AMD A10-5800k (problem)

poruka: 45
|
čitano: 11.516
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
offline
AMD A10-5800k (problem)

Neki dan sam nabavio A10-5800k i odma problemi. Uslijed igre mi se zamrzne ekran i pojave se crveni kvadrati. Ne mogu nista nego ga izgasit. Sumljam na pregrijavanje, na njemu je stock cooler, možda termalna nije dobra ili šta?

Upalio sam Prime 95 i gledao temp, išla je do 67C nakon 2min. Dalje nisam htio pa sam prekinuo test. Zna li netko nešto više o tome?

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: AMD A10-5800k (problem)
Koliko je stara pasta? Ima li je uopće? Je li cooler dobro sjeo?
AMD u <3 Intel u C===3
11 godina
offline
Re: AMD A10-5800k (problem)

pasta je već bila na hladnjaku koji sam dobio sa proc. Stoji kako treba.

14 godina
neaktivan
offline
Re: AMD A10-5800k (problem)
Mael kaže...

Neki dan sam nabavio A10-5800k i odma problemi. Uslijed igre mi se zamrzne ekran i pojave se crveni kvadrati. Ne mogu nista nego ga izgasit. Sumljam na pregrijavanje, na njemu je stock cooler, možda termalna nije dobra ili šta?

Upalio sam Prime 95 i gledao temp, išla je do 67C nakon 2min. Dalje nisam htio pa sam prekinuo test. Zna li netko nešto više o tome?

Probaj provjerit temp sa amd overdrive.

Da li si OCao ili je sve na stocku?

Ako si sve postavio kako treba možda jednostavno imaš neispravan primjerak, inače su uzročnici: ram, matična, napajanje.

To je ipak 100W proc, pa ako imaš neko banana napajanje možda je u tome problem? Corsair CX430 je li-la napajanje, ali bi svakako trebalo biti dovoljno za tu konfu koja ti je navedena u profilu, ako je ispravno.

 

11 godina
offline
Re: AMD A10-5800k (problem)

Pratio sam sa softwerom od matične i speed fan-om. Daju točnu temp.

Na stocku je. Novo je napajanje, tako da mislim da nema problema. Pratio sam voltažu sa ovim od matične i ne pada ispod 12V.

Kontam da možda nisam pri postavljanju hladnjaka zamazao pastu ili nešto. Gledao sam neke programe za provjeru RAM-a i matične ali ne znam koji je najbolji. Zna netko možda?

14 godina
neaktivan
offline
Re: AMD A10-5800k (problem)
Mael kaže...

Pratio sam sa softwerom od matične i speed fan-om. Daju točnu temp.

Na stocku je. Novo je napajanje, tako da mislim da nema problema. Pratio sam voltažu sa ovim od matične i ne pada ispod 12V.

Kontam da možda nisam pri postavljanju hladnjaka zamazao pastu ili nešto. Gledao sam neke programe za provjeru RAM-a i matične ali ne znam koji je najbolji. Zna netko možda?

Evo za ram test.

Za matičnu testirat baš i nema nešto ovako softwerski riješeno, barem što ja znam. Prije ćeš do problema sa matičnom doć eliminacijom ostalih stvari.

 

Kod tebe po svemu izgleda da najviše šansi za neispravnost ima sam APU, ili nešto manje vjerojatnosti da je do ram-a.

11 godina
offline
Re: AMD A10-5800k (problem)

Sada cu testirat ram pa cu vidit, ako je sve ok idem dalje sa dijagnozom :)

 

11 godina
offline
Re: AMD A10-5800k (problem)

RAM je ok, sad završio test.

 

16 godina
offline
AMD A10-5800k (problem)

67°C nakon 2 minute je previše. Hladnjak ti ne sjedi dobro. Provjeri to. I provjeri da nisi slučajno stavio hladnjaka a da ga nisi spojio na matičnu pa ne vrti vent.

Twitter @191x7 za pomoc oko racunala i preporuke hardvera...
Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD A10-5800k (problem)

Idem sutra uzet katanu 3 i termalnu pa ćemo vidit. vent je spojen,   vrti dobro.

15 godina
offline
Re: AMD A10-5800k (problem)

nisi podiza frekvenciju grafičkoj jezgri??

11 godina
offline
Re: AMD A10-5800k (problem)

Probao sam sad sa otvorenom sobom. Pustio sam da se skroz ohladi, dakle nekih 5-6C ili koja je temp danas u ZG?

opet se grije jako ali sad sam uspio preći misiju na Assassins 3 bez da se zamrznuo. Prije ne bi došao ni do pola. Očito je stvar u grijanju.

Sad se samo nadam da pregrijavanje nije ostavilo oštećenja

16 godina
offline
Re: AMD A10-5800k (problem)
Mael kaže...

Probao sam sad sa otvorenom sobom. Pustio sam da se skroz ohladi, dakle nekih 5-6C ili koja je temp danas u ZG?

opet se grije jako ali sad sam uspio preći misiju na Assassins 3 bez da se zamrznuo. Prije ne bi došao ni do pola. Očito je stvar u grijanju.

Sad se samo nadam da pregrijavanje nije ostavilo oštećenja

Stock hladnjak nikad nije dobro rješenje,Nevinašce kaj se tiče grafičke jezgre tih 67 stupnjeva za nju nije ništ posebno a niti procu neče ništa bit pa nije bio na toj temperaturi jako dugo vremena.Pitanje kakva ti je ventilacija kučišta, jel imaš koji ispušni vent odozada na kučištu poželjno 12cm ventilator pa onda on izbacuje topli zrak iz kučišta normalno.Bez stražnjeg ispuštnog ventilatora na kučištu, nema pravilnog hlađenja kompa no bez obzira na to opet ti treba bolji CPU hladnjak jer onaj običan koji dobiš uz proc je ništ koristi kaj drugo.Cool

http://dambek.minus.com/mjf1iISZq
14 godina
neaktivan
offline
Re: AMD A10-5800k (problem)
Mael kaže...

Probao sam sad sa otvorenom sobom. Pustio sam da se skroz ohladi, dakle nekih 5-6C ili koja je temp danas u ZG?

opet se grije jako ali sad sam uspio preći misiju na Assassins 3 bez da se zamrznuo. Prije ne bi došao ni do pola. Očito je stvar u grijanju.

Sad se samo nadam da pregrijavanje nije ostavilo oštećenja

Ali ako je stvar u pregrijavanju onda vjerojatno imaš neispravan proc. Bolje hlađenje može smanjit temperature, ali neće te riješiti uzroka pregrijavanja.

SVaki je proc napravljen da radi normalno sa stock hladnjakom na stock frekvenciji. I ako se tebi u takvom odnosu pregrijava, a sve ti dobro sjedi, kućište je u redu, ima uobičajen protok zraka i u sobi ti nije 55 stupnjeva onda ti je riješenje da taj proc vratiš na garanciju.

11 godina
offline
Re: AMD A10-5800k (problem)

Dobar je protok zraka u kućištu. Straga na ispuhu je zrak normalne temp.

Možda sam prilikom stavljanja coolera razmazao pastu. Već je bila nanešena na njega, a kad sam stavljao, nisam ga odma dobro centrirao. Otišao mi je par milimetara ulijevo, pa je moguće da pasta nije dobro legla kad sam ga vratio udesno. Svakako mi treba novi cooler jer ovaj stvarno nije dobar.

Čitao sam malo po internetu, drugima se dosta grije s njim. Najobičniji, izgleda ko za prvu generaciju athlona, nema nikakvih heat pipe-ova.Imam na proc garu 3g pa ako crkne nema beda. Koliko sam čuo moram ostavit kod sebe stock cooler jer bez toga ne priznaju.

 

E što se tiče proc i integrirane, jako lijepe performanse. vrtim Assassins 3 na high i 1080p sa 25 fps-ova. s tim da imam 2400 ram

Poruka je uređivana zadnji put ned 9.12.2012 16:44 (Mael).
12 godina
offline
AMD A10-5800k (problem)

slazem se sa kolegom iznad odnesi procesor natrag i trazi povrat novaca ili zamjenu stock cooler mora biti dovoljan da hladi i po ljeti i po zimi proc bez rusenja i pregrijavanja za vrijeme garancije..

 

ali prije nego sto ih optuzis kupi neku najjeftiniju pastu cca 20 kn i stavi jos jednom proc i hladnjak kako treba ako bude ista stvar vrati im to..

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
AMD A10-5800k (problem)

Samo malo, koja je matična? Možda jednostavno sam otreba flashati bios?

Twitter @191x7 za pomoc oko racunala i preporuke hardvera...
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
AMD A10-5800k (problem)

Zapocetak ocisti tu pastu na stock cooleru jer je ona obicno stara i stoji te je cisti shit i kupi neku normalu pastu i sam ju stavi. Pazi i da dobro namijestis cooler pa onda javi kako je proslo.

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD A10-5800k (problem)

Da to ću i napraviti. Sutra uzimam pastu pa probam.   S čime se može skinut pasta, pročitao sam ode da treba 90-inešto postotni alkohol. Samo s njim ili se može sa još nečim?

Matična je Asrock FM2A85X EXTREME 4-M

14 godina
neaktivan
offline
AMD A10-5800k (problem)

Da nije slučajno ispod hladnjaka (na površini koja ide na procesor) ostala nekakva zaštitna (prozirna) folija?

 

Ako nije prije reklamacije procesora možeš probati staviti neku kvalitetniju termalnu pastu (Arctic MX-4).

 

Provjeri koja je maksimalna temperatura za taj procesor, jer ti možda neće uvažiti reklamaciju ako procesor pod opterećenjem dostiže 95 °C, a gornja granica definirana od AMD-a je npr. 100 °C!

Svi ljudi imaju svoju cijenu, samo postoje oni koji nemaju vrijednost!
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: AMD A10-5800k (problem)

 Probaj reinstalirati cooler, vjerojatno je to problem. Ako i ideš reklamirati neće ti priznati ako si ti sam isntalirao cooler. Onda će reći da nije stručno rukovano svakako. Nosi na reklamaciju samo ako ti krepa skroz što je gotovo pa nemoguće, a prboj reinstalirati cooler. Kladim se da je to problem.

16 godina
offline
Re: AMD A10-5800k (problem)

Flashaj bios ako već nemaš najnoviji: http://www.asrock.com/mb/AMD/FM2A85X%20Extreme4-M/?cat=Download&os=BIOS

 

Pastu, ako se nije skorila, može se lagano obrisati. Samo ne treba koristiti nešto što ostavlja tragove ili nečistoće (npr rakija sadrži šečere tako da iza nje može biti ljepljiv procesor).

Za brisanje recimo vateni tamponi, wcpapir i slično u kombinaciji s alkoholom (70 ili više %, što jači to bolje, dostupno u svakoj ljekarni).

http://www.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/termalne-paste-pitanja-odgovori/115462.aspx

Twitter @191x7 za pomoc oko racunala i preporuke hardvera...
14 godina
odjavljen
offline
Re: AMD A10-5800k (problem)

Ja koristim sprej za čišćenje elektronike, našpricam na vatu ili gazu i očistim

Nemam 14 godina
11 godina
offline
Re: AMD A10-5800k (problem)

Max temp je 74C

http://www.legitreviews.com/article/2047/16/  u rieview-u se grijao do 61 sa stockom. Sutra probam sa novom pastom.

14 godina
neaktivan
offline
AMD A10-5800k (problem)

Onda dobro čisti procesor i hladnjak od stare paste i stavi paste u veličini dva zrna riže na procesor i onda na njega hladnjak koji možaš ako treba pomicati lijevo-desno, gore-dolje, ali kad ga jednom staviš na procesor nemoj više dizati!

Svi ljudi imaju svoju cijenu, samo postoje oni koji nemaju vrijednost!
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD A10-5800k (problem)

Da, već sam pročitao topic o termalnim.

Hvala svima na pomoći, javim sutra kakvi su rezultati sa novom pastom

14 godina
neaktivan
offline
AMD A10-5800k (problem)

Ja sam prije kupnje novog hladnjaka i paste svoj Phenom II X2 545, držao sa otključane druge dvije jezgre, ne sječam se da li i OC-ane, sa dignutim naponom na stock hladnjaku sa skrutnutom (stock) pastom i igrao GTA IV, temperature su došle do oko 90 °C i komp se nije resetirao! {#}

Tako da što se tiče zabrinutosti oko učinkovitosti stock hladnjaka, mislim da nema velike potrebe za paniku.

Naravno, u mojem slučaju je (uz konstantnu zabrinutost oko temperature) pravi problem bila buka!

Svi ljudi imaju svoju cijenu, samo postoje oni koji nemaju vrijednost!
Poruka je uređivana zadnji put ned 9.12.2012 18:10 (godo).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD A10-5800k (problem)

Skužio sam u čemu je problem. Cijelo vrijeme su mi proc i north bridge bili OC. proc na 1.45V i NB na 1.4V :OO.

Memorija je bila na 2400 ali ne sa XPM profilom, nego sam ju stavio u postavkama mem na 2400 . Automatski mi je bios sam povećao voltažu,a time i TDP pa se pregrijavao.   i to NB na 1.4V??

Mislim nisam htio OC nego jednostavno naštimao mem u standardnim postavkama(bila je na 1333)  na max ponuđeno, valjda XMP služi za OC, a njega nisam dirao.

Jao prestrašno....

14 godina
neaktivan
offline
Re: AMD A10-5800k (problem)
godo kaže...

Ja sam prije kupnje novog hladnjaka i paste svoj Phenom II X2 545, držao sa otključane druge dvije jezgre, ne sječam se da li i OC-ane, sa dignutim naponom na stock hladnjaku sa skrutnutom (stock) pastom i igrao GTA IV, temperature su došle do oko 90 °C i komp se nije resetirao! {#}

Tako da što se tiče zabrinutosti oko učinkovitosti stock hladnjaka, mislim da nema velike potrebe za paniku.

Naravno, u mojem slučaju je (uz konstantnu zabrinutost oko temperature) pravi problem bila buka!

Taj temp senzor ti je u banani očito. Što i nije neobičo nakon otključavanja.

14 godina
neaktivan
offline
Re: AMD A10-5800k (problem)
Mael kaže...

Skužio sam u čemu je problem. Cijelo vrijeme su mi proc i north bridge bili OC. proc na 1.45V i NB na 1.4V :OO.

Memorija je bila na 2400 ali ne sa XPM profilom, nego sam ju stavio u postavkama mem na 2400 . Automatski mi je bios sam povećao voltažu,a time i TDP pa se pregrijavao.   i to NB na 1.4V??

Mislim nisam htio OC nego jednostavno naštimao mem u standardnim postavkama(bila je na 1333)  na max ponuđeno, valjda XMP služi za OC, a njega nisam dirao.

Jao prestrašno....

Super!

miki1981 kaže...
godo kaže...

Ja sam prije kupnje novog hladnjaka i paste svoj Phenom II X2 545, držao sa otključane druge dvije jezgre, ne sječam se da li i OC-ane, sa dignutim naponom na stock hladnjaku sa skrutnutom (stock) pastom i igrao GTA IV, temperature su došle do oko 90 °C i komp se nije resetirao! {#}

Tako da što se tiče zabrinutosti oko učinkovitosti stock hladnjaka, mislim da nema velike potrebe za paniku.

Naravno, u mojem slučaju je (uz konstantnu zabrinutost oko temperature) pravi problem bila buka!

Taj temp senzor ti je u banani očito. Što i nije neobičo nakon otključavanja.

Možeš molim te pojasniti.

Svi ljudi imaju svoju cijenu, samo postoje oni koji nemaju vrijednost!
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice