P67 maticna - koju kupiti

poruka: 23
|
čitano: 5.943
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
protjeran
offline
P67 maticna - koju kupiti

Prijatelj radi nadogradnju ovih dana. Nadogradnja ce biti na P67 platformu. Nismo jos definitivno odlucili koji procesor ce ici (2500K ili 2600K) no mislim da je za izbor maticne to vise manje nebitno. (mislim - znaci po onome sto sam do sada procitao, ako netko ima drugacijih saznanja molio bi linkove)

Prvi izbor za sada je - Asrock P67 Extreme 4

 

Alternative su:

 

Gigabyte GA-P67A-UD4

 

ASUS P8P67 PRO

 

MSI P67A-GD65

 

sve maticne su B3 revizija.

 

Molio bi konkretne odgovore a ne nesto tipa "nevolim MSI", "Asus je precjenjen" ili  "Asrock je prije 5 godina bio smece"

 

Takodjer bi bilo dobro da se prijatelj, koji je clan ovog foruma, ukljuci u raspravu.

 
0 0 hvala 2
15 godina
neaktivan
offline
Re: P67 maticna - koju kupiti
Commodore kaže...

Prijatelj radi nadogradnju ovih dana. Nadogradnja ce biti na P67 platformu. Nismo jos definitivno odlucili koji procesor ce ici (2500K ili 2600K) no mislim da je za izbor maticne to vise manje nebitno. (mislim - znaci po onome sto sam do sada procitao, ako netko ima drugacijih saznanja molio bi linkove)

Prvi izbor za sada je - Asrock P67 Extreme 4

 

Alternative su:

 

Gigabyte GA-P67A-UD4

 

ASUS P8P67 PRO

 

MSI P67A-GD65

 

sve maticne su B3 revizija.

 

Molio bi konkretne odgovore a ne nesto tipa "nevolim MSI", "Asus je precjenjen" ili  "Asrock je prije 5 godina bio smece"

 

Takodjer bi bilo dobro da se prijatelj, koji je clan ovog foruma, ukljuci u raspravu.

Samo nemoj MSI. To su Bugovite ploče ko sam vrag. Osobno bi uzeo Asusovu

Sve tri imaju jednak broj faza na regulaciji sa time da Asus drži stabilnije napone od Gigabytice za nekih 0,02v(provjereno), za ASrock neznam kak se ponaša, al mi se ne sviđaju ovi poklopci na vrhovima hladnjaka za regulaciju.

Dakle najviše ovisi kojeg proizvođaća tvoj prijatelj preferira.

I'll be back
14 godina
neaktivan
offline
P67 maticna - koju kupiti

Slažem se s micromanom.

 

MSI što se mene tiče možeš odmah prekrižit. Gigabyteica previše vdropa, osobitno kad se ide na viši OC te dizanje napona. ASRockica je na recenzijama pobrala odlične ocjene i onda bi bila moj izbor imajući u vidu cijenu za koju nudi navedeno. Asus je također OK, tako da bih još i nju stavio u uži izbor.

Moj PC  
3 0 hvala 2
13 godina
protjeran
offline
P67 maticna - koju kupiti

Otprilike tako ide i moje razmisljanje. Asrock kao prvi izbor, Asus kao drugi. Ono sto me kod Asusa odbija je Marvellov SATA kontroler koji bas i ne odusevljava po raznim forumima. Takodjer, kod Asrocka zgodna je stvar sto u bndleu ploce dobivamo i front USB 3.0 hub.

Pretpostavka je da ce konacni setup biti oko 4.4-4.6 Ghz

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: P67 maticna - koju kupiti
Commodore kaže...

Otprilike tako ide i moje razmisljanje. Asrock kao prvi izbor, Asus kao drugi. Ono sto me kod Asusa odbija je Marvellov SATA kontroler koji bas i ne odusevljava po raznim forumima. Takodjer, kod Asrocka zgodna je stvar sto u bndleu ploce dobivamo i front USB 3.0 hub.

Pretpostavka je da ce konacni setup biti oko 4.4-4.6 Ghz

Koliko znam PRO(ASUS) ima Intelov SATA II kontroler(6Gb/s), a EVO ima dva Intelova i dva Marvelova

I'll be back
13 godina
protjeran
offline
P67 maticna - koju kupiti

Asus kaze drugo: http://www.asus.com/product.aspx?P_ID=HMMvTCuBcZLfu2YL

 

Uz 2 mehanicka diska u buducnosti ce valjda ici 1 ssd tako da to nije neki veliki faktor u odabiru jer mehanicki bez ikakve razlike idu na sata 2

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: P67 maticna - koju kupiti
Commodore kaže...

Asus kaze drugo: http://www.asus.com/product.aspx?P_ID=HMMvTCuBcZLfu2YL

 

Uz 2 mehanicka diska u buducnosti ce valjda ici 1 ssd tako da to nije neki veliki faktor u odabiru jer mehanicki bez ikakve razlike idu na sata 2

PRO ima Intelov 6gb/s kontroler. Piše ti pod specifikacijama:  Intel P67 Express chipset/ 2x SATA 6Gb/s 4x SATA 3Gb/s te dodatna dva Marvelova SATA 6Gb/

 

I'll be back
13 godina
protjeran
offline
Re: P67 maticna - koju kupiti
microman kaže...
Commodore kaže...

Asus kaze drugo: http://www.asus.com/product.aspx?P_ID=HMMvTCuBcZLfu2YL

 

Uz 2 mehanicka diska u buducnosti ce valjda ici 1 ssd tako da to nije neki veliki faktor u odabiru jer mehanicki bez ikakve razlike idu na sata 2

PRO ima Intelov 6gb/s kontroler. Piše ti pod specifikacijama:  Intel P67 Express chipset/ 2x SATA 6Gb/s 4x SATA 3Gb/s te dodatna dva Marvelova SATA 6Gb/

 

Da, znam. 2x intel i 2x marvell. Sad vidim da i Extreme 4 ima isti raspored. Sada, nakon ispravka greske bio bi sretniji da su svi intelovi, no i 2 su apsolutno dovoljna.

15 godina
neaktivan
offline
Re: P67 maticna - koju kupiti
Commodore kaže...

Da, znam. 2x intel i 2x marvell. Sad vidim da i Extreme 4 ima isti raspored. Sada, nakon ispravka greske bio bi sretniji da su svi intelovi, no i 2 su apsolutno dovoljna.

Greška je bila isključivo u SATA 3Gb/s kontroleru, SATA 6Gb/s se može bez straha koristiti na starim revizijama čipseta

13 godina
protjeran
offline
P67 maticna - koju kupiti

Hebote, mislio sam svi intelovi (znaci svi ne samo 6 Gbps). ja u kupe a ti u spade a pricamo isto. Nekako bi mi draze bilo da je sve intel. ovi marveli i microni mi ne ulijevaju puno povjerenja.

ali ajmo prekrizit sata kontrolere, jel znas mozda da li je i koliko je potrebno povisivanje napona za 4.6 na ovim plocama?

i da ne otvaram drugu temu. RAM. Posto ce se ovo najvjerovatnije kupovati kod ADM-a zanima me tvoj prijedlog za RAM. Posto konfiguracija nece biti namjenjena benchmarku ici cemo na 8GB (2x4) i planirani takt je 1866Mhz (jer sve povise toga i ne donosi performanse u real life)  i iz ADM-ove ponude izabrali smo ovo: http://www.adm.hr/product_info.php?cPath=258_217_160_246&products_id=9802

znam da prijatelj voli Corsair i da su Vengeance sa nizim latencijama ipak malo preskupe. Ono sto ne znam da li ce na navedenim maticnima ovi heatspreaderi smetati ugradnji malo boljeg hladnjaka (Mugen, Performa, A70...)

i pretpostavljam da ce bez problema raditi na 1866 na istim latencijama (9-9-9-24), ali nemam neki dokaz za to. moze i preporuka drugog RAM-a (ne mora biti iz ADM-a)

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: P67 maticna - koju kupiti
Commodore kaže...

Hebote, mislio sam svi intelovi (znaci svi ne samo 6 Gbps). ja u kupe a ti u spade a pricamo isto. Nekako bi mi draze bilo da je sve intel. ovi marveli i microni mi ne ulijevaju puno povjerenja.

ali ajmo prekrizit sata kontrolere, jel znas mozda da li je i koliko je potrebno povisivanje napona za 4.6 na ovim plocama?

i da ne otvaram drugu temu. RAM. Posto ce se ovo najvjerovatnije kupovati kod ADM-a zanima me tvoj prijedlog za RAM. Posto konfiguracija nece biti namjenjena benchmarku ici cemo na 8GB (2x4) i planirani takt je 1866Mhz (jer sve povise toga i ne donosi performanse u real life)  i iz ADM-ove ponude izabrali smo ovo: http://www.adm.hr/product_info.php?cPath=258_217_160_246&products_id=9802

znam da prijatelj voli Corsair i da su Vengeance sa nizim latencijama ipak malo preskupe. Ono sto ne znam da li ce na navedenim maticnima ovi heatspreaderi smetati ugradnji malo boljeg hladnjaka (Mugen, Performa, A70...)

i pretpostavljam da ce bez problema raditi na 1866 na istim latencijama (9-9-9-24), ali nemam neki dokaz za to. moze i preporuka drugog RAM-a (ne mora biti iz ADM-a)

Za napon ovisi o primjerku procesora. Moj 2600K radi na 4,8Ghz sa 1,36v što spada pod Low Voltage model, Kupljen je u ADM-u pa ako želiš mogu ti na PM poslati batch pa se raspitaj tamo dal ga imaju ili dal ga mogu nabaviti.

Što se RAM-a tiće moj prjetdlog ti je OVO. Najeftiniji i stanu pod sve hladnjake. Ako pak ideš na Corsaira Corsairovi Heatsprederi se mogu skinuti ako ti zasmetaju, al sami po sebi nisu previše visoki pa pod Mugen2 nebi trebali radit problema.

Latencije i brzina ti uopšte nisu bitni ako  radiš sabenchevima poput Maxxmema i sličnih .

I'll be back
14 godina
protjeran
offline
Re: P67 maticna - koju kupiti

Preskoči Malo Sranje od Informatike...

 

Pobjednik se već vidi po imenu...

Gigabyte Superman, ASRock Kryptonite http://www.mein-pc.eu/Profil/Don-Kihoty-/14184
14 godina
neaktivan
offline
Re: P67 maticna - koju kupiti
AssRock? :P
AMD Ax2 6400+ 3.5GHz | 4GB 800MHz | Gainward 8800GT 1024MB | 250GB HDD | ASUS M2N32-SLI Deluxe Wireless | Samsung 203B
14 godina
protjeran
offline
Re: P67 maticna - koju kupiti

Rock Ass{#}

Gigabyte Superman, ASRock Kryptonite http://www.mein-pc.eu/Profil/Don-Kihoty-/14184
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
P67 maticna - koju kupiti

Moj prvi izbor bi bio Asrock P67 Extreme6 za šaku kuna više od Extreme4, pogotovo ako je target 4.6-4.8GHz overclock, bolje hlađenje ploče, 16+2 pwm, još su tu 4x rear usb3.0 i 6x sata3 kao bonus...

clock2much
Poruka je uređivana zadnji put sri 23.3.2011 14:02 (Cele303).
Moj PC  
1 0 hvala 1
13 godina
protjeran
offline
P67 maticna - koju kupiti

Tocno sam znao da ce Don prvi napisati odgovor kakav sam rekao da mi ne treba. Ali ajde, on je to bar obrazlozio u drugim temama pa se odgovor moze smatrati strucnim spamom :)

MSI je tu kao predstavnik klase i ploca koju ADM ima, za otprilike istu cijenu kao sto su ostale. Nisam ni racunao na nju, vise sam je naveo zbog kupca, da zna zasto je nece kupiti.

 
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: P67 maticna - koju kupiti

Ako ne želiš dobar BIOS, uzet ćeš MSI...

 

Vrhunski HW bez dobre podrške BIOS-a ti je kao najbolja karoserija automobila

bez pravog motora...

 

BIOS te zaustavi u daljnjoj pobjedi u OC-u...

 

Sve super, ima dobre "fičere", ali da su mogli napraviti bolji BIOS koji te neće

na svakom ćošku blokirati, to je samo dokaz lijenosti,

a i mail podrška im je veliki no-no...

 

Evo na 890FX Deluxe4 mogu do 2V, na GA-MA790FX-DQ6 do 1.95V,

na N68C-S UCC mogu do 1.85V, samo me 890FXA-GD70 ograničava na 1.55V

"zbog 95W procesora"!? WTF!?

 

Nisam ti rekao koju da kupiš, nego koju da ne kupiš ako planiraš ozbiljniji OC.

 

Ako planiraš do 4.2-4.4, to je OK, ali dalje nećeš moći bez nekakvog voltmod-a,

ili BIOS moda...

 

"MSI je tu kao predstavnik klase" -> klase čega? MSI branda? Da, predstavlja MSI...

 

"ploču koju ADM ima" -> woot? ADM nema ništa, ne uvozi ništa i što se ADM-a tiče, ne mogu ništa.

MSI uvozi MOL (i Renoprom u manjoj mjeri) i ako MOL ima, imaju svi koji požele...

 

Osobno, ako novac nije problem, uzeo bi ili Fatal1ty, 1800+kn bez yebemti,

ili GA-P67A-UD4 B3, dobro izgleda...

 

Fatal1ty ti ima jednake OC mogućnosti kao Extreme6, samo što Fatal1ty ima par jedinstvenih

"fičera" i ime te joj to diže cijenu za parsto kuna...

 

Dakle po kvaliteti Fatal1ty = Extreme6.

 

Obje su B3, makar nije navedeno, nema više B2 ploča kod nas (osim ako

netko ima stare zalihe, makar ih po zakonu nebi smio prodavati po cijeni novih B3).

 

Ako hoćeš nešto "do jaja" od Asusa, imaš u MSAN-u Sabertooth i WS Revolution.

 

Ako baš hoćeš MSI, onda znaj da nemaju ni jednu pravi High End 1155 ploču,

a P67A-GD55 i P67A-GD65 se razlikuju ni manje ni više nego u dva SATA konetora (ima jedan kontroler

više, totalno iste ploče, čak i "jača" ima nalijepnicu ispod koje piše P67A-GD55)...

 

Happy?

 

PS - Uostalom, nisi ni naveo koliko si spreman potrošiti na MBO, niti gdje bi ju kupio.

Ako kupuješ preko webshopa, onda ti je ionako svejedno gdje, jer ni jedan webshop

ne daje jamstvo niti je primoram voziti robu na reklamaciju,

nego ti ima pravo izdati fakturu da sam odneseš uvozniku.

 

http://protis.hr/products/index/desktop/379?filter=4dMQAzADAANAB8AH4AfAB8AH4AfAAxADEANQA1AHwAfgB8AFMAbwBjAGsAZQB0AHwAJAB8AC0AMgB8AH4AfAA1AHwAfgB8ADEALgAwADAAMAAgAC0AIAAyAC4ANAA5ADkAfAB-AHwAQwBpAGoAZQBuAGEA

 

Imaš kod Borojevića Fatal1ty i Gigabyte ploče po nižoj cijeni,

a imaju u ponudi i bolje Asus ploče iz MSAN-a, tako da si pogledaj i tamo.

Gigabyte Superman, ASRock Kryptonite http://www.mein-pc.eu/Profil/Don-Kihoty-/14184
Poruka je uređivana zadnji put sri 23.3.2011 11:10 (Don Kihoty).
13 godina
protjeran
offline
P67 maticna - koju kupiti

Vidi pjetlica sta se nakostrusio :)

Dobio si "hvala" i na ona prva 2 posta jer, iako zvuce ko da ih je pisao retardirani srednjoskolac, znam da iza njih stoji znanje i iskustvo.

 

Cjenovne klase u odgovarajucem chipsetu.

 

Novac je uvijek problem. Sistem kupovine je kupiti nesto optimalno. Znaci ako se nesto dosta bolje moze dobiti za malo vise novca onda se to kupuje, ali s druge strane previse novca davati za nesto sto se nece koristiti (quad gpu, 6x SATA 3, krajnji OC potencijal...) ne dolazi u obzir. CPU, RAM, MBO cca 4000kn.

 

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
P67 maticna - koju kupiti

ova tema mi je pala ko sjekira u med {#}.

 

jer mene muči identično pitanje.

svaka čast autoru. 

 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: P67 maticna - koju kupiti
Commodore kaže...

Vidi pjetlica sta se nakostrusio :)

Dobio si "hvala" i na ona prva 2 posta jer, iako zvuce ko da ih je pisao retardirani srednjoskolac, znam da iza njih stoji znanje i iskustvo.

 

Cjenovne klase u odgovarajucem chipsetu.

 

Novac je uvijek problem. Sistem kupovine je kupiti nesto optimalno. Znaci ako se nesto dosta bolje moze dobiti za malo vise novca onda se to kupuje, ali s druge strane previse novca davati za nesto sto se nece koristiti (quad gpu, 6x SATA 3, krajnji OC potencijal...) ne dolazi u obzir. CPU, RAM, MBO cca 4000kn.

 

E tu si pogodio u sridu - moju dilemu što uopće kupiti (best buy).

ASUS P8P67 PRO, Asrock P67 Extreme 4 ili čak Extreme 6 ili ići na jeftiniju varijantu MBO bez CF/SLI (koju?)?

Što dobijem sa razlikom od cca. 50-60kn između i5-2300 i i5-2400?

Da li mi se isplati uzeti i5-2500K (+260kn na i5-2300), jer u početku ga ne bi OC?

Da li je "K" toliko bolji i da li je istina da dolazi bez coolera?

Poruka je uređivana zadnji put sri 23.3.2011 13:55 (Matozan).
14 godina
neaktivan
offline
Re: P67 maticna - koju kupiti
Matozan kaže...

E tu si pogodio u sridu - moju dilemu što uopće kupiti (best buy).

ASUS P8P67 PRO, Asrock P67 Extreme 4 ili čak Extreme 6 ili ići na jeftiniju varijantu MBO bez CF/SLI (koju?)?

Što dobijem sa razlikom od cca. 50-60kn između i5-2300 i i5-2400?

Da li mi se isplati uzeti i5-2500K (+260kn na i5-2300), jer u početku ga ne bi OC?

Da li je "K" toliko bolji i da li je istina da dolazi bez coolera?

"K" procesor ti je obavezan ukoliko misliš imalo klokati jer dizanjem takta prednje sabirnice ostale komponente postaju nestabilne pošto su povezani preko iste sabirnice.

 

U paketu naravno dolazi box cooler no bilo bi dobro da ga što prije nadomjestiš nekim boljim jer je bučan i neefikasan u loadu.

14 godina
protjeran
offline
Re: P67 maticna - koju kupiti

LoL ima li smisla odgovarati kad je user suspendiran? {#}

 

Anyway, Extreme6 dolazi za cca 4 dana, Ex4 je dostupna odmah.

 

Anyway, ako ne planiraš CF/SLI, ne želiš OC-ati, onda kupi fino najjeftiniju 1155 MBO

a razliku ulupaj u bar 60GB SSD i vozi miško.

Gigabyte Superman, ASRock Kryptonite http://www.mein-pc.eu/Profil/Don-Kihoty-/14184
13 godina
offline
P67 maticna - koju kupiti

Evo da se i javi prijatelj za kojeg je autor slagao konfiguraciju. Nije mi samo jasno zašto ja pala suspenzija ako je vezana za ovu temu jer ako u nekim slobodnijim okvirima nemoš reči što misliš, onda ćemu bit prirodan pri davanju komentara. Bez "zdrave" rasprave nema i širine mišljenja. Al ajde,....

 

Kako svakih 3-4 god radim nadogradnju,cijenim mišljenje iskusnijih forumaša a i dojmove korisnika. A di ćeš boljeg mjesta od BUG Foruma za to pitat.

 

Trenutna konfiguracija je :

AMD Athlon X2 5600+(oc 3,2 GHz) 2Mb L2 &THERMALTAKE Big Typhoon cooler 120mm
ABIT KN9 ULTRA nforce 570 Ultra
3 GB GEIL Ultra Plus PC 6400 DDR2 800 MHz 3-3-3-8
ASUS radeon 4870 512 Mb Dark Knight
ANTEC True power 650 W
WD 500Gb 7200/16Mb sa SHARKOON Disc Silencer Vibe Fixer
CHIEFTEC Big Dragon full steel tower Black
SAMSUNG Syncmaster 940W 19“ widescreen
LOGITECH G500 mouse

Steelseries SX podloga

 

Kako sam skupio cca 4k kn, trenutna ideja je u prvoj turi:

i5 2500k (stock cooler)

Asrock P67 EXTREME4 B3

Corsair 1600 2x4Gb 9-9-9-24

 

a u drugoj turi (ko zna kad) idem na cpu cooler (cca 250-400kn) s oc cpu-a do nekih "razumnih granica" (Čitaj 4,5 GHz) i novom grafikom od  1500-2000Kn. To je plan s naznakom da je novac uzrok svih muka. A šta bi drugo bilo? I trebam prodati stare komponente onda za drugu turu. Mislim da je napajanje ok za duže staze (čitaj: NE SLI) i da trenutna grafička može klapati dok ne dodje druga tura na red.

 

Znači, u okvirima navedenog s manjim odstupanjima su mi svi prijedlozi dobrodošli jer zadnjih 2god i nisam detaljnije pratio zbivanja.

 

A i čini mi se da ova tema zanima širi broj korisnika s sličnim problemima.

 

Hvala svima unaprijed!

 

 

p.s. Naglasak je ipak na gejming setapu.

Poruka je uređivana zadnji put čet 24.3.2011 17:11 (witch from the east).
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice