Pascal: školski zadaci

poruka: 546
|
čitano: 167.921
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Fibonacci

1. Napisati program koji u datoteku fibonacci.txt ispisuje brojeve fibonaccijevog niza do zadanog broja n. Raspored ispisa u datoteci je sljedeci: u prvom redu ispisati broj elemenata niza, a u drugom redu sve elemente niza.

 

program fibonaci;  var f1,f2,z:longint;      i,j,n:integer;      f:text;      a:array[1..500] of longint;begin  assign(f,'c:\fibonacci.txt');  rewrite(f);  write('Do kojeg broje zelite niz ');  readln(n);  f1:=1;f2:=1;i:=0;  while (f1<=n) do    begin      i:=i+1;      a[i]:=f1;      z:=f1+f2;      f1:=f2;      f2:=z;    end;  writeln(f,i);  for j:=1 to i do    write(f,a[j],' ');  close(f);end. 

Poruka je uređivana zadnji put čet 21.4.2011 9:07 (flin).
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Pitagora

Program Pitagora;  var n,x,y,z:longint;     f:text;begin  Assign(f,'Pitagora.txt');  rewrite(f);  readln(n);  writeln(f,n);  for x:=1 to n-1 do    for y:=x+1 to n do      begin        z:=sqr(x)+sqr(y);        if trunc(sqrt(z))=sqrt(z) then                  writeln(f,x,' ',y,' ',z);      end;  close(f);end.

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Pascal: školski zadaci

Korisnik upisuje 10 slova, a program ispisuje koliko je bilo suglasnika

 


program Untitled;


uses crt;


var i:integer;


    slovo:char;


    br:integer;


begin


     clrscr;


     br:=0;


     for i:=1 to 10 do


     begin


     readln(slovo);


     if (slovo<>'a')and(slovo<>'e')and(slovo<>'i')and(slovo<>'o')and(slovo<>'u')


     then br:=br+1;


     end;


     writeln(br);


     readln;


end.
evo ako bi mi netko mogao objasniti kako funkcionira ovo and jer sam ja stavio or i nije mi dobro ispadalo pa sam se sjetio ovoga and pa sam to stavio ali sada se ne mogu sjetiti kaj predstavlja and ,or i not pa ako bi mi to netko mogao rastumaciti

 

Tražim pozivnicu za yuwabits.net pa ko hoće poslati neka mi pošaljepm
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Pascal: školski zadaci
acmilan0083 kaže...
evo ako bi mi netko mogao objasniti kako funkcionira ovo and jer sam ja stavio or i nije mi dobro ispadalo pa sam se sjetio ovoga and pa sam to stavio ali sada se ne mogu sjetiti kaj predstavlja and ,or i not pa ako bi mi to netko mogao rastumaciti

LOL. And - i. Or - ili. To su riječi engleskog jezika. I - i jedno i drugo. Ili - bilo koje. Znači, ako koristiš operator and, onda moraju biti zadovoljeni svi uvjeti koji su spojeni tim operatorom, da bi razultat bio istinit (true). Ako koristiš operator or, onda mora biti zadovoljen bilo koji da bi rezultat bio istinit (true).

 

I što onda imamo?

 

if (slovo<>'a')and(slovo<>'e')and(slovo<>'i')and(slovo<>'o')and(slovo<>'u')

 

ako je

  slovo različito od a

  i slovo različito od e

  i slovo različito od i

  i slovo različito od o

  i slovo različito od u         (znači, ako je varijabla slovo je različita od svih tih konstanti)

onda...

14 godina
neaktivan
offline
Pascal: školski zadaci

jel netko zna riješiti ovo

Program ispisuje prvo po abecedi ime od upisanih 8 imena.

Tražim pozivnicu za yuwabits.net pa ko hoće poslati neka mi pošaljepm
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Pascal: školski zadaci

Ista fora kao i s najvećim i najmanjim brojem. Unosiš string po string, kod svakog unosa provjeravaš je li uneseni string manji od najmanjeg (tj. da je po abecedi ranije), ako je, onda najmanji postaje taj uneseni string.

 

Fora je samo što moraš na neki način riješiti prvi najmanji - možeš ga staviti da je inicijalno #255 (znači, maksimalni znak u proširanoj, 8-bitnoj ASCII tablici) ili, možda bolje, prvi unos tražiš izvan petlje, pa tada uneseni string postaje najmanji.

 

Znači, algoritam bi išao tipa:

 

----------------------------------------

 

ispiši "Upišite 8 imena: "

unos PrvoPoAbecedi

 

petlja koja se vrti 7 puta

  unos Ime

  ako je Ime < PrvoPaAbecedi onda PrvoPoAbecedi = Ime

kraj petlje

 

ispiši "Prvo ime po abecedi je: ", PrvoPoAbecedi

 

----------------------------------------

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 25.4.2011 15:55 (mbaksa).
12 godina
neaktivan
offline
Pascal: školski zadaci

Treba mi pomoc oko Pascala. Ne znam ni zapoceti zadatak, a kamoli sta drugo. Moolim vas pomozite. :Napisati program za vodjenje videoteke(iznajmljivanje/ povrat filmova). O filmovima voditi zapise u datoteci(naziv, godina, filmski zanr, redatelj). {#}

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Pascal: školski zadaci

Jel moze neko ako mu  nije problem da mi napise zadatak koji konvertabilne marke pretvara u eure dolare u eure kune u eure i obrnuto....to sve u jednom zadatku......hitnooooo....pomagajte....:))unaprijed zahvalan

 

Evo jedno resenje

 

program kursnaLista;  const Dolar=1.4839;       KonvMarka=1.9558;       Kuna=7.365;  var vr,p:real;      izbor:integer;      kraj:boolean; begin   kraj:=false;   repeat   writeln;writeln;   writeln('Izaberite konverziju:');   writeln('1. Konvertibilna marka -> Euro');   writeln('2. Dolar -> Euro');   writeln('3. Kuna -> Euro');   writeln('4. Euro -> Konvertibilna marka');   writeln('5. Euro -> Dolar');   writeln('6. Euro -> Kuna');   writeln('7. Kraj');   write('Unesite vas izbor:');   readln(izbor);   case izbor of    1: begin       write('Unesite vrednost u markama:');       readln(vr);       p:=vr/KonvMarka;       writeln(vr:0:2,' maraka vredi ',p:0:2,' eura');       end;   2: begin       write('Unesite vrednost u dolarima:');       readln(vr);       p:=vr/Dolar;       writeln(vr:0:2,' dolara vredi ',p:0:2,' eura');       end;   3: begin       write('Unesite vrednost u kunama:');       readln(vr);       p:=vr/Kuna;       writeln(vr:0:2,' kuna vredi ',p:0:2,' eura');       end;   4: begin       write('Unesite vrednost u eurima:');       readln(vr);       p:=vr*KonvMarka;       writeln(vr:0:2,' eura vredi ',p:0:2,' maraka');       end;   5: begin       write('Unesite vrednost u eurima:');       readln(vr);       p:=vr*Dolar;       writeln(vr:0:2,' eura vredi ',p:0:2,' dolara');       end;    6: begin       write('Unesite vrednost u eurima:');       readln(vr);       p:=vr*Kuna;       writeln(vr:0:2,' eura vredi ',p:0:2,' kuna');       end;    7: kraj:=true;    end;   until kraj; end.

 
0 0 hvala 1
13 godina
neaktivan
offline
Pascal: školski zadaci

Treba mi pomoc oko Pascala. Ne znam ni zapoceti zadatak, a kamoli sta drugo. Moolim vas pomozite. :Napisati program za vodjenje videoteke(iznajmljivanje/ povrat filmova). O filmovima voditi zapise u datoteci(naziv, godina, filmski zanr, redatelj). {#}

 

Nisam stigao testirati, ali trebalo bi da radi.

 

Program Videoteka;  type film=record         rbr:integer;         naziv:string[40];         god:integer;         zanr:string[20];         reditelj:string[20];         status:char;       end;   var filmovi:array[1..200] of film;       izbor,i:integer;       brojfilmova:integer;       f:text;       kraj:boolean;  begin    kraj:=false;    assign(f,'baza.txt');    brojfilmova:=0;    repeat    writeln('     Meni:');    writeln('1. Ubaci novi film');    writeln('2. Izdaj film');    writeln('3. Vrati film');    writeln('4. Snimi filmove');    writeln('5. Ucitaj filmove');    writeln('6. Kraj');    write('Unesite vas izbor:');    readln(izbor);    case izbor of      1:begin          brojfilmova:=brojfilmova+1;          write('Unesite naziv filma:');          readln(filmovi[brojfilmova].naziv);          write('Unesite godinu:');          readln(filmovi[brojfilmova].god);          write('Unesite zanr:');          readln(filmovi[brojfilmova].zanr);          write('Unesite reditelja:');          readln(filmovi[brojfilmova].reditelj);          filmovi[brojfilmova].status:='S';{film je u videoteci}          filmovi[brojfilmova].rbr:=brojfilmova;        end;      2:begin         write('Unesite redni broj filma koji iznajmljujete:');         readln(i);         if filmovi[i].status='S' then             filmovi[i].status:='I'           else             writeln('Film je vec izdat');        end;      3:begin         write('Unesite redni broj filma koji vracate:');         readln(i);         filmovi[i].status:='S';        end;      4:begin         rewrite(f);         for i:=1 to brojfilmova do           begin             writeln(f,filmovi[i].rbr);             writeln(f,filmovi[i].naziv);             writeln(f,filmovi[i].god);             writeln(f,filmovi[i].zanr);             writeln(f,filmovi[i].reditelj);             writeln(f,filmovi[i].status);           end;          writeln('Snimljeno!');          close(f);        end;      5:begin         reset(f);         brojfilmova:=0;         while not eof(f) do           begin             brojfilmova:=brojfilmova+1;             readln(f,filmovi[brojfilmova].rbr);             readln(f,filmovi[brojfilmova].naziv);             readln(f,filmovi[brojfilmova].god);             readln(f,filmovi[brojfilmova].zanr);             readln(f,filmovi[brojfilmova].reditelj);             readln(f,filmovi[brojfilmova].status);           end;         close(f);        end;      6:Kraj:=true;     end;   until kraj;  end.

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Pascal: školski zadaci

evo trebalo bi riješiti while petljom pa ako netko zna molio bi vas da riješi

 Korisnik upisuje 10 brojeva, a program ispisuje sumu upisanih brojeva i njihov prosjek.

Tražim pozivnicu za yuwabits.net pa ko hoće poslati neka mi pošaljepm
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Pascal problem
Mogu ti ja riješiti kad za par minuta dodem na komp.
HTC Desire Android
13 godina
neaktivan
offline
Pascal: školski zadaci

 

@acmilan0083

 

10 brojeva resenje

 

program petlja;
 uses wincrt;
  var i,s,n:integer;
      r:real;
begin
  i:=1;
  s:=0;
  while i<=10 do
    begin
      read(n);
      s:=s+n;
      i:=i+1;
    end;
  r:=s/10;
  writeln('Suma brojeva je ',s);
  writeln('Prosek brojeva je ',r:0:2);
end.

Poruka je uređivana zadnji put pon 2.5.2011 22:15 (flin).
 
2 0 hvala 1
16 godina
moderator
offline
Re: Pascal: školski zadaci
acmilan0083 kaže...

evo trebalo bi riješiti while petljom pa ako netko zna molio bi vas da riješi

 Korisnik upisuje 10 brojeva, a program ispisuje sumu upisanih brojeva i njihov prosjek.

Smiješno je da tražiš da ti ljudi rješavaju tako jednostavne zadatke. Bi li znao riješiti taj zadatak da smo ti napisali pseudokod? Ono, da si barem sam napravio petlju koja se vrti deset puta - već bi to nešto značilo. Pa da ti se onda pomogne da završiš zadatak...

14 godina
neaktivan
offline
Re: Pascal: školski zadaci
flin kaže...

 

@acmilan0083

 

10 brojeva resenje

 

program petlja;
 uses wincrt;
  var i,s,n:integer;
      r:real;
begin
  i:=1;
  s:=0;
  while i<=10 do
    begin
      read(n);
      s:=s+n;
      i:=i+1;
    end;
  r:=s/10;
  writeln('Suma brojeva je ',s);
  writeln('Prosek brojeva je ',r:0:2);
end.

 hvala na zadatku

btw.ja sam ga isto tako riješio ali kada sam pokrenuo zadatak nikako mi nije htio raditi kako treba,ne znam zašto

Tražim pozivnicu za yuwabits.net pa ko hoće poslati neka mi pošaljepm
16 godina
moderator
offline
Re: Pascal: školski zadaci
acmilan0083 kaže...

hvala na zadatku

btw.ja sam ga isto tako riješio ali kada sam pokrenuo zadatak nikako mi nije htio raditi kako treba,ne znam zašto

Onda ovdje pasteaš svoje rješenje zadatka pa pitaš što nije u redu s njim. {#}

14 godina
neaktivan
offline
Pascal: školski zadaci

{Napišite program za raspoređivanje osam kraljica na šahovsku ploču tako da se međusobno ne tuku}

 

 

Var Ploca:array[1..8,1..8] of string;

   i,r,j,k,BrKralj,a,b,BrPraznih,BrPrRed:integer;

   postavljeno:boolean;

Begin

   Randomize;

   Repeat

      For a:=1 to 8 do

        For b:=1 to 8 do

          Ploca[a,b]:='';

      i:=0;

      BrKralj:=0;

      BrPraznih:=0;

      Repeat

         postavljeno:=false;

         Inc(i);

         Repeat

            r:=Random(8);

            If Ploca[i,r]='' then

            Begin

             Ploca[i,r]:='K';

             postavljeno:=true;

             inc(BrKralj);

            end;

         until postavljeno;

         k:=0;

         If i>1 then

         For j:=i-1 downto 1 do

         Begin

           inc(k);

           Ploca[j,r-k]:='Z';

           Ploca[j,r+k]:='Z';

          end;

         k:=0;

         If i<8 then

         For j:=i+1 to 8 do

          Begin

             inc(k);

             Ploca[j,r-k]:='Z';

             Ploca[j,r+k]:='Z';

          end;

         For j:=1 to 8 do

           If j<>r then

              Ploca[i,j]:='Z';

         For a:=1 to 8 do

           For b:=1 to 8 do

             If Ploca[a,b]='' then

              inc(BrPraznih);

      until BrPraznih=0;

   until BrKralj=8;

   For i:=1 to 8 do

   Begin

      WriteLn;

      For j:=1 to 8 do

        Write(Ploca[i,j]);

   end;

   ReadLn;

end.

 

 

Par puta sam dobio dobar rezultat ali ništa više, prođe par puta kroz repeat petlju i zapne negdje u Repeat petlji kod postavljenja kraljice (K). Ako netko zna u čemu je problem bio bih veoma zahvalan na pomoći. {#}

Poruka je uređivana zadnji put uto 3.5.2011 20:32 (3ler).
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Pascal: školski zadaci

Koji kompajler koristiš? Evo ja sam probao kompajlirati i pokrenuti s FPC-om i nakon pokretanja mi javlja grešku 201. A Google kaže da ta greška znači "range check error". Tako da si najvjerojatnije negdje pokušao koristiti indeks veći od dimenzija polja. A sad gdje si zeznuo? Pa najmanje na jednom mjestu. Pazi ovo:

 

 

       r:=Random(8);

            If Ploca[i,r]='' then

 

 

Koji opseg brojeva vraća funkcija Random kad joj se kao argument da 8? Vraća brojeve od 0 do 7!

 

Indekse si zeznuo vjerojatno i još negdje. Kako ćeš to debugirati? Prije svakog korištenja indeksa polja ispiši indekse na ekran! I onda ćeš vidjeti izlazi li ti koji indeks (i koji) izvan raspona 1..8.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Pascal: školski zadaci

Hmm.. nije ni u tome problem, tj. je al sam to riješio sa inc(r); ali je opet bez promijene

16 godina
moderator
offline
Re: Pascal: školski zadaci
3ler kaže...

Hmm.. nije ni u tome problem, tj. je al sam to riješio sa inc(r); ali je opet bez promijene

Ajde da vidimo kako si ti to riješio. Nit ne moraš postati na forum - postaj ovdje i daj nam link na forumu: http://paste.ideaslabs.com

12 godina
neaktivan
offline
Pascal: školski zadaci

mozeli pomoc imam par zadataka imam sutra pismenu iz programiranja! 1.napisati program koji ispisuje manje od dva broja.nap . unesi brojeve a i b:5,7

broj 5 manji od broja 7   hvala unaprijed

 
0 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Re: Pascal: školski zadaci
DEJO 2011 kaže...

mozeli pomoc imam par zadataka imam sutra pismenu iz programiranja! 1.napisati program koji ispisuje manje od dva broja.nap . unesi brojeve a i b:5,7

broj 5 manji od broja 7   hvala unaprijed

program veci;
var a,b:integer;
begin
writeln('Upiši neka dva broja');
readln(a,b);
if a > b
  then writeln(a,' je veæi od ',b)
  else writeln(b,' je veæi od ',a);
readln;
end.

Skype: antonio.andelic96
12 godina
neaktivan
offline
Pascal: školski zadaci

napisati program koji ispisuje n brojeva djeljivi sa 5.napr. unesi broj n:5

parni brojevi:5,10,15,20,25 

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Pascal: školski zadaci
Ne kužim.Od kad je 15,25 paran broj?
HTC Desire Android
12 godina
neaktivan
offline
Re: Pascal: školski zadaci

znali iko uraditi...

12 godina
neaktivan
offline
Re: Pascal: školski zadaci

ee pogrijesio sam zadatak:

sa tastature se unosi n brojeva.napisati program koji racuna zbir brojeva cija je zadnja cifra 3.

nap:unesi n 5

unesi brojeve:3,6,16,13,1

zbir brojeva je 16

12 godina
neaktivan
offline
Re: Pascal: školski zadaci

hoceli iko uraditi

 

 
0 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Re: Pascal: školski zadaci
DEJO 2011 kaže...

hoceli iko uraditi

 

smiri se malo -.-

ne možeš uvijek dobit odgovor u sekundi

Skype: antonio.andelic96
12 godina
neaktivan
offline
Re: Pascal: školski zadaci

ok

12 godina
neaktivan
offline
Re: Pascal: školski zadaci

molim te pozuri

16 godina
neaktivan
offline
Re: Pascal: školski zadaci
DEJO 2011 kaže...

molim te pozuri

Što ti pišeš neki test,, ovdje ti je običaj da dobiješ tipove za rješenje, a ne gotov kod

 

kako ćeš provjeriti kolika je zadna znamenka, lijepo : broj % 10

 

 

dakle:

 

int broj, suma = 0;

 

if(broj % 10 == 3)

{

suma += broj;

}

 

To ti je algoritam koji važi u svim programskim jezicima - pa ga ti pretvori u pascal

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice