Pisanje knjiga/romana

poruka: 31
|
čitano: 23.362
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Pisanje knjiga/romana

Imam nekoliko ideja za romane (oko 100 str.) pa me zanima ako ima tko kakva iskustva, i da li se uopće isplati pisanje knjiga i a ako da kako je izdati?

15 godina
online
Pisanje knjiga/romana

napises sto mislis napisat, odes u tiskaru i tiskas romane, kazes kolko primjeraka i to. a prodavat ih mozes tako da ih sam reklamiras, ponudis kioscima, ducanima(konzum i takvi ili ovim lokalnim) no oni ti uzimaju postotak. ovisi kolko je dobar taj roman.

15 godina
offline
Re: Pisanje knjiga/romana

-100str? pa nije to dnevna novina. Bar neka trilogija.. Harry Potter, MotR LotR, ..

likovi moraju biti razrađeni (fizički), ženski bujni, muški svejedno (prolaze i geekasti). Psiho-moralnu stranu zaboravi, nitko se ne trga za S.Freudove knjige (osim filozofa, ali nisu ciljana publika. radije ciljaj neku middle-west cowgirlu koja igra WoW kao npr Senatorica/Orkica).

 

btw, od izdavača (naših) preporučam ''prozaik'' (treba znati čitati..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sub 10.11.2012 20:37 (ihush).
12 godina
neaktivan
offline
Pisanje knjiga/romana

Ja trenutno pišem nekakav svoj roman, koji planiram napisati u nekoliko nastavaka (SF).

Samo piši sve što ti padne napamet, i ne ispravljaj.

Kada završiš daj više ljudi da pročita, i tek tada prepravi i tek tada lektor i sve ostalo.

Ono što je bitno, dovrši prvo i ne razmišljaj o budućnosti i tako dalje.

Cijelu priču u kratko stavi na jedan papir, napiši sve likove i karakterizacije i tako dalje kako nebi pomiješao nešto ako bi slučajno zaboravio.

 

Ernest Hemingway:

 

"The first draft of anything is shit."

.... ... .--. / -.. --- / --. .-. --- -... .-
Poruka je uređivana zadnji put sub 10.11.2012 21:30 (BenjamiX).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Pisanje knjiga/romana
somebody32 kaže...

Imam nekoliko ideja za romane (oko 100 str.) pa me zanima ako ima tko kakva iskustva, i da li se uopće isplati pisanje knjiga i a ako da kako je izdati?

Imaš na Internetu izdavačku kuću koja ti sama tiska knjigu i bavi se daljnom prodajom.

Tamo ti ima link na kojem odabereš korice (tvrde/meke) pošalješ gotov rukopis.

Ako trebaš lektora, oni ti pomognu, kao i u svemu drugom.

Sam odrediš cijenu knjige i postotak za sebe. Ako je tvoj postotak veći, cijena knjige raste.

Izdavač zadržava pravo na daljnje umnožavanje, a ti dobivaš svoj procenat.

Kad sve bude dogovoreno,  dužan si samo od njih kupiti prvih 5-6 primjeraka, i to je sve.

Akribija
12 godina
neaktivan
offline
Pisanje knjiga/romana

znači, uglavnom možeš sam tiskati kjnige... a jel se to uopće isplati?

15 godina
online
Re: Pisanje knjiga/romana
somebody32 kaže...

znači, uglavnom možeš sam tiskati kjnige... a jel se to uopće isplati?

 ne, ko i nista u hrvatskoj.

15 godina
offline
Re: Pisanje knjiga/romana
mar123 kaže...
somebody32 kaže...

znači, uglavnom možeš sam tiskati kjnige... a jel se to uopće isplati?

 ne, ko i nista u hrvatskoj.

Zašto ne, otvoriš si firmu, danas to košta oko 800kn (onaj jednostavni doo) , platiš 10 primjeraka knjige 300kn, napraviš webshop, i pođeš s prodajom.

Ako ne ide, zatvoriš firmu, nemaš dugova, ne odgovaraš za dugove nikakvom imovinom ili nečim slično, a usput možeš raditi i drugi posao.

Naravno ako prevedeš knjigu na neki strani jezik, to te košta par tisuća kuna, osim ako ne poznaješ nekog dobrog prevodioca, koji je to več radio; možeš knjigu staviti i na razne servisa tipa mazon i slično.

Ako uzmeš neku tvrtku preko neta da ti radi preko procenta, praktički sprodajom nemaš ništa. Oni prodaju na amazonu, oni je reklamiraju na amazonu, ti samo dobijaš postotak love i bok...

Naravno, knjiga mora biti dobra, i mora imati "ono nešto" {#}

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
11 godina
neaktivan
offline
Re: Pisanje knjiga/romana
somebody32 kaže...

znači, uglavnom možeš sam tiskati kjnige... a jel se to uopće isplati?

Ako razmišljaš isključivo o zaradi - to zaboravi.

Ali, ako imaš neki koristan rukopis za šire čitatelje, i, i ako te na to tjere tvoj unutarnji poriv; - nemoj odustati.

Nije uopće skupo; imaš tamo na toj stranici sve upute.

Ako imaš gotove rukopise, - izdaš knjigu za desetak dana.

 

Pogledaj ovaj kratki video, ostavit će te bez daha:

 

 

Samo jednim klikom miša pošalješ rukopise, odabereš naslov i korice; - i samo čekaš poštara.

Akribija
Poruka je uređivana zadnji put čet 15.11.2012 8:46 (Akribija).
12 godina
neaktivan
offline
Pisanje knjiga/romana

uglavnom to je vise-manje jednostavno, a na zaradu bas i ne mislim.

hvala vam na savjetima.

11 godina
neaktivan
offline
Pisanje knjiga/romana

U lijepoj našoj se ništa ne isplati. Možeš je ponuditi izdavačkim kućama ali ne nadaj se velikoj zaradi. (1000 do 2000 kuna je neki prosjek.) Ali ako napišeš dobru knjigu sa zanimljivim likovima, napetom radnjom, bez pretjeranim filozofiranja i vlastitih misli o životu koje ionako nikoga ne zanimaju, možeš je prevesti na engleski, platiti editiranje i objaviti na amazonu. Naravno, to zahtjeva odlično poznavanje gramatike, kreativnog pisanja i naravno barem osnovno poznavanje engleskog jezika. Čak i ako sve to napraviš, moraš se malo potruditi oko promocije knjige. Npr. dati je besplatno blogerima koji blogaju o knjigama i tražiti od njih da napiše recenziju na amazonovoj stranici. Što više ljudi čuje za tvoju knjigu, više će se prodavati. Ionako, što vrijedi imati objavljenu knjigu ako je nitko neće pročitati.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Pisanje knjiga/romana

Glavna je mašta, ako imaš dobru maštu sve drugo je lako :D.

vorpen
8 godina
odjavljen
offline
Re: Pisanje knjiga/romana
ris kaže...

Glavna je mašta, ako imaš dobru maštu sve drugo je lako :D.

 Gotovo tri godine nisam shvaćala u čemu je fora, ali sad si me prosvijetlio.

 

P. S. Što ako imam zločestu maštu?

http://informanka.blogspot.hr/
13 godina
offline
Re: Pisanje knjiga/romana
Arendelle kaže...
ris kaže...

Glavna je mašta, ako imaš dobru maštu sve drugo je lako :D.

 Gotovo tri godine nisam shvaćala u čemu je fora, ali sad si me prosvijetlio.

 

P. S. Što ako imam zločestu maštu?

 Ako imaš zločestu maštu, presumpcija je da ćeš izdavanjem romana u koji si je tako spretno pretočila zaraditi zavidnu količinu para. Pretpostavimo da bi takav tvoj krimić mogao postati svojedobnim/svojevremenim bestsellerom. Oboriva presumpcija, ali ipak postojana. Doduše, malo je reć' kako je upuštanje u tako nešto/štogod takvo s takvim "usputnim" ciljem načelno i uvjetno vazda i beziznimno velika lutrija, ali općepoznati je fakt da su neki uspjeli zaraditi čak milijune na tome. Pazi ti to, pa si vidi...

Hvala Bogu koji je ovom forumu podario Arendelle koja nasmijava i uveseljava sve vlastitim postovima; Bože, vrati nam Vladu da nastavi gdje je stao i sreći te zadovoljstvu neće biti kraja :).
Poruka je uređivana zadnji put pet 19.2.2016 2:12 (Caesar et Brutus).
11 godina
offline
Pisanje knjiga/romana

Piše li tko kakav scenarij?

10 godina
offline
Re: Pisanje knjiga/romana

U kom smislu? Kad pogledaš filmove koji se snimaju u posljednje vrijeme, golemi broj njih snimljen je po knjigama, ne po namjenski i smišljeno pisanim scenarijima za film. Onako iz glave, Marsovac, Labirint trilogija, Igre gladi, Me Earl and the Dying Girl, onda hrpa boksačkih filmova koji kao predložak koriste biografiju boksača - Irish Thunder npr., In the Heart of the Sea - preporuka btw, neusporedivo bolja i informativnija knjiga od filma, A Walk in the Woods, tu je i mrski 50 shits of gay...

11 godina
offline
Re: Pisanje knjiga/romana

Ono piše li tko scenarij za bilo kakav film ili seriju, na našem ili nekom drugom jeziku. Ja pišem scenarij za film, žanr triler, no tek sam na početku. Prema nekakvoj zamisli 2/3 radnje će se događati u jednoj sobi.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Pisanje knjiga/romana

Sretno s scenarijem.

 

Ja ne pišem  ali mislim da je to dosta zanimljivo.

 

:)

 

vorpen
Poruka je uređivana zadnji put pet 4.3.2016 18:19 (ris).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Pisanje knjiga/romana

Ako je imaš onda opet moraš imati dobru maštu da je ostvariš.

 

Zločasta mašta je mogli bismo reći, na neki način još uvjek alternativna i zanimljiva naravno ako je dobra mašta uključena u to sve.

 

Sve su uvjek pozitivne i to sve...

 

Dobro je radit alternativu.

 

Nadam se da sam pomogao :).

 

vorpen
Poruka je uređivana zadnji put pet 4.3.2016 18:20 (ris).
13 godina
offline
Re: Pisanje knjiga/romana
ilyaz97 kaže...

Ono piše li tko scenarij za bilo kakav film ili seriju, na našem ili nekom drugom jeziku. Ja pišem scenarij za film, žanr triler, no tek sam na početku. Prema nekakvoj zamisli 2/3 radnje će se događati u jednoj sobi.

 Pogledao film The Room i odma kao piše knjigu...

11 godina
offline
Re: Pisanje knjiga/romana

The Room nisam pogledao, a scenarij radim djelomično po istinitom događaju(znači taj događaj služi kao predložak).

8 godina
protjeran
offline
Re: Pisanje knjiga/romana
ris kaže...

Ako je imaš onda opet moraš imati dobru maštu da je ostvariš.

 

 

 

 Ponekad niti ne treba imati maštu, dovoljno je opisati neki stvari u našem svijetu a koje nadmašuju ljudsku maštu.

 

Naravno, treba do njih doći.

 

I garant da isprva nitko neće skužiti da se radi o stvarnosti a ne o nekoj mašti ljudskoga uma. 

 

Tako je uvijek bilo. Istina o nečemu daleko prelazi ljudske granice, i treba vremena da se to i shvati i prihvati. Ima u povijesti puno primjera za to. Najfantastičnije stvari koje su nekada izgledale isprva kao nemoguće ostvarenje, kasnije su se ostvarile kao moguće. 

 

Tako je i sada. Dapače! 

Poruka je uređivana zadnji put sub 5.3.2016 7:55 (teodor.francic).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Pisanje knjiga/romana
teodor.francic kaže...
ris kaže...

Ako je imaš onda opet moraš imati dobru maštu da je ostvariš.

 

 

 

 Ponekad niti ne treba imati maštu, dovoljno je opisati neki stvari u našem svijetu a koje nadmašuju ljudsku maštu.

 

Naravno, treba do njih doći.

 

I garant da isprva nitko neće skužiti da se radi o stvarnosti a ne o nekoj mašti ljudskoga uma. 

 

Tako je uvijek bilo. Istina o nečemu daleko prelazi ljudske granice, i treba vremena da se to i shvati i prihvati. Ima u povijesti puno primjera za to. Najfantastičnije stvari koje su nekada izgledale isprva kao nemoguće ostvarenje, kasnije su se ostvarile kao moguće. 

 

Tako je i sada. Dapače! 

 Da, ali koliko sam shvatio ti govoriš o drugom tipu mašte, ima ih više vrsta ja sam govorio o  fantazi mašti. Definitivno  svaka je mašta posebna na svoj način.

vorpen
8 godina
protjeran
offline
Re: Pisanje knjiga/romana
ris kaže...

 Da, ali koliko sam shvatio ti govoriš o drugom tipu mašte, ima ih više vrsta ja sam govorio o  fantazi mašti. Definitivno  svaka je mašta posebna na svoj način.

 Pa recimo fantazi mašta se vidi i u filmu "Prometej", koji me je osobno jako razočarao.

 

Mislio sam da će to biti nešto što ću u "dahu" pogledati, kada tamo jako loš scenarij, jako skromna mašta, ja bi to mnogo bolje izmaštao.

 

Ali neki imaju para da svoju maštu prenesu drugima kroz medije mada bila i lošije kvalitete, a neki koji imaju vrhunsku maštu ne, što se tu može. 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 5.3.2016 21:13 (teodor.francic).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Pisanje knjiga/romana
teodor.francic kaže...
ris kaže...

 Da, ali koliko sam shvatio ti govoriš o drugom tipu mašte, ima ih više vrsta ja sam govorio o  fantazi mašti. Definitivno  svaka je mašta posebna na svoj način.

 Pa recimo fantazi mašta se vidi i u filmu "Prometej", koji me je osobno jako razočarao.

 

Mislio sam da će to biti nešto što ću u "dahu" pogledati, kada tamo jako loš scenarij, jako skromna mašta, ja bi to mnogo bolje izmaštao.

 

Ali neki imaju para da svoju maštu prenesu drugima kroz medije mada bila i lošije kvalitete, a neki koji imaju vrhunsku maštu ne, što se tu može. 

 

 

 Dobro ima dobrih filmova s fantazi maštom i nema dobri tako je i s scenarijom, al s ovim drugim bi se definitivno složio stobom, tu je malo problem, ali uvjek se možeš nadati onom da će neko prepoznati tvoje dobro dijelo i tvoj rad.

Vorpen
Poruka je uređivana zadnji put uto 8.3.2016 23:10 (ris).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Pisanje knjiga/romana
Arendelle kaže...
ris kaže...

Glavna je mašta, ako imaš dobru maštu sve drugo je lako :D.

 Gotovo tri godine nisam shvaćala u čemu je fora, ali sad si me prosvijetlio.

 

P. S. Što ako imam zločestu maštu?

 Na  prvu moram biti iskren nisam skužio da je Sarkazam na najjače ali sad sam skužio... Naletio sam na ovaj post jer sam malo zujao po bug forumu pa eto bolje da sam naučio  lekciju.

Chill
8 godina
odjavljen
offline
Re: Pisanje knjiga/romana
ris kaže...

 Na  prvu moram biti iskren nisam skužio da je Sarkazam na najjače ali sad sam skužio... Naletio sam na ovaj post jer sam malo zujao po bug forumu pa eto bolje da sam naučio  lekciju.

 Jednog će dana o mojim poučnim odgovorima napisati knjigu. :)

vocap, bičz?
7 godina
neaktivan
offline
Pisanje knjiga/romana

Znači, pišem knjigu o temi kako napraviti.... i zanima me što je to ISBN, kako mogu tiskati svoju knjigu(živim u Šibeniku)- gledao sam i mislio na ovu TISKARA MALENICA d.o.o. 

 

Zanima me, trebam li ja imati svoju firmu da bih tiskao knjigu, kako bi je promovirao i kojoj nakladničkoj kući(Alfa, Profil - ili neke manje kuće) trebam li imati firmu da bih je predstavio nakladničkoj kući?

 

 

Hvala Unaprijed! :)))

danielB
15 godina
offline
Re: Pisanje knjiga/romana

ne, nego trebaš bit autor, poželjno poznat the-ime.. a firmu, možeš imati, možeš sam sebi iznajmiti npr prostor, stolac, pisaču mašinu i knjižiti troškove.  Honorar, umjetnički honorar, porez i kako ga izbjeći.. :)

odeš, potpišeš, uz tapšanje po ramenu, to je recimo sve što trebaš i što ćeš dobiti..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
offline
Re: Pisanje knjiga/romana
Negdje sam pročitao da u Hrvatskoj više ljudi piše romane nego što čitaju. Mislim wtf?! Btw Bugovci bi trebali obraditi temu objave knjiga u elektroničkom izdanju npr. na Amazonu.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice