Zadatak u c++

poruka: 4
|
čitano: 1.643
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
neaktivan
offline
Zadatak u c++

Pozdrav, imam jedan zadacic koji moram napraviti, a glasi ovako: Potrebno je u funkciji main deklarirati varijablu x čija je vrijednost 5. Nakon toga treba ispisati njenu vrijednost. Potom treba pozvati funkciju moja_funkcija u kojoj se varijabli x pridružuje vrijednost 8 i ispisuje se. Unutar funkcije postaviti blok. U njemu ispisati vrijednost varijable x. Potom u bloku unutar bloka varijabli x unutar bloka pridružiti vrijednost 9 i ispisati je. Po povratku u prvi blok opet ispisati vrijednost varijable x. Zatim se vratiti u main i opet ispisati vrijednost varijable x.

 

Dosta toga mi je jasno, osim ovoga "blokovi unutar funkcije ili blokovi unutar bloka" ... Ovo je onako djelic koda: 

#include <iostream>

using namespace std;
int x=5;
int y=7;
void moja_funkcija()
{
int x=8;
cout<<x<<endl;
{
int x=8;
cout<<x<<endl;
{
int x=9;
cout<<x<<endl;
}
}

}
int main()
{
int x=5;
cout<<"x iz maina je: "<<x<<endl;
moja_funkcija();
cout<<endl;
cout<<"U moja funkcija lokalna vrijednost varijable je: ";
moja_funkcija();
cout<<endl;
cout<<"U bloku unutar funkcije vrijednost varijable je: ";
moja_funkcija();
cout<<endl;
cout<<"U bloku unutar bloka promjenili smo vrijednost varijable x i sada ona iznosi: ";
moja_funkcija();
cout<<endl;
cout<<"Po povratku u prvi blok x je ponovo: ";
moja_funkcija();
cout<<endl;
cout<<"Po povratku u main vrijednost varijable x je: "<<x<<endl;

return 0;
}

 

Naravno problem je u tome sto tu gdje sam stavljao moja_funkcija(); mi uvijek ispise sve troje sto sam stavio unutar funkcije, ali zanima me kako da napravim to da valja? Ovo otprilike mi je sve ok...

 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Zadatak u c++

Algoritam provjerava je li učitani broj n savršen broj (jednak je zbroju svojih djelitelja koji su manji od njega, npr. 6=1+2+3 ili 28=1+2+4+7+14).

Algoritam ispisuje n članova Fibonaccijevog niza. Fibonaccijev niz je niz u kojemu je svaki sljedeći član zbroj prethodnih dvaju članova (1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, …). Svaki n-ti član niza izračunava se po formuli Fn=Fn-1 +Fn-2, tj. izračunava se kao zbroj prethodnih dvaju članova. Prvi i drugi član niza jednaki su 1.

Potrebna mi je pomoc za ova dva zadatka,ne trazim da ih se rijesi samo da mi malo pojasnite ili djelomično uputite u zadatak,hvala

MarinOršulić
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Zadatak u c++

1. zad
Napravi novu varijablu suma i postavi je na 0. Onda provrti sve brojeve od 1 do iskljucivo n (trazi manje od n) i pribroji sumi djelitelje. Na kraju provjeri je li suma == n. Ako je, imas savrsen broj.

2. zad
To ti je klasicni primjer rekurzije, di god otvoris rekurziju ili nesto pogledat ugl je to reprezentativni primjer. Naravno moze se i bez rekurzije, ali poanta je da naucis rekurzije koje su dosta vazne. 

 

9 godina
neaktivan
offline
Re: Zadatak u c++
MarinOrsulic kaže...

Algoritam provjerava je li učitani broj n savršen broj (jednak je zbroju svojih djelitelja koji su manji od njega, npr. 6=1+2+3 ili 28=1+2+4+7+14).

Algoritam ispisuje n članova Fibonaccijevog niza. Fibonaccijev niz je niz u kojemu je svaki sljedeći član zbroj prethodnih dvaju članova (1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, …). Svaki n-ti član niza izračunava se po formuli Fn=Fn-1 +Fn-2, tj. izračunava se kao zbroj prethodnih dvaju članova. Prvi i drugi član niza jednaki su 1.

Potrebna mi je pomoc za ova dva zadatka,ne trazim da ih se rijesi samo da mi malo pojasnite ili djelomično uputite u zadatak,hvala

 Hahahahaha puvaloo asu

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice