ASUS Transformer Prime TF201 (Recenzija)

poruka: 9
|
čitano: 8.497
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
ASUS Transformer Prime TF201 (Recenzija)

TABLET - ASUS TRANSFORMER PRIME (TF201) sa Android 4 (Ice Cream Sandwich)

 

Iz prve ruke stižu detalji o super odličnom tabletu ASUS Transformer Prime TF201, prvi tablet na svijetu sa Quad-core procesorom i Android 4.0.

Tehnički detalji:
Naziv: ASUS Transformer Prime
Procesor: Nvidia Tegra 3, 1.6 GHz (Quad-core)
Rezolucija: 1280x800 px
RAM: 1 GB
Display: 10'', 16:10 ratio, Super IPS+, podrška za rad s 10 prstiju
Prostor: 32 GB

Dodatni prostor: microSD 16 GB

OS: Android 4.0.3 (Android 4.x) - ICS
Kamera: 1.2 megapiksela front, 8 Megapiksela back sa blicom.
Wi-Fi: WLAN 802.11 b/g/n @ 2.4Ghz

 

Naziv: iPad 2

Procesor: Apple A5 800MHz do 1GHz (dual-core čitaj duplo-sporiji {#})
Rezolucija: 1024x768 px
RAM: 512 MB
Prostor: 32 GB
OS: iOS 5.x
Kamera: 0.3 megapiksela front, 0.7 megapiksela back.
Wi-Fi: WLAN 802.11 b/g/n @ 2.4Ghz
Display: 9.7'', 4:3 ratio

Osim što se vidi iz tehničkih detalja koliko je Prime bolji, i u praksi se vidi puno boljih stvari od iPada. Odlična čista slika, veći display, veća rezolucija, bolji procesor...
Ratio 16:10 je ono što treba svakom tabletu, a ne kao kod iPada 4:3, još nam samo treba da počnu izdavati plazme u 4:3 lol:)

Cjelokupan rad sa Primeom je izvrstan, odličan response time (smoothness), najbolji dosada viđen.

FOTO - KAMERA:
Foto radi odlične slike u mračnim prostorijama sa blicom, bolje nego većina jeftinijih fotoaparata. Dok Apple toliko skriva prave tehničke podatke od ipada 2 da ne možete ni naći na Apple stranici već morate tražiti po netu  prave podatke, zašto ih tako skrivaju ako misle do su dobri? zato jer su toliko lošiji od konkurencije pa onda prodaju maglu sa hrpu tekstova o kameri a točne podatke tražite negdje drugdje...

Ima ugrađeni softver za izradu panoramskih slika, ali ne da slikate sliku po sliku već jednostavno se samo okrećete u krug dok on snima tj. stvori cijelu sliku. Ako idete prebrzo onda vam javi da se prebrzo krećete i treba malo usporiti {#}

Za tako malu kamericu ovo kako snima je jednostavno izvrsno.



IGRE i PROCESOR:
Iako ne igram igre, primarne su mi aplikacije, ali sam istražio i ovaj dio. Na Primeu se igre mogu igrati i spajanjem wireless kontrolera od PS3a, Wii ili xbox360. Za razliku od ostalih kontrolera najlakše je spojiti xbox360 gamepad koji u bitii radi bez dodatnog setupa. Također Prime vam može poslužiti kao konzola pa igru možete igrati na velikom TV-u, ali treba imati dodatke nvidia 3D naočale....
Još ustvari nema pravih igara koje će iskoristiti sve prednosti ICS-a i Tegra3 procesora, ali razgovarao sam sa jednim game studiom iz njemačke pa su rekli da oni rade na 3D igri koje će biti kompletno optimizirana za ICS i kroz koji tjedan će izaći beta. Tako da treba čekati kroz cijelu 2012 za pravu podršku ICS-a i tek onda će doći do izražaja prave mogućnosti ovog procesora.
Procesor radi odličan posao pa u full load ide i do 1.6 GHz, za to je zaslužan ICS koji nudi takve mogućnosti. Igre koje su rađene za dual-core procesore izvršava bez problema, nisam vidio niti jedno zastajkivanje, vrlo brzo instalira i učitava igre, od običnih igara do malo kompleksnijih 3D.
Očito je da će Nvidia Tegra3 biti najpopularniji procesor u 2012 godini za sve tablete bez obzira na OS (Android, Win8...)

 

AUDIO - Zvuk je stereo i koliko čujem puno je bolji s obzirom na stari tablet TF101.

 

SOFTVER:

Ako dobijete Prime sa Android 3.2 ne brinite jer nadogradnje je prelagana i traje nekih 10-15 minuta na najnoviju verziju 4.0.3 i također se nadogradi novi firmware za kameru.

Android 4 aka ICS (4.0.3) je odličan OS i odlično radi u suradnji sa Tegra3 procesorom. Bez obzira na to vidim još mogućnosti poboljšanja. Što se tiče igara treba malo pričekati da igre počnu podržavati Tegru 3, isto vrijedi i za sve druge aplikacije...

Default Browser (nazvan Preglednik) stvarno izvrsno izvršava sve radnje, no zbog dodatnih opcija ipak bi preporučio neki drugi npr. Dolphin HD koji treba ispraviti par bugova, ali zato ima par stvarno cool stvari za koristiti.

Svi FLASH sadržaji radi bez problema, vidi se i na jednoj slici BugOnLine sa Flash bannerima. Youtube sa Flashom otvara Full HD bez problema. Ugrađeni Video player je stvarno izvrstan, može čitati i mkv fileove u 1080p, stvarno odlično. Kod većih fileova preko 4GB ima zastajkivanja, no treba uzeti u obzir da mi trenutno sve radi po defaultu nisam apsolutno ništa namještao niti snimio drugi video player, a ima dosta mogućnosti s kojima se treba igrati, uz to treba biti dobar Video player koji će moći pravilno rasporediti snagu na sve četri jezgre.

Kako je i sam ICS (Android 4) izašao tek skoro pa se hrpa developera nije niti pravo upoznala s njime da bi mogli svi skupa početi raditi kvalitetne aplikacije.

 

NEDOSTACI:
Ugrađeni GPS ne radi kako bi trebao zbog cijelog metalnog kućišta.Što vidim da su već ispravili na TF700T modelu koji će imati 1920x1200 rezoluciju (ratio 16:10) i tamo u gornjem dijelu je plastični dio, neznam kako nisu naučili grešku od Appleovog iPhone-a... POPRAVLJENO čitaj dolje poruku.

Jedino što zamjeram ASUS-u jest ime, i to je ono što ih može dosta koštati kod marketinga u svijetu jest predugački naziv za ovako odličan tablet, a i cijelu seriju koja će biti u budućnosti. Molim skratiti naziv, šta fali nazivima ASUS Prime 2, Prime 3 itd... nekad i jednostavne stvari donose dobitak.

Wi-Fi radi i više nego dobro, začuđujuće dobro! na zadnjoj crtici (dakle skoro pa i nema signala) brzina interneta ide full speed bez ikakvih problema.

 

Jedva čekam vidjeti TF700T sa 1920x1200 koji će također imati Tegra3 procesor. Ali također i Android OS sa novim poboljšanjima.

 

SLIKE - samo sam na prve dvije slike imao DSLR fotić, dok na ostalima sam morao koristiti neki jeftini pa nisu ispale baš najbolje kvalitete.

Bez uvrede ali ne želim podržavati Apple-ove tvornice za izradu iPhonea i iPada a na što ljudi samo okreću glavu i misle sve je OK dok ja držim svog ipada/iphonea u ruci: Legalno roblje i legalno izrabljivanje

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 28.1.2012 11:57 (makopos).
 
9 0 hvala 8
12 godina
neaktivan
offline
ASUS Transformer Prime TF201 (Recenzija)

hvala makopos! Novi sam na forumu i planiram uskoro kupiti tablet. Mislio sam napisati upit ili neku temu da bi mi netko olakšao i pomogao u kupnji tableta ali ova tvoja recenzija mi je puno pomogla. Jedva čekam da ga vidim u živo i da probam raditi na njemu. Kolika je cijena tog modela i gdje ga ima za kupiti? Od mene imaš ''Hvala''!

 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: ASUS Transformer Prime TF201 (Recenzija)

Nema na čemu, zato sam i napravio recenziju da pomognem nekome oko nove kupovine. Cijene se kod nas kreću oko 4.500 kuna link kod nekih su već rasprodane zalihe pa ne bih dugo čekao na kupnju jer onda će kasnije trebati čekati dok ne dođe nova pošiljka...

Prime tablet je monstrum među današnjim tabletima, ja sam sve živo spojio preko njega, TV, Blu-ray player... sve možeš kontrolirati preko njega vrlo vrlo korisno.

 

Imaš i skuplji model sa tipkovnicom(iako mislim da kod nas nema još tog modela) gdje onda dobivaš ukupno 18 sati baterije, ali da sam htio tipkovnicu mogao sam si kupiti laptop... iako mu je prednost što tipkovnicu možeš vrlo lako uključiti isključiti... ali bez obzira htio sam "čisti" tablet i sasvim sam zadovoljan njime {#}

 

Sad si moram naći neke dodatke tzv. Sleeve i/ili torbicu sa naslonjačem, koliko vidim ima dobrih stvari na amazonu vrlo jeftinih nekih 15-25 dolara...

Poruka je uređivana zadnji put čet 19.1.2012 8:44 (makopos).
16 godina
offline
Re: ASUS Transformer Prime TF201 (Recenzija)

Dodatak:

ASUS je izdao novi firmware tako da sada GPS radi, probao testirao iz prve ruke, radi bilo kako, da li stojim ili se krećem u autu. Treba samo malo pričekati koji minutu da te satelit nađe i onda radi ok. Tablet je stvarno izvrstan, svi ukućani se grabaju za njega, izgleda da će se morati kupiti još koji da se svi zadovolje {#}

Poruka je uređivana zadnji put sub 28.1.2012 11:59 (makopos).
16 godina
offline
Re: ASUS Transformer Prime TF201 (Recenzija)

Svi koji imate problema sa GPS-om ASUS prima registraciju i šalje vam BESPLATNO GPS Dongle na vašu kućnu adresu. Morate se prijaviti što prije jer ovo vrijedi do 31.07.2012.

Ovdje je link.

16 godina
offline
Re: ASUS Transformer Prime TF201 (Recenzija)
makopos kaže...

Svi koji imate problema sa GPS-om ASUS prima registraciju i šalje vam BESPLATNO GPS Dongle na vašu kućnu adresu. Morate se prijaviti što prije jer ovo vrijedi do 31.07.2012.

Ovdje je link.

Zasto, ako je firmware rijesio taj problem?

***** Maxxy *****
15 godina
offline
Re: ASUS Transformer Prime TF201 (Recenzija)
Maxxy kaže...
makopos kaže...

Svi koji imate problema sa GPS-om ASUS prima registraciju i šalje vam BESPLATNO GPS Dongle na vašu kućnu adresu. Morate se prijaviti što prije jer ovo vrijedi do 31.07.2012.

Ovdje je link.

Zasto, ako je firmware rijesio taj problem?

Koliko sam čitao po netu/forumima, na žalost GPS nije zadovoljavajuće proradio ni nakon update-a firmware-a, stoga su se (Asus) i odlučili na dongle.

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
16 godina
offline
ASUS Transformer Prime TF201 (Recenzija)

Upravo mi danas Overseasom stigao GPS dongle, nakon cca 2-3 tjedna (nemam pojma registrirao se i zaboravio na to) od prijave. Poslano od strane lokalnog zastupnika (MR servis d.o.o., nemam pojma ko su, samo čitam s kutije). Vidno poboljšanje u GPS prijemu koje mi iskreno ne treba jer tablet ne koristim kao GPS uređaj, a WiFi mi je radio i radi uredno jer ga uglavnom koristim na lokacijama gdje je signal više nego solidan, a kad sam ga koristio i na problematičnoj lokaciji (shoping centar) na nekakvom parsto metara udaljenom javnom hotspotu i tamo je radio (naravno uz bitno slabiji signal) ali uglavnom bez problema s vezom. Pokušao sam dokučiti da li dongle čini ikakvu promjenu vezano za WiFi ali s obzirom na vrlo rijetke i pomalo dvosmislene informacije o tome mislim da ne... A u praksi mi se trenutno ne da testirati, pa možda drugom prilikom...

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: ASUS Transformer Prime TF201 (Recenzija)

Neće poboljšati wi-fi, ali wi-fi mi ionako jako dobro radi tako mi više ni ne treba. Probao sam ga u Intersparu radi sve odlično, nisam kod drugih centara-trgovina uspio dobit vezu, samo Spar ima unlockano...

Dongle radi super, naravno kad ga koristite okrenite ga naopako. Ali radi bez grešaka, toliko je precizan da mjenja brzinu već od 0.1km/h do 1km/h dakle ako se već krećete-šetate i te male brzine sve primjeti. Ovisno o aplikaciji, možete vidjeti i na kojoj ste nadmorskoj visini...

Sve u svemu stvar radi super, vrlo zadovoljan.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice