Par komandi za VB ?!?

poruka: 20
|
čitano: 7.343
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Par komandi za VB ?!?

E ovako treba mi par komandi i ja cu dalje..pocetnik sam sa VB a nekad prije ar godina sam u skoli malo ucio i imao neke scripte..sad ih nemam pa moram napamet...imam ideju i viziju samo treba mi ove komande i idem dalje....

 

Komanda kako da povezem "listbox" i "textbox"...

 

Naime u listbox su mi imena drugova i kad kliknem na jedno ime da mi desno u textbox pokaze njegov broj mobitela i jos neke podatke...

 

To je jednostavno pa ko moze da mi napise taj kod bio bih mu zahvalan...

Nemam potpis osim na licnoj
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Par komandi za VB ?!?

Hm, nitko nije odgovorio, a ja ne znam ali imam neki hint.

 

texbox bi trebao imati neki property 'Text' ili makar metodu 'setText', pa onda setiras text u njega sa

 

textbox.Text = "TEKST"

ili

textbox.setText("TEKST");

 

 

sto se tice list boxa, ako se dobro sjecam kad doubleclicknes otvori ti se prozor gdje mozes odabrati event za list box. Takodjer, listbox bi trebao imati neki property "Selected" ili "Item" ili "Current". Nesto u tom stilu. Odaberi click event ili mouse up, ovisno sta imas, i tamo otkucaj nesto u stilu:

 

textbox.Text = listbox.Selected

"Dislocate your spine if you don't sign he says, I'll have you see in double."
 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Par komandi za VB ?!?

tako je.

Rjesava jednostavne probleme u podforumu Programiranje od 2008. xD http://irale.deviantart.com
Poruka je uređivana zadnji put čet 7.1.2010 13:40 (RaLe).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Par komandi za VB ?!?

za vb.net

 

me.nekitextbox.text = me.nekilistbox.SelectedItem.ToString

do something while necrknes
16 godina
neaktivan
offline
RE: Par komandi za VB ?!?
baaab kaže...

za vb.net

 

me.nekitextbox.text = me.nekilistbox.SelectedItem.ToString

Mogao si i bez me., i .ToString, ionako je to već string (poznajući kako VB voli kvariti mladež, i da nije, lako bi se moglo dogoditi da ga sam pretvori). Dakle, "nekitextbox.Text = nekilistbox.SelectedItem"

 

Ali ono što autoru teme treba je Dictionary (ono što je map<> u C++u...), http://msdn.microsoft.com/en-us/library/xfhwa508.aspx (u Examples je primjer u VBu).

 

Najbolje napraviti klasu koja će sadržavati sve informacije o nekome, te je zatim dodati u dictionary, ovako nešto:

 

dim o as new osoba(nesto, nesto...)

imenik["netko"] = o

 

Kasnije, na SelectedIndexChanged (ovo napamet pišem, možda se i drugačije zove) eventu, kod bi ovako nekako izgledao:

 

ime_textbox.Text = imenik[listbox.SelectedItem].ime  'ime je dio pretpostavljene klase "osoba"

The candle flame gutters. Its little pool of light trembles. Darkness gathers. The demons begin to stir.
15 godina
neaktivan
offline
RE: Par komandi za VB ?!?

ma znam da sam mogao...to više onako automatski...iz glave..po "školski" Smijeh

 

može raditi što god hoće...čim malo savlada klase..objekte...povezivanje sa bazom...

s vremenom će doći na to...koliko je koristan intelisence Namigiva

do something while necrknes
15 godina
neaktivan
offline
Par komandi za VB ?!?

@itf4an,

Koliko sam se ja poigrao C#-om, MVC pattern je skoro nemoguce fino izvesti. Nazalost, M$ uvijek ima neku svoju ideju kako bi dobar GUI toolkit trebao raditi.

&quot;Dislocate your spine if you don't sign he says, I'll have you see in double.&quot;
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Par komandi za VB ?!?

Sry ljudi sto se mjesam,negg gdje mi piise da napravim novu temuu ?? pliz help,nova sam .xD

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Par komandi za VB ?!?
annacb kaže...

Sry ljudi sto se mjesam,negg gdje mi piise da napravim novu temuu ?? pliz help,nova sam .xD

 

Udjes u podforum koji zelis (Programiranje, recimo), i odmah u redu gdje pise veliko Programiranje, nalazi se dugme Pokreni novu temu. :)

Rjesava jednostavne probleme u podforumu Programiranje od 2008. xD http://irale.deviantart.com
16 godina
neaktivan
offline
RE: Par komandi za VB ?!?
Deus ex machina kaže...

itf4an

Ovo je namjerno? :P

 

Deus ex machina kaže...

Koliko sam se ja poigrao C#-om, MVC pattern je skoro nemoguce fino izvesti. Nazalost, M$ uvijek ima neku svoju ideju kako bi dobar GUI toolkit trebao raditi.

Iskreno ne bih znao, nisam nikad radio nešto veće s C#om (u području Win Formsa, ustvari jedino sam ga za XNA koristio). Osim ovog OpenInstalla, ali se tu ionako ne bavim GUI dijelom...

 

Al ono, radi imenik od 10ak linija, nije da mora biti lijepo i uredno! :)

The candle flame gutters. Its little pool of light trembles. Darkness gathers. The demons begin to stir.
15 godina
offline
Par komandi za VB ?!?

-svi odgovori su (relativno) korektni, ali za početnika je bolje da se nauči snalaziti.. recimo ovako. (klikni me)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Par komandi za VB ?!?
ihush kaže...

-svi odgovori su (relativno) korektni, ali za početnika je bolje da se nauči snalaziti.. recimo ovako. (klikni me)

Puno si rekao u jednoj recenici..prvo nisam glup da koristim net i pretrazivace ak sam pocetnik u VB pa tako da sam pretrazio google i nisam nasao jednostavnost ak te bas zanima...

Nemam potpis osim na licnoj
15 godina
offline
RE: Par komandi za VB ?!?

@ RiMSo, nisi glup, samo trebaš naučiti snalaziti se.. VB (i svi ostali) ima jako dobar help i traženi primjer. Goole, MSDN itd. Stvar je da od tisuća primjera trebaš naučiti osnove i naučiti razumjeti razlike između nekih rješenja (često postoji određeni razlog za to). Za vrijeme učenja, nije cilj copy-paste gotovog koda, nego naučiti razmišljati, nakraju, sam naći rješenje... forumski dio nije pogodan za to, ali je forum odličan za testiranje nekog rješenja i traženja varijacija-poboljšanja ili neke specifične potrebe (jer kao što vidiš par postova iznad, sve se to može na više načina...). Tako da netrebaš se ljutiti (nije namjera vrijeđati te).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
neaktivan
offline
Par komandi za VB ?!?

Zapravo, ako ti moze posluziti kao vodic: jedan moj kolega koji je inace dizajner u zadnje vrijeme prtlja sa UDK-om. I to na nacin da uzme neki gotov primjer i doslovce prepisuje na ruke (umjesto copy pastea) kod u skripte. Odlican nacin da zapravo citas sto radis i citajuci ucis.

&quot;Dislocate your spine if you don't sign he says, I'll have you see in double.&quot;
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Par komandi za VB ?!?

Evo ovako sam zapeo...

 

Napravio sam listbox i textbox i u glavnoj formi sam kucao ovo :

 


Private Sub Form_Load()
With list1

.AddItem "ja"
.AddItem "ti"

End With


 

I to kad pokrenem vidim u listi..a textbox staji prazan...

 

Sad me zanima kako ovog "ja" da kad na njega kliknem isto da dodam da se u textbox il u label pokaze tipa "1646514655"..to bi bilo kad se pokrene program...kao neki opis...

Nemam potpis osim na licnoj
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Par komandi za VB ?!?

A ti radiš baš u VBu? Mislio sam da je VB .NET u pitanju.

 

U tom slučaju ti ne mogu dati primjer kôda, no predmnijevam da je sličan onom mojem...

The candle flame gutters. Its little pool of light trembles. Darkness gathers. The demons begin to stir.
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Par komandi za VB ?!?
itf4n kaže...

A ti radiš baš u VBu? Mislio sam da je VB .NET u pitanju.

 

U tom slučaju ti ne mogu dati primjer kôda, no predmnijevam da je sličan onom mojem...

Da Visual Basic 6.0..nekako mi se ucinio posebnim...a koji je laksi da skidam..ak ima lakse za pocetnike..

Nemam potpis osim na licnoj
16 godina
neaktivan
offline
Par komandi za VB ?!?

VB .NET je logičniji, a je li lakši... ne znam.

 

Iskreno, u posljednje vrijeme sam nekoliko puta promijenio mišljenje o VBu i njegovoj kvaliteti kao alata za učenje.

 

Mogu ti dati neke argumente za VB 6.0, kao i neke protiv (razmišljajući isključivo između VB - VB .NET):

+ malo kôda čini velike stvari (motivacija)

+ relativno lako pamtljiva sintaksa

+ poveć broj ljudi ga zna, pa time i lako dobiva pomoć

- lako pamtljiva, no krajnje nelogična sintaksa (C++ npr. ima potpuno logičnu, no teže pamtljivu, sintaksu)

- daje loše navike (ovo je upitan -, nije ni VB .NET puno bolji)

- zbog nestandarnosti sintakse, lako ćeš upasti u probleme kompatibilnosti, i teže ćeš kasnije naučiti nešto normalno

 

(usput, mnogo je flejmanja rasprava bilo u ovom podforumu vezano uz početak učenja, pa ako imaš volju, probaj ju ne izgubiti čitajući te teme)

The candle flame gutters. Its little pool of light trembles. Darkness gathers. The demons begin to stir.
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Par komandi za VB ?!?

Gle ja sam se opredjelio za VB pretezno sto je Visual...mogu sve da nacrtam i onda je problem oko spajanja i dobijanja krajnje ideje..koji programerski programi imaju to isto a mogu se brzo tj. u relativno kratkom vremenu naucit..nekad sam rasturao Qbasic al sam u srednjoj odustao jer sam otisao drugim putem..sad par godina poslije pokusavam da se vratim al na nesto novije...

Nemam potpis osim na licnoj
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Par komandi za VB ?!?

gledaj...SVI današnji alati su danas visual...postoji i comand promt solucija...ali nije bit ove teme...

 

poanta je...da naziv jezika...nema više veze sa jezikom od prije 5-6 godina...recimo kao VB6 i VB.net...

neke stvari jesu slične...ali je nebo i zemlja razlika u gomili stvari...

 

jedino pametno što ti mogu reći...i prigovoriti....je da su uzeo "zastarjeli alat"...napatit ćeš se ko jesus...i kod prelaska na nešto novije...morat ćeš mijenjati i koncepcije i čitavu logiku razmišljanja...misliš da je MS odustao od VB-a...zato što VB.net ima više cool ime...ili tu ima nešto drugo u pitanju...

 

koji god jezik da uzmeš raditi...ili alat kako volim da kažem...uzmi novo...imaš express ediciju svega što je unutar visual studia...free je...i odmah ćeš raditi sa novijim tehnologijama...i ono što usvojiš...lako ćeš moći iskoristiti na više strana...mislim na web i win app...

 

jezik je nebitan...za početak možeš uzeti vb.net...i kad usvojiš logiku i način razmišljanja...i naštrikaš podosta koda...lako se prebaciti na recimo c#...što ćeš i sam skužiti...kad primjere tražene po netu koji su u c#...odlučiš primjeniti u vb-u...

 

...i pojednostvait ćeš si život...nećeš više morati razmišljati...koja vezija dll-ova ti treba....net framework se brine o svemu...tvoje je samo štrikaš...

do something while necrknes
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice