{HOWTO}Kontroliranje ventilatora na GB plocama

poruka: 56
|
čitano: 25.239
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
{HOWTO}Kontroliranje ventilatora na GB plocama

 

Evo jedan mali howto kojeg sam našao na Gigabyte forumu.

Radi  se  o  konfiguriranju  Speedfana  da  kontrolira  brzinu  vrtnje  ventilatora  na  Gigabytovim  plocama.

Kod  mene  radi  bez  greške.

Pa  krenimo:

 

Kao  prvo  skinite  Speedfan  OVDJE.

Oni  su  taj  howto  radili  na  Speedfanu  4,34  beta  37.  Ja  sam  kod  mene  instalirao  betu  44  i  radi  bez  pola  frke.

Da  bi  mogli  betu  skinut  sa  Speedfanove  stranice  morate  se  registrirati.Jednostavno  Speedfan  instalirati  i  kad  ste  skinuli  betu  zamijenite  ju  sa  normalnim  exe  od  speedfana.

 

Kad  pokrenete  Speedfan  prvo  izgleda  prilicno  jadno  i  nerazumljivo:

 

 

VIDI  SLIKU! 

 

 

 

Ali  to  se  srecom  može  promijeniti.Idemo  na  stavku  "Configure".U  stavki  "options"  možemo  promijeniti  jezik.

Sad  možemo  promijeniti  imena  ventilatora  i  temperatura  koje  Speedfan  pokazuje.

Da  bi  se  lakše  snašli  koja  je  koja  temperatura  ili  brzina  ventilatora  koristite  Everest  za  ocitavanje.

Sad  idemo  opet  u  Konfiguraciju  Speedfana.

U  dijelovima  Temperature/ventilatori/naponi  promijenimo  imena  u  željena  imena.Dakle  CPU/NB/.......

 

VIDI  SLIKU! 

 

 

Poslije  toga  jednostavno  sa  "OK"  potvrditi  promjenu.

Sada  to  vec  puno  bolje  izgleda:

 

VIDI  SLIKU! 

 

 

Sad  možemo  ici  na  stvarnu  zadacu  Speedfana(reguliranje  ventilatora)

Za  to  moramo  opet  u  Konfiguraciju  Speedfana  u opciju "Advaced".

Kao  prvo  moramo  podesiti  Chip.Tu  stavite:IT8718F.

Priključci  koje  se  može  regulirati  na  GB  plocama  su  PWM1  i  PWM2  pa  njih  stavite  na  "Softvare  controled"

Da bi Speedfan zapamtio što ste upravo namjestili stavite kvacicu na "Remember it"

Tako  ce  i  poslije  restarta  Windowsa  sve  postavke  biti  kak  ste  ih  namjestili.

 

 

VIDI  SLIKU! 

 

 

Sada  vrte  svi  ventilatori  na  100%  ali  uskoro  cemo  to  promijeniti.

Sada  ovosi  o  vama  kako  želite  regulirati  ventilatore  i  kod  koje  temperature.

Ovisnost  o  temperaturi  namjestite  u  Konfiguraciji  Speedfana  pod  "Temperatures"

 

VIDI  SLIKU! 

 

 

 

Brzinu  vrtnje  pod    "Speeds".Da bi se Ventilatori automatski vrtjeli na postavkama koje ste postavili morate staviti kvacicu na  "Automatically  variated"

 

 

VIDI  SLIKU! 

 

 

Sada  je  skoro  sve  gotovo.

Samo  još  u  prvom  prozoru  Speedfana  stavite  kvacicu  na    "Automatic fan speed"

 

 

VIDI  SLIKU!

 

 

Da  bi  dobili  optimum  na  vrtnji  ventilatora  i  tamperaturama  morate  još  malo  testirati  pošto  svaki  ventilator

ima  razlicitu  brzinu  vrtnje  i  protok  zraka.

Ako  želite  namjestiti  da  jedan  ili  više  ventova  povecavaju  brzinu  vrtnje  zavino  o  temperaturi  možete  to  namjestiti

u  dijelu  "Temperatures".

 

VIDI  SLIKU! 

 

 

Ovaj  howto  je  moj  prijevod  od  Howto-a  sa  Gigabytovog  foruma.

Slike  su  preuzete  sa  tog  howtoa.

Direktan  link  ka  originalu:

 

http://62.109.81.232/cgi-bin/sbb/sbb.cgi?&a=show&forum=1&show=1563&start=375#380 


C2D@3430mhz@1,35V,GA-P35-DS4,2x1gb Geil ultra 800mhz@980mhz@2,2V, Gigabyte radeon HD 3870
Moj PC  
6 0 hvala 9
15 godina
neaktivan
offline
{HOWTO}Kontroliranje ventilatora na GB plocama

Znaci, ja s tim programom mogu povecati brzinu vrtnje na CPU-u i tako dobito bolje hladenje CPU-a????????????????

 

Ne kuzim to.... XD

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
{HOWTO}Kontroliranje ventilatora na GB plocama

Ja imam u biosu postavljeno na automatski i radi ok. Ventilator se prakticki ne vrti kad upalim komp (dok je hladan),  a kasnije ide do 1000 o/min, ovisno o temperaturi.. Temperatura procesora ne prelazi 40°C (Q6600).

 

Problem je sto ova atomatska postavka djeluje na ventilator na grafickoj i to ne radi dobro, ventilator se ne ubrzava pri vecim opterecenjima. Ako iskljucim automatsku postavku, onda ventilator radi na 100% nonstop, a to je razina decibela jednog manjeg mlaznjaka (XFX8800GT). Problem sam rijesio konfiguriranjem RivaTunera, da diže brzinu okretaja nakon određenih razina temperatura. Matična je P35-DS3R.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
{HOWTO}Kontroliranje ventilatora na GB plocama

 Ja imam u opcijama podešeno na SmartGuardian i radi odlično

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
{HOWTO}Kontroliranje ventilatora na GB plocama

Ja imam Ploču Asus P5KPL,..... i sa nje mogu napajati dva kulera...jedan je na grafičkoj a drugi sa strane procesora koji vadi topli zrak van iz kučišta,...e sad mi je problem neće da mi ovaj program očitava brzinu vrtnje na kuleru koji sam nabacio na grafičku dok drugi očitava,...takodje mi ne oćitava brzinu vrtnje kulera sa napojne i temperaturu ambijenta,...dali to mogu kako podesiti da mi i to oćitava.....

Bog i Hrvati Matična Asus P5KPL FSB1333, Procesor Intel Pentium D631 overklokovan na 3800Mhz Cache 2MB, HDD WDAAKS 320Gb 300-SATA 2, Grafička GeForce 8500GT 512MB DX10, Ram Take MS 3Gb na 800Mhz, Sam sklopio za malu lovu a zadovoljava sve moje potrebe...
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
{HOWTO}Kontroliranje ventilatora na GB plocama

probao sam ovaj howto..i jednostavno ne radi u mom slucaju...

 

kako god okrenuo nakon svih koraka...fan-ovi mi vrte na max(1oo%) sto ce bit preko 3000 rpm i kuler na procu mi je uzasno glasan.

 

Naziv matične ploče    Gigabyte 8IPE1000 Series

 

 

Ikakva pomoc?!

 

 

Hvala!

 

 

 

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
{HOWTO}Kontroliranje ventilatora na GB plocama

Nemogu nac taj stari fanspeed na ovom novom sve drukcije pa ako mos dat link od starog:

 

Trebalo bi mi radi venta na procu jer jos dok ne kupim ac7pro...jer ljeto dolazi brzo pa da ga ja dignem kad je mene volja,a ne ovisno o temp.ep35ds3 maticna

E8400@ Oc 4.0 Ghz //9800GTX+ EXO //4 Gb Ram Kingmax (890 Mhz 6-6-6-18) //Gigabyte EP35-DS3//Chieftec Turbo Series 650W //Seagate 500 GB 32 MB Cache
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
{HOWTO}Kontroliranje ventilatora na GB plocama

pls moze odgovor?

E8400@ Oc 4.0 Ghz //9800GTX+ EXO //4 Gb Ram Kingmax (890 Mhz 6-6-6-18) //Gigabyte EP35-DS3//Chieftec Turbo Series 650W //Seagate 500 GB 32 MB Cache
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
{HOWTO}Kontroliranje ventilatora na GB plocama

nemogu ga ni ja naci.

Probaj sam preko googla.Možda ga je netko uppao na rapidshare ili slicno.

Tražio sam ali uvijek mi baca novu verziju

ZLOČESTI MOD NR.1
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: {HOWTO}Kontroliranje ventilatora na GB plocama

da i meni a na ovom novon su postavke skorz drukcije...pa ako bi ti znao preko novog pa preko msn pomoc..

E8400@ Oc 4.0 Ghz //9800GTX+ EXO //4 Gb Ram Kingmax (890 Mhz 6-6-6-18) //Gigabyte EP35-DS3//Chieftec Turbo Series 650W //Seagate 500 GB 32 MB Cache
15 godina
offline
{HOWTO}Kontroliranje ventilatora na GB plocama

Ja danas probao i na mojoj gigabytici radi, sad je sve tiše!

 

Hvala Luxx!

http://www.nfl.com/
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
{HOWTO}Kontroliranje ventilatora na GB plocama

ako mos rec kako na ovom novom ili ako imas stari uploadat--

E8400@ Oc 4.0 Ghz //9800GTX+ EXO //4 Gb Ram Kingmax (890 Mhz 6-6-6-18) //Gigabyte EP35-DS3//Chieftec Turbo Series 650W //Seagate 500 GB 32 MB Cache
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: {HOWTO}Kontroliranje ventilatora na GB plocama
joblack kaže...

ako mos rec kako na ovom novom ili ako imas stari uploadat--

Ako si procitao prvi post znaš da sam i ja sam taj howto pronašao i preveo te isprobao.
Ništa više.
Probaj pa ceš vidjet dal pali ili ne.
Nemože bit da su tu novu verziju toliko promjenili da više ništa nije isto ili se slicno zove.
Probaj pa ceš skužit
ZLOČESTI MOD NR.1
15 godina
offline
RE: {HOWTO}Kontroliranje ventilatora na GB plocama

Skinuo sam novi speed fan i po luxxovim uputama išao, nije se ništa promijenilo.

Skini ga i odi korak po korak. na poslu sam sad pa ti ne mogu točno pogledati postupak.

http://www.nfl.com/
15 godina
neaktivan
offline
{HOWTO}Kontroliranje ventilatora na GB plocama

evo uspija san,ali neznan kako preimenovat imena ventova??

E8400@ Oc 4.0 Ghz //9800GTX+ EXO //4 Gb Ram Kingmax (890 Mhz 6-6-6-18) //Gigabyte EP35-DS3//Chieftec Turbo Series 650W //Seagate 500 GB 32 MB Cache
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: {HOWTO}Kontroliranje ventilatora na GB plocama
joblack kaže...

Nemogu nac taj stari fanspeed na ovom novom sve drukcije pa ako mos dat link od starog:

 

Trebalo bi mi radi venta na procu jer jos dok ne kupim ac7pro...jer ljeto dolazi brzo pa da ga ja dignem kad je mene volja,a ne ovisno o temp.ep35ds3 maticna

 Imaš ovdje za skinuti starije verzije u zelenom pravokutniku s desne strane.
Area-51 m15x
15 godina
neaktivan
offline
RE: {HOWTO}Kontroliranje ventilatora na GB plocama

ma ok je i ovaj,mada bi bilo bolje sa starim,koi god otovirs vodi na fanspeed stranicu i samo novi mos skinit...

E8400@ Oc 4.0 Ghz //9800GTX+ EXO //4 Gb Ram Kingmax (890 Mhz 6-6-6-18) //Gigabyte EP35-DS3//Chieftec Turbo Series 650W //Seagate 500 GB 32 MB Cache
15 godina
neaktivan
offline
{HOWTO}Kontroliranje ventilatora na GB plocama

E LUXX, kako da ja znam koja mi je temperatura od cega??? Everest mi je isteko, dal ima jos koji free program???? Kako ti imas tako puno temperaturi, ja imam punih 3.... hehe

Asus M2N-XE, Asus HD 4550, DDR2 2GB, AMD Athlon 64 X2 5200- 2 X 2,9GHz, HDD 500GB
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: {HOWTO}Kontroliranje ventilatora na GB plocama
Trop kaže...

E LUXX, kako da ja znam koja mi je temperatura od cega??? Everest mi je isteko, dal ima jos koji free program???? Kako ti imas tako puno temperaturi, ja imam punih 3.... hehe

 skini si speed fan....i u opcijama stavi kvačice na sve....
AMD Athlon X2 4000+ 2x2,1 na 2x2,7 4gb ram- DDR2 2GB (2x1GB kit) PC6400 (800MHz) OCZ, Gold XTC, DC kit i DDR2 2x1GB PC6400 (800MHz), A-Data Maticna-Gigabyte-S Series-GA-M720-US3 Grafa-Zotac GeForce 9500GT 512 mb 128 bitna,ddr2
15 godina
neaktivan
offline
{HOWTO}Kontroliranje ventilatora na GB plocama

A kako sada znati koja mi je temperatura od cega??? Everesta nemam jer mi je isteko :( Ima jos kakav free program za nadgledanje temperature????

Asus M2N-XE, Asus HD 4550, DDR2 2GB, AMD Athlon 64 X2 5200- 2 X 2,9GHz, HDD 500GB
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: {HOWTO}Kontroliranje ventilatora na GB plocama
Trop kaže...

A kako sada znati koja mi je temperatura od cega??? Everesta nemam jer mi je isteko :( Ima jos kakav free program za nadgledanje temperature????

 pa pise ti lipo...gpu-grafa,core1 i core 2 ti je proc,hdd-hard diks,itd
AMD Athlon X2 4000+ 2x2,1 na 2x2,7 4gb ram- DDR2 2GB (2x1GB kit) PC6400 (800MHz) OCZ, Gold XTC, DC kit i DDR2 2x1GB PC6400 (800MHz), A-Data Maticna-Gigabyte-S Series-GA-M720-US3 Grafa-Zotac GeForce 9500GT 512 mb 128 bitna,ddr2
15 godina
neaktivan
offline
RE: {HOWTO}Kontroliranje ventilatora na GB plocama
Trop kaže...

A kako sada znati koja mi je temperatura od cega??? Everesta nemam jer mi je isteko :( Ima jos kakav free program za nadgledanje temperature????

 ma ljepo si skini HWMonitor i sve ces ljepo imati....
AMD Athlon X2 4000+ 2x2,1 na 2x2,7 4gb ram- DDR2 2GB (2x1GB kit) PC6400 (800MHz) OCZ, Gold XTC, DC kit i DDR2 2x1GB PC6400 (800MHz), A-Data Maticna-Gigabyte-S Series-GA-M720-US3 Grafa-Zotac GeForce 9500GT 512 mb 128 bitna,ddr2
15 godina
neaktivan
offline
{HOWTO}Kontroliranje ventilatora na GB plocama

Skinuo sam si to.... Fora je, ali ne snalazim se bas najbolje......... Ako mozes pomoc.....

Asus M2N-XE, Asus HD 4550, DDR2 2GB, AMD Athlon 64 X2 5200- 2 X 2,9GHz, HDD 500GB
Poruka je uređivana zadnji put čet 9.4.2009 12:30 (Trop).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: {HOWTO}Kontroliranje ventilatora na GB plocama
Trop kaže...

Skinuo sam si to.... Fora je, ali ne snalazim se bas najbolje......... Ako mozes pomoc.....

 evo ga...
1 1
AMD Athlon X2 4000+ 2x2,1 na 2x2,7 4gb ram- DDR2 2GB (2x1GB kit) PC6400 (800MHz) OCZ, Gold XTC, DC kit i DDR2 2x1GB PC6400 (800MHz), A-Data Maticna-Gigabyte-S Series-GA-M720-US3 Grafa-Zotac GeForce 9500GT 512 mb 128 bitna,ddr2
15 godina
offline
{HOWTO}Kontroliranje ventilatora na GB plocama

Hvala na ovom how-to,sad sam stavio da mi zipang sad vrti stalno na 1000rpm dok je prije regulirao od 600-1000(a na max okretajima necujan tak da bolje hladiSmijeh)Zanima me da li bi hladnjak bio jos i bolji sa ac mx-2 pastom od one skojom se dobije?Ja sam stavio stock pastu al imam jos mx-dvojke za jedanput pa me zanima dal bi bilo hladnije

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
{HOWTO}Kontroliranje ventilatora na GB plocama

da vas pitam, dal trebam vise obracat paznju na temp jezgri ili samog cpu-a, malo sam zbunjen zbog ove slike

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
RE: {HOWTO}Kontroliranje ventilatora na GB plocama
Batista kaže...

da vas pitam, dal trebam vise obracat paznju na temp jezgri ili samog cpu-a, malo sam zbunjen zbog ove slike

Na oboje,pusti ti to miran si dok ne prede 70 stupnjeva

14 godina
neaktivan
offline
{HOWTO}Kontroliranje ventilatora na GB plocama

moze li doci do kakvih problema ako ventilator radi non stop na 100%,dosta je tih i odlicno hladi

grgo
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: {HOWTO}Kontroliranje ventilatora na GB plocama
nazi commander kaže...

moze li doci do kakvih problema ako ventilator radi non stop na 100%,dosta je tih i odlicno hladi

do nikakvih problema ne moze doci u normalnim okolnostima, jedino ce mu se naravno smanjit vijek trajanja

14 godina
neaktivan
offline
{HOWTO}Kontroliranje ventilatora na GB plocama

to sam i pretpostavljao ali nisam bio siguran,smanjio sam na 80% za svaki slucaj,temperature su vrlo dobre

grgo
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice