S kojim programskim jezikom krenuti?

poruka: 17
|
čitano: 3.305
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
neaktivan
offline
S kojim programskim jezikom krenuti?
Evo ovako zanima me s kojim programskim jezikom bi trebao krenuti
Vidio sam da pišete tamo C/C++ sad mi nije jasno koji ?
Totalni sam pocetnik tek sam krenuo citati o programiranju po forumima i zainteresiran sam prvo za andorid al sam odustao ipak cu destop app
Sad me zanima dali se moze krenuti C++ uciti bez C ili kako to ide
stvarno me zanima
Citao sam po drugim forumima preporucuju mi da krenem s C#
Mozete li mi pomoc? hvala
Jos se ucim :D
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: S kojim programskim jezikom krenuti?

Ovisi što želiš raditi. Svaki jezik je alat za nešto. Neki jesu ok za početak (C++/C#/Java), drugi baš i ne (čist C, asm...).

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
7 godina
neaktivan
offline
Re: S kojim programskim jezikom krenuti?
Mozes li mi reci sta mogu sa kojim alatom?
Jos se ucim :D
13 godina
neaktivan
offline
S kojim programskim jezikom krenuti?

Kreni s jezikom s kojim želiš, više manje u svakom možeš sve napraviti, a i prebacivanje s jezika na jezik nebi trebalo kasnije biti previše problematično.

 

Dosta ljudi počinje sa C-om ili C++ pa to sigurno nije loš odabir. Alati (ako misliš na IDE) su npr. Visual Studio (C++, C#, ...), Eclipse (Java, ...), Code::Blocks (C, C++)...

 

Čak možeš i online neke jednostavnije stvari raditi, npr.:

http://cpp.sh/

ಠ_ಠ Rolling on the floor laughing until someone jump on me a makes me stop rolling on the floor laughing but then I do it again cuz it's awesome
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: S kojim programskim jezikom krenuti?

Čisti C - low level stvari, direktni pristup hardveru i memoriji, super-optimiziranje (game engine, mineri...)

C++ - OOP jezik opće primjene. Od malih konzolnih aplikacija do cijelih OSova. Uglavnom multiplatform (dokle god ne diraš u Visual C). Za GUI ti treba neki framework (qt, wxwidgets) jer WinAPI (GDI) je gadan ko noć.

C# - jezik u kojem ja radim. Poslovne aplikacije, puno trtljanja po bazama (mssql, mysql, sqlite) i "fancy" UI sa WPFom i Universal Appsima. .net je must have i nije multiplatform (koliko se god trudili ali nije 100%)

Java - Android. Raspberry Pi. Windows. OSX. Linux. Mikrovalne pećnice. "Write once, run anywhere" - pravi multiplatform jezik sa odurnim GUI frameworkom (Swing ). Sintaksom jako sličan C# (jer C# je nastao kombiniranjem najboljeg iz C++ i Jave). Ako znaš jedan, vrlo lako ćeš se prebaciti na drugi jer su nevjerovatno slični.

 

Van svake kategorije: asm (assembler) - ne može niže od ovog (može, ali bi pisao binarno). Zaboravi da postoji (zasad). Ako ti ikad čist C postane "previsok", kreni po assembleru.

 

P.S. - ako se odlučiš na C, po meni, bez veze ćeš učiti proceduralni pristup programiranju i onda ponovno objektni (OOP) kada se prebaciš na nešto normalno. Proceduralni ti neće trebati u 99.9999% slučajeva).

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
Poruka je uređivana zadnji put sri 1.6.2016 20:34 (Sum_of_all_fears).
12 godina
neaktivan
offline
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: S kojim programskim jezikom krenuti?

Haskell.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
8 godina
neaktivan
offline
S kojim programskim jezikom krenuti?

Erlang.

 
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: S kojim programskim jezikom krenuti?
Hvala puno odlucen za javu mozete li mi samo rec ima li kruha u javi ako za npr 5 god naucim i uspijem izradit neke kvalitetnijr male apk?
Jos se ucim :D
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: S kojim programskim jezikom krenuti?
PurGer220 kaže...
Hvala puno odlucen za javu mozete li mi samo rec ima li kruha u javi ako za npr 5 god naucim i uspijem izradit neke kvalitetnijr male apk?

 

5 godina za izradu malih apka je previse. U ovom svijetu brzina i sposobnost ucenja novih stvari je sve. U 5 godina se cijeli jezici mijenjaju, dolaze novi, izmisljaju se novi pristupi... 

Nemoj me shvatiti krivo, programiranje je vjestina u kojoj nikad ne zavrsis s ucenjem, ali od hladnog starta do izrade jednostavnih app ne bi trebalo proci vise od godinu dana, s time da naravno trebas raditi na tome da ti projekti i aplikacije budu sve vece i sve ozbiljnije, a to postignes kroz zaposljavanje ili samozaposljavanje. 

 

Dobri developeri u bilo kojem jeziku su uvijek trazeni i uvijek dobro placeni, to je sigurno. Ako mislis na direktnu zaradu od samih aplikacija koje ces napraviti, to ovisi o tome sto i kako ces raditi. Mozda dodes na ideju rijesavanja nekog problema za kojeg jos ne postoji rijesenje i to je onda uvijek dobra stvar za kreiranje i startanje nekog biznisa. U drugu ruku mozes nastancati tonu aplikacija koje nitko nece koristiti jer postoje uhodane i poznate zamjene. 

16 godina
neaktivan
offline
Re: S kojim programskim jezikom krenuti?
PurGer220 kaže...
Hvala puno odlucen za javu mozete li mi samo rec ima li kruha u javi ako za npr 5 god naucim i uspijem izradit neke kvalitetnijr male apk?

Naravno da ima. Npr., ove godine je oko 99 poduzeca u programu ljetne prakse na FER-u, 17 ih je javilo da trazi bas Javu, a jos nekoliko njih da traze programere Android platforme (dakle opet Java) i sl.

 

Medutim, programiranje je prilicno agnosticka vjestina, tj. nema jednog jedinog ultimativnog jezika, tako da ces se zateci da ucis i druge jezike: ako se zateknes u internetskim vodama, definitivno ces uciti PHP/Python/Perl, JavaScript (node.js je dosta popularan danas) i sl. Ako se zateknes u poslovnim vodama sigurno ce to biti Java (viseplatformska) i C# (samo Win). Ako se zateknes u razvoju igara, vjerojatno ces uciti C++. I tako dalje, sve ovisi sto ces raditi i kako, medutim, jedino mozes biti siguran da ces kad tad trebati nauciti i druge jezike.

 

Sretno!

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
10 godina
neaktivan
offline
S kojim programskim jezikom krenuti?

Python, PHP, Objc-C, Swift

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
S kojim programskim jezikom krenuti?
Krenuo sam sa javom, dlai mi mozete reci gdje se mogu javiti kada zapnem ovdje ili u programiranje za mobilne platforme
Jos se ucim :D
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
S kojim programskim jezikom krenuti?

Sada zavrsavam 3. razred i planiram ici na neki fakultet gdje ima programiranja a to me i zanima.Trazio sam po internetu i jedino sta mi se svidja je smjer racunalstva na ritehu u Rijeci.FOI mi je daleko a FER pretezak i vjerojatno ne bih prosao.Pa ako bi mi neko mogao reci da li se tamo vise obraduje programiranje ili racunalni sklopovi (npr. diode,tranzistori,tiristori itd.-to me upce ne zanima i nekako mi je dosadno).I takodjer me zanima koji se svi programski jezici tamo uce.Da li mi moze neko pomoc? :D :D

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: S kojim programskim jezikom krenuti?
PurGer220 kaže...
Krenuo sam sa javom, dlai mi mozete reci gdje se mogu javiti kada zapnem ovdje ili u programiranje za mobilne platforme

Pretrazi forum, ova tema je najaktivnija po pitanju Jave.

ant1998 kaže...

Sada zavrsavam 3. razred i planiram ici na neki fakultet gdje ima programiranja a to me i zanima.Trazio sam po internetu i jedino sta mi se svidja je smjer racunalstva na ritehu u Rijeci.FOI mi je daleko a FER pretezak i vjerojatno ne bih prosao.Pa ako bi mi neko mogao reci da li se tamo vise obraduje programiranje ili racunalni sklopovi (npr. diode,tranzistori,tiristori itd.-to me upce ne zanima i nekako mi je dosadno).I takodjer me zanima koji se svi programski jezici tamo uce.Da li mi moze neko pomoc? :D :D

Malo si fulao temu, potrazi po forumu slicne teme ("sto upisati", "kamo dalje?", "FER, FOI ili nesto trece?" i slicne teme) i tamo pitaj.

Perhaps today IS a good day to die. PREPARE FOR RAMMING SPEED!
8 godina
neaktivan
offline
Re: S kojim programskim jezikom krenuti?
tLeon kaže...

Python, PHP, Objc-C, Swift

 Jesi li radio što sa Obj-C/Swift-om? Radim jednu "calendar" aplikaciju, imam gotov backend, web klijent i API, no kako koristim uglavnom Mac eko-sistem, prototip (mobile) aplikacije bi radio za iOS platformu. Svi se kunu sada u Swift, no kakvo je realno stanje?

10 godina
neaktivan
offline
Re: S kojim programskim jezikom krenuti?
solaris kaže...
tLeon kaže...

Python, PHP, Objc-C, Swift

 Jesi li radio što sa Obj-C/Swift-om? Radim jednu "calendar" aplikaciju, imam gotov backend, web klijent i API, no kako koristim uglavnom Mac eko-sistem, prototip (mobile) aplikacije bi radio za iOS platformu. Svi se kunu sada u Swift, no kakvo je realno stanje?

Da jesam, prvenstveno se bavim iOS developmentom, sta se tice Swifta ja ga volim no znam i Obj-C. Swift ima svijetlu buducnost, no Obj-C nece tako skoro nestati. Cak je vecina appova od Applea jos uvijek u Obj-Cu. 

Poruka je uređivana zadnji put pet 3.6.2016 13:38 (tLeon).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice