AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.946
|
čitano: 5.059.445
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
 neću clockati, i ne isplati mi se lupati lovu u skupe coolere, tišina pc-a mi je izuzetno bitan faktor

Kolega, iz mog iskustva, dobro kuciste s pravim ventovima, je pravi zalog za stalnu tisinu i hladnocu komponenti.

Ako nema dosta friskog zraka unutra, zavrtit ce se i mocan cooler, a ako je kuciste tanko, cut ces ih sve. ;)

 

U to se uvik isplati uloziti, kao PC builder kasnije je najlakse dodat cooler ako se kune nakote i zasvrbe te. Kad je sve udomljeno u pravom kucistu, sve je lako. :)

 

coffe,coffe,coffe.....
16 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
jezdovec kaže...

Previše hejta na Intel,AMD iskorištava razliku u litografiji da ubacuje više jezgri i likuje s efikasnosti :D

Ali umjesto hejta nas treba veselit sto ce tek biti kad Intel isporuci 7 ili 5nm procove :) Trebalo im ili ne,sumnjam da ce se odreci toga i laptopa gdje je AMD u 3 godine sa 7% otišao na 15%.

 

Uglavnom,novi 4xxxU dolaze sa VEGA jezgrama i rade na dosta višoj frekvenciji.

Što mislite hoce li za desktop koristeci 7nm možda ubaciti koju dodatnu jezgru na gpu ? Složio bi starcima APU,a onda mozda ako ce sto i odigrat da posluži ta integrirana grafika :D

Taj hejt je dijelom opravdan ali zbog politike i cijena, ne samih procesora, oni su odlični.

Malo su progutali ponos i spustili cijene HEDT modela za duplo, ali i dalje nedovoljno u usporedbi sa Threadripperima.

 

Za APU imaju potencijal ... npr. jedan 8/16 chiplet a drugi Vega, Navi ili što već uspiju nagurati.

Već su i sadašnji modeli, od 2200G do 3400G dovoljni za većinu "kućanskih" poslova, HTPC, NAS, office i internet.

Još bolja solucija bi bila da se ovi novi mobilci 4xxx serije sa tako malom potrošnjom upakiraju i u desktop varijante.

 

15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
jezdovec kaže...

 

Ali umjesto hejta nas treba veselit sto ce tek biti kad Intel isporuci 7 ili 5nm procove :) 

 

 To je izgleda njima nemoguća misija jer tek ove godine,načekat češ se, izbacuju još jednu reviziju 14nm, 10 nm se ne zna, 7nm ko zna tamo 2022g i ako.  Ispada desktop cpu im je nebitna stavka dok ryzenu izgleda nema kraja uzletu. Več se slobodno može reči da intel u desktop klasi više ne postoji.

kradem mine iz minskog polja
Poruka je uređivana zadnji put sri 8.1.2020 20:23 (dery).
16 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dery kaže...
jezdovec kaže...

 

Ali umjesto hejta nas treba veselit sto ce tek biti kad Intel isporuci 7 ili 5nm procove :) 

 

 To je izgleda njima nemoguća misija jer tek ove godine,načekat češ se i to, izbacuju još jednu reviziju 14nm, 10 nm se ne zna, 7nm ko zna tamo 2022g i ako.  Ispada desktop cpu im je nebitna stavka.

Financijski si to mogu dozvoliti jer proizvode stvarno puno toga osim procesora, ali na serverskom tržištu gdje se stvari odvijaju puno sporije, višegodišnji planovi i ugovori će se tek početi mijenjati zbog Epyca.

Da karikiram, tamo se stvari mjere po potrošnji struje i kubičnih metara serverskih ormara i prostora a ne FPS-u u igrama :).

 

@jezdovec ... nije samo pitanje litografije nego modularnog chiplet dizajna koji im daje fleksibilnost.

Koliko god se Intel pokušao narugati prvim Epycima da su "zaljepljeni", sada rade isto to sa Xeonima, i to lošije, uspjeli su zalijepiti samo dva :).

 

15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Mladen kaže...

Tako nešto je Fuma 2 ... zna se naći kod Uzija (UziShop). I Links ima nešto Scytheovih modela ali ni oni trenutno nemaju ni Fumu ni Ninju 5 (slična cijena).

Ninju imam na 3900X i stvarno je tih (2 venta na samo 800 rpm) ali sam ljetos ipak dodao i treći vent na istom pravcu da to malo pogura.

Trenutno se može naći povoljno i Noctua D14 za 570 + AM4 kit za nekih 60-tak, ili BeQuiet DarkRock 4 Pro ... ali tako se onda možeš protezati sve do 360mm ili custom-loop vodenih :).

 

 

Pa upravo u tome i leži problem što je teško povući liniju i reći gdje je dosta. Zato i slažem ovu konfu kao da je radim nekom drugom a ne sebi, da isključim emocije iz jednadžbe.

Inače bih odmah išao vjerovatno na 3900x. 

Po svemu pročitanom čini mi se da je freezer34 prilično tih, i ono najvažnije neće služiti za oc, mislim da bi se trebao dobro snaći u toj ulozi.

Ali definitivno uzimam i ove što si naveo kao prijedlog, jer se čine kao dobar odabir.

 

metallic kaže...

Kolega, iz mog iskustva, dobro kuciste s pravim ventovima, je pravi zalog za stalnu tisinu i hladnocu komponenti.

Ako nema dosta friskog zraka unutra, zavrtit ce se i mocan cooler, a ako je kuciste tanko, cut ces ih sve. ;)

 

U to se uvik isplati uloziti, kao PC builder kasnije je najlakse dodat cooler ako se kune nakote i zasvrbe te. Kad je sve udomljeno u pravom kucistu, sve je lako. :)

 

 Slažem se, definitivno. Imao sam prilike vidjeti par render mašina koje su doslovce nakon pola godine krepale, isključivo radi neadekvatnog hlađenja.

A što je najjača stvar, kompovi uopće nisu bili u blizini usera već u odvojenim prostorijama gdje ni jeftinija i bučnija rješenja ne bi predstavljala uopće problem. Ali uložiti u hlađenje, tko je to vidio. Luksuz. 

 

Hvala na prijedlozima i savjetima.

Najviše me brinula memorija, kompatibilnost i brzina iste, ali po vašim riječima čini mi se da to nije problem.

Nadam se da će sve funkcionirati kako spada, još vas izvjestim o tome.

 

 

logic sense of no sense.
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Uz toliko istrazivanja i takvu objektivnost, dobri rezulzati su zajamceni nadam se.

Sretno u svakom slucaju, pa si u Ryzen ekipi.

coffe,coffe,coffe.....
16 godina
odjavljen
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Jel netko od vas dosao na ideju "shareanja" svojih resursa sa nekime? Ono tipa napravis virtualku i das nekome da ju koristi za renderiranje preko noci ili tako nesto?

Freak Show Inc.
 
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Friday kaže...

Jel netko od vas dosao na ideju "shareanja" svojih resursa sa nekime? Ono tipa napravis virtualku i das nekome da ju koristi za renderiranje preko noci ili tako nesto?

Nije baš praktično ali da, može se (tako mene puste s lanca na tripere :))

Jedan način je najprije sve prebacit "tamo" pa radit remote ili dignut VPN pa se "lokalizirat". Problem je samo dobar link, i za prvi a posebno za drugi način jer se radi o velikim fileovima a često i puno njih jer render-engine u fazi pripreme scene (ukupnog 3D modela) mora pokupiti sve teksture i modele, sa lokalnih diskova ili nekog file-servera, NASa, kako tko već ima organizirano. Prikupiti gotove slike na kraju je slađi dio posla :).

Virtualka nije baš poželjna jer i taj "layer" nešto troši ali može i tako. Većina render-enginea ima svoj pandan "affinity"opciji pod Windowsima, tako da mu možeš dati i manje od fizičkog broja jezgri.

 

Npr. na 3900X, Corona zakolje sve na 100% pa joj onda dam samo 10 ili 11 da mogu forumašit bez prelaska na neku drugu. Sa'će jedan 3950X da mogu popravit statistiku :P.

 

15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Friday kaže...

Jel netko od vas dosao na ideju "shareanja" svojih resursa sa nekime? Ono tipa napravis virtualku i das nekome da ju koristi za renderiranje preko noci ili tako nesto?

 Nezz jel još aktualno, ali svejedno da pohvalim inicijativu. Nisu CPU resursi nego GPU ali svejedno.

https://www.bug.hr/forum/topic/grafiki-programi/gpu-rendering-redshift-octane-kolege/230943.aspx?page=0&jumpto=4799642&sort=asc&view=flat

logic sense of no sense.
14 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Koliko bi Windows 10 sa scheduler updateom doprinjeo 3600X? Trenutno sam na LTSC 1809.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

AMD i CPU prinosi na 14nm, tolko su visoki da više ne znaju kak bi zapakirali=prodavali višak procesora.Dakle očito ima i R5 1600 koji su se mučki oteli kontroli, pa sad eto šetaju okolo u 8/16 verziji.

 

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/en6ye8/so_did_i_just_win_the_lottery_with_my_ryzen_5_1600/

 

https://www.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-procesori-opa-tema/249569.aspx?page=557&jumpto=6048808&sort=asc&view=flat

 

 

 

 

Intel=pokvareni podmukli gadovi!
Poruka je uređivana zadnji put ned 12.1.2020 15:34 (rambox).
Moj PC  
6 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
rambox kaže...

AMD i CPU prinosi na 12nm, tolko su visoki da više ne znaju kak bi zapakirali=prodavali višak procesora.Dakle očito ima i R5 1600 koji su se mučki oteli kontroli, pa sad eto šetaju okolo u 8/16 verziji.

 

 

  2/4 jezgre dodatno dijele mukte koliko su jaki. Intel komet ako bude ista cijena-teško zamislivo, ryzen ide dole toliko da uzalud si krečio.

kradem mine iz minskog polja
Poruka je uređivana zadnji put ned 12.1.2020 17:01 (dery).
15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Evo ovim putem sam htio reci, nakon duzeg vremena i ja sam imao problem sa pc-om.Tocnije sa maticnom plocom klokovi su uzeli svoj danak, danas sam se malo nagodio da vidim zasto mi vec duze vremena nije radio jedan stick memorije.Ispocetka sam mislio da je crkao ali eto nije, slotovi su crkli-uglavnom ako je pc malo optercen dobijem blue screen.Mislm da je najveci razlog visoki napon koji sam stavljao.Najveci koji sam ja dodavao je oko 1.4-1.5V kad sam pokusavao izvuci 3200MHz doduse jedan ram mi radi na 2666Mhz 1.2V dok drugom treba 1.35V za 2666Mhz koji je deklariran nisam ih kupovao u isto vrijeme i nisu iz istog  kita.Pa eto cisto da kazem posto vecina sad kupuje ryzen i mbo da odmah kad vec kupuju idu na najbolju memoriju, te da se ne zezaju sa nekim klokovima s vremenom se dogodi sranje.

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

~1.5V je malo puno za DDR4 memoriju. Savjet ti nije bas neki.. Zato sto si pretjerao bi ljudi trebali kupovat skupe kitove? Isplati se ic na jeftinu memoriju, pogotovo onaj Crucial Ballistix E-Die i namjestit profil, ali zahtjeva puno strpljenja i testiranja. Osobno nikad nebi stavio vise od 1.4V na DDR4 memoriju.

 

Btw. ima dost dobrih kitova, tipa 3000Mhz CL15 ili 3200Mhz CL16 za ok novce, tako da i s te strane nema potrebe kupovat najbolju memoriju, pogotovo ne na Ryzenu 3. generacije.

8 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Da, dva profila je napametnije posložit, konkretno za E-die i Zen2 recimo 3000MHz CL14 @1.35v za 24/7 ,a drugi 3733MHz CL16 @1.45v za igranje, iako razliku bi možda primjetili tek s 2080Ti i to na 1080p i to u CPU/MEM intenzivnim situacijama u pojedinoj igri 

Moj PC  
5 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

~1.5V je malo puno za DDR4 memoriju. Savjet ti nije bas neki.. Zato sto si pretjerao bi ljudi trebali kupovat skupe kitove? Isplati se ic na jeftinu memoriju, pogotovo onaj Crucial Ballistix E-Die i namjestit profil, ali zahtjeva puno strpljenja i testiranja. Osobno nikad nebi stavio vise od 1.4V na DDR4 memoriju.

 

Btw. ima dost dobrih kitova, tipa 3000Mhz CL15 ili 3200Mhz CL16 za ok novce, tako da i s te strane nema potrebe kupovat najbolju memoriju, pogotovo ne na Ryzenu 3. generacije.

 Pa eto ja sam stavio ali nije se to dodilo trenutno nego vremenski je proslo dosta vremena memorija je izdrzala ali zato slot nije 

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ma oke, dobro da si podijelio, ali ne treba zato preporucivati ljudima da kupuju najbolje memorije.. Ipak je proslo puno vremena od izlaska Ryzena i situacija s memorijama se jako poboljsala. Uostalom vjerujem da ce se tek oni koji kupe memoriju sa Samsung B-die chipovima poigrat s istima. Jbg, potrefilo te. Slobodno napisi koja je memorija u pitanju, svaki stick posebno, koja maticna..

8 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dreadmoore kaže...

 Pa eto ja sam stavio ali nije se to dodilo trenutno nego vremenski je proslo dosta vremena memorija je izdrzala ali zato slot nije 

Hmm, ili ti je degradirao neki od mem. stikova ili mem. kontroler na procesoru, trebalo bi nam reći točno modele proca i memorija te koji naponi su bili na kojom mem. i SOC napon.

14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Asus Z170-a kingston jedan je fury na 2666mhz cl16 drugi savage 2133mhz cl 14 ma rade stikovi bez problema samo mi slotovi ne rade. 2-4.A procesor radi bez problema nije u njemu problem sigurno. Jedan stik memorije radi na tom slotu ali baca mu blue screen dok drugi uopce nemoze da radi odnosno slot ga ne ucitava
Poruka je uređivana zadnji put ned 12.1.2020 21:51 (dreadmoore).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Cek, kakve to veze ima s Ryzen temom?? Ja sam iz prvotnog posta mislio da imas ili taj netko ima Ryzen.. Btw. ne kuzim koja je fora drzat memorije na razlicitim frekvencijama i latencijama, ali ak radi radi..

14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

Cek, kakve to veze ima s Ryzen temom?? Ja sam iz prvotnog posta mislio da imas ili taj netko ima Ryzen.. Btw. ne kuzim koja je fora drzat memorije na razlicitim frekvencijama i latencijama, ali ak radi radi..

 Nema nikakve sa ryzenom ali ima veze sa klokanjem memorije, tako to izvlacenje maksimuma vise moze nastetiti maticnoj ploci nego samom stiku.A posto gledam vecina se oko memorije i dan danas zajebje u prvoj i drugoj generaciji.Tako da im je bolje da kupe odmah neku 3200mhz i rijesi se problema sa klokanjem.Bar je sad jeftina ram memorija ako nista do prije 2 god nije bas bila.Nije nitko reko da ih drzim na razlicitim letencijama niti frekvencijama samo sam reko da su razlicite a one ce uvjek raditi na istoj frekvenciji i letenciji.

Poruka je uređivana zadnji put ned 12.1.2020 23:15 (dreadmoore).
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

To ti je kao da ja kazem bilo bi dobro da svi imaju 6/12 ili 8/16 procesore i rjese se problema starih Intel procesora. Ne kuzim uopce tvoje logicke poveznice i o kakvoj vecini pricas, ali nebitno.. Ne znam kad sam zadnji put procitao da netko ima problema s memorijom na Ryzenu, zato mi je i bio cudan tvoj ili ciji vec slucaj.

12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Friday kaže...

Jel netko od vas dosao na ideju "shareanja" svojih resursa sa nekime? Ono tipa napravis virtualku i das nekome da ju koristi za renderiranje preko noci ili tako nesto?

 Obrati se Chaselolu.

 

Expert za pločice i virualke. Šteta što više ne zalazi na forum.

 

Taj je imao i gaće od AMD-ea.

vi zadrti intelovci ste strašni s ovim zastrašivanjem ljudi isto ko zadrti amdovci s uloženo/dobiveno xD , neces dobit td nego prijavu za spam
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Kod njega je sve u virtualkama covjek zaradio brdo love ne zalazi vise na ovaj forum.Zadnje sto znam prodao je r3 1200 presao na 220g
Poruka je uređivana zadnji put pon 13.1.2020 8:58 (dreadmoore).
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Ja sam samo svoje iskustvo rekao nebitno kakvu konfu imam bila intel ili amd.
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
DarthMarkus kaže...
Friday kaže...

Jel netko od vas dosao na ideju "shareanja" svojih resursa sa nekime? Ono tipa napravis virtualku i das nekome da ju koristi za renderiranje preko noci ili tako nesto?

 Obrati se Chaselolu.

 

Expert za pločice i virualke. Šteta što više ne zalazi na forum.

 

Taj je imao i gaće od AMD-ea.

 

Ja ga pamtim po izjavi kak će FX procevi profitirati i pokazati snagu tek za koju godinu kad igre budu koristile sve jezgre. 😂

Tad je bilo za iste pare FX ili cca 200kn skuplji kombo sa i5 4460.

Bilo bi fora vidit kakva je danas razlika između ta dva proca u igrama, mslm da je razlika u korist i5 danas još veća nego tada.

14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Da nekim cudom vishera ima ipc danasnjeg ryzena generacije 1 ili single core preformanse 6th generacije intela.Dosao bi do izrazaja a ovako je samo jos jedan propali projekt amd-a jedini bonus je imao visoki clock rate sto bi mogao parirati danasnjim intel procesorima.
Poruka je uređivana zadnji put pon 13.1.2020 10:29 (dreadmoore).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Silent horror1992 kaže...
DarthMarkus kaže...
Friday kaže...

Jel netko od vas dosao na ideju "shareanja" svojih resursa sa nekime? Ono tipa napravis virtualku i das nekome da ju koristi za renderiranje preko noci ili tako nesto?

 Obrati se Chaselolu.

 

Expert za pločice i virualke. Šteta što više ne zalazi na forum.

 

Taj je imao i gaće od AMD-ea.

 

Ja ga pamtim po izjavi kak će FX procevi profitirati i pokazati snagu tek za koju godinu kad igre budu koristile sve jezgre. 😂

 

Bilo bi fora vidit kakva je danas razlika između ta dva proca u igrama, mslm da je razlika u korist i5 danas još veća nego tada.

Eto pohvale za pamcenje!

 

Ipak prije nekih prognoza, moras malo osvjezit znanje...

Fx bi te iznenadio; baci oko na kratki clanak: overclockers.com/amd-fx-processors-and-directx-12

 

P.s. ne branim i ne napadam ikog, ali ajmo bit objektivni. :)

coffe,coffe,coffe.....
Poruka je uređivana zadnji put pon 13.1.2020 10:58 (metallic).
12 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Mene pamćenje baca na dx12 i Mantle. 4 gb HBM-a > sve od Nvidie.

 

Guru Tonči (isto odjavljen), mi je tada rekao - 

 

Nvidija vozi najbržu kočiju po prtenom putu.

 

AMD ima auto. Kad asfalitaju (čitaj : podrška za Mantle), ode AMD u nebo sa 4gb HBM-a.

 

P.S.

 

Još čekam ekipu i PZC-a da prođu finišerom.

 

Zanimljivo ova analogija se sad može povuć na procesore. Ako u buduće bude multi,multi, multi.

 

AMD je auto, Intel kočija.

vi zadrti intelovci ste strašni s ovim zastrašivanjem ljudi isto ko zadrti amdovci s uloženo/dobiveno xD , neces dobit td nego prijavu za spam
Moj PC  
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice