AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.946
|
čitano: 5.061.569
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Vec sam ja na prosloj stranici pitao dal se na b350 mogu ustimavati sekundarni i tercijarni tajminzi, al nista...
8 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Molim Vas savjet.

Ovaj mjesec sam kupio AM4 matičnu ploču ASROCK AB350 PRO4. Planiram sljedeći mjesec kupiti Ryzen 5 2600.
Provjerio sam sticker na matičnoj i piše da je BIOS 3.20 a R5 2600 radi na BIOS 4.70.

 

Mogu li napraviti BIOS-update na 4.70 bez upotrebe 1st-gen procesora?


Ako ne želite izlaziti iz lurk-moda slobodno mi se javite pvt porukom.

 

Hvala

 
1 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
hrvoje9 kaže...

Molim Vas savjet.

Ovaj mjesec sam kupio AM4 matičnu ploču ASROCK AB350 PRO4. Planiram sljedeći mjesec kupiti Ryzen 5 2600.
Provjerio sam sticker na matičnoj i piše da je BIOS 3.20 a R5 2600 radi na BIOS 4.70.

 

Mogu li napraviti BIOS-update na 4.70 bez upotrebe 1st-gen procesora?


Ako ne želite izlaziti iz lurk-moda slobodno mi se javite pvt porukom.

 

Hvala

 Treba ti proc prve generacije za nadogradnju biosa. 

Odnesi ploču tamo gdje si ju kupio pa im reci da ti nadograde bios (neki naplačuju neki ne)

MISCREATED
Poruka je uređivana zadnji put pet 18.5.2018 18:12 (nicky.sl).
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

Steta kaj nisu stavili 2933Mhz i 4.2Ghz clock kao nekakav najrealniji scenarij..

 

Btw. postajte, ako ima kakav video gdje neko kloka memoriju na npr. 3466Mhz na B350 ploci.

Sigurno ce moci na boljim b350 plocama tipa, strix ili gaming pro carbon, jer vec na plocama od 70-80eur dobijas 3200Mhz stabilno, ali samo uz novi bios  

 

Ako ima koji vlasnik te ploce nek update bios i nek proba 

AL SWEARENGEN Welcome to fucking Deadwood!
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Mene zanima iznad 3200Mhz, npr. sluzbeno Strix podrzava do 3200, ali moze li iznad hmhmm.

12 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

 

Btw. postajte, ako ima kakav video gdje neko kloka memoriju na npr. 3466Mhz na B350 ploci.

 Ako se referiras na video, nije poanta samo u klokanju memorije na 3466mhz, bitniji dio je zatezanje i ustimavanje tajminga. Nista ne vrijedi memoriju nafrljiti na 3466mhz, a imati primarne tajminge npr 17-17-17-38, njegovi tajminzi su bili 15-15-15-35 (sto je bolje od 15-16-16-36 tajminga koji dolaze sa ovim 1400-1500kn 3000mhz kitovima) sto se moze vidjeti ovdje na na videu koji je prethodio tom testu na 5:30 min

.

 

Druga stvar koja je potrebna da bi se postigle te performanse je ustimavanje ovih dodatnih tajminga za koje ja stalno pitam da li postoji opcija njihovog ustimavanja na b350 plocama. Takoder ako netko moze objasniti sto tocno znaci ovaj boldani dio koji kaze na 4:28 "That said though, you will require a high quality motherboard likely featuring a 6 layer PCB to take advantage of the higher frequency memory." ?

12 godina
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Evo update za layere, nasao sam i ovdje pricu o tome klik.

 

"From what we've seen thus far, X470 motherboards have an improved layout to facilitate aggressive memory overclocking. As you might expect, X470 boards in our labs are much more mature at launch than the 300-series platforms we battled last year. Thanks to this, we're easily running memory at DDR4-3466 with tight timings. Our motherboard team also noticed vastly improved overclocking with all memory slots populated, which was an issue on some X370 motherboards."

 

Ovdje sam naletio da jedna top ploca kao Gigabyte Gaming 7 WiFi X470 ima 6 layera klik, tako da cisto sumnjam da tolko imaju i ove neke slabije b350 plocu, barem ne ove ispod soma kn...

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)
  • Naravno da postoji distinkcija, nije se meni davalo ekstra novce za x370, ali nakon šta sam čitao i gledao to je minimum minimuma za malo igranja i klokanja.
Festina lente
Poruka je uređivana zadnji put pet 18.5.2018 20:16 (mrki_tua).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

Mene zanima iznad 3200Mhz, npr. sluzbeno Strix podrzava do 3200, ali moze li iznad hmhmm.

Prije je i meni bilo max 3200Mhz, kad sam stavio bios - evo slika pa vidi sam

AL SWEARENGEN Welcome to fucking Deadwood!
14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
chaselol kaže...

Prije je i meni bilo max 3200Mhz, kad sam stavio bios - evo slika pa vidi sam

I sta ce zakljucit iz te slike? Mogli su stavit u nedogled da ide tako 

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ansha kaže...

I sta ce zakljucit iz te slike? Mogli su stavit u nedogled da ide tako 

 

To ti je kao u golfu 4 sa sdi motorom kad piše 260kmh max na satu.

14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Silent horror1992 kaže...

To ti je kao u golfu 4 sa sdi motorom kad piše 260kmh max na satu.

A cuj, ako nadjes dovoljno strmu i dugu nizbrdicu...

10 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Pozdravljam forumaše, ne znam di bi pisao, ali nekako mi ovaj thread najzanimljiviji pa eto da se javin sa dojmovima prvi put na AMD procesoru. Morao sam formatirat sve i instalirat Windows 10 (a imao legalnu verziju 8.1) jer me non stop silovalo sa nekim skočnim prozorom kako HW ne radi kako treba tj. nema prave podrške za Ryzen. Sada mi je drago šta sam to napravio jer je razlika u brzini u radu osjetna. Igrao sam se sa oc-anjem po prvi puta i to nešto ozbiljnije (prije bi oc-ao eventualno gpu i to samo da provam pa sve na factory), digao 1600x na 4.0GHz pa vratio na 3.9GHz jer mi nije bio stabilan u Aida 64 extreme, doduše napon sam stavio na 1,35V (CPU-Z pokazuje 1,33V) i preko ne mislim ić, ziheraš sam pa na 3,9 GHz sve radi ok. 

Memoriju sam u biosu digao na 3000 MHz, ali mi nije stabilna (HyperX Kingstone Fury 2400MHz) pa sam je vratio na 2900 MHz, ni tu nisam mjenjao latencije niti dizao napon, mislim da tu ima još lufta, ali neću forsirati niti mi treba. I za kraj u Asus Tweak 2 sam pojačao GTX 1050 Ti sa 1291 na 1430Mhz (ne da više program, morao bih pokušati sa drugim, ali mi se ne da zezat) te sam memoriju digao za 400-ak MHz. 

Sve u svemu temperature su ok, provao FurMark, Aida, itd. to je sve u teškoj hladovini, ovim laganim dizanjem sam na Cinebenchu dobio sa 1193 na 1293 cb poena, odnosno 6 FPS, a u WoT san dobio oko 7-10 FPS (moja procjena) na 1440p tj. na veoma visoke postavke se vrti oko 65-69 FPS, šta je ekstra za moj 60Hz monitor.

 

P.S. radija je i nož, minja san fizički tipke z i y jer svaki put moran razbijat glavu kako ih promjeniti, ne nude Windoze qwertz na qwerty za naše pismo. 

Festina lente
Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

susjed kupio u paketu X370 Killer, R5 1600X i GTX 1070 za 4000kn

 

ostale komponente je kupio u ducanu 

 

memorija je GSKILL Trident 3000MHz

 

hladenje je Arctic Liquid Freezer 120

 

uglavnom, kad smo sve poslozili, update biosa napravili iz UEFI na 4.70

 

nije mi se dalo gubiti vrijeme na fina podesavanja, jer njemu to nije ni najmanje bitno vec sam stavio sam onako odokativno na 4Ghz sa 1.375V, XMP profil na 3066 i tek onda smo isli istalirati windoze :)

 

sve proslo tip top bez musica i problema

 

jedino sto memorija kroz XMP radi na 16CL a trebala bi na 15CL

 

kao sto rekoh nije mi se dalo probavati sve moguce kombinacije frekvencija, napona i memorije, tako da sam mu ostavio za sada ovako da radi jer je stabilo i radi out of the box

 

ventovi i pumpa podeseni na silent u biosu, rade na 800-900 okretaja, stroj je hladan i tih 

 

par SS u prilogu, ako ce se vidjeti ista

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.10.2018 9:42 (Timo).
Moj PC  
7 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Timo kaže...

susjed kupio u paketu X370 Killer, R5 1600X i GTX 1070 za 4000kn

 

ostale komponente je kupio u ducanu 

 

memorija je F4-3000C15-8GTZR

 

hladenje je Arctic Liquid Freezer 240, push sa samo 2 venta, ostala 2 sam mu stavio kao case ventove, jedan na zadnji dio i drugi na gornji dio kucista

 

uglavnom, kad smo sve poslozili, update biosa napravili iz UEFI na 4.70

 

nije mi se dalo gubiti vrijeme na fina podesavanja, jer njemu to nije ni najmanje bitno vec sam stavio sam onako odokativno na 4Ghz sa 1.375V, XMP profil na 3066 i tek onda smo isli istalirati windoze :)

 

sve proslo tip top bez musica i problema

 

jedino sto memorija kroz XMP radi na 16CL a trebala bi na 15CL

 

kao sto rekoh nije mi se dalo probavati sve moguce kombinacije frekvencija, napona i memorije, tako da sam mu ostavio za sada ovako da radi jer je stabilo i radi out of the box

 

ventovi i pumpa podeseni na silent u biosu, rade na 800-900 okretaja, stroj je hladan i tih 

 

par SS u prilogu, ako ce se vidjeti ista

 

 

 fino si ti to utegnuo, trebalo bi dati mrvu više na CB, s obzirom na moj skor na 3.9Ghz...

https://www.bug.hr/forum/topic/benchmark/cinebench-r15/196013.aspx?page=15&jumpto=5497644&sort=asc&view=flat

12 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Lave šta nejde 4.0ghz na sve jezgre?Šta matična nema tu opciju?

Poruka je uređivana zadnji put sub 19.5.2018 14:27 (mislioc).
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
lav1000 kaže...

 

 

 fino si ti to utegnuo, trebalo bi dati mrvu više na CB, s obzirom na moj skor na 3.9Ghz...

https://www.bug.hr/forum/topic/benchmark/cinebench-r15/196013.aspx?page=15&jumpto=5497644&sort=asc&view=flat

 ma dobro je, on ni ne zna sta je cinebench, tako da mu rezultat nista ne znaci, to je bilo cisto test stabilnosti 

 

glavno da radi bez problema, tiho i hladno, on sretan

7 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
mislioc kaže...

Lave šta nejde 4.0ghz na sve jezgre?Šta matična nema tu opciju?

 nije htjelo bootati na 4.0 do 1.4V, dalje nisam gurao

12 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Timo kaže...

 

ventovi i pumpa podeseni na silent u biosu, rade na 800-900 okretaja, stroj je hladan i tih 

 

 

 

 

 Zasto pumpa na silent? Ona bi morala na max raditi...

12 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
war3_tft kaže...
Timo kaže...

 

ventovi i pumpa podeseni na silent u biosu, rade na 800-900 okretaja, stroj je hladan i tih 

 

 

 

 

 Zasto pumpa na silent? Ona bi morala na max raditi...

 vecina da, njegova ne jer je pwm! moze raditi s 20% pa do 100% ovisno o potrebi, samo pumpa kosta skoro 200€ ak se ne varam!lp

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
Poruka je uređivana zadnji put sub 19.5.2018 16:35 (Stjepanj).
11 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

tako je da, ova i koliko znam od NZXT-a imaju varijabilnu pumpu, pa je mozes staviti na PWM, i stavis silent

 

toje cisto preventivno, na Arcticu se pumpa necuje ni kada je na max, ali posto ima opciju za silent, zasto ne iskoristiti 

 

vidis da ne prelazi 60C ionako pod cinebenchem

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
lav1000 kaže...
mislioc kaže...

Lave šta nejde 4.0ghz na sve jezgre?Šta matična nema tu opciju?

 nije htjelo bootati na 4.0 do 1.4V, dalje nisam gurao

 Jel sigurno držati na 1.4V?

 

EDIT: tija bi clockat iz BIOS-a, gledam par videa, svatko svoju politiku vodi... @Lav šta ti kažeš?

 

 

 

 

Festina lente
Poruka je uređivana zadnji put sub 19.5.2018 21:55 (mrki_tua).
10 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ako koga zanima, istestirao sam dosta videa i OC-anja, već 4-5 sati to radim i moram priznat da mi je ovaj žabar dosta dobar:

 

Samo šta sam ja smanjio offset napon sa 0.1185V (šta on preporučuje) na 0.0375V (vidio sam na par drugih videa sličnu postavku), jer mi se pari velik core napon od 1.46V na ovaj jad od coolera (lc-cc-95), stoga na mojim postavkama nisam uspio proći cinebench sa 4.0GHz, ali sam na 3.975GHz uspio, što je ok za core napon od 1.406V (AMD kaže da je sve ok do 1.425V). Na Cinebench sam dobio rezultat od 1306cb, samo još ne mogu memoriju OC-at na 3000MHz (2866MHz radi, možda treba dignuti latencije?). 

 

P.S. Ajde LC-CC-95 i nije jad od coolera, u AIDA64 drži na 100% opterećenja OC-an na 3.975GHz temperaturu 58 stupnjeva, dok recimo CM Hyper 212X drži 61 stupanj!

Festina lente
Poruka je uređivana zadnji put ned 20.5.2018 1:31 (mrki_tua).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

probaj ovako, kako sam susjedu slozio gore u postu:

 

R5 1600X

 

CPU Frequency and Voltage Change - Manual

 

CPU Frequency - 4000MHz

 

Load XMP Settings

 

XMP Profile 1 - 3066MHz

 

AM4 Advance Boot Training - Disabled

 

Voltage Mode - OC Mode

 

CPU Vcore Voltage - Fixed Mode

 

Fixed Votage - 1.375

 

CPU Load-Line Calibration - Level 2

 

VDDCR_SOC Load-Line Calibration - Level 2

 

CPU Configuration

 

Cool n Quiet - Enabled

 

AMD fTPM switch - Disabled

 

SVM Mode - Disabled

 

C6 Mode - Disabled

 

Zen Common Options

 

Global C-state Control - Disabled

 

Ostale postavke sam ostavio kako je bilo po DEFAULT biosu

 

I to je to, radi ko urica

 

 

 

 

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 20.5.2018 13:44 (Timo).
Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Provat ću jednom drugom prilikom, sad sam ga spustio na 3.9GHz, strah me radi hladnjaka, ne znam da li bi podešavao krivulju ili ostavio na auto, ali zadovoljan sam.

Festina lente
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Moj TR radi na 3.9 all core na 1.2 V 100% stabilno. Tj. realno bude oko 1.187 V nakon pada napona.
http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
 
2 0 hvala 1
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Jakovp kaže...
Moj TR radi na 3.9 all core na 1.2 V 100% stabilno. Tj. realno bude oko 1.187 V nakon pada napona.

 

Na 1.2V? Koji je procesor, kako si to uspio, koje postavke?

Festina lente
14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Jakovp kaže...
Moj TR radi na 3.9 all core na 1.2 V 100% stabilno. Tj. realno bude oko 1.187 V nakon pada napona.

Trosi ko upaljac 

 

Jel znas mozda koliko vuce u cinebenchu recimo na tim postavkama? 200-250W?

14 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ansha kaže...
Jakovp kaže...
Moj TR radi na 3.9 all core na 1.2 V 100% stabilno. Tj. realno bude oko 1.187 V nakon pada napona.

Trosi ko upaljac 

 

Jel znas mozda koliko vuce u cinebenchu recimo na tim postavkama? 200-250W?

 

Vidi sliku, dakle po hwinfo 220w, a daje oko 3400 skor. Iako nisam se igrao još, 1.2 sam stavio ovako na prvu, možda bi išlo i još niže, baš ću se malo poigrati kad uhvatim vremena :)

 

mrki_tua kaže...
Jakovp kaže...
Moj TR radi na 3.9 all core na 1.2 V 100% stabilno. Tj. realno bude oko 1.187 V nakon pada napona.

 

Na 1.2V? Koji je procesor, kako si to uspio, koje postavke?

 

Imaš pod moj PC, AMD 1950x 16 core :) Ne znam kako sam uspio, dobro vodeno, i TR su probrani primjerci :)

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
11 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Hladnjak od 1600 i 1700 je isti po svemu jedina je razlika u rgb? Ili je ovaj malo veci od 1700?

razorblade
Moj PC  
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice