Fiskalizacija za developere

poruka: 18
|
čitano: 24.305
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
Fiskalizacija za developere

Vidim da nitko još nije pokrenuo temu o fiskalizaciji, a stvar će još malo biti aktualna. Zakon bi trebao stupiti na snagu s 1.1.2013.

Što se tiče developerske strane, puno je informacija i DLL koji je besplatan (za razliku od FINA-inog i tvrtke MIT Cluster) na stranici http://fiskalizacija-dev.com.hr/

 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Fiskalizacija za developere

Lovely.

 

Glasajte za Java verziju... Ima cijelih 6 voteova -.-

http://nighthawk-software.blogspot.com/
Moj PC  
4 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: Fiskalizacija za developere
Sum_of_all_fears kaže...

Lovely.

 

Glasajte za Java verziju... Ima cijelih 6 voteova -.-

Glasam za Java verziju, što se tiče same fiskalizacije ima dosta o toj temi na Google grupama, samo sam s druge strane zabrinut, koliko će tvrtke uspjeti ispoštovati zadani vremenski rok, a opet sama ideja oko fiskalizacije je dvosijekli mač, tko želi utajiti porez, utajit će ga. Bilo bi zgodno da se čuje glas kritične mase kojoj je ova "novina" namijenjena, dakle najviše ugostitelji, koji imaju enorman broj "zakona" koji ih kače, odnosno uzimaju novac. Zanima me isto tako koliki broj ugostitelja bude zatvorio svoja vrata i koliko će ljudi biti nezaposlenih nakon zakonskog roka za uvođenje fiskalnih blagajni, jer nije tajna, koliko broj ugostitelja prijavljuje samo dio prihoda, odnosno poreza.

 

Nakon uvođenja takvih mjera, ni sam nisam siguran dali da se smijem, ili plačem.

 

P.S. Odlučio sam se za ovo prvo.

11 godina
neaktivan
offline
Fiskalizacija za developere

Da li netko ozbiljno ima namjeru koristiti open source komponente sa http://fiskalizacija.codeplex.com/ ?

Proučio sam detaljno sve što je tamo navedeno i ima dosta toga zanimljivog posebice kada su u pitanju općenite informacije vezane za programere i temu fiskalizacije, ali mi se čini (sudeći prema aktivnostima)da je entuzijazam malo zamro, pa se pitam kako će biti za mjesec, dva, .. pet?

To jeste besplatno ali iz iskustva znam da ono što je besplatno toliko i vrijedi. Ja to što je ponuđeno ne mogu integrirati u aplikaciju (VB6 i Delphi). Meni treba COM/ActiveX komponenta ili neki drugi način koji će omogućiti kvatitetnu integraciju i kontrolu procesa. Osim toga, ako nešto ne šljaka, kome se obratiti? Vjerojatno dragom bogu. To ipak ne mogu dopustiti jer to bi bilo neozbiljno i prema samom sebi ali poglavito prema klijentima moje firme. Ne želim dalje elaborirati zašto mi to ne odgovara ali ima još dosta razloga.

Zato me ne privlači niti open source pa čak i da je upotrebljivo od strane VB6/Delphi/C++. Kad kažem neopotrebljivo mislim pri tome da je njihova implamentacija COM-a u najmanju ruku bezveze, to nije COM DLL već praktično wrapper oko njihove exe verzije... ja bi sa svoje strane trebao napraviti xml računa kako bih ga poslao??? Pa zar ne bi bilo normalno da radim s objektom računa kojeg instanciram, kojem puni svojstva (properties) i jednostavno ga pošaljem preko neke metode a natrag također dobijem nekakav objekat kao odgovor.

Ono što nudi fina (komponentu samo za C# i java) služi samo za potpisivanje xml-a ne odgovara 70% tvrtki zbog odabrane tehnologije. Pri tome ne treba niti spominjati  njihove lihvarske cijene. Usput, iz druge ruke sam saznao da su oni (fina) to praktično morali ponuditi jer država mora imati alibi da kaže "nije istina da je svaka firma morala raditi vlastiti razvoj, evo, naša agencija ima rješenje". 

 

Dakle, ako netko ima neki drugi prijedlog ili rješenje... molim savjet. Ne tražim ništa besplatno ali mora biti upotrebljivo u VB6/Delphi/C++ (COM/ActiveX) i mora postojati nekakva podrška i garancija.

 

Ima li netko iskustva s ovim što je navedeno iznad?

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Fiskalizacija za developere

Evo upravo sam skinuo primjer za delphi... Općenito, code mi se ne čini ništo pretjerano kompliciran jer je sve raspoređeno po funkcijama (unit EPFiskalizacija) dok sami primjer korištenja jasno pokazuje na koji način se inicijaliziraju potrebni  podaci. Npr. za slanje računa:

 

  //* begin ovaj komad koda se generira iz računa

  //napravi listu pdv-a
  SetLength(nizPdv, 3, 3);
  nizPdv[0][0] := 100;  //osnovica
  nizPdv[0][1] := 25;   //stopa
  nizPdv[0][2] := 25;   //pdv

....

  //napravi listu ostali porezi
  SetLength(nizOstaliPorezi,1,4);
  nizOstaliPorezi[0][0] := 'Ostali porezi ŠĐČĆŽšđčćž'; //naziv
  nizOstaliPorezi[0][1] := 100.25;          //Osnovica
  nizOstaliPorezi[0][2] := 45.35;           //stopa
  nizOstaliPorezi[0][3] := 31.36;           //porez

 //napravi listu naknade
  SetLength(nizNaknade,2,2);
  nizNaknade[0][0] := '1. naknada šđč枊ĐČĆŽ'; //naziv
  nizNaknade[0][1] := 100.25;       //iznos
  nizNaknade[1][0] := '2. naknada'; //naziv
  nizNaknade[1][1] := 10.34;        //iznos

  rezultat := '';
  vNacinPlacanja := 'G';
  if vRacun_NacinPlacanja.ItemIndex=0 then vNacinPlacanja:='G';
  if vRacun_NacinPlacanja.ItemIndex=1 then vNacinPlacanja:='K';
  if vRacun_NacinPlacanja.ItemIndex=2 then vNacinPlacanja:='C';
  if vRacun_NacinPlacanja.ItemIndex=3 then vNacinPlacanja:='T';
  if vRacun_NacinPlacanja.ItemIndex=4 then vNacinPlacanja:='O';
  //* end ovaj komad koda se generira iz računa

  rezultat := CIS_Fiskal_Racun(
        vOibKorisnika.Text,
        vFiskalFileName.Text,
        vFiskalPassword.Text,
        iif(vRacun_SustavPDV.ItemIndex = 0,'1','0'),
        vRacun_Datum.DateTime,
        iif(vRacun_Slijedivost.ItemIndex = 0,'P','N'),
        vRacun_BrojRacuna.Text,
        vRacun_OznakaPP.Text,
        vRacun_OznakaNapUredaja.Text,
        nizPdv,
        nizPNP,
        nizOstaliporezi,
        StrToFloat(vRacun_IznosOslobodenja.Text),
        StrToFloat(vRacun_IznosMarze.Text),
        StrToFloat(vRacun_IznosNePodlOpor.Text),
        nizNaknade,
        StrToFloat(vRacun_UkupanIznos.Text),
        vNacinPlacanja,
        vOIBoperatera.Text,
        iif(vRacun_OznakaNaknadno.ItemIndex = 0,'0','1'),
        vRacun_OznakaParagon.Text,
        vRacun_SpecificnaNamjena.Text,
        vOibProgram.Text
  );
  ShowMessage(rezultat);

 

Komentari nisu moji već su bili u samom primjeru (kojeg sam ovdje dosta skresao), tako da je koliko-toliko objašnjeno čemu što služi. Napraviti COM komponentu za ovo ne bi trebao biti nikakav posebni problem jer samo trebaš doslovno prekopirati unit EPFiskalizacija u svoj COM tj. ručno dodati propertie koje želiš te ih povezati s gore navedenim varijablama. No to je već sad nešto što bi ti trebao na samom početku odlučiti tj. kakav interface za COM želiš složiti i na koji način da klijent s time može raditi.

 

Moje osobno mišljenje je da je razvoj COM-a za ovo ništa drugo već moguća frustracija za developera klijenta jer podsjeća na dependency hell. Klijent bi trebao instalirati tvoju COM komponentu, a zatim i OpenSLL kojeg mora imati uz nju tj. njegove pripadajuće dll-ove (libeay32.dll, ssleay32.dll), a vidim da koristi i zlib i tko zna što sve još ovo vuče za sobom.

Kada lajavci laju onda završe ovako: http://i471.photobucket.com/albums/rr77/toropreto/2012-07-0813_30_07.gif
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.11.2012 22:04 (TracerCPP).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Fiskalizacija za developere
alankish kaže...
a opet sama ideja oko fiskalizacije je dvosijekli mač, tko želi utajiti porez, utajit će ga

Prema ovome modelu, jako je riskantno utajiti račun, jer se svaki račun može provjeriti sms-om od strane kupca.

11 godina
neaktivan
offline
Re: Fiskalizacija za developere

Ako nije problem ... od kud si to skinuo?

Taj kod nije baš ono što bih očekivao. 

Očekivao bih da se umjesto gomile parametara prosljeđuje samo jedan objekt. Npr:

 

rezultat := CIS_Fiskal_Racun(racun);

 

 

S tim da rezultat nije tek obični string nego opet nekakav objakt koji ima sve ono što se prema schemi može dobiti uključujući sve moguće greške.

Ako netko ima nešto takvo molio bih da mi se javi ili da nekakvu preporuku. Hvala unaprijed.

Već sam kontaktirao s nekoliko tvrtki koje nude svoja rješenja za fiskalizaciju i mislim da sam blizu odluke za što ću se opredijeliti.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Fiskalizacija za developere
vidmar888 kaže...

 

Ako nije problem ... od kud si to skinuo?

Taj kod nije baš ono što bih očekivao. 

Očekivao bih da se umjesto gomile parametara prosljeđuje samo jedan objekt. Npr:

 

rezultat := CIS_Fiskal_Racun(racun);

 

 

S tim da rezultat nije tek obični string nego opet nekakav objakt koji ima sve ono što se prema schemi može dobiti uključujući sve moguće greške.

Ako netko ima nešto takvo molio bih da mi se javi ili da nekakvu preporuku. Hvala unaprijed.

Već sam kontaktirao s nekoliko tvrtki koje nude svoja rješenja za fiskalizaciju i mislim da sam blizu odluke za što ću se opredijeliti.

 

http://fiskalizacija.codeplex.com/releases/view/96854

 

Nebitno sad da li se prosljeđuje samo jedan objekt ili više njih. Iz samog coda se vidi da je tu podosta parametara u igri da bi sve bilo tako jednostavno. Uostalom, uvijek možeš napisati neku svoju funkciju kojoj predaješ jedan objekt koji objedinjuje sve te parametre a ta funkcija da poziva CIS_Fislal....

Kada lajavci laju onda završe ovako: http://i471.photobucket.com/albums/rr77/toropreto/2012-07-0813_30_07.gif
11 godina
neaktivan
offline
Re: Fiskalizacija za developere
Nakon podrobne analize i testiranja svega što se nudi u RH, mislim da sam našao ono što mi treba. Cijena nije bila odlučujuća već prije svega kvaliteta i mogućnosti i čini mi se da sam našao ono što tražim a ispalo je da je i vrlo povoljno. Zahvaljujem svima na pruženim informacijama.
13 godina
neaktivan
offline
Fiskalizacija za developere

Napravio sam potpuno riješenje za jedan opensource POS koji je napisan u Javi.

Imam klase i funkcije za vađenje ključeva i informacija o certifikatima, digitalno potpisivanje, izrade enveloped potpisa, izrade soap poruke, slanje soap poruke, obrada primljene poruke itd, sve što je potrebno da fiskalizacija radi... Više informacija PM.

 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Fiskalizacija za developere
vidmar888 kaže...
Nakon podrobne analize i testiranja svega što se nudi u RH, mislim da sam našao ono što mi treba. Cijena nije bila odlučujuća već prije svega kvaliteta i mogućnosti i čini mi se da sam našao ono što tražim a ispalo je da je i vrlo povoljno. Zahvaljujem svima na pruženim informacijama.

 

Da ne odgovaram svakome zasebno na private, radi se komponenti CISCLIENT. Naziv tvrtke je Adriasoft pa ako nekoga zanima može progooglati. Nude i odličan programčić koji se može pozivati s parametrima.

Na njihovoj web stranici možete odmah skinuti uputstva možete i zatražiti besplatan demo.

Ja sam vrlo zadovoljan jer to je ono što mi treba i sve radi bez problema.

 

12 godina
neaktivan
offline
Fiskalizacija za developere

Ima gotov Java API za fiskalizaciju za Hrvatsku i za Sloveniju na http://www.fisver.eu.

Poruka je uređivana zadnji put pet 26.8.2016 17:31 (JonnieZG).
 
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Fiskalizacija za developere

Jel netko zna može li fizička osoba dobiti Demo certifikat?

 

Naime, na fiskalizacija-dev piše sljedeće:

 

Fizička osoba i DEMO certifikat

Fina DEMO certifikat mogu izvaditi i Fizičke osobe za potrebe testiranja fiskalizacije. Potrebno je ispisati zahtjev za izdavanjem certifikata, pod naziv firme upisati ime i prezime podnositelja zahtjeva, potom isto upisati pod "korisnik certifikata". Nadalje, ispisati obrazac, potpisati ga, napraviti presliku osobne iskaznice te sve zajedno odnijeti u jedan od FINA-nih registracijskih ureda.

 

I ja sad fino pošaljem mail u FINU sa upitom jel to točno i mogu li ja dobiti taj demo certifikat... Baš i ne.

 

Poštovani,

u svezi  Vašega upita za dobivanje demo certifikata za fiskalizaciju, proslijeđujem Vam sve što je u svezi toga navedeno na stranicama Fine:

Informatičke tvrtke koje će obveznicima uspostavljati sustav fiskalizacije, za potrebe testiranja mogu zatražiti izdavanje DEMO aplikativnih certifikata.

DEMO aplikativni certifikati za fiskalizaciju iste su konstrukcije kao i produkcijski aplikativni certifikati, a izdaju se isključivo za potrebe testiranja sustava.

DEMO aplikativni certifikati se ne naplaćuju, a izdaju se na razdoblje od 2 godine.

Kako nabaviti DEMO aplikativni certifikat za fiskalizaciju?

Preduvjet za izdavanje bilo kojeg digitalnog certifikata je da poslovni subjekt bude registriran u sustav PKI. Ako poslovni subjekt već koristi neke od Fininih digitalnih certifikata znači da je registraciju u sustav PKI obavio.

U tom slučaju treba samo predati dokumentaciju potrebnu za izdavanje DEMO certifikata za fiskalizaciju.

Ako poslovni subjekt do sada nije bio korisnik niti jednog od Fininih digitalnih certifikata, potrebno je izvršiti registraciju poslovnog subjekta predajom potrebne dokumentacije u neki od Registracijskih ureda Fine.

Registracija poslovnog subjekta u sustav PKI

Postupak registracije odnosno izdavanja aplikativnih certifikata reguliran je zakonom, a provodi se u Registracijskim uredima Fine predajom propisane dokumentacije.
 
Za registraciju poslovnog subjekta potrebno je predati sljedeću dokumentaciju:
 •Rješenje o upisu u nadležni registar (tijelo koje ga je osnovalo),
•Obavijest državnog zavoda za statistiku o razvrstanju prema NKD-u i matičnom broju,
 •presliku osobne iskaznice osobe ovlaštene za zastupanje poslovnog subjekta.
 
Moguće je predati presliku navedene dokumentacije.
 
Dokumentacija potrebna za izdavanje DEMO aplikativnih certifikata

Za izdavanje DEMO aplikativnih certifikata potrebno je predati:
 •Zahtjev za izdavanje DEMO aplikativnog certifikata za fiskalizaciju - 1 primjerak,
 •presliku osobne iskaznice osobe koja će biti skrbnik certifikata.
 
Detaljne informacije o postupku izdavanja i preuzimanja DEMO aplikativnog certifikata možete pronaći ovdje.
S poštovanjem,

Vlasta Vojniković
Odjel za odnose s korisnicima

 

Dakle, ništa od toga. Tko tu koga j*be?

http://nighthawk-software.blogspot.com/
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Fiskalizacija za developere

Tipični show državnih institucija: ne znaju tko im glavu nosi.

A prisoner of war is a man who tries to kill you and fails, and then asks you not to kill him. ~ Winston Churchill ~
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Fiskalizacija za developere

Da ne otvaram novu temu, zanima me sljedeće:

 

  • koje podatke fiskalna kasa šalje poreznoj upravi?
  • u kojem formatu (xml, json,..)?

 

Ovo je čisto informativno, hvala

All software has bugs.Any developer who claims that his or her software is always bug-free is living in a fantasy world.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Fiskalizacija za developere
Nix kaže...

Da ne otvaram novu temu, zanima me sljedeće:

 

  • koje podatke fiskalna kasa šalje poreznoj upravi?
  • u kojem formatu (xml, json,..)?

 

Ovo je čisto informativno, hvala

http://www.porezna-uprava.hr/HR_Fiskalizacija/Stranice/Dokumenti1309.aspx

http://fiskalizacija.codeplex.com/

 

Pa se informiraj.

6 godina
neaktivan
offline
Re: Fiskalizacija za developere

Pozdrav TracerCPP, dali još uvijek programiraš u Dephiu i da li je još uvijek aktualna ova tema.

Pošto sam koristio u svojoj aplikaciji za fiskalizaciju ove sekvence, a pošto se struktura certifikata u Fiskal 2, promjenila, imao bih par pitanja,

ako imaš vremena i ako si voljan malo pomoći.

Hvala, i oprosti na eventualnoj smetnji.

 

lp.Mike

10 godina
offline
Re: Fiskalizacija za developere

@Mike-10

 

Tracera ti već dugo nema na forumu /ne znam iz kojeg razloga...), kao što i možeš vidjeti na njegovom forumskom profilu.

Po meni šteta, ali što je - tu je.

 

U vezi ovoga što pitaš vrlo rado bih ti pomogao, ali nemam znanja iz toga. 

Probaj ga pronaći neposredno prekog Interneta....

 

On je napisao knjigu "C++ analiza i primjena", pa samo malo progulaj, te ćeš lako doći do ključih riječi koji ti trebaju da pronađeš našeg TracerCPP-a.

 

Lijepi pozdrav!

 

 

Panzerkampfwagen.Dinamo Zagreb.Matija.Leaving or dead, always ahead...
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice