Sa Phenoma II na Haswell iskustvo

poruka: 25
|
čitano: 4.114
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
protjeran
offline
Sa Phenoma II na Haswell - iskustvo

Upravo sam nadogradio kućno računalce za razbibrigu pa sam poželio to podjeliti sa forumom, nemam sa kim drugim jer žena me blijedo gleda i za*ebava me, a pred kolegama me, da budem iskren sram.

 

zamjenio sam

 

Gigabyte GA990XA-UD3 v1.1 - mrak ploča

Phenom II X4 965BE 3,4Ghz (kod mene @4,1Ghz, NB na 2,6Ghz)

Ovo me koštalo 1550kn zajedno kada sam kupovao

 

sa

 

Gigabyte G1.Sniper Z97

Haswell 4790K

ovo me koštalo 3800kn

 

Zajedničko je

Cooler NH-D14

memorija Mushkin XMPS 1866

SSD Samsung 256GB

3x Seagate mehanička SATA diska

1x Hitachi mehanički SATA disk

1x sata optikaner - neki

Aver media TVtuner - quad,

XFX HD6950 2GB - nejde u 6970, loša sreća.

 

 

Imam prvi doticaj sa ovim šarenim BIOSima, mislim da se to zove UEFI i moram priznati da sam ostao osupnut. To jako ljepo izgleda i dela u HD rezi.

Ploča za Haswella koju sam ja birao kako je meni bilo bitno je da analogni audio bude na visini zadatka. Ova ploča nudi posebno izoliran analogni audio, Creative Audio, posebno izolirano napajanje za USB za vanjski DAC ako ga imate. Sve kako treba biti za nekoga tko voli dobar audio i smetaju ga cvrčanja i šumljenja koja obično dolaze iz napajanja i problema sa loše izoliranim vodičima i lošim konektorima. Tu su i perverzije u obliku BurBrown izlaznog pojačalca kojem možete mjenjati pojačanje, a možete mjenjati i njega samoga pa uzeti jače ili neki drugi model. To je korisno ako imate neke manje osjetljive sluške ili manje osjetljivu opremu na koju to spajate. Čista perverzija i to je glavni razlog zašto sam izabrao baš tu ploču.

Isprva sam mislio, razumno i racionalno, kupiti i5 koji je osjetno jeftiniji i realno dostatan svakom normalnom, ali moja pohlepa je presudila.

 

Najbolji dio, ali apsolutno nešto što me osupnulo i ostavilo bez daha i nemam pojma odakle dolazi, ali totalna perverzija je da nisam morao ponovno reinstalirati windowse {#}. Stari windowsi su se digli, deinstalirao sam stari software, instalirao programe sa CDa i sve radi. Sve.. punom parom. Imam osjećaj kao da sam dobio nekakav bonus...ludilo. Iskreno nemam pojma da li je to normalno sa Win7 64 jer od kako sam ostario uglavnom nikad ne reinstaliram OS za vrijeme životnog vijeka nekog računala - tlaka mi je dok se to sve poštima, svi ti programi i postavke, užas, a usporenja isto nikad nikakva nisam uočio.  Mom čuđenju nema kraja jer ploča je posve drugačija, posve drugi chipset i dodatci na ploči i sve je proradilo.. WoW. 

 

Pogledao sam temperature novog procesora, 32C u Idel modu oko 55C u full loadu isto kao Phenom II što mi je čudno jer Phenom II je 125W TDP a ovaj je 88W. Prvi utisak je da to Intelovo muljanje sa poklopcem na procesoru i govnastom termalnom pastom ispod njega uzima priličan danak, ali nisam bacio računice i testove, možda ta razlika ne dolazi samo od njihovog kenjanja sa poklopcem. Nisam probao overklokirati, trenutno mi se ne da jer nemam baš iskustva sa Intelom i hrpom glupog nazivlja za postavke. Moram to tek proučiti.

 

Što sam dobio?

 

Pokrenuo sam 3DMark 11 i dobio 0,4% bolji ukupni rezultat, što je posve ok jer se radi o staroj HD6950 grafi, no sad ide ono pravo

Physics rezultat mi je prije na mom overklokiranom Phenomu bio 5323 na neoverklokiranom Haswellu 11781 -- YES {#}, to me mučilo i to se dobilo.

Dakle dobitak je čitavih 120% sa tim da Haswell još nisam niti pomislio overklokirati, jer moj rezultat sa kojim uspoređujem je sa overklokiranim Phenomom II.

 

u novijiim igrama u kojima je procesor bitan dobitci su još i veći kao na linku

http://pclab.pl/art57916-12.html

Ovdje moram usporediti neoverklokiran Phenom II jer ne znam kak su oni tam klokali Phenoma. NB clock i RAM je isto bitan i daje dost. Kod mene je to bilo dost nabrijano.

Moj Intel bi bio onaj prvi 4770K na 4,5Ghz jer se moj proc turbo boosta na 4,4 što je 2% manje od onog prvog sa liste na linku. 4770K je isti proc kao moj, arhitekturalno, koliko ja znam.

 

Dakle razlika je 158% u sirovim performansama  i možemo šabački odbiti -2% pa je 156%

 

Sad, bazirano samo na te meni dvije bitne stavke vidim da sam u odnosu na prastarog Phenoma II dobio u prosjeku 140% više perfromanse i još sam za prvi rezultat zel overklokiranog Phenoma II

Meni super, a o overklokiranju trenutno ne razmišljam iz dva razloga. Prvi je da se čini kao da nema ikakve potrebe, a drugi je da se moram naučiti kako se "kloka" Intel.

 

Koliko sam ja to veselje platio?

 

145% extra u odnosu na cijenu Phenom II procesora i jako dobre ploče.

 

1550kn + 145% je 3800kn

 

Dakle platio sam 5% više od onoga što sam u performansama dobio a dobio sam 140% tamo gdje sam tražio. Meni se čini podnošljivo, sa time da je bilo i jeftinijih ploča za cca 850kn koje su me jako intrigirale.

Ova GA Sniper Z97 u nas dolazi prilično siromašna, jer vani je opremaju sa BTom, USB3 front panelom, a toga kod nas nema. Samo standardna oprema isto kao i na onoj za AMDa.

 

Glavna svrha moga posta je da pokažem kako odnos perfromanse/novci skaliraju jako linearno ako ste korisnik poput mene kojem je bitan Physics socre i performanse za CPU zahtjevnije igre. Meni se nekako poklopilo da me baš davi da svaka igra koja mi upadne u oko je CPU zahtjevna.

 

Da li se nekome isplati, koliko se gušti već isplatiti mogu, kupiti ovaj skupi procesor i skupu ploču mora svatko odlučiti za sebe.

Ja sam trenutno sretan ko malo dete, ali moram reći da do nedavno nisam niti ja bio zadovoljan idejom da bi kupil skupoga Intela.

Iskreno, dok sam to plaćao bilo mi je malo zlo, al brzo je prošlo kad sam vidio igračke. 

Sad kad mi to kucka doma osmijeh sa lica mi se ne skida pa idem skinuti Planetside 2 da se napijem "krvi" starim znancima.

 

BTW ovo mi je prvo Intel kućno računalo od vremena 386tice koja mi je zadnja bila Intelova i za sad osjećaj je dobar. Nema neke grižnje savjesti zbog prelaska u "protivnički" tabor . Intel inside idiot outside {#}

 

Pozdrav svima u nadi da sam pomogao škrticama kakva sam ja da otvore novčarku i nadograde kantu, onima manje sretnima koje muče financije iskreno želim da se domognu posla, zarade i da si kupe što im je volja, ako su im na ovaj moj post narasle zazubice {#}

 

Pozdrav još jednom.

 

 

 
19 0 hvala 8
10 godina
offline
Sa Phenoma II na Haswell iskustvo

Eeeeeeeeee, a neki dan pišeš onako ružno o potrebi k procesora. Sram te i stid bilo! {#}

Hejjjjj
Moj PC  
1 0 hvala 1
9 godina
protjeran
offline
Sa Phenoma II na Haswell iskustvo

Sto reci..Čestitam na mudroj odluci...Zadovoljstvo vrijedi tih para{#}

 
0 0 hvala 1
9 godina
protjeran
offline
Re: Sa Phenoma II na Haswell iskustvo
Chico12 kaže...

Eeeeeeeeee, a neki dan pišeš onako ružno o potrebi k procesora. Sram te i stid bilo! {#}

 

Pa sad, još uvijek stojim iza onoga što sam tam piskaral. Jer netko manje pohlepan i manje sklon igračkama od mene, bi kupio 4790 bez K oznake koji bi bilo 260kn jeftinij i kupil bi ploču za 500kn manje jer mu ništa od ovih extra gluposti za overklokiranje ne treba i uštedio bi 750kn.

 

Tada bi odnos perfromanse/novac bio još bolji točnjie dobitak u perfrmansama 140% za 96% više para, dakle dobilo bi se VIŠE nego se platilo ako bi kupac tražio isto što i JA.

 

Ja sam se razbacivao parama i opet sam se pokrio performansama. Nevjerojatno.

 

Koliko čitam, ovi Haswelli su tu negdi na limitu i ovaj moj se neće baš dati bog zna overklokirati, možda parsto Mhz preko 4,4Ghz i to je to. Tak da, realno gledano hitil sam pare, kaj je je.

No ako mi proc bude delal na 5Ghz, teško, ali ako bude, lijepo će izgledati {#}.

13 godina
offline
Sa Phenoma II na Haswell iskustvo

mogo si koju sliku bacit {#}  matična odlično izgleda

lijepo bi pasala sad bolja grafička, to je vjerojatno sljedeći upgrade...

Moj PC  
1 0 hvala 1
16 godina
odjavljen
offline
Sa Phenoma II na Haswell iskustvo

Čestitke dragi mamiheli. Sad ima da leti Planetside 2 {#}.

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 1
12 godina
protjeran
offline
Sa Phenoma II na Haswell iskustvo

ajde neka si se ponovio nakon 20godina izbivanja{#} lp

Intel Core™ i7 ----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
Moj PC  
0 0 hvala 1
9 godina
protjeran
offline
Re: Sa Phenoma II na Haswell iskustvo
XXX kaže...

Čestitke dragi mamiheli. Sad ima da leti Planetside 2 {#}.

 

 

Točno

 

Ono kad smo pričali o tim svim performansama me natjeralo da ponovno sve pregledam i ponovim usporedbu sa onim sto imam, pa je ovo moje ispalo već jako sporo i počelo me jako svrbiti.

Taman se pojavio ovaj 4790 što trubobusta do 4,4 što mi je značilo garantirane perfromanse jer Haswell ljudi u obično dignu na 4,5Ghz. I uglavnom, puko mi film pa sam to sve kupio.

Skupo je šta je je, ali perfromanse točno pokrivaju razliku u cijeni. Tražio sam naravno najjeftinij dućan jer ko ne pazi ili mora kupovati na rate ispast će ga još bar 500kn skuplje ako ne i više od onoga što sam ja platio.

12 godina
protjeran
offline
Sa Phenoma II na Haswell iskustvo

sad se mozes vratiti overklokanju{#}

Intel Core™ i7 ----- Battlelog: SoldierStippy, Xfire; 2fu2L :)LP
Moj PC  
0 0 hvala 1
11 godina
online
Sa Phenoma II na Haswell iskustvo

hehe, potrudio si se u pisanju i neka si, bar ovdje imaš s kim podijeliti veselje...

uživaj u igračkama, i ja sam, a rijetko me u mojim godinama što veseli osim klinaca

Moj PC  
0 0 hvala 1
9 godina
protjeran
offline
Re: Sa Phenoma II na Haswell iskustvo
zuper kaže...

mogo si koju sliku bacit {#}  matična odlično izgleda

lijepo bi pasala sad bolja grafička, to je vjerojatno sljedeći upgrade...

 

Heh, slikica ne bu bilo, jer nisam baš slikica tip, ali da, ploča izgleda jako lijepo, isto kao na GA stranicama. Svijetli sva u crvenom naglašavajući razdvojenje između analognog i digitalnog dijela ploče. Zgodna pločica za ovakve bedake kak sam ja, iako moram priznati da mi je izgled ploče bio ne bitan. Nisam niti primjetio kak zgleda dok ju nisam doma upalio i dok me ni štrecnulo kad sam vidio svo to crvenilo, kao iz filma "brzi i žestoki". Malo je seljački ak smijem tak reći, no kaj je tu je, bitno je da dela kak meni paše.  Još jedan kuriozitet koji mi se poklopio jest da glupavi hladnjaci na memoriji baš pašu uz ploču, crveni su. Ko da mi je to stiliziral sam Ciganović, ili bi on možda zel Pinky bojicu {#} .

 

Također me iznenadila kutija od ploče. Jako su se trudili i to je bilo teško ne primjetiti, kutija zgleda tak da ti ju je žal hititi. Malo mi je to sve čudno jer ja sam star garda i meni je i vrećica sasvim dost za ploču, pa sam malo blejal u to sve ko telac.

 

9 godina
protjeran
offline
Re: Sa Phenoma II na Haswell iskustvo
Stjepanj kaže...

sad se mozes vratiti overklokanju{#}

 

 

Autotune je htio ostaviti procesor na 4,9Ghz ali mu nisam dao i ostavio sam sve na defaultu.

 

Dakle na defaultu sa aktivnim turbom na 4,4Ghz ploča napaja proc  sa 1,267V.

IntelBurnTestV2 je jedini program koji može zagrijati procesor pošteno i ugrije ga do 98C na najtoplijoj jezgri (89 najhladnija)

Prime 95 sa opcijom maksimalnog opterećenja, zagrije proc maksimalno do 75C na najtoplijoj jezgri (67 najhladnija)

Ostali programi poput 3Dmarka baš i ne zagriju proc.

 

Ovak na prvu, bez detaljnijeg istraživanja i gruntanja čini se da bu proc delidan jednom u bliskoj budućnosti, pa možda dosegnem tu "magičnu" brojku od 5ghz. čisto da lijepo izgleda.

Svima je jasno da je dobitak zapravo mizeran. Turbo je na 4,4 pa bi 5Ghz bilo samo 13% gore.  To u mojim očima nije vrijedno zezancije, ali 5Ghz zgled i zvuči fora :-).

 

Dakle kak sam i mislio od početka sumirajući iskustva sa Haswellom po netu. Ovaj moj proc baš i nije neki overkloker što ga ne čini manje dobrim, samo manje zanimljivim onima koji imaju relativno jake procesore.

Meni osobno je "svemirski brod" u odnosu na prastarog Phenoma II.

 

BTW PlanetSide 2 se čini kao posve druga igra, nemreš vjerovat...ne da leti, nego "papa mal decu".

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 27.8.2014 4:56 (mamiheli).
11 godina
online
Sa Phenoma II na Haswell iskustvo

uzmi u obzir da je to ustvari 4770k sa sitnim poboljšanjima i da je tvornički već klokan za 15-ak posto

Moj PC  
0 0 hvala 1
15 godina
neaktivan
offline
Re: Sa Phenoma II na Haswell - iskustvo
mamiheli kaže...
(...)

Pogledao sam temperature novog procesora, 32C u Idel modu oko 55C u full loadu isto kao Phenom II što mi je čudno jer Phenom II je 125W TDP a ovaj je 88W. Prvi utisak je da to Intelovo muljanje sa poklopcem na procesoru i govnastom termalnom pastom ispod njega uzima priličan danak, ali nisam bacio računice i testove, možda ta razlika ne dolazi samo od njihovog kenjanja sa poklopcem.

(...)

AMD-ov i Intelov TDP nisu direktno usporedivi:

  • AMD's TDP is close to the electrical maximum a CPU can draw (when it is operating at its maximum voltage).
  • Intel's TDP is a "round up" average of power measurements of processor intensive benchmarks.
It doesnt matter how beautiful your theory is, it doesnt matter how smart you are. If it doesnt agree with experiment, its wrong. - Richard P. Feynman
Poruka je uređivana zadnji put sri 27.8.2014 15:22 (hrx).
9 godina
protjeran
offline
Re: Sa Phenoma II na Haswell - iskustvo
hrx kaže...AMD-ov i Intelov TDP nisu direktno usporedivi:
  • AMD's TDP is close to the electrical maximum a CPU can draw (when it is operating at its maximum voltage).
  • Intel's TDP is a "round up" average of power measurements of processor intensive benchmarks.

 

 

nisam znao ali to možda objašnjava što su mi neki programi lijepo napisali da mi proc ždere 100W, a ne 88 kad sam ga poteral do ibera sa IntelBurnom. Postoji mogucnost i da je program loš i piše gluposti, jeltem, (coretemp).  Nisam još oboružan detaljima oko Haswella, kaskam jer sam do jučer bio isključivo na AMDu.

 

No poanta je da u svakom pogledu sam očekivao da će 4790K biti hladniji od moga Phenoma II

Ono što se desilo jest da su očitanja temperatura jako obeshrabrujuća, dok je sam hladnjak znatno hladniji nego li je bio sa overklokiranim Phenom II procesorom, to su čudesa koja moram istražiti.

Zašto velim obeshrabrujuće, jer dosegnem sa IntelBurnom 98C na default postavkama. To je plafon koliko ja znam i uopće me ne tangira što se proc ne da zagrijati sa 3Dmarkom ili Primeom. Kad overklokiram i ako overklokiram tražim 100% stabilnost u svim uvjetima.

 

Hladnjak je na 4790K sintetički 100% opterećenim (IntelBurn) hladan, a proc se kuha na 98C... WTF! Deliding definitivno ako ne otkrijem nešto drugo.

Sa Phenomom II hladnjak je bio blago mlačan, dakle primjetno topliji nego sada sa 4790K, a očitanja temperatura (ona viša) do 55C na istom hladnjaku. Očitanja temperatura jezgri overklokiranog Phenoma II su u pravilu bila oko 49C pod punim opterećenjem, pa sam uzimao višu vrijednost "CPU temp" kao relevantu. Obzirom da je hladnjak uvijek bio sam blago mlačan, čak i u podnožju nisam imao razloga sumnjati u očitanja.

 

No, vidim da će biti malo istraživanja, možda i pravog mjeruckanja.

 

9 godina
protjeran
offline
Re: Sa Phenoma II na Haswell iskustvo
picajzla0707 kaže...

uzmi u obzir da je to ustvari 4770k sa sitnim poboljšanjima i da je tvornički već klokan za 15-ak posto

 

Da, slažem se, tako sam ja to i doživio, i nadam se da me nitko nije shvatio da sam razočaran.

Nisam, niti najmanje, sve je odprilike kako sam očekivao, uz poneku nejasnoću koju bi volio razumjeti, čisto zato jer sam geek.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Sa Phenoma II na Haswell - iskustvo
mamiheli kaže...
(...)

nisam znao ali to možda objašnjava što su mi neki programi lijepo napisali da mi proc ždere 100W, a ne 88 kad sam ga poteral do ibera sa IntelBurnom. (...)

 

No poanta je da u svakom pogledu sam očekivao da će 4790K biti hladniji od moga Phenoma II (...)

 

Hladnjak je na 4790K sintetički 100% opterećenim (IntelBurn) hladan, a proc se kuha na 98C... WTF! Deliding definitivno ako ne otkrijem nešto drugo.

Sa Phenomom II hladnjak je bio blago mlačan, dakle primjetno topliji nego sada sa 4790K, a očitanja temperatura (ona viša) do 55C na istom hladnjaku. (...)

Koliko vidim po recenzijama na netu (usput, kažu da je poznata stvar da su Haswelli topli), 4790K ima vuče maksimalnu snagu od oko 103-105 W (što je u skladu sa situacijom u praksi gdje je TDP Intelovih procesora 20-tak posto manji od maksimalne električne snage) i pod punim opterećenjem se grije na oko 90 stupnjeva sa stock hladnjakom. V3 Voltair (masivni zračni hladnjak od cca 1,5 kg, s dva ventilatora i Peltier elementom) ga održava na oko 65-75 stupnjeva (ovisi o kućištu i uvjetima u testnoj prostoriji), a vodeno hlađenje (Corsair H80 ili H100) na oko 60-70 stupnjeva pri stock taktu.

 

Dodatno, 4790K ima novi TIM (Thermal Interface Material) - Intel ga zove Next-Generation Polymer Thermal Interface Material, NGPTIM - koji spušta temperaturu (prema Toms Hardwareu) za 6 stupnjeva u odnosu na stari TIM u 4770K, mjereno pri istom naponu i taktu,, ali budući da koristi viši napon i taktove, pod punim opterećenjem je 5 stupnjeva topliji  - 71 stupanj pri 24 stupnja ambijentalne temperature, s Corsair H105 vodenim hlađenjem.

It doesnt matter how beautiful your theory is, it doesnt matter how smart you are. If it doesnt agree with experiment, its wrong. - Richard P. Feynman
16 godina
offline
Sa Phenoma II na Haswell iskustvo

Ako je hladnjak hladan, a procesor vruć, onda 99% hladnjak nije dobro nalegao na procesor.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: Sa Phenoma II na Haswell - iskustvo
hrx kaže...
mamiheli kaže...
(...)

Pogledao sam temperature novog procesora, 32C u Idel modu oko 55C u full loadu isto kao Phenom II što mi je čudno jer Phenom II je 125W TDP a ovaj je 88W. Prvi utisak je da to Intelovo muljanje sa poklopcem na procesoru i govnastom termalnom pastom ispod njega uzima priličan danak, ali nisam bacio računice i testove, možda ta razlika ne dolazi samo od njihovog kenjanja sa poklopcem.

(...)

AMD-ov i Intelov TDP nisu direktno usporedivi:

  • AMD's TDP is close to the electrical maximum a CPU can draw (when it is operating at its maximum voltage).
  • Intel's TDP is a "round up" average of power measurements of processor intensive benchmarks.

Zamolio bi te za link od kuda si ovo citirao, da ne kopam po netu.

9 godina
protjeran
offline
Re: Sa Phenoma II na Haswell - iskustvo
hrx kaže...
V3 Voltair (masivni zračni hladnjak od cca 1,5 kg, s dva ventilatora i Peltier elementom) ga održava na oko 65-75 stupnjeva (ovisi o kućištu i uvjetima u testnoj prostoriji), a vodeno hlađenje (Corsair H80 ili H100) na oko 60-70 stupnjeva pri stock taktu.

 

 

Jel može link na te testove, jer i meni se moj procesor NE grije sa normalnim programima u full opterećenju, Prime, 3Dmark i sl, ali IntelBrun će ga fino zahajcati i to je jedini koji ga zahajca. 

Noktua je tu negdi sa perfromansama kako ta drek vodena od Corsaira ako se dobro sjećam testova.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 27.8.2014 21:18 (mamiheli).
9 godina
protjeran
offline
Re: Sa Phenoma II na Haswell iskustvo
Ivan(4) kaže...

Ako je hladnjak hladan, a procesor vruć, onda 99% hladnjak nije dobro nalegao na procesor.

 

 

he he he he, nitko sretniji od mene da je tome tako. nemre hladnjak ne naleći na procesor u ovom slučaju, jednostavno ne može i molim da se primjeti da je jedino sa IntelBurn programom procesor na oko 90C.

Svi ostali programi, proc je ispod 70, jedino Prime ga digne na 75C i to samo jednu jezgu, ostale su hladnije. Dakle hlađenje mi je kako se i očekuje, samo da hrx dade link na testove da vidim čime su ga opteretili, jer ako nije Intel burn onda je moje hlađenje identično onome što je hrx naveo. Ništa drugo ne zagrijava procesor, ali ništa.

 

Što se tiče delidanja, ljudi prijavljuju i do 20C manje temperature nakon procesa micanja tog njihovog govna, koje su, meni se čini, njihovi inžinjeri namjerno tako izračunali, da kompenziraju prilično dobru prizvodnju i smanje overklokabilnost, tj. da daju vremena Intelu da izdaje brže primjerke onda kada on to hoće, a ne da ga entuzijasti požuruju masnim overklokiranjem.  Može biti da griješim ali koliko vidim, tko god je delidao spustio je za bar 15C, a obično više. Ja si brijem da ne bi poklopac (lid) opće više stavljao nazad, nego drito na hladnjak.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Sa Phenoma II na Haswell - iskustvo

TDP objašnjenja: http://www.anandtech.com/show/2807/2 - članak je iz 2009. godine, ali je još uvijek aktualan.

 

Pogledao sam recenzije na različitim siteovima (googlaj "intel 4790k review") - za testiranje potrošnje, temperatura i stabilnosti pri overclockiranju uglavnom koriste Prime95 - nigdje nisam vidio Intel Burn Test. Možda je razlog tome što IBT nerealistično (pre)opterećuje procesor gurajući ga do krajnjih granica - temperature koje proizvodi mogu biti i 20-22 stupnja više nego što jesu kod korištenja Primea ili u stvarnom radu pod punim opterećenjem. Koristan je za grubo i brzo stress testiranje, dok se za dugotrajnije (finije) testiranje stabilnosti koristi Prime95 ili OCCT.

It doesnt matter how beautiful your theory is, it doesnt matter how smart you are. If it doesnt agree with experiment, its wrong. - Richard P. Feynman
Poruka je uređivana zadnji put sri 27.8.2014 22:12 (hrx).
16 godina
offline
Sa Phenoma II na Haswell iskustvo

IBT je baziran na Linpacku, koji se i dalje koristi za formiranje Top 500 rang liste superkompjutera, tako da sam po sebi nije ništa nerealističniji od Primea. Jeste verovatno nešto najteže čemu se može podvrgnuti CPU, ali, po mom mišljenju, mašina bi trebalo da ga izdrži na svojim stabilnim, 24/7 taktovima.

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
protjeran
offline
Re: Sa Phenoma II na Haswell - iskustvo
hrx kaže...

pri overclockiranju uglavnom koriste Prime95 - nigdje nisam vidio Intel Burn Test.

 

Onda je kod mene identično sa temperaturama kao što si naveo, jer Prime koliko god da se trudio najviše mi ga zagrije na 75C i to najtopliju jezgu. najhladnija je na 67C, pa se Noctua neće niti zavrtiti na MAX brzinama jer ploča te temperature ne doživljava visokima. To dokazuje da ideje oko ne nasjedanja hladnjaka na procesor jednostavno nisu niti blizu realnima u ovom mome slučaju, Kod lošeg nasjedanja hladanjaka ode proc na 100C pri svakom ozbiljnijem opterećenju, a i bilo bi mi čudno da sam zeznul postaviti hladnjak na proc koji je ovješen samo na procesor preko opruga baš zato da bi dosjed bio idealan i da se nemre zeznuti staviti Noctua hladnjak.

 

Tak da, kome se ne sviđa ne mogućnost krive intalacije hladnjaka, žao mi je ali to je tako.

9 godina
protjeran
offline
Sa Phenoma II na Haswell iskustvo

Evo par linkova na 3Dmark rezultate stare i nove osnove

grafa je ista u oba slučaja HD6950 900/1350 (default 800/1250)

3Dmark system detect ne zna detektirati memoriju, a koji puta niti takt procesora

 

Temperature i7 ne prelaze 70C pri testiranju 3DMarkom

 

Dobitci u performansama variraju.

3Dmark 11 daje više, 3Dmark 2013 manje pa ispada da sam debelo preplatio ovo što sam dobio po 3Dmarku 2013. 

gledam Physics rezultat jer HD6950 oba procesora poteraju do kraja bez problema.

Za detalje treba kliknuti na show result details.

 

3Dmark 11

Phenom II clocknut 4,1Ghz

http://www.3dmark.com/3dm11/8615090

3dmark 2013

http://www.3dmark.com/fs/2594221

 


Core I7 - default, nabrijana grafa 1,1% više nego na Phenomu II, isti windowsi, doslovno :-)

http://www.3dmark.com/3dm11/8657450

3Dmark 2013
http://www.3dmark.com/fs/2659098

 

Dakle vidite da je ono što piše u koje kakvim testovima po netu zaista istina, i nije da niste znali.

Core i7 boluje od visokih temperatura koje se teško prenose na hladnjak, ali nije da je to nekakav teški hendikep.

Puca od procesorske snage na defaultu i kako po kojem testu daje bar 100% pa sve do preko 150% bolje perfomanse od pristojno nabrijanog Phenom II procesora na 4,1Ghz.

Možete se nadati minimalnom overkloku od bar 2,3% na 4,5Ghz do cca 13,6% ako ga uspijete naterati na 5Ghz. Usporedba u odnosu na turbo boost. Ja mislim da ću probati ali sa delidanjem, kad dođe vrijeme za to.

 

Ko ne žali novca za performanse kupnja ovog procesora ako imete Phenoma II ili nešto tome slično definitivno se isplati se.

Tko ne zarađuje sa ovim procesorom, kao ja npr - ne isplati se niti pod razno, samo je trošak :-)

 

Nadam se da je bila zanimljiva tema.

 

Pozdrav svima i hvala svima na komentarima.

 

 
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice