Vaš audio kutak izdvojena tema

poruka: 11.151
|
čitano: 2.395.933
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
dabar_solta_V2 kaže...
djigibao kaže...

...i kako iz tog programa zakluciti radi li se o cistom FLAC-u ili nekoj konverziji?

 

Primjer sa slike: 

 usporedi s slikom br 4 pa 5 pa zakljuci

 

... moze jos jedna slika (ako nije problem)...

 

3 ovo nije FLAC
0 ovo je FLAC
http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
9 godina
offline
Vaš audio kutak

Nazalost, nijedan vintage uređaj nema ono što mi treba bez modifikacija i ulaganja u dodatne komponente.. (dac, daljinski..) jer je meni pojačalo spojeno na tv putem optičkog, a i previše mi je to odrzavanja, kao što Tajo kaze, jel to uopce isti uređaj kada ja sve zamjenim? VIše bi imao tako nešto da stavim u sobu da lijepo izgleda, eventualno da slušam glazbu na njemu tu i tamo.. Drugi faktor je što mene ne puca neka nostalgijaz a time jer nisam tada odrastao, ali da su super dizajnirana estetski - jesu

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
tajo1960 kaže...
Filox kaže...
tajo1960 kaže...

"Rang zvuka 40k Eura"??? To mi nije poznato; ta mi klasa nije poznata.

Teško je po zvučnom utisku odrediti koliko komponenta košta, jer, što kažu stari, iskusni znalci - "Ne mora biti skupo da bi sviralo dobro", ali i suprotno... ima slučajeva gdje skupe komponente daju zvuk "ni za k***c!" Cijena je jedno, zvuk drugo. Često jesu u koherenciji, ali nije isključivo tako.

 

Pitanje refreshanja ovako uređaja je jedno veliko pitanje i oko toga se code mnoge polemike. Teško je ugrađenu komponentu iz 1970. godine danas zamijeniti odgovarajućom iz današnej proizvodnje. Karakteristike elektronike se mijenjaju. Karakteristike dijelova nisu isti.

Ne može se (može, ali se ne radi tako) izmijeniti 1 kondenzator u ampu i reći "to je sada to"... ne. Ako se mjenja, mijenaj se sve, mijenjaju se masa kompnenti, jer, elektronika kao i sve, ima svoj efektivni vijek trajanja i tolerancije vrijednosti u radu.

 

I, onda? Sad hipotetski postavljam pitanje, kao iz poznate teze o Tezejevom brodu

https://en.wikipedia.org/wiki/Ship_of_Theseus

Da li je to još uvijek isto pojačalo? Pa nije... naravno da nije!

 

Refrešanje je domena rada entuzijasta koji rade za kolekcionare, jer se u tom vrti i dosta velika lova; ljudi koji imaju su spremni dati za "Refreš" pojačala i ostalih uređaja, samo... pitanje je ipak (moje osobno mišljenje) onako komplet isplativosti toga. Dati cca 40k Eura za "refrešano" pojačalo iz 70-tih... mislim... to rade zbilja okorjeli milijunaši kolekcioari. I to, vjerujem, ne da svira dnevno 10 sati, nego da bude u kakvom izložbenom prostoru kakvog zamka vlasnika u sobi 10x20 metara, sa još 10 ostalih sličnih uređaja, pa da se pokazuje sličnim kolegama kolekcionarima. Tu pitanje zvuka prestaje imati vrijednost i važnost.

 

Problem "pronalaska" odgovarajućih komponenti je bitan. Iz uređaja vadiš komponentu staru 50 godina i ugrađuješ... što? Novu ili isto neku staru, sa tavana, staru 50 godina? Ako novu - pročitaj o Tezejevom brodu ponovo... ako staru - opet staru (osušeni kondoš ili slično)?

OK, ovo je moje razmišljanje i nema nikakvu stručnu težinu, ali, da ponovom - ja i da imam onoliko love - ne bih dao za ono... puno brate, previše (i opet copy/paste, ha ha).

 

 

Pa naravno da samo kolekcionar milijunaš ima 40k za ovakvo pojačalo, sigurno ni ja ni ti nećemo imat para za ovo, a i da imamo, pitanje je bili uzeli nešto staro 50 godina. Je, kod refreshanja je problem s komponentama, ali ako refresh ne radi mali Mujo, nego netko tko se razumije u to što radi, onda ta osoba zna zadržat 100% vjeran izvorni zvuk. Pričao sam s nekoliko ljudi koji refreshaju baš ovako stare i komplicirane uređaje i to je sve jedna velika nauka, nimalo jednostavan posao i najteže je zadržat originalni zvuk uređaja. Lakše je unaprijedit i poboljšat uređaj novijim komponentama, ali baš ga zadržat istog je moguće ali komplicirano. Ako se originalne komponente ne proizvode, onda se traži kompromis istih ili što sličnijih karakteristika, te se ostatak komponenti mora prilagoditi svakoj promjeni. Naravno, postoje i zvučni testovi, pa se testira i mijenja dok se ne dođe do odgovarajuće kvalitete. Ako se ima volje, sve se može, ne trebaš uvijek bit skeptičan prema starim uređajima. Ako je cijena ovoga 40k, onda budi uvjeren da je sve napravljeno perfektno i da novi uređaj iste cijene neće bit ništa bolji u uspredbi s ovim. Svijet vintage HI-FIa je nešto posebno i posebni likovi se time bave... Posebni biseri, rekao bih.   

 

Samo je oko 150 ovih pojačala napravljeno i pitanje je koliko ih je još živo. Ekskuzivnost je uvijek dizala cijenu svega, pogotovo u HI-FI svijetu.

 

I da, je, puno je i previše, slažem se i ja. Prije bi sebi uzeo ovo, jer mi je ljepši dizajn i točno je 10 puta jeftinije, a jednako vrhunski uređaj.

 

https://www.ebay.com/itm/402030506101

 

Opet skupo, znam, ali ne toliko preskupo. Pardon, sad vidim da je item as-is, nije testiran ni refreshan. A 4000 dolara u takvom stanju. 

Live long and prosper.
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
nhooydz kaže...

Nazalost, nijedan vintage uređaj nema ono što mi treba bez modifikacija i ulaganja u dodatne komponente.. (dac, daljinski..) jer je meni pojačalo spojeno na tv putem optičkog, a i previše mi je to odrzavanja, kao što Tajo kaze, jel to uopce isti uređaj kada ja sve zamjenim? VIše bi imao tako nešto da stavim u sobu da lijepo izgleda, eventualno da slušam glazbu na njemu tu i tamo.. Drugi faktor je što mene ne puca neka nostalgijaz a time jer nisam tada odrastao, ali da su super dizajnirana estetski - jesu

 

 Evo ti moj, jeftini primjer, dobiješ VUmetre i staro-novo, a jako kvaliteno pojačalo.

 

Hitachi HMA 6500 polovni, na Njuškalu za 1500 kuna.

Prava osoba koja zna posao i ne uzima puno para, jer je entuzijast i to mu je hobi. 

Najskuplji VBT konektori i sve komponente iz pojačala promijenjene, napravljen je upgrade na bolje, istestirano, složeno, oko 3000-4000 kuna.

 

I sad mi je bratu doma novo novcato pojačalo, 50W, fenomenalnog izgleda s VUmetrima. Trajat će isto kao i novo novcato pojačalo, jer su sve komponente nove, znači oko 20-30 godina. Koštalo je oko 5000 kuna sve skupa. Izgleda bolje od ičega što se danas može kupit za 5000 kuna (po meni) i zvuči sigurno bolje od bilo čega što se može u dućanu kupit za 5000 (a ja bi rekao i dosta skuplje) kuna. Ugrađivane su samo najbolje komponente, Mundorf, VBT i slično.

 

Usput, fun fact o ovom modelu pojačala. Ovo je jedini model na svijetu koji ima audio MOSFETe u sebi (MOSFETi su ostavljeni originalni, oni nisu mijenjani). Hitachi je pokušao eksperimentirati s MOSFETima i htjeli su napravit audio MOSFET, kao što danas imamo audio kondezatore. E pa jedini audio MOSFET je bio napravljen i ugrađen u HMA 6500 model. Ne znam zašto su napustili koncept, vjerojatno nije davao rezultate koje su očekivali ili je bio preskupo za daljnju proizvodnju. Bilo kako bilo, ovo jako jednostavno konstruirano pojačalo ima iznenađujuće muzikalan zvuk. Jako prirodno, muzikalno i prostrano, a obzirom na jednostavnost izrade i dizajna. Prvi komentar prije refreshanja je bio da se ne isplati ulagat u ovako lošu klasu pojačala, ali kad ga je spojio u svoj high end sustav promijenio je mišljenje i bio iznenadjen sa solidnim zvukom koji je imao i prije refreshanja.

Live long and prosper.
9 godina
offline
Vaš audio kutak

Po ebayu se zna naći kopiranih pojačala..tipa ovaj "Quad" : https://www.ebay.com.au/itm/QUAD405-Power-amplifier-Copy-degree-99-RCA-Output-Real-Good-sound-100W-100W/253661275457?hash=item3b0f63e541:g:97QAAOSwrU1bEJq-

 

što skoro dođe na isto kao refreshanje ako se mene pita, a i jeftinije :D

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
nhooydz kaže...

Po ebayu se zna naći kopiranih pojačala..tipa ovaj "Quad" : https://www.ebay.com.au/itm/QUAD405-Power-amplifier-Copy-degree-99-RCA-Output-Real-Good-sound-100W-100W/253661275457?hash=item3b0f63e541:g:97QAAOSwrU1bEJq-

 

što skoro dođe na isto kao refreshanje ako se mene pita, a i jeftinije :D

 Istina, dođe isto kao i refreshanje starih uređaja. Naravno, ako je dobro napravljeno. Šta se to onda koristi od starog uređaja i zašto postoji refresh? Zbog vanjskog dizajna, koji je često puno ljepši nego moderni, ali to je sad subjektivno. Druga stvar je što su nekad ipak imali dobre dizajnove unutra. Nije stvar samo u komponentama koje se koriste, nego i način na koji su te komponente složene i povezane. Dans se može skinutio shema ploče, poslat to kinezima, oni ti vrate novu tiskanu ploču s rasporedom koji si im ti poslao. Onda na tu tiskanu ploču lemiš komponente koje ti želiš, koliko para toliko muzike, doslovno. 

 

Upravo to je put koji mi je zao da nisam odabrao za refresh svog Onkyo-a P-303, jer mu je stara ploča bila poprilično istrošena i teško je bilo mijenjati komponente na njoj, bilo je bolje rješenje da smo naručili novu ploču s identičnim rasporedom. I onda sve komponente slagali na novu noventu ploču.

Live long and prosper.
9 godina
offline
Vaš audio kutak

Slazem se za dizajn dio, stvarno mi je vintage hifi jedan od ljepsih primjera industrijskog dizajna ikada. :)

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
tajo1960 kaže...
Filox kaže...

:-)))

Ljutio se ti ili ne sada, ali ti (tvoj brat) nemate više Hitachi HMA 6500! Ni približno! Imate neko drugačije, potpuno "novo", korijenski različito pojačalo od pramodela! O kvaliteti rada, dijelova i svirke ne govorim, to mora biti OK. Tu nema govora, da budem jasan.

 

Tzv "refreš" je promijenio korijensku strukturu samog/cijelog ustroja i to više nije Hitachi HMA 6500. To je sada neko drugo pojačalo, ne korijenski Hitachi. Ostalo je staro kućište i kabel, zar ne? To i nije refreš, to je zamjena, promjena dijelova danas dostupnih, a koji su samo elektro i audio karakteristikama i vrijednostima što bliže odgovaraju pramodelu.

 

Pravi hifistički, audio "refreš" se, u biti, ne izvodi baš tako :-)))  Vi ste napravili elektro i audio promjenu / osvježenje pojačala i dijelova, ali... tu je početak i kraj sličnosti sa pravim "refrešanjem", koje u svijetu izvode, maltene, stručne audiolaboratorije sa skupom opremom i koje imaju na raspolaganju daleko veći broj i količinu dostupnih potencijalnih audio dijelova od količine koje ste imali brat i ti. Uz dužno poštovanje, ne omalovažavam nikoga, dapače, cijenim tuđi rad, ali... kad malo razmisliš... nisam daleko od istine, zar ne?

 

 

Ako nisi - pročitaj si ukratko tezu o Tezejevom brodu, interesantno je, nije loše znati i malo razmišljati. To je davna stara filozofska teorija i tema, ali je uvijek interesantna.

 

Samo, da neminovno vodi ka zaključku da na kraju "proizvod" zadržava samo originalno ime - da, vodi baš tome. I da više nema veze sa originalnosti - da, i k tome vodi. Nema tu puno pameti. Da ste ugradili neki "Sony" ustroj (iz nekog Sony pojača) - biste li opet imali Hitachi pojačalo? Teško da biste, zar ne? Pogotovo ne Hitachi HMA 6500  :-)))

 

Djelomično si u pravu, ali i u krivu. Od hitachija je ostalo ono najbitnije, ploča, odnosno raspored komponenti, odnosno ustroj ili kako da to već nazovem. Šablona. Ostalo je originalno napajanje, jako bitna stavka. I najbitnije, ostali su originalni Hitachi Audio MOSFETi. Ostalo je mijenjano i tu imaš pravo, ovo nije rađeno kao original-refresh, nego smo išli drugim putem, upgrade-refresh. Naravno, nismo ni ja ni brat ovo radili, nego osoba koja radi kopije Pass pojačala i poprilično je stručan, ima desetljeća iskustva u izradi i refreshanju vintage uređaja. Proizvodi svoje gramofone...

 

Nego tajo, znaš li šta je najbitnije u cijeloj priči? Vidim ja da ti puno sumljaš u bilo šta starije i bilo šta refreshano. Najbitnije je kako to na kraju zvuči. Ako meni nešto zvuči identično prije i poslije refresha, kako onda možeš reč da to više nije isto pojačalo? Ako se ne primjeti nikakva razlika u zvuku, kako je to onda drugo pojačalo? A što ako ima još bolji zvuk? Zvuk koji meni više odgovara? Onda imam još bolji HMA 6500, upgrade-ano.

 

Da ti odgovorim sad kakav zvuk ima, ima skoro identičan zvuk kao i prije, malo je ... kako bi to objasnio... sitno je drugačiji, malo zvonkiji nekako, ali to je radi novih komponenti, odmah je rečeno da će trebat jedno vrijeme da sve sjedne na svoje, da se elektroliti usviraju i sve što ide uz to... Razlika je sad skoro neprimjetna, a trebala bi bit još manja kad se sve usvira do kraja. Znači, ne, nismo dobili skroz drugačije pojačalo, dobili smo pojačalo koje ima istu zvučnu sliku, dinamiku, snagu, raskoš i muzikalnost.

 

Jako je bitno tko radi refresh i koliko se osoba razumije. Kad je neki od starijih stručnjaka u pitanju, onda je to jako dobra stvar i čovjek zna kakvu zvučnu sliku će dat kakva komponenta, pa prema tome može s novijim komponentama ostat izvorni zvuk.

 

I vjeruj mi da godinama pratimo i učimo o ovim temama, ne kupujemo onako ko debili stare uređaje i onda dajemo nekim likovima preko oglasa da nam mijenjaju 2-3 kondezatora. Ne, radi se stručno, s vrhunskom opremom, najboljim komponentama, konzultiramo se s više osoba i kad nam s više strana nešto potvrde, onda idemo tim putem. Sve provjeravamo i po stranim forumima i informiramo se, koliko možemo. Sve uvijek radi najbolja i najstručnija osoba do koje možemo doć. Novac (za ovakve stvari) nije upitan i koliko košta-košta. Imamo sreću da smo naletili na pravog entuzijasta, kojemu je to više hobi, nego zarada, ima para iz drugog izvora i zato nam za ruke uzme nešto simbolično. Komponente ne koštaju simbolično...

Live long and prosper.
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
nhooydz kaže...

Slazem se za dizajn dio, stvarno mi je vintage hifi jedan od ljepsih primjera industrijskog dizajna ikada. :)

 

 

 Evo, već imaš 2 opcije za doma imat taj dizajn, a novi uređaj. Ili kupiš staro pa refreshaš, odnosno kupiš već sređeno, ili kupiš kopiju nekog dobrog uređaja. Ako su dobro iskopirali sve, može za malo para bit jako dobro složen uređaj i da bude jako sličan, isti ili čak bolji od originala, tvorničkog. Ovisi šta je ugrađeno unutra i s koliko je pažnje odrađeno sve.

 

Tu ti je problem što jako često ne znaš što kupuješ, ako ne poznaješ osobu koja je radila i njihov rad.

 

Na primjer, ako ti se sviđa Sansui, u Kaštelima ima čovjek koji se smatra za najvećeg Sasui stručnjaka u EU i šire, čovjek koji cijeli život skuplja samo Sansui, ima više rezervnih djelova od ikoga na svijetu, pokupovao je kutije djelova iz tvornica kad su se zatvarale, a od stručnih referenci meni je bilo dovoljno to da je radio i obučavao se u Lockheed-Martin Corporation-u u SAD, na radarima.

 

Njemu vjerujem da ima najbolje sređene Sansui uređaje koje možeš kupit i možeš se dogovorit oko svega s njim. Ima ti i svoju internet stranicu i trgovinu na Njuškalu.

 

https://www.sansui-vintage.com

 

Ako si zainteresiran, kažem ti, mogu te uputit u svašta vintage, nećeš puno para potrošit, a iznenadit će te šta češ sve dobit.

 

P.S.

Nemojte mislit da se stare komponente ne mogu koristit svaki dan po 10 sati. Ja točno tako radim, koristim ih i za Youtube i za igre i za filmove, muziku sve. Ne štedim ništa, trošim ih ko da su pod garancijom. I to govorim o nerefreshanim komponentama, koje su na izmaku snage od starosti. Brat i njegov Hitachi nisu u istom kućanstvu.  

Live long and prosper.
12 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
nhooydz kaže...

Nazalost, nijedan vintage uređaj nema ono što mi treba bez modifikacija i ulaganja u dodatne komponente.. (dac, daljinski..) jer je meni pojačalo spojeno na tv putem optičkog, a i previše mi je to odrzavanja, kao što Tajo kaze, jel to uopce isti uređaj kada ja sve zamjenim? VIše bi imao tako nešto da stavim u sobu da lijepo izgleda, eventualno da slušam glazbu na njemu tu i tamo.. Drugi faktor je što mene ne puca neka nostalgijaz a time jer nisam tada odrastao, ali da su super dizajnirana estetski - jesu

 

 Pa tko uopce spaja tu klasu pojacala na TV ili trazi optiku u njemu?Ovo je vintage rarite i sigurno takav proizvod ima i svoju publiku/kupce i bespredmetno je pricat o optickom kabelu,DAC TV i slicno!Klasa od 40K eura je vec ozbiljan zalogaj,najbolje pojacalo ikad,,,hmm isto velika izreka..neznam nisam nikad slusao doticnog Techniksa ali cijena je napucana vise zbog rariteta i vintage hipa koji pere zadnjih par godina!

AUDIOFIL
12 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Filox kaže...
tajo1960 kaže...
Filox kaže...

:-)))

Ljutio se ti ili ne sada, ali ti (tvoj brat) nemate više Hitachi HMA 6500! Ni približno! Imate neko drugačije, potpuno "novo", korijenski različito pojačalo od pramodela! O kvaliteti rada, dijelova i svirke ne govorim, to mora biti OK. Tu nema govora, da budem jasan.

 

Tzv "refreš" je promijenio korijensku strukturu samog/cijelog ustroja i to više nije Hitachi HMA 6500. To je sada neko drugo pojačalo, ne korijenski Hitachi. Ostalo je staro kućište i kabel, zar ne? To i nije refreš, to je zamjena, promjena dijelova danas dostupnih, a koji su samo elektro i audio karakteristikama i vrijednostima što bliže odgovaraju pramodelu.

 

Pravi hifistički, audio "refreš" se, u biti, ne izvodi baš tako :-)))  Vi ste napravili elektro i audio promjenu / osvježenje pojačala i dijelova, ali... tu je početak i kraj sličnosti sa pravim "refrešanjem", koje u svijetu izvode, maltene, stručne audiolaboratorije sa skupom opremom i koje imaju na raspolaganju daleko veći broj i količinu dostupnih potencijalnih audio dijelova od količine koje ste imali brat i ti. Uz dužno poštovanje, ne omalovažavam nikoga, dapače, cijenim tuđi rad, ali... kad malo razmisliš... nisam daleko od istine, zar ne?

 

 

Ako nisi - pročitaj si ukratko tezu o Tezejevom brodu, interesantno je, nije loše znati i malo razmišljati. To je davna stara filozofska teorija i tema, ali je uvijek interesantna.

 

Samo, da neminovno vodi ka zaključku da na kraju "proizvod" zadržava samo originalno ime - da, vodi baš tome. I da više nema veze sa originalnosti - da, i k tome vodi. Nema tu puno pameti. Da ste ugradili neki "Sony" ustroj (iz nekog Sony pojača) - biste li opet imali Hitachi pojačalo? Teško da biste, zar ne? Pogotovo ne Hitachi HMA 6500  :-)))

 

Djelomično si u pravu, ali i u krivu. Od hitachija je ostalo ono najbitnije, ploča, odnosno raspored komponenti, odnosno ustroj ili kako da to već nazovem. Šablona. Ostalo je originalno napajanje, jako bitna stavka. I najbitnije, ostali su originalni Hitachi Audio MOSFETi. Ostalo je mijenjano i tu imaš pravo, ovo nije rađeno kao original-refresh, nego smo išli drugim putem, upgrade-refresh. Naravno, nismo ni ja ni brat ovo radili, nego osoba koja radi kopije Pass pojačala i poprilično je stručan, ima desetljeća iskustva u izradi i refreshanju vintage uređaja. Proizvodi svoje gramofone...

 

Nego tajo, znaš li šta je najbitnije u cijeloj priči? Vidim ja da ti puno sumljaš u bilo šta starije i bilo šta refreshano. Najbitnije je kako to na kraju zvuči. Ako meni nešto zvuči identično prije i poslije refresha, kako onda možeš reč da to više nije isto pojačalo? Ako se ne primjeti nikakva razlika u zvuku, kako je to onda drugo pojačalo? A što ako ima još bolji zvuk? Zvuk koji meni više odgovara? Onda imam još bolji HMA 6500, upgrade-ano.

 

Da ti odgovorim sad kakav zvuk ima, ima skoro identičan zvuk kao i prije, malo je ... kako bi to objasnio... sitno je drugačiji, malo zvonkiji nekako, ali to je radi novih komponenti, odmah je rečeno da će trebat jedno vrijeme da sve sjedne na svoje, da se elektroliti usviraju i sve što ide uz to... Razlika je sad skoro neprimjetna, a trebala bi bit još manja kad se sve usvira do kraja. Znači, ne, nismo dobili skroz drugačije pojačalo, dobili smo pojačalo koje ima istu zvučnu sliku, dinamiku, snagu, raskoš i muzikalnost.

 

Jako je bitno tko radi refresh i koliko se osoba razumije. Kad je neki od starijih stručnjaka u pitanju, onda je to jako dobra stvar i čovjek zna kakvu zvučnu sliku će dat kakva komponenta, pa prema tome može s novijim komponentama ostat izvorni zvuk.

 

I vjeruj mi da godinama pratimo i učimo o ovim temama, ne kupujemo onako ko debili stare uređaje i onda dajemo nekim likovima preko oglasa da nam mijenjaju 2-3 kondezatora. Ne, radi se stručno, s vrhunskom opremom, najboljim komponentama, konzultiramo se s više osoba i kad nam s više strana nešto potvrde, onda idemo tim putem. Sve provjeravamo i po stranim forumima i informiramo se, koliko možemo. Sve uvijek radi najbolja i najstručnija osoba do koje možemo doć. Novac (za ovakve stvari) nije upitan i koliko košta-košta. Imamo sreću da smo naletili na pravog entuzijasta, kojemu je to više hobi, nego zarada, ima para iz drugog izvora i zato nam za ruke uzme nešto simbolično. Komponente ne koštaju simbolično...

 Znam o kome pricas i da covijek je dosta strucan i upucen u audio tematiku i veliki ljubitelj dobrog zvuka!

Filox kaže...
nhooydz kaže...

Slazem se za dizajn dio, stvarno mi je vintage hifi jedan od ljepsih primjera industrijskog dizajna ikada. :)

 

 

 Evo, već imaš 2 opcije za doma imat taj dizajn, a novi uređaj. Ili kupiš staro pa refreshaš, odnosno kupiš već sređeno, ili kupiš kopiju nekog dobrog uređaja. Ako su dobro iskopirali sve, može za malo para bit jako dobro složen uređaj i da bude jako sličan, isti ili čak bolji od originala, tvorničkog. Ovisi šta je ugrađeno unutra i s koliko je pažnje odrađeno sve.

 

Tu ti je problem što jako često ne znaš što kupuješ, ako ne poznaješ osobu koja je radila i njihov rad.

 

Na primjer, ako ti se sviđa Sansui, u Kaštelima ima čovjek koji se smatra za najvećeg Sasui stručnjaka u EU i šire, čovjek koji cijeli život skuplja samo Sansui, ima više rezervnih djelova od ikoga na svijetu, pokupovao je kutije djelova iz tvornica kad su se zatvarale, a od stručnih referenci meni je bilo dovoljno to da je radio i obučavao se u Lockheed-Martin Corporation-u u SAD, na radarima.

 

Njemu vjerujem da ima najbolje sređene Sansui uređaje koje možeš kupit i možeš se dogovorit oko svega s njim. Ima ti i svoju internet stranicu i trgovinu na Njuškalu.

 

https://www.sansui-vintage.com

 

Ako si zainteresiran, kažem ti, mogu te uputit u svašta vintage, nećeš puno para potrošit, a iznenadit će te šta češ sve dobit.

 

P.S.

Nemojte mislit da se stare komponente ne mogu koristit svaki dan po 10 sati. Ja točno tako radim, koristim ih i za Youtube i za igre i za filmove, muziku sve. Ne štedim ništa, trošim ih ko da su pod garancijom. I to govorim o nerefreshanim komponentama, koje su na izmaku snage od starosti. Brat i njegov Hitachi nisu u istom kućanstvu.  

 Kale jedan od najvecih vintage entuzijasta i strucnjaka za refresh Sansui uređaja!Samo nije to bas ni jeftino,zavisi koliko volis i koliko si potkovan!Refresh jacih serija Sansui pojacala znaju poprilicno kostat ali na kraju to bude skoro kao iz tvornice!!I dobro ti Tajo govori nako ovog upgradea nemas vise isto pojacalo,to je nesto sasvim drugo,bez obzira sto ti mislis da su razlike minimalne!Kale je jedan od najvecih zagovaratelja vintage zvuka i dobivanja istog prilikom refresha,to je mukotrpan rad i vrlo cijenjen!

AUDIOFIL
5 godina
offline
Vaš audio kutak

Pa dobro, nije isto pojačalo, ali ako isto zvuči onda ne vidim problem... Pojačalo koje izgleda, zvuči i radi kao Hitachi... Po meni je to isto pojačalo, iako tehnički nije originalno. Zato se naglasi da je refresh ili upgade napravljen. Usput, dizajn je isto nešto što nije za zanemarit, a dizajn je jako subjektivan i teško je pronać ono što želite.

Live long and prosper.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Uran 11 kaže...

Imate novaca za vrhunski hardware, a nemate za originalnu muziku, kaj češ, bogčija.

 pa to što ne kupuju original cd e i lp-e je i razlog zašto kupuju skupe dacove i ostali hardver jer da bi smeće skinuto sa interenta zvučalo dobro treba jako skupi hardver,dok original cd i na sasvim solidnom cd playeru zvuči odlično

nije važno sudjelovati važno je pobijediti
16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
djigibao kaže...

...i kako iz tog programa zakluciti radi li se o cistom FLAC-u ili nekoj konverziji?

...pa nikako. Možeš zaključiti kakav je frekvencjski raspon, distribucija snage po rasponu, no ne i je li kodirano lossy ili nije, pogotovo ako su moderni codeci u pitanju, neke se može forsirati da kodiraju full range.

Ovo je, recimo, FLAC ripan sa CDa, i prekodiran u m4a, sa starim NeroAAC Enkoderom. Parametri za kodiranje su neroAacEnc.exe -q 1.

Pogledaš slikice, nemaš pojma koji je koji. Možeš imati i FLACove napravljene iz m4a fajlova.
No probaj provući album kroz CUEToolse, i njihovu verify opciju. No go, Jose. Taj CD ne postoji, mada je vrlo popularan :)

Vizualno pogađanje ne koristi ničem. CUEToolsi su jedini relativno siguran alat za provjeru vjerodostojnosti, no moraš imati cijeli album, i mora biti sa CDa. pod HiRez se svašta prodaje :)

...jel+ovo+lossy... ...jel+ovo+lossy...
...a+ovo+lossless?+Ili+obratno? ...a+ovo+lossless?+Ili+obratno?
So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
Poruka je uređivana zadnji put pet 10.1.2020 20:39 (Father_Dougal).
16 godina
offline
Vaš audio kutak

Eto da se i ja pohvalim novogodisnjim poklonom koji sam poklonio samom sebi....

 

Radi se o SMSL SU-8 DAC-u (v.2)

Evo neki (mjerni) test - KLIK (ovo je za V.1), a ovo za V.2 - KLIK

 

Z Review:

 

Zasad samo spojeno da vidim ako radi, testiranje ide poslije vikenda...

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Poruka je uređivana zadnji put pet 10.1.2020 23:33 (djigibao).
Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
gocc01 kaže...

Škicam malo po stranici od Dalija i skužim da imaju aktivne Rubicon zvučnike. 

 

Gledam Rubicon 2; 2 x 250W D klase po svakom zvučniku, 24/96 BurrBrown DAC, milina 

 

Nigdje nema informacije o njima osim na Dali stranici.. Malo sam još čitao info o njima pa mi se čini da bi mogli bit skuplji od Callisto serije? Iznad njih je samo Epicon jbg.. 

 ...evo recenzije...

 

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
djigibao kaže...

Eto da se i ja pohvalim novogodisnjim poklonom koji sam poklonio samom sebi....

 

Radi se o SMSL SU-8 DAC-u (v.2)

 

Bome, dobro konstruiran uređaj, mjerenja su top.
Koliko si ga platio?

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
...1500kn polovni (kupljen preko amazona), star godinu dana + dobio 2 daljinca i XLR kablove 😁

Mislim, cijena na Amazonu mu je 210€ ali se salje iz Shenzhen-a (Shenzhen Audio) pa onda na to jos ide PDV i ne znam sta jos.
http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
djigibao kaže...
...1500kn polovni (kupljen preko amazona), star godinu dana + dobio 2 daljinca i XLR kablove 😁

Mislim, cijena na Amazonu mu je 210€ ali se salje iz Shenzhen-a (Shenzhen Audio) pa onda na to jos ide PDV i ne znam sta jos.

Nakon ovog ne treba ti nikakav drugi DAC. Mislim da ćeš i sam uvidjeti kako postoji nekakav plafon u konstrukciji DACeva. Još da imaš i ostatak uređaja koje možeš spajati preko XLRa, pa da se može preskočiti potreba za trostruko oklopljenim, od 99,9999999999% bakra ili srebra, vakuumiranim, ručno ispletenim, kablovima. Ako ćeš kada mijenjati ostatak komponenti, ciljaj na one koji imaju XLR - sve moguće smetnje se nuliraju kroz takav prijenos signala.
Jednom kad prijeđeš na XLR (može se i digitalija njime prenositi), i shvatiš koliko je to kvalitetnije, i ne toliko skuplje, od nebalansiranog prijenosa, nema povratka - osim ako se mora.

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak

Zasad su spojeni na monitor zvucnike (ESI Aktiv 05) preko XLR kablova (neki Ugreen) i ovako na prvu mogu potvrditi da nema onih smetnji sto sam imao prije kao npr. kada bi micao misem/strenicom po ekranu culo bi se (ne glasno ali cujno) i suskanje u zvucnicima + dodatni hiss, sada je taj hiss puuuuuunoooo manji a taj zvuk od misa se uopce ne cuje kao niti drugo zujanje iz PC-a.

Osjecaj (ili bolje cujnost) je da je zvuk puniji-masivniji-smireniji-fokusiraniji...i naravno glasniji (Balanced +4db, Unbalanced -10db, stoji iza na zvucniku).

 
 

 Sve u svemu ovako na prvu i zasad sa jako kratkim druzenjem (mozda 1h) ja sam zadovoljan.

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Poruka je uređivana zadnji put sub 11.1.2020 15:25 (djigibao).
7 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
ugreen je relativno nov proizvođać naravno kina ali od njih imam osim kabela i m2 nvme usbc case i mislim da su fokusirani na kvalitetu bez obzira šta se radi o relativno jeftinim stvarima.

balansirani prijenos signala je s razlogom u profi opremi, a ovaj "jednostrani" u consumer. problem s balansiranim je čim svatiš kako radi, single ended više ne postoji, a na takvu opremu gledaš ko na nekakve igračke.

5 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
tajo1960 kaže...
Filox kaže...

 

"Od hitachija je ostalo ono najbitnije, ploča"

 

Ali, ploča ne svira; ploča je samo ploča, temeljni (tada) pertinax dio na koji se leme komponente koje daju i oblikuju zvuk. Ploča ne svira! Za druge komponente ne kažem, ali... ploča je samo ploča! Važna, ali ne svira!

 

I, griješiš, nije da sumnjam u starije komponente, samo... kao i stari auto, stari čovjek, stara žena, stara kuća... kao i bilo koji dio mehanike bilo kojeg stroja... čuo si za pojam "zamor materijala"? Dovoljno? Entuzijastički OK, ali (za mene) ostaje na tom nivou!

 Nisam mislio na ploču kao takvu, nego na raspored komponenti, ustroj pojačala, šablona pojačala. Raznim rješenjima svaki proizvođač postiže željene efekte u zvuku, pa tako i ovo pojačalo. Naravno da sama ploča nema veze sa zvukom, ali raspored na njoj ima.

 

Znam za zamor materijala, ali koliki je vijek trajanja mosfeta, nakon koliko godina ih se treba mijenjati? Koliko ja znam oni nisu kao elektroliti, ne mijenjaju se osim ako su pregorili, a to se može dogodit samo sa starijim modelima ako su loše hlađeni. U pravilu se ne troše i mogu jako jako dugo radit. Zato je i bila preporuka da se ostave originalni.

 

 

Live long and prosper.
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Vaš audio kutak

Sad kad je djigibao napisao dB gain na balanced i unbalanced, naručio sam neki dacić sa aliexpressa, samo da mogu telku spojit za nekih par dolara. Problem je kaj je jebeno tih. Moram pojačat na 80 da bi se čulo kao na 50 kad slušam preko chromecasta na analog in ili nešto drugo. Inač je na 75 već preglasno za slušanje i pali mi se na mobitelu koncertni mod ak snimam audio. Probao sam sve ulaze ali dac je i dalje tih.

 

Nemam nikakav interkonekt već sam spojio samo L i R od običnog AV kabela al sumnjam da je do "kvalitete" žica.

If you can handle it by your self and not go mad, then you are on the right path to become insane.
Poruka je uređivana zadnji put sub 11.1.2020 17:59 (gocc01).
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak

...ok, sorry....super popularni audiofilski Ugreen kablovi ...šala...

 

Mislim da se radi o ovima - KLIK

 

 

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
volegradele kaže...
nhooydz kaže...

Nazalost, nijedan vintage uređaj nema ono što mi treba bez modifikacija i ulaganja u dodatne komponente.. (dac, daljinski..) jer je meni pojačalo spojeno na tv putem optičkog, a i previše mi je to odrzavanja, kao što Tajo kaze, jel to uopce isti uređaj kada ja sve zamjenim? VIše bi imao tako nešto da stavim u sobu da lijepo izgleda, eventualno da slušam glazbu na njemu tu i tamo.. Drugi faktor je što mene ne puca neka nostalgijaz a time jer nisam tada odrastao, ali da su super dizajnirana estetski - jesu

 

 Pa tko uopce spaja tu klasu pojacala na TV ili trazi optiku u njemu?Ovo je vintage rarite i sigurno takav proizvod ima i svoju publiku/kupce i bespredmetno je pricat o optickom kabelu,DAC TV i slicno!Klasa od 40K eura je vec ozbiljan zalogaj,najbolje pojacalo ikad,,,hmm isto velika izreka..neznam nisam nikad slusao doticnog Techniksa ali cijena je napucana vise zbog rariteta i vintage hipa koji pere zadnjih par godina!

 

 

Pa kolega je konkretno meni govorio i pricao o nekim vintage uređajima sa njuskala na što sam ja rekao da mi to trenutno ne treba zbog navedenih funkcionalnosti mog pojačala. :D

7 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Filox kaže...
tajo1960 kaže...
Filox kaže...

 

"Od hitachija je ostalo ono najbitnije, ploča"

 

Ali, ploča ne svira; ploča je samo ploča, temeljni (tada) pertinax dio na koji se leme komponente koje daju i oblikuju zvuk. Ploča ne svira! Za druge komponente ne kažem, ali... ploča je samo ploča! Važna, ali ne svira!

 

I, griješiš, nije da sumnjam u starije komponente, samo... kao i stari auto, stari čovjek, stara žena, stara kuća... kao i bilo koji dio mehanike bilo kojeg stroja... čuo si za pojam "zamor materijala"? Dovoljno? Entuzijastički OK, ali (za mene) ostaje na tom nivou!

..

 

 

neznan kako mi je ovo prošlo ispod radara, ne želim napadat ali moram malo agresivno, ploča nikako nije samo ploča koja služi samo da komponente ne vise u zraku. jednostavno ne.
 s jedne strane govorit kako strujni kabel ima čujni utjecaj na zvuk i kojekakve smješne audiophool kerefeke a s druge strane da pcb nema utjecaja na zvuk ?? tuga me vata boga mi.

ok radi se o stvarno starom i "sporom" pojačalu, ali pcb je uvjek jako bitan, da nije, puno lakša elektronika bi bila, to je nešto ko da kažeš da su sve komponente idealne, one teorijske, a nisu.
 pogotovo kad se ide u moderna i "brža" pojačala, ili u visoku snagu a da ne pričam o d-klasi, a pogotovo o d klasi visoke snage e tu je več pcb jednako bitan ko komponente..


e sad ono zašto san zapravo doša, neko tu ili na nekom drugom forumu je posta link na jutub kanal od tipa koji stavlja one male zvucnke na stiropor i onda se cudi kako dobro svira i cak nekakva mjerenja stavi, danas sam ima 5 minuti vremena i proba sam isto ali jedine odgovarajuče zvučnike šta sam ima su neki od doslovno par vati iz televizije namjenjeni za ljepljenje na prednju plastiku, zaljepi ih na 5cm ploču stiropora i to sve objesi onako seljački(slike u privitku), i stiropor svira, svira i bas! s zvucnika koji je original spojen ko visokotonac!
 daleko je od hifi, ali svakome ko nije nikad proba open baffle zvucnike preporucam izgubit po ure uru i 2 panela stiropora ili slicnog laganog materijala i probajte, nije hifi ali je zanimljivo, i definitivno ludo





 

12 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
Father_Dougal kaže...
djigibao kaže...
...1500kn polovni (kupljen preko amazona), star godinu dana + dobio 2 daljinca i XLR kablove 😁

Mislim, cijena na Amazonu mu je 210€ ali se salje iz Shenzhen-a (Shenzhen Audio) pa onda na to jos ide PDV i ne znam sta jos.

Nakon ovog ne treba ti nikakav drugi DAC. Mislim da ćeš i sam uvidjeti kako postoji nekakav plafon u konstrukciji DACeva. Još da imaš i ostatak uređaja koje možeš spajati preko XLRa, pa da se može preskočiti potreba za trostruko oklopljenim, od 99,9999999999% bakra ili srebra, vakuumiranim, ručno ispletenim, kablovima. Ako ćeš kada mijenjati ostatak komponenti, ciljaj na one koji imaju XLR - sve moguće smetnje se nuliraju kroz takav prijenos signala.
Jednom kad prijeđeš na XLR (može se i digitalija njime prenositi), i shvatiš koliko je to kvalitetnije, i ne toliko skuplje, od nebalansiranog prijenosa, nema povratka - osim ako se mora.

 Da 1500 kn je vrh i max doseg DACova,tko misli drugcije ... ili sam ja nesto pobrkao?

AUDIOFIL
7 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
fali ti jedna nula.
16 godina
offline
Re: Vaš audio kutak
volegradele kaže...

 Da 1500 kn je vrh i max doseg DACova,tko misli drugcije ... ili sam ja nesto pobrkao?

O, pa može se prodati takav DAC i u kučištu od anodiziranog unobtanijuma sa velikim ekranom za veće novce.
Nakalemi plave lampe i napiši McIntosh, pa da vidiš cijenu... skyrocket.

Bolji? Diskutabilno. No vjerujem da ovdje ima ljudi koji čuju razliku između 110 i 113 dB S/N.

So if God has existed forever, you know, what did he do in his spare time? Like, before he made the Earth and everything?
Poruka je uređivana zadnji put sub 11.1.2020 21:18 (Father_Dougal).
16 godina
offline
Vaš audio kutak

Na onoj stranici/forumu gdje rade testove ovaj DAC - Matrix Audio X-SABRE Pro je zasada najbolji od svih testiranih.

Cijena 2000$, pa tko voli...meni je moj sasvim dovoljan...nadam se 

 

Na ovom linku se nalazi tabela (slika) svih testiranih  - KLIK

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
Moj PC  
1 0 hvala 0
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Savjetnik za izbor pc zvučnika, Koji media player kupiti?
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice