AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.946
|
čitano: 5.060.860
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ansha kaže...

Vidim da je 2600X cak par kuna jeftiniji od obicnog 2600, puno bolji izbor jer te ne moze dopast teski drlog od primjerka...

 a gdje to?

koliko vidim svugdje je razlika oko 350-400 kn ... da li se isplati toliko dati za x varijantu?

14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
BoTiA kaže...
ansha kaže...

Vidim da je 2600X cak par kuna jeftiniji od obicnog 2600, puno bolji izbor jer te ne moze dopast teski drlog od primjerka...

 a gdje to?

koliko vidim svugdje je razlika oko 350-400 kn ... da li se isplati toliko dati za x varijantu?

U extreme digital-u... Toliko se ne isplati, osim ako mislis da ce te jako bolit srce ako dobijes primjerak koji ne moze na 4ghz...

14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
...dupli
Poruka je uređivana zadnji put uto 19.2.2019 9:14 (ansha).
15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Nije više dobavljiv......klasika za tog prodavača....stave nisku cijenu, a nemaju na zalihi....navlakuša.

Sreća je put, a ne odredište.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
crash11 kaže...
ansha kaže...
crash11 kaže...

Evo ja složio Threadripper konfiguraciju. Zahvaljujem kolegi Valentinu17 na pomoći. Uzeo sam 1950x Cpu, ploču Asus zenith extreme, trident z rgb cl14 3200 32gb quad memoriju, samsung 970 pro m2 512gb, noctua u14s tr4 sp3 hladnjak, seasonic focus gold 850 plus.

 

Stavio sam dodatne slike u temu, ako koga zanima https://www.bug.hr/forum/topic/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/299.aspx?page=359&jumpto=5857062&sort=asc&view=flat

 

Uglavnom stroj radi ko metak :)

Super, jos jedan Dretvosjek :)

Ajde javi rezultate kad pocnes clockat!

 Evo jučer malo probavao. 4.0Ghz sa 1.375v, temperature u idle oko 33-35C (potrošnja oko 55W) (ventovi na oko 250-350rpm), u loadu oko 59C (potrošnja oko 280W) (ventovni na oko 550-600rpm).

 

Cinebech score 3409

Evo isti cinebench score sa niti 200W potrosnje i 3.9ghz. Memorija kad loadas xmp ima ocajne Trc i Trfc, to mozes drasticno smanjit bez da utjece na stabilnost a dobije se na performansama. Stabilnost memorije testiraj sa Aida-om, daleko najbrze nalazi greske, uglavnom u par minuta...

 

Meni za 3.9ghz treba punih 0.1V manje nego za 4ghz a razlika je stvarno mala, vise znaci spustit Trc/Trfc... Kod dugotrajnog renderinga je i VRM puno hladniji na 3.9ghz nego na 4ghz..

Poruka je uređivana zadnji put uto 19.2.2019 9:54 (ansha).
15 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ansha kaže...
crash11 kaže...
ansha kaže...
crash11 kaže...

Evo ja složio Threadripper konfiguraciju. Zahvaljujem kolegi Valentinu17 na pomoći. Uzeo sam 1950x Cpu, ploču Asus zenith extreme, trident z rgb cl14 3200 32gb quad memoriju, samsung 970 pro m2 512gb, noctua u14s tr4 sp3 hladnjak, seasonic focus gold 850 plus.

 

Stavio sam dodatne slike u temu, ako koga zanima https://www.bug.hr/forum/topic/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/299.aspx?page=359&jumpto=5857062&sort=asc&view=flat

 

Uglavnom stroj radi ko metak :)

Super, jos jedan Dretvosjek :)

Ajde javi rezultate kad pocnes clockat!

 Evo jučer malo probavao. 4.0Ghz sa 1.375v, temperature u idle oko 33-35C (potrošnja oko 55W) (ventovi na oko 250-350rpm), u loadu oko 59C (potrošnja oko 280W) (ventovni na oko 550-600rpm).

 

Cinebech score 3409

Evo isti cinebench score sa niti 200W potrosnje i 3.9ghz. Memorija kad loadas xmp ima ocajne Trc i Trfc, to mozes drasticno smanjit bez da utjece na stabilnost a dobije se na performansama. Stabilnost memorije testiraj sa Aida-om, daleko najbrze nalazi greske, uglavnom u par minuta...

 

Meni za 3.9ghz treba punih 0.1V manje nego za 4ghz a razlika je stvarno mala, vise znaci spustit Trc/Trfc... Kod dugotrajnog renderinga je i VRM puno hladniji na 3.9ghz nego na 4ghz..

 Ok budem probao, pošalji mi sliku svojih postavki iz biosa ako možeš, thx

14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
crash11 kaže...

 Ok budem probao, pošalji mi sliku svojih postavki iz biosa ako možeš, thx

Ne bipuno pomoglo jer imas Asus-icu. Al tebi je jos lakse, samo loadaj memory preset za samsung b-die i to je to.

 

Za napon cpu-a nema druge nego testirat, stavi ga na 3.9ghz i pocni s recimo 1.3V pa spustaj za 0.025V dok ne postane nestabilno...

10 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ansha kaže...
BoTiA kaže...
ansha kaže...

Vidim da je 2600X cak par kuna jeftiniji od obicnog 2600, puno bolji izbor jer te ne moze dopast teski drlog od primjerka...

 a gdje to?

koliko vidim svugdje je razlika oko 350-400 kn ... da li se isplati toliko dati za x varijantu?

U extreme digital-u... Toliko se ne isplati, osim ako mislis da ce te jako bolit srce ako dobijes primjerak koji ne moze na 4ghz...

 Ono je zajeb na kvadrat. Onaj 2600x zapravo je 2600 u extreme digitalu, bio je jedan kolega kupio i na kraju skuzio da je to zapravo obican 2600... 

 

EDIT: Sto mozes i pretpostavit po samim klokovima procesora i razlicitom TDPu, reko ustedio sam jedno 400-500kn kad na kraju dobijes obican r5 2600 ali kao da je bez garancije...

Poruka je uređivana zadnji put uto 19.2.2019 10:55 (Markoo112).
12 godina
protjeran
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Malo glasanje i savjet koji ram uzeti posto prelazim na 16 gb...

 

Razlika je mala, malo bolje latencije na g-skill na 3000mhz dok je patriot na malo vecoj frekvenciji (3200 Mhz) i losijim latencijama (mozda se daju sredit i bolje)...Niti jedna b-die koliko sam proucio...

 

Ide za sad na Asus X370 Pro i ryzena 1600, poslije tko zna na koju plocu i koju platformu...

 

Cijena je tu negdje 50-100 kn gore dole...

 

Hvala...

 

1. Gskill Gskill

2. PatriotPatriot

10 Gskill
2 Patriot
T.L. - za zahvalu udri hvala // WoT and pubg: tomo53nja
Poruka je uređivana zadnji put čet 21.2.2019 23:10 (Tomo53nja).
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Baci oko i na Corsair ako vec uzimas novo, uzeo sam novi 2x8 kit i evo ga radi na 3200, stock napon bez ikakvog tjuniranja.
Kad mi dodje X370 ploca ide to gore sigurno 

 

 

AL SWEARENGEN Welcome to fucking Deadwood!
14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
chaselol kaže...

Baci oko i na Corsair ako vec uzimas novo, uzeo sam novi 2x8 kit i evo ga radi na 3200, stock napon bez ikakvog tjuniranja.
Kad mi dodje X370 ploca ide to gore sigurno 

 

 

Radje si tajminge rijesi, tRC ti je 75  

 

tRFC pretpostavljam preko 500....

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Tajminzi nikakve veze nemaju sa performansama u gamingu, 2-3% u najbolju ruku, zato koga briga 

AL SWEARENGEN Welcome to fucking Deadwood!
12 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Par % na overclocku, par na frekvenciji memorije, par na tajminzima i nabere se toga ;)
14 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

ah jebaj ga...izgleda da sam pogodio, što se CPUa tiče, prstom u gujs'cu...

 

imam 2600 na Asrock B450 Gaming K4 - uzeo ju jer ima 2 M.2  a ne mislim nikakve dualne grafičke perverzije izvoditi, imam Kingstonicu na 3200 (XMP profil), LC-120 i 3+1 AC 120 mm...

 

matičnu sam uzeo i zbog  "hladnih" VRMova...

 

ali nikako dobiti stabilan OC a da nije iznad 1.35 V...

 

ono, htio sam lijepih okruglih 4.0 GHz izvuči... pa sam sad na stocku...

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
chaselol kaže...

Tajminzi nikakve veze nemaju sa performansama u gamingu, 2-3% u najbolju ruku, zato koga briga 

Ti jednostavno nisi u stanju nesto kazat a da nije krivo. Fascinantno.

 

Memory OC showdown...

 

''The verdict: tighter timings won. DDR4-3200 with aggressive timing adjustments outperformed the looser timings needed to hit DDR4-3520, while 3466 clearly split the difference with the right balance of timings and frequency.''

Poruka je uređivana zadnji put pet 22.2.2019 9:10 (ansha).
5 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Stric_Jura kaže...

ah jebaj ga...izgleda da sam pogodio, što se CPUa tiče, prstom u gujs'cu...

 

imam 2600 na Asrock B450 Gaming K4 - uzeo ju jer ima 2 M.2  a ne mislim nikakve dualne grafičke perverzije izvoditi, imam Kingstonicu na 3200 (XMP profil), LC-120 i 3+1 AC 120 mm...

 

matičnu sam uzeo i zbog  "hladnih" VRMova...

 

ali nikako dobiti stabilan OC a da nije iznad 1.35 V...

 

ono, htio sam lijepih okruglih 4.0 GHz izvuči... pa sam sad na stocku...

stavi si 1.375v bez ikakve brige, nije to nista previse za Ryzen

 

imam 1600X na 4.0 sa 1.375v i tako vec godinu dana, a radi 24/7

 

probaj sa 1.375v i ako ce ti biti sve ok, onda spustaj pomalo dok se ne srusi

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Buduci da nije cl14, igrati se sa tajminzima je skroz nepotrebno jer neces dobiti ni 2% u najbolje slucaju sve da utegnes maksimalno, cl15 ili 16 za gaming nema razlike.

AL SWEARENGEN Welcome to fucking Deadwood!
14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Stric_Jura kaže...

ah jebaj ga...izgleda da sam pogodio, što se CPUa tiče, prstom u gujs'cu...

 

imam 2600 na Asrock B450 Gaming K4 - uzeo ju jer ima 2 M.2  a ne mislim nikakve dualne grafičke perverzije izvoditi, imam Kingstonicu na 3200 (XMP profil), LC-120 i 3+1 AC 120 mm...

 

matičnu sam uzeo i zbog  "hladnih" VRMova...

 

ali nikako dobiti stabilan OC a da nije iznad 1.35 V...

 

ono, htio sam lijepih okruglih 4.0 GHz izvuči... pa sam sad na stocku...

Ima hrpa non-X-eva druge generacije koji ne mogu na 4ghz. Kome je jako bitno imat 4+ghz treba ici na X...

14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
chaselol kaže...

Buduci da nije cl14, igrati se sa tajminzima je skroz nepotrebno jer neces dobiti ni 2% u najbolje slucaju sve da utegnes maksimalno, cl15 ili 16 za gaming nema razlike.

Ne pricam ja o primarnim tajminzima, taj tRC npr. koji ti je 75 bez problema ide ispod 50. Pa onda geardownmode, pa BGS itd... ima masu opcija koje treba optimalno postavit. Da ne pricam o procODT-u i stabilnosti rama...

14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Mitohondri kaže...
Stric_Jura kaže...

ah jebaj ga...izgleda da sam pogodio, što se CPUa tiče, prstom u gujs'cu...

 

imam 2600 na Asrock B450 Gaming K4 - uzeo ju jer ima 2 M.2  a ne mislim nikakve dualne grafičke perverzije izvoditi, imam Kingstonicu na 3200 (XMP profil), LC-120 i 3+1 AC 120 mm...

 

matičnu sam uzeo i zbog  "hladnih" VRMova...

 

ali nikako dobiti stabilan OC a da nije iznad 1.35 V...

 

ono, htio sam lijepih okruglih 4.0 GHz izvuči... pa sam sad na stocku...

stavi si 1.375v bez ikakve brige, nije to nista previse za Ryzen

 

imam 1600X na 4.0 sa 1.375v i tako vec godinu dana, a radi 24/7

 

probaj sa 1.375v i ako ce ti biti sve ok, onda spustaj pomalo dok se ne srusi

Refresh ne trpi isti max napon kao prvi Ryzen, tip je na redditu objavio testiranje sa 5 komada 2700X na istim plocama a razliciti naponi, samo onaj na 1.35v nije degradirao u manje od pola godine, svi ostali su degradirali tj. prestali biti stabilni na postavkama na kojima su na pocetku bili.

5 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ansha kaže...

Refresh ne trpi isti max napon kao prvi Ryzen, tip je na redditu objavio testiranje sa 5 komada 2700X na istim plocama a razliciti naponi, samo onaj na 1.35v nije degradirao u manje od pola godine, svi ostali su degradirali tj. prestali biti stabilni na postavkama na kojima su na pocetku bili.

vrlo vjerovatno, ne znam na kojim je to voltazama testirano, sigurno da dolazi do odredene degradacije chipa pri velikim voltazama

 

cini mi se da je 1.38v max preporucena voltaza za drugu generaciju, koju je spomenuo neki amd inzenjer u nekom intervju negdje

 

probam potraziti pa linkam

14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Mitohondri kaže...
ansha kaže...

Refresh ne trpi isti max napon kao prvi Ryzen, tip je na redditu objavio testiranje sa 5 komada 2700X na istim plocama a razliciti naponi, samo onaj na 1.35v nije degradirao u manje od pola godine, svi ostali su degradirali tj. prestali biti stabilni na postavkama na kojima su na pocetku bili.

vrlo vjerovatno, ne znam na kojim je to voltazama testirano, sigurno da dolazi do odredene degradacije chipa pri velikim voltazama

 

cini mi se da je 1.38v max preporucena voltaza za drugu generaciju, koju je spomenuo neki amd inzenjer u nekom intervju negdje

 

probam potraziti pa linkam

Mislim da nitko iz amd-a nije spominjao preporuceni napon za refresh nego za prve ryzene..

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ansha kaže...

Refresh ne trpi isti max napon kao prvi Ryzen, tip je na redditu objavio testiranje sa 5 komada 2700X na istim plocama a razliciti naponi, samo onaj na 1.35v nije degradirao u manje od pola godine, svi ostali su degradirali tj. prestali biti stabilni na postavkama na kojima su na pocetku bili.

Previse tu ima i nagadjanja, 1.4V koriste mnogi za 4ghz 8 jezgri, ali ako ga hladis ispod 75C neces imati problema.
Tu ima dosta faktora, moze biti i sama maticna da je u banani nakon nekog vremena, vec vidjeno, jer 2700X na stock podesavanjima dipuje u 1.5V bez problema, da je degradacija problem bilo bi toga dosta vise po netu osim jednog post-a 

 

Moze link od reddit post-a?

AL SWEARENGEN Welcome to fucking Deadwood!
5 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
chaselol kaže...
ansha kaže...

Refresh ne trpi isti max napon kao prvi Ryzen, tip je na redditu objavio testiranje sa 5 komada 2700X na istim plocama a razliciti naponi, samo onaj na 1.35v nije degradirao u manje od pola godine, svi ostali su degradirali tj. prestali biti stabilni na postavkama na kojima su na pocetku bili.

Previse tu ima i nagadjanja, 1.4V koriste mnogi za 4ghz 8 jezgri, ali ako ga hladis ispod 75C neces imati problema.
Tu ima dosta faktora, moze biti i sama maticna da je u banani nakon nekog vremena, vec vidjeno, jer 2700X na stock podesavanjima dipuje u 1.5V bez problema, da je degradacija problem bilo bi toga dosta vise po netu osim jednog post-a 

 

Moze link od reddit post-a?

 nije isto sto radi XFR koji u djelicu sekunde rokne 1.5v napon, to je normalno i tako funkcionira, i ne radi to na sve jezgre vec na one koje trebaju taj boost

 

drugo je kada se rucno podesi da sve jezgre stalno rade na 1.4v recimo

 

bez obzira na temperaturu, voltaza degradira proc, ako je prevelika, makar ti temperatura bila 50C

 

uglavnom, za nas obicne kucne korisnike ne bi trebalo biti problema ako ne pretjerujemo za 24/7

 

a isto tako sto se spominje gore, ako ne ide proc na vise, ne treba ga niti siliti previse, jednostavno nisi imao srece sa chipom i to je to, ili combo maticna/proc neda vise od toga to je tak

 

tak je meni sa 9600k, nece stabilno na 5GHz i gotovo, los chip totalno 

 

 

5 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ansha kaže...

Mislim da nitko iz amd-a nije spominjao preporuceni napon za refresh nego za prve ryzene..

 ma u glavi mi je da sam negdje naletio i za zen+, za prvu generaciju da, ima jedan video gdje onaj njihov iz teksasa govori da je sve do 1.4v ok rokat

 

kad uhvati vremena probam potrazit, svakako je moguce da se krivo sjecam, stari se 

10 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Mitohondri kaže...
ansha kaže...

Mislim da nitko iz amd-a nije spominjao preporuceni napon za refresh nego za prve ryzene..

 ma u glavi mi je da sam negdje naletio i za zen+, za prvu generaciju da, ima jedan video gdje onaj njihov iz teksasa govori da je sve do 1.4v ok rokat

 

kad uhvati vremena probam potrazit, svakako je moguce da se krivo sjecam, stari se 

 znam o kojem videu je rijec i odnosi se na prvu generaciju. 

5 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
jovial kaže...

 znam o kojem videu je rijec i odnosi se na prvu generaciju. 

 da, pa to sam i rekao, da je to video za prvu generaciju, za zen+ sam negdje u tekstu vidio, ali evo trazim vec satima i nemrem nac, uglavnom nije ni toliko bitno

 

glavno da se kuzimo 

14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
chaselol kaže...

Tu ima dosta faktora, moze biti i sama maticna da je u banani nakon nekog vremena, vec vidjeno, jer 2700X na stock podesavanjima dipuje u 1.5V bez problema, da je degradacija problem bilo bi toga dosta vise po netu osim jednog post-a 

Imas hrpu ljudi po forumima sta su rekli da su imali degradaciju, nije to nista strasno, vecina nece ni primjetit jer guraju vise napona nego im treba. 

 

Stock napon i meni ide do 1.47v, al to je za low power situacije i samo jednu jezgru. Stavi taj napon all-core fixan pa mu daj da rendera ili nesto slicno gdje je stalno na 100% pa ces u roku keks imat degradaciju.

 

A sta se temperature tice, sta ti je visi napon, to si nize temperature smijes dopustit, jedan clocker spominje da ne bi smio iznad 35C ako ces drzat 1.5v, ne sjecam se sta je bilo za 1.4v... 

11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ansha kaže...
chaselol kaže...

Tu ima dosta faktora, moze biti i sama maticna da je u banani nakon nekog vremena, vec vidjeno, jer 2700X na stock podesavanjima dipuje u 1.5V bez problema, da je degradacija problem bilo bi toga dosta vise po netu osim jednog post-a 

Imas hrpu ljudi po forumima sta su rekli da su imali degradaciju, nije to nista strasno, vecina nece ni primjetit jer guraju vise napona nego im treba. 

 

Stock napon i meni ide do 1.47v, al to je za low power situacije i samo jednu jezgru. Stavi taj napon all-core fixan pa mu daj da rendera ili nesto slicno gdje je stalno na 100% pa ces u roku keks imat degradaciju.

 

A sta se temperature tice, sta ti je visi napon, to si nize temperature smijes dopustit, jedan clocker spominje da ne bi smio iznad 35C ako ces drzat 1.5v, ne sjecam se sta je bilo za 1.4v... 

Dosta ljudi isto petlja po biosu a ne zna sta radi, resetom bios-a bi dobili sve nazad - a sto se tice degradacije jos nisam vidio jedan slucaj, dosta je bilo toga da naprave gluposti u biosu ili samom windowsu pa onda dodju i kukaju, jer kad pocnu petljati po registriju. paliti/gasiti odredjene funkcije, takav shitstorm na prvu nastane i onda pocne prica o degradaciji.
Jos uvijek nisam vidio ni jedan slucaj degradacije procesora u zadnjih 6-7 godina na internetu, tako da dok ne vidim detaljan izvjestaj to je sve nastalo nestrucnim petljanjem po sistemu.


Procesori danas su daleko izdrzljiviji nego prije 10 godina.

AL SWEARENGEN Welcome to fucking Deadwood!
Poruka je uređivana zadnji put pet 22.2.2019 15:24 (chaselol).
14 godina
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Sad bi ja tebi trebao linkat hrpe forumskih postova gdje se o tom pise...

 

Pa ja sam imao degradaciju sa 5820K, 4.5ghz je u pocetku bio 100% stabilan sa 1.25V, nakon godinu-dvije, gdje je bilo povremene torture sa 1.4+, trebao sam 1.285v za ustabilit ga. 

Moj PC  
1 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice