AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.946
|
čitano: 5.079.336
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
XXX kaže...

Meni su puno draži ovi na nižim frekvencijama kaj se uopće ne griju i slabo troše, ne želim više nikada PC pretvoriti u fen za kosu.

Ko tu brani undervoltat i/ili underclockat?

15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ansha kaže...
XXX kaže...

Meni su puno draži ovi na nižim frekvencijama kaj se uopće ne griju i slabo troše, ne želim više nikada PC pretvoriti u fen za kosu.

Ko tu brani undervoltat i/ili underclockat?

 ne kužim. kupit ćeš 500-600 kuna skuplji procesor da bi ga undervoltao. bolje zapalit 500 kuna, nekako mi se čini razumnije.

14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ranko091 kaže...
ansha kaže...
XXX kaže...

Meni su puno draži ovi na nižim frekvencijama kaj se uopće ne griju i slabo troše, ne želim više nikada PC pretvoriti u fen za kosu.

Ko tu brani undervoltat i/ili underclockat?

 ne kužim. kupit ćeš 500-600 kuna skuplji procesor da bi ga undervoltao. bolje zapalit 500 kuna, nekako mi se čini razumnije.

Nije pricao o cijeni kao o problemu nego o temperaturi i potrosnji. 

Skroz je razumno, a pogotovo ljeti, minimalno underclockat i dosta undervoltat cpu. 

7 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Master enthusisast kaže...
..

 

Ali ako ce riza ic preko 4.6ghz svecano obecavam da cu otici na rizu  

 

  ma i da bude ipc gori nego na prvoj seriji ali samo da bude 4.6

Poruka je uređivana zadnji put pet 3.5.2019 19:02 (dabar_solta_V2).
10 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
XXX kaže...

Meni su puno draži ovi na nižim frekvencijama kaj se uopće ne griju i slabo troše, ne želim više nikada PC pretvoriti u fen za kosu.

 Da, tipa meni r5 1600 na stock cooleru sad ne prelazi 52 stupnja koju god da igru upalim, a vjerovatno trosi ko upaljac isto tak...

15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ansha kaže...

Nije pricao o cijeni kao o problemu nego o temperaturi i potrosnji. 

Skroz je razumno, a pogotovo ljeti, minimalno underclockat i dosta undervoltat cpu. 

 je razumno je ako se taj procesor ne koristi za igranje.... više se isplati kupit kvalitetno hlađenje.

14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ranko091 kaže...
ansha kaže...

Nije pricao o cijeni kao o problemu nego o temperaturi i potrosnji. 

Skroz je razumno, a pogotovo ljeti, minimalno underclockat i dosta undervoltat cpu. 

 je razumno je ako se taj procesor ne koristi za igranje.... više se isplati kupit kvalitetno hlađenje.

Naravno da je razumno i ako se koristi za igranje, 100mhz nizi takt obicno znaci da napon mozes solidno spustit a za performanse u igrama u vecini slucajeva ne znaci nista.

Uvije sam ljeti imao 100mhz nizi takt kako bi kompenzirao za dosta visu ambijentalnu temperaturu.

 

Hladjenje je tu nebitno jer ces s bilo kakvim hladjenjem ljeti imat dosta visu temperaturu cpu-a...

14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Sta to nadolazeca serija ima problema sa temperaturama ili postojeca 1xxx i 2xxx pa se moraju downclokati nisam uopce gledao video jer nisam kuci.
AMD AntiBoy
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
war3_tft kaže...
Valentin17 kaže...
Master enthusisast kaže...

Ma kojih 5ghz, 4.5ghz je plafon sta se moze ocekivati i to kod boljih primjeraka..

Otkuda ti to?

 Jedino konkretno sto se za sada ima je Cinebench test sa CES-a gdje je Ryzen 2 8/16 imao score 2057. To je ~10% razlike naspram 2700x koji na 4.2ghz ima score oko 1880, sto bi znacilo da se napredak u IPC-u i frekvenciji moraju ugurati u tih 10%. Ajmo reci neka bude i porast 15% posto je to bio rani primjerak, tu se nikako ne moze ugurati porast IPC-a od 10-15% koji se spominje i nekakve visoke frekvencije... E sad postoji mogucnost da na CES-u novi Ryzen nije bio overclockan pa se vrtio na nekakvoj all core turbo frekvenciji koja je po defaultu uvijek niza od max clocka (za usporedbu niti 9900k nije bio oc-an do kraja, to mu je tocno score za 4.7ghz odnosno kad se upali enhanced turbo) .

 

Malo krivo gledaš to, navodno je porast oko 15% što se tiče IPC-a, samo ga pomnoži s rezultatom stock 2700x koji je na 4ghz i dobiješ taman taj rezultat sa CES-a.

 

To bi značilo da mu je frekvencija najmanje 4ghz jer ne vjerujem da će biti porast IPC-a biti veći, da je na nešto višoj frekvenciji sumnjam da bi bio efikasan toliko jer po nedavnim navodima idu do 4.5ghz.

 

Uglavnom to će biti ok, porast od 30% kad se uračuna oboje i još ako bude do 16 jezgri i amd je na konju. Sad ostaje za vidjeti kakve će cijene biti.

Baci neku ponudu za bilo kakav ssd i 8gb ddr4 rama
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Dzabe ti logika za Master enthusisast-a, kod njega pali samo zdravo razumsko razmisljanje.

Master enthusisast kaže...
Valentin17 kaže... 

Otkuda ti to?

 Pa iz zdravog razuma, sta ti mislis da je moguce da AMD dobije 800mhz boosta na frekvenciji samo zato sta je presao na manji proizvodni proces i jos uz to povecao za duplo broj jezgri?

 

Em sta ni intel nije uspio dobiti takve pomake u frekvenciji kod prijasnjih prelazaka... 

 

15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ansha kaže...

Naravno da je razumno i ako se koristi za igranje, 100mhz nizi takt obicno znaci da napon mozes solidno spustit a za performanse u igrama u vecini slucajeva ne znaci nista.

Uvije sam ljeti imao 100mhz nizi takt kako bi kompenzirao za dosta visu ambijentalnu temperaturu.

 

Hladjenje je tu nebitno jer ces s bilo kakvim hladjenjem ljeti imat dosta visu temperaturu cpu-a...

 za ambijentalnu temp u sobi ok. i ja ljeti ne palim projektor 2 sata prije spavanja jer se te topline ne mogu riješit. ali pitanje je bilo o tome da nema fen ili turbinu unutra za vrijeme ljeta. a tu downklokanje nema smisla. sad sve ovisi od osobe do osobe. ali ja bih primarno uzeo bolje hlađenje jer je zdravije za procesor i ne moraš se mučit sa biosom. ko nije vičan tome.

16 godina
odjavljen
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ma niuje to neka zajebancija, napraviš profil u biosu za ljeto i za zimu...

 

Ma nema šanse da bi plaćao višu frekvu pa spuštao ručno...samo dizanje ide u obzir 

 

Ne trba mi visoka frekvencija, ne ganjam visoke FPS-e. Uloženo/dobiveno, niske temperature, performanse, potrošnja. Tim redom. Po mogućnosti ne nešto što će 90% vremena stajati nesikorišteno.

Savršena stabilnost i bez bilo kavih problema se podrazumjeva. Po mogućnosti da se i dobro proda mjesec dana prije isteka garancije. Ne bi bilo loše da sam i popularan na forumu nakon kupovine...

Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
petarjukic kaže...

 

Malo krivo gledaš to, navodno je porast oko 15% što se tiče IPC-a, samo ga pomnoži s rezultatom stock 2700x koji je na 4ghz i dobiješ taman taj rezultat sa CES-a.

 

To bi značilo da mu je frekvencija najmanje 4ghz jer ne vjerujem da će biti porast IPC-a biti veći, da je na nešto višoj frekvenciji sumnjam da bi bio efikasan toliko jer po nedavnim navodima idu do 4.5ghz.

 

Uglavnom to će biti ok, porast od 30% kad se uračuna oboje i još ako bude do 16 jezgri i amd je na konju. Sad ostaje za vidjeti kakve će cijene biti.

 Malo je tu previse nagadanja, al dobro ne moze se bolje posto nisu dali nikakav konkretan podatak sa CES-a. Sto se tice tih 15% "IPC-a" znam da se zapravo taj porast spominjao u nekom specificnom workloadu, a onda se to napuhalo da je opcenito nekakav porast u IPC-u. Bas je masnokosi o tome pricao, a procitao sam isto to i negdje drugdje jos davnih dana...

5 godina
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Joj kao da prvi puta gledate najave i previewe za siroke masepa normalno da ce uzeti za primjer program koji je softwerski najpogodniji za njihovu arhitekturu i onda izvlaciti rezultate iz toga i primjenjivati taj gain na sve ostalo 

 

Sjecam se isto tako najava za prve ryzene u onom blenderu gdje su koristili određene postavke pa onda uspoređivali protiv intela da pokazu kako je inferiorniji a kada se ekipa primila testiranja i dalje su broadweli nadmasivali rizu... 

 
2 3 hvala 0
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
GdjeSuBikovi kaže...

 

 govori da AMD nema primar u pc gaming segmentu, te zato ne trebamo ocekivat cuda, vec nusprodukte sa drugih segmenata (tamo gdje je para). Pa tko ne bi volio 5 GHz, ali sumnjam. Volio bih da grijesim i da me iznenade, a uskoro cemo svi saznat. 

 

 

Krivo si ga shvatio ili preveo,AMD ima GPU intresa ali ne za štancat najskuplje gejmerske grafe.Čudo bi bilo kaj, AMD grafa jača od najače Nevidija grafe. Ali AMD-u očito takav grafa za sad nije nigdje na rasporedu.

 

Takve "čudo grafe" se ionak najmanje prodaju, dakle pokrij znatno jeftiniji dio GPU gejmerskog tržišta recimo do 500$ i niti makac dalje.Čisto logičan potez, pa za sad eto tu je "Sony financirani Navi" da pokrije taj GPU dio Desktop tržišta.

 

Kaj se tiče tog videa, večina ljudi vjerojatno nije imala poima kolko je "teta Lisa" onako geek za razne tehnikalije.Coretex obično složi iznimno informativan video, kolko ja znam nitko drugi to ne radi tolko pedantno kao on.

 

Ovaj video od prije tri tjedna je za čistu desetku, ali pod uvjetom da dobro razumiješ engleski+da eto tek jučer nije čuo za famozni VISC.

 

 

https://www.bug.hr/forum/topic/komentari-it-vijesti/intelovi-skylake-procesori-radit-brzinama-o/224693.aspx?page=1&jumpto=4628889&sort=asc&view=flat


https://www.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-procesori-opca-tema/249569.aspx?page=320&jumpto=5889139&sort=asc&view=flat

 

Škot ili AdoredTV nije na toj razini, uostalom on ima problema zbog svojeg specifičnog zaguljenog naglaska.

Intel=pokvareni podmukli gadovi!
Poruka je uređivana zadnji put pet 3.5.2019 22:23 (rambox).
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
rambox kaže...
GdjeSuBikovi kaže...

 

 govori da AMD nema primar u pc gaming segmentu, te zato ne trebamo ocekivat cuda, vec nusprodukte sa drugih segmenata (tamo gdje je para). Pa tko ne bi volio 5 GHz, ali sumnjam. Volio bih da grijesim i da me iznenade, a uskoro cemo svi saznat. 

 

 

Krivo si ga shvatio ili preveo,AMD ima GPU intresa ali ne za štancat najskuplje gejmerske grafe.Čudo bi bilo kaj, AMD grafa jača od najače Nevidija grafe. Ali AMD-u očito takav grafa za sad nije nigdje na rasporedu.

 AMD je pao u tom segmentu pa se vise ni nemogu natjecati sa serijom r9 2xx pa poslije serijom 3xx i na kraju secer ona prva sa hbm memorijom zaboravio sam joj ime da je toliko poznata mozda bi je i zapamtio.Sad su izbacili AMD radeon VII koja jest odlican ali preskupa ima bolje ficere ali opet je katastrofa kad nisu iskoristeni svi.A da se vratim na r9 295x2 dual gpu a ko se ne varam ona im je bila najbolji adut ali steta samo par mjeseci.Sto se tice amd oni bi voljeli da imaju odlicnu grafu za visoki segment a njihov je problem najveći velika potrošnja.Ja se nadam da ce napraviti nesto novo u skorijoj budcnosti. 

AMD AntiBoy
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dreadmoore kaže...

 AMD je pao u tom segmentu pa se vise ni nemogu natjecati sa serijom r9 2xx pa poslije serijom 3xx i na kraju secer ona prva sa hbm memorijom zaboravio sam joj ime da je toliko poznata mozda bi je i zapamtio.Sad su izbacili AMD radeon VII koja jest odlican ali preskupa ima bolje ficere ali opet je katastrofa kad nisu iskoristeni svi.A da se vratim na r9 295x2 dual gpu a ko se ne varam ona im je bila najbolji adut ali steta samo par mjeseci.Sto se tice amd oni bi voljeli da imaju odlicnu grafu za visoki segment a njihov je problem najveći velika potrošnja.Ja se nadam da ce napraviti nesto novo u skorijoj budcnosti. 

 AMD R9 NANO & FURY

 

Btw, o čem ti pričaš? R9 2xx i R9 3xx serije su maltene legacy i sa čime novim bi se trebali natjecati? Usput rečeno sa napretkom u driverima R9 290/X i 390/X u par novih primjera (12 -3) poderu sve žive nvidijine 7xxx i 9xxx serije, osim 980Ti.

 

 

Yippee ki-yay, motherfucker! :)
14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
petarjukic kaže...

 

Uglavnom to će biti ok, porast od 30% kad se uračuna oboje i još ako bude do 16 jezgri i amd je na konju. Sad ostaje za vidjeti kakve će cijene biti.

Mislim da si debelo preoptimistican, ipc se spominje 10-15% rast, u prosjeku vjerojatno puno blize 10% a 15% u slucajevima intenzivnog AVX/AVX2 koda.

Nadalje, takt koji se spominje od 4.5ghz je vjerojatno maksimalni xfr stock takt a to je rast od samo 150mhz (3.5%) u odnosu na 2700X.

To dvoje zbrojeno daje nekakvih realnih 13-15% ukupnog napredka al volio bi da sam u krivu.. 

 

edit: vjerojatno ce najveci napredak biti u energetskoj efikasnosti, sta ke logicno jer je to istaknuto i na prezentaciji. Da imaju vrlo visok napredak u taktu i ipc-u, pokazali bi CB single core score i svi bi pali na guzicu...

Poruka je uređivana zadnji put sub 4.5.2019 9:59 (ansha).
5 godina
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ta efikasnost im je u prvom planu i zbog toga kaj ce ih ugrađivati u PS5 

 
2 2 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

I opet ljudi ak bu cijena dobra kupovat će mo ga ko blesavi. 8/16 na 4.5 ghza po svim jezgrama, 10% bolji ipc uz sadašnju potrošnju bi bio za kućnog korisnika, gamera ko seljaku poticaji...

Tak da cijena jedina može biti loš faktor, nikako kvaliteta ili performanse.

Moj PC  
3 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
XXX kaže...

I opet ljudi ak bu cijena dobra kupovat će mo ga ko blesavi. 8/16 na 4.5 ghza po svim jezgrama, 10% bolji ipc uz sadašnju potrošnju bi bio za kućnog korisnika, gamera ko seljaku poticaji...

Tak da cijena jedina može biti loš faktor, nikako kvaliteta ili performanse.

Ako je 4.5ghz stock xfr takt, onda to neces vidjet na svim jezgrama nego 4.3-4.35ghz ako je sudit po danasnjim Ryzenima.

Cijenu ne mozes gledat odvojeno od performansi, moja procijena je da 8/16 nece biti ispod 3000kn ili nesto vise, kao R1700 kad je izasao i R2700X. R1700 za 1200kn ce imati puno bolji omjer $/performanse od novih Ryzena 2. Al dosta gatanja...

15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Moguće da će ovaj put udarit cijenu ko intel. Bez obzira na to ako bi radili na sadašnjim ploćama bez problema prodavat će se dobro. 

kradem mine iz minskog polja
Poruka je uređivana zadnji put sub 4.5.2019 10:26 (dery).
14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dery kaže...

Moguće da će ovaj put udarit cijenu ko intel. Bez obzira na to ako bi radili na sadašnjim ploćama bez problema prodavat će se dobro. 

Nema razloga ocekivat da ce novi 8/16 biti jeftiniji od 2700X. 

Najvise razloga za upgrade ce imati oni sa Threadripperima ako je tocno ovo da je efikasnost znatno poboljsana...

5 godina
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Pa ako uvode 16 jezgri u mainstream, moguce da ce srusiti cijenovni prag za jedno mjesto, tako da bi 8 jezgri moglo ici po cijeni sadasnjih 6 ili nesto vise... 

 
2 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Čak i goli R5 3600 bi trebao bit jači stoga bi cijena trebala to pratit naravno.Bude li jeftiniji nitko im više neče kupit 2700x.

kradem mine iz minskog polja
Poruka je uređivana zadnji put sub 4.5.2019 10:40 (dery).
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

A zasto bi im netko trebao kupiti 2700X? Smanje proizvodnju 2xxx, povecaju 3xxx... 1xxx serija bi laganini mogla otici s trzista, ako poprati sve manji broj X370 i B350 ploca.

Poruka je uređivana zadnji put sub 4.5.2019 12:15 (The_Fichek).
8 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ansha kaže...
petarjukic kaže...

 

Uglavnom to će biti ok, porast od 30% kad se uračuna oboje i još ako bude do 16 jezgri i amd je na konju. Sad ostaje za vidjeti kakve će cijene biti.

Mislim da si debelo preoptimistican, ipc se spominje 10-15% rast, u prosjeku vjerojatno puno blize 10% a 15% u slucajevima intenzivnog AVX/AVX2 koda.

Nadalje, takt koji se spominje od 4.5ghz je vjerojatno maksimalni xfr stock takt a to je rast od samo 150mhz (3.5%) u odnosu na 2700X.

To dvoje zbrojeno daje nekakvih realnih 13-15% ukupnog napredka al volio bi da sam u krivu.. 

 

edit: vjerojatno ce najveci napredak biti u energetskoj efikasnosti, sta ke logicno jer je to istaknuto i na prezentaciji. Da imaju vrlo visok napredak u taktu i ipc-u, pokazali bi CB single core score i svi bi pali na guzicu...

 

 

Ma nisam mislio samo u ipc-u nego kombinirano ipc i clock no uzima sam za bazu stock 2700x pa sam promašio, no i dalje je u pitanju onda porast od 20ak% kad uzmemo u obzir da većina 2700x ide na 4.2-4.3ghz

Baci neku ponudu za bilo kakav ssd i 8gb ddr4 rama
Poruka je uređivana zadnji put sub 4.5.2019 12:21 (petarjukic).
16 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Kaj se tiče Turaka i izlistanih Ryzen procova, Turci napominju da su "100% sigurni"u tehnikalije jer eto stižu od AMD distributera.Iz tog kuta hm, onaj drugi izvor ili Vijetnamce ne treba niti pitat od kud su isčupali tehnikalije.

 

 

https://www.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-procesori-opca-tema/249569.aspx?page=336&jumpto=5898906&sort=asc&view=flat

 

Kaj se tiče dileme kolko visoko može TSMC 7nm, na 14nm za Tredripaner u tehnikalijama singlecore Turboboost ide do 4.4ghz.

 

https://www.amd.com/en/products/cpu/amd-ryzen-threadripper-2950x

Intel=pokvareni podmukli gadovi!
Moj PC  
1 0 hvala 2
7 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ansha kaže...
...

Cijenu ne mozes gledat odvojeno od performansi,....

 
ansha prica o perf/$ ? jeli ovo neki paralelni svemir?


kad malo bolje promislin mislin da treba gledat die size, a pošto je io na starome jeftinijem procesu a die di su jezgre je minijaturan, cijene bi mogle bit dosta niske.
 

14 godina
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
dabar_solta_V2 kaže...
ansha kaže...
...

Cijenu ne mozes gledat odvojeno od performansi,....

 
ansha prica o perf/$ ? jeli ovo neki paralelni svemir?


kad malo bolje promislin mislin da treba gledat die size, a pošto je io na starome jeftinijem procesu a die di su jezgre je minijaturan, cijene bi mogle bit dosta niske.
 

Die size je nebitan za formiranje cijene, bitan je za imat sta visu marzu, ali cijenu uvjetuju performanse jer je to jedino sta zanima konacne kupce.

 

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice