Review SandyBridge-E i7-3930k@Asus

poruka: 18
|
čitano: 9.788
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Review SandyBridge-E i7-3930k@AsusP9X79

Preduvod:

S obzirom da sam dobio ponešto P.P-ova sa upitima kako se ponaša ova konfiguracija, da ne odgovaram ponaosob,

malo ću nabacat natuknica i pokoji graf, pa mi nemojte uzeti za zlo što nisam temeljit, konfiguraciju još nisam stigao

urediti (ssd cacheati) pa nemam baš instaliranih pametnih stvari.

Uvod:

Za ovaj "Extremni Sandy Bridge" izašao je samo jedan chipset, X79.

Jedino što ga ističe ispred raširenih LGA1555 baziranih chipseta je mislim PCIe 3.0, 4-kanalna memorija i novi chipset - LGA2011.

Sami proizvođači matičnih hvale se još vlastitim ssd cachingom (jer je intel izostavio onaj iz X76), USB3.0, Sata 6.0.

Prve informacije su bile da je chipset rupama identičan LGA1366, međutim, ploče dolaze sa posebnim backplate setom i dva

polužna mehanizma za učvršćivanje procesora koji je MRCINA. Ogroman je. Npr. kompletno prekriva dodirnu površinu

Thermalright true120. Toliko je veći od 990x je jer je u biti u njega ugrađeno 8 fizičkih jezgri, no nažalost, (valjda zbog nikakve konkurencije)

dvije nisu spojene. Sve se to lijepo vidi na skenovima kučišta procesora. Dakle, nisam htio kupovati vodeno kad imam barem dva dobra

hladnjaka, a i nitko nije koliko sam vidio testirao ove procesore sa prosječnim zračnim hladnjakom, pa da vidim hoće li sve izgoriti bez vode.

Bolt kit za True120 bi me došao (par pišljivih šarafa i komadi lima),

kako u hrvatskoj odjednom nitko ne predstavlja više Thermalright, a kamoli podršku za njega,

sa amazona nekih 150 kuna (šarafi i lim teški), pa sam to stornirao. Umjesto toga okrenuo sam se Scythe Yasyi kojoj se sa universal

retention bracketa daju lako skinuti plastični štiftovi. Skoknuo do prvog dućana i uzeo za 7 kuna kutijicu šarafa

sa obujmicama i maticama kojima navoj paše u backplate matične, nabrusio si kratak alat kojim to mogu zatezati i stvar je super.

Što nije super je da ramovi koje sam uzeo (trenutno povoljni crveni corsair vengeance 1600MHz 9.9.9.24@1.5V) barem 2

ne stanu pod hladnjak. Stoga sam njima stavio bakrene hladnjake od Coolermastera. To je to glede željezarije.

Na kraju sam u komp AntecP183 stavio:

-GTX 560ti Gigabyte

-CorsairTX650

-Asus P9X79

-WD 640GB

-VertexOCZ (nije još spojen, jer mu planiram mijenjati firmware u pro)

-Corsair DDR3 32GB Vengeance

-Scythe Yasya

-Par Scythe Slipstremova 120mm

-Win7 X64SP1

-dvd.
..........

Preliminarno što sam stigao je klasično, Cinebench, a nisam stigo klokati ništa iznad njegovog običnog turbo moda na 3.8GHz.

Pri tome je Yasya hladila procesor na 45 stupnjeva load (?!?) - dodat ću na kojem naponu i ostalo kod kuće.
Zanimljivo je vidjeti da je 11.5 očito u stanju bolje koristiti arhitekturu,

a Cinebench 10 ne vidi izgleda razliku između njega i Gulftown 980x/990x.

Svi procesori u oba grafa su bili u nekom trenutku moji.

Na 11.5 su tamno plavi barovi one konfe koje trenutno imam,+ovaj na kojem tipkam, i7 2600k i testirani SB-e svjetlo plavi.

Eto, polako je na otprilike istoj frekvenciji prešao scoreom za duplo PhenomII X6, pa će on vjerojatno u penziju.

Kasnije kod kuće, dodat ću u edit još slika i iskustava.
stej tjund.

Cinebench 11.5 Cinebench 11.5
Cinebench 10 Cinebench 10
Moj PC  
23 0 hvala 16
16 godina
offline
Review SandyBridge-E i7-3930k@Asus

Kolko je on jači od 2600k, 20-30%?

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Review SandyBridge-E i7-3930k@Asus

wow odlicno sto ovo radis{#} bome 3930k fino pegla 2600k, razlika barem u ovom sto si koristio, je znatno veca od onog sto sam nasao na googlu, i gledajuci sve to, pitam se koliko tu ima cistog hardveskog napredka a koliko softerske optimizacije. 

 

ako te u medjuvremenu dotakne afroditin dah i odlucis i neku igru ubacit u test predviđam da ce doci do smaka svijeta {#}

 
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: Review SandyBridge-E i7-3930k@Asus

Do koliko si ga potegao u OC-u?

Gigabyte Superman, ASRock Kryptonite http://www.mein-pc.eu/Profil/Don-Kihoty-/14184
14 godina
neaktivan
offline
Re: Review SandyBridge-E i7-3930k@Asus
Don Kihoty kaže...

Do koliko si ga potegao u OC-u?

"Preliminarno što sam stigao je klasično, Cinebench, a nisam stigo klokati ništa iznad njegovog običnog turbo moda na 3.8GHz."

Poruka je uređivana zadnji put uto 10.1.2012 21:35 (ATiGamer).
16 godina
offline
Re: Review SandyBridge-E i7-3930k@Asus
zvonac kaže...

Kolko je on jači od 2600k, 20-30%?

 A evo sad ću postati i rezultat bencha u After Effectsima. Kad i gdje koristi sve jezgre, linearno je do 50% jači, točno po broju jezgri od 2600k. Pogledaj cinebench 11.5

kolac kaže...

wow odlicno sto ovo radis{#} bome 3930k fino pegla 2600k, razlika barem u ovom sto si koristio, je znatno veca od onog sto sam nasao na googlu, i gledajuci sve to, pitam se koliko tu ima cistog hardveskog napredka a koliko softerske optimizacije. 

 

ako te u medjuvremenu dotakne afroditin dah i odlucis i neku igru ubacit u test predviđam da ce doci do smaka svijeta {#}

 Ima softverske dosta, vidi se da stariji programi ne kontaju razliku između SB-e i gulftowna.
U biti ovaj stari Cinebench10 izgleda obožava prve quadove-Q9450 je ono, najnaj po frekvenciji.

Mislim da sam se debelo za**bo što sam tada prodao Q9450, pa kupovao redom Q9550 i Qx9650.

Nikakva napretka nisam imao ni u OC-u ni rezultatima.

Ima inače negdje(evo u Afterima) veze i sa instaliranom memorijom.
Ma kako ogromno zvučalo 12, 16, 24, 32 gb, na jačim scenama povuče sav ram koji se dodijeli po jezgri.
Igru bih mogao vidjeti dirt3 benchmark, jer ju imam instaliranu na 990x kojem mogu staviti istu grafu.

Don Kihoty kaže...

Do koliko si ga potegao u OC-u?

 E to totalno još ne kužim. Nisam navikao na ovaj Asusov bios koji izgleda kao menu iz igrice. Plus, ploča ima nekakve gumbiće "memOK!", "TPU" i "EPU"

pa neznam jel njihove kombiniram sa onima iz biosa, osim toga ima neki Turbo u windowsima, pa stvarno nisam ulazio u tu akciju dok ne poinstaliram sav hardver

i OS sa programima kako spada. Kliknuo sam neki autotune u Biosu pa je sad na 4.3GHz, a memoriju je spustio na 1300(?) ali i dalje Yasya neide na preko 50 stupnjeva

(moguće i da coretemp nezna za procesor), a ne sviđa mi se 1.3V koliko je taj autotune stavio i prikazuje CPU-z.

ATiGamer kaže...
Don Kihoty kaže...

Do koliko si ga potegao u OC-u?

"Preliminarno što sam stigao je klasično, Cinebench, a nisam stigo klokati ništa iznad njegovog običnog turbo moda na 3.8GHz."

 Da, sad samo da poisključim barem te auto tune gluposti da ga silujem da opet radi na 4GHz da je lakše zbrajati rezultate:)

Poruka je uređivana zadnji put sri 11.1.2012 4:37 (overhaul).
16 godina
offline
Review SandyBridge-E i7-3930k@Asus

Evo malo fotki sposlaganih komponenti i mojeg kemijanja s kulerom, i benchmark koji sam odradio dakle,

Ova AfterEffects fajla (rezultat je ružan ko ****, ali muči procesor, pa ajde)
pa da vidite na kompovima kako se to nekako nosi u frekvenciji,
memoriji i broju jezgri/generaciji. Gledao sam na poslu da pronađem još koji komp

koji bi bio zanimljiv za usporedbu pa stoga evo stavio klasični quad, Phenom2 X6 Thuban, SB, SB-e i Gulftown.


q9550@3.4GHz 4GB ram 15sec/168sec
PhenomII X6 1090t@3.6ghz 8GB 9sec/123sec

i7 920@3.5GHz 12GB ram 14sec/89sec

i7-2600k@4GHz 16GB ram 10sec/73sec

i7-990x@4GHz 24GB ram 7sec/55sec

i7-3930k@4GHz 32GB 6sec/45sec

Neznam, nek proba još gornju fajlu netko sa AMD-om,

meni je stvarno dosta lošiji rezultat na ovom X6 nego na inače egal i7-920.

sorry za šarene frekvencije.

šarafi kućna radinost šarafi kućna radinost
šarafi na mjesttu dobro zategnuti šarafi na mjesttu dobro zategnuti
hladnjak može samo ovako i tada smeta prvom ramu hladnjak može samo ovako i tada smeta prvom ramu
sklepana unutrašnjost u antecu P183 sklepana unutrašnjost u antecu P183
chartAE chartAE
Iznenađujuće niske temperature Iznenađujuće niske temperature
Poruka je uređivana zadnji put sri 11.1.2012 4:58 (overhaul).
Moj PC  
6 0 hvala 4
12 godina
neaktivan
offline
Review SandyBridge-E i7-3930k@Asus

hebote stari i7 procevi su jos uvijek zvjeri.. a ovaj sandy-e je ko sa druge galaksije ..  daj nabaci jos koju sliku!!!

xfact
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Review SandyBridge-E i7-3930k@Asus

Mozes misliti sta bi tek i7-3960k radio. :)

 

EDIT: Pardon, s X oznakom. : ))

Poruka je uređivana zadnji put sri 11.1.2012 11:21 (infeqt0r).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Review SandyBridge-E i7-3930k@Asus

Uh ja skroz (mislil sam da ima 4 jezgre) zaboravil da ima 6 jezgri, pa onda bi bilo ok i da je prek 40% jači neg 2600k...

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Review SandyBridge-E i7-3930k@Asus
=xfact= kaže...

hebote stari i7 procevi su jos uvijek zvjeri.. a ovaj sandy-e je ko sa druge galaksije ..  daj nabaci jos koju sliku!!!

 Jesu, posebno ako se daju jeftinije naći na oglasima sa dobrim 1366 pločama. Za igre da ne spominjem.

Sumnjam da je prosječan i7920 lagano OCan na 3.5-4GHz bilo kojoj igri ili grafi bottleneck?  

Vjerujem da je i kasniji 1156 ok, ali tamo je mislim teže naći povoljno npr i7-860...

infeqt0r kaže...

Mozes misliti sta bi tek i7-3960k radio. :)

 

EDIT: Pardon, s X oznakom. : ))

 E sad, dobro pitanje. U biti ovaj procesor ide ovako otključan sa svime kao i ekstreme, osim dodatnog L3 cachea(15 naprema12MB).

No u rendanju mislim da taj zajednički cache ne igra ulogu,barem u ovoj količini i arhitekturi procesora...

zvonac kaže...

Uh ja skroz (mislil sam da ima 4 jezgre) zaboravil da ima 6 jezgri, pa onda bi bilo ok i da je prek 40% jači neg 2600k...

 Je, samo naravno tamo gdje te jezgre nešto koristi. Budem za koji dan  baš probao nekakav benčmarak za gaming,

(jedino Dirt3 mi neće biti od koristi na i7-2600k jer on ima gtx460 trenutno na sebi, a 990x i 3930k mi imaju gtx560)

možda kakav futuremark?

12 godina
neaktivan
offline
Review SandyBridge-E i7-3930k@Asus

pa ako nije pretjerana gnjavaza bilo bi krasno da odvrtis dirt na 990 i 3930, mozda kasnije kod nekih preseljavanja 460 i 560 zamjene mjesta pa ce se moci nadopisati. po netu su rezultati za 3930 bili porazni spram 2600 u velikoj vecini igara, a objasnjavali su to neoptimiziranoscu igara za vise od (4) jezgre

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Review SandyBridge-E i7-3930k@Asus

baš čitam malo po forumima i to sve mogu reč da sam očekivao više...tj očekivao sam 8 core cpu...ovako je moj 980x jos uvijek u igri zaostaje oko 10% za 3930k.

 

8 jezgri vjerovatno dolazi kasnije krajem godine kad će se već polako može očekivati i ivy bridge E

Intel Core i7 980x @4.2 GHZ, Asus P6T, 12 GB DDR3 1600, Radeon 2x6970 CrossFire,Samsung T260, vertex2 60gb + 4x2TB WD BLACK
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Review SandyBridge-E i7-3930k@Asus
Horned Reaer kaže...

baš čitam malo po forumima i to sve mogu reč da sam očekivao više...tj očekivao sam 8 core cpu...ovako je moj 980x jos uvijek u igri zaostaje oko 10% za 3930k.

 

8 jezgri vjerovatno dolazi kasnije krajem godine kad će se već polako može očekivati i ivy bridge E

Ne bi to išlo nikak pravi X8 proc ko jedan SB-E,{#} za Desktop na 32nm i još u nekom TDP-limitu od 130W to bi bilo minimalno 150W TDP-a pa na više a to je več problem itekak.{#}{#}

http://www.vhnd.com/a-different-kind-of-truth/
15 godina
offline
Review SandyBridge-E i7-3930k@Asus

molio bi dotičnog vlasnika da odvrti 3dmark vantage cpu score na stock i na recimo 4.4 - 4.5 ghz :) pa nek ostavi scorove

Intel Core i7 980x @4.2 GHZ, Asus P6T, 12 GB DDR3 1600, Radeon 2x6970 CrossFire,Samsung T260, vertex2 60gb + 4x2TB WD BLACK
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Review SandyBridge-E i7-3930k@Asus
Iz nekog razloga, dirt3 na i7-2600k sa win7 x64 mi se ne pokrece. Uredno instaliran, nikakvih upozorenja, samo se ne zeli pokrenuti. Zuji neko vrijeme ono da razmislja i to je sve. Novi driveri, probao i sa update patchom dirta, nista. Prozujat cu kasnije cpumark.
Moj PC  
0 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: Review SandyBridge-E i7-3930k@Asus
overhaul kaže...

Evo malo fotki sposlaganih komponenti i mojeg kemijanja s kulerom, i benchmark koji sam odradio dakle,

Ova AfterEffects fajla (rezultat je ružan ko ****, ali muči procesor, pa ajde)
pa da vidite na kompovima kako se to nekako nosi u frekvenciji,
memoriji i broju jezgri/generaciji. Gledao sam na poslu da pronađem još koji komp

koji bi bio zanimljiv za usporedbu pa stoga evo stavio klasični quad, Phenom2 X6 Thuban, SB, SB-e i Gulftown.


q9550@3.4GHz 4GB ram 15sec/168sec
PhenomII X6 1090t@3.6ghz 8GB 9sec/123sec

i7 920@3.5GHz 12GB ram 14sec/89sec

i7-2600k@4GHz 16GB ram 10sec/73sec

i7-990x@4GHz 24GB ram 7sec/55sec

i7-3930k@4GHz 32GB 6sec/45sec

Neznam, nek proba još gornju fajlu netko sa AMD-om,

meni je stvarno dosta lošiji rezultat na ovom X6 nego na inače egal i7-920.

sorry za šarene frekvencije.

Bez brige nije kriv Core temp, temperature su dobre, ne grije se previše Sandy Bridge E

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
12 godina
protjeran
offline
Review SandyBridge-E i7-3930k@Asus
Moj PC  
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice