IT posao Njemačka izdvojena tema

poruka: 1.113
|
čitano: 614.173
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
6 godina
neaktivan
offline
IT posao Njemačka

Jel netko tražio posao kao junior web developer?Ali baš početnik,odustao na prvoj godini fakulteta,imam par osobnih projekata na githubu(php/laravel,javascript,c++,c#).Jel moguće zahaklat nešto?Bar plaćen internship?

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: IT posao Njemačka

@dotdodev

 

Frende, sve je moguće ako nađeš odgovarajućeg poslodavca. Po logici stvari, ovo možeš i u HR, te slijedom iste logike, ne vidim zašto to ne bi mogao u DE? U zemlji koja ima barem deset i više puta stanovnika, nego HR...

Samo moraš biti uporan u tražnju posla.

 

Konkretno, nije DE, al' je AT. Pa, prouči ovaj link. Mislim vidiš kaj poslodavci traži ili pak jednostvano iako traže nešto za što ti nemaš uvjeta. Svejedno im se obrati. Nemaš kaj za izgubiti. Ista stva za traženje posla u DE.

 

Suerte!

 

 

 

Panzerkampfwagen.Dinamo Zagreb.Matija.Leaving or dead, always ahead...
9 godina
neaktivan
offline
IT posao Njemačka

Pozdrav svima!

 

Dobio sam posao u Munchenu i dogovorio početak radnog odnosa u 1. mj. 2018.

Tako sam dogovorio jer znam koji je problem doći do stana. Tražimo stan već neko vrijeme (wife i ja, imamo i malo dijete), uspjeli smo nešto preko agencije pronaći, ali uz plaćanje 3 najamnine unaprijed stanodavcu i opremanje stana, agencijska provizija od 3k € (nepovratno) je mnogo previše.

 

Zamolio bi sve koliko vas ima u Munchenu da podijelite iskustva kako ste došli do stana i dal znate nekoga tko renta.

Isto tako pls preporuka oko naselja pogodnih za malu djecu (sigurnost, infrastruktura - parkovi, šetnice i sl.)

 

Danke!

 

 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
ivan123456 kaže...

Pozdrav svima!

 

Dobio sam posao u Munchenu i dogovorio početak radnog odnosa u 1. mj. 2018.

Tako sam dogovorio jer znam koji je problem doći do stana. Tražimo stan već neko vrijeme (wife i ja, imamo i malo dijete), uspjeli smo nešto preko agencije pronaći, ali uz plaćanje 3 najamnine unaprijed stanodavcu i opremanje stana, agencijska provizija od 3k € (nepovratno) je mnogo previše.

 

Zamolio bi sve koliko vas ima u Munchenu da podijelite iskustva kako ste došli do stana i dal znate nekoga tko renta.

Isto tako pls preporuka oko naselja pogodnih za malu djecu (sigurnost, infrastruktura - parkovi, šetnice i sl.)

 

Danke!

 

Prva stranica ima dosta informacija koje smo napisali.

 

Nadalje odgovor na pitanje o naseljima - iz prve ruke ne mogu nista previse reci za vrtice, ali parkova i setnica ima posvuda. za sigurnost ne brinem a infrastruktura je takoder odlicna. mozemo o svemu raspravljati, ovisno o tome s kojim gradom se usporeduje. Naravno za rasprave nemamo vremena, treba se raditi! 

 

Google: München familienfreundliche Stadtteile

Welche Stadtviertel in München eignen sich für Familien?

Welches Viertel ist das Familien-Viertel?

itd...

last.fm/user/jolly_bravo
9 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka

Pročitao. Vidim da su neki platili agenciju, ja bi pokušao izbjeći takvo rješenje.

 

Zahvaljujem na linkovima, kada sam išao na razgovor primjetio sam da je grad dosta miran u usporedbi sa Zagrebom. Firma osigurava vrtić, ali recimo nisam primjetio ljude s djecom vani, u Zg vani i u parkovima (koji su iza svake zgrade) uvijek ima ljudi (ne računam neradnike i kavopije po špicama i birtijama).

Kakav je općenito život, ova nematerijalna kvaliteta i kultura?

Provode li ljudi (s djecom) vrijeme na otvorenom, u prirodi i društvu ili se više živi zatvoreno?

 

 

7 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
Pozdrav..evo ovako gledam po netu nigdje nema tema za radu u lidlu u njemackoj u hladnjaci..pa ako bi mi netko mogo reci kolike su temperature tamo u minusu ?
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
Devil69 kaže...
Pozdrav..evo ovako gledam po netu nigdje nema tema za radu u lidlu u njemackoj u hladnjaci..pa ako bi mi netko mogo reci kolike su temperature tamo u minusu ?

 to je Njemacka, nema ti tamo minusa, samo plus... 

No matter how much suffering you went through, you never wanted to let go of those memories.
7 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
Hahahha dobar ;)
ma mislio sam ak je itko radio u hladnjaci
11 godina
offline
IT posao Njemačka

Pa više manje su svugdje iste te temperature

No matter how much suffering you went through, you never wanted to let go of those memories.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
IT posao Njemačka

Pozdrav ekipa.. Evo idem i ja u Švabiju sad u 11-om mjesecu, konkretno južni dio Bavarske di mi stari i sestra žive.

Zanima me dali netko zna kako bi funkcioniralo da živim u Njem. a radim npr. u Salzburgu?

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
bocasa kaže...

Pozdrav svima!

 

Na stranici https://www.payscale.com/research/DE/Country=Germany/Salary kad pretražujem prosječne plate, da li se tu radi o bruto ili neto platama?

 

Sad jedno pitanje za vas: kolika je prosječna bruto plata Web developera sa dvije godine iskustva u Munchenu?

Rekao bih da su brutto place.

 

https://www.gehalt.de/einkommen/suche/web-developer

Ovo su brutto iznosi. Na vrhu odaberes po godini ili na mjesec.

Prvo su izlistani neki oglasi sa procijenjenim placama, zatim po Bundesland (po mjesecu), zatim na dnu izlistane place po godinma djelatnika i brutto po mjesecu.
Precizniju listu po godinama iskustva nije bas lako naci, ali i ovo je dobar uvid u place.

last.fm/user/jolly_bravo
Poruka je uređivana zadnji put sub 20.1.2018 16:43 (jollyb).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
IT posao Njemačka

U svakoj normalnoj zemlji pa tako i Njemačkoj plaća se dogovara i izražava u bruto iznosu. Neto ovisi o tvom poreznom razredu, olakšicama, bračnom statusu, ...

 

 

 
0 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka

Pozdrav Čitatelj.

Imam neki ugovor ispred sebe za IT posao u Austriji pa ako mi možeš pomoći.

U ugovoru veli da ako dam otkaz da moram otplatiti 3 mjeseca brutto plaće kao odštetu te ne smijem raditi 6 mjeseci u Austriji u IT sektoru.

Te ako oni meni daju otkaz ili ja njima, moram im vratiti svu lovu koju su platili za tećajeve koje sam pohađao u zadnjih 24 mjeseca.

Jel to normalna praksa u IT-u tamo ili neke posebne klauzule?

 

6 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka

Za povrat novca za tečaj razumijem, ta stavka postoji u većini HR firmi, ali bi bilo bolje da je korektnije sročena. Neke tečajeve ti brzo otplatiš kroz svoj rad, zašto ići do čak 24 mjeseca unatrag?

 

Povrat brutto plaće je nebuloza osim ćeš prva tri mjeseca sjedit u učionici i prolaziti kroz interne radionice s mentorom.

 

Što ćeš raditi 6 mjeseci u Austriji? Na koliko mjeseci se potpisuje stan u Austriji minimum? Vratiš se u HR u tom periodu i onda ti HR još lupi porez na zaradu iz Austrije jer si u AT bio manje od pola godine...

 

Po mojim iskustvima iz HR ako je velika firma, onda su takve stvari standardne i nisu previše bitne, potpišeš sporazumni otkaz i moš radit gdje kod hoćeš idući dan. Ali što je firma manja, to će se više držati tih stavki i nabijati potpisane stvari radniku na nos.

6 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
Steve79 kaže...

Za povrat novca za tečaj razumijem, ta stavka postoji u većini HR firmi, ali bi bilo bolje da je korektnije sročena. Neke tečajeve ti brzo otplatiš kroz svoj rad, zašto ići do čak 24 mjeseca unatrag?

 

Povrat brutto plaće je nebuloza osim ćeš prva tri mjeseca sjedit u učionici i prolaziti kroz interne radionice s mentorom.

 

Što ćeš raditi 6 mjeseci u Austriji? Na koliko mjeseci se potpisuje stan u Austriji minimum? Vratiš se u HR u tom periodu i onda ti HR još lupi porez na zaradu iz Austrije jer si u AT bio manje od pola godine...

 

Po mojim iskustvima iz HR ako je velika firma, onda su takve stvari standardne i nisu previše bitne, potpišeš sporazumni otkaz i moš radit gdje kod hoćeš idući dan. Ali što je firma manja, to će se više držati tih stavki i nabijati potpisane stvari radniku na nos.

Što se tiče povrata novca je i meni jasno. Firma uloži u tebe i ne želi da zbrišeš nakon specijalizacije pogotovo ako su skupe.

 

Ovo što se tiče povrata 3 brutto plaće ne kužim. U ugovoru stoji da se možemo rastati nakon 3 mjeseca. I još da nemam pravo raditi u IT sektoru u Austriji. Pa kaj da radim? Konobarim ili pometam ceste. BTW pričao sam s likom koji tamo radi u nekoj drugoj branši i veli da se radna dozvola dobiva na godinu dana. Kaj ću biti onda tamo na terete države?

 

6 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka

Pitanje je da li možeš u AT išta dobiti od države nakon 3 mjeseca. Recimo u Irskoj postoje uvjeti da išta dobiješ od države. Hoćeš besplatan pregled kod okulista ili povoljnije poliranje zuba? Može, ali moraš prethodno imati X uplata za PRSI.

 

Traži plan specijalizaciji od firme pa ćeš vidjeti da li je poštena stavka.

8 godina
neaktivan
offline
IT posao Njemačka

Pozdrav svima, 

 

Kakva je trenutna situacija u DE/AT sto se tice zaposlavanja? Konkretno me zanima DevOps/SysAdmin pozicija. Imam 3+ godine radnog iskustva na Linux sustavima, mogu reci da mi je "dobro" u Hrvatskoj, no zbog bolje buducnosti otisao bi raditi van. Njemacki sam na razini A2, no ucim i privatno i u jezicnoj skoli, tako da sam visoko motiviran. Koliko je ocekivani netto u DE/AT? Svjestan sam da ima ekipe koja nazalost odlazi i za 1200Eur raditi van, no ja kad bi otisao, vani bi gradio karijeru i zivot, i normalno se integrirao u drustvo. 

 

Kakva su vasa iskustva?

 
1 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Re: IT posao Njemačka
ŽacZG kaže...

Pozdrav Čitatelj.

Imam neki ugovor ispred sebe za IT posao u Austriji pa ako mi možeš pomoći.

U ugovoru veli da ako dam otkaz da moram otplatiti 3 mjeseca brutto plaće kao odštetu te ne smijem raditi 6 mjeseci u Austriji u IT sektoru.

Te ako oni meni daju otkaz ili ja njima, moram im vratiti svu lovu koju su platili za tećajeve koje sam pohađao u zadnjih 24 mjeseca.

Jel to normalna praksa u IT-u tamo ili neke posebne klauzule?

 

Moras tocno vidjeti sta ti pise u ugovoru. Recimo bitno je gdje radis IT. U jednom od mojih ugovora je pisalo

da ako dam otkaz, da ne smijem raditi u firmi koja se bavi istom branzom, u ovom slucaju preradu metala

i proizvodnjom motora, makar sam tamo radio kao SysAdmin i nisam imao nista sa proizvodnjom, osim

odrzavanja racunala, servera i mrezne infrastrukture, ali to je nekakva njihova sigurnost da neces

njihovo znanje prenesti na drugu konkuretnu firmu.

 

Sto se tice povrata place, to vjerovatno ako oni ulazu tecaje u tebe, i zato da nakon toga ne das otkaz,

zato je ta zastita od tri place (jer ako das otkaz, znaci da ides u vecu razinu u drugu firmu, da ces ti to moci priustiti).

To i nije cest slucaj u austriji, osim ako si ugovoran vezan za tu firmu na odredjen period, i oni puno ulazu u tvoje znanje.

 

Po meni se nebi trebao brinuti, uci, radi svoj posao i sve ce biti OK. A kad ti istekne ugovor, mozes pregovarati

za novi bolji ugovor, ili ici dalje (penali ne vrijede kad ti istekne ugovor, ali pregovori se vrse par mjeseci prije).

 

E sad ne znam kakvi ce uvjeti biti dalje, Austrija je produzila zabranu za hrvate do 08/2020, tako da i dalje treba

AMS odobrenje, dakle ako radis u firmi, oni ce i dalje morati za tebe ispisivati zahtjev za AMS, tako da su svi

u situaciji u kojoj moraju vecinom pristati na ugovor firme, da bi oni htjeli ispisati AMS. Ali ne brini, ugovori

su u Austriji veoma korektni i dobri, s njima se moze fino zivjeti, ako ne zivis luksuzno i nadjes povoljniji smjestaj.

 

solaris kaže...

Pozdrav svima, 

 

Kakva je trenutna situacija u DE/AT sto se tice zaposlavanja? Konkretno me zanima DevOps/SysAdmin pozicija. Imam 3+ godine radnog iskustva na Linux sustavima, mogu reci da mi je "dobro" u Hrvatskoj, no zbog bolje buducnosti otisao bi raditi van. Njemacki sam na razini A2, no ucim i privatno i u jezicnoj skoli, tako da sam visoko motiviran. Koliko je ocekivani netto u DE/AT? Svjestan sam da ima ekipe koja nazalost odlazi i za 1200Eur raditi van, no ja kad bi otisao, vani bi gradio karijeru i zivot, i normalno se integrirao u drustvo. 

 

Kakva su vasa iskustva?

Sa 1200€ ces biti gladan kruha, jer ako te zadesi stan od 1000€, neces biti sretan sa 1200€.

 

Ispod 1600€ nemoj ni gledati (Neto). A place se iskazuju u brutu, pa imas Neto Calculator Online za svaki posao.

 

10 godina
offline
IT posao Njemačka

Za AT, konkretno Graz, plaća za juniora(koji je solo) od netto 30k eura godišnje, kakav vas se čini??

Čist me onako informativno zanima. Malo istražujem.

Panzerkampfwagen.Dinamo Zagreb.Matija.Leaving or dead, always ahead...
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
PzKpfw kaže...

Za AT, konkretno Graz, plaća za juniora(koji je solo) od netto 30k eura godišnje, kakav vas se čini??

Čist me onako informativno zanima. Malo istražujem.

 Juniora u cemu? 

10 godina
offline
Re: IT posao Njemačka

@solaris

 

 

Junior Developer.

Konkretno C#.

 

Panzerkampfwagen.Dinamo Zagreb.Matija.Leaving or dead, always ahead...
8 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
PzKpfw kaže...

@solaris

 

 

Junior Developer.

Konkretno C#.

 

 Pa ne znam, ja bi otisao za te novce. Imas iskustva ovdje? Ja iskreno nisam jos niti poceo traziti poslove odnosno aplicirati.

10 godina
offline
Re: IT posao Njemačka

@solaris

 

Imao nešto malo kaj se tiče baš developanja, nekaj zanemarivo, al' sam u branši ICT relativno nov, unatoč mojim srednjim 30-ima..... Konkretno radim nešto kao sistem inženjer. Slobodno vrijeme rokam po developanju...i tak'....

A za abroad, gledam kaj se nudi, ne samo DE/AT, nego i drugdje. Uglavnom, polako....Nigdje ne žurim. Sve su opcije otvorene

Panzerkampfwagen.Dinamo Zagreb.Matija.Leaving or dead, always ahead...
8 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
PzKpfw kaže...

@solaris

 

Imao nešto malo kaj se tiče baš developanja, nekaj zanemarivo, al' sam u branši ICT relativno nov, unatoč mojim srednjim 30-ima..... Konkretno radim nešto kao sistem inženjer. Slobodno vrijeme rokam po developanju...i tak'....

A za abroad, gledam kaj se nudi, ne samo DE/AT, nego i drugdje. Uglavnom, polako....Nigdje ne žurim. Sve su opcije otvorene

 Ajde super, moglo bi se rec da sam i ja relativno nov, no bez obzira na "iznadprosjecna" primanja i uvjete ovdje, otisao bi van. Sad..to ce najvjerojatnije biti krajem godine. 

8 godina
neaktivan
offline
IT posao Njemačka

Nadam se da ce se jos netko pridruziti raspravi. Niste valjda svi otisli u Irsku.

 
0 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
solaris kaže...

Nadam se da ce se jos netko pridruziti raspravi. Niste valjda svi otisli u Irsku.

 

Ne ometaj,  uče njemački

 

Ima nekih neprovjerenih priča da švabe vole ljude sa specijaliziranim znanjem i da all-rounderi ne prolaze najbolje? Jel ima tko iskustva iz prve ruke?

 

I zanima me isto diskusije radi, zašto bi švabe zapošljavali juniore iz inozemstva? Koliko vidim, danas 99% država imaju dovoljno kapaciteta da sami proizvedu juniore kroz svoj obrazovni sustav.

16 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
solaris kaže...

Pozdrav svima, 

 

Kakva je trenutna situacija u DE/AT sto se tice zaposlavanja? Konkretno me zanima DevOps/SysAdmin pozicija. Imam 3+ godine radnog iskustva na Linux sustavima, mogu reci da mi je "dobro" u Hrvatskoj, no zbog bolje buducnosti otisao bi raditi van. Njemacki sam na razini A2, no ucim i privatno i u jezicnoj skoli, tako da sam visoko motiviran. Koliko je ocekivani netto u DE/AT? Svjestan sam da ima ekipe koja nazalost odlazi i za 1200Eur raditi van, no ja kad bi otisao, vani bi gradio karijeru i zivot, i normalno se integrirao u drustvo. 

 

Kakva su vasa iskustva?

 Za ocekivani netto, provjeri na ovdje vec spomenuti gehalt.de

last.fm/user/jolly_bravo
16 godina
offline
Re: IT posao Njemačka

Recimo, ima nesto u tome, ali nije pravilo. Moje iskustvo, istina je i nije. Prolaze all-rounderi, usko su trazeni specijalizirani jer ima naravno potrebe za time.

 

Zaposljavali bi juniore iz inozemstva jer ih ne moraju placati kao njemacke juniore. Razlika je mozda u 10k € brutto na godinu. Umjesto 36k, da si njem junior bi imao oko startnih 45k € (nakon faksa). A to nije mala stvar. Pare pare, samo pare...

 

Mozda ima dovoljno kapaciteta, ali svejedno je potraznja i dalje prevelika za (kvalitetnim) zaposlenicima.

last.fm/user/jolly_bravo
6 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
jollyb kaže...

Recimo, ima nesto u tome, ali nije pravilo. Moje iskustvo, istina je i nije. Prolaze all-rounderi, usko su trazeni specijalizirani jer ima naravno potrebe za time.

 

Zaposljavali bi juniore iz inozemstva jer ih ne moraju placati kao njemacke juniore. Razlika je mozda u 10k € brutto na godinu. Umjesto 36k, da si njem junior bi imao oko startnih 45k € (nakon faksa). A to nije mala stvar. Pare pare, samo pare...

 

Mozda ima dovoljno kapaciteta, ali svejedno je potraznja i dalje prevelika za (kvalitetnim) zaposlenicima.

 

Ove firme koje nude 45k za juniore - o kakvim firmama se radi, internacionalke ili male firme? Recimo znam za firmu u Irskoj gdje su juniori, rođeni Irci sa 6 -12 mjeseci iskustva, dobili 25k brutto početnu plaću, to ispadne 1800 eura nakon poreza. Firma ima 10-20 ljudi.

13 godina
neaktivan
offline
IT posao Njemačka

U Münchenu, junior developer, dakle, osoba koja je zavrsila fakultet (FH ili Uni) dobije bez problema 48.000 € godisnje brutto. No to je minimum, pogotovo ako nemas nikakvog prakticnog iskustva.

 

Imao sam i sljedeci slucaj, u mom teamu sam imao externog developera, zavrsio je fakultet prije ca 15 Mjeseci a dosao je do nas preko jedne podrednicke firme, sad ce biti godina dana.

S obzirom da sam ga htio zadrzati u firmi, jer je decko stvarno dobar, isposlovao sam da mu se da ponuda i sad cemo ga preuzeti, dobio je (prakticno kao junior) placu od 60K €.

 

Prednost zivota u Münchenu je sto ima tona firmi, i za one malo agilnije nije problem povecati placu reltivno brzo.

Nedostatak je sto je zivot ovdje relativno skup.

 

Sto se tice poznavanja jezika, ovisi o firmi, njemacki je potreban, bar B1/B2 ali zbog nedostatka radne snage, dosta firmi je spremno uci u kompromis pa spustaju kriterije.

Npr. ja sam dosao u njemacku da nisam znao rijec progovoriti, no dok sam progovorio potrajalo je poprilicno, mogao sam bolje profitirati da sam prije progovorio. Dobro je doci sa nekim predznanjem.

 

Sto se tice dolaska sa djecom, najbolje bi bilo djecu jos u Hr upisati na intenzivni kurs njemackog da imaju odredjeno predznanje.

U osnovnoj skoli postoji tzv dopunska nastava njemackog za djecu sa migrantskim porijeklom (a bome i za neke njemce). Koliko vidim, od nasih poznanika, imaju dvoje djece, decko koji je 10-11 je tijekom prve godine savladao bez problema njemacki, malecka im je bila prvasic.

 

Ovo su osnovne informacije, ako koga jos sto zanima, pitajte..

 
2 0 hvala 1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice