Podignite brzinu interneta - Google besplatan DNS

poruka: 50
|
čitano: 61.556
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Podignite brzinu interneta - Google besplatan DNS

Brzina interneta ovisi o mnogo stvari ali najvise o onome na koliko je podignuta vasa parica u centrali. Ako je 4 MBIT onda nemoze vise i. Moci ce igrom slucajnosti ili ako eto zagasite MAX TV pa vam se oslobodi dio rezerviran za MAX TV. 
Brzinu parice moze podesiti samo T-com i nitko drugi.  

Pomogao sam? Zar nije lakše kliknuti gumb:Hvalaili Thumb Up, nego pisati nepotrebni(spam) post sadrzaja Hvala
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Podignite brzinu interneta - Google besplatan
dario111cro kaže...

Probajte i sami s npr. firebug-om izmjeriti brzinu ucitavanja svih komponenti kod neke web stranice. Ponekad cak i 50% sporosti ucitavanja web stranice je uzrokovano upravo zbog DNS-a. No, nazalost, torrent i ostatak interneta ce ostati pri istoj brzini.

Umalo si pogodio {#}

 

Ja sam u nekom od prethodnih postova napomenuo upravo tu činjenicu o kojoj ti pričaš - ne učitavanje već resolving komponenti. Naveo sam primjer i moje iskustvo sa YouTubeom. Sa default T-com serverima sadržaji sa youtubea su mi se očajno sporo loadali. Zašto? Ako pogledate u firefoxu u donji lijevi kut što se događa kod gledanja videa, bit će vam jasno. Video zapis, thumbnailovi drugih i x ostalih sadržaja se učitava sa hrpetine različitih servera sa različitim IP adresama. Googletov DNS to obavlja vrhunski (razumljivo, youtube je njihov, mora raditi kako spada) dok t-com i ostali DNSovi malo sporije resolvaju imena servera. Ta sporost pri resolvanju je razlog sporog učitavanja videa. Možete imati 100/100mbit link ali ako koristite neke lijeve usporene DNSove, video će se učitavati kao na 56k modemu.

 

Dakle, u slučaju stranica koje učitavaju sadržaje sa više različitih servera, dobar DNS može donekle ubrzati cijelu stvar. Loš DNS sporo "sakuplja" IP adrese servera (npr. google analytics, neki api se želi spojiti na facebook/twitter/štogod, tečaj se učitava se jednog servera, trenutno vrijeme na lokaciji korisnika se učitava sa nekog drugog servera...) dok brži DNS sa updateanim IP adresama to radi daleko brže i fluidnije. Konačni rezultat je brže učitavanje stranice jer se pojedini segmenti prije učitaju ali teško da će to prijeći sekundu-dvije jer resolving jednog hostnamea traje 30ak milisekundi.

 

Sada dolazimo na onaj problematični dio - torrenti, rapidshare, jednostavne web stranice i slično. Kao prvo, torrentima DNS server (samoj komunikaciji peer-to-peer, ne komunikaciji sa trackerom) uopće ne treba jer ako pogledate u npr. uTorrentu ili na netstat naredbi, vidjet ćete da se konekcije ostvaruju direktno preko IP adresa, bez ikakvih hostnamea. Kao što sam već rekao, torrent protokolu DNS treba samo za spajanje na tracker (dakle 30ak ms) dok ostatak vremena DNS upita uopće nema. U slučaju rapidsharea, DNS je potreban za samo dvije stvari - resolvanje rapidshare.com, resolvanje one adrese na kojoj je sadržaj i to je to. Dakle, nakon što browser dozna di je željeni file (oko 70ms DNS upita), više se ne šalju nikakvi DNS upiti. Sad je sve stvar bandwidtha - IP servera gdje je file je poznata, počinje download.

 

U slučaju jednostavnih web stranica koje trebaju max 2-3 DNS upita (npr. resolvanje www.test.org i google analyticsa), promjena DNS servera neće učiniti nikakvu razliku. Browser će kroz 1 upit doznati da je traženi file na www.test.org/download/file.exe. Nakon što dozna IP adresu domene www.test.org, daljnji DNS upiti ne postoje i počinje download fajla file.exe.

 

Da zaključimo - u slučaju "težih" web stranica koje učitavaju sadržaj sa više servera, brži DNS će "ubrzati" učitavanje web stranice. Da budemo precizniji, skratiti će vrijeme da počne download tih različitih sadržaja sa različitih servera. U svim ostalim slučajevima gdje se šalju max 2-3 upita, razlike će biti u 10-30ms - dakle neprimjetno.

 

Nadam se da je ovo riješilo sve nedoumice oko DNSa.

http://nighthawk-software.blogspot.com/
Poruka je uređivana zadnji put ned 19.2.2012 3:16 (Sum_of_all_fears).
16 godina
offline
Podignite brzinu interneta - Google besplatan DNS

probati cu malo koristiti te ipv4 google dns servere,upisao sam ih u lan karticu,da li bi bilo dobro da ih i u ruter upisem?

custom dns opcija u ruteru custom dns opcija u ruteru
Mrzim cheatere iz dna duše
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Podignite brzinu interneta - Google besplatan
crozoki kaže...

probati cu malo koristiti te ipv4 google dns servere,upisao sam ih u lan karticu,da li bi bilo dobro da ih i u ruter upisem?

Ako ih upišeš u ruter, koristit će ih ostala računala u mreži (ako ih ima). Kad se u mreži pojavi PC sa automatski konfiguriranim IP/DNS adresama (tj. čeka konfiguraciju od DHCPa sa rutera), koristit će DNS servere upisane u ruter.

 

Ako je samo jedan PC u mreži i iz nekog razloga ima ručno konfiguriranu mrežu (radi port forwarda npr.), nema potrebe za upisivanjem drugih DNS servera u ruter.

 

[edit] - koliko vidim, to je Siemens SX763 router sa default T-com firmwareom. Sa default firmwareom i configom, oni imaju daljinsku kontrolu nad ruterom i poprilično sam uvjeren da ćeš nakon idućeg reboota routera opet imati t-com servere tako da... Nema smisla upisivati. Možeš za probu, baš me zanima hoće li postavke ostati. Ja imam isti taj router, također na T-comu ali moj ima org firmware i nemaju daljinsku kontrolu...

http://nighthawk-software.blogspot.com/
Poruka je uređivana zadnji put ned 19.2.2012 3:57 (Sum_of_all_fears).
15 godina
offline
Re: Podignite brzinu interneta - Google besplatan
dario111cro kaže...

Malo sam istrazio. Doista, pogrijesio sam i rekao krive stvari. No takodjer ste i vi. DNS vam nece utjecati niti na download niti na upload brzinu, vec na samo otvaranje stranica. Oni rezultati su mi se igrom slucaja potrefili.

 

Probajte i sami s npr. firebug-om izmjeriti brzinu ucitavanja svih komponenti kod neke web stranice. Ponekad cak i 50% sporosti ucitavanja web stranice je uzrokovano upravo zbog DNS-a. No, nazalost, torrent i ostatak interneta ce ostati pri istoj brzini.

 

Ukoliko netko ima problema s koristenjem servisa, u tutorijalu sam rekao da zapisujete vrijednosti. Jednostavno sada zapisane vrijednosti upisite nazad u postavke.

- tko, što, link?

- Čitavo vrijeme npr Sum... ti konkretno govori što je DNS i koje su razlike. Ako netko ima dobar DNS server (neopterećen) tad mu promjena na googleov ne znači (skoro) ništa. Manji ili opterećeniji ISP ima i 'sporiji' resolving, ali može imati i brži, jer je lokalno (bliže), jer je manje opterećen korisnicima, usporedi predhodnu pingalicu, jednako je s DNS serverima.

Google je jak, vjerojatno najveća farma računala, usporediv (i veći) od datacentra. Generalno (globalno) govoreći, može se korisititi i bit će brži od prosječnog ISPa (npr Tcom ima tridesetak DNSova koliko se sjećam). Nije loše koristiti googleov DNS.

 

Osnovna greška, koja se u početnoj tvrdnji provlači, je brzina (download-upload), to nema veze s DNSom niti može pomoći, to je razlika između bandwidtha i pinga. Bandwidtht plaćaš ISPu i (normalno) dobijaš nazivni bandwidth npr 4-8-16 Mbit. Može biti manji (propustnost-udaljenost od centrale...) ili veći (rjeđe). To je jedino što ima veze s downloadom-torrentima osim brzine s druge strane (seedera) na što nemaš baš nikakvog utjecaja.

Tako ćeš na optici uvjek imati bolji (mani) ping, kao što bi na prastarom modemu (fax-modem-telefonska linija) imao veći što nikakav DNS ne može promijeniti. Ping ovosi o tehnologiji, kvaliteti linije i sl., pa tek nakon tog ima veze i brži DNS (kao što je Sum već objasnio, kod složenih stranica jer obična stranica je neprimjetan resolving +/- 10 ili 20 milisec.).

 

Previše je takvih zavaravajućih ''ubrzivača interneta'', previše ljudi naivno povjeruje običnoj reklami (ili još gore, ponekad su to obične navlakuše za smeće-malware i sl.). Problem je još veći, kad noobovi kernu čačkati po postavkama koje ne razumiju... pa sad dako odgovoran autor (dezinformator?) pokušaj pomoći takvima da poprave što su zbrljavili. 

 

Zato savjet, kad se daju upute-tutorijali pa i savjeti, govorite-tvrdite samo ono za što ste apsolutno sigurni i iza čega stoji vaše znanje, ne neki copy-paste s interneta, jer se na internetu nalazi svašta... malo toga je stvarno.

 

edit: Svaki TUT, morao bi započeti s 'disclaimerom' tj odgovaranjem ako se ne zna i uputama za backup, kako se vratiti na početno stanje. Nabrojati moguće probleme, prednosti-mane. Kao i dokaz tvrdnji npr veće brzine. Dokaz je nešto neovisno, ne izjava ''meni je brže''.

 

(btw, nije direktno upućeno autoru, nego ostalim čitateljima kao savjet, pouka).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 19.2.2012 14:26 (ihush).
15 godina
offline
Re: Podignite brzinu interneta - Google besplatan

Može li biti razlog male upload brzine kvar na DSL routeru ?

ⓑⓤⓖ░░▒▓███✰✰►◕‿◕◄✰✰███▓▒░░ⓑⓤⓖ
15 godina
neaktivan
offline
Re: Podignite brzinu interneta - Google besplatan
tony THE Noob kaže...

Može li biti razlog male upload brzine kvar na DSL routeru ?

Ako ti je download normalan, onda malo vjerojatno ali opet moguce. Prvo ti zovi sluzbu za korisnike pa se zali pa ce ti oni provjerit.

Pomogao sam? Zar nije lakše kliknuti gumb:Hvalaili Thumb Up, nego pisati nepotrebni(spam) post sadrzaja Hvala
Poruka je uređivana zadnji put ned 19.2.2012 17:34 (xZero).
14 godina
offline
Re: Podignite brzinu interneta - Google besplatan
xZero kaže...

Brzina interneta ovisi o mnogo stvari ali najvise o onome na koliko je podignuta vasa parica u centrali. Ako je 4 MBIT onda nemoze vise i. Moci ce igrom slucajnosti ili ako eto zagasite MAX TV pa vam se oslobodi dio rezerviran za MAX TV. 
Brzinu parice moze podesiti samo T-com i nitko drugi.

  To piši za adsl nismo svi na adsl-u bale te parice i t-šrot uf

 

inače original posteru sumnjam da imaš  što upisivati pod ipv6, a pod ipv4 možeš uz to što sam već negdje i napisao a što mi je najviše ubrzalo smo surfanje a to je kada u ipv4 upišeš nove dns klikneš na dodatno i sa metrike sučelja   makneš kvačicu i staviš vrijednost na 9999

 

to je najbolje što sam dobio za ubrzati surf a sami dns serveri će pasati kako kome nekome googleov nekome open dns itd

 

A ovo što si napisao za ipv6 ne radi na taj način jer ne prihvaća nevaljano ali ionako nema veze kada preko ipv6 nemam mrežnog pristupa :p

i ne upisuje se nego se dodaje u box ali ne prihvaća   i naslov ti je totalno krivi nije podignite brzinu interneta nego brzinu surfa jer naravno da se neće vidjeti na speedtestu ali može na otvaranju stranica

 

i to su već stare stvari ne znam zašto se stalno otvaraju nove teme o tome

bug caruje, um klade valja
Poruka je uređivana zadnji put ned 19.2.2012 19:23 (Oldy).
15 godina
offline
Re: Podignite brzinu interneta - Google besplatan
xZero kaže...
tony THE Noob kaže...

Može li biti razlog male upload brzine kvar na DSL routeru ?

Ako ti je download normalan, onda malo vjerojatno ali opet moguce. Prvo ti zovi sluzbu za korisnike pa se zali pa ce ti oni provjerit.

Ludim !! Sad sam zvao službu i javi se neka Lucija i dam joj ja podatke ona nesto slozi veli mi restartaj ruter ja to sve napravim, veli mi izmjerite sad brzinu download mi je smanjila, a upload je tad bio 213 kbps. Onda poklopim i idem opet mjeriti kad ono upload 94 kbps :O !! Zovem ja opet javi se neki lik i ja opet kazem problem on meni kaze da oni ne mogu utjecati na upload da to ovisi o serveru na koji "aploudujem" (tak je rekel) Sad mi je to cudno kak mi je onda upload na facebook uzasno spor i na youtube i na bilo sta da nesto stavljam sve je sporo !!!!!! 

ⓑⓤⓖ░░▒▓███✰✰►◕‿◕◄✰✰███▓▒░░ⓑⓤⓖ
Poruka je uređivana zadnji put pon 20.2.2012 17:52 (tony THE Noob).
12 godina
neaktivan
offline
Podignite brzinu interneta - Google besplatan DNS

Samo kratko da pitam. Ako sam promjenio svoje DNS adrese sa Google-ovim DNS adresama, u windows postavkama, jel moram isto napravit u router postavkama ?

Poruka je uređivana zadnji put pet 12.2.2016 14:36 (AngryBird).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Podignite brzinu interneta - Google besplatan
Ne postoji li onaj jedan googleov alat za mjerenje brzine DNS-a?
Nemogu se sad sjetit kako se zove.
https://en.wikiquote.org/wiki/Mikhail_Bakunin
12 godina
neaktivan
offline
Re: Podignite brzinu interneta - Google besplatan
GNU+Linux kaže...
Ne postoji li onaj jedan googleov alat za mjerenje brzine DNS-a?
Nemogu se sad sjetit kako se zove.

 evo 2 alata za mjerenje brzine http://www.serverwatch.com/server-tutorials/two-tools-for-testing-dns-server-speeds.html

 

Može neko odgovor na moje pitanje plizz :P

15 godina
offline
Re: Podignite brzinu interneta - Google besplatan

Unlike NameBench, DNS Benchmark won't test the DNS speeds by resolving the domains you've already visited using your browser cache. GRC's tool instead checks speeds by resolving the domains from the top 50 websites, but that list is customizable.

Summary

Though a DNS service may advertise faster browsing if you utilize their nameservers rather than the default ones provided by your ISP, actual speeds can significantly vary depending upon your location and the sites you visit. NameBench and DNS Benchmark are two helpful tools you can use to determine the DNS server that will work best for you.

 

- postavi npr google kao primarni DNS, npr 8.8.8.8 drugi, postavi npr ip routera (ako podešavaš na PCju, to je univerzalnije pravilo nego DNS-ip-ISPa + ISP može imati više servera, kad se unese fixni, obično prvi.. tad je on najopterećeniji, to juzeri pogrešno rade.. router povuče potrebno i radi).

- ako router dozvoljava, možeš u njemu, google, ISP.. tad na PCju automatika odrađjuje. Na PCju može uvjek biti ip routera..

.. ako je podešeno u routeru tad nema smisla u PCju.. svejedno. Prednost u routeru jer tako čitava tvoja mreža ima iste postavke, ne moraš pojedinačno podešavati zapravo jednako kao i fixni IP.. (i to može neki router, ali ISPovi ugl ne nude.. ili se resetiraju).

- problemi s 'malim' ISPima.. pročitaj gornji quote iz datog linka (ili sve). Tu Google ima prednost, ali bitna je i udaljenost.

+ zašto se spominje browser cache? .. tad ti je svejedno koji DNS koristiš.

 

- zabluda, neće DNS ubrzati surfanje. Samo je googleov server jak-brz, dok mali ISP može biti problematičan (još gore, blokiran iz bilo kog razloga ili srušen).

- DNS je samo resolving name-a.. npr kad ukucaš ping google.com .. prvo se mora saznati adresa, to ide iz DNSa, tad postoji prednost bržeg/bližeg servera. Nakon tog prvog upita-resolvinga je svejedno. Ako ukucaš ping ip .. tad je DNS nevažan. To je jedina razlika.

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
neaktivan
offline
Podignite brzinu interneta - Google besplatan DNS

Sad sam išao vidjet router postavke, i nema opcije za mijenjanje DNS adresa na mom Tehnicolor-u (Bnet). Piše samo : IPv4 DNS Servers: 83.139.104.2  83.139.105.2 

To su valjda njihove adrese. hmm, sad očito nema smisla da u Windowsu imam ove Googleove DNS adrese, a u ruteru druge.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Podignite brzinu interneta - Google besplatan

-ima smisla, jer ne browsa router, browsa konkretan PC (korisnik), njegove postavke ...

+ takve 'sitnice' trebaš navesti, ne nagađati.. npr bnet nemaš nikakvu kontrolu, nisi admin.. (ISP). Tad bi odgovor odmah bio podesi ili ostavi automatiku na PCju, jer na routeru ne možeš.

+ ponekad moraš imati npr googleov DNS jer se dešava da naši (mali) ISPovi ne rade, zašto je sporedno (bankrot, kvar, blokiranje polovice EU..), dok google radi, kad on neće raditi to znači da je internet crko. (prevelik-prejak..).

.. to nije stvar brzine, nego da RADI.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 12.2.2016 15:59 (ihush).
16 godina
offline
Podignite brzinu interneta - Google besplatan DNS

Neki routeri imaju vlastiti DNS server (ja imam mikrotik)

http://www.Hedonist385.com
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Re: Podignite brzinu interneta - Google besplatan

Kako mislis vlastiti server? Hoces reci da u routeru imas bazu svih IP adresa na netu? ;)

16 godina
offline
Re: Podignite brzinu interneta - Google besplatan

DNS Cache. A na linuxu se može podesiti i bind. Ovo sa slike je sa MikroTika

http://www.Hedonist385.com
Poruka je uređivana zadnji put sri 24.2.2016 19:43 (Robi).
8 godina
odjavljen
offline
Podignite brzinu interneta - Google besplatan DNS

To bas i nije serveer al ok je i to...

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Podignite brzinu interneta - Google besplatan

Ne. Ovo je DNS cache, ali i lokalni DNS server se može napraviti uz malo više posla. Malo sam isprobavao na raspberrypi napraviti. Komplicirano, ali se može.

http://www.Hedonist385.com
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice