AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.946
|
čitano: 5.051.497
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
itomic009 kaže...
shecky kaže...

 

O kakva dva sata ti pricas? Imam Ryzen 3600 od prvog dana kako je bio dobavljiv kod nas te ga u svom kompu imam i dalje.

Imam Tomahawk Max plocu koja se kao preporuca te kosta oko 1000kn  na kojoj i dalje svaki bios osim onog koji je dosao sa plocom rusi drivere od graficke pri svakom startu kompa, komp se boota 50 sekundi, javlja se cold boot, a bios koji je dosao sa plocom i koji sam sad zbog svih problema prisiljen koristiti nema agesa update.... To je sa strane MSI-a velik nemar jer je preslo i previse vremena a nista se popeglalo i ispravilo nije... I da, pazio sam koji ram stavljam te sam isprobao barem tri razlicita kita i sa svakim se dogadja isto.

 

  Nisam se do sada javljao, a imam ovaj combo od ljetos (Moj PC) te imam ove neke čudne probleme, baš ovo što navodi "shecky" vezano za cold boot i black screen. Ili mi se samo zamrzne i onda samo ode tako kao u restart ali se ne restarta nego zapne i opet je black screen a komp radi. Bude isto u startu kad palim komp da se ne upali nego zapne uz black screen. To mi se dešava od starta, ali je ono ajmo reći u prosjeku na bazi jednom tjedno pa nisam imao volje ni vremena sad to detaljno istraživati, nego samo napravim cold shut down i upalim i dobro. Update-am grafičke drivere redom, a valja reći da nisam nikad imao problema s RX 580 dvije godine prije toga s Intelom, tako da nije do grafe. Također je zadnji driver i od chipset-a. Tako da, vjerojatno je ovo s matičnom, što kaže kolega. Sad, u početku sam imao BIOS s kojom sam kupio ploču, mislim da je bio ovaj 7C02v17 ili neki drugi iz lipnja, ne sjećam se jesam možda odmah napravio update na prvi dostupan iz srpnja. No, imam te poteškoće od starta, nekad češće nekad rijeđe. Sad sam prije možda tjedan dana ažurirao BIOS na zadnji dostupan i isto je sve i dalje. Sad ili čeakm novi neki pa update i nadam se da je riješeno, ili da tražim po netu jel možda stabilan i bolji neki od prije, s obzirom da sam na Ryzen 5 2600, nije mi nužno potreban neki od novijih, ali naravno da sam mislio logično da je bolje da stavim aktualni za ploču.

  Osim toga sam zadovoljan s combom, nemam nikakvih problema s naponima ili temperaturama i slično, super radi sve (osim kad se ne sruši ) . Poprilično sam siguran da nije ni do memorije a ne dešava mi se to pod loadom isto ako nekog zanima, nego onako iz čista mira, dok gledam youtube recimo ili surfam. Ako ima tko komentar ili nešto zna o tim situacijama, volio bih da podijeli informacije pa da to riješim. 

 

Moguće da ti je napajanje preslabo.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

 Uvaženi kolega, apsolutno nisi u pravu. 

14 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
itomic009 kaže...

 Uvaženi kolega, apsolutno nisi u pravu. 

 Ili je napajanje ili matična. Napajanje je dosta na rubu, 580 je veliki potrošač i može izbaciti napajanje od 450W.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
itomic009 kaže...


  Osim toga sam zadovoljan s combom, nemam nikakvih problema s naponima ili temperaturama i slično, super radi sve (osim kad se ne sruši ) . Poprilično sam siguran da nije ni do memorije a ne dešava mi se to pod loadom isto ako nekog zanima, nego onako iz čista mira, dok gledam youtube recimo ili surfam. Ako ima tko komentar ili nešto zna o tim situacijama, volio bih da podijeli informacije pa da to riješim. 

 

Ja sam imao taj problem zbog prevelikog undervolta na svom 6700K. Ostavim stress test satim i radi bez problema. Ode u idle - za 10 minuta BSOD. Idle napon je bio prenizak. Onda sam nesto napravio sa offset voltazom (ako se ne varam) i sve je bilo OK.

Freak Show Inc.
7 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
itomic009 kaže...

 Uvaženi kolega, apsolutno nisi u pravu. 

 jesi li testirao? ne znam zašto svi izbjegavaju win memory diagnostic, super alat za test meme a dolazi s winsima... ako nije to prijeđeš na stress testove za ostale komponente i točno utvrdiš što ne valja...

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobi, dobimo, dobite, dobe...
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Jakovp kaže...
itomic009 kaže...

 Uvaženi kolega, apsolutno nisi u pravu. 

 Ili je napajanje ili matična. Napajanje je dosta na rubu, 580 je veliki potrošač i može izbaciti napajanje od 450W.

 Ma nije napajanje, imao sam ga i prije R5 2600 s istom ovom RX 580 s Core i7 6700K kojeg sam i clockao, ovog nisam. Pošto imam uređaj za mjerenje potrošnje, vidim kada i koliko mi sustav vuče. Osim što je potrošnja Ryzen 5 2600 i i7 6700K vrlo slična, obrati pažnju još da sam rekao da mi se t deševakada komp i NIJE POD LOAD-OM. Dakle, nema veze s opterećenjem napajanja. Plus, ne može RX 580 "izbacit" kvalitetno napajanje od 450W osim ako ne radiš neke extremne stvari žešće uz žestoko clockanje procesora isto. Nije napajanje.

Friday kaže...
itomic009 kaže...


  Osim toga sam zadovoljan s combom, nemam nikakvih problema s naponima ili temperaturama i slično, super radi sve (osim kad se ne sruši ) . Poprilično sam siguran da nije ni do memorije a ne dešava mi se to pod loadom isto ako nekog zanima, nego onako iz čista mira, dok gledam youtube recimo ili surfam. Ako ima tko komentar ili nešto zna o tim situacijama, volio bih da podijeli informacije pa da to riješim. 

 

Ja sam imao taj problem zbog prevelikog undervolta na svom 6700K. Ostavim stress test satim i radi bez problema. Ode u idle - za 10 minuta BSOD. Idle napon je bio prenizak. Onda sam nesto napravio sa offset voltazom (ako se ne varam) i sve je bilo OK.

 Moguće da je to, tko će ga znati više. Moga bi se malo pozabaviti monitorinogm napona pa da vidim, i da onda možda dodam malo napona pa vidimo hoće bit ok. Ne bi trebalo bit problema s tim na stock-u, ali svašta se dešava . Hvala na sugestiji.

6 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

probaj ram spustit za zericu dolje npr 2933 i vidi da li će opet to raditi

14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Jakovp kaže...
itomic009 kaže...

 Uvaženi kolega, apsolutno nisi u pravu. 

 Ili je napajanje ili matična. Napajanje je dosta na rubu, 580 je veliki potrošač i može izbaciti napajanje od 450W.

Ma kakvi, to je vrhunsko napajanje, isporucuje 450W 24/7 ako treba a toliko nema sanse da mu komp povuce... 

7 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dejo74 kaže...

probaj ram spustit za zericu dolje npr 2933 i vidi da li će opet to raditi

...i što bi onda trebao čekati random crash? zašto drkati po ramu kad ima windows memory diagnostic koji će mu pokazati rade li mu postojeća namiještanja ili ne...

zašto uopće išta dirati? napravi standardne testove i vidi što ne valja, ovako napamet je najmanje pametno

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobi, dobimo, dobite, dobe...
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

 RAM sam stavio na 2933 Mhz od zadnjeg update-a i isto se dešava kao i prije, odvrtio maloprije spomenuti test za memoriju i nema problema. Najvjerovatnije je do matične, a mogu se poigrati možda malo i s naponom, mada sumnjam da je do toga. 

7 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
itomic009 kaže...

 RAM sam stavio na 2933 Mhz od zadnjeg update-a i isto se dešava kao i prije, odvrtio maloprije spomenuti test za memoriju i nema problema. Najvjerovatnije je do matične, a mogu se poigrati možda malo i s naponom, mada sumnjam da je do toga. 

 jesi li odvrtio nešto što bi napregnulo napajanje, dva stress testa odjednom, npr. prime i gpu stress od aide ili neku sličnu kombinaciju... da vidiš nije li do napajanja, prije toga npr. furmark i prime samostalno za gpu i cpu, ideš metodom eliminacije...

 

što kažu wins logovi? jel' hard reset ili... upali si BSOD...

inače u memory diagnosticu imaš i advanced test stisneš f nešto (ne sjećam se, piše ti), taj test treba vrtiti duže bar jedan prolaz na advanced... i testiraj onako kako inače vrtiš memu a ne na difoltu ili underclock

 

odvoji si vremena za testiranje, budi strpljiv, nije dovoljno testove vrtiti pet minuta...

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobi, dobimo, dobite, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put uto 3.12.2019 15:23 (Louis Pluto).
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
shecky kaže...
Mortix kaže...

nakon par dana testiranja i rada sa novim kompom, mogu reći da ima hrpa problema...  

Meni na B450 Tomahawk MAX + Ryzen 5 3600 do winsa trebalo preko 35 sekundi sa originalnim biosom, sa zadnjim dostupnim treba i vise pa sam vratio na stock jer je sa svakom novijom verzijom bilo nekih problema, cold boot, rusenje drivera od graficke, izbacivanje iz igara.... 

The_Fichek kaže... 

...Meni se na zadnjoj Ryzen konfi s MBR krsio fast boot, a s GPT convertanim SSDom nije..

Mortix kaže...

uglavnom, da se vratimo na temu...micanje gigabyte-ovih servisa nije pomoglo, i dalje random BSOD u idle-u. doduše, vjerojatno je da je razloga za BSOD bilo više pa je sad ostalo nešto drugo. zadnje sam sinoć isključio u BIOS-u sve boostove za proc, turbo, cool and quiet itd, cca 2 sata je komp bio upaljen bez da se srušio pa držim fige, danas ću još testirati.

Minneyar kaže...

Evo i mene napokon na Ryzenu... pa evo par utisaka i problema...

itomic009 kaže...

 Nisam se do sada javljao, a imam ovaj combo od ljetos (Moj PC) te imam ove neke čudne probleme, baš ovo što navodi "shecky" vezano za cold boot i black screen...

 da nemam potpuno neproblematičnu ryzen konfu doma, rekao bih da je ovo laganini katastrofa

16 godina
odjavljen
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Frend je isto uzeo 3900x i Aorus Elite. Nekad radi - nekad ne. Jednostavno nece bootati. Novi ram (Neo 3600), novi SSD, novo napajanje... Kaze "ma super radi... kad radi".

Ja sam imao sitne problemcice sa XMP (ploca je resetirala postavke na default) ali osim toga apsolutno nista. OK, ne spominjem mizernu boost brzinu koja je jednom do sada dosla do 4.3 i apsolutno nikad preko toga.

Freak Show Inc.
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

el koristiš 1usmusov power plan za windowse?

lik je napravio ono što su iz AMD-a i mikrosofta nesposbni :D

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
blackdevil kaže...

el koristiš 1usmusov power plan za windowse?

lik je napravio ono što su iz AMD-a i mikrosofta nesposbni :D

 

Da, isprobano i to. I 2 razlicita AMD-ova plana. Nisam primjetio ama bas nikakvu razliku

Freak Show Inc.
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

strašno, kod mene je vidljiv pomak u performansama. gdje je prije radio na 4050 mhz sad radi na 4125 do 4200 dok u igrama boosta do 4400.

 

16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
blackdevil kaže...

strašno, kod mene je vidljiv pomak u performansama. gdje je prije radio na 4050 mhz sad radi na 4125 do 4200 dok u igrama boosta do 4400.

 

 

Isprobat cu danas opet kad dodjem kuci. Ali jutros sam bas isprobao sa planom koji je stigao sa zadnjim chipset driverima. Pokrenuo p95 na samo jednoj jezgri uz PBO (bez AVX-a). I skocilo je do 4.3 na trenutak. Igram u eco modu jer i u "leru" drzi grafu na 100%.  Ali zanimljivo je da u eco modu boosta dosta dobro kad treba u igrama (preko 4.2). Generalno nemam nikakve probleme sa performansama, samo me zanima zasto ne boosta malo bolje. U CB20 npr mi je skor skoro 7300 sto je trun vise nego vidim po review-ima na netu.

 

Ali stvar koja me zadnjih dana najvise obradovala je promjena sa ventilatorima koju sam napravio, Imam na kucistu 2 ventilatora naprijed (usis), jedan na dnu (isto usis) i jedan na ispuhu. 3 su Corsair AF140 a onaj na dnu je Noctua 140mm. E tu noctuu sam premjesio na vrh kucista - maknuo sam jedan od poklopaca sa vrha (za vodeno) i namontirao taj ventilator sa dust filterom (imao sam jedan 140mm dust filter neotvoren).

Totalni sok...

Stroj je znatno tisi iako sam ocekivao da ce biti glasniji buduci je taj ventilator gore tako otvoren. Vrti se na nekih 500-600 okretaja (pod teskim loadom ode gore) i konstantno na procesor upuhuje hladan zrak koji inace nije bas stizao do procesora. Graficka je tik uz hladnjak od procesora i uvijek je vruca pa je ventilator sa procesora zapravo kupio taj vruci zrak sa nje cijelo vrijeme. Sad je totalno druga prica. Stroj je tisi a temperature su nize za desetak stupnjeva. Gledam i nevjerujem... Ubijam ga sa prime95, aida stress test - temperatura 80-ak stupnjeva. Likovi sa AIO imaju vece temperature (koliko vidim po netu)

Freak Show Inc.
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Friday kaže...

 Ovo s ventilatorom ti i nije toliko loša ideja. Imam dva ebay venta 140mm (prepravio sam ih da s 12V rade na 5V pa su skroz bešumni) smještena na vrhu da ispuhuju zrak, no više će značiti ako ih okrenem za 180, direkt će puhati po memoriji, procu i vrm hladnjacima pa će biti veći učinak. Čim mi stignu one gumice s ebay-a za fixiranje ventilatora, bacam se na posao. Hvala na ovoj jednostavnoj ideji koja mi ne bi pala na pamet iako svakodnevno buljim u kučište :D

http://www.metacafe.com/watch/2749951// || http://www.metacafe.com/watch/1248654/3d_animacija/
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Friday kaže...

maknuo sam jedan od poklopaca sa vrha (za vodeno) i namontirao taj ventilator sa dust filterom (imao sam jedan 140mm dust filter neotvoren).

Di si ti bio kad je Stjepanj ovo testirao na Zalmanu Z3+. 

Osobno ovo nevolim jer čak i sa filterom uvijek prašina upada u kućište. 

ps. a nije ti ni ta Noctua neka sreća baš za taj procesor, to može i mora bolje. 

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
Poruka je uređivana zadnji put uto 3.12.2019 18:15 (Valentin17).
14 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Friday kaže...
blackdevil kaže...

strašno, kod mene je vidljiv pomak u performansama. gdje je prije radio na 4050 mhz sad radi na 4125 do 4200 dok u igrama boosta do 4400.

 

 

Isprobat cu danas opet kad dodjem kuci. Ali jutros sam bas isprobao sa planom koji je stigao sa zadnjim chipset driverima. Pokrenuo p95 na samo jednoj jezgri uz PBO (bez AVX-a). I skocilo je do 4.3 na trenutak. Igram u eco modu jer i u "leru" drzi grafu na 100%.  Ali zanimljivo je da u eco modu boosta dosta dobro kad treba u igrama (preko 4.2). Generalno nemam nikakve probleme sa performansama, samo me zanima zasto ne boosta malo bolje. U CB20 npr mi je skor skoro 7300 sto je trun vise nego vidim po review-ima na netu.

 

Ali stvar koja me zadnjih dana najvise obradovala je promjena sa ventilatorima koju sam napravio, Imam na kucistu 2 ventilatora naprijed (usis), jedan na dnu (isto usis) i jedan na ispuhu. 3 su Corsair AF140 a onaj na dnu je Noctua 140mm. E tu noctuu sam premjesio na vrh kucista - maknuo sam jedan od poklopaca sa vrha (za vodeno) i namontirao taj ventilator sa dust filterom (imao sam jedan 140mm dust filter neotvoren).

Totalni sok...

Stroj je znatno tisi iako sam ocekivao da ce biti glasniji buduci je taj ventilator gore tako otvoren. Vrti se na nekih 500-600 okretaja (pod teskim loadom ode gore) i konstantno na procesor upuhuje hladan zrak koji inace nije bas stizao do procesora. Graficka je tik uz hladnjak od procesora i uvijek je vruca pa je ventilator sa procesora zapravo kupio taj vruci zrak sa nje cijelo vrijeme. Sad je totalno druga prica. Stroj je tisi a temperature su nize za desetak stupnjeva. Gledam i nevjerujem... Ubijam ga sa prime95, aida stress test - temperatura 80-ak stupnjeva. Likovi sa AIO imaju vece temperature (koliko vidim po netu)

 

Kako s kojim, sa nzxt x72 i x62 je oko 66C max.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Friday kaže...

 

Isprobat cu danas opet kad dodjem kuci. Ali jutros sam bas isprobao sa planom koji je stigao sa zadnjim chipset driverima. Pokrenuo p95 na samo jednoj jezgri uz PBO (bez AVX-a). I skocilo je do 4.3 na trenutak. Igram u eco modu jer i u "leru" drzi grafu na 100%.  Ali zanimljivo je da u eco modu boosta dosta dobro kad treba u igrama (preko 4.2). Generalno nemam nikakve probleme sa performansama, samo me zanima zasto ne boosta malo bolje. U CB20 npr mi je skor skoro 7300 sto je trun vise nego vidim po review-ima na netu.

 

Ali stvar koja me zadnjih dana najvise obradovala je promjena sa ventilatorima koju sam napravio, Imam na kucistu 2 ventilatora naprijed (usis), jedan na dnu (isto usis) i jedan na ispuhu. 3 su Corsair AF140 a onaj na dnu je Noctua 140mm. E tu noctuu sam premjesio na vrh kucista - maknuo sam jedan od poklopaca sa vrha (za vodeno) i namontirao taj ventilator sa dust filterom (imao sam jedan 140mm dust filter neotvoren).

Totalni sok...

Stroj je znatno tisi iako sam ocekivao da ce biti glasniji buduci je taj ventilator gore tako otvoren. Vrti se na nekih 500-600 okretaja (pod teskim loadom ode gore) i konstantno na procesor upuhuje hladan zrak koji inace nije bas stizao do procesora. Graficka je tik uz hladnjak od procesora i uvijek je vruca pa je ventilator sa procesora zapravo kupio taj vruci zrak sa nje cijelo vrijeme. Sad je totalno druga prica. Stroj je tisi a temperature su nize za desetak stupnjeva. Gledam i nevjerujem... Ubijam ga sa prime95, aida stress test - temperatura 80-ak stupnjeva. Likovi sa AIO imaju vece temperature (koliko vidim po netu)

  definitivno probaj power plan, nemaš šta izgubit  :D

 

OT: https://valid.x86.fr/lkh2ze ovo sam uspio dobit, nazalost još muke treba da bude 100% stabilan, crasha se tokom izračuna :D

16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Valentin17 kaže...

Osobno ovo nevolim jer čak i sa filterom uvijek prašina upada u kućište. 

ps. a nije ti ni ta Noctua neka sreća baš za taj procesor, to može i mora bolje. 

 

Svejedno jednom mjesecno ocistim filtere pa koje zrnce prasine vise ne smeta. Graficku sam prodao nakon 6 mjeseci koristenja bez da sam ju cistio uopce. Stavio ju u kutiju i izgledala je kao da nije nikad ni radila. Cistom sumnjam da ce ovaj ventilator napraviti veliku razliku.

A sta fali Noctui?

 

Jakovp kaže...

 

Kako s kojim, sa nzxt x72 i x62 je oko 66C max.

 

Daj neki link jer ovo sto ja nalazim ide do 85 za x62. Za x72 e lik zali kako mu ide do 80 dok igra

Freak Show Inc.
14 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Friday kaže...
Valentin17 kaže...

Osobno ovo nevolim jer čak i sa filterom uvijek prašina upada u kućište. 

ps. a nije ti ni ta Noctua neka sreća baš za taj procesor, to može i mora bolje. 

 

Svejedno jednom mjesecno ocistim filtere pa koje zrnce prasine vise ne smeta. Graficku sam prodao nakon 6 mjeseci koristenja bez da sam ju cistio uopce. Stavio ju u kutiju i izgledala je kao da nije nikad ni radila. Cistom sumnjam da ce ovaj ventilator napraviti veliku razliku.

A sta fali Noctui?

 

Jakovp kaže...

 

Kako s kojim, sa nzxt x72 i x62 je oko 66C max.

 

Daj neki link jer ovo sto ja nalazim ide do 85 za x62. Za x72 e lik zali kako mu ide do 80 dok igra

 

 

Nemam link, to je osobno iskustvo što sam frendu sklopio 3 kompa. Treba to i znati instalirati, nije samo tako s procesorima koji nemaju glavni die u sredini.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
5 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Friday kaže...
Valentin17 kaže...

Osobno ovo nevolim jer čak i sa filterom uvijek prašina upada u kućište. 

ps. a nije ti ni ta Noctua neka sreća baš za taj procesor, to može i mora bolje. 

 

Svejedno jednom mjesecno ocistim filtere pa koje zrnce prasine vise ne smeta. Graficku sam prodao nakon 6 mjeseci koristenja bez da sam ju cistio uopce. Stavio ju u kutiju i izgledala je kao da nije nikad ni radila. Cistom sumnjam da ce ovaj ventilator napraviti veliku razliku.

A sta fali Noctui?

 

Jakovp kaže...

 

Kako s kojim, sa nzxt x72 i x62 je oko 66C max.

 

Daj neki link jer ovo sto ja nalazim ide do 85 za x62. Za x72 e lik zali kako mu ide do 80 dok igra

 Evo sa X52 pri gamingu, prosjek je nekih 65-68 max zavisno od igre do igre, ventovi na radijatoru su na 800-900 okretaja stock NZXT

 

 

www.youtube.com/TerabitTV
Poruka je uređivana zadnji put uto 3.12.2019 20:23 (Mitohondri).
5 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Friday kaže...

 

Ali stvar koja me zadnjih dana najvise obradovala je promjena sa ventilatorima koju sam napravio, Imam na kucistu 2 ventilatora naprijed (usis), jedan na dnu (isto usis) i jedan na ispuhu. 3 su Corsair AF140 a onaj na dnu je Noctua 140mm. E tu noctuu sam premjesio na vrh kucista - maknuo sam jedan od poklopaca sa vrha (za vodeno) i namontirao taj ventilator sa dust filterom (imao sam jedan 140mm dust filter neotvoren).

Totalni sok...

 

 Stavio si je da upuhuje ili ispuhuje?

Sve Vas Volim
9 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Stobbart kaže...

Ovu memoriju sam uredno stavljao na nekoliko B450 ploča (Asus Prime B450M-A, Asrock B450 Gaming K4, Gigabyte B450 Aorus Pro...) i uredno je radila na 3200mhz (D.O.C.P.). Procesori su bili 2200G, 2400G, 3200G, 3400G, 2600, 2600X, 3600, 3600X. Probao sam i G.Skill, ali na 5 pokušaja učitavanja D.O.C.P. profila u jednom slučaju nije bila stabilna na 3200 već je ručno stavljena na 2933. Prvi GEIL je AMD optimized i radi perfektno dok je G.Skill Intel optimized i šanse su rekao bih 50-50 da će sve radit kako treba.

Tako da ako nekome treba provjerena memorija slobodno mu preporučujem ovu GEIL. Što se OC-a tiče, tu nemam pojma kako se ponaša jer se time ne bavim, ali za nekoga kome je bitno da sve radi od prve mislim da je i više nego ok.

e ovo mi je najkorisnija info ovdje.

znaci ta geil memorija s oznakom amd i asrock gaming k4 u kombinaicji sa 3600 procesorom bi trebali raditi bez najmanjeg problema, i to memorija odmah na 3200mhz bez kemijanja posto me oc ne zanima?

iako na stranici ploce nije u popisu qvl memorije...

 

znas li koji bios dode sad na toj ploci? vidim da 3600 podrzava tek od verzije 3.20

9 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Friday kaže...

 

 

 

Ali stvar koja me zadnjih dana najvise obradovala je promjena sa ventilatorima koju sam napravio, Imam na kucistu 2 ventilatora naprijed (usis), jedan na dnu (isto usis) i jedan na ispuhu. 3 su Corsair AF140 a onaj na dnu je Noctua 140mm. E tu noctuu sam premjesio na vrh kucista - maknuo sam jedan od poklopaca sa vrha (za vodeno) i namontirao taj ventilator sa dust filterom (imao sam jedan 140mm dust filter neotvoren).

Totalni sok...

Stroj je znatno tisi iako sam ocekivao da ce biti glasniji buduci je taj ventilator gore tako otvoren. Vrti se na nekih 500-600 okretaja (pod teskim loadom ode gore) i konstantno na procesor upuhuje hladan zrak koji inace nije bas stizao do procesora. Graficka je tik uz hladnjak od procesora i uvijek je vruca pa je ventilator sa procesora zapravo kupio taj vruci zrak sa nje cijelo vrijeme. Sad je totalno druga prica. Stroj je tisi a temperature su nize za desetak stupnjeva. Gledam i nevjerujem... Ubijam ga sa prime95, aida stress test - temperatura 80-ak stupnjeva. Likovi sa AIO imaju vece temperature (koliko vidim po netu)

moj zalman z5 tako radi po defaultu :) samo sto logicno taj vent gore ispuhuje topal zrak prema gore, jer topal zrak po defaultu sam od sebe ide prema gore i tako najbrze i najprirodnije ode iz kucista.

a sto se tice prasine, po dvije godine ne otvorim kuciste, i nakon toga ne bude nesto specijalno prasine unutra, a pc se ne gasi po cijele dane..

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
digitall kaže...

e ovo mi je najkorisnija info ovdje.

znaci ta geil memorija s oznakom amd i asrock gaming k4 u kombinaicji sa 3600 procesorom bi trebali raditi bez najmanjeg problema, i to memorija odmah na 3200mhz bez kemijanja posto me oc ne zanima?

iako na stranici ploce nije u popisu qvl memorije...

 

znas li koji bios dode sad na toj ploci? vidim da 3600 podrzava tek od verzije 3.20

 K4 dolazi sa vec updateanim biosima za 3000 seriju, osim ako ne drze neke starije od izlaska novog ryzena...

16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Mitohondri kaže...

 Evo sa X52 pri gamingu, prosjek je nekih 65-68 max zavisno od igre do igre, ventovi na radijatoru su na 800-900 okretaja stock NZXT

 

 

 

Mislim da je 3900x puno topliji od 3700x koji je na tom screenshotu

 

Srce Isusovo kaže...

 Stavio si je da upuhuje ili ispuhuje?

 

Upuhuje, u tome je stvar - obilje svjezeg zraka direkt na hladnjak procesora

 

digitall kaže...

moj zalman z5 tako radi po defaultu :) samo sto logicno taj vent gore ispuhuje topal zrak prema gore, jer topal zrak po defaultu sam od sebe ide prema gore i tako najbrze i najprirodnije ode iz kucista.

a sto se tice prasine, po dvije godine ne otvorim kuciste, i nakon toga ne bude nesto specijalno prasine unutra, a pc se ne gasi po cijele dane..

 

Ne razumijem sta hoces reci - kod mene taj ventilator ne ispuhuje zrak van nego svjezi zrak upuhuje unutra na hladnjak od procesora

 

Freak Show Inc.
16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
blackdevil kaže...

  definitivno probaj power plan, nemaš šta izgubit  :D

 

OT: https://valid.x86.fr/lkh2ze ovo sam uspio dobit, nazalost još muke treba da bude 100% stabilan, crasha se tokom izračuna :D

 

Ima razlike ipak - single core bursta do 4.45 sad. Ali CB skor je ostao isti, sto je zapravo i ocekivano.

Freak Show Inc.
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice