AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.946
|
čitano: 5.049.530
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Koju ploču uzeti za R5 2600 i 16gb 3000Mhz ram od Corsaira?

 

1. Asus TUF B450-PRO GAMING

2. MSI B450 Tomahawk Max

3. Gigabyte GA-B450 Aorus Pro

 

Ili da ušparam lovu i uzmem Asrock B450 Gaming K4, jeftinija cca 200kn od ovih gore navedenih, a ne djeluje mi ništa lošije. Ne mislim oc-at procesor.

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
lolipopmen kaže...

Koju ploču uzeti za R5 2600 i 16gb 3000Mhz ram od Corsaira?

 

1. Asus TUF B450-PRO GAMING

2. MSI B450 Tomahawk Max

3. Gigabyte GA-B450 Aorus Pro

 

Ili da ušparam lovu i uzmem Asrock B450 Gaming K4, jeftinija cca 200kn od ovih gore navedenih, a ne djeluje mi ništa lošije. Ne mislim oc-at procesor.

 Od te troje je Tomahawk najbolja, mozes ici i na A-PRO Max za 100kn manje (to je ista tomahawkica bez sminke)

10 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

lolipopmen

Po meni se sve 3 koje si naveo ne isplate pored Crosshair VI za 1030kn u Uziju ili 1050kn u Futuri:

https://www.futura-it.hr/search.asp?upit=ASUS%20CROSSHAIR%20VI

https://www.uzishop.hr/posebna-ponuda/53785-asus-crosshair-vi-hero-amd-x370-atx.html?search_query=Crosshair+vi&results=8

Lako moguce da je iz ova 2 HR ducana maticna Ryzen 2000 ready (moja iz Njemacke je imala tu naljepnicu na kutiji), mozes im poslati upit.

 

Asrock B450 Gaming K4 se po meni ne isplati pored jos jeftinijih Asrock B350 ili B450 Pro4, ali ako je cijenovna razlika mala onda ok.

 

Ako hoces ustedjeti, a i dalje imati high-end ploču po meni je ovo dobar deal za 838kn, ali ti treba BIOS update:

https://www.adm.hr/product.asp?product=asus-prime-x370-pro-am4&code=094%2E500%2E011

Ili pak manje high-end, ali i dalje dost dobra MSI B450-A Pro Max (jako slicna Tomahawk):

https://www.nabava.net/search.php?q=+MSI+B450-A+Pro+MAX

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 15.9.2019 22:01 (The_Fichek).
12 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Vidio sam Crosshair VI, ali uzimam na karticu i cijena joj ispada cca 1100kn, dok ove ostale mogu nabaviti po 850, 900kn, a Asrock za 650kn. Crosshair bi ipak prekrižio, previše mi je love.

 

 
0 0 hvala 0
10 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Asus Prime X370 Pro je između svih navedenih i Crosshair VI po komponentama i lako moguće da bi imao s njom imao isti/sličan OC pri istom/slicnom naponu kao s CH6, ali te OC ne zanima. Ono kaj Prime X370 Pro ima kao i Gigabyte B450 Pro su Intelov LAN i ALC1220 zvuk, stvari koje MSI u tom rangu nazalost nema, ali MSI ima dobar support za Ryzen 3000 s tim MAX u imenu, iako te to pretpostavljam ne zanima? Gigabyte pak ima najlosije el. komponente, vjerojatno u rangu osjetno jeftinijih navedenih Asrock, ali OC neces pa to i nije tak bitno. Giga mislim da jedina ima M.2 heatsink, iako se moze nabavit za 2 dolara na Aliexpressu.

 

TL:DR koju got uzmes bi ti trebala bit dobra, s obzirom da te OC ne zanima. Samo pripazi na BIOS update, ako bi isao na B350 ili X370, tj. netko bi ti trebao posudit Ryzen 1. generacije za update na 2. ili 3. generaciju. MSI ploce i Crosshair VI imaju BIOS flashback tipku pozadi na maticnoj pa to nije problem i BIOS se na njima moze updateati i bez procesora u socketu. Naravno sam moras odlucit trebaju li ti featuri kao Intelov LAN, ALC1220 zvuk, te stvari ustvari nisu jeftine i dobar su argument za visu cijenu ploce. Jos si malo prouci softver i BIOSe samih ploce, naravno i konektore.

Poruka je uređivana zadnji put ned 15.9.2019 22:17 (The_Fichek).
4 godine
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
hahhaajaads kaže...
lolipopmen kaže...

Koju ploču uzeti za R5 2600 i 16gb 3000Mhz ram od Corsaira?

 

1. Asus TUF B450-PRO GAMING

2. MSI B450 Tomahawk Max

3. Gigabyte GA-B450 Aorus Pro

 

Ili da ušparam lovu i uzmem Asrock B450 Gaming K4, jeftinija cca 200kn od ovih gore navedenih, a ne djeluje mi ništa lošije. Ne mislim oc-at procesor.

 Od te troje je Tomahawk najbolja, mozes ici i na A-PRO Max za 100kn manje (to je ista tomahawkica bez sminke)

 Bas suprotno, od te tri ploce bas je Tomahawk najlosija... Vrm nisam proucavao, ali znam da je giga opcenito dobro odradila svoje 4*0 ploce po pitanu vrma i heatsinkova pa tako vjerovatno i ovu, a posto se radi o ryzenu 2600 to niti nije toliko vazno... Ono sto je vaznije je da Tomahawk ima losiji audio i LAN i najmanje konektora.

13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

 Vidi se da VRM nisi proučavao jer je upravo suprotno, daleko bolje je riješen nego na bilo kojoj ploči iz segmenta.

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
DonOscar kaže...

 Bas suprotno, od te tri ploce bas je Tomahawk najlosija... Vrm nisam proucavao, ali znam da je giga opcenito dobro odradila svoje 4*0 ploce po pitanu vrma i heatsinkova pa tako vjerovatno i ovu, a posto se radi o ryzenu 2600 to niti nije toliko vazno... Ono sto je vaznije je da Tomahawk ima losiji audio i LAN i najmanje konektora.

 

Znaci znas da je Tomahawk losa iako je nisi proucavao i znas da je giga vjerojatno bolja iako ni nju nisi proucavao? 

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
DonOscar kaže...

 Bas suprotno, od te tri ploce bas je Tomahawk najlosija... Vrm nisam proucavao, ali znam da je giga opcenito dobro odradila svoje 4*0 ploce po pitanu vrma i heatsinkova pa tako vjerovatno i ovu, a posto se radi o ryzenu 2600 to niti nije toliko vazno... Ono sto je vaznije je da Tomahawk ima losiji audio i LAN i najmanje konektora.

 Prouci malo stvari o Aorus plocama, vrm iako im je dovoljan za r5 3600/r7 3700x vrm im se dosta grije, te opcenito aorusice vole crkavat (dosad vidio 5 slucaja i to samo kod nas). 

7 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
hahhaajaads kaže...

 Od te troje je Tomahawk najbolja, mozes ici i na A-PRO Max za 100kn manje (to je ista tomahawkica bez sminke)

 radijator iznad vrma nije šminka već bitna stavka, a-pro je toplija od tomahavka, za r2600 je dovoljna, slažem se

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
4 godine
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
itomic009 kaže...

 Vidi se da VRM nisi proučavao jer je upravo suprotno, daleko bolje je riješen nego na bilo kojoj ploči iz segmenta.

 Daj mi usporedbe za vrm od sve tri ploce pa da usporedimo, potkrrijepi necime da mozemo pricati.

ibme74 kaže...
DonOscar kaže...

 Bas suprotno, od te tri ploce bas je Tomahawk najlosija... Vrm nisam proucavao, ali znam da je giga opcenito dobro odradila svoje 4*0 ploce po pitanu vrma i heatsinkova pa tako vjerovatno i ovu, a posto se radi o ryzenu 2600 to niti nije toliko vazno... Ono sto je vaznije je da Tomahawk ima losiji audio i LAN i najmanje konektora.

 

Znaci znas da je Tomahawk losa iako je nisi proucavao i znas da je giga vjerojatno bolja iako ni nju nisi proucavao? 

 Znam za Tomahawk jer se stalno spominje, ogoljena ploca sa solidnim vrmom i nista vise. Zato sam i napisao posto se radi o ryzenu 2600 apsolutno nema veze kakav je vrm, a ove dvije samo citajuci specke su puno bolje po svemu ostalome. Doduse kad netko pokaze usporedbu vrmova onda tek mozemo ustvrditi da li je ista bolja po pitanju vrma.

 

hahhaajaads kaže...

 Prouci malo stvari o Aorus plocama, vrm iako im je dovoljan za r5 3600/r7 3700x vrm im se dosta grije, te opcenito aorusice vole crkavat (dosad vidio 5 slucaja i to samo kod nas). 

Grije im se vjerovatno pod nekim jacim workloadovima, nisam vidio za koju primjenu covjeku treba ploca i cpu. Ako je to standardna kucna upotreba, gaming i nekakva obrada videa eventualno nema smisla filozofirati oko vrma za ryzen 2600 vec se uzme ploca koja nudi najvise. Ovo za crkavanje si ovdje na forumu vidio? Mislim kad to tako samo kazes covjek ti moze vjerovati i ne mora...

Poruka je uređivana zadnji put ned 15.9.2019 22:47 (DonOscar).
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
DonOscar kaže...

 Znam za Tomahawk jer se stalno spominje, ogoljena ploca sa solidnim vrmom i nista vise. Zato sam i napisao posto se radi o ryzenu 2600 apsolutno nema veze kakav je vrm, a ove dvije samo citajuci specke su puno bolje po svemu ostalome. Doduse kad netko pokaze usporedbu vrmova onda tek mozemo ustvrditi da li je ista bolja po pitanju vrma.

 A sta je aorus ? Po meni je to smece od ploce i jedino sta je dobro to sta ima malo bolji audio i nista vise, mozes se isto molit da slucajno ne crkne (aka pregrije joj se vrm) ako stavis nekaj jace od 2600 kao sta mi se desilo sa frendovom Aorus kad je pokusao stavit r5 2600 na 4.1ghz 1.35v...

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ne treba nikakava usporedba, odradili su ih odavno ljudi koji to rade za placu, dovoljno je samo otici na google i upisati best buy b450 i samo ce ti se reci klik

 

Nisu b450 ploce izasle jucer pa da se jos crka i istrazuje koje valjaju, koje su osrednje a koje ne valjaju.

4 godine
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ok ond aako nisu izasle jucer dajte neki link, nesto gdje se vidi usporedba i da je vrm toliko strasno los da nije dovoljan za nekakvog normalnog korisnika.

 

hahhaajaads kaže...

 A sta je aorus ? Po meni je to smece od ploce i jedino sta je dobro to sta ima malo bolji audio i nista vise, mozes se isto molit da slucajno ne crkne (aka pregrije joj se vrm) ako stavis nekaj jace od 2600 kao sta mi se desilo sa frendovom Aorus kad je pokusao stavit r5 2600 na 4.1ghz 1.35v...

 Sad bi tvoj jedan prijatelj trebao biti pravilo, a skuzio sam da je kod tebe u pitanju uvijek nekakav prijatelj opcenito...

Poruka je uređivana zadnji put ned 15.9.2019 22:52 (DonOscar).
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
DonOscar kaže...

Ok ond aako nisu izasle jucer dajte neki link, nesto gdje se vidi usporedba i da je vrm toliko strasno los da nije dovoljan za nekakvog normalnog korisnika.

 ako će kupovati ryzen 2600, a i tolko skupu matičnu onda vjerovatno misli nešto igrati. A kako bi igrao i iskoristio ryzen poželjno je imati brži ram jer inače može uzeti i jeftiniji intel, sa jeftinijim ramima i matičnom.

 A da bi imao brži ram i iskoristio taj Ryzen kako spada vjerovatno će overclockati ako ništa barem rame. A za takve stvari je Tomahawk bolji jer ima bolje riješene. Sigurno neće kupiti ovu matičnu da bi radio u excelu.

 

Evo ti video

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
DonOscar kaže...

 

 Sad bi tvoj jedan prijatelj trebao biti pravilo, a skuzio sam da je kod tebe u pitanju uvijek nekakav prijatelj opcenito...

 Aha, a ja sam sve to slagao ili sam potkrijepio sa dokazima ?

 

1 i 2

 

Na ovoj prvoj je prilikom servisiranja u ducanu otkriveno da se vrm rastopi, a na drugoj je u istom servisu utvrdjeno da joj je riknuo audio. Da nebi pomislio "sta on radi sa svojim komponentama", rx 580 je vec bila bez garancije te ju je dobio djabe, ispekao i radila cca 2mj i krepucnula...

4 godine
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Jack Sparrow kaže...

 ako će kupovati ryzen 2600, a i tolko skupu matičnu onda vjerovatno misli nešto igrati. A kako bi igrao i iskoristio ryzen poželjno je imati brži ram jer inače može uzeti i jeftiniji intel, sa jeftinijim ramima i matičnom.

 A da bi imao brži ram i iskoristio taj Ryzen kako spada vjerovatno će overclockati ako ništa barem rame. A za takve stvari je Tomahawk bolji jer ima bolje riješene. Sigurno neće kupiti ovu matičnu da bi radio u excelu.

 

Evo ti video

 Ovdje se samo vidi da u Blenderu temp idu preko 100, a kad se u pricu ubaci airflow temp postaju ok...

hahhaajaads kaže...

 Aha, a ja sam sve to slagao ili sam potkrijepio sa dokazima ?

 

1 i 2

 

Na ovoj prvoj je prilikom servisiranja u ducanu otkriveno da se vrm rastopi, a na drugoj je u istom servisu utvrdjeno da joj je riknuo audio. Da nebi pomislio "sta on radi sa svojim komponentama", rx 580 je vec bila bez garancije te ju je dobio djabe, ispekao i radila cca 2mj i krepucnula...

 Opet je to premalen uzorak za zakljuciti bilo sto, al ajd. I sumnjam da se vrm istopio, to prvi put cujem, pa takve stvari se niti na najgorem smecu ne dogadaju... Jos jednom kazem, posto jeu pitanju 2600 ne treba ne znam kakav vrm vec bolje gledati da ploca ima ono sto covjeku treba.

10 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

DonOscar

Ma sve te ploce imaju dobar, okej VRM, a u slucaju Asus X370 Prime Pro i Crosshair se radi o Texas Instruments komponentama i nema nikakve stednje, no te ploce su u startu bile puno skuplje i sad su u neku ruku pogodnost, akcija. Ja se uglavnom vodim prema ovome: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1wmsTYK9Z3-jUX5LGRoFnsZYZiW1pfiDZnKCjaXyzd1o/edit?usp=drive_web&ouid=116806077688608927846 i prema Buldzoidu, npr:

Obican user, pogotovo ovaj kolega koji ne misli OCat se nemora zamarat s time, iako ja ne vidim zasto ne OCat - besplatne performanse.. Koju got da uzme od navedenih ustvari nece fulat. Eventualno pripazit, ako se misli bavit CPU heavy taskovima, ali 6jezgreni Ryzeni ne vuku puno struje, tako da bi trebalo biti oke.

 

lolipopmen

Procitaj ovo iznad u postu pa nastavi citat.. Na rate je dobar Ekupi ducan (minimalno povecanje cijene, bez obzira na broj rata) i mogu ti dati (ustvari od kolege dustY) neiskoristeni bon od 100kn za kupovinu iznad 500kn. Checkiraj si: https://www.ekupi.hr/Maticna-ploca-Asus-TUF-B450-PRO-GAMING-1395696.aspx ili https://www.ekupi.hr/GIGABYTE-Main-Board-Desktop-B450-GAMING-X-B450-GAMING-X-maticna-ploca-1413498.aspx Ako ides preko 1000kn, tj. na Aorus Pro koja kod njih kosta 1002kn, kolega u zagradi ti vjerojatno moze rjesit 150kn bon. Inace moja preporuka je X370 Prime Pro, ako imas nekog forumasa da ti nakratko posudi Ryzen 1. generacije za BIOS update, makar u ADMu sto veci broj rata to veca cijena. Inace, ako ti je ok polovno i zelis high-end imas 2 Gige, AX370 K5 i K7 na Njuski pa bi im se cijena mozda dala spustit, iako ti je tu problem jamstvo.

Poruka je uređivana zadnji put ned 15.9.2019 23:56 (The_Fichek).
10 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Opet ne kuzim cemu ic na aorus iako je gore video receno da su to jedne od losijih ploca. Na toj aorusici dobije jedino zvuk, svega ostalog ima isto ko i a-pro/tomahawk ali naravno jos kosta 150-250kn vise... Sumnjam da ce se covjek bavit muzikom tak da mu je i taj audio nepotreban, isto vrijedi za intel lan, ako imas dobru konekciju ok, ako nemas onda se zalis u to je to... + za aorus moras platit dodatno ako hoces najnoviji bios (ako hoce, neki ducani to ne rade) dok je a-pro i tomahawk plug&play

Poruka je uređivana zadnji put pon 16.9.2019 0:11 (hahhaajaads).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

 Ono kaj Prime X370 Pro ima kao i Gigabyte B450 Pro su Intelov LAN i ALC1220 zvuk, stvari koje MSI u tom rangu nazalost nema,

 Kako nema? Evo moja X370 ima sve to a bila je jeftinija od navedenih prije vise od godinu dana kada sam kupovao - 99€ placena. 

10 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Pricam za HR, trenutno stanje. Na nabava.net ne vidim ijednu MSI x370 ispod 1300kn, tj. neazurirane ostatke u par ducana.

 

hahhaajaads

Ide na 2600, nece OC, placa na rate i cini se kao obican user (inace bi naveo zahtjevnu namjenu..) tako da moze ici i na estetiku, ako ga privlaci Aorus. Nece puno fulat. Intelov LAN je realno meh da, tj. tesko se osjeti razlika naspram klasicnog R8111H. ALC1220 je dobra stvar pogotovo uz dobro odradjen amplifier i ostalo uz chip, ali uz slabe sluske/zvucnike se tesko osjeti razlika naspram ALC892 i sl. Ja nisam nist osjetio dok nisam instalirao Sonic Studio i ostali softver uz Crosshair, jos ima ponudjene frekv. karakteristike za popularne sluske kao ATH-MX40, Hyperx Cloud itd. Slazem se da u tom rangu Asus X370 > MSI B450 > Aorus B450 ~ Asus B450. Asrock nemam pojma di tocno stavit, prije ili poslije Aorus.. Za Prime Pro treba BIOS update pa je MSI B450 kandidat za prvo mjesto.

Poruka je uređivana zadnji put pon 16.9.2019 8:45 (The_Fichek).
11 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ja imam auros ax 370 gaming 5 i nikad u 2 godine problema s njom..i prije nje na dvije konfe imao gigabyte i radile ko urice

BBall,Tech,Ink and Familly..all the way....
Poruka je uređivana zadnji put pon 16.9.2019 5:55 (mariolla79).
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
mariolla79 kaže...

Ja imam auros ax 370 gaming 5 i nikad u 2 godine problema s njom..i prije nje na dvije konfe imao gigabyte i radile ko urice

 meni isto već treća giga. nikad problema niti sa jednom. jedino što nikad nisam škratrio je na napajanju. možda je do toga. stabilnija struja, manja mogućnost da nešto krepa prije vremena.

10 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Vase ploce nemaju problema sa tim, B450 Aorusice imaju. Pogotovo ak je covjek obican user onda bi trebao ic na bilo kakvu kvalitetniju plocu ako bude radio eventualni upgrade (a sigurno bude) te ne znam kolko ce ta aorusica durat nesto tipa 3700x. Isto razliku u zvuku tesko da ce primjetit naspram 1220, pogotovo ak mu rikne audio na aorusici...

Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ti sad govoris kao da audio cipovi krepavaju na aorusicama kao zarulje jbt. I to zato kaj je tvom frendu otisao, malo pretjerujes... Razlika u samom zvuku izmedu 892 i 1220 je dosta velika sto u kvaliteti zvuka sto u ampu, a da se osjeti ne trebaju ti ne znam kakve slusalice.

Poruka je uređivana zadnji put pon 16.9.2019 11:49 (DonOscar).
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
DonOscar kaže...

Ti sad govoris kao da audio cipovi krepavaju na aorusicama kao zarulje jbt. i to zato kaj je tvom frendu otisao, malo pretjerujes... Razlika u samom zvuku izmedu 892 i 1220 je dosta velika sto u kvaliteti zvuka sto u ampu, a da se osjeti ne trebaju ti ne znam kakve slusalice.

 Ako je tolika razlika, zbog cega to nisam puno osjetio kad sam probao igrat na crosshair vi hero (koja ima jos i bolje odradjen audio) naspram mojeg 887 audia ? Slazem se da se razlika vidjela kod slusanja pjesmi, no tokom gaminga to se nije bas previse uocavalo...

4 godine
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ne znam zbog cega nisi osjetio, ja sam osjetio... Malo je bezveze takva rasprava, ali gdje god malo procitas iskustva korisnika govore da im je prelazak na 1220 bio osjetan, meni osobno je zvuk bio puno cisci npr. Da je samo razlika u slusanju pjesama to je vec dovoljno, naravno onima koji slusaju pjesme na pcu. 

14 godina
online
AMD Ryzen procesori (opća tema)

 Ja sam zadovoljan svojom gigicom,  i s f40 biosom gore. A i prije je bila giga u paru s fx-om. Al ono baš se cjepidlaći u ovom forumu. 

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
online
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Sorry 

Poruka je uređivana zadnji put pon 16.9.2019 12:39 (rokonja).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

OLA, znam da ne volite suhoparne linkove, ali ovo je fora!

Ipak nam je svima spori ponediljak pa će nam i ovo biti dosta....uz KAVU ofc!

 

tweaktown.amd-epyc-7742-powers-worlds-first-real-time-8k-hevc-encoder/index.html

 

coffe,coffe,coffe.....
Moj PC  
2 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice