Asrock PRO Fatal1ty review by Spyware

poruka: 69
|
čitano: 14.231
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Asrock PRO Fatal1ty review by Spyware

Fatal1ty... igrači nadimak Johnathana Wendela,  jednog od najpoznatijih profesionalnih igrača na svijetu.

 

Taj nadimak dobili su i mnogi proizvodi, jedan od njih je i Asrockova matična ploča P67 Professional, o kojoj je i u ovoj recenziji riječ.

 

Ploča je namijenjena za LGA1155 socket, Sandy Bridge procesore.

 

U našim se trgovinama pojavila B3 revizija koja ima ispravljene bugove sa SATA portovima. Trenutna cijena kreće se od 1450 kn pa nadalje.

http://www.nabava.net/trazilica.php?tp=0&q=asrock+fatal1ty+professional

 

 

1. Pakiranje

 

 

Ploča je zapakirana u crno-crvenu kutiju na čijoj se prednjoj strani nalazi slika Johnathana Wendela.

 

 

Kutija nam daje jednu vrlo interesantnu stvar;  „prozor“ koji se otvara pomoću čičaka. Kada otvorimo prozor, s lijeve strane možemo vidjeti neke od mogućnosti koje pruža ploča:

 

-      Fatal1ty Story– kratka priča o životu i postignućima

-      Digital PWM Desing– s uvođenjem digitalnog PWM matična ploča može glađe i efikasnije davati procesoru željenu voltažu

-      V16+2 CPU Power Phase– služi za kvalitetnu isporuku energije procesoru i kod večih voltaža

-      Fatal1ty Mouse Port– USB port pomoću kojeg možemo mišu mijenjati polling rate od 125 do 1000 Hz

-      6 USB 3.0 (2x Front, 4x Back) + 6 SATA 3

-      3 PCIE 2.0 slts -  Support CrossFireX, SLI –ploča podržava 3 way crossfire i quad SLI

-      Premium Gold Caps– kvalitetni zlatni kondenzatori osim što utječu na ljepši izgled ploče, služe i za duži i kvalitetniji život ploče

 

Dok s desne strane vidimo i samu ploču kroz proziran plastičan prozor.

 

 

Na poleđini kutije nalazi se detaljan popis svega što se nalazi na ploči.

 

 

Na kutiji se ujedno nalazi i plastična ručka koja olakšava transport.

 

 

Kada prvi put otvorimo kutiju, unutar velike crne, naći ćemo još dvije manje kutije. U jednoj je smještena sama matična ploča koja leži na spužvi kao podlozi, a pokrivena je prozirnom plastikom za zaštitu. U drugoj kutiji nalazi se sva oprema koja je potrebna za normalan rad ploče:

 

 

-      kratka korisnička uputstva– koja i nisu baš kratka nego naprotiv dosta opširna i to na 11 jezika

-      uputstvo o UEFI biosu– sve funkcije koje nam donosi novi Bios

-      cd s driverima– ovo bacite odmah u smeće, skinite najnovije verzije sa službene stranice

-      IO shield – čvrsto i  lijepo napravljeno

-      IDE i floppy kabel– stvar koju će old-school korisnici znati cijeniti

-      6 SATA 3 kabela– 3 paketića po 2 komada, zapravo obični SATA 2 kabeli

-      molex - SATA naponski kabel– vrlo koristan dodatak ako vaše napajanje to nema

-      SLI most– za povezivanje nvidia grafičkih kartica

-      prednja USB 3.0 baza– ako vam je 4 USB 3.0 priključka premalo, ovo ćete cijeniti + na ovo možete montirati SSD

-      metalni bracket– dodatak ako želite dodatne usb portove instalirati na stražnjoj strani kućišta

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 16.7.2011 12:15 (Spyware).
Moj PC  
36 1 hvala 34
14 godina
offline
Re: Asrock PRO Fatal1ty review by Spyware

2. AsRock Fatal1ty

 

Ploča je vrlo lijepog izgleda zbog kombinacije crno – crvene boje. Veliki doprinos tom izgledu imaju hladnjaci za chipset od kojih se jedan dosta grije, vrući je na dodir te je malo je izgubio boju. Hladnjaci oko procesora su povučeni prema natrag što daje dovoljno prostora i za one veće zračne hladnjake.

 

Ploča je namijenjena i3, i5 i i7 procesorima Sandy Bridge serije (LGA1155). Moja preporuka je da stavite neki procesor K serije pa da iskoristite puni potencijal ploče.

 

Na svojem uobičajenom mjestu, gornji lijevi dio ploče, nalazi se 8 pinski konektor koji napaja procesor.

 

Postoje 4 utora za rame koji rade u dvokanalnom modu te podržavaju memoriju do 2133 Mhz. Dva su obojana crnom bojom, a dva crvenom da bi lakše raspoznali određeni kanal. Koriste tehnologiju za lakšu ugradnju tako da imamo klipove samo na jednoj strani.

 

Odmah pored njih nalazi se 24 pinski konektor za napajanje matične ploče, a ispod njega nalazi se i IDE konektor koji će nekim korisnicima biti smiješan na ovakvoj ploči, no old-school korisnici znat će ga cijeniti.

  

 

Ploča je bogata SATA konektorima.Postoje 4 SATA 2 konektora koji su crne boje te 6 SATA 3 konektora koji su crvene boje. Za brži boot i bolje performanse Asrock preporučuje da koristite konektore koji koriste intel kontroler (0-5).

 

Jedna od korisnih stvari je Start i Reset gumb te zaslon koji prikazuje greške kod boota. To se sve nalazi u donjem lijevom kutu. Po mojem mišljenju to je loš smještaj budući da ih kod multi-gpu sustavima druga grafička kartica pokrije i oni se ne mogu koristiti. Asus ima puno bolje rješenje, kod njihovih matičnih ploča ti dodaci se nalaze u gornjem desnom kutu kraj ram utora te su na taj način uvijek dostupni.

 

Na dnu se nalaze FrontPanel konektori. Imamo 4 USB 2.0 konektora, 2 USB 3.0 konektora, FireWire te Floppy konektor.

 

Ukupno postoji 6 priključaka za ventilatore.

Raspored PCIE konektora je vrlo dobro napravljen. Bilo da koristite single-gpu ili multi-gpu sustave vaše grafičke kartice uvijek će imati dovoljno mjesta i zraka za disanje. Ploča podržava 3 way Crossfire te Quad SLI što znači da možete staviti dvije grafičke kartice s 2 gpu-a kao što je GTX590.

 

Od konektora na stražnjoj strani imamo:

-       2 PS/2 konektora

-       clear CMOS gumb

-       optički i digitalni izlaz za zvuk

-       4 USB 3.0 konektora

-       4 USB 2.0 konektora

-       e-sata konektor

-       Firewire konektor

-       2 gigabitna priključka za Internet

-       7.1 izlaz za zvuk

Poruka je uređivana zadnji put sub 16.7.2011 5:23 (Spyware).
14 godina
offline
Asrock PRO Fatal1ty review by Spyware

3. BIOS & Driveri & Overclocking

 

O driverima i nemam baš puno toga za govoriti, skinite najnovije verzije i uživajte.

http://www.asrock.com/mb/download.asp?Model=Fatal1ty%20P67%20Professional&o=All

 

Kada pokrenemo računalo dobit ćemo izbornik u kojem možemo:

-       pritisnuti tipku F2 ili DEL da uđemo u Bios

-       tipku F6 za instantni flash biosa

-       tipku F11 za izbornik diska za bootanje

-       te tipku TAB za promijenu zaslona

 

U samom biosu imamo 7 izbornika:

 

Main– služi da nam prikaže osnovne podatke kao što su verzija biosa, procesor te takt procesora, memorija

 

OC Tweaker– meni najdraži, u njemu imamo sve što nam treba za overclockanje procesora i memorije

   

Advance– cpu konfiguracija, konfiguracija North i South Bridge-a te konfiguracija storage memorije

 

 

 

H/W Monitor– prikazuje nam trenutne temperature procesora i ploče te brzinu ventilatora

 

Boot– biramo s kojeg diska želimo da se boota

 

Security– možemo postaviti lozinku

 

Exit – za izlaz i spremanje postavki

 

 

Update Biosa

 

Prvi način je Instant Flash iz samog Biosa

1.    Formatirajte svoj USB stick u FAT32 format.

2.    Skinite najnoviji Instant Flash bios s Asrockove službene stranice.

3.    Otvorite zip datoteku Winrarom ili nekim sličnim program, ekstraktajte bios i stavite ga na USB.

4.    Ponovo pokrenite računalo te uđite u bios pritiskom tipke DEL

5.    Idite na Advance i Instant Flash

6.    Ako vam automatski ne pronađe bios, idite na Refresh Device ili Reboot

7.    Pritiskom tipke ENTER flashanje biosa započinje

8.    Nakon što završi obavjestit će vas da pritisnete bilo koju tipku za Reboot

 

Možete umjesto tipke DEL pritisnuti tipku F6 pa onda preskačete 5 korak.

 

Drugi način je Flash iz Windowsa.

1.    Umjesto Instant Flash biosa skinite Windows verziju sa službene stranice.

2.    Otvorite s Winrarom ili sličnim programom te ekstraktajte u novu mapu koju se napravili na radnoj površini

3.    Pokrenite setup

4.    Kada završi dobit će te obavijest da ponovo pokrenete računalo.

 

Iako je druga metoda lakša ja osobno više preferiram flash iz samog biosa.

 

 

  

Oveclocking

 

Overclocking Intel Sandy Bridge procesora najviše ovisi o samom čipu procesora, a manje o  matičnoj ploči, pa će svaka kvalitetnija ploča biti dovoljna. Nema sad smisla o tome pisati budući da postoji tema koja se baš s time bavi.

http://www.bug.hr/forum/topic/overclocking/overclocking-intel-sandy-bridge-procesora/93188.aspx 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 16.7.2011 5:44 (Spyware).
Moj PC  
26 1 hvala 31
14 godina
offline
Asrock PRO Fatal1ty review by Spyware

Nadam se da vam se sviđa review.

 

Slobodno napišite svoje mišljenje, komentare, pohvale...

Prijavite ako vidite kakvu grešku.

 

 

 

65 super je, želimo još
10 sasvim ok
8 loše, moglo je puno bolje
0 hoćemo još slika
Poruka je uređivana zadnji put sub 16.7.2011 8:08 (Spyware).
Moj PC  
14 1 hvala 16
16 godina
neaktivan
offline
Re: Asrock PRO Fatal1ty review by Spyware

solidan review,samo tako nastavi,ploca je odlicna u sto sam se i sam uvjerio,ima svega i previse.{#}

Heroes get remembered, but legends never dies.
13 godina
offline
Asrock PRO Fatal1ty review by Spyware

Jako mi se sviđa sto nije plava boja u BIOS-u kolko vidim po slikama,znaci nema vise BSOD-a{#}.BTW Odlican review!{#}

Music As A Weapon !!
Moj PC  
4 1 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: Asrock PRO Fatal1ty review by Spyware
Haf932 kaže...

Jako mi se sviđa sto nije plava boja u BIOS-u kolko vidim po slikama,znaci nema vise BSOD-a{#}.BTW Odlican review!{#}

Imaš i BIOS bez Fatal1ty-a...

Gigabyte Superman, ASRock Kryptonite http://www.mein-pc.eu/Profil/Don-Kihoty-/14184
13 godina
offline
Asrock PRO Fatal1ty review by Spyware

I mislil sam si da ima,al ovaj mi puno ljepse izgleda.

Music As A Weapon !!
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Asrock PRO Fatal1ty review by Spyware

Pozdrav, svaka čast na reviewu ;)

Sad baš gledam u ADM-u, navedena ploča dođe 1100kn.

http://www.adm.hr/product_info.php?products_id=9845

 

Kad bismo ju uspoređivali, sa drugim pločama s približno tom cijenom (1100kn).. Recimo Asrock P67 EXTREME4 B3, fatal1ty bi sigurno odnjela pobjedu?

Poruka je uređivana zadnji put sri 24.8.2011 12:37 (Soapy).
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Asrock PRO Fatal1ty review by Spyware

glupa ti je usporedba jer je fatal1ty ko extreme 6. potpuno ista je s mizernim razlikama i drukcijim izgledom(znak fatal1ty)

Moj PC  
0 1 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: Asrock PRO Fatal1ty review by Spyware
maraac kaže...

glupa ti je usporedba jer je fatal1ty ko extreme 6. potpuno ista je s mizernim razlikama i drukcijim izgledom(znak fatal1ty)

Fatal1ty je prestiž:

ABIT

XFX

Creative Labs

OCZ

ASRock

 

 

Društvo odabranih...

 

Fatal1ty - kvaliteta, ne bilo šta.

Gigabyte Superman, ASRock Kryptonite http://www.mein-pc.eu/Profil/Don-Kihoty-/14184
12 godina
neaktivan
offline
Asrock PRO Fatal1ty review by Spyware

malo sad pretjerujes jer je fatal1ty vise ime nego kvaliteta. nije da sam neki mrzitelj jer ga i sam imam ali sam ju kupio zbog izgleda najvise a onda zbog toga sto pise fatal1ty.

Moj PC  
4 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Asrock PRO Fatal1ty review by Spyware
maraac kaže...

malo sad pretjerujes jer je fatal1ty vise ime nego kvaliteta. nije da sam neki mrzitelj jer ga i sam imam ali sam ju kupio zbog izgleda najvise a onda zbog toga sto pise fatal1ty.

Dao si toliko para zbog izgleda?

BBC2 nick: reader562
12 godina
neaktivan
offline
Asrock PRO Fatal1ty review by Spyware

da, kad sam ja kupovo komp to je bila najbolja sandy bridge ploca na trzistu i jos je lijepo izgledala(lici na one asusove skupe modele koji su mi predobri pa eto). a i nismam ju platio bas previse za ono sto ona daje bez obzira na ime.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Asrock PRO Fatal1ty review by Spyware

Naručio sam ju, jer su mi rekli da imaju ograničene količine, tj. još 2 ploče i još i5 2500K piknem na nju i ja sretan :D

Poruka je uređivana zadnji put čet 25.8.2011 11:59 (Soapy).
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Asrock PRO Fatal1ty review by Spyware

tako i ja imam samo jos trebam neki hladnjak nabavit i onda oc.

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Asrock PRO Fatal1ty review by Spyware

Spojio sam kablove iz napajanja (XFX Core Edition 850W) na matičnu ploču, ono, za napajanje matične, procesora i sve osim hard diska (odnosno power cable iz hard diska u nešto, ne znam gdje bi to trebalo ići ) i onda sam spojio napajanje u struju, i stisnuo power gumb na matičnoj da se upali, no ništa se nije desilo (malo se na trenutak zavrtio ventilator na procesoru i stao. Što bi moglo biti ?

http://hr.wikipedia.org/wiki/Parkour#
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Asrock PRO Fatal1ty review by Spyware
DJED BOŽIĆNJAK kaže...

Spojio sam kablove iz napajanja (XFX Core Edition 850W) na matičnu ploču, ono, za napajanje matične, procesora i sve osim hard diska (odnosno power cable iz hard diska u nešto, ne znam gdje bi to trebalo ići ) i onda sam spojio napajanje u struju, i stisnuo power gumb na matičnoj da se upali, no ništa se nije desilo (malo se na trenutak zavrtio ventilator na procesoru i stao. Što bi moglo biti ?

Pogledaj dali ti Dr. Debug kaže što.

 

U slučaju da ne znaš, ovo iznad Reset gumba pogledaj, dali nešto pokazuje U slučaju da ne znaš, ovo iznad Reset gumba pogledaj, dali nešto pokazuje
14 godina
protjeran
offline
Re: Asrock PRO Fatal1ty review by Spyware

Nešto nije dobro spojeno...

Gigabyte Superman, ASRock Kryptonite http://www.mein-pc.eu/Profil/Don-Kihoty-/14184
14 godina
offline
Re: Asrock PRO Fatal1ty review by Spyware
Ne, dr Debug ništa ne pokazuje, što bi moglo biti ? Kako nije dobro spojeno ? Mislim da sam sve dobro spojio :/ . Može li mi netko pomoći ? Kako da znam da sam sve dobro spojio ? Inače, stavljen je Intel Core i7 2600K na ploču (valjda nije nešto s njim u redu :/ ) ???
http://hr.wikipedia.org/wiki/Parkour#
14 godina
offline
Re: Asrock PRO Fatal1ty review by Spyware
Spojio sam "8 pin 12V power connector" iz napajanja na matičnu gore u lijevom kutku ( to mislim da je u redu ), procesor sam stavio gdje treba, stavio na njega stock cooler, te žicu od coolera spojio u mali utor pokraj prvog crvenog utora za RAM. RAM (8gb, dvije pločice, Kingston HyperX Genesis) sam stavio u dva crna utora. 24 pinski kabel iz napajanja sam spojio u "ATX PWR1" ( to je pokraj zadnjeg crnog utora za RAM, to isto mislim da je dobro ). Stavio sam i grafičku (Gainward Golden Sample GLH gtx 570). Dolje, u kranjem lijevom kutu na matičnoj ploči sam spojio "HD_Audio1". Spojio sam USB 3.0 koji je došao sa Coolermaster HAF 932 Advanced u utor namijenjem tom usb-u. Spojio sam i dva USB 2.0 u utor "USB8_9" i "USB10_11" na matičnoj ploči, i mislim da je i to dobro. Spojio sam i "1394" kabel u "FRONT_1394" (crveni, desno od "Dr. Debug-a" ) utor. Te u krajnjem desnom kutku dolje sam u male utore (pinove, što već) spojio : " - P LED " , " + P LED " te pokraj toga " Power SW ", a ispod toga "HD_LED" i Power switch od kućišta. HDD sam spojio Sata kabelom u port (isto kao i DVD čitač, Sata kabelom u port na matičoj ploči), no nisam spojio Power kablove, ne znam to. Al uglavom, nemam pojma zašto se komp ne želi upaliti, niti ventilator na procesoru (katkad, kad spojim kabel za struju u napajanje, ventilator se na sekundu zavrti, te stane.) , niti na VGA kartici. Da nije napajanje (XFX 850 w) prejako, ili vuče preslabo struje iz mreže, POJMA NEMAM. Može biti svašta. Može li mi itko pomoći ???
http://hr.wikipedia.org/wiki/Parkour#
15 godina
online
Asrock PRO Fatal1ty review by Spyware

nemoze napajanje bit prejako xd

probaj u uputama nac kako se spaja power button i spoji ga i probaj upalit s gumbom na kucistu jer i meni se nekad nije htjelo uplait s gumbom na ploci.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Asrock PRO Fatal1ty review by Spyware
Na koji "power button" misliš ? Ma znam da ne može bit prejako :D, al ono, izvan sebe sam, kupim novi komp, platim ga 9300 kn, spojim vjerojatno :/ sve dobro, a komp ne radi. Mislim, psihički ubija :D .
http://hr.wikipedia.org/wiki/Parkour#
15 godina
online
Asrock PRO Fatal1ty review by Spyware

pa jel palis tako da stisnes onaj gumb na maticnoj ili palis na gumb na kucistu?

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Asrock PRO Fatal1ty review by Spyware

Moguće da dolazi negdje do kratkog spoja, ako kažeš da se na trenutak ventilatori upale pa stanu (dali se ugasi sve, ili trebaš na silu gasit?)..

 

Glede Hard diska i optičkog uređaja moraš nać kablove ko na slici. Pored SATA kabla vidjet ćeš utor za power cable.

 

Sata power cable Sata power cable
 
0 0 hvala 1
12 godina
protjeran
offline
Asrock PRO Fatal1ty review by Spyware

Sorry Spyware ali jedina stvar koja mi se nimalo nesviđa kod reviewa je ta šta nisi usporedio sa nekom drugom pločom ili zamolio nekog forumaša da ti bencha i etc

Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Asrock PRO Fatal1ty review by Spyware
Sad sam spojio power cable na optičkom uređaju te na HDD-u. I znači, ovako, sad je mislim sve spojeno (osim ventilatora na kućištu), i sad kad ja spojim kabel u napajanje, koji ide u utičnicu, stisnem sklopku na napajanju, te uključim kabel u utičnicu (na matičnoj ploči, niti na kućištu ne stisnem ništa) ,a ventilator od procesora se vrti dvije, tri sekunde, te stane. Ništa drugo se ne pokrene, niti upali. Što bi to moglo biti, a ako je kratki spoj, što to znači (nije valjda neka komponenta spržena :( ???
http://hr.wikipedia.org/wiki/Parkour#
12 godina
offline
Re: Asrock PRO Fatal1ty review by Spyware
Probaj maknut 1 pločicu rama i onda pokreni.
14 godina
offline
Re: Asrock PRO Fatal1ty review by Spyware
Evo, spojio sam i ventilatore od kućišta u napajanje, ista stvar se s njima dešava kao i sa ventilatorom od stock coolera. Ventilatori se zavrte na dvije, tri sekunde te stanu. I onda da bi se to opet desilo, treba ugasiti napajanje, iskopčati kabel iz utičnice, i iz napajanja. Lampice na prednjoj strani kućišta također ne rade. Čudi me što se ventilatori na grafičkoj kartici uopće ne vrte. I oprostite za double post, na mobu sam.
http://hr.wikipedia.org/wiki/Parkour#
12 godina
offline
Re: Asrock PRO Fatal1ty review by Spyware
Probaj pokrenut u single channelu. I ako imas aftermarket cooler, probaj staviti stock cooler, pa pokrenuti.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice