Kako najlakse nauciti programirati?

poruka: 5
|
čitano: 18.675
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
Kako najlakse nauciti programirati?
Pozdrav. Ovako, zelio bih nauciti programirati, a ne znam odakle poceti. Poznajem c++ jer sam ga ucio u srednjoj skoli i u njemu sam radio neke "programcice" za vjezbu. Sad bi htio nauciti kvalitetnije programirati jer me to zanima. Najvise me zanima programiranje za iOS. Znam da tamo treba objective C, ali me zanima da li se moze programirati i u nekom drugom jeziku i na PC racunalu ili mora biti iskljucivo Mac? I da li postoje negdje neki open source projekti da se mogu ukljuciti da naucim na nekim konkretnim primjerima? Hvala
 
0 1 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Kako najlakse nauciti programirati?

MinGW ima Objective C kompajler, znam jer sam ga viđao kao dodatnu mogućnost pri instalaciji. O Objective C-u znam jedno veliko ništa tako da ti ne mogu s time pomoći.

 

Pitanje. Od svega mogućeg zašto si baš iOS izvukao? Imaš neki iUređaj, ili si jedan od onih nadobudnih koji bi odmah mlatio lovu pišući aplikacije? Istina je, ne možeš vječno ostati u konzoli, ništa što ćeš raditi u konzoli te ne može pripremiti na GUI programiranje te u jednom trenutku jednostavno moraš hrabro kročiti u nepoznato.

 

Problem je što ovdje nisam vidio nikoga tko je fluentan u Objective C-u, a ako i postoji to onda ne kani dijeliti sa drugima. Što onda znači da na ovom forumu vjerojatno nećeš dobiti puno pomoći po tom pitanju.

 

 

Na samo pitanje iz naslova ne postoji nekakav odgovor koji bi te zadovoljio. Nema čarobnog procesa učenja programiranja koje te bez imalo muke pretvara u genija. Programiranje se uči programiranjem, što više pišeš kod sve si manje grozan u pisanju koda.

What Andy giveth, Bill taketh away.
Poruka je uređivana zadnji put sub 28.9.2013 4:20 (rustweaver).
11 godina
neaktivan
offline
Kako najlakse nauciti programirati?
Hvala na odgovoru. A koji je je najrasireniji jezik za ostale platforme, prvenstveno windowse?
 
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kako najlakse nauciti programirati?

Za MAC i IOS možeš koristiti C++ Builder. Programira se pod Windowsima a cijela aplikacija se nakon compiliranja može daljnski pokrenuti i debugirati u MAC mašini (ja koristim LION u virtualki). Štoviše, tu aplikaciju možeš odmah compilirati i za Windowse bez ikakve promijene coda.

Izara aplikacije u Win okruženju a pokretanje u Mac-u Izara aplikacije u Win okruženju a pokretanje u Mac-u
Kada lajavci laju onda završe ovako: http://i471.photobucket.com/albums/rr77/toropreto/2012-07-0813_30_07.gif
Poruka je uređivana zadnji put sub 28.9.2013 7:39 (TracerCPP).
13 godina
neaktivan
offline
Kako najlakse nauciti programirati?

Pozdrav,

 

ja ti radim kao programer i evo ti par savjeta koje možeš, a ne moraš poslušati:

 

- kao prvo, ne traži najlakši način da naučiš programiranje, nego najzanimljiviji. Izmisli si neki projekt - recimo šah - i napravi ga. Napravi GUI, evente, sve ... trebat će ti možda i par mjeseci ali ćeš pri tome puno toga naučiti. Ili kreni s nečim jednostavnijim - recimo, programčić za skidanje videa sa YouTubea ili neki svoj RSS čitač... nađi si nešto zanimljivo

- zanemari Objective C. Kreni sa Javom ili C# ili C++-om. S tim jezicima ćeš u industriji najlakše naći posao (barem u Hrvatskoj). Osobno sam programirao doma (ovako nešto što i ti) dvije godine prije nego sam dobio posao junior java developera

- ne očekuj da ćeš usvojiti principe objektno orijentiranog programiranja preko noći. Ja programiram 4 godine i svaki dan nešto novo naučim i daleko od toga da mi je kod "čist" i da nemam prostora za pisanje boljeg koda... uvijek će biti načina za optimizaciju, no nakon nekog vremena kod  bude sasvim solidan :)

- praktični dio potkrijepi teorijom - kupi si knjigu (ili ju nabavi na neki drugi način :)) i pročitaj si malo o jeziku u kojem programiraš

- također, nije loše pročitati i pokoju knjigu o kompajlerima, algoritmima i slično

- ne kopiraj tuđi kod!!! - svi programeri guglaju i traže tuđi kod, no za početak ti je najbolje da sam neke stvari otkriješ... 

- posveti se tome - barem 2-3 sata dnevno ako studiraš ili radiš nešto... važno je da stalno budeš u tome i da se razvijaš. Čak i spori napredak je bolji od stajanja na mjestu, zar ne? :)

- Pročitaj: http://norvig.com/21-days.html

- nije loše uz programiranje naučiti i realcijske baze podataka - preporučujem MySQL ili SQLite ... napravi neku aplikaciju koja zapisuje podatke u bazu i čita iz nje... trebati će ti

 

Ne znam što bi ti još rekao... pitaj ;)

 

LP,

Boris

Poruka je uređivana zadnji put ned 29.9.2013 21:10 (cyb3r).
 
9 0 hvala 1
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice