagen.Dinamo Zagreb.Matija.Leaving or dead, always ahead...
16 godina
offline
Re: Motorne pile - pitanja
PzKpfw kaže...
Pila na treba kada dođe puno drva, pa pilamo. Nikakve igre u šumi i šumariji.

 Ma zaboravi na elektricnu pilu jer one su za:

 

1. Pilanje drvene gradje.

2. Pilanje grana na vockama.

3. Ides negdje u kradju drva pa da se manje cuje...

 

Uzmi si STIHL MS 180 ili Husqvarnu 135 i ako samo pilas drva i tu i tam nesto orusis, sluzit ce te godinama...

 

Ako se bas nema para nasusno onda STIGA SP 386 no ona je 1kg teza... ili Makita EA3200S35B koja je nesto slabija ali laksa no odraditi ce golo pilanje uredno + sto je mos uzet sa 3 godine garancijom.

13 godina
offline
Motorne pile - pitanja

Imam i benzinsku i električnu pilu, obje su neke žnj marke. 

 

Što se tiče električne, kupio je u Kauflanda za 350kn i mogu reći da sam se ugodno iznenadio. Ok, treba vući produžni i lanac koji dođe s pilom nije nešto, ali mi je jedno 5x draže pilati s njom.

Nema pravljenja mješavine, potezanja ni gledanja zašto neće da upali.

 

Tako da, ako triba pila samo za oko kuće, možda električna nkje loš izbor. Kažem, bio sam skeptičan, ali sam se ugodno iznenadio kako pila. 

Ništa ne ostavljam nezavrš
7 godina
offline
Motorne pile - pitanja

Također preporuka za električnu.

Bio sam vlasnik 4 benzinske dok me romi nisu opljačkali i sad kad sam se preselio kod cure koristim jedino električnu (benzinska im zaribala).

I fakat se ne mogu požalit, super stvar, i lagana i dovoljno jaka.

Radi se o Al-ko, ona s Extreme digitala, 2400W.

Isto lanac nije standardni neka kvaliteta, ali to je standardni prored pa kad lanac isturpijaš do kraja kupiš neki kvalitetni.

Sve u svemu, ništa čudno, zato jer je dobar lanac više od pola tadašnje cijene te pile .

I, kao što je i kolega rekao, veliki plus je komfor da nemaš zajebancije s mješavinom i da uvijek odmah upali, a benzinska svako malo neki problem...

 

 

Kruha i igala...
10 godina
offline
Motorne pile - pitanja

 

 

Ljudi, hvala Vam svima na Vašim komentarima.

Budem uzeo električnu pilu za negdje 100 €, jer već imam pilu koju pokreće motor sa unutarnjim sagorijevanjem.

Treba mi za pripremu ogrijeva,  te za voće oko kuće. Ništa posebno. Nikakavih veliki profi zahtjeve.

Znam da bi bilo dobro uzeti što bolju, kvalitetniju i da bi duže vjerojatno trajala i imal bolje performanse, ali ne treba meni za svaki dan, nego periodički i povremeno, bez velikih zahtjeva.

Već sam danas gledao jednu u Smitu za kupiti...

Panzerkampfwagen.Dinamo Zagreb.Matija.Leaving or dead, always ahead...
4 godine
neaktivan
offline
Motorne pile - pitanja

Lijep pozdrav društvo. Novi sam ovdje zbog sile prilika (skup plin :-) )pa bih imao jedno pitanje.

Imam motorku Dolmar PS-34, nije izrabljena na hladno upali odlično i kad izrežem oko 5 cijepanica ugasim ju ili krepa i ne bih je opet upalio da sam Isus dok se ne ohladi.

Može li me tko posavjetovati kako i šta se dešava, Dobro radi, ne guši se ali na toplo ne pali.

11 godina
offline
Re: Motorne pile - pitanja
fer-de-lance kaže...

Također preporuka za električnu... veliki plus je komfor da nemaš zajebancije s mješavinom i da uvijek odmah upali, a benzinska svako malo neki problem...

 sve je to ništa prema problemu mobilnosti, tek što trebaš odraditi posao kad ispade da je kabel prekratak 

Poruka je uređivana zadnji put sri 15.1.2020 11:24 (picajzla0707).
12 godina
offline
Re: Motorne pile - pitanja

Meni se to događa kad mi se svjećica pregrije, bilo na motornoj pili ili kosilici. imam par lošijih svjećica i nakon nekih sat vremena ne pale, stavim drugu hladnu svjećicu i pali i radi dalje. Probaj to pa ako nije, onda vidjet kaj bi drugo moglo biti.

http://d-u-d.deviantart.com http://500px.com/Dado_D https://dariodrvodelic.wordpress.com/ https://www.flickr.com/photos/95774435@N02/?hide_photostream_welcome=1
7 godina
offline
Re: Motorne pile - pitanja
picajzla0707 kaže...

 sve je to ništa prema problemu mobilnosti, tek što trebaš odraditi posao kad ispade da je kabel prekratak 

 

Ima i za to lijeka:

https://www.eurovrt.hr/strojevi/akumulatorski-sustavi/pila-motorna-stihl-msa-120.html

 

Kruha i igala...
4 godine
protjeran
offline
Motorne pile - pitanja

Ne diraj mi u štilovku ne popio kave nije motorka za tebe idi čuvaj krave

14 godina
neaktivan
offline
Re: Motorne pile - pitanja
Ako se ugasi kad se.ugrije vecinom bude problem elektronik (crni komad kod magneta sto se spaja.na svjecicu),znam da su za stihlovke skupi (od 200 pa sve do 700 800 kn),najbolje isprpbat drugi pa vidjet. Nebih savjetovao mjenjanje elektronika bez znanja i iskustva,te pravog alata.
7 godina
offline
Re: Motorne pile - pitanja

To ti se inače zove bobina (visokonaponski transformator) i obično samo treba zašarafiti na točni razmak - najbolje izmjeriti špijunima, ali može odokativno staviti komad tankog kartona između bobine i magneta u nultoj točki (gdje je baš magnet), i pritisnuti i zašarafiti, samo ne pretjerivati jer šarafi lako pucaju.

I tak opet kad popusti, a najbolje je onog patexa za šarafe stavit malo, puno duže drži.

 

Kruha i igala...
13 godina
offline
Motorne pile - pitanja

Ima tko preporuku neke ekstra jeftine motorne pile? Znači nešto sa Aliexpressa ili tu kod nas, ali da je jako jeftino? Zbilja imam rijetku situaciju u vrtu da moram nešto ispiliti pa zato ne bi htio dati neku lovu za pilu. Naravno mislim na benzinsku motornu pilu. Hvala

12 godina
offline
Motorne pile - pitanja

Gudac , samo umjesto benzina prije rezanja drmnes jednu sljivovicu.

Poruka je uređivana zadnji put čet 23.1.2020 15:49 (MGloc).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Motorne pile - pitanja

ja sam u plodinama na akciji prije 6 mjeseci kupio neku einhellovu crvenu za 700 kn ispilala je 30 metara i još uvijek radi bez problema

11 godina
offline
Re: Motorne pile - pitanja
expert man kaže...

ja sam u plodinama na akciji prije 6 mjeseci kupio neku einhellovu crvenu za 700 kn ispilala je 30 metara i još uvijek radi bez problema

 ja imam sthil 038 magnum kupljeno 1997. godine i ispilala je kilometre drva i naravno još radi.

13 godina
neaktivan
offline
Motorne pile - pitanja

Ne možeš uspoređivati stihl pogotovostarije i kvalitetnice serije sa einhell i sličnim šrotom kupio sam prije 4 godine stihl ms 181 novu i sva plastika nagorila i raspala se nakon 200 i kusur metara bukve promjera 50-60 cm onda sam uzeo oleo-mac za 1700 kn raspala se nakon 20 metara drva i evo sad einhell pa dokle izdrži imam i staru stihl 051 av ali je nešto zeza karburator

Poruka je uređivana zadnji put čet 23.1.2020 17:56 (expert man).
11 godina
offline
Re: Motorne pile - pitanja
expert man kaže...

Ne možeš uspoređivati stihl pogotovostarije i kvalitetnice serije sa einhell i sličnim šrotom kupio sam prije 4 godine stihl ms 181 novu i sva plastika nagorila i raspala se nakon 200 i kusur metara bukve promjera 50-60 cm onda sam uzeo oleo-mac za 1700 kn raspala se nakon 20 metara drva i evo sad einhell pa dokle izdrži

 Koliko para toliko muzike,bilo i ostalo.Baš ovih dana mijenjam mač na navedenoj pili,isplatila se svakako svake kune.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Motorne pile - pitanja
expert man kaže...

Ne možeš uspoređivati stihl pogotovostarije i kvalitetnice serije sa einhell i sličnim šrotom kupio sam prije 4 godine stihl ms 181 novu i sva plastika nagorila i raspala se nakon 200 i kusur metara bukve promjera 50-60 cm onda sam uzeo oleo-mac za 1700 kn raspala se nakon 20 metara drva i evo sad einhell pa dokle izdrži imam i staru stihl 051 av ali je nešto zeza karburator

 Skini karburator i pregledaj membranu (skineš poklopac sa 4 šarafa),ako je kruta - kupuj novu,ona mora biti elastična i mekana da bi mogla "titrat" tj. tiskat gorivo. Cijena cca 100kn.

 

Ako je membrana dobra onda je karburator počepljen,ali on ima milin malih kanalića koje teško da možeš odčepiti,majstori imaju taj alat za čiščenje al puno košta a nemaš garanciju da će proradit.

13 godina
neaktivan
offline
Motorne pile - pitanja

a znam sve čišćenje u ultrazvučnoj kadici, nove membrane podešavanje klarburatora jednostavno je brže kupiti još neku pilu za 700-800 kn nego se s time zezati jer dok ja to sve napravim mogao sam zaraditi pet takvih pila popravljajući nešto drugo,  jako dobro se razumijem u pile  samo što ne mogu stići na sve strane u isto vrijeme a iskreno počelo mi je ići na živce pa je lakše kupiti nešto pa dok radi nek radi kad crkne u smeće i gotovo

7 godina
offline
Re: Motorne pile - pitanja

Upravo to, a kaj se karburatora tiče, rađe ga sam kompresorom ispušem, ak radi to je to, ak ne ne.

Ali obično samo ispuhat i membrane zamijenit i to je to, inače ide na otpad jer cijena novoga karburatora ili čišćenja starog je prevelika.

Osim naravno kad imaš neki stari i kvalitetni alat, ili neki današnji iz visoke klase.

 

Kruha i igala...
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice