Kako se programira u Hrvatskoj?

poruka: 232
|
čitano: 69.498
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Kako se programira u Hrvatskoj?

Da priupitam vas koji se programiranjem bavite profesionalno:

 

Kako se programira u firmama u RH? Hocu reci, da li rabite viseprocesorske algoritme ili za to jos ne vidite potrebe. Rade li se 64-bitni programi ili ni za to jos nema potrebe. Kakva je razlika uopce pisati 32bitne i 64bitne programe.

 

Osobno se bavim programiranjem, ali weba, tako da se sa ovakvim stvarima nisam imao prilike susretati osim na faksu gdje smo imali viseprocesorsko racunanje, tu smo radili neke programe (tipa obrada slike i slicno) i to je to. Sa x64 programiranjem nisam imao kontakta.

 

Eto samo me to zanimalo da li programeri u RH razmisljaju o buducnosti ili je to previse posla koji nebi napravio toliku razliku. Pretpostavljam da vecina aplikacija koje radite su tipa upis podataka i citanje iz baze/upis u bazu i osnovna racunanja ostavite SQL serveru.

 

Eto samo to...

I'm going woo woo
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Kako se programira u Hrvatskoj?

Evo ovo je po meni najbolji site o programiranju u RH:

 

http://www.sampioni.com/hr/zasto_sampioni.htm

 

15 godina
neaktivan
offline
RE: Kako se programira u Hrvatskoj?

poslovnu politiku, odnosno što će se i kako programirati donose vlasnici tvrtki a ne programer...tvoj posao da da sve što je gazda dogovorio završiš...jučer...

 

...a možeš osnovati i svoju tvrtku i raditi što god želiš Osmijeh

do something while necrknes
15 godina
offline
Kako se programira u Hrvatskoj?

Dobro, u vezi ova dva komentara, bolje da ih nije ni bilo jer nisu prepametna. Zanima me kako firme u Hrvatskoj rade, postoji li itko tko je radio na projektima koji su ukljucivali ovo dvoje gore.

 

U vezi ovog sampioni... moram priznat da si bas sampion!

 

A sad pametne odgovore hocu...

I'm going woo woo
 
0 0 hvala 0
15 godina
protjeran
offline
RE: Kako se programira u Hrvatskoj?
tnakir kaže...

Da priupitam vas koji se programiranjem bavite profesionalno:

 

Kako se programira u firmama u RH? Hocu reci, da li rabite viseprocesorske algoritme ili za to jos ne vidite potrebe. Rade li se 64-bitni programi ili ni za to jos nema potrebe. Kakva je razlika uopce pisati 32bitne i 64bitne programe.

 

Osobno se bavim programiranjem, ali weba, tako da se sa ovakvim stvarima nisam imao prilike susretati osim na faksu gdje smo imali viseprocesorsko racunanje, tu smo radili neke programe (tipa obrada slike i slicno) i to je to. Sa x64 programiranjem nisam imao kontakta.

 

Eto samo me to zanimalo da li programeri u RH razmisljaju o buducnosti ili je to previse posla koji nebi napravio toliku razliku. Pretpostavljam da vecina aplikacija koje radite su tipa upis podataka i citanje iz baze/upis u bazu i osnovna racunanja ostavite SQL serveru.

 

Eto samo to...

 Što se tiče samog programiranja najviše posla ima s programiranjem klijenata za baze podataka. Znači, izrada nekog novog informacijskog sustava za rad s podacima s gomilom podsustava (npr. nadzor i autorizacija korisnika, praćenje aktivnosti u bazi, backup, mrežni servisi, generatori izvještaja itd itd...) koji u krajnjoj liniji komuniciraju preko baze. Tu zaista ima najviše posla jer višeklijentski rad je ono što je danas neophodno kada se radi s podacima, a za to ipak treba imati bazu i znati raditi i programirati s njom.

Glede samih tehnika programiranja.. Sve ovisi za koga se aplikacija radi tj. koja joj je namjena. Primjerice, ako je riječ o aplikaciji klijentskog karaktera onda ona ne mora nužno imati višeprocesorski algoritam niti mora biti 64 bitna i sl.. Dok, kada se rade server aplikacije onda takve stvari itekako dolaze kao bitan faktor. Npr. klijent šalje zahtjev prema serveru i to je za klijenta samo jedna operacija dok server u to isto vrijeme može dobiti na tisuće konkurentnih zahtjeva koje mora paralelno obrađivati. Zato server aplikacije moraju biti puno snažnije i po adresiranju memorije za zahtjeve/konekcije (zato bi bilo pametnije da su 64 bita) i da puno brže obrađuju podatke (višeprocesorski rad za paralelno obrađivanje više zahtjeva).

No u praksi rijetko kada da baš treba 64 bit-a. To je bolje, ali ne i neophodno.
16 godina
offline
RE: Kako se programira u Hrvatskoj?

Ja sam sa svojim komentarom bio smrtno ozbiljan...al pretpostavljam da ćeš ga skužiti tek nakon što 8i ako) budeš imao poneki projekt iza sebe Cool

16 godina
neaktivan
offline
RE: Kako se programira u Hrvatskoj?

Kako koja firma, ali rijetko i nikada. Moj dojam, kroz uskoro nekih 7 godina koliko radim profesionalno, je da domaće firme često idu linijom manjeg otpora; u mnogim slučajevima još je u upotrebi DOS ili emulacije DOS-a da bi aplikacije radile, a u boljim slučajevima radi se o nekoliko godina starim aplikacijama; Česte su VB i Clarion aplikacije.

High-performance aplikacija je jako malo i skoro ništa. C++ kao jezik izbora koristi se tek u nekim rijetkim slučajevima, a i tada su platforme poprilično "konzervativne" (čitaj: support je odavno ugašen itd.).

U takvom okruženju na 64-bita možeš zaboraviti najmanje još 8-10 godina ili otprilike 5 godina najranije nakon što u svijetu to postane standard, a što predviđam kroz 3-4 godine. Višeprocesorske aplikacije slobodno zaboravi ako ne radiš na fakultetu ili jednoj od rijetkih, rijetkih firmi koje imaju još rjeđe projekte koji bi to zahtijevali. Realno, takvih projekata u poslovnom okruženju i nema puno; ja sam se s tim susreo tek radeći za stranu razvojnu tvrtku i to za klijenta koji je izrazito profitirao od vlastitih servera sa po 8 procesora. Takvi slučajevi su izolirani i uglavnom se radi o projektima magnitude vrijednosti od par milijuna kuna koji sebi mogu priuštiti duže vrijeme razvoja i imaju izrazitu potrebu za takvim rješenjem.

Možda takvih slučajeva ima i u nas, ali vjerujem da se radi o eventualno jednoj firmi ako ih ima uopće.

Na polju korištenja serverskih tehnologija 64-bitna okruženja su pretpostavljam zastupljenija, ali konzervativno okruženje klijenata koji imaju resurse najčešće je previše tromo za takav skok još neko vrijeme. Manje firme, poput moje trenutne, mogu si priuštiti cutting-edge tehnologije jer su dovoljno agilne za brzo rješavanje eventualnih problema i tekuću edukaciju.

A problema zna biti, čak i na području jednostavnih aplikacija i okruženja. Maloj firmi nekakav tekući problem u korištenju može stvoriti zastoj od par sati, dok isti takav problem veliku firmu može blokirati i na nekoliko dana, a tu mislim i na klijente i na razvojne timove.

Što se prednosti tiče, one postoje. SQL Server primjerice itekako je brži i efikasniji, što se vidi čak i kod krajnjeg korisnika u upotrebi, a moj subjektivni dojam je i da je cijela x86-64 platforma brža i stabilnija od 32-bitnog ekvivalenta na istom hardveru.

 

Ako te interesira, probaj i testiraj, a prije odluke to obavezno napravi i testiraj sve moguće scenarije upotrebe da kasnije tijekom razvoja nebi bilo muke i znoja ili čak krvi. Cool

 

Avatar odgovara mojim reakcijama dok čitam ovaj forum...
15 godina
offline
Kako se programira u Hrvatskoj?

Hvala Naxeem... takav odgovor sam htio cuti.

 

Sta se tice gospodina koji prica o projektima iza sebe, takvih projekata nemam niti ih planiram u skoroj buducnosti imati. kao sto rekoh, ne bavim programiranjem klijent aplikacija tako da mi viseprocesorski rad ni 64bit programiranje nije potrebno.

 

Sta se tice gospodina koji prica o sampionima, svugdje ih ima, ne samo u informatici, i ja sam bio u par takvih firmi, i sada sam u jednoj ali nije toliko strasna.

 

Znaci ovaj nacin programiranja nije toliko zastupljen (znaci niti 5%) u hrvatskoj... I pretpostavio sam da je vecina aplikacija koje se rade kod nas tipa klijent - baza - servis, iako prijatelj koji radi u nekakvoj firmi radi algoritme za obradu dinamike fluida i on je spominjao da prelaze na viseprocesorske algoritme radi kompliciranosti proracuna...

I'm going woo woo
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Kako se programira u Hrvatskoj?

Pa za takve primjene se to koristi. Uskoro će u Splitu, u znanstvenim krugovima doduše, krenuti projekti i korištenje TESLA platforme (CUDA) za matematičke proračune i masivnu paralelizaciju. Rijetki u Hrvatskoj baš rade dinamiku fluida ili barem ja nisam naletio na to van fakulteta. 64-bitno programiranje nije nužno klijentsko, dapače, više se koristi na serverskom polju, a paralelizacija također; Projekt na kojem sam ja radio uključivao je primjenu višeprocesorskog sustava baš u batch obradi velike količine pojedinačnih elemenata i sve to se izvršavalo na serverima.

Avatar odgovara mojim reakcijama dok čitam ovaj forum...
15 godina
offline
RE: Kako se programira u Hrvatskoj?

Istina, 64 bitno i paralelizam se vise koriste na serverskoj strani jer se iovako i onako pokusava rasteretiti klijenta (zapravo to i je ideja cloud computinga). Heh... vjerovatno se sjecas na fesbu onih sunovih radnih stanica :)

 

Iako ovo sta smo mi radili na faksu ne cini mi se toliko problematicno, bilo kod obrade multimedije (slika, audio, video) bilo kod nekakvog drugog tipa podataka... Postoji par caka ali to nista nije problem... Zato sam i pita koristi li se jer nema neke velike razlike... A dosta brze se izvodi (radili smo neke testove, do 30% u odredjenim situacijama) sta nije malo ako obradjujes hrpu podataka...

I'm going woo woo
15 godina
neaktivan
offline
RE: Kako se programira u Hrvatskoj?
tnakir kaže...

Dobro, u vezi ova dva komentara, bolje da ih nije ni bilo jer nisu prepametna. Zanima me kako firme u Hrvatskoj rade, postoji li itko tko je radio na projektima koji su ukljucivali ovo dvoje gore.

 

U vezi ovog sampioni... moram priznat da si bas sampion!

 

A sad pametne odgovore hocu...

 zašto misliš da odgovori nisu pametni...zašto što se većina firmi bavi nekim oblikom baza podataka...jer ti je to sigurna lova...a moraš osigurati plaću za zaposlenike, obveze za njih, poreze, troškove...
unutar svega gore navedenog...imaš jako malo slobodnog prostora...da se baviš nečim novim...a ako nađeš nekoga...tko će te financirati...slobodno izvoli Smijeh
kao što ti rekoh...ono što želiš...možeš razvijati u svoje slobodno vrijeme (ako ga budeš imao)...za svoju dušu...i svoj džep Namigiva
do something while necrknes
15 godina
offline
Kako se programira u Hrvatskoj?

Opet ti offtopic...

 

I kenjkas. Ja sam samo pitao kakva su iskustva a ti trubis svoje. Ajd procitaj opet ove postove (od svih) pa onda napisi nesto pametno.

I'm going woo woo
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Kako se programira u Hrvatskoj?
tnakir kaže...

Opet ti offtopic...

 

I kenjkas. Ja sam samo pitao kakva su iskustva a ti trubis svoje. Ajd procitaj opet ove postove (od svih) pa onda napisi nesto pametno.

 

kako offtopic? Pitiao si Kako se programira u firmama u RH?  i točno takav odgovor si dobio, činjenica da ti se odgovori ne sviđaju ne znači da su offtopic.

80% hr informatike je nekakvo knjigovodstvo i tome slično, a većina tih programa je nastala točno u uvjetima opisanim u šampionima
16 godina
neaktivan
offline
RE: Kako se programira u Hrvatskoj?
tnakir kaže...

Istina, 64 bitno i paralelizam se vise koriste na serverskoj strani jer se iovako i onako pokusava rasteretiti klijenta (zapravo to i je ideja cloud computinga). Heh... vjerovatno se sjecas na fesbu onih sunovih radnih stanica :)

 

Iako ovo sta smo mi radili na faksu ne cini mi se toliko problematicno, bilo kod obrade multimedije (slika, audio, video) bilo kod nekakvog drugog tipa podataka... Postoji par caka ali to nista nije problem... Zato sam i pita koristi li se jer nema neke velike razlike... A dosta brze se izvodi (radili smo neke testove, do 30% u odredjenim situacijama) sta nije malo ako obradjujes hrpu podataka...

Jedan faks je nabavio TESLAe :-) Ovaj projekt je direktno profitirao stopostotnim povećanjem učinkovitosti.
baaab kaže...
 zašto misliš da odgovori nisu pametni...zašto što se većina firmi bavi nekim oblikom baza podataka...jer ti je to sigurna lova...a moraš osigurati plaću za zaposlenike, obveze za njih, poreze, troškove...
unutar svega gore navedenog...imaš jako malo slobodnog prostora...da se baviš nečim novim...a ako nađeš nekoga...tko će te financirati...slobodno izvoli Smijeh
kao što ti rekoh...ono što želiš...možeš razvijati u svoje slobodno vrijeme (ako ga budeš imao)...za svoju dušu...i svoj džep Namigiva
Pa baš i nije tako. Ozbiljne firme napreduju svojim poslovanjem i to je ono dobro; dobar dio firmi su mrtva puhala polu-šampionskog tipa koje prije ili kasnije propadnu i zatvore, a na tržištu se probijaju upravo oni koji ulažu u napredak tehnologije i edukaciju unutar radnog vremena i sredstava firme. Onaj tko napreduje samo u slobodno vrijeme ako ga ima, propada vrlo brzo i sve se pretvara u ogorčene žalopojke sredovječnih programera čiji je mozak uz znanje zaostao desetak godina. Vječna takvima slava budi jer njihovi klijenti postaju moji!
 
Avatar odgovara mojim reakcijama dok čitam ovaj forum...
16 godina
offline
RE: Kako se programira u Hrvatskoj?
naxeem kaže...
Pa baš i nije tako. Ozbiljne firme napreduju svojim poslovanjem i to je ono dobro; dobar dio firmi su mrtva puhala polu-šampionskog tipa koje prije ili kasnije propadnu i zatvore, a na tržištu se probijaju upravo oni koji ulažu u napredak tehnologije i edukaciju unutar radnog vremena i sredstava firme. Onaj tko napreduje samo u slobodno vrijeme ako ga ima, propada vrlo brzo i sve se pretvara u ogorčene žalopojke sredovječnih programera čiji je mozak uz znanje zaostao desetak godina. Vječna takvima slava budi jer njihovi klijenti postaju moji!
 
 
Je li to baš tako? Npr jedan moj poznanik koji ima informatičku firmu kaže "Samo da mi ne propadne HDZ na lokalnim izborima jer ću izgubiti hrpu poslova i održavanja" :D

Mislim, imaju li ljudi koji ozbiljno rade vremena napisati 10,000 postova na BUG forumu?
Poruka je uređivana zadnji put pon 20.4.2009 19:00 (segregator).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Kako se programira u Hrvatskoj?

A žali Bože takvih poznanika, samo, eto, takvi su. Može se i njima konkurirati.

 

EDIT: ovdje sam krenuo smjerom o financijama, ali tako ne želim pa hajdemo radije ovako: imaš studente koji zarađuju euriće dok studiraju, imaju četvorke i petice, stručni su u stvarima koje vole, sviraju nekoliko instrumenata, treniraju neke sportove, članovi su grupa, krugova, predaju, demonstriraju, pišu tuđe diplomske, drže repeticije, forumaše, izlaze čak i seksaju se i sve stignu, a imaš one koji baš ništa u životu ne naprave i spavaju do podne, a faks nikad ni ne završe.

 

Pogrešno je tuđe sposobnosti suditi po vlastitima, kad tako razmisliš mogao bi pasti u depresiju. Šutim

Avatar odgovara mojim reakcijama dok čitam ovaj forum...
Poruka je uređivana zadnji put pon 20.4.2009 19:16 (naxeem).
16 godina
offline
RE: Kako se programira u Hrvatskoj?
naxeem kaže...

A žali Bože takvih poznanika, samo, eto, takvi su. Može se i njima konkurirati.

 

EDIT: ovdje sam krenuo smjerom o financijama, ali tako ne želim pa hajdemo radije ovako: imaš studente koji zarađuju euriće dok studiraju, imaju četvorke i petice, stručni su u stvarima koje vole, sviraju nekoliko instrumenata, treniraju neke sportove, članovi su grupa, krugova, predaju, demonstriraju, pišu tuđe diplomske, drže repeticije, forumaše, izlaze čak i seksaju se i sve stignu, a imaš one koji baš ništa u životu ne naprave i spavaju do podne, a faks nikad ni ne završe.

 

Pogrešno je tuđe sposobnosti suditi po vlastitima, kad tako razmisliš mogao bi pasti u depresiju. Šutim

 
A čuj, ovo je Internet, svak ima pravo za sebe izmisliti avatara kakvog god hoće Cool
16 godina
protjeran
offline
RE: Kako se programira u Hrvatskoj?
segregator kaže...
naxeem kaže...
Pa baš i nije tako. Ozbiljne firme napreduju svojim poslovanjem i to je ono dobro; dobar dio firmi su mrtva puhala polu-šampionskog tipa koje prije ili kasnije propadnu i zatvore, a na tržištu se probijaju upravo oni koji ulažu u napredak tehnologije i edukaciju unutar radnog vremena i sredstava firme. Onaj tko napreduje samo u slobodno vrijeme ako ga ima, propada vrlo brzo i sve se pretvara u ogorčene žalopojke sredovječnih programera čiji je mozak uz znanje zaostao desetak godina. Vječna takvima slava budi jer njihovi klijenti postaju moji!
 
 
Je li to baš tako? Npr jedan moj poznanik koji ima informatičku firmu kaže "Samo da mi ne propadne HDZ na lokalnim izborima jer ću izgubiti hrpu poslova i održavanja" :D

Mislim, imaju li ljudi koji ozbiljno rade vremena napisati 10,000 postova na BUG forumu?
 @naxeem to nije istina, ja imam 10+ godina profesionalnog iskustav, od toga 4g u firmi od 15+ ljudi, a ostatatak u firmi koja je među 10 največih u regiji s 150+ zaposlenih. Trenutno radim kao viši softvare inžinjer. I mogu ti slobodno kazati da što je tehnologija primitivnija to je programer bolji. Neki od najboljih čak odbijaju koristiti debuger u razvoju. A znam ih jako puno i to svih profila. A da ti ne pričam o programerima koji koriste prastare alate koje više nitko ne koristi i imaju neopisivo visoku plaču.

@segregator prijatelj ti se ne šali, zato jer velik dio poslova na HR-tržištu u IT-u osiguravaju razne Državne firme. A promjena vlasti znači ponovna borba za  mnoge klijente.
Programko http://programko.bloger.hr
16 godina
neaktivan
offline
RE: Kako se programira u Hrvatskoj?
Programko kaže...
segregator kaže...
naxeem kaže...
Pa baš i nije tako. Ozbiljne firme napreduju svojim poslovanjem i to je ono dobro; dobar dio firmi su mrtva puhala polu-šampionskog tipa koje prije ili kasnije propadnu i zatvore, a na tržištu se probijaju upravo oni koji ulažu u napredak tehnologije i edukaciju unutar radnog vremena i sredstava firme. Onaj tko napreduje samo u slobodno vrijeme ako ga ima, propada vrlo brzo i sve se pretvara u ogorčene žalopojke sredovječnih programera čiji je mozak uz znanje zaostao desetak godina. Vječna takvima slava budi jer njihovi klijenti postaju moji! 
 
Je li to baš tako? Npr jedan moj poznanik koji ima informatičku firmu kaže "Samo da mi ne propadne HDZ na lokalnim izborima jer ću izgubiti hrpu poslova i održavanja" :D

Mislim, imaju li ljudi koji ozbiljno rade vremena napisati 10,000 postova na BUG forumu?
 @naxeem to nije istina, ja imam 10+ godina profesionalnog iskustav, od toga 4g u firmi od 15+ ljudi, a ostatatak u firmi koja je među 10 največih u regiji s 150+ zaposlenih. Trenutno radim kao viši softvare inžinjer. I mogu ti slobodno kazati da što je tehnologija primitivnija to je programer bolji. Neki od najboljih čak odbijaju koristiti debuger u razvoju. A znam ih jako puno i to svih profila. A da ti ne pričam o programerima koji koriste prastare alate koje više nitko ne koristi i imaju neopisivo visoku plaču.

@segregator prijatelj ti se ne šali, zato jer velik dio poslova na HR-tržištu u IT-u osiguravaju razne Državne firme. A promjena vlasti znači ponovna borba za  mnoge klijente.
Oprosti ako ot koga vrijeđa, ali ti podebljani su očito kreteni.
I ne vidim po čemu ono nebi bila istina. Da, mnogi mogu životariti na starim tehnologijama i bez ulaganja u znanje, a ja ti garantiram da takvi gube posao od modernijih i boljih firmi. Trenutno radim kao IT menadžer i vidio sam i jedne i druge i treće; danas rijetko kome treba programer koji će odmahnuti rukom na edukaciju - takav dobija otkaz. Zna C? E i? Kome treba C? - Nekome sigurno treba, ali ja želim Java/C# programera, a ne blijedi pogled kad mu spomenem "objekt".
Tehnologija primitivna = bolji programer? - Ne, ne bih se složio. Ja sam nekoć u osnovnoj školi razbijao DRM zaštite koristeći W32Dasm i TASM/FASM/MASM... ali radim li to danas? Naravno da ne. Zašto ne radim sve u tome? Pa jer bih bio budala da programiram n-tier sustav u assembleru. Nekoć sam koristio BCB i VCL, a danas mi to ne pada često na pamet jer je jednostavno skuplje.
Znam ljude koji rade RPG i COBOL i jako su dobro plaćeni, ali to je nešto sasvim drugo.
Još jednom ću se zgroziti na one koji "odbijaju koristiti debugger"... mislim, to nije izjava ni ponašanje ozbiljnog čovjeka, nego nadobudnog srednjoškolca u pubertetu s prištevima kojem debugger ni ne treba jer ionako u životu nije vidio ništa kompleksnije od bubble sorta.
Znanje programiranja se ne rangira po tome koliki je netko sado-mazohist i idiot, nego po tome koliko i što zna.
A to s HDZ-om je nažalost tužna istina; ako nisi onoj praščini u guzici, teško do posla za državnu upravu...
Avatar odgovara mojim reakcijama dok čitam ovaj forum...
Poruka je uređivana zadnji put pon 20.4.2009 20:02 (naxeem).
16 godina
offline
RE: Kako se programira u Hrvatskoj?

Samo da malo napomenem, isto je bez obzira ako dođe i SDP ili netko treći, osim što će druga programerska ekipa upasti u igru Cool

 

Samo sam htio naglasiti da se ne idealizira programiranje, to je po količini posla i stresu (ako se radi ozbiljan projekt) današnji ekvivalent rudarskog posla od prije 200 godina

Poruka je uređivana zadnji put pon 20.4.2009 20:09 (segregator).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Kako se programira u Hrvatskoj?

S tim se u potpunosti slažem do neke granice. Ali imaš više vrsta rudara: oni koji tucaju kamen rukama, oni koji tucaju kamen macom, oni koji to rade električnom bušilicom, oni koji su u punoj opremi s maskom i kisikom na leđima uz električnu bušilicu, oni koji samo planiraju gdje tko buši, oni koji planiraju što tko buši, oni koji nadziru smjene, the list goes on...

Iako u ovoj metafori postoji deficit elemenata: nemaš faktor znanja i iskustva koji je itekako bitan i nije mnogima dostižan, pa bih ja radije uzeo astronaute kao primjer.

Avatar odgovara mojim reakcijama dok čitam ovaj forum...
16 godina
protjeran
offline
RE: Kako se programira u Hrvatskoj?

Ne korištenje debugera nije sado-mazohizam, ne mislim na W32Dasm, ollydbg, windbg i sl. Nego debuger od Visual Studia, jer programera tjera da piše logičnije i urednije kod, da razmišlja o više detalja tako da zna točno što radi koji blok koda.

A ne da se koristi metodologiju, break point ovdje, break ondje, F5, F10, F10, gle sad je prošlo,a sad neće. U što se korištenje (zlouporaba) debugera redovito pretvori.

Ne znam jel se sječaš Visual Basica 3 i Visual Basica 4, gdje je korištenje debugera bio glavni krivac za gomilu lošeg koda. Što je i danas slučaj samo se malo ljudi sjeća zlatnog doba VB, ne mislim na VB.NET. A oni koji znaju za taj dio softwerske povijesti ni danas ne koriste debuger i gore opisanu metodlogiju, nego su ugavnom ljubitelji log failova.

A s druge strane Jxxxxš programera koji nije sado-mazohista Smijeh.

Pozz

Programko http://programko.bloger.hr
16 godina
neaktivan
offline
RE: Kako se programira u Hrvatskoj?

Ja sam se ACE-om, KGDB/KDB-om igrao isto. xD - Još gore.

Mislim da se ne mogu s tim složiti. Ne-korištenje debuggera je glupo. Debugger NIJE breakpoint - debugger je prilično bogatiji komad softvera kojim kontroliraš i nadgledaš kako se izvršava kod.

Ne znam kako debugger može rezultirati neurednijim kodom? Molio bih te neki konkretan primjer?

Meni je debugger osvježenje, a za VS pogotovo u verziji 2008 kroz C++ i kod mi je uredniji jer više nemam "printf"-floodane listinge. :)

U VB-u nisam nikad ozbiljnoedited programirao... OK, jesam u VBA za Excel, ali nikada u onom VB-u. VB programere smatram najčešćim izvorom loših programeraeditirano. Hvata me jeza, kosa mi se digne, koža naježi i prođu me trnci kada sretnem "VB programera" (koji s programiranjem nemaju veze)editirano.

Možda tebi printf (ili log fajlovi, kako hoćeš, ja sam C/C++ dijete) budi uspomene, ali meni je stack watch olakšanje.

 

Ova posljednja rečenica je zapravo dobra; sam posao je sado-mazoistički, pa...

Poruka je uređivana zadnji put ned 10.5.2009 11:34 (naxeem).
16 godina
offline
RE: Kako se programira u Hrvatskoj?
naxeem kaže...
Ja sam nekoć u osnovnoj školi razbijao DRM zaštite koristeći W32Dasm i TASM/FASM/MASM
 covece, ja jos uvek nemam ni pojma kaj je to :)
People who are crazy enough to think they can change the world are the ones who do.
16 godina
offline
RE: Kako se programira u Hrvatskoj?

Interesantno kako ovakvi threadovi uvijek odu u smjeru "a moj je veći od tvoga" Nevinašce

 

Evo ja sam napisao prvu web banking aplikaciju u RH, jel se to računa? Bogataš

15 godina
offline
RE: Kako se programira u Hrvatskoj?
tnakir kaže...

Da priupitam vas koji se programiranjem bavite profesionalno:

 

Kako se programira u firmama u RH? Hocu reci, da li rabite viseprocesorske algoritme ili za to jos ne vidite potrebe. Rade li se 64-bitni programi ili ni za to jos nema potrebe. Kakva je razlika uopce pisati 32bitne i 64bitne programe.

 

Osobno se bavim programiranjem, ali weba, tako da se sa ovakvim stvarima nisam imao prilike susretati osim na faksu gdje smo imali viseprocesorsko racunanje, tu smo radili neke programe (tipa obrada slike i slicno) i to je to. Sa x64 programiranjem nisam imao kontakta.

 
Ja zapravo osobno ne vidim da uopće više od 10% totalne programerske populacije u Hrvatskoj ima iole potrebe za razmišljanje o takvim stvarima?

Evo mojih 5 centi o tome.

Mislim, prvo, pogledajmo realno, većina ljudi koji se bave programerskim kruhom predstavljaju aplikativne programere - pisati aplikacije danas znači oslanjanje na određenu tehnologiju (drugim riječima, oslanjanje na već gotove frameworke).

Drugo, rekao bih da se ipak veći dio ukupno napisanog programskog koda bavi isključivo nekakvim oblikom web-aplikativnog programiranja. Postotci? Ne mogu reći točno, ali smatram čak i 80%. Zašto? Zato što je, otvoreno, država zapravo najveći IT employer u nas. Tijekom godina kažnjivo loše politike, blatantne krađe i pljačke te kojekakvih malverzacija, Hrvatska je gotovo posve deindustrijalizirana, tvrtke koje iole nešto vrijede mahom su u stranom vlasništvu, a privreda se bazira na nekom lažnom uslužnom sektoru kao i na odvratno bloatanom državnom aparatu koji više-manje živi na slabašnom privatnom sektoru. Pošto nemaš značajnije privrede, ne "proizvodiš" gotovo ništa osim turizma i pokojeg broda - ostaje država. Država (u kaosu kakvom već jest) ima potrebe za kojekakvim administracijskim/uredskim softverom koji se bazira najčešće na web tehnologijama (Java, ASP, C#) i to ti je to.

Treće, uza sve to ova država i njezin kompletan IT sektor su nešto što se naziva fringe markets. Rijetko gdje uopće tu postoje tolike vlastite potrebe ili opsege poslova da bi se nekome isplatilo ići razvijati softver specijalno za to - eventualno se preuzme nešto što je već gotovo, složi se da taj dio funkcionira i razvija se dalje.

Istina, postoje svijetli primjeri, tvrtke koje se lavovski bore za dio izvoznog kolača i svojom pameću, radom i znanjem konkuriraju na zahtjevnom vanjskom tržištu, ali to su tek sporadične iznimke i to je onih 10% sa početka. Možda sam čak bio i preoptimističan.

tnakir kaže...
Eto samo me to zanimalo da li programeri u RH razmisljaju o buducnosti ili je to previse posla koji nebi napravio toliku razliku. Pretpostavljam da vecina aplikacija koje radite su tipa upis podataka i citanje iz baze/upis u bazu i osnovna racunanja ostavite SQL serveru.
 
Čuj, ponajprije, nemoj trivijalizirati upis podataka i čitanje iz baze :) Ima tu itekakvih glavolomki, poslovna logika zna biti dosta zamršena za implementaciju, osobito kad se u sve tu upetlja ljudski faktor i nesposobnost korisnika.

Što se tiče "računanja na SQL serveru" pretpostavljam da misliš na trpanje poslovne logike u bazu, umjesto da se odrađuje u aplikaciji. To je već razmjerno kompleksno arhitekturalno pitanje projektiranja aplikacije i nije moguće jednoznačno odgovoriti na to. Moj osobni stav je da se u bazu stavljaju oni dijelovi logike koji su samo i isključivo apsolutno nužni da tamo budu - sve ostalo najbolje je odraditi u aplikaciji.

Nadam se da sam pomogao.
Poruka je uređivana zadnji put pon 20.4.2009 21:44 (Quantum).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Kako se programira u Hrvatskoj?
naxeem kaže...

U VB-u nisam nikad programirao... OK, jesam u VBA za Excel, ali nikada u onom VB-u. VB programere smatram blatom... crvima struke. Znam, nije pristojno ni lijepo, nije ugodno, ali hvata me jeza, kosa mi se digne, koža naježi i prođu me trnci kada sretnem "VB programera".

Možda tebi printf (ili log fajlovi, kako hoćeš, ja sam C/C++ dijete) budi uspomene, ali meni je stack watch olakšanje.

 

Ova posljednja rečenica je zapravo dobra; sam posao je sado-mazoistički, pa...

 
Mislim, naxeem, da ti stav načelno nije dobar;
Ne radi se o tome da li je vb bolji od c/c++ ili obratno, već svaki alat ima svoju namjenu, kao i korisnike koji ih koriste.

Materija je toliko široka, da je nemoguće cijeli spektar pokriti jednim programskim alatom, niti očekivati da svi korisnici svladaju isti.

Pa onda npr. jednom stolaru koji pili na cirkularu reći da je 'blato... crv struke', jer 'pravi' majstori pile s cnc-kom, je bedasto, jer su njihovi proizvodi različite namjene.

Nisam vb programer, pa me tvoja izjava nije osobno pogodila, to je samo moj stav.
15 godina
neaktivan
offline
RE: Kako se programira u Hrvatskoj?
Moj stav, sto se debaginga tice jest ovakav (barem kod konzolskih aplikacija):
a) vanjski debugger (citaj gdb) koristim samo kad trebam naci SIGSEGV-like pogresku
b) ako je neka druga pogreska - printf je puno prakticniji
Sa štovanjem, brahle!
16 godina
protjeran
offline
RE: Kako se programira u Hrvatskoj?
naxeem kaže...

Ne znam kako debugger može rezultirati neurednijim kodom? Molio bih te neki konkretan primjer?

 Kad smo već kod debugera, evo dva linka gdje je lijepo opisano zašto debuger nije dobro previše koristiti.
Što se mene tiće debuger je zgodno imati i koristiti, al treba biti svjestan njegovih loših strana.
Programko http://programko.bloger.hr
15 godina
offline
RE: Kako se programira u Hrvatskoj?
segregator kaže...
tnakir kaže...

Opet ti offtopic...

 

I kenjkas. Ja sam samo pitao kakva su iskustva a ti trubis svoje. Ajd procitaj opet ove postove (od svih) pa onda napisi nesto pametno.

 

kako offtopic? Pitiao si Kako se programira u firmama u RH?  i točno takav odgovor si dobio, činjenica da ti se odgovori ne sviđaju ne znači da su offtopic.

80% hr informatike je nekakvo knjigovodstvo i tome slično, a većina tih programa je nastala točno u uvjetima opisanim u šampionima
 Da ali pitanje se odnosilo na 64bitno programiranje i paralelizam.
I'm going woo woo
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice