Rezervni router

poruka: 22
|
čitano: 6.389
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Rezervni router

Postovanje.

Imam iskon adsl u kuci. Centrala je obicna adsl nije vdsl.

Imam Siemensov router gigaset sx763 sta su dali kad je usluga ugovorena. 
Ja bi sada htio da imam jedan router u rezervi i kupio sam jedan adsl router Tp-link tl-wr841ND i neradi tj router radi ali nemoze viditi adsl paricu. Sta bi tocno trebalo gledati kad ovoga sada zamjenim za drugoga mislio sam da je to plug and play.

Hvala

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Rezervni router

Nigdje u specifikacijama ne piše da taj router ima ugrađen ADSL ili DSL modem. Možda mu fali modem za ADSL?

 

Ovaj Vaš Siemens ima ADSL modem i router funkciju.

Poruka je uređivana zadnji put uto 12.7.2016 18:34 (Attitude).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Rezervni router

Malo paziti... Kao prvo, pojam "router" svi krivo koriste... Router je ono što mu ime kaže - komad opreme koji usmjeruje (routa) promet između mreža. Ono što tebi treba je IAD - Integrated Access Device. Jedna škatula u kojoj je router, modem, firewall, FXS, VOIP, NAT, switch... Kao prvo, jesi li na annex A ili annex B? Po tome tražiš "router" tj. modem. Recimo ovako nešto. Primjeti Router Modem u nazivu. Tvoj je samo router. Vidiš razliku? Doduše, ovaj nema VoIP pa ako ti je to bitno, traži dalje.

 

Nakon što nabaviš pravi IAD, idući zabavni korak je konfiguracija. Teško da će išta proraditi plug'n'play, VoIP sigurno neće. Neće ni IPTV. Srećom za SX763 postoji alatka koja može dekriptirati tvoj config pa ćeš relativno lako doznati sve podatke. Kada dekriptiraš konfu, to sve treba podesiti. Veza na net, VLANovi (nije isto što i WLAN, jako bitno!!), VoIP, NAT, bridge intefacea... Ima tu posla. Vjerojatno ćeš njih morati zvati jer postoje šanse da ti taj neki modem sruši port...

 

Daleko jednostavnije rješenje je kupiti još jedan SX763 na njuškalu (50-100kn), spojiti ga i pustiti da sam pokupi postavke.

 

I na kraju, čemu? Ako dođe to kvara, dobit ćeš drugi od providera. Tih dva-tri dana bez neta ćeš preživjeti. Nabavi si 3g/4g stick, daleko pametnije rješenje kao backup jer džabe ti svi routeri i modemi ako krepa veza...

 

P.S. NHF ali pošto ne znaš što ti treba i što uopće imaš, možda je kupovina 3rd party opreme malo prevelik zalogaj za tebe. Ja se godinama bavim tim glupostima i uvijek se nađeš na čudu kad nešto ne želi raditi...

 

Attitude - SX763 ima svašta. Router, modem, VOIP, NAT, network storage, WiFi, switch, FXS portove, firewall, FTP, DHCP server, WebUI, print server....

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.7.2016 18:47 (Sum_of_all_fears).
11 godina
offline
Re: Rezervni router

Gledao sam specifikacije, ali nigdje ne spominje neki DSL. Već router, npr. za kućnu mrežu ili za spojiti na modem.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Rezervni router

ja govorim za SX763... Ovaj njegov Tplink je u stvari malo pametniji access point, ništa posebno. xDSL nema sigurno.

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
11 godina
offline
Re: Rezervni router

Pa upravo je o tome postavljeno pitanje, zašto mu sa njim ne radi ADSL?

 

Jer nije niti kupio uređaj koji ima u sebi ADSL modem.

 

Ali ja nisam 100% siguran jer tamo u specifikacijama proizvođač navodi puno fensi skraćenica za koje neznam sve šta znače.

 

Mislim da bi trebao uređaj vratiti u trgovinu i kupiti router sa modemom za ADSL(u njegovom slučaju).

15 godina
neaktivan
offline
Rezervni router

Nisam niti gledao specifikacije uletio u ducan pitao uzeo i to je to.

Prije  dok sam imao vrimena pogledao bi specifikacije detaljno sad nisam imao vrimena. 

Na racunu isto uredno pise adsl ruter al nebitno sta pise papir trpi svasta. 

Uglavnom nije bitno novi je mogu uredno zaminiti. Treba mi samo da imam wlan i tribam imat rezervni ruter jer je u objektu sta se iznajmljuje. 
Grom je proslu sridu udrio u blizini i nestalo adsl parice al dok su to oni dosli i detektirali sta je prvo mislili ruter pa kad su vidili da nije do rutera nego parica da je otisla proslo 5dana tek sam jucer dobio internet nazad. 

A ja nemogu biti bez interneta toliko dugo tako da hocu odmah imam ruter u rezervi i samo upali i da radi. 

Znaci samo Internet preko Wlana treba nista drugo se ne koristi sa rutera. 

https://www.links.hr/hr/adsl-router-tp-link-ac-750-802-11a-b-g-n-dual-band-gigabit-archer-c2-2-antene-usb-2-0-bezicni-053524128 evo recimo i njega reklamiraju kao adsl ruter a nije. 

Zasto ih zovu adsl ruterima nije mi jasno? Ocigledno su ovo obicni switchevi samo sta su bezicni i to je to???

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Rezervni router

Duje, ja nisam 100% siguran da li on ima ili nema modem u sebi. Gledao sam njegove specifikacije ali tamo nigdje ne navodi neki tip DSL-a.

 

"Sum of all fears" je dao koristan savjet za novčanik, da ako Vam treba zamjenski za 50-100HRK kupite neki identični od istog operatera sa Njuškala(biće "Ready to run").

 

ADSL operateri sve više zamjenjuju sa VDSL-om pa će Vam vjerojatno taj uređaj uskoro postati gotovo beskoristan.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 12.7.2016 19:12 (Attitude).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Rezervni router
Duje00 kaže...
Grom je proslu sridu udrio u blizini i nestalo adsl parice al dok su to oni dosli i detektirali sta je prvo mislili ruter pa kad su vidili da nije do rutera nego parica da je otisla proslo 5dana tek sam jucer dobio internet nazad. 

A ja nemogu biti bez interneta toliko dugo tako da hocu odmah imam ruter u rezervi i samo upali i da radi. 

Znaci samo Internet preko Wlana treba nista drugo se ne koristi sa rutera. 

https://www.links.hr/hr/adsl-router-tp-link-ac-750-802-11a-b-g-n-dual-band-gigabit-archer-c2-2-antene-usb-2-0-bezicni-053524128 evo recimo i njega reklamiraju kao adsl ruter a nije. 

Zasto ih zovu adsl ruterima nije mi jasno? Ocigledno su ovo obicni switchevi samo sta su bezicni i to je to???

To nije ADSL router, to je router - dakle dovedeš mu internet sa modema na WAN port (plavi), on digne PPPoE konekciju i šiba net na LAN i WLAN. Nema interneta na WAN portu (sa nekog modema ili routera u bridge modu) - ništa od njega. Radit će ko switch.

 

Sam si napisao da se nešto dogodilo parici - možda je centrala ili neki razdjeljnik nastradao? U tom slučaju nema ti nikakve koristi od rezervnog modema jer to neće raditi! Ako on nema liniju, nećeš imati net. Tebi je daleko pametnije nabaviti neki router tipa ti Tplinkovi ali sa opcijom 3G backupa. Kad padne veza (ADSL), on diže net preko 3G.

 

tel. linija ----- SX763 ----- neki router (tplink, mikrotik...) ----- korisnici

                     3G usb stick  ---------^

 

Dakle, ako padne tel. linija tj. SX763 više nema internet, taj router će ostvariti vezu preko 3G sticka. Ovako nešto. To je dosta jednostavno za podesiti (barem ovaj dio sa internetom sa modema). Nazoveš SZK i zatražiš da ti taj tvoj SX763 prebace u bridge mod i daju ti PPPoE podatke. Obično brzo nakon poziva veza padne. Ti moraš spojiti svoj novi router (kao ovaj iz linka, npr) na neki od "žutih" LAN portova na SX763. Kabel iz SX763 ide iz žutog LAN porta na plavi WAN port na tplinku. U tplinku u nekom wizardu odabereš PPPoE kao protokol, upišeš usera (xxxxx@htnet-dsl) i password. Automatika bi trebala dalje dignuti vezu. Nakon toga, pripremiš 3G stick (odgovarajuća SIM kartica, APN, aktiviran internet paket) i spojiš ga na tplink na USB. Kroz wizard podesiš da je 3G backup.

 

Bilo bi jako dobro da ti to odradi netko tko se kuži u mreže... Nije trivijalno i možeš ostati bez neta. I ne kupuj ništa napamet, dobro se raspitaj i provjeri da li taj uređaj koji planiraš kupiti zadovoljava tvoje zahtjeve.

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.7.2016 19:19 (Sum_of_all_fears).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Rezervni router
Attitude kaže...

Duje, ja nisam 100% siguran da li on ima ili nema modem u sebi. Gledao sam njegove specifikacije ali tamo nigdje ne navodi neki tip DSL-a.

 

"Sum of all fears" je dao koristan savjet za novčanik, da ako Vam treba zamjenski za 50-100HRK kupite neki identični od istog operatera sa Njuškala(biće "Ready to run").

 

ADSL operateri sve više zamjenjuju sa VDSL-om pa će Vam vjerojatno taj uređaj uskoro postati gotovo beskoristan.

 

 Nema sad sam vidio par postavki ovo je obicni Switch sa bezicnim lanom. Ovo nije niti acces point jer nema funkcije kao acces point. Nista moja greska sta nisam prije istrazio al nije bitno kad je lako vratiti. Zapravo sad sam pogledao cijeli links na netu uopce nemaju ruoter sa modemom kao ovaj siemens. Nista lijepo uzmem rezervnog siemensa i to je to. Hvala na trudu.

11 godina
offline
Re: Rezervni router
Duje00 kaže...

Nisam niti gledao specifikacije uletio u ducan pitao uzeo i to je to.

Prije  dok sam imao vrimena pogledao bi specifikacije detaljno sad nisam imao vrimena. 

Na racunu isto uredno pise adsl ruter al nebitno sta pise papir trpi svasta. 

Uglavnom nije bitno novi je mogu uredno zaminiti. Treba mi samo da imam wlan i tribam imat rezervni ruter jer je u objektu sta se iznajmljuje. 
Grom je proslu sridu udrio u blizini i nestalo adsl parice al dok su to oni dosli i detektirali sta je prvo mislili ruter pa kad su vidili da nije do rutera nego parica da je otisla proslo 5dana tek sam jucer dobio internet nazad. 

A ja nemogu biti bez interneta toliko dugo tako da hocu odmah imam ruter u rezervi i samo upali i da radi. 

Znaci samo Internet preko Wlana treba nista drugo se ne koristi sa rutera. 

https://www.links.hr/hr/adsl-router-tp-link-ac-750-802-11a-b-g-n-dual-band-gigabit-archer-c2-2-antene-usb-2-0-bezicni-053524128 evo recimo i njega reklamiraju kao adsl ruter a nije. 

Zasto ih zovu adsl ruterima nije mi jasno? Ocigledno su ovo obicni switchevi samo sta su bezicni i to je to???

 Sada sam pogledao stranicu od TP link proizvođača i routeri sa DSL modemom imaju to naglašeno u naslovu i specifikacijama i koje DSL protokole podržavaju.

Ovi u LINKS-u su zabrljavili nešto(možda mamurluk).

15 godina
neaktivan
offline
Re: Rezervni router
Sum_of_all_fears kaže...
Duje00 kaže...
Grom je proslu sridu udrio u blizini i nestalo adsl parice al dok su to oni dosli i detektirali sta je prvo mislili ruter pa kad su vidili da nije do rutera nego parica da je otisla proslo 5dana tek sam jucer dobio internet nazad. 

A ja nemogu biti bez interneta toliko dugo tako da hocu odmah imam ruter u rezervi i samo upali i da radi. 

Znaci samo Internet preko Wlana treba nista drugo se ne koristi sa rutera. 

https://www.links.hr/hr/adsl-router-tp-link-ac-750-802-11a-b-g-n-dual-band-gigabit-archer-c2-2-antene-usb-2-0-bezicni-053524128 evo recimo i njega reklamiraju kao adsl ruter a nije. 

Zasto ih zovu adsl ruterima nije mi jasno? Ocigledno su ovo obicni switchevi samo sta su bezicni i to je to???

To nije ADSL router, to je router - dakle dovedeš mu internet sa modema na WAN port (plavi), on digne PPPoE konekciju i šiba net na LAN i WLAN. Nema interneta na WAN portu (sa nekog modema ili routera u bridge modu) - ništa od njega. Radit će ko switch.

 

Sam si napisao da se nešto dogodilo parici - možda je centrala ili neki razdjeljnik nastradao? U tom slučaju nema ti nikakve koristi od rezervnog modema jer to neće raditi! Ako on nema liniju, nećeš imati net. Tebi je daleko pametnije nabaviti neki router tipa ti Tplinkovi ali sa opcijom 3G backupa. Kad padne veza (ADSL), on diže net preko 3G.

 

tel. linija ----- SX763 ----- neki router (tplink, mikrotik...) ----- korisnici

                     3G usb stick  ---------^

 

Dakle, ako padne tel. linija tj. SX763 više nema internet, taj router će ostvariti vezu preko 3G sticka. Ovako nešto. To je dosta jednostavno za podesiti (barem ovaj dio sa internetom sa modema). Nazoveš SZK i zatražiš da ti taj tvoj SX763 prebace u bridge mod i daju ti PPPoE podatke. Obično brzo nakon poziva veza padne. Ti moraš spojiti svoj novi router (kao ovaj iz linka, npr) na neki od "žutih" LAN portova na SX763. Kabel iz SX763 ide iz žutog LAN porta na plavi WAN port na tplinku. U tplinku u nekom wizardu odabereš PPPoE kao protokol, upišeš usera (xxxxx@htnet-dsl) i password. Automatika bi trebala dalje dignuti vezu. Nakon toga, pripremiš 3G stick (odgovarajuća SIM kartica, APN, aktiviran internet paket) i spojiš ga na tplink na USB. Kroz wizard podesiš da je 3G backup.

 

Bilo bi jako dobro da ti to odradi netko tko se kuži u mreže... Nije trivijalno i možeš ostati bez neta. I ne kupuj ništa napamet, dobro se raspitaj i provjeri da li taj uređaj koji planiraš kupiti zadovoljava tvoje zahtjeve.

 Radio sam ja prije mreze al sam samo radio iza modema kada vec imam gotovu pppoe konekciju . I Na ovi siemes imam spojen jos jedan acces point cas u bridge modu cas i range extender modu kako mi treba. Sve je uredno moja jedina greska sta nisam gledao sta sam uzeo jer nemam vrimena uvik leti vamo tamo a i zeznili su oni u ducanu ja sam uredno rekao sta mi treba ovi nasa u katalogu njihovom dao i nisam ni ja dalje gledao. 
Uglavnom kada parica padne nebitno onda parica je pala tu nemogu nista al mogu imat u rezervi jos jedan ruter sa modemom u sebi a to ce biti jos jedan isti ovakav siemens i to je to u slucaju da ga spici grom ili ako crkne dok oni ne dodu i daju novi modem. I da mi treba 3g opcija moze se i u siemnsovim postavkama sam postavit netribam njih zvat. 

. Sve gore navedeno znam izvest nikakv problem nego sam sam ispao noob jer sam kupio obicni ruter koji nema modem u sebi i plus nisam tocno birao rijecio koje sam pisao na forumu.

Poruka je uređivana zadnji put uto 12.7.2016 19:27 (Duje00).
8 godina
odjavljen
offline
Re: Rezervni router

Barem je to lako detektovati. Nema port za telefonski kabel.... ;)

15 godina
offline
Re: Rezervni router
Duje00 kaže...


Ja bi sada htio da imam jedan router u rezervi i kupio sam jedan adsl router Tp-link tl-wr841ND i neradi tj router radi ali nemoze viditi adsl paricu...

- radi, modem je za liniju (tel..) njega spajaš na WAN port. Automatika će odraditi ostalo. U jednoj mreži jedna router, jedna mreža je jedna subnet (treći broj), odnosno spajanje nekoliko workgroupa.. a to rade 'moćniji' routevi (bridge) tj samo je razlika u softwareu koji to dozvoljava (a time i cijena uređaja). Dva routera u istoj mreži i imaš problem..

pročitaj što znači WAN port i usporedi s DSL i sl. portovima pa i po razlici u RJ45 i RJ11 (telefonski) priključak, shvatiš u čemu griješiš :)

 

router je samo jedna od funkcija kutije, koja dobije naziv po primarnoj funkciji, kao modem, router, media player/server, nas, wlan, switch (više portova) .. pa i PC koji može sve to npr ako ima bar dvije mrežne kartice kao gateway ili bilo koji server (sve navedene funkcije).

- nema rezerve, imaš ISPovu opremu, kad se nešto pokvari dobiješ zamjenu (pa i prije kad se mijenja standard ili brzina..). Dobro je imati svoj router za svoju internu mrežu, jer ima više opcija (koje ISP diseblira, namjerno) i baš nikakvih problema ne smije biti, pa i u slučaju kad promjeniš operatera interna mreža ostaje identična. (važnije firmama).

- kad je router iz neke više kategorije, .. tad ga se nazove firewall ili loadbalancing ili DMZ za hostanje http-ftp-web servera itd.. ali u osnovi su sve te kutije 'iste' kao što su svi auti 'isti'..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 12.7.2016 19:32 (ihush).
11 godina
offline
Re: Rezervni router

Kad padne taj net ja koristim za prvu pomoć net sa smartphona. Ti USB stick internet su skupi kada se može npr. spojiti neka jeftina stara Nokia C7 preko USB na računalo. A Bonbon ima dostupno za 50HRK 5GB(primjer, nije

reklama).

15 godina
neaktivan
offline
Rezervni router

Nabavio sam novi router isti siemensov sx763 samo sta je od t koma

Ruter uredno povuce skoro sve postavke adsl parica radi samo ne povuce username i pasword tako pa nemam pristupa internetu.

Sa papira koji su mi oni dali nijedna sifra ne radi. U postavkama iskonovoga rutera  nemogu vidjeti sifru a  username mogu i on je cudan sa dosta znakova.

Sta mislite hoceli tehnicka podrska dati podatke ako ih zovnem kada kazem da mi treba da imam jos jedan router u rezervi?

Poruka je uređivana zadnji put ned 17.7.2016 12:54 (Duje00).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Rezervni router

Rekao sam ti da postoji alat za dekripciju configa na sx763... Potraži malo. Sa njim ćeš doć do usera i passworda.

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
15 godina
neaktivan
offline
Rezervni router

moze li mi netko preporuciti neki dobar router.. do prije 2mj sam imao router koji se navodi prije u tekstu.. ali su dosli iz t-coma da se uređaj mora promjenit i stavili su ZTE i od tad pocinju problemi sa wifi-om, jednostavno zicno je veza odlicna a bežično užasna.. prvo su promjenili uređaj za isti ali problem se nastavlja, kasnije ga zamjenjuju za speedport ali wifi i dalje bez promjena.. dok je na uređaju prije zamjene sve radilo odlicno.. sada dolazi do padova u brzini svako malo(nekoliko puta u sat vremena) i jedini nacin da bi se vratila brzina je restart uređaja.. htjeo bi ako nikako probati sam kupiti uređaj jer mi je više dosta nazivanja t-coma .. ali ne znam hoće li mi oni htjeti pruziti podrsku ako uređaj nije njihov!?

 
0 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Re: Rezervni router

Dodaj Access point na taj router a iskljuci wifi u routeru...Ne treba ti drugi router

15 godina
neaktivan
offline
Re: Rezervni router
Torent kaže...

Dodaj Access point na taj router a iskljuci wifi u routeru...Ne treba ti drugi router

 ok, probat cu, znaci da access point ukopcam u router ?

 

15 godina
odjavljen
offline
Re: Rezervni router

Da, i obavezno prije spajanja ugasi DHCP na access pointu jer dva DHCPa u mreži (na routeru i na APu) nisu nikako dobri

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
8 godina
odjavljen
offline
Re: Rezervni router

Ja sam ljubitelj fiksnih IP adresa ;) Pogotovo na mobu gdje je to na nivou konekcije pa ne moram mijenjati nikad ;) I ja sam imao porblem istih kao i ovaj lik i otkrio da mi onedrive skrsi vezu da samo retart dize iz mrtvih. Prestao koristiti onedrive ua veci upload i miran. Pa ti vidi logike u tome....

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice