Vaš audio kutak izdvojena tema

poruka: 11.151
|
čitano: 2.403.301
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
hrka11 kaže...
Filox kaže...

Pa teoretksi, trebao bi moći spojit zvučnike u izlaz za slušalice na TV-u. Možda nije najbolje rješenje za kvalitetu zvuka, ali ionako mi ne djeluje pretjerano audiofilski sustav, pa nije ni važno toliko. S takvim načinom spajanja ostavljaš mogućnost pojačavanja/smanjivanja preko daljinskog od TV-a. Sve što ti treba je običan "jack to chinch" kabel, s tim da se moraju moć odvojit lijevi i desni kabel (crni i crveni) od zvučnika, ako misliš da ti stoje odvojeno. Valjda razumiješ na što mislim.

 

Zvučnike namjesti na malo glasnije, ali nemoj do kraja pojačat, pa smanjuješ i reguliraš dalje na daljinskom od TV-a.

To znam,to mi je jasno tako mi je i na pc-u spojeno,samo sto na njem koristim smanjivac suma prije ulaza u pc i unutar pc-a se nalazi kvalitetnija zvucna...Mislio sam na neko drugo rijesenje,ali posto su aktivni mislim da tu ne ide pojacala i ostale pizdarije.

A nezz,mozda ih prodam pa nabavim pojacalo i neke zvucnike,ali mi se svidja kako zvuce ovi kad na pc-u navijem stvarno su odlicni.Nisam neki ekspert ni nista ali eto kad ih vec imam da ih iskoristim sto bolje mogu.

 

Hmmm... Nikad čuo za smanjivače šuma, ja idem po principu minimalizma, što manje komponenti u sustavu i na putu signalu, to je zvuk bolji. S obzirom na aktivnost ovih KRKova, pojačala ne idu s njima. Može se zato predpojačalo ukomponirati. Pretpostavljam da TV ima i neki audio izlaz, osim slušalica. TAj izlaz, na predpojačalo, pa onda zvučnike u to predpojačalo. Isto tako, danas postoje (iako se ja grozim toga) i moderna pojačala s ugrađenim DAC-om. Siguran sam da ti TV ima DIGITALNI izlaz, optiku vjerojatno. Ako imaš predpojačalo s DAC-om, onda digitalno (optikom) spoji TV i predpojačalo, a dalje zvučnike normalno. Ovde će ti kvaliteta zvuka ovisit o kvaliteti tog predpojačala, bez njega, ako spojiš direktno zvučnike u slušalice, onda ti kvaliteta zvuka ovisi o kvaliteti koju TV daje, odnosno o kvaliteti DAC-a koji je u TV-u.

 

Ako si zadovoljan sa zvukom iz kompa, s tim KRKovima, a nisi zadovoljan sa zvukom koji dobiješ kad ih spojiš na TV, onda je problem lošeg zvuka u TV-u. Mijenjanjem zvučnika nećeš puno dobit, možda čak i izgubiš. Treba u tom lancu (TV-DAC-preamp-amp-speaker) sredit kvalitetniji DAC prvo. DAC i preamp često dolaze skupa u komponenti. Problem može bit ako na kraju svega ispadne da TV mijenja zvuk već u digitalnom dijelu, prije nego prođe DAC i izađe na slušalice ili optiku... Ali to je manje vjerojatno, za pretpostavit je da će zvuk u digitalnom obliku bit nedirnut dok se ne ide pretvorit u analogni signal i onda će ga loš i jeftin DAC chip u TV-u izobličit i uništit, pa dobiješ šum i loš zvuk na kraju.

 

Isto tako možeš probati i malo kvalitetnije kabele (jack to chinch), a i ne vidim zašto smanjivač šuma ne bi mogao bit prebačen s PC-a na TV, ako pomaže...

16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Pojacas TV na najjace i onda podesis jacinu na zvucnicima na najvise sto mozes slusati da te zena-susjed-djeca ne istuku.
Nakon toga smanjis zvuk na tv-u preko daljanskog i tako dalje reguliras glasnocu.

E sad ako bi htio nesto bolje i ako ti TV ima neki digitalni izlaz (opticki-coax) onda mozes uzet neki DAC (npr. FiiO E10k, ima samo coax) koji ima te ulaze pa iz TV-a zvuk u taj DAC pa onda iz tog DAC-a u zvucnike.
Tako mozda dobijes kvalitetniji zvuk i smanjeni šum (ako ga ima).
http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
tajo1960 kaže...
hrka11 kaže...
Filox kaže...

Pa teoretksi, trebao bi moći spojit zvučnike u izlaz za slušalice na TV-u. Možda nije najbolje rješenje za kvalitetu zvuka, ali ionako mi ne djeluje pretjerano audiofilski sustav, pa nije ni važno toliko. S takvim načinom spajanja ostavljaš mogućnost pojačavanja/smanjivanja preko daljinskog od TV-a. Sve što ti treba je običan "jack to chinch" kabel, s tim da se moraju moć odvojit lijevi i desni kabel (crni i crveni) od zvučnika, ako misliš da ti stoje odvojeno. Valjda razumiješ na što mislim.

Zvučnike namjesti na malo glasnije, ali nemoj do kraja pojačat, pa smanjuješ i reguliraš dalje na daljinskom od TV-a.

To znam,to mi je jasno tako mi je i na pc-u spojeno,samo sto na njem koristim smanjivac suma prije ulaza u pc i unutar pc-a se nalazi kvalitetnija zvucna...Mislio sam na neko drugo rijesenje,ali posto su aktivni mislim da tu ne ide pojacala i ostale pizdarije.

A nezz,mozda ih prodam pa nabavim pojacalo i neke zvucnike,ali mi se svidja kako zvuce ovi kad na pc-u navijem stvarno su odlicni.Nisam neki ekspert ni nista ali eto kad ih vec imam da ih iskoristim sto bolje mogu.

Imaš 2-3 stranice prije moj opis malog Neoteck DAC-a koji sam kupio prije nekog vremena; uzmi to, spoji tv izlaz TosLink optičkim kabelom na njega, po 1 RCA / činč kabel iz njega (DACa) u svaki Krk i riješio si problem na nabolji i elegantniji nači za 20-ak USD. DAC radi odlično, samo ti treba i napajanje / ispravljač za njega 5v/3A microUSB kojih isto imaš na ebayu koliko te volja. Shvatio? Da skratimo sva moguća lutanja i dvojbe. KLONI se izlaza za slušalice i spajanja zvučnika na to... to NIJE predviđeno za zvučnike, nego ZA SLUŠALICE.

 

 

Eto, odličan prijedlog za fini mali DAC. Ako te veseli, pripazi da ti DAC ima daljinski, da se ne moraš dizati iz kreveta/fotelje...

Moj PC  
1 0 hvala 1
10 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
tajo1960 kaže...

Imaš 2-3 stranice prije moj opis malog Neoteck 24/192 DAC-a koji sam kupio prije nekog vremena; uzmi to, spoji tv izlaz TosLink optičkim kabelom na njega, po 1 RCA / činč kabel iz njega (DACa) u svaki Krk i riješio si problem na nabolji i elegantniji nači za 20-ak USD. DAC radi odlično, samo ti treba i napajanje / ispravljač za njega 5V/3A microUSB kojih isto imaš na ebayu koliko te volja. Shvatio? Da skratimo sva moguća lutanja i dvojbe. KLONI se izlaza za slušalice i spajanja zvučnika na to... to NIJE predviđeno za zvučnike, nego ZA SLUŠALICE. EDIT: Na 10-toj strani forum grupe.

Sony bravia je tv,ima opticki izlaz.

E to me i zanimalo,sto zgodnije,a kvalitetnije rijesit problem.Predpostavio sam da ce ici na dac ali da ne lutam bolje provjerit.

Ovaj punjac sto spominjes mogao bi neki od ovih noviji punjaca za mobitel?

Origin_Steam: hrka11
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
tajo1960 kaže...
hrka11 kaže...
tajo1960 kaže...

Imaš 2-3 stranice prije moj opis malog Neoteck 24/192 DAC-a koji sam kupio prije nekog vremena; uzmi to, spoji tv izlaz TosLink optičkim kabelom na njega, po 1 RCA / činč kabel iz njega (DACa) u svaki Krk i riješio si problem na nabolji i elegantniji nači za 20-ak USD. DAC radi odlično, samo ti treba i napajanje / ispravljač za njega 5V/3A microUSB kojih isto imaš na ebayu koliko te volja. Shvatio? Da skratimo sva moguća lutanja i dvojbe. KLONI se izlaza za slušalice i spajanja zvučnika na to... to NIJE predviđeno za zvučnike, nego ZA SLUŠALICE. EDIT: Na 10-toj strani forum grupe.

Sony bravia je tv,ima opticki izlaz.

E to me i zanimalo,sto zgodnije,a kvalitetnije rijesit problem.Predpostavio sam da ce ici na dac ali da ne lutam bolje provjerit.

Ovaj punjac sto spominjes mogao bi neki od ovih noviji punjaca za mobitel?

Da, kratko i jasno - DA! Samo, ipak, upozorenje: Gledaj da ima min. 2 A snagu. Sebi sam uzeo 2 komada 3-Amperski, jer je bila prilika kad sam kupovao (sa slobodnim punim i tablet i 2 mobitela). Dakle, USB je po standardu 5 Volta napona, a Ampera nikad previše :-) 2-2,4-3-4... koliko imaš, samo nemoj manje od 2A!

 

Ili neka kupi DAC koji dolazi s punjačem...   :)

Live long and prosper.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Vaš audio kutak

Imas i ovu opciju (nije najkvalitetnija) DAC-a za 100kn...

 

https://www.njuskalo.hr/audio-ostalo/dac-digitalno-analogni-konverter-oglas-27713715

 

...ali prijedlog od tajo1960 je bolji i kvalitetniji

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Poruka je uređivana zadnji put pon 25.3.2019 17:31 (djigibao).
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Vaš audio kutak

Ja prodajem isti za 50kn ako se netko odluči, zg. :D Nije bio loš dok mi nije uletio A/V decoder neki sa dobrim DAC-om unutra. Ali poslušaj koelge zbilja, ulaz za slušalice iz TV-a je meni bio katastrofa, toliko šuma i svega nije baš ugodno bilo. (baš me zanima jel isto sa ulazom na PC-u ili laptopu)?

10 godina
offline
Vaš audio kutak

Razlog koji sam i pitao ovdje je jer me zanimalo koja je druga opcija osim onog izlaza za slusalice,to mi je zadnja opcija.

A narucit cu ovakvo nesto i eto...a frende uzeo bi ti ha ja odma,ali sam u hercegovini ti u zg.

Steta mi je da stoje ovakvi zvucnici sa strane,a bas sam ih slabo koristio,jer taman kad sma ubacio zvucnu drugu u kom i sve sastavio,bas sam tada presto palit pc.

Danas citam temu i padne mi na pamet kako da skombiniram tv i njih,da opet koliko toliko bude kvalitetno rijesenje jer to za slusalice ne dolazi u obzir.

Origin_Steam: hrka11
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Filox kaže...

.. ali ionako mi ne djeluje pretjerano audiofilski sustav...

 krk rokit monitori su bolji od pola audiofilskih sustava tu, 5" bi trebale bit ok za near field. 8" su ok, možda malo pre jaki na basu, mjerenja nemam nažalost..

najbolja opcija bi bila dac s balansiranim izlazom a optičkim/hdmi ulazom al ne vidim po internetima neko jeftino/razumno rješenje pa ti je najbolje šta ti je kolega đigibao preporući onaj dac s njuškala jer ionako s tv-a signal je kompresija pa nema neke sreće bez obzira šta uštekaš.

13 godina
offline
Vaš audio kutak

Da stavim svoj setup,

 

Onkyo A-9010

Topping D10

Dali Spektor 2

Sennheiser HD650

 

Kak sam podstanar prvo mislio uzeti neke aktivne tipa Edifier u paru sa HD650 ali nisam imao mira i uzeo ovo dvoje, zasad se susjed ne žali :)

Nije baš idealno za desktop, bolje ih smjestit zasad ne mogu, al nema veze, jako zadovoljan zvukom. 

 

 

Moj PC  
11 0 hvala 4
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Filox kaže...

Poštovanje,

 

evo i moj prvi post u ovoj temi... Već godinama se smatram audiofilom, pa da kažem i ja par pametnih, valjda. Slike sustava ću postavit kad dođem kući i poslikam, na žalost preselio sam, pa je prostor kompletno neadekvatan, ali šta je tu je...

 

Zvučnici su Mission 773, samostojeći.

Pojačalo je vintage Japan - Hitachi HMA-8500 iz 1984. Dual mono, 100W, AB klasa, MOSFET...

Predpojačalo (trenutno na refreshanju) - Onkyo P-303 - Ultimate Stereophonic Preamplifier - prvi uređaj iz iznimno cijenjene Integra serije uređaja, jedan od najboljih uređaja što je Onkyo ikad napravio, posebno kvalitetna phono sekcija.

Pretpojačalo koje trenutno koristim je fino malo pasivno, transformatorsko predpojačalo, ručni rad iz Hrvatske

Za sada koristim integriranu karticu na Asus Z97-A, ali ću uskoro izbacit digitalni signal na kvalitetni DAC.

Zvučnički kabeli su mi neki jeftini bi-wire, čekam prave Kimber Cable

Interkonekti su za sada jeftiniji Audioquest za pojačalo i predpojačalo, ali kad Onkyo bude gotov, imat će ručno pletene kabele direktno zalemljene na ploču.

Za kraj - stabilizator struje STRAAD Condicio 2.5KW, ručni rad iz Hrvatske, najskuplja komponenta koju imam.   :)

 

Pitanje...

 

Imaju li ASIO driveri ikakve veze s digitalnim izlazom? Ako koristim digitalni izlaz, jeli ASIO išta znače onda?

 

 

Evo i slike za trenutni sustav...



 

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put uto 26.3.2019 8:50 (Filox).
10 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
dabar_solta_V2 kaže...
Filox kaže...

.. ali ionako mi ne djeluje pretjerano audiofilski sustav...

 krk rokit monitori su bolji od pola audiofilskih sustava tu, 5" bi trebale bit ok za near field. 8" su ok, možda malo pre jaki na basu, mjerenja nemam nažalost..

najbolja opcija bi bila dac s balansiranim izlazom a optičkim/hdmi ulazom al ne vidim po internetima neko jeftino/razumno rješenje pa ti je najbolje šta ti je kolega đigibao preporući onaj dac s njuškala jer ionako s tv-a signal je kompresija pa nema neke sreće bez obzira šta uštekaš.

To sam bas procitao na dosta foruma,bas ih hvale.

Koliko sam primjetio po youtube-u na snimkam iz studija profesionalni bar jedan par se u skoro svakom studiju nalaze,onda sam vidio cijenu kontam nisu pretjerano skupi,a dobri su.

MA bas tako cu i napravit kako je kolega naveo,hvala svakako svima.

Origin_Steam: hrka11
14 godina
offline
Re: Pitanje sjedalice, položaja, udaljenosti

Kutna garnitura, visine do pola leđa da ne smeta ušima, sjedeći položaj, udaljenost cca 3.5metara od svakog zvučnika, iza glave 20cm do zida, kad dođe materijal za zadnje absorbere bude 15cm od zida iz glave, visina ušisju = visina visokotonaca, dnevni boravak, krvna grupa B+ :)

 
2 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Vaš audio kutak
Fotelja bez uzglavlja na cca sredini prostorije, zid iza leda je na oko 2 metra, zvucnici u razmaku od 2 metra i metar i pol od glave. To je bas kad imam slusaonicu onda namjestim tak jer je to sweet spot prostorije u trenutnom razmjestaju.

Uskoro se planira redizajn pa cemo vidjet. Jel netko probao fotelju s uzglavljem i bez da veli onak u sturo kakva je razlika?
------ Battlelog ~ UrbanFsk ------
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Vaš audio kutak

Imam nekakvu foteljicu u koju se zavalim kada izvučem zvučnike i bacim se u ozbiljnije preslušavanje, laptop sa strane i deezer hifi pretplata. 

 

Inače, trebam preporuko za nekakav USB dac, ništa preskupo, gledao sam topping d10 pa ako imate kakvu drugu preporuku, slobodno (rabljeno isto)

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Pitanje sjedalice, položaja, udaljenosti
tajo1960 kaže...

Kolege audiofili, glazboljupci, svi koji sjedite ili na bilo koji drugi način boravite ispred svojih audio aređaja u tzv. "hot spot"-u između / ispred svojih pažljivo razmještenih zvučnika i predano slušate glazbu u svrhu uživanja i ugodnog audio ugođaja preko bubnjića, pluća i bubrega, koje i kakve sjedalice, sjedišta koristite u navedenim okolnostima u vremenu dok sklopljenih očiju upijate note vama omiljenih skladbi?

 

Sjedite li na običnoj drvenoj stolici? Na malom pecaroškom tronošcu? Na krpenoj fotelji? Na kožnoj fotelji? Taburetu? Na kakvom dvosjedu, na trosjedu sjedite ili ste ipak izvaljeni u "poslije ručka" položaj, pa hot spot više nema svoj značaj i smisao? Ili ste čak negdje posve po strani fokusa dolaska glazbenog udara, pa opet hot spot nema smisla ni spominjati... Gdje ste? U kojem položaju i na ćemu? Na kojoj visini, na kojoj udaljenosti od linije zvučnika, na kojoj udaljenosti od samih zvučnika? Koliko prostora imate iza sebe, iza leđa, iza glave?

 

Baš me zanimaju iskustva i načini primjene "kako, u kojem položaju slušam glazbu"... bit će zgodno pročitati.

 

EDIT:

Osobno koristim veliku štof fotelju sa visokim uzglavljem (sjedim u ravnini visokotonskih zvučničkih jedinica zvučnika), zvučnici su  (mjereno) međusobro, jedan od drugog, razmaknuti 250 cm, a moja uha su na 320 cm od svakog zvučnika. Iza glave, iza fotelje, imam još cca 100-110 cm prostora do stražnjeg zida (bitno za zvuk).

 

Velika kožna fotelja, preko glave visoka. Nekad bila udobna, sad mi ubija vrat i ledja, a i previsoka je, pa mi "hvata" zvuk, dok su mi uši (glava) poviše visokotonaca, pa nisam u centru. To je sljedeće što sebi mijenjam u sustavu, jednu pravu ergonomsku stolicu/fotelju. Na žalost, u ovom stanu se ne mogu zamarat s udaljenostima od zidova, jer mi je takva soba, mala i skučena, ali jednog dana ću i ja imati pravu prostoriju za sustav...   :)

Live long and prosper.
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Sale_ds kaže...
Fotelja bez uzglavlja na cca sredini prostorije, zid iza leda je na oko 2 metra, zvucnici u razmaku od 2 metra i metar i pol od glave. To je bas kad imam slusaonicu onda namjestim tak jer je to sweet spot prostorije u trenutnom razmjestaju.

Uskoro se planira redizajn pa cemo vidjet. Jel netko probao fotelju s uzglavljem i bez da veli onak u sturo kakva je razlika?

 

Mislim da bi za čisti zvuk trebala bit fotelja bez uzglavlja. Ja imam visoku, preko glave, pa mi čini veliku razliku ako naslonim glavu ili ako je malo odmaknem. Ovako visoko uzglavlje baš hvata zvuk, ko da imaš ogromne uši.  :)  Možda nije loše, jače se čuje, ali nekako mislim da kod uređivanja prostora za čistu audio sliku ne bi trebalo imat visoko uzglavlje. Zvuk treba ispunit sobu, bez tih bliskih površina. Postoje cijeli izračuni oko udaljenosti zvučnika od stražnjeg zida, od bočnih zidova, a treba vodit računa i o zidu koji se nalazi iza leđa. Uz to sve, visoko uzglavlje se nikako ne uklapa u priču.

 

Znači, meni je razlika ovisno o tome naslonim li glavu ili je odmaknem od naslona. Razlika je solidno primjetna i najviše se primjeti kad se nasloni glava. Nisam puno ispitivao, jer znam da ne bi trebao imat ovakvu fotelju. Lako to možeš sam provjerit, slušaj muziku normalno, a onda stavi iza glave veliki jastuk, bilježnicu, nešto da ti simulira visoki naslon i nasloni glavu na taj "naslon". Trebao bi odmah primjetiti razliku, kao i kad stavis ruke na usi, ali ne da ih zaklopiš, nego da glumiš majmuna s velikim ušima. Isti efekt.

 

Ovako nekako:   Može i bez jezika.

 

:)

 

 

Live long and prosper.
5 godina
offline
Re: Pitanje sjedalice, položaja, udaljenosti
tajo1960 kaže...

Kolege audiofili, glazboljupci, svi koji sjedite ili na bilo koji drugi način boravite ispred svojih audio aređaja u tzv. "hot spot"-u između / ispred svojih pažljivo razmještenih zvučnika i predano slušate glazbu u svrhu uživanja i ugodnog audio ugođaja preko bubnjića, pluća i bubrega, koje i kakve sjedalice, sjedišta koristite u navedenim okolnostima u vremenu dok sklopljenih očiju upijate note vama omiljenih skladbi?

 

Sjedite li na običnoj drvenoj stolici? Na malom pecaroškom tronošcu? Na krpenoj fotelji? Na kožnoj fotelji? Taburetu? Na kakvom dvosjedu, na trosjedu sjedite ili ste ipak izvaljeni u "poslije ručka" položaj, pa hot spot više nema svoj značaj i smisao? Ili ste čak negdje posve po strani fokusa dolaska glazbenog udara, pa opet hot spot nema smisla ni spominjati... Gdje ste? U kojem položaju i na ćemu? Na kojoj visini, na kojoj udaljenosti od linije zvučnika, na kojoj udaljenosti od samih zvučnika? Koliko prostora imate iza sebe, iza leđa, iza glave?

 

Baš me zanimaju iskustva i načini primjene "kako, u kojem položaju slušam glazbu"... bit će zgodno pročitati.

 

EDIT:

Osobno koristim veliku štof fotelju sa visokim uzglavljem (sjedim u ravnini visokotonskih zvučničkih jedinica zvučnika), zvučnici su  (mjereno) međusobro, jedan od drugog, razmaknuti 250 cm, a moja uha su na 320 cm od svakog zvučnika. Iza glave, iza fotelje, imam još cca 100-110 cm prostora do stražnjeg zida (bitno za zvuk).

 

E a sad jedno pitanje vezano za ovo... Fotelja koju imam je dosta niska, ako gledam gdje mi dupe sjedi u odnosu na pod, ne mislim sad na visoki naslon. Doma koristim Mission 773 samostojeće zvučnike, ali su u biti dosta niski. Teško ću naći fotelju da mi glava bude u razini visokotonca, a da ne sjedim praktički na podu. Postoje li neki mali stalci za povisiti samostojeće zvučnike? Meni bi trebalo za 10-20 cm možda podignit zvučnike. Znači ne klasični stalak za zvučnike. Samostojeći zvučnici bi trebali biti samostojeći, bez stalka...  :)  Zvučnici su visoki oko 85-90 cm, sa svojim šiljcima.

Live long and prosper.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Pitanje sjedalice, položaja, udaljenosti

..a da kupis npr. ovakve nogice (KLIK) pa onda na njih neki deblji komad drva ili neceg kvalitetnog (od par cm) i onda imas povisenje od oko 10cm...naravno ovo je jeftina varijanta...

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Poruka je uređivana zadnji put uto 26.3.2019 12:53 (djigibao).
5 godina
offline
Re: Pitanje sjedalice, položaja, udaljenosti
tajo1960 kaže...
Filox kaže...

E a sad jedno pitanje vezano za ovo... Fotelja koju imam je dosta niska, ako gledam gdje mi dupe sjedi u odnosu na pod, ne mislim sad na visoki naslon. Doma koristim Mission 773 samostojeće zvučnike, ali su u biti dosta niski. Teško ću naći fotelju da mi glava bude u razini visokotonca, a da ne sjedim praktički na podu. Postoje li neki mali stalci za povisiti samostojeće zvučnike? Meni bi trebalo za 10-20 cm možda podignit zvučnike. Znači ne klasični stalak za zvučnike. Samostojeći zvučnici bi trebali biti samostojeći, bez stalka...  :)  Zvučnici su visoki oko 85-90 cm, sa svojim šiljcima.

Izbetoniraj si sam (i ja sam svojedobno betonirao za neke prošle kutije), malo armature, malo sipine, malo cementa, klinker pločice bile izvana, a ujedno i kao "šaling) i da vidiš... sve se da napraviti po mjeri... ili, odeš do kakvog lokalnog klesara i od mramora ti izreže 5 cm podložak ili slijepiš 2 od 5 cm ili već koliko trebaš, kako ti paše. Daš lokalnom tokaru da ti istokari prokrom (inox) šiljke nao šiljke, nogice, nalijepiš ih odozdola na mramore i peglaj...

 Mramor? Kamen je definitivno najgori od svih materijala na svijetu za radit stalke za ikakve audio komponente. Previše "zvoni", za stalke se koriste što neutralniji materijali, a staklo vam je najneutralniji materijal na svijetu, zato su sve vrhunske police i stalci u kombinaciji sa debelim staklom. A nemam gdje nabavit debelu staklenu kocku...   :)

 

Ali dobro, znači nisam jedini kojemu nedostaje visine za već visoke zvučnike... Neki prokrom bi mogao probat napravit...

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put uto 26.3.2019 12:58 (Filox).
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Pitanje sjedalice, položaja, udaljenosti
tajo1960 kaže...
Filox kaže...
tajo1960 kaže...

Izbetoniraj si sam (i ja sam svojedobno betonirao za neke prošle kutije), malo armature, malo sipine, malo cementa, klinker pločice bile izvana, a ujedno i kao "šaling) i da vidiš... sve se da napraviti po mjeri... ili, odeš do kakvog lokalnog klesara i od mramora ti izreže 5 cm podložak ili slijepiš 2 od 5 cm ili već koliko trebaš, kako ti paše. Daš lokalnom tokaru da ti istokari prokrom (inox) šiljke nao šiljke, nogice, nalijepiš ih odozdola na mramore i peglaj...

 Mramor? Kamen je definitivno najgori od svih materijala na svijetu za radit stalke za ikakve audio komponente. Previše "zvoni", za stalke se koriste što neutralniji materijali, a staklo vam je najneutralniji materijal na svijetu, zato su sve vrhunske police i stalci u kombinaciji sa debelim staklom. A nemam gdje nabavit debelu staklenu kocku...   :)

 

Ali dobro, znači nisam jedini kojemu nedostaje visine za već visoke zvučnike... Neki prokrom bi mogao probat napravit...

Nemaš inovativnih, a ni prvih realnih iskustava sa izradom nekih podložaka za komponente ili zvučnike.

 

O kojem kamenu govoriš kad spominješ loše? Kamen ili mramor? Na koji točno misliš? Kamen može biti i obični silikatni bijeli oblutak, a mramor je mramor, samo opet postoje razne vrste specifične gustoće mamora (nisu svi isti), a i 2 osnovne grupe koje se danas kupuju (i koriste) - mljeveni mramor koji se uzima kao što se uzima iverica ploča, dakle, od komadića mljevenog mramora, koji se industrijski radi i reže i oblikuje, i mramor - kamene ploče iz komada, pa ti kamenorezac / klesar "izvadi" iz cijele ploče komad koji ti treba (skuplja varijanta, kao i drvena daska iz komada drveta, a ne lijepljeni komadići). Mramor je, btw, uz neke sintetičke materijale najbolji za podloške jer baš on ima neutralan karakter. Granit guši zvuk, zvuk postaje tamnog karaktera, dok staklo, naprotiv zvoni. Govorim iz svog i puno iskustava drugih.

 

Staklo trpaju u sve police, jer je široko dostupno i estetski nezahtjevno, a i oku ugodnije jer je neutralnije za vidjeti. U biti, tko bi u kakvom salonu (osim pravih znalaca) kupio policu sa mramornim pločama? Malo tko, jer 99% ljudi gleda estetiku, a ne funkciju i to se prodaje. Još ako je ljepša polovica prisutna, može se čuti "Joj, pa nećemo valjda kupiti ovo, kao nadgrobne ploče od mramora". To je stvarnost. Staklo se prodaje, a mramor je bolji!

 

Prave, efikasne podloške ljudi rade sebi sami, jer znaju što im treba i što se kako ponaša. Onaj tko zna neće trčati u prvu trgovinu po staklenu kocku, neće sigurno.

Osobno sam radio podloške / ploče od betonske sipine 3-5mm granulacije (na slici 1 za dio hi-fi setupa), sa jakim cementom, pa sa ručno krojenom i savijenom varenom armaturom iznutra... primjer kako sam imao nekada... svaka je ploča 25 kg mase i NE zvoni, ne zvoni sigurno, jer nema teorije da zvoni. Noge su iz komada zavarene za armaturu, a spojne vertikalne željezne ploče, "flahajzni" 10 x 1 cm varene prokrom elektrodama za dio flahajzna iznutra u bloku, sve izvedeno bez 1 mm odstupanja; ravno, masivno, rigidno, ne zvečeče, akustički mrtvo 100% ... i, kao spojeno, gotovo, je preko 52 kg mase. Samo 2 etažna, dakle - 2-pločna polica.

 

Ispod (bivših) zvučnika isto od sipine, isti princip, 3x pečene iste klinker podne pločice (teške, guste, masivne) su bile šalung i gornja strana stalka, a stranice kasnije pregletao u bijelo, od dolje šiljci sa navarenim "matica" dijelom na 3 točke... sve se da napraviti po točnoj mjeri kako treba. I ništa ne zvoni :-)

 

 

Dobro izgledaju te ploče od betona i armature. Ja imam kuću na Braču, a kako smo tamo svi od kamena i imam kamenolom u mjestu, mogu birat kakav i koliki kameni blok mi treba. To sam prije 20 godina promislio kad sam mislio napravit sebi sve od kamena ili mramora. Onda su mi se svi koje sam to pitao smijali i pojasnili da se kamen ne koristi. Tvoja armirana betonska konstrukcija možda je neutralna, ali čista kamena ploča nije sigurno. Svak tko radi s kamenom, zna kako kamen lijepo zvuči, pa po tom zvuku kamena se i vade blokovi u kamenolomu. Ne znam odakle ti informacija da staklo nije neutralno, kad je staklo 100% najneutralniji element. Na slici mog sustava možeš vidit pasivno predpojačalo, koje na vrhu ima debelu staklenu ploču, a unutrašnjost je ispiunjena velikim brojem franja (špekula, pikula...) raznih veličina, sve detaljno matematički izračunato da idealno popuni prostor. Razlog tog stakla unutra i vanka je uklanjanje rezonentne frekvencije uređaja, odnosno, staklo "kupi" i eleminira takve rezonancije. Iz istog razloga se uređaji postavljaju na šiljke, zbog što manje rezoniranja, vibriranja. Ove stvari su me učili konstruktori zvučničkih kutija i konstruktor onog predpojačala, pa nekako vjerujem starijim i iskusnijim ljudima koji to proizvode cijeli život i napisali su knjige o audio uređajima... Trust you me.

 

Rondo police (domaći proizvođač) koristi metal punjen kvarcnim pijeskom i medijapan ploče, npr. Drvo je isto vrhunski materijal, ali svako drvo ima drugačiji zvuk. 

 

Problem sa zvukom je oduvijek bila subjektivnost slušatelja, pa možda nekome stvarno bolje zvuči staklo, a nekome mramor, a nekome drvo... U teoriji, gledajuči fizička svojstva i brojeve, situacija govori drugačije. Ali subjektivnost je subjektivnost, bez obzira na brojeve.

 

 

P.S.

 

Baš čitam po audiofilskim forumima o policama. Stvarno, dosta ljudi se kloni stakla i govore da "zvoni", ali nije sve tako jednostavno. Debelo staklo je ogromna razlika od tankog stakla... Idem još malo čitat, nikad dosta znanja. Mislim da ću se ja držat drva, drvo je prvo!  :)

 

Najbitnije od svega je način na koji je ploča (od kojeg god materijala već bila) učvršćena s ostatkom police. Izgleda da staklo može bit grozno ako se loše spoji. 

 

P.P.S.

 

Bah! Evo na brzinu se obrazovah. Kao što sam i rekao, kamen, mramor, granit, to je sve užasno, ljudi se groze toga. Neki, jasno, uvjeravaju da im je baš granit najbolji. Slična stvar i sa staklom, ali kod stakla veliku ulogu igra debljina ploče. Izgleda da sam bio u krivu i da staklo nije dobro za zvučnike, ali zna bit dobro za komponente. Npr, ovo predpojačalo u mene stoji na knjizi, jer ima 10 kg i 3 oštra šiljka, pa bi mi uništilo svaki namještaj. U originalu dolazi s debelim specijalnim staklenim postoljem i uvjerava me vlasnik da ću tek s tim čut pravi puni zvuk. 

 

I sad šta, moram sjedit doma i isprobavat danima razne podloge? Užas živi, mrzim te detaljne slušne testove, hoću univerzalno rješenje!  

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put uto 26.3.2019 14:48 (Filox).
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Vaš audio kutak

Bez ikakve zamjere, čitam sve to pa me zanima dali iskreno čujete baš takvu ludu razliku između kamena/drveta/stakla, jer to su takve mizerno malene razlike da moraš imati takve uši da im šišmiš zavidi da čuješ razliku. Ja osobno ne, nažalost nisam audiofil ali samo zbog financijske strane, jer svaka malo kvalitetnija stvar košta kao 2 bubrega :)

 

Isto tako čitam i za kabele na raznim forumima, dok se jedna strana audiofila kune kako čuje lude razlike između kabela od 50 ojra i onoga od 300 ojra, drugi isto tako govore da je to obično preseravanje i da je jedini razlog zašto ih se kupuje je "zato što mogu".

 

Iskreno me zanima vaše subjektivno mišljenje bez ikakve osude ili napadanja, jer da imam 10t ojra plače najvjerovatnije bi i ja kupovao kabele od 300 ojra i više i ponavalja mantru drugih kako "naravno da se čuje razlika"

 

Moj PC  
3 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Pitanje sjedalice, položaja, udaljenosti
Filox kaže...
 ovo predpojačalo..... U originalu dolazi s debelim specijalnim staklenim postoljem i uvjerava me vlasnik da ću tek s tim čut pravi puni zvuk. 

 

....

 pitaj ga jel zaboravia popit tablete.

 

edit:nikonja svi kabeli su razlićiti al razlike su toliko male da ih je ćesto problem i izmjerit direktno a kamoli ćut preko zvućnika koji bitno i oćito mjenjaju signal, malo kompliciranije je sa zvućnićkim kabelima ali tu se više stvar vrti oko otpora po metru nego oko kapaciteta/induktiviteta po metru ko kod interkonekta. u svakom slućaju ne zamaraj se bolje gledaj da su dobri konektori.

interkonekti s chinchevima ako su skuplji od 150kn za par metara su prevara, isto tako i zvućnićki. 75oma koaksijalac od antene ima bolja mjerenja od svega šta sam proba, a za pasivne zvućnike ako je duži kabel osobno koristim strujni s dodatnom izolacijom 4x2.5mm paralelno(ne u X pa paralelno nego ljeva strana desna strana) spojen u speakone i to mi je dovoljno na nekih 8m kabela za 600w peak bez nekog problema.

Poruka je uređivana zadnji put uto 26.3.2019 17:02 (dabar_solta_V2).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Vaš audio kutak
Djabe meni staklo kad je fotelja stara i skripi xD...
------ Battlelog ~ UrbanFsk ------
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Vaš audio kutak

Htio sam kupiti Onkyo C-N7050B dakle nešto standardnih 43cm širine kao linijsku komponentu, da zamijeni moj stari Marantz CD-63 mk2 K.I.sig... i doda neke moderne opcije. Naravno, jer sam ja to poželio - nema više. Pa sam razgledao Yamahe, Denone, Pioneer, Marantz i Teac koji je kao eto opcija tog gore.(ezoterični media playeri koji nisu standardnog 43cm formata me ne zanimaju)  Uglavnom, ili su okljaštreni bez nekih modernih opcija (wireless bluetooth i sl.) ili ih više nema. I tako za neki sacd imam pioneer brplayer, pa možda sam mogao i full bez cd drivea ali glupi Samsung tv se voli upaliti izazvan hdmi kablom kad pokrenem br player što me nervira. Popi*dio sam i naručio ovog "auna" no namera (da - google i facebook su nanjušili moj interes pa nudili to kao ponudu u facebooku.) Da budem iskren, najviše me brinulo što osim nepoznatog imena i što pored njega nude svakakvu bižuteriju i košta premalo. No dobro. Da ne duljim, stiglo to, uštekao, i skroz sam zadovoljan stvarčicom. Internet radio, dab+ radio, fm radio, wifi, mrežni, usb s dovoljno struje i za hard disk, audio i digitalni ulazi (+ naravno izlazi), lovi nas server, shera po kući kao da je i sam media centar, skroz ok. Da... nije neki hi-fi, ali je još uvijek daleko bolje nego slušanje na kompu ili fakin earbud slušalicama mobitela.

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
Moj PC  
2 0 hvala 1
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
nikonja kaže...

Bez ikakve zamjere, čitam sve to pa me zanima dali iskreno čujete baš takvu ludu razliku između kamena/drveta/stakla, jer to su takve mizerno malene razlike da moraš imati takve uši da im šišmiš zavidi da čuješ razliku. Ja osobno ne, nažalost nisam audiofil ali samo zbog financijske strane, jer svaka malo kvalitetnija stvar košta kao 2 bubrega :)

 

Isto tako čitam i za kabele na raznim forumima, dok se jedna strana audiofila kune kako čuje lude razlike između kabela od 50 ojra i onoga od 300 ojra, drugi isto tako govore da je to obično preseravanje i da je jedini razlog zašto ih se kupuje je "zato što mogu".

 

Iskreno me zanima vaše subjektivno mišljenje bez ikakve osude ili napadanja, jer da imam 10t ojra plače najvjerovatnije bi i ja kupovao kabele od 300 ojra i više i ponavalja mantru drugih kako "naravno da se čuje razlika"

 

 

Ludu razliku ne. Ni kod kabela, ni kod stakla ni kod dosta toga. Počnimo redom, najbitniji dio sustava nisu zvučnici, nego izvor zvuka. Po važnosti i utjecaju na zvuk redosljed je sljedeći: Snimka, uređaj za reprodukciju, predpojačalo, pojačalo, zvučnici. Kabeli , šiljci i postolja spadaju u sekundarne komponente, ali isto bitne kao dio sustava. S kabelima se fino podešava sustav, jer različiti kabeli mogu malo promijenit zvuk, bit malo topliji, malo izraženiji visoki, malo izraženiji basevi. Suptilne razlike koje netko ne čuje, a netko čuje i cijeni. Šta su skuplje osnovne komponente, to će se bolje čut te detaljne razlike. Na jeftinim monitorima od 1000 kuna (Krk, na primjer, kad ih svi spominjete) nema nikakvog smisla stavljat kabele od 300 Eura, ali opet nije pametno i kupit najjeftiniji i najtanji kineski kabel. Ali ako imaš komponente od par tisuća eura, onda je to puno precizniji sustav na kojem se pono bolje čuje sitne razlike. Uz to, i osoba koja sluša treba upoznat svoj sustav i dobro se naslušat, pa će i primjetiti razlike kod mijenjanja komponenti. Postoje zvučnički kabeli, postoje interkonekti, postoje postolja za komponente, stalci za zvučnike, šiljci za komponente i zvučnike... Sve to skupa čini neku razliku, pojedinačno puno manje.

 

Glavno pitanje je koliko te zanima ići tako detaljno u te sitnice? Po meni ima smisla ako si uložio para i vremena i ako te to veseli. Ako misliš da su to sve mumbo-jumbo gluposti, onda je baš nebitno.

 

P.S.

 

Najjednostavnije provjeriš razliku između kabela je da kupiš po metar šta debljeg zvučničkog kabela i metar šta tanjeg, one jeftine u chipoteke. Spoji tako zvučnike, svaki sa svojim kabelom, pa bi trebao primjetit solidnu razliku u basu prvenstveno. Ja sam to primjetio još u osnovnoj školi, kad sam zbog neimaštine spojio zvučnike s kabelima različite debljine. I tu je sve počelo... Čistoća bakra, izolacija, EM zaštita, pletenice... Čudo koja nauka i fizika leži u izradi kabela (govorim o analognom signalu, naravno), iako ima skeptika koliko ti srce želi, evo gledaj: 3, 2, 1 ...

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put uto 26.3.2019 19:29 (Filox).
16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
...ja bi jos dodao na prvo mjesto prostor (soba) gdje se slusa...
http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
7 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Filox kaže...
...Počnimo redom, najbitniji dio sustava nisu zvučnici, nego izvor zvuka....

 

..., evo gledaj: 3, 2, 1 ...

... pucaj

izvor je bitan ko izvor naravno. meni su zvućnici najbitniji ako gledaš šta najviše štete radi signalu,jer moderni digitalni izvori zvuka su u pravilu transparentni, pretpojaćala pojaćala isto, kabeli bez problema, najviše promjena na signalu se događa upravo na zvućnicima.
meni je bolje potrošit novce na bolje zvućnike nego na 24/192 dac na kojemu ionako slušaš 16/44.1 materijal.


5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
dabar_solta_V2 kaže...
Filox kaže...
...Počnimo redom, najbitniji dio sustava nisu zvučnici, nego izvor zvuka....

 

..., evo gledaj: 3, 2, 1 ...

... pucaj

izvor je bitan ko izvor naravno. meni su zvućnici najbitniji ako gledaš šta najviše štete radi signalu,jer moderni digitalni izvori zvuka su u pravilu transparentni, pretpojaćala pojaćala isto, kabeli bez problema, najviše promjena na signalu se događa upravo na zvućnicima.
meni je bolje potrošit novce na bolje zvućnike nego na 24/192 dac na kojemu ionako slušaš 16/44.1 materijal.


 

Tako je. Većina ljudi razmišlja kao ti, zato jer nikad niste imali priliku poslušat vrhunsko pojačalo i predpojačalo s nekim skupim CD playerom. Kad čuješ kakav zvuk ima Simaudio Moon CD player, onda ćeš kao i ja, shvatiti zašto nisu zvučnici na prvom mjestu. Nema to veze s tim što ti misliš i što je tebi draže, nego s čisto logikom i fizikom. Jednom kad je signal promijenjen, nikakvi zvučnici na svijetu ga ne mogu od-promijenit. Promijenio sam dosta zvučnika i svaki su imali drugačiji zvuk. Cijene su se kretale od 1000 kuna za Infinity, do 14000 kuna za Sonus Faber. Daleko najveću razliku u zvuku sam primjetio kad sam prvi put slušao muziku na Northstar CD playeru od 12000 kuna i kasnije na Simaudio Moon od 30.000 kuna. Puno veća razlika je između jeftinijeg playera od 4000 kuna (Vincent) i playera od 12000 (NorthStar), nego što je bila razlika između zvučnika od 5000 (Mission) i 14000 kuna (Sonus). Razlika između zvučnika je bila poprilično mala, iznenađujuće, a novi player je promijenio cijeli sustav i ne, ne pretjerujem. 

 

Ne možeš slušat uređaje od 1000 kuna i na temelju toga samo donosti zaključke. Postoje jako skupi i precizni uređaji i tek kad takve stvari dobro poslušaš shvatiš koliko si u zabludi bio cijeli život. 

 

Bolje da se ne dirnem u pojačala... I predpojačala...    

 

P.S.

 

Baš sam tebe čekao na odgovor...  

 

P.P.S.

 

Kvaliteni DAC upscale-a signal sa 16 na 24 bita... Pročitaj malo o tome i kako radi, sistem je fantastičan, inteligentan i funkcionira primjetno boljim zvukom. Naravno, ako ti ostatak sustava dopušta da primjetiš razliku.

Live long and prosper.
Poruka je uređivana zadnji put uto 26.3.2019 20:12 (Filox).
15 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Ja sam u zadnje vrijeme dosta na Jazzu , jel to znaci da trebam zamjenit postojece 5eur/m kablove na kojima sam pustao Techno ili je dovoljo okrenit smjer kablova?
Moj PC  
4 0 hvala 1
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice