Kvaliteta DSL parice? izdvojena tema

poruka: 6.135
|
čitano: 1.526.678
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
neaktivan
offline
Kvaliteta DSL parice?

Jer do 16mbit bitstreamovci idu na adsl pločice, ili im se na vdsl pločicama puštaju adsl profili.

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Kvaliteta DSL parice?

Evo da opišem situaciju s mojom paricom...od centrale sam udaljen ok 1 km...t com kaze da ne mogu imati vecu brzinu od 8 jer sam daleko od centrale...veza mi puca stalno, oni pojma nemaju u cemu je problem...ja prijavim kvar, dode tehničar, promijeni paricu...bude dobro neko vrijeme, i onda opet sve ispočetka..veza puca, prijava kvara, dode stručnjak i promijeni paricu...i tako već 2 godine...evo jučer je bio i kaže da on nema pojma zašto veza stalno puca, promijenio paricu i to je to, 2 sata nakon šta je otišao opet pucanje i opet sve po starom...

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Kvaliteta DSL parice?

Ko zna sta on stvarno radi od toga sta tebi prica :)

Stavi parametre te parice. Na 1km moras imat puno bolje od 8mbita, tako da da je to slucaj trebalo bi vec ic u sanaciju (ako 3-4 parice koliko si promjenio imaju isti problem). Tako da ja nekako mislim da oni ne rade nista nego samo tako tebi recu da su ovo ili ono napravili :P

 
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?

promijenili su oni paricu, jedno 20 ili 30 puta bez pretjerivanja...

očito nije stvar u parici ;)

 

8 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?

Meni po parametrima izgleda kao da si malo više od 2km od centrale, odnosno da od tebe do centrale ima toliko kabela.

Poruka je uređivana zadnji put čet 23.8.2018 14:21 (Antoniio22).
11 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?

ne...baš je 1 km...sad ne znam u metar, ali ajde + / - 100 m

Poruka je uređivana zadnji put čet 23.8.2018 14:50 (Scrin).
9 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
Scrin kaže...

promijenili su oni paricu, jedno 20 ili 30 puta bez pretjerivanja...

očito nije stvar u parici ;)

 Lol. Tek sad je jasno da te muljaju jer ti nisu toliko parica promjenili jer ih toliko nemaju (barem ne slobodnih), odnosno imaju sve skupa al sigurno nisu 20 drugih korisnika odspajali i testirali radi tebe.

 

Ne znam tko ti je rekao da si 1km, ali atenuacija te stavlja na 2.3km i tako nekako ti i parametri izgledaju. Dal ti je to tehnicar rekao il si ti sam odredio da si toliko udaljen. Za 1km su ti parametri katastrofa i to se trebalo sanirat vec.

11 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
sandokan111 kaže...
Scrin kaže...

promijenili su oni paricu, jedno 20 ili 30 puta bez pretjerivanja...

očito nije stvar u parici ;)

 Lol. Tek sad je jasno da te muljaju jer ti nisu toliko parica promjenili jer ih toliko nemaju (barem ne slobodnih), odnosno imaju sve skupa al sigurno nisu 20 drugih korisnika odspajali i testirali radi tebe.

 

Ne znam tko ti je rekao da si 1km, ali atenuacija te stavlja na 2.3km i tako nekako ti i parametri izgledaju. Dal ti je to tehnicar rekao il si ti sam odredio da si toliko udaljen. Za 1km su ti parametri katastrofa i to se trebalo sanirat vec.

 kako misliš tko mi je rekao, nije mi nitko rekao...znam di je centrala u gradu,  i znam izmjeriti daljinu od kuće do centrale :) :)

sanirati u smislu promijeniti kablove ili??

Poruka je uređivana zadnji put pet 24.8.2018 7:47 (Scrin).
8 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
I meni je stara centrala na cca 1km od kuće, pa sam opet imao identičnu situaciju kao ti, slični parametri, slična dužina kabela do centrale. Kablovi mogu ići nekud uokolo dok ne dođu do tebe, bez obzira na tvoju udaljenost od centrale, a njihova dužina je ono bitno, a ne tvoja udaljenost.

11 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
Antoniio22 kaže...
I meni je stara centrala na cca 1km od kuće, pa sam opet imao identičnu situaciju kao ti, slični parametri, slična dužina kabela do centrale. Kablovi mogu ići nekud uokolo dok ne dođu do tebe, bez obzira na tvoju udaljenost od centrale, a njihova dužina je ono bitno, a ne tvoja udaljenost.

 da, to je vjerovatno tako...sta  kabel ide okolo naokolo dok ne dode do mene :)

8 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
Scrin kaže...
Antoniio22 kaže...
I meni je stara centrala na cca 1km od kuće, pa sam opet imao identičnu situaciju kao ti, slični parametri, slična dužina kabela do centrale. Kablovi mogu ići nekud uokolo dok ne dođu do tebe, bez obzira na tvoju udaljenost od centrale, a njihova dužina je ono bitno, a ne tvoja udaljenost.

 da, to je vjerovatno tako...sta  kabel ide okolo naokolo dok ne dode do mene :)

 Ako su ga tako postavljali, da. ne bi bio prvi s takvim stanjem, a ni zadnji.

11 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
Antoniio22 kaže...
Scrin kaže...
Antoniio22 kaže...
I meni je stara centrala na cca 1km od kuće, pa sam opet imao identičnu situaciju kao ti, slični parametri, slična dužina kabela do centrale. Kablovi mogu ići nekud uokolo dok ne dođu do tebe, bez obzira na tvoju udaljenost od centrale, a njihova dužina je ono bitno, a ne tvoja udaljenost.

 da, to je vjerovatno tako...sta  kabel ide okolo naokolo dok ne dode do mene :)

 Ako su ga tako postavljali, da. ne bi bio prvi s takvim stanjem, a ni zadnji.

 Jel se moze to kako provjeriti 100%? Mislim jel ovaj podatak o parici za koju ste rekli da sam po tome preko 2 km od centrale relevantan?? Jel se moze taj podatak uzeti kao pouzdan pokazatelj "stvarne" udaljenosti od centrale, tj kao prava duzina kabela do mene ?? I jel ima tu kakve pomoci?? Ili jedino postavljanje novog kabela ili nove centrale preko puta kuce ;) 

P.S. evo sad me zvao tehnicar i kaze da su dali liniju na mjerenje i da je sve ok...i da on nema pojma sta da vise napravi ;) eto, super..veza puca a oni pojma nemaju zasto..

Kazes da nisam jedini...pa dobro jel i tebi tako pucala veza non stop a da oni nisu imali pojma o cemu je rijec? ;)

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 24.8.2018 11:10 (Scrin).
9 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
Scrin kaže...

kako misliš tko mi je rekao, nije mi nitko rekao...znam di je centrala u gradu,  i znam izmjeriti daljinu od kuće do centrale :) :)

sanirati u smislu promijeniti kablove ili??

 Pa zato jer tcom zna tocno gdje su centrale i koliko si udaljen, pa sam mislio da ti je tehnicar rekao. To sto ti znas di je centrala, kao sto ti je vec navedeno, ne znaci previse :) Ima ljudi kojima je centrala preko ulice, nekih 20m zracne udaljenosti pa kabela ima 500m jer ide od centrale do kraja ulice i onda od kraja ulice tek "prelazi" cestu i dolazi do njega :) Uglavnom, shvatio si. Prije je bilo bitno da ti imas telefon, duljina parice je bila nebitna.

Sanirat da, naci gdje je probelm i popravit, ali izgleda da si ipak tako daleko od centrale, a onda nista dok ti ne skrate petlju.

Scrin kaže...

Jel se moze to kako provjeriti 100%? Mislim jel ovaj podatak o parici za koju ste rekli da sam po tome preko 2 km od centrale relevantan?? Jel se moze taj podatak uzeti kao pouzdan pokazatelj "stvarne" udaljenosti od centrale, tj kao prava duzina kabela do mene ?? I jel ima tu kakve pomoci?? Ili jedino postavljanje novog kabela??

 Pa pise ti attenuation. Po tome znas otprilike koliko si udaljen.

Nece ti postavljat novi kabel, kabel je u redu, samo je dug. Mogu ti samo skratit petlju tako da stave nekakav fttc blize.

Poruka je uređivana zadnji put pet 24.8.2018 11:08 (sandokan111).
11 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
sandokan111 kaže...
Scrin kaže...

kako misliš tko mi je rekao, nije mi nitko rekao...znam di je centrala u gradu,  i znam izmjeriti daljinu od kuće do centrale :) :)

sanirati u smislu promijeniti kablove ili??

 Pa zato jer tcom zna tocno gdje su centrale i koliko si udaljen, pa sam mislio da ti je tehnicar rekao. To sto ti znas di je centrala, kao sto ti je vec navedeno, ne znaci previse :) Ima ljudi kojima je centrala preko ulice, nekih 20m zracne udaljenosti pa kabela ima 500m jer ide od centrale do kraja ulice i onda od kraja ulice tek "prelazi" cestu i dolazi do njega :) Uglavnom, shvatio si. Prije je bilo bitno da ti imas telefon, duljina parice je bila nebitna.

Sanirat da, naci gdje je probelm i popravit, ali izgleda da si ipak tako daleko od centrale, a onda nista dok ti ne skrate petlju.

Scrin kaže...

Jel se moze to kako provjeriti 100%? Mislim jel ovaj podatak o parici za koju ste rekli da sam po tome preko 2 km od centrale relevantan?? Jel se moze taj podatak uzeti kao pouzdan pokazatelj "stvarne" udaljenosti od centrale, tj kao prava duzina kabela do mene ?? I jel ima tu kakve pomoci?? Ili jedino postavljanje novog kabela??

 Pa pise ti attenuation. Po tome znas otprilike koliko si udaljen.

Nece ti postavljat novi kabel, kabel je u redu, samo je dug. Mogu ti samo skratit petlju tako da stave nekakav fttc blize.

 Fttc?? Oprosti nisam upoznat toliko s tematikom ;) ja imam nekakav ormaric preko puta kuce gdje tehnicar ide svaki put kad mi mijenja paricu, kao neka razvodna kutija..prvo ide tamo pa u centralu..jel to taj fttc? Kao sto nam naveo u gornjem postu sad me zvao lik i kaze da su dali liniju na mjerenje i da je sve ok..i da nema pojma di je kvar..eto, super;) mislio sam da je mozda kvar kod mene, u mojim instalacijama..jer se to prema njegovim rijecima dogada samo meni..i kaze da nije kod mene..da je sve ok s moje strane;)

Poruka je uređivana zadnji put pet 24.8.2018 11:24 (Scrin).
8 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?

Ovo bi ti bilo FTTC (Fiber to the cabinet). U njemu je napravljena mini centrala s kojom korisnici koji su dalje od "stare" centrale imaju veće brzine. Do njega ide optika i dalje od njega paricama sve do korisnika.
Ono što ti ide tehničar gledati ti je obična razvodna kutija.

 

Ako imaš takav jedan ormarić negdje u blizini, traži provjeru u T-comu ili provjeri s njima za prebacivanje na FTTC.

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 24.8.2018 11:30 (Antoniio22).
11 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
Antoniio22 kaže...

Ovo bi ti bilo FTTC (Fiber to the cabinet). U njemu je napravljena mini centrala s kojom korisnici koji su dalje od "stare" centrale imaju veće brzine. Do njega ide optika i dalje od njega paricama sve do korisnika.
Ono što ti ide tehničar gledati ti je obična razvodna kutija.

 

Ako imaš takav jedan ormarić negdje u blizini, traži provjeru u T-comu ili provjeri s njima za prebacivanje na FTTC.

 

 ok...hvala! al mislim da nemam fttc nigdje blizu..cim si spomenuo optiku nekako mi je bilo sumnjivo :) mislim da je cijelim putem bakar do mene..necu tvrditi 100 posto al mislim da je tako...jer da imam sigurno mi ne bi brzina bila 8 :)

budem provjerio s t-comom

8 godina
protjeran
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?

Vjerovatno je tako kako tvrdiš da nemaš još zasad u blizini niti jedan fttc kabinet jer da imaš i da si udaljen unutar njegova kruga do 1000m(sve kraće još bolje) imao bi svakako više od tih mizernih za današnje doba 8Mbps...

Napad je najbolja obrana :)
15 godina
neaktivan
offline
Kvaliteta DSL parice?

Molim vas neki savjet ili pomoć oko t-com i adsl-a. 2mj sam bio bez neta, neki dan sam zaprijetio raskidom ugovora i sad je magično proradio. mijenjali su kablove, povukli nove, moram napomenut da mi je prije brzina bila 10mbps, sad je max 7mbps. Dal mogu imat veću brzinu i koji su daljnji koraci?

 

Ovo su podaci iz routera:

 

Link Status Connected
Modulation Type ADSL_2plus
Actual Rate (Up/Down) 765/7993 kbps
Attainable Rate (Up/Down) 959/15736 kbps
Noise Margin (Up/Down) 13.7/6.5 dB
Line Attenuation (Up/Down) 23.4/44 dB
Output Power (Up/Down) 13.2/18.4 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Interleave Depth (Up/Down) 2/224
Interleave Delay (Up/Down) 2/4 ms
INP (Up/Down) 0.5/3 symbols
Profile N/A
LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM
CRC Errors (Up/Down) 13/56
FEC Errors (Up/Down) 9/15172484
HEC Errors (Up/Down) 50/747

 

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Kvaliteta DSL parice?

Po atenuaciji i margini bi rekao da je to to. Iako pise da je maksimala 15, na tu atenuaciju ne moze biti, tako da ili krivo racuna maksimalu, ili krivo prikazuje atenuaciju, a ako ti ne pustaju vise znaci da vjerojatno vise ne moze. Kako je prije moglo 10, ocito je doslo do degradacije negdje jer si ipak malo blize od onog sto ti daje atenuacija (3+ km), ali valjda sad kad ti je nestalo veze je bio negdje zesci prekid i kad su ga popravili to je jos vise degradiralo. Nazalost izgleda da ces morat cekat skracivanje petlje.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Kvaliteta DSL parice?

Pozdrav.. Pošto mi je pala brzina adsla (5mbits) zval tehničare i otklonili kvar, navodno kvar na instalaciji, nisam bio doma, čuli smo se na telefon na brzaka, pa mi teh. veli da je bio problem u spojnici, koja ide iz utičnice prema spojnici pa do rutera, navodno je u spojnici kontakt gubio, problem je otklonjen..
Dao mi je preporuku da spojim ruter direkt sa kutije u ruter, on se s tim ne bavi, neg mi je rekao da nađem nekog električara da to spoji.
E sad, veli da da bi gubici u brzini bili manji odnosno imao bih veću brzinu, trenutno imam 35mbits, mislim da na 40mbits puca veza..

Dal bih što dobio, ako bi se direkt iz kutije (na tavanu) spojio do rutera ili da ostavim ovak kako je?

Poruka je uređivana zadnji put sub 1.9.2018 20:18 (zvonac).
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Kvaliteta DSL parice?

To je gatanje, ne zna se. Vjerojatno ne. Uzmi router, odnesi ga gore do kutije i spoji ga pa vidi parametre sad i tad. Ako neznas iscitat, postavi tu.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Kvaliteta DSL parice?
Ne kužim se baš previše u to, išao sam otvorit kutiju, al ne znam kak bi ruter spojil direkt na kutiju?
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Kvaliteta DSL parice?

UTP kabelom direktno iz izvoda u router.

 
0 1 hvala 0
16 godina
offline
Kvaliteta DSL parice?

Evo fotke, ak moze detaljnije objasnjenje..

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
zvonac kaže...

Evo fotke, ak moze detaljnije objasnjenje..

 Uzmi licnasti UTP kabel, kupi RJ11 konektor, provuci kabel od te kutije do routera, kliještima za krimpanje zakrimpaš 2 žice u konektor i te dvije žice jednim lijepim hrvatskim pleterom spojiš na ovu crnu i crvenu što ti dolazi izvana.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
8 godina
offline
Kvaliteta DSL parice?

Pozz vi koji se razumjete po ovim parametrima kolko bi mogla biti maksimalna brzina. Hvala

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Kvaliteta DSL parice?

Htio sam popraviti kvalitetu SNR Margine, razgovarao sa tehničarem od provajdera i rekao mi je da problem može biti u sljedećem: korozirala instalacija, prestavljana instalacija (više dijelova).... i tako. 

Stara instalacija nije bila iz jednog komada, već iz dva i to obične žice (Ne one što se uvrću), neko kablo iz 1995 godine...

 

Uzeo sam novo kablo 2x0x0.75mm i proveo ga direktno od telefonske kutije do kutije sa RJ11 konektorima, ali ništa nisam postigao, iskreno ne vjerujem da može biti do kabla pošto je 100% postavljeno kako treba.

 

 

 

Može li biti do modema: ZTE ZXHNH108L(Star skoro 5 godina?) Splittera, tel.kutije (RJ11)?

Poruka je uređivana zadnji put ned 16.9.2018 22:29 (micr0).
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
mirko6 kaže...

Pozz vi koji se razumjete po ovim parametrima kolko bi mogla biti maksimalna brzina. Hvala

 Stavlja te po atenuaciji na nekih 1300m. Veza izgleda ok, ali posto si na adslu, mislim da jedini profil koji pustaju je 10+tv. Mogao bi vjerojatno i nekakvih 15 samo neta ali te profile rjetko stave. Trazi prebacivanje na vdsl pa mozda proguras 20 mbita bez tv-a. Ako ti treba tv vjerojatno nece proc, al bi ti mogli pustit tako nesto s tim da ti brzina neta padne kad je tv upaljen.

micr0 kaže...

Htio sam popraviti kvalitetu SNR Margine

 Da bi "popravio kvalitetu snr margine" prvo moras znati sto je snr margina. Kad to doznas onda ces odustat od tog pothvata.

Radje opisi sto si htio popravit na vezi.

12 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
micr0 kaže...

Htio sam popraviti kvalitetu SNR Margine

 Da bi "popravio kvalitetu snr margine" prvo moras znati sto je snr margina. Kad to doznas onda ces odustat od tog pothvata.

Radje opisi sto si htio popravit na vezi.

  @sandokan111 

 

 Popraviti dB na SNR margini, jer su sada jako losi, susjed dere 28dB...

A meni je ovo granica i sto se tice brzine downloada/uploada... 

Poruka je uređivana zadnji put pon 17.9.2018 0:16 (micr0).
9 godina
offline
Re: Kvaliteta DSL parice?
micr0 kaže...

@sandokan111 

 

 Popraviti dB na SNR margini, jer su sada jako losi, susjed dere 28dB...

A meni je ovo granica i sto se tice brzine downloada/uploada... 

 Napisao sam ti, da bi to ispravljao moras znati sto margina oznacava. Kad to znas onda ces shvatit i da nemas ti sto to popravljat i da nemogu "db na margini" bit losi. Zasto uopce mislis da su losi? Oni su toliki koliki jesu s razlogom.

 

Zato te pitam sto bi ti htio od te veze. To sto "susjed dere na 28db" ne znaci nista. Kao da trazis zamrzivac koji hladi na -150 stupnjeva, jer mislis da -40 koliko tvoj zamrzivac hladi hranu nije dovoljno.

Susjed jednostavno moze imat manju brzinu pustenu i margina mu je stoga rasla. Stavi i njegove parametre ako vec imas. Po tvojim parametrima ti si na nekoj granici i stoga ti je margina i niska, ali margina je kolika treba biti da bi mogao imati to sto imas kad si na ovakvom granicnom slucaju. Guranje margine da bude veca samo da bi bila veca ne doprinosi nicemu. Guranje margine da bude veca ima svoje razloge, ali nisi naveo trenutno iste, zato te pitam sto zelis postici na vezi i iz kojih razloga.

Poruka je uređivana zadnji put pon 17.9.2018 1:09 (sandokan111).
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice