AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.946
|
čitano: 5.049.923
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

shecky

Jesi provjerio QVL listu suportanih memorija prije svake od 3 slozene ryzen konfe? Meni su obje doma slozene Ryzen konfe radile out of the box bez problema.. Isplativost tebi mozda je sranje, ali nekom ko voli ustedjet 200-500+kn nije :) Da ne pricam o ljudima koji znaju iskoristit ili rade bilokakav softver koji voli multitthreading, oni mogu ustedjet i po 1000+ kn s Ryzenom :)

 

Na svom primjeru mogu rec da sam za cijenu polovnog i5-6600K (tada 1750kn od kolege s foruma, oko 2015.) i nove Z170 Ranger (oko 1300kn, ak se ne varam, na akciji x) kupio: polovni Ryzen 1600 (600kn), bolju novu Crosshair VI plocu (900kn, bila je i u HR za 1050kn), 2x8GB RAMe (720kn), 512GB NVMe SSD (600kn).. Znaci kupis 2 komponente, tj. komponentu i pol vise ili najmanje komponentu vise u odnosu na prvi najjeftiniji otkljucani Intel za koji trebas magicnu Z plocu. Danas, 4 god nakon te konfe Intel vodi jednu te istu jebenu politiku, i5-9600K se prodaje po cijeni po kojoj su se prodavali prethodnici, a Z ploce koje nisu smece kao i tada idu od ~1100kn. I sad kako reci da je ta isplativost danas isto sranje..?

 

Nadalje ventilatore, ako kupis kvalitetne nemas kaj namjestavat, ali se nije na odmet poigrat, ako nista s presetima i to je zgodno i kod Intela i AMD-a, ako imalo cijenis tisinu kompa. Naponi isto tako, mozes ih ostavit difoltne i kod Intela i kod AMD-a. Ne kuzim ustvari o cem ti pricas. Koji hladnjak se zaletava, stock ili? Mislis da se stock hladnjak od Intela ne cuje? :) Ah da, Intel K ne dolazi sa stock coolerom.

 

Kaj se boota tice jesi probao kliknut fast boot ili kako se vec zove opcija u BIOSu? Takodjer iskljuci CMS (isto opcija kod bootanja) u BIOSu sto bi moglo skratit boot. Mozes skratit i prikazivanje logoa maticne kad se pokrece komp. Vjerojatno utjece i nacin na koji si manageo disk na pocetku, to je malo kompliciranije, ali mozes istrazit GPT vs MBR SSD. Meni se na zadnjoj Ryzen konfi s MBR krsio fast boot, a s GPT convertanim SSDom nije..

 

Obje firme rade super procove kao takve, za gaming su zadnje generacije super, ako znas izabrat, pogotovo ako ne gledas u fps brojac sto je i pozeljno. Realno svaka konfa je bolja kad se malo tweaka, Ryzen mozda zahtjeva malo veci trud u odnosu na Intel. Da je i5-9600K bolji za gaming na 5Ghz mislim da svako u ovoj temi zna, ali pazi zajeba kad ti Intel iduce god izbaci 6/12 i5, a ti za ovaj platio kolko, 2000kn? :/

Poruka je uređivana zadnji put uto 3.12.2019 7:07 (The_Fichek).
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
shecky kaže...
ibme74 kaže...

Znači po tebi je bolje doplatiti za cpu (recimo i5 9600K je konkurencija r5 3600) pa za hladnjak pošto dolazi bez ikakvog pa za ploču gdje možeš oc-a/imati RAM brzine vece od 2666MHz i uz sve to još nemaš HT i igra će ti opterećivat CPU osjetno više nego se malo poigrat postavkama ili ako ne znas pitati nekoga tko zna da ti to odradi? 

 

Što se Intela tiče on ej trenutno "plug and play but you have a lot more to pay"

 Da je skuplji je, ali netko ce tih par stotki vise izdvojiti za svoj mir... Ni ploce na koje taj ryzen ide a da barem nesto valjaju nemozes nac ispod 1000kn, a za to se vec i ista takva z370 ploca uzme... Imao sam tri riga sa tim rizenom, dva su prodana, jedan ovdje na forumu a jedan je jos kod mene,te sam sa svima imao iste probleme... A i5 9600k svaki bez problema ide na 4.9ghz te nikako nije u rangu s r5 3600 ako gledamo samo gaming, ne pricam napamet vec imam i jedan i drugi proc kod sebe... Imam i 8600k koji je takodjer nesto bolji kad se digne na 4.8 ili vise... Ne kazem ja da ryzen nevalja, svaka amd-u cast, čip je odlican , samo pricam o tome kako je sa njim mnogo vise problema i to sigurno stoji, ne pricam napamet vec iz vlastitog iskustva... A o isplativosti radije ne bi jer je danas to sve isto sranje..., A tko sto vise preferira i voli to ce i uzeti..., Amd ili Intel, dragom bogu svejedno...

 

Kakvih 1.000kn? Solidne b450 ploče idu već od 650-700kn, a radit će normalno i na jeftinjarama od oko 550kn.
Z370 treba BIOS update za i5 9xxx dakle ili doplata za BIOS azuriranje ili uzimat jos skuplje Z390.

i5 9600 + najjeftiniji cooler koji necem valja + najjeftinija Z390 ploča = 2.920kn

r5 3600 + B450-A Pro = 2.330kn ako hoćeš dodati cooler 2530kn, meni to nikako nije mala razlika. 

A što se tiče performansi zbilja ovisi od igre do igre, niti jedan nije overall bolji od drugog.

Poruka je uređivana zadnji put uto 3.12.2019 1:12 (ibme74).
12 godina
protjeran
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ne znam zasto se obazirete na nekoga tko je na forumu par mjeseci, u tjedan dana je imao 2-3 ryzen procesora koje je "isprobao" ukupno mozda 2 sata jer ih je kupio da ih "preproda", a ne da vidi kako rade, i sada dosao "pametovat" na Amd ryzen temi prvo o Intel procesorima, pa onda o Ryzen procesorima?

 

Svasta...

Mislim da takva rasprava nema nikakvu svrhu jer u 2 sata covjek nije pogledao 2 puta bios od bilo koje ryzen konfe, a kamoli da zna kako se sta stima tako da nije uopce relevantno to sto prica tj. nagada...

T.L. - za zahvalu udri hvala // WoT and pubg: tomo53nja
Poruka je uređivana zadnji put uto 3.12.2019 1:12 (Tomo53nja).
5 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Tomo53nja kaže...

Ne znam zasto se obazirete na nekoga tko je na forumu par mjeseci, u tjedan dana je imao 2-3 ryzen procesora koje je "isprobao" ukupno mozda 2 sata jer ih je kupio da ih "preproda", a ne da vidi kako rade, i sada dosao "pametovat" na Amd ryzen temi prvo o Intel procesorima, pa onda o Ryzen procesorima?

 

Svasta...

Mislim da takva rasprava nema nikakvu svrhu jer u 2 sata covjek nije pogledao 2 puta bios od bilo koje ryzen konfe, a kamoli da zna kako se sta stima tako da nije uopce relevantno to sto prica tj. nagada...

Forum i je mjesto za raspravu a ova tema bas i za raspravu o procesorima sluzi. Dakle ti si taj koji upada sa spamom nevezanim za temu. Javljas se samo zato jer jos nemozes prezaliti sto ti nisam htio prodat karticu ja cijenu koju si nudio.

Kakve veze ima koliko sam na forumu?

 

 

Ti si jedan jako nesretan i frustriran tip, nezadovoljan sa svime oko sebe,  nista konkretno ne iznosis vec samo kenjas. Takvi kao ti samo tjeraju normalne ljude sa foruma svojim djetinjastim ispadima. 

 

O kakva dva sata ti pricas? Imam Ryzen 3600 od prvog dana kako je bio dobavljiv kod nas te ga u svom kompu imam i dalje.

Imam Tomahawk Max plocu koja se kao preporuca te kosta oko 1000kn  na kojoj i dalje svaki bios osim onog koji je dosao sa plocom rusi drivere od graficke pri svakom startu kompa, komp se boota 50 sekundi, javlja se cold boot, a bios koji je dosao sa plocom i koji sam sad zbog svih problema prisiljen koristiti nema agesa update.... To je sa strane MSI-a velik nemar jer je preslo i previse vremena a nista se popeglalo i ispravilo nije... I da, pazio sam koji ram stavljam te sam isprobao barem tri razlicita kita i sa svakim se dogadja isto.

 

Dakle ja komp i dalje imam, nisam fan nikoga i nicega, ponavljam, jebe mi se i za intel i za amd, ali ostavio sam jedan komp kod sebe uz sve te sitne probleme samo da vidim kako  cese dalje stvari razvijati i da li ce ista ispraviti pa da imam gdje isprobati.

 

Dakle ja ovdje i pricam o onom o cemu trebam a ti si samo dosao da seres..., Ne shvacam covjeculjke poput tebe al ok, radi sta hoces ako te veseli, otjeraj i ovo malo ok naroda odavde...

10 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Jbg, potrefilo te onda. Istina i bog treba imat malo vise zivaca za AMD build, ali se isplati. Ako je mema bila na QVL onda cudno i fejl od strane proizvodjaca maticne. Ovo kaj tebe muci je problem maticne: https://www.reddit.com/r/MSI_Gaming/comments/dfb4jr/msi_b450_tomahawk_max_cold_boot_issue/ Jesi probao s 341 bios-om? "Search for the 341 beta bios for this board and use it. It solve the cold boot shit for me and many others". Post od prije mj. dana..

5 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

Jbg, potrefilo te onda. Istina i bog treba imat malo vise zivaca za AMD build, ali se isplati. Ako je mema bila na QVL onda cudno i fejl od strane proizvodjaca maticne. Ovo kaj tebe muci je problem maticne: https://www.reddit.com/r/MSI_Gaming/comments/dfb4jr/msi_b450_tomahawk_max_cold_boot_issue/ Jesi probao s 341 bios-om? "Search for the 341 beta bios for this board and use it. It solve the cold boot shit for me and many others". Post od prije mj. dana..

 Ma nema koji bios nisam probao, probao sam i zadnju betu, jednostavno neko ima problema neko ne, sa tim biosom cold boota nema ali se driver od kartice pri svakom pokretanju kompa srusi te ponovo instalira... Probano sa vise nvidia kartica, svaki put cista instalacija windowsa i drivera, sa amd karticama nisam isprobavao jer ih nemam na raspolaganju ali koliko sam uspio procitat na reddit/tomshardware/msi forumima i sa njima ljudi imaju slicnih problema... Dakle sve sto sam uspio igdje procitati sam i isprobao, sad stoji na stock biosu jer vise nemam zivaca te ne diram nista dok ne izbace neki update pa cu pokusati ponovo...

10 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Da se meni to javlja bi vratio nazad plocu i/ili memoriju unutar onih 14 dana od kupovine. Odabir je ogroman, a kao kupac imas pravo vratit, ako ti se ne svidja proizvod i nisi ostetio ambalazu..

5 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

Da se meni to javlja bi vratio nazad plocu i/ili memoriju unutar onih 14 dana od kupovine. Odabir je ogroman, a kao kupac imas pravo vratit, ako ti se ne svidja proizvod i nisi ostetio ambalazu..

 A jbg, ploca je kupljena rabljena, te sam prvih mjesec dva bio na stocku dok nisu izbacili agesa bios... Plocu reklamirat ne mogu jer je ispravna, na stocku radi ok, osim nesto nizeg turbo boosta, malo vise temperature i dugog boota ostalo je ok i zadovoljan sam preformansama... I ni jedan od XMP predefiniranih profila ne radi to jest ne zeli ni bootati sa njim..., Ali to me ne muci jer razlike u preformansama su gotovo nikakve... Ma nije ni bitno, samo sam napomenuo da ryzen ima sitnih boljki i da treba na vise toga paziti prilikom odabira, ali da je cijena na njegovoj strani definitivno je... Sve ima svojih prednosti i sve je stvar osobnog odabira... Dakle imam i intel i amd u upotrebi te nisam nikakav fanboy, te sam samo htio naglasiti covjeku kojem sam odgovarao da nije jedini sa istim problemima... 

7 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

uglavnom, da se vratimo na temu...micanje gigabyte-ovih servisa nije pomoglo, i dalje random BSOD u idle-u. doduše, vjerojatno je da je razloga za BSOD bilo više pa je sad ostalo nešto drugo. zadnje sam sinoć isključio u BIOS-u sve boostove za proc, turbo, cool and quiet itd, cca 2 sata je komp bio upaljen bez da se srušio pa držim fige, danas ću još testirati.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Mortix kaže...

uglavnom, da se vratimo na temu...micanje gigabyte-ovih servisa nije pomoglo, i dalje random BSOD u idle-u. doduše, vjerojatno je da je razloga za BSOD bilo više pa je sad ostalo nešto drugo. zadnje sam sinoć isključio u BIOS-u sve boostove za proc, turbo, cool and quiet itd, cca 2 sata je komp bio upaljen bez da se srušio pa držim fige, danas ću još testirati.

 Taj BSOD ti se može javljati radi memorije, u biosu voltažu za memoriju nemoj staviti na auto, već ju podesi ručno na onu voltažu koja je preporučena od strane proizvođača iste. 

http://www.metacafe.com/watch/2749951// || http://www.metacafe.com/watch/1248654/3d_animacija/
13 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Jel netko probao Linux sa Ryzen 5400G?

Čitam svašta po netu vezano za drivere za vegu 11.

Ako dobro shvaćam, radi, ali ne savršeno.

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Evo i mene napokon na Ryzenu... pa evo par utisaka i problema :)

 

Dakle uzeo ploca Asus Strix B450-E Gaming, 16 GB Patriot Viper Steel 3200 MHz/CL16,  Arctic Freezer 34, Ryzen 5 3600.

 

Prvi problem - memorija nikako ne zeli raditi na 3200 MHz, cak niti ako dam jako velikodusne timinge (probao sam 17-20-20-40). Radi doduse na 3133 sa XMP timinzima, nisam pokusavao smanjivati jos. 

 

Drugi "problem" za koji nisam siguran dal je problem... idle temperatura je oko 45 stupnjeva s dosta cestim izletima do 50ak, bez ikakvog pravog workloada, dakle obicno koristenje kompa. Kolko vidim po netu, to je bilo uobicajeno kad je proc tek izasao, al jel uobicajeno jos uvijek? S obzirom na tak visoku temperaturu, dosta mi je problematicno namjestit ventove da bude tisina. 

 

Također, "Auto" voltaza u UEFI je oko 1.4V stalno, cak malo iznad - to mi se cini uzasno puno... zasad sam stavio -0.1V offset. Ima ko kakvo misljenje ili prijedlog u vezi ovog, da pustim na Auto, jel ok tih 1.4 ili? 

 

Sto se tice overclocka, koliko sam citao isplati se samo Precision Boost Overdrive, tj namjestiti da boosta dodatnih 200 Mhz po potrebi?

 

Eto, zapravo sam tek krenuo slagat i instalirat sve skupa pa se javim ak jos nesto primjetim :)

~beware the beast, but enjoy the feast he offers~
Moj PC  
1 0 hvala 1
10 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Znaci ulovio si sve kaj se dalo ulovit za Black Friday i Cyber Monday u Linksu i Futuri 

 

Maticna ima tisucu opcija, polako samo. Ryzen DRAM Calculator i lagano.. Ja bih ju na tvom mjestu probao stavit na 3000Mhz s CL16 za pocetak, onda probat CL15. Taj XMP o kojem pricas je s 1.2 ili 1.35V?

 

Koje ventove, kuciste i cooler imas? Iz potpisa ili nesto drugo?

12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

Znaci ulovio si sve kaj se dalo ulovit za Black Friday i Cyber Monday u Linksu i Futuri 

 

Maticna ima tisucu opcija, polako samo. Ryzen DRAM Calculator i lagano.. Ja bih ju na tvom mjestu probao stavit na 3000Mhz s CL16 za pocetak, onda probat CL15. Taj XMP o kojem pricas je s 1.2 ili 1.35V?

 

Koje ventove, kuciste i cooler imas? Iz potpisa ili nesto drugo?

 Ryzen DRAM calculator nema ovog manufacturera, Nanya neki vec spominjan pred par stranica... vjerojatno je problem u tom da Auto vrijednosti na onih 30 cudnih parametara za koje nemam pojma sta su ne stimaju...

 

Voltaza je 1.35, probao sam i 1.4 i svejedno nece na 3200, znaci nije da mu fali napona nego je u necem drugom stvar... ventovi su 4x Arctic, kuciste NZXT H500 a cooler Arctic Freezer 34, s temperaturama bi trebalo bit sve ok, samo mi nije bas jasna tak visoka idle temperatura i automatska voltaza iznad 1.4 na procesoru...

~beware the beast, but enjoy the feast he offers~
14 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Minneyar kaže...
The_Fichek kaže...

Znaci ulovio si sve kaj se dalo ulovit za Black Friday i Cyber Monday u Linksu i Futuri 

 

Maticna ima tisucu opcija, polako samo. Ryzen DRAM Calculator i lagano.. Ja bih ju na tvom mjestu probao stavit na 3000Mhz s CL16 za pocetak, onda probat CL15. Taj XMP o kojem pricas je s 1.2 ili 1.35V?

 

Koje ventove, kuciste i cooler imas? Iz potpisa ili nesto drugo?

 Ryzen DRAM calculator nema ovog manufacturera, Nanya neki vec spominjan pred par stranica... vjerojatno je problem u tom da Auto vrijednosti na onih 30 cudnih parametara za koje nemam pojma sta su ne stimaju...

 

Voltaza je 1.35, probao sam i 1.4 i svejedno nece na 3200, znaci nije da mu fali napona nego je u necem drugom stvar... ventovi su 4x Arctic, kuciste NZXT H500 a cooler Arctic Freezer 34, s temperaturama bi trebalo bit sve ok, samo mi nije bas jasna tak visoka idle temperatura i automatska voltaza iznad 1.4 na procesoru...

 Temp i napon u idle su ok, ne brini. Sa memorijom nemaš sreće, ta nanya je očito sranje, stavi na 3133 i call it a day, ionako je to neopipljiva razlika.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
5 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Minneyar kaže...
The_Fichek kaže...

Znaci ulovio si sve kaj se dalo ulovit za Black Friday i Cyber Monday u Linksu i Futuri 

 

Maticna ima tisucu opcija, polako samo. Ryzen DRAM Calculator i lagano.. Ja bih ju na tvom mjestu probao stavit na 3000Mhz s CL16 za pocetak, onda probat CL15. Taj XMP o kojem pricas je s 1.2 ili 1.35V?

 

Koje ventove, kuciste i cooler imas? Iz potpisa ili nesto drugo?

 Ryzen DRAM calculator nema ovog manufacturera, Nanya neki vec spominjan pred par stranica... vjerojatno je problem u tom da Auto vrijednosti na onih 30 cudnih parametara za koje nemam pojma sta su ne stimaju...

 

Voltaza je 1.35, probao sam i 1.4 i svejedno nece na 3200, znaci nije da mu fali napona nego je u necem drugom stvar... ventovi su 4x Arctic, kuciste NZXT H500 a cooler Arctic Freezer 34, s temperaturama bi trebalo bit sve ok, samo mi nije bas jasna tak visoka idle temperatura i automatska voltaza iznad 1.4 na procesoru...

 par stranice prije klik imas odgovore na pitanja u vezi visokog napona, uglavnom je to "normalno" pa moze ignorirati, ili se probaj poigrati sa power planom, koji je tamo linkan

 

sa memorijom se moras boriti dok ne nades najbolje postavke, steta je sto imas bas taj patriot, pa ces imati dosta problema namjestiti sve kako hoces

 

svakako je to do AMD-a i proizvodaca ploce, ti problemi sa memorijama, i sam sam imao borbu sa nekoliko razlicitih memorija, propaj koliko ti se da pa odustani kad vise neces imati zivaca 

www.youtube.com/TerabitTV
14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Jakovp kaže...

 Temp i napon u idle su ok, ne brini. Sa memorijom nemaš sreće, ta nanya je očito sranje, stavi na 3133 i call it a day, ionako je to neopipljiva razlika.

Ma nije nanya sranje, nije nikad memorija kriva. Meni ni B-die nije htjeo stabilno na 3200mhz dok nisam rucno promijenio neki opskurni parametar. Do AMD-a i nepoznavanja vlastitog mem. kontrolera je...

12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ansha kaže...
Jakovp kaže...

 Temp i napon u idle su ok, ne brini. Sa memorijom nemaš sreće, ta nanya je očito sranje, stavi na 3133 i call it a day, ionako je to neopipljiva razlika.

Ma nije nanya sranje, nije nikad memorija kriva. Meni ni B-die nije htjeo stabilno na 3200mhz dok nisam rucno promijenio neki opskurni parametar. Do AMD-a i nepoznavanja vlastitog mem. kontrolera je...

 Koje su sanse da se sjecas o kojem se opskurnom parametru radilo? :D

~beware the beast, but enjoy the feast he offers~
5 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ovu memoriju sam uredno stavljao na nekoliko B450 ploča (Asus Prime B450M-A, Asrock B450 Gaming K4, Gigabyte B450 Aorus Pro...) i uredno je radila na 3200mhz (D.O.C.P.). Procesori su bili 2200G, 2400G, 3200G, 3400G, 2600, 2600X, 3600, 3600X. Probao sam i G.Skill, ali na 5 pokušaja učitavanja D.O.C.P. profila u jednom slučaju nije bila stabilna na 3200 već je ručno stavljena na 2933. Prvi GEIL je AMD optimized i radi perfektno dok je G.Skill Intel optimized i šanse su rekao bih 50-50 da će sve radit kako treba.

Tako da ako nekome treba provjerena memorija slobodno mu preporučujem ovu GEIL. Što se OC-a tiče, tu nemam pojma kako se ponaša jer se time ne bavim, ali za nekoga kome je bitno da sve radi od prve mislim da je i više nego ok.

 
2 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Kako memorija moze biti Intel optimized??

Freak Show Inc.
 
0 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Friday kaže...

Kako memorija moze biti Intel optimized??

 Mislio sam na Intel XMP ready.

7 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Branimir2412 kaže...
Mortix kaže...

uglavnom, da se vratimo na temu...micanje gigabyte-ovih servisa nije pomoglo, i dalje random BSOD u idle-u. doduše, vjerojatno je da je razloga za BSOD bilo više pa je sad ostalo nešto drugo. zadnje sam sinoć isključio u BIOS-u sve boostove za proc, turbo, cool and quiet itd, cca 2 sata je komp bio upaljen bez da se srušio pa držim fige, danas ću još testirati.

 Taj BSOD ti se može javljati radi memorije, u biosu voltažu za memoriju nemoj staviti na auto, već ju podesi ručno na onu voltažu koja je preporučena od strane proizvođača iste. 

i to sam među ostalim napravio jučer, vidjeti ćemo ovih dana što se dešava.

ja sam na žalost isto dobio tu patriot memoriju, mislim da ću ju na kraju prodati i uzeti neku drugu makar i "sporiju".

 

za kolegu koji je kupio skoro pa isto sve kao ja, kad isključiš boost i ostale feature Ryzena, temperatura je oko 30 stupnjeva :)

nisam još isprobavao koja je razlika u performansama ali ako nije velika, jebeš tih 400MHz...

12 godina
protjeran
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
shecky kaže...

Tvoja rasprava ne vodi nigdje jer nista konkretno ne iznosis, nego vise potices "svadu" tako sto u Amd temi uplices intel kao neku zlatnu bulu, u tom je problem...

 

Na dalje, vec sam ti rekao, nije me briga niti za karticu (poslije je bilo dosta povoljnijih ponuda pa sam mogao birati koju hocu za 2800 kn), a bome niti za stvari koje si prodao, ali ne mozes pricati o stvarima koje si imao 2 dana samo radi preprodaje, kao da ih imas pola godine, godinu ili vise, to nije isto...To si sve skelapo, stavio na njusku, prodao dalje i sada filozofiras? A konkretno sto da ti iznosim? Da si malo duze tu na forumu znao bi da sam ja vise toga iznosio u 1 dan nego sto si ti iznio u ovih 10 mjeseci  koliko si tu...

 

Ja sam tomahawkicu obicnu stavio kolegi kojem sam prodao svoj ryzen 1600, i nema nikakvih problema, s tim da sam procesor digao na 4 Ghz i Crucial sport white 2400 Mhz ram, pod moj pc, na 3000 Mhz sa pristojnim latencijama (vise ni ne znam kojima, ali 18-18-18-37 ili tako nesto) i sve radi...Bios je koji je dosao s plocom posto mu je nije trebao novi za trecu generaciju ryzena...

 

A kod mene su trenutno i dalje 2ije Asus X-370 Pro ploce na kojima se igram sa drugom generacijom ryzena, 2700X (bio je ovaj gore 1600 prije) i raznim memorijama, i nemam problema sa Corsair Vengeance Rgb ramom (CMR16GX4m2C3000C15, 2x8 GB) na 3000 Mhz i ajmo reci safe 16-15-15-16 latencijama sa 1.35 V...Ako cu ici vise opet cu traziti "sweat" spot za nekih 3200 ili 3400 Mhz, ali kako nema velike razlike trenutno se ne opterecujem nego se igram...Bios je i dalje prvi ,ako se ne varam 4012, vec sam i zaboravio, ali pisao sam vec po temama negdje...

E sad posto i dragoj slazem komp sa prvom generacijom ryzena (1500x) nabavio sam i testiram stariji Corsair Vengeance Lpx (CMK16GX4M2A2666C16, 2x 8 Gb), koji je tada bio podrska za Intel procesore jer Ryzen nije bio ni u planu...Stock sve ok radi, ali ako hocu ici na vise i recimo na 3000 Mhz imam cold boot nekad i komp nece bootat, ali sam svjestan da memoriju clockam na vise od tih 2666 Mhz i da se jednostavno trebam igrati da bi nasao tocno postavke koje odgovaraju da sve bude uredu...Latencije, napon, bios ploce, sve ima veze, a ako hocu vise i bolje moram to isprobati i odraditi kako treba...

 

I zadnja stvar je da sam do tada nepoznatom "kolegi", sastavio komp nakon sto je on kupio novu X570 plocu od Asrocka, kao i novi 3900x procesor sa mislim obicnim gskill aegis ramom na 3000 Mhz (nisam siguran za ovo) i kada je sve spojio nije mu pc radio kako treba (zezala memorija, procesor, cold boot itd itd, a rekao je da kuzi sta radi i sta treba), no eto ispostavilo se da nije to sve precizno napravio i bilo je problema...Sve sam mu to slozio u novo kuciste, uplaio, prcesljao po biosu, nije htio nista da se clocka i manevrira pa nisam nista "cackao" ostavio komp i covjek se igra i ponekad strima, nista ga drugo ne zanima, ugl. od novog sastavljanja vise nema niti jednog problema, uziva...

 

Ja mislim da je tebi najpametnije da to dalje prodas, kao i ostale stvari, da se ne mucis i radis sebi probleme bzvz...

 

Nikog ne tjeram, puno se njih ovdje samo otjeralo jer su pametovali u prazno kao i ti i mislili da su najpametniji...

 

P.S. Kultura je jedna stvar koju bi vec trebao imati ako si dosao raspravljat na forum...

T.L. - za zahvalu udri hvala // WoT and pubg: tomo53nja
Poruka je uređivana zadnji put uto 3.12.2019 12:45 (Tomo53nja).
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Mortix kaže...

i to sam među ostalim napravio jučer, vidjeti ćemo ovih dana što se dešava.

ja sam na žalost isto dobio tu patriot memoriju, mislim da ću ju na kraju prodati i uzeti neku drugu makar i "sporiju".

 

za kolegu koji je kupio skoro pa isto sve kao ja, kad isključiš boost i ostale feature Ryzena, temperatura je oko 30 stupnjeva :)

nisam još isprobavao koja je razlika u performansama ali ako nije velika, jebeš tih 400MHz...

 Hm... ugl, isključiš PBO pod obavezno, ako nemaš nekakvo ultra hlađenje, voltažu memorije naštimaš ručno i učitaš mu profil koji mu odgovara, a sve ostalo ostaviš na auto. 

Ako pak ne želiš da ti stalno frlji automatski overclock i voltažu procesora, tada si naštimaš ručno množitelje procesora (tako da konstantno imaš uvijek jedan te isti clock), te mu postaviš defaultnu voltažu cpu-a. Tako će ti se ustabiliti temperatura i visoka voltaža, jedino na taj način gubiš pogodnosti automatskog overclocka, te će ti biti nešto veća potrošnja struje radi ručno odabranog množitelja radi konstantne brzine i voltaže. I mene je mučilo ovo što frlji voltažu procesora na skoro 1.5V, ali to je kako sam gledao normalno i nije konstantno, te se događa pri manjim zahtijevima gdje on automatski boosta 2 jezgre (kod mene do čak 4.7ghz) pa od tu veća temperatura i povečana voltaža, ukoliko automatski colcka sve jezgre na recimo 4ghz tada procesor vuče kojih 1.35V-1.375V, ove brojke ovise o tipu procesora, te su konkretno vezane za moj i moje pračenje istoga. 

Instaliraš si Hwmonitor, pa ćeš vidjeti kako ti se voltaža jezgri kreće od min 0.2V do max 1.4V+, od 2GHz do 4GHz+ (ovisno o procesoru), i da ti temperature idu od min 30C do 60-70C ovisno o loadu i hladnjaku. 

 

http://www.metacafe.com/watch/2749951// || http://www.metacafe.com/watch/1248654/3d_animacija/
14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Stobbart kaže...
Friday kaže...

Kako memorija moze biti Intel optimized??

 Mislio sam na Intel XMP ready.

XMP nije nista drugo nego dodatni profili spremljeni u SPD cipu, to sta je to Intel uveo nema apsolutno nikakve veze s time da ne bi radilo kako spada sa AMD procesorima/plocama.

 

Moji FlareX stickovi su "AMD optimized" pa opet kita...

14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Minneyar kaže...

 Koje su sanse da se sjecas o kojem se opskurnom parametru radilo? :D

Mislim da je procODT bio u pitanju... Na Auto postavki nisam imao stabilnost...

12 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ide jedno skroz njub pitanje 

Uspjela sam ugrabit na black fridayu 3600x i koliko vas čitam, x ima bolji stock cooler od 3600. No svejedno, preporučate li da uzimam dodatno hlađenje ili ću bit okej sa stockom? 

Komp koristim za igranje/streamanje pretežno, ne znam da li je bitno.

Origin: Tetka_HR - Steam: MaliPero - Twitch: https://www.twitch.tv/teeny_tiny_sheep
Poruka je uređivana zadnji put uto 3.12.2019 13:21 (Ukulele).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Ukulele kaže...

Ide jedno skroz njub pitanje 

Uspjela sam ugrabit na black fridayu 3600x i koliko vas čitam, x ima bolji stock cooler od 3600. No svejedno, preporučate li da uzimam dodatno hlađenje ili ću bit okej sa stockom? 

Komp koristim za igranje/streamanje pretežno, ne znam da li je bitno.

 Stock je sasvim ok, ne brini.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
13 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
shecky kaže...

 

O kakva dva sata ti pricas? Imam Ryzen 3600 od prvog dana kako je bio dobavljiv kod nas te ga u svom kompu imam i dalje.

Imam Tomahawk Max plocu koja se kao preporuca te kosta oko 1000kn  na kojoj i dalje svaki bios osim onog koji je dosao sa plocom rusi drivere od graficke pri svakom startu kompa, komp se boota 50 sekundi, javlja se cold boot, a bios koji je dosao sa plocom i koji sam sad zbog svih problema prisiljen koristiti nema agesa update.... To je sa strane MSI-a velik nemar jer je preslo i previse vremena a nista se popeglalo i ispravilo nije... I da, pazio sam koji ram stavljam te sam isprobao barem tri razlicita kita i sa svakim se dogadja isto.

 

  Nisam se do sada javljao, a imam ovaj combo od ljetos (Moj PC) te imam ove neke čudne probleme, baš ovo što navodi "shecky" vezano za cold boot i black screen. Ili mi se samo zamrzne i onda samo ode tako kao u restart ali se ne restarta nego zapne i opet je black screen a komp radi. Bude isto u startu kad palim komp da se ne upali nego zapne uz black screen. To mi se dešava od starta, ali je ono ajmo reći u prosjeku na bazi jednom tjedno pa nisam imao volje ni vremena sad to detaljno istraživati, nego samo napravim cold shut down i upalim i dobro. Update-am grafičke drivere redom, a valja reći da nisam nikad imao problema s RX 580 dvije godine prije toga s Intelom, tako da nije do grafe. Također je zadnji driver i od chipset-a. Tako da, vjerojatno je ovo s matičnom, što kaže kolega. Sad, u početku sam imao BIOS s kojom sam kupio ploču, mislim da je bio ovaj 7C02v17 ili neki drugi iz lipnja, ne sjećam se jesam možda odmah napravio update na prvi dostupan iz srpnja. No, imam te poteškoće od starta, nekad češće nekad rijeđe. Sad sam prije možda tjedan dana ažurirao BIOS na zadnji dostupan i isto je sve i dalje. Sad ili čeakm novi neki pa update i nadam se da je riješeno, ili da tražim po netu jel možda stabilan i bolji neki od prije, s obzirom da sam na Ryzen 5 2600, nije mi nužno potreban neki od novijih, ali naravno da sam mislio logično da je bolje da stavim aktualni za ploču.

  Osim toga sam zadovoljan s combom, nemam nikakvih problema s naponima ili temperaturama i slično, super radi sve (osim kad se ne sruši ) . Poprilično sam siguran da nije ni do memorije a ne dešava mi se to pod loadom isto ako nekog zanima, nego onako iz čista mira, dok gledam youtube recimo ili surfam. Ako ima tko komentar ili nešto zna o tim situacijama, volio bih da podijeli informacije pa da to riješim. 

12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ansha kaže...
Minneyar kaže...

 Koje su sanse da se sjecas o kojem se opskurnom parametru radilo? :D

Mislim da je procODT bio u pitanju... Na Auto postavki nisam imao stabilnost...

 thx, probam kad dodem s posla. nasao sam i na netu na par mjesta tu informaciju, nadam se da ce pomoci... kad si uspio postic stabilnost na 3200 s promjenom te postavke, jesi dizao dalje frekvenciju/ smanjivao timinge ili ostavio tako?

~beware the beast, but enjoy the feast he offers~
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice