Trebam li dozvolu za ovaj revolver?

poruka: 7
|
čitano: 9.802
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
offline
Trebam li dozvolu za ovaj 4mm revolver?
Pozdrav svima,

zanima me da li za ovaj revolver trebam dozvolu:
http://www.njuskalo.hr/zracno-oruzje/revolver-zoraki-r1-4x9-4mm-co2-zracna-oglas-21549520
Prodavač kaže da ne treba,ali je on iz Slovenije.
Revolver je 4mm,i on u oglasu kaže kako je co2/zračni,ali ja na internetu nailazim samo 9mm.
Ovo je kratak video od revolvera ako ikoga zanima:


Trebam li dozvolu ili prijavu MUP-u za taj pištolj?
12 godina
offline
Trebam li dozvolu za ovaj revolver?

Kategorija zračnog ovisi o izlaznoj brzini, tako da prvo saznaj taj podatak

11 godina
offline
Re: Trebam li dozvolu za ovaj revolver?
Checola kaže...

Kategorija zračnog ovisi o izlaznoj brzini, tako da prvo saznaj taj podatak

Izgleda da je to plinski,jer sam tražio po Zoraki-jevoj web stranici i tamo piše ovo:

http://atakarms.com/default.html?bL=sH1&gR=oK&id=102&cat=1&sid=852167886&l=lang1

Za signalni odnosno plašljivac treba dozvola.

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.2.2017 20:19 (Jurassic Park).
10 godina
offline
Re: Trebam li dozvolu za ovaj revolver?

@Jurassic Park

 

To nije "zračni pištolj".

To je, ajmo reći "plinski".

Ak' je kalibar kod plinskog 8mm ili 9mm, mora ići prijava nadležnoj tijelu(pogledaj Zakon o oružju, ovo spada pod C kategoriju oružja).

Ako se radi o 6mm, tzv. negejac kaj su nekada zvali, onda ne treba nikakva prijava.

 

Međutim, koliko vidim po netu, taj se puni kao plinski, a izbacuje "dijabole" kuglice, kako da je zračni. 

Drugim riječima, ispucava kao da je zračni, al' ne radi se o stlačenom zraku, niti o C02, nego ima kao "pravi metak" punjenje sa zrnom.

 

Ako ga svedemo pod kategoriju zračnog, onda se mora prijaviti ako je kalibar veći od 4,5mm, odnosno ako je izlazna paljba na izlazu iz cijevi veća od 200 m/s.

U tvojem slučaju to nije slučaj, iako nemamo podataka za izlaznu brzinu iz cijevi.

 


Nabavi ga, dobro dođe za rekreaciju.

Panzerkampfwagen.Unatoč svemu - Dinamo Zagreb.Leaving or dead, always ahead...
11 godina
offline
Re: Trebam li dozvolu za ovaj revolver?
PzKpfw kaže...

@Jurassic Park

 

To nije "zračni pištolj".

To je, ajmo reći "plinski".

Ak' je kalibar kod plinskog 8mm ili 9mm, mora ići prijava nadležnoj tijelu(pogledaj Zakon o oružju, ovo spada pod C kategoriju oružja).

Ako se radi o 6mm, tzv. negejac kaj su nekada zvali, onda ne treba nikakva prijava.

 

Međutim, koliko vidim po netu, taj se puni kao plinski, a izbacuje "dijabole" kuglice, kako da je zračni. 

Drugim riječima, ispucava kao da je zračni, al' ne radi se o stlačenom zraku, niti o C02, nego ima kao "pravi metak" punjenje sa zrnom.

 

Ako ga svedemo pod kategoriju zračnog, onda se mora prijaviti ako je kalibar veći od 4,5mm, odnosno ako je izlazna paljba na izlazu iz cijevi veća od 200 m/s.

U tvojem slučaju to nije slučaj, iako nemamo podataka za izlaznu brzinu iz cijevi.

 


Nabavi ga, dobro dođe za rekreaciju.

 Bok i hvala na odgovoru.

Malo sam danas gledao i vidim da ispucava streljivo koje se zove ''Flobert''.

Također sam gledao i video na youtube-u i tamo se vidi kako izlazi mali plamen iz cijevi pištolja.

Evo izgled streljiva (ovo je 6mm ja bi uzeo 4mm)

http://www.afg-defense.eu/ammunition-flobert/flobert-ammunition-rws-6mm-me-100pcs-pointed/

Sutra ću još probati nazvati dućan koji prodaje slične pištolje pa ću tamo pitati da mi kažu što točno trebam ili ne trebam da ga nabavim.

 

EDIT:ne znam točnu izlaznu brzinu metka,ali znam da mu je snaga 7,5 Joula a za zračno oružje je 10,5 Joula maksimalno bez prijave.

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 19.2.2017 18:27 (Jurassic Park).
11 godina
offline
Trebam li dozvolu za ovaj revolver?

Evo da javim što sam čuo od policije.
Zvao sam Petrinjsku točnije odjel za oružje.
Tamo mi je gospođa rekla da iskreno ne zna,jer toga nema za kupiti u HR (4mm) i da zovem neku od trgovina poput Hunter & KŽ,što sam i učinio.
Tamo su mi pak rekli da je to ''siva zona'' i da je to oružje bez kategorije,znači nije ni C ni D,nego da ga je i legalno i nelegalno posjedovati.
Mislim ako policija ne zna,tko pobogu zna?

 

EDIT:pitao sam na Oružje HR forumu i tamo su mi rekli da se 4mm flobert tretira kao vatreno oružje.

Poruka je uređivana zadnji put pon 20.2.2017 16:52 (Jurassic Park).
10 godina
offline
Re: Trebam li dozvolu za ovaj revolver?

@Jurassic Park

 

Da je vatreno oružje sa tehničke strane čini se i meni.

Imaš znači metak sa barutnim punjenjem i zrnom koje se pod pritiskom ispaljuje.

Ovaj revolver znači može se svesti pod definiciju iz Zakon o oružju, članak 5. točka 6.(definicija vatrenog oružja).

 

Hm, po tome, to je vatreno oružje, te bi trebao proći cijelu proceduru za nabavku tog oružja.

Po, meni ako baš želiš nabavi si taj revolver, al' pazi gdje se i kako zabavljaš sa njim, te ga nemoj zloupotrijebiti.

Il' uzmi zračni, pa rokaj do mile volje.

 

Ak' ti takav komad oružja treba za nešto drugo, osim za zabavu, hm, nemoj to raditi.

 

EDIT: nego, hvala kaj si javio povratnu informaciju. 

Uživaj i čuvaj se!

 

 

Panzerkampfwagen.Unatoč svemu - Dinamo Zagreb.Leaving or dead, always ahead...
Poruka je uređivana zadnji put pon 20.2.2017 21:02 (PzKpfw).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice