Zamjena kondenzatora na MBO

poruka: 29
|
čitano: 18.495
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Zamjena kondenzatora na MBO

Imam jednu matičnu koja mi je stajala par godina i nekoliko kondenzatora na njoj su ili malo pustili elektrolita ili je došlo do hrđanja a neki su se malo "napuhali" (kondenzatori su starije generacije). U svakom slučaju počistio sam je i sve radi bez problema, čak sam i je pustio da se automatski overclocka da vidim da li je stablilna. Sve radi i sve je ok.

 

Ipak, fakat volim tu matičnu i ne bi htio da mi ugine, a i ako ugine htio bih je popraviti...

 

Vidio sam na netu da postoje posebni kitevi sa kondenzatorima visoke kvalitete koji služe za zamjenu...

 

Zanima me da li netko ima iskustva sa time (zamjenom kondenzatora na MBO), kako se već postojeći skidaju sa matične i gdje se kod nas ima nabaviti kondenzatora za tu namjenu...

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Zamjena kondenzatora na MBO
marko247 kaže...

Imam jednu matičnu koja mi je stajala par godina i nekoliko kondenzatora na njoj su ili malo pustili elektrolita ili je došlo do hrđanja a neki su se malo "napuhali" (kondenzatori su starije generacije). U svakom slučaju počistio sam je i sve radi bez problema, čak sam i je pustio da se automatski overclocka da vidim da li je stablilna. Sve radi i sve je ok.

 

Ipak, fakat volim tu matičnu i ne bi htio da mi ugine, a i ako ugine htio bih je popraviti...

 

Vidio sam na netu da postoje posebni kitevi sa kondenzatorima visoke kvalitete koji služe za zamjenu...

 

Zanima me da li netko ima iskustva sa time (zamjenom kondenzatora na MBO), kako se već postojeći skidaju sa matične i gdje se kod nas ima nabaviti kondenzatora za tu namjenu...

Ako su na matičnoj ploči ima napuhane kondezatora treba obavezno zamjeniti druge dok nije oštetio još više i nakon zamjene tad će raditi kao nova. Jedan je bacio matičnu, a ja uzeo doma i probao neradi. I idem povaditi napuhane i zamjenjujem druge i idem probati, radi sve ko urica, a kad lik došao natrag i šokiro kako matična živ. Smijeh  i Uzeo sa sobom i par dana javio da je sve ok. Šteta je baciti ali valjalo ako se da osposobiti. Drugi put lik došao natrag i pitam me da li mogu smanjiti buke na ventu kod napajanja i velim da mogu i kažem za pet minuta bit če gotov i složio sam bez mjenjanja ali samo dodao malu podložnu pločicu i podmazao mastom na osovini venta i gotov popravak. Odnio napajanje kuči i umetnuo u konfu i iznenadio se kako vent ne dere već lijepo vrti. Koja tišina u konačno mir.

Inače ja to volim radit kao moj hoby. CoolOsmijehNevinašce

Nenad
15 godina
neaktivan
offline
RE: Zamjena kondenzatora na MBO
marko247 kaže...

Imam jednu matičnu koja mi je stajala par godina i nekoliko kondenzatora na njoj su ili malo pustili elektrolita ili je došlo do hrđanja a neki su se malo "napuhali" (kondenzatori su starije generacije). U svakom slučaju počistio sam je i sve radi bez problema, čak sam i je pustio da se automatski overclocka da vidim da li je stablilna. Sve radi i sve je ok.

 

Ipak, fakat volim tu matičnu i ne bi htio da mi ugine, a i ako ugine htio bih je popraviti...

 

Vidio sam na netu da postoje posebni kitevi sa kondenzatorima visoke kvalitete koji služe za zamjenu...

 

Zanima me da li netko ima iskustva sa time (zamjenom kondenzatora na MBO), kako se već postojeći skidaju sa matične i gdje se kod nas ima nabaviti kondenzatora za tu namjenu...

Zamijenit kondenzatore mozes sa bilo kojima istih vrijednosti. Najbitnije je da su Low ESR, a njih je malo teze nac kod nas - Chipoteku i slicne ducane zaboravi... Imas ih za narucit iz Farnella - tocnije ALTPRO, njihov zastupnik za HR. Kondice mozes trazit OVDJE, a medju najboljima su Panasonic (FM/FC serija), Rubycon (ZA/ZL serija) i Oscon (samo manji kapaciteti), naravno ni cijene im nisu tak male, ali su kolko-tolko prihvatljive...

 

A kaj se tice mijenjanja kondica na komponentama (maticne, graficke itd.) definitivno se isplati, dosta cesto se dobije i na performansama/stabilnosti. A ako si dovoljno opicen u glavu i imas previse slobodnog vremena (ko ja (: ) mozes napravit i ovak nekaj: PRIJE i POSLIJE

 

A ove kitove koje spominjes nisam vidjel, moze kakav link????

 

EDIT: zaboravih napomenut, slobodno stavis i kondenzatore s malo vecim kapacitetom ako velicina kondenzatora nije problem, ali opet nije dobro previse pretjerivat...

My life has no purpose, no direction, no aim, no meaning, and yet I'm happy. I can't figure it out. What am I doing right?????
Poruka je uređivana zadnji put pet 30.7.2010 23:39 (ch33ta).
14 godina
neaktivan
offline
Zamjena kondenzatora na MBO

Evo na nešto ovako sam naletio ...LINK

 

Što od alata koristiš?

 

Lemilica, vakum pumpica...koja debljina vrha i žice, vrsta žice?

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Zamjena kondenzatora na MBO
marko247 kaže...

Evo na nešto ovako sam naletio ...LINK

 

Što od alata koristiš?

 

Lemilica, vakum pumpica...koja debljina vrha i žice, vrsta žice?

 

Nichiconi su odlicni kondici, ako su originali, a danas ima sve vise kineskih kopija uokolo pa ja osobno nebi kupoval na lijepe oci  :)

Ovi iz Farnella su 100% originali, zato sam i predlozil njih...

 

A od alata ti treba neka malo jaca lemilica, cim deblji vrh i cim sitnija licnasta zica za pokupit cim vise tinola, rupice i lemna mjesta su dost mala pa je dost tesko s pumpicom nekaj napravit. Makar mozes rastopit jednu stranu, pa drugu i tak izvadit kondic, a poslije s pumpicom ocistit rupu prek na prek (s jedne strane zagrijavas, s druge strane pumpica)

Jedino kaj trebas imat na umu je da su ti na maticnoj kondici zalemljeni na GND, a on je ogromne povrsine i dost ga je tesko zagrijat sa slabom lemilicom ili tanjim vrhom...

 

Ja imam lemnu stanicu ZD-912 (uzel u Elmatisu), 2mm debeli vrh, zicu (oplet) iz antenskog kabla (sitna je zica dosta i odlicna za ciscenje tinola), i pasta za lemljenje - odlicna kombinacija za bilo kaj...

 

 

EDIT: u Farnellu imas i za svaki kondic datasheet, pa i po njima mozes odabrat koji ti je bolji - cim manji ESR, i baci oko na Ripple Current - cim vise to bolje...

My life has no purpose, no direction, no aim, no meaning, and yet I'm happy. I can't figure it out. What am I doing right?????
Poruka je uređivana zadnji put sub 31.7.2010 14:57 (ch33ta).
14 godina
neaktivan
offline
RE: Zamjena kondenzatora na MBO
ch33ta kaže...
...na maticnoj kondici zalemljeni na GND, a on je ogromne povrsine i dost ga je tesko zagrijat sa slabom lemilicom ili tanjim vrhom...

 

 

Ovo mi je i Nello napomenuo...min 30W...u principu nisam spreman za lemilicu dati preko 250 kn s obzirom da nemam ništa od opreme i sve moram nabaviti...gledao sam u Kronosu imaju dosta širok izbor makar mi se čini da je u Elmatisu bolje jer za cca 200 kn mogu dobiti stanicu - evo gledam imaju mrak izbor i povoljne cijene...

15 godina
neaktivan
offline
Zamjena kondenzatora na MBO

Nije bitno da je lemilica za 1000$, ove u Elmatisu su odlicne i relativno jeftine za ono kaj nude, a i ono najbitnije - imaju regulaciju temperature... Za razliku od onih za 50kn koje ce se zagrijat prek 400C i odlijepit vodove zajedno sa kondicima...

 

BTW. prije nego kaj narucis/kupis lemilicu posalji im mail pa ih pitaj za tocnu snagu, jer nemaju navedno na stranici... 30-40W je minimum za nekaj delat jer ako je preslaba vrh se hladi brze nego kaj grijac moze grijat i neces s njom nis napravit. Ova moja je ako se ne varam 70W...

My life has no purpose, no direction, no aim, no meaning, and yet I'm happy. I can't figure it out. What am I doing right?????
Poruka je uređivana zadnji put sub 31.7.2010 16:37 (ch33ta).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
RE: Zamjena kondenzatora na MBO

Ako si blizu Siska, donesi je meni, mogu ti prelemiti kondezatore.

Gigabyte Superman, ASRock Kryptonite
14 godina
neaktivan
offline
RE: Zamjena kondenzatora na MBO

Ma htio bi sam malo prčkati...neka vrsta "Pimp My MBO" Smijeh

14 godina
protjeran
offline
RE: Zamjena kondenzatora na MBO

Well, nabavi si 10ak starih ploča, 0,5mm tinol žicu, bar 40W lemilicu, točkasti vrh,

te najbolje lemnu pastu (kalofonij), ali ne tekući oblik nego medasti.

 

I vježbaj se...

 

 

Gigabyte Superman, ASRock Kryptonite
14 godina
neaktivan
offline
Zamjena kondenzatora na MBO

Upravo to i namjeravam a doma me čeka par kandidata za S&M igrice Nevinašce

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Zamjena kondenzatora na MBO

kako to učenje donosi neke probleme, kletve, spečene prste, skurene vodove i slično devijantno ponašanje i posljedice preporuka je glasna muzika koja će to prikriti...

 

nađi si neku muziku sa pravilnim ritmom da ti svira kako bi lakše lovio maks. 3 sekunde zagrijavanja lemna mjesta Smijeh

ili ćeš se lomiti i to brojati naglas pa kasnije u sebi...

vjerovao il ne najbolje to ide uz valcer, tako fini takt nema niti jedna muzika i ruka sama hvata ritam ( to me nekad davno majstor na praksi u rtv servisu davio bio ) 

kasnije skužiš da ti recimo za čupanje ( izlemljivanje što baš ne ide milom ) na silu najbolje odgovara neki hard rock ili metal ( meni su ac/dc starije pjesme naj za tako nešto Belji se )

za trenutke razmišljanja koje čudo si uradio naopako ili pokvario preporučam nešto smirenije tipa gregoriana Nevinašce ili sarah brightman Poljubac

Sve je prolazno, samo se ja mijenjam... Jedina konstanta mi je google...
Moj PC  
1 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
Zamjena kondenzatora na MBO

Hm, ovakve tajne zanata rijetko gdje se mogu naučiti Osmijeh

 

Nadam se da, u navalama mahnitosti, radio ne podleti pod lemilicu jer ću onda sam si morati pjevati, a takvu torturu nisam spreman podnijeti! 

Poruka je uređivana zadnji put ned 1.8.2010 0:37 (marko247).
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Zamjena kondenzatora na MBO

@ scaramush, sasvim se slažem!

Muzika je dobar motivator za rad.

U mojoj radioni puštam elektro, trance i slične s dubokim tonovima koji se ritmički ponavljaju i to me baš relaksira.

Na praksi, šef (koji je stvarno car careva) pušta heavy rock radio preko neta i tamo ima tih legendarnih pjesama koje dižu atnosferu.

 

I do what I must because I can
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Zamjena kondenzatora na MBO

Pozz

Sorry sto cu malo skrenit s teme al neda mi se otvarat nova zbog jednog pitanja.

Zamislimo situaciju da na laptopu, a posebno onom koji ima interiranu graficku karticu, dodje do kvara iste, kvara koji se ne moze popraviti, da li je moguce promijeniti kompletnu maticnu plocu, i na nju postaviti novu graficku karticu, te komponente sa stare ubaciti na novu (RAM npr) ako odgovaraju naravno?

EDIT: i kolike su cijene maticnih ploca, cijena ne mora biti tacna barem priblizna

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 1.8.2010 15:29 (Nightcomer).
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Zamjena kondenzatora na MBO
Nightcomer kaže...

Pozz

Sorry sto cu malo skrenit s teme al neda mi se otvarat nova zbog jednog pitanja.

Zamislimo situaciju da na laptopu, a posebno onom koji ima interiranu graficku karticu, dodje do kvara iste, kvara koji se ne moze popraviti, da li je moguce promijeniti kompletnu maticnu plocu, i na nju postaviti novu graficku karticu, te komponente sa stare ubaciti na novu (RAM npr) ako odgovaraju naravno?

 

Pozz i tebi, ako su integrirane grafike na matičnu ploču kod laptopa praktički nije moguće, jer imaju toliki pinovi zalemljeni i ljepljeni i kada se pokuša odlemljeni vadi može se oštetiti vodove i neisplati se kod popravka. Jedino se može nabaviti ako još postoji istu matičnu ploču i lako ju zamjeniš ispravnim. Osmijeh

Nenad
13 godina
offline
Zamjena kondenzatora na MBO

Hvala na odgovoru ali mislim da me nisi shvatio u potpunosti ili mozda nisam bas dobro objasnio

Mislim na zamjenu kompletne maticne ploce, na koju bi mogli ugraditi komponente sa stare izuzev graficke kartice koja bila integrirana ili ne  ne moze se skidat sa  ploce (uvijek ima izuzetaka)

Da pojednostavim, ako se pokvari graficka kartica da li znaci da se laptop moze baciti ili je pak rjesenje zamjena maticne ploce sa novom grafickom karticom

 

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Zamjena kondenzatora na MBO
Nightcomer kaže...

Hvala na odgovoru ali mislim da me nisi shvatio u potpunosti ili mozda nisam bas dobro objasnio

Mislim na zamjenu kompletne maticne ploce, na koju bi mogli ugraditi komponente sa stare izuzev graficke kartice koja bila integrirana ili ne  ne moze se skidat sa  ploce (uvijek ima izuzetaka)

Da pojednostavim, ako se pokvari graficka kartica da li znaci da se laptop moze baciti ili je pak rjesenje zamjena maticne ploce sa novom grafickom karticom

 

Razumijem. To što je intergrirana grafička uopće nemože zamjeniti druge. Nije isto što je grafička kartica i integrirana, a ta kartica koju lako zamjeniš pokvarene grafičku karticu u kojem postoji utor na matičnu ploču koji nosi naziv AGP i PCI-E. Kada se pokvari integrirana grafička pa ako ima naziv AGP ili PCI-E na matičnu onda vrlo vjerovatno da može raditi. No većini slučajeva kod integrirana grafička koji više neradi jer u čipsetu kontroleru otkazao poslušnost i možeš matičnu baciti,a monitor, tipkovnice, hard disk, cd ili Dvd čitač može prodati kao dijelovi.  Nisam siguran dali sam dobro objasnio. Ispravite me ako griješim.Smijeh

Nenad
13 godina
offline
Zamjena kondenzatora na MBO

Ovdje sam mislio konkretno na laptop, da li je moguca zamjena maticne ploce?

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Zamjena kondenzatora na MBO
Nightcomer kaže...

Ovdje sam mislio konkretno na laptop, da li je moguca zamjena maticne ploce?

Moguća, samo mora biti kod spajanja mora bit ista utora i ista mjesta kao da si originalno postavio... Smijeh

Nenad
14 godina
neaktivan
offline
Zamjena kondenzatora na MBO

Pogledajte OVO!

 

Osobno nisam imao pojma za to...

 

Užas, moja Soltekica ima kugu! PlačPlačPlač

 

Plus što mi je sigurno i Gigabyte od ovog uginuo. Vidio sam 2-3 kondenzatora koji su malo "iskočili"...za poluditi...

 

Moram nabaviti onaj uređaj koji detektira kvar na matičnoj. Evo jednog odličnog tutoriala.

Poruka je uređivana zadnji put pon 2.8.2010 22:06 (marko247).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
RE: Zamjena kondenzatora na MBO

Šta se čudiš? Soltek je vrhunska ploča sa najgorim kondezatorima,

a zato su i propali..

 

Tako i DFI i Soltek dijele smeća od kondezatora KZG, katastrofa...

Inače, 99% soltekica kad prelemiš sve štima.

 

Ako ploča POST-a, ali nije stabilna, radit će 100% poslije recap-anja...

 

Ako ne POST-a, i prelemiš, imaš 51% šanse da će raditi...

 

Do sad sam ih sigurno 100 komada prelemio, 70+% uspješno rade i dan danas...

 

Najviše 462 i 478.

Gigabyte Superman, ASRock Kryptonite
14 godina
neaktivan
offline
RE: Zamjena kondenzatora na MBO
Don Kihoty kaže...
 POST-a

Jel možeš objasniti ovo?

14 godina
protjeran
offline
RE: Zamjena kondenzatora na MBO

http://en.wikipedia.org/wiki/Power-on_self-test

 

Prvi rezultat u Googlu..

 

 

Gigabyte Superman, ASRock Kryptonite
9 godina
neaktivan
offline
Zamjena kondenzatora na MBO

Jedno pitanje koje nije vezano za ovu temu. Ovako na mojoj matičnoj ima jedan kondenzator koji je vrlo blizu PCI slota tako da ne mogu ubacivati grafičke kartice sa coolerom. Da li bi matična funkcionisala ako bi ja skinuo taj kondenzator ?

rer
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Zamjena kondenzatora na MBO

vjerojatno ne, ali ako smeta možeš probati zamjeniti taj s istim takvim ali s dugačkim nožicama tako da ga možeš poleći na ploču.
(ili malo lošija solucija, zalemiti taj kond preko 2 žičice)

Poruka je uređivana zadnji put pet 1.8.2014 13:13 (sisko93).
12 godina
offline
Zamjena kondenzatora na MBO

Ovisi o svrhi tog kondenzatora,a svaki kondenzator ima svrhu tako da ga ne diraj.

 

A dizajneri MBO i GPU nisu toliko glupi da naprave takvu pogresku da smeta kondenzator za stavljanje graficke u pci.

Poruka je uređivana zadnji put sri 6.8.2014 23:27 (ivanzu).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Zamjena kondenzatora na MBO

Dakle, jedno pitanje na temu:

Imam MSI K9N Platinum i unatrag više od godinu dana primjetio sam da je jedan kondenzator skurio (slika),  a prije neki dan da je i drugi... Moje pitanje je da li da ih probam promijeniti ili da čekam da ploča prestane raditi pa onda da probam, a sve budući da sam se prije tih godinu i nešto pripremao za to, ali  je ploča na kojoj sam vježbao izgledala kao iz apokalipse (filma) pa sam odgodio operaciju. Naglašavam da nikakvih problema s radom kompa sad nema. U svakom slučaju ne bi ih mogao odlemljivat nego eventualno isčupat pa na stare nožice zalemit nove...

Hvala na odgovorima...

Kondenzatori Kondenzatori
Poruka je uređivana zadnji put pon 21.9.2015 19:38 (Gee).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Zamjena kondenzatora na MBO

Zamjeni ih sa istim karakteristikama, samo in prelomi, da se žica izvuče iz kondenzatora, a da pri tome ne pukne, žice skrati na 2mm i na to zalemi novi kondenzator-

Za zahvalu klikni na Hvala
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice