AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.946
|
čitano: 5.060.669
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ja već pikiram ono R5 8/16 kaj ide do 4.8 GHz, više nego dovoljno za bilo što, a cijena ako bude oko 230€ nije vrijedna spomena u usporedbi sa trenutnom ponudom.

Faka mislim sve prebacit na AMD ove godine ako stvari budu kako sada izgleda da bi mogle biti.

Moj PC  
6 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Pozdrav ekipa! Do jucer sam bio odlucio ici na i5 8400 ali razmisljam da bi mozda ipak na R5 2600 pa me interesira koju MBO uzeti.Vidim da ima nekih problema oko VRM-a i sl. pa nisam siguran od kuda bas poceti. Ne planiram raditi overclock procesora... valja li sto Asrock b450 fatal1ty gaming? Mozda neka druga? Koji RAM uzeti?
Respect my authority!
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
jerrycro kaže...
Pozdrav ekipa! Do jucer sam bio odlucio ici na i5 8400 ali razmisljam da bi mozda ipak na R5 2600 pa me interesira koju MBO uzeti.Vidim da ima nekih problema oko VRM-a i sl. pa nisam siguran od kuda bas poceti. Ne planiram raditi overclock procesora... valja li sto Asrock b450 fatal1ty gaming? Mozda neka druga? Koji RAM uzeti?

 https://www.nabava.net/search.php?q=MSI+B450+Tomahawk + https://www.nabava.net/search.php?q=g.skill+aegis+2x8+3000

16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Spiridon kaže...

 

 A bome i Tom's hardware navodi da je 7 nm proces skuplji... Bojim se da 3000 serija neće biti toliko povoljna kao što se šuška...

To več znaju i Žabe u močvari,ali Ryzen 2 SoC nije klasičan monolitni proc kompletno ispečen na 7nm.

 

Ryzen 2 I/O dio je na jeftinom 14nm, a CPU jezgre+sve kaj uz njih ide je na 7nm.Kaj se tiče dolnjeg posta, AMD je za Ryzen 2 izgleda opet izabrao najeftiniji 4 Core CCX varijantu.

 

https://www.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-procesori-opca-tema/249569.aspx?page=243&jumpto=5777865&sort=asc&view=flat

 

Dakle kad se sve zbroji, žutanjak pa bit če sve samo ne skup upravo suprotno sasvim logično.

 

Nadam se da nismo zaboravili, ima dosta ljudi koji su za prvi Ryzen 8/16 CPU očekivali da bude onako kao Intel oko 1000$ u stilu i7 6900K.Ali šipak AMD je okačio cijenu 500$, zato jer su i sa takvom cijenom masno ili dabelo zaradili.Skupe Intel monolitne procove ne moš prodavat jefitno, ali Desktop AMD Ryzen 2 je specifična u proizvodnji prilično jeftina CPU slagalica.7nm jest znatno skuplji, ali samo kad bi kompletan Ryzen 2 SoC bio onako klasičan 7nm monolitni proizvod. 

Intel=pokvareni podmukli gadovi!
Poruka je uređivana zadnji put čet 7.3.2019 21:52 (rambox).
15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ako su specke za rizu 2 točne cijene su totalno promašene jer je to je poput poklanjanja dva proca za cijenu jednog.Nije AMD toliko blesav.

kradem mine iz minskog polja
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Cijene neće biti takve kakve se nagađaju. To je Lisa Su dijelom i potvrdila prije nekoliko mjeseci u godišnjem obraćanju dioničarima obećavši im da će AMD u skoroj budućnosti povećati marže proizvoda u CPU segmentu. AMD-ove marže se sada kreću oko 35-40%, dok su kod Intela na oko 50-60%. 

 

Moje predviđanje je da će cijene Zen2 biti bitno veće u odnosu na ove leakane informacije, ali da će price-per-core ostati isti kao i kod Zena i Zena+.

Moj PC  
0 1 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
rambox kaže...
Spiridon kaže...

 

 A bome i Tom's hardware navodi da je 7 nm proces skuplji... Bojim se da 3000 serija neće biti toliko povoljna kao što se šuška...

To več znaju i Žabe u močvari,ali Ryzen 2 SoC nije klasičan monolitni proc kompletno ispečen na 7nm.

 

Ryzen 2 I/O dio je na jeftinom 14nm, a CPU jezgre+sve kaj uz njih ide je na 7nm.Kaj se tiče dolnjeg posta, AMD je za Ryzen 2 izgleda opet izabrao najeftiniji 4 Core CCX varijantu.

 

https://www.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-procesori-opca-tema/249569.aspx?page=243&jumpto=5777865&sort=asc&view=flat

 

Dakle kad se sve zbroji, žutanjak pa bit če sve samo ne skup upravo suprotno sasvim logično.

 

Nadam se da nismo zaboravili, ima dosta ljudi koji su za prvi Ryzen 8/16 CPU očekivali da bude onako kao Intel oko 1000$ u stilu i7 6900K.Ali šipak AMD je okačio cijenu 500$, zato jer su i sa takvom cijenom masno ili dabelo zaradili.Skupe Intel monolitne procove ne moš prodavat jefitno, ali Desktop AMD Ryzen 2 je specifična u proizvodnji prilično jeftina CPU slagalica.7nm jest znatno skuplji, ali samo kad bi kompletan Ryzen 2 SoC bio onako klasičan 7nm monolitni proizvod. 

 *Ryzen 3000 - Zen 2

10 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
jerrycro kaže...
Pozdrav ekipa! Do jucer sam bio odlucio ici na i5 8400 ali razmisljam da bi mozda ipak na R5 2600 pa me interesira koju MBO uzeti.Vidim da ima nekih problema oko VRM-a i sl. pa nisam siguran od kuda bas poceti. Ne planiram raditi overclock procesora... valja li sto Asrock b450 fatal1ty gaming? Mozda neka druga? Koji RAM uzeti?

 ja sam prije tri mjeseca uzeo 2600 i asrock b450 fatality. 230eura oboje plus 90 eura 16gb rama. nikakav problem sa kompom, ploca je ok sa periferijama i nakon bios updatea u prosincu gura ram na deklariranom xmp profilu bez problema.

 

koliko je ta konfiguracija bolja/losija od i5 8400 ne znam. ovisi cime se bavis na kompu. u svakom slucaju je jeftinija.

10 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
jovial kaže...
jerrycro kaže...
Pozdrav ekipa! Do jucer sam bio odlucio ici na i5 8400 ali razmisljam da bi mozda ipak na R5 2600 pa me interesira koju MBO uzeti.Vidim da ima nekih problema oko VRM-a i sl. pa nisam siguran od kuda bas poceti. Ne planiram raditi overclock procesora... valja li sto Asrock b450 fatal1ty gaming? Mozda neka druga? Koji RAM uzeti?

 ja sam prije tri mjeseca uzeo 2600 i asrock b450 fatality. 230eura oboje plus 90 eura 16gb rama. nikakav problem sa kompom, ploca je ok sa periferijama i nakon bios updatea u prosincu gura ram na deklariranom xmp profilu bez problema.

 

koliko je ta konfiguracija bolja/losija od i5 8400 ne znam. ovisi cime se bavis na kompu. u svakom slucaju je jeftinija.

 msi b450 tomahawk je jedna od boljih ploca za ryzena, sa onim g.skill aegisom od 775kn radi odlicno (xmp 2 na 2933, moze stavit voltazu na 1.35 i radit ce mu na 3200 bez problema), samo bi ja na njegovom mjestu uzeo i dodatan cooler posto onaj steahl koji dolazi sa 2600 je ocajan (nekima se "bricka" da ventilator sam pojacava i smanjuje broj okretaja i tak temperatura pada i raste)... trenutno je freezer 34 esports duo 236kn u linksu i to je definitivno best buy hladnjak do 400injak kn

Poruka je uređivana zadnji put pet 8.3.2019 13:03 (hahhaajaads).
7 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

nova beta biosa za moju b450 gaming pro carbon ac, pročitati pod description...

 

 

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put pet 8.3.2019 16:19 (Louis Pluto).
 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Louis Pluto kaže...

nova beta biosa za moju b450 gaming pro carbon ac, pročitati pod description...

 

 

 I za moju Asusovu TUF b450 je izasao novi bios sa slicnim opisom:

 

"TUF B450M-PLUS GAMING BIOS 0809
Update AGESA 0070 for the upcoming processors and improve some CPU compatibility"

 

I ja sam napravio update nek se nadje :)

15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Louis Pluto kaže...

nova beta biosa za moju b450 gaming pro carbon ac, pročitati pod description...

 

 

 Ali crveno piše da ne preporučaju bios ako nije potrebno, a nije potrebno.

kradem mine iz minskog polja
7 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dery kaže...

 Ali crveno piše da ne preporučaju bios ako nije potrebno, a nije potrebno.

to napišu za svako izdanje, s tim da je ovo beta a betu ipak neću flashati

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
8 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Pitanjce, pasta sto dodje nanesena na stock wraith cooler, dali je ok, ili da obrisem i stavim novu? Nekako mi sumnjivo ono pakiranje, pasta se susi,nije nicime zasticena.....
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Damir22 kaže...
Pitanjce, pasta sto dodje nanesena na stock wraith cooler, dali je ok, ili da obrisem i stavim novu? Nekako mi sumnjivo ono pakiranje, pasta se susi,nije nicime zasticena.....

 ako imaš dobru pastu mijenjaj, ako ti je pasta beze, ostavi... imo

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
8 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Imam samo trenutno coolermaster e2ic essential, e sad dali je ona bolja od ove stock ili ne, to neznam?
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Damir22 kaže...
Imam samo trenutno coolermaster e2ic essential, e sad dali je ona bolja od ove stock ili ne, to neznam?

 pa ne znam ni ja, probaj negdje naći recenziju, termalne karakteristike, usporedbu ili sl... sudeći po imenu essential nagađam i nije nešto, možda se javi koji forumaš koji zna nešto više... inače i meni je pasta na stocku djelovala osušeno ali to ti je dosta debeli premaz i cooler je hladio dobro s njom, mislim... u okviru specifikacija, probaj s vaticom/štapićem za uši na rubu premaza umočiti i vidjeti je li još maziva

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put pet 8.3.2019 19:36 (Louis Pluto).
14 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Damir22 kaže...
Imam samo trenutno coolermaster e2ic essential, e sad dali je ona bolja od ove stock ili ne, to neznam?

 Postoji velika šansa da je to ista pasta, pošto te hladnjake radi Coolermaster.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
8 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Nista, onda necu dirati, pa cu vidjeti temperature kako se krecu. Tnx!
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Dodao sam jos jedan 8gb stick tako da je sad 16gb dual channel i mogu reci da se stvarno vidi razlika, pogotovo u igrama. Primjetio sam da je default profil CL16 umjesto CL15 za koliko je rateana memorija (https://valid.x86.fr/1npqmk), ne znam isplati li mi se jos i s tim zajebavati.

Poruka je uređivana zadnji put pon 11.3.2019 23:28 (toncek333).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
EricCartman kaže...

Koliki je općeniti omjer procesora koji se prodaju za laptope i onih za desktope? Koga god znam, a da ne gejma, kupuje si laptop, a i oni koji gameaju imaju potrebe za laptopom ili ih barem imaju na poslu.

Ima li AMD plan i tu doći u iole značajniji položaj?

 Ima li netko pojma o ovome?

15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
EricCartman kaže...
EricCartman kaže...

Koliki je općeniti omjer procesora koji se prodaju za laptope i onih za desktope? Koga god znam, a da ne gejma, kupuje si laptop, a i oni koji gameaju imaju potrebe za laptopom ili ih barem imaju na poslu.

Ima li AMD plan i tu doći u iole značajniji položaj?

 Ima li netko pojma o ovome?

 

Ti podaci su poslovna tajna. Kao kompanije izlistane na burzi dužni su iznositi redovna kvartalna i godišnja izvješća i objavljivati u javnosti financijske podatke, ali ne i konkretne informacije o broju prodanih procesora. 

15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Mislim da je prodaja mobile CPU-a odavno nadmašila desktop... prije koju godinu je bila statistika neovisna da su gotovo izjednačeni.

 

Budući da često hodam po velikim firmama, mogu reć da od njih 10ak 1 znam da je naručivala desktop računala za svoje zaposlenike - sve banke, institucije itd naručuju laptope, nisam siguran da li uopće desktop više ima široku upotrebu, a vjerujem da je vani samo bolja statistika laptop vs desktop!

Večina "modernih" firmi ima politiku da možeš radit i spajat se od bilo kuda pa je to puno praktičnija metoda jer ionako na laptopu ne možeš ništa sam instalirat, a na internet možeš samo kroz company VPN.

 

Budući da ljudi i za kućnu upotrebu biraju laptop u dosta slučajeva (osim PC gaming tržišta), nisam siguran koliko desktop uopće ima šanse u toj usporedbi!

 

E, sad... AMD je tu malo u banani jer maltene nisu imali konja za tu utrku, tek sa ryzen 2 i evetalno Ryzen refresh koliko su uspjeli postić... Za njih teško da se može reć, ali ne vjerujem da je ni blizu... nisu imali kad nadoknadit razliku!

Moj PC  
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Da, po recenzijama Ryzen za laptope nije loš, ali baterija traje osjetno kraće (u idleu) nego kod Intela.

Pogledao sam sada ponudu, za razliku od prije pola godine kad je bilo par proizvođača sa AMD-om (Acer i još neki), sad ih je više, i dosta je veći izbor. Nadam se da će uspjet povećati udio.

A to sa potrošnjom u idleu bi se najelegantnije dalo rješiti sa big.LITTLE konfiguracijom, da dodaju 4 male Brazos jezgre, mislim da čak i Intel ima nešto slično u pripremi.

 

11 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

1usmus (izradio Ryzen DRAM Calc alat) napravio ryzen memory OC guide

 

izmedju ostalog stavio je i ove super benchmarke:

 

https://www.techpowerup.com/reviews/AMD/Ryzen_Memory_Tweaking_Overclocking_Guide/9.html

Moj PC  
7 0 hvala 5
6 godina
online
AMD Ryzen procesori (opća tema)

poz da li može mali tower lc-cc 95 hladit ryzen 5 1600x? ne mislim ga ni klokat ni ništa tu i tamo koji game za sad mi se ok čini 28-30c idle a 61c game

Moj PC  
2 0 hvala 0
13 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

 Pa vidiš da može kad imaš to isve radi kako treba .

6 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
itomic009 kaže...

 Pa vidiš da može kad imaš to isve radi kako treba .

 imam ga doslovno sat vremena ;)

13 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

 A ha . A vidi onda malo i dobro. Trebalo bi bit ok. Eventualno da se poigraš s optimizacijom napona i undervolt s nekih recimo 3.6 Ghz i dobar si .

6 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
itomic009 kaže...

 A ha . A vidi onda malo i dobro. Trebalo bi bit ok. Eventualno da se poigraš s optimizacijom napona i undervolt s nekih recimo 3.6 Ghz i dobar si .

 ma nisam ništa dirao to je sve na auto u biosu osim rama,napon pleše stalno od 1.2v do 1.4v ako je core temp točan i clock sa 3.7 na 4.1

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice