IT posao Njemačka izdvojena tema

poruka: 1.113
|
čitano: 612.223
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
IT posao Njemačka

zapravo je dobro da imaš izbor, baš me zanima koliko bi se broj ateista u hr. povećao da to uvedu 

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
Moj PC  
8 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: IT posao Njemačka
F.R.C. kaže...

 

Hm. Tri tisuće evra na mjesec se ti čini malo?

 

Da, ja kao senior IT kazem da je to malo. Kad vidim ovo "ulazna ponuda" to mi je isto kao da mi netko kaze "da, znamo da te trebamo platiti vise ali iskoristit cemo cinjenicu da tek dolazis pa cemo ti ponuditi manju lovu". 3k neto mjesecno nije nikakva lova za seniora s obzirom da se 2k moze zaraditi u HR bez problema.

Cisto na tu temu za devops:

 

 

Freak Show Inc.
5 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
Friday kaže...
F.R.C. kaže...

 

Hm. Tri tisuće evra na mjesec se ti čini malo?

 

Da, ja kao senior IT kazem da je to malo. Kad vidim ovo "ulazna ponuda" to mi je isto kao da mi netko kaze "da, znamo da te trebamo platiti vise ali iskoristit cemo cinjenicu da tek dolazis pa cemo ti ponuditi manju lovu". 3k neto mjesecno nije nikakva lova za seniora s obzirom da se 2k moze zaraditi u HR bez problema.

Cisto na tu temu za devops:

 

 

 

Jao sto volim, kad mi neko da takav primjer. Koliko vidim, radi se o ponudi za vanskog saradnika (Contractor). Na trgu sam nekih dvadesetak godina i moje satnice/dnevnice su slicne (ca. 65 do 105 EUR). U takvim slucajevima se ocekuje, da netko dodje i odradi, sto se ocekuje (donosi know how sa sobom).

 

52 tjedna * 5 dana = 260 dana + 1 dan = 261 (radni) dan.

30 dana - godisnji odmor

5 - 10 dana blagdani

5 - 10 dana - lakse bolesti (tipa gripa, prehlada, isl.)

 

220 do 230 dana => 110.000 do 138.000 => 9.200 - 11.500 mjesecno prometa => 3.500 do 4.500 t. z. netto prihodka porazdjeljeno na mjesec. To je u optimalnom slucaju. Ako bi bilo sta ozbiljnije uzrokovalo daljem odsustvu, stvari su bitno drugacije. Za taj slucaj "mora" (u stvari ne mora, ali tezko njemu u slucaju, da je bolestan a brez novca i brez primanja) freelancer uvjek imati nesto na strani (tacnije: u DE 12,5% godisnjih primanja). Preracunato se tvoj primjer na kraju svede na 3.050 do 3.950 evra, sto bi bilo upredivo sa nekim, tko je zaposlen. 

 

To je u slucaju, da si razprodan svaki razpolozljiv dan. A da bi to bio, treba prekovremeno i dosta raditi pripremama na sam doticni projekt, kao i na "self marketing"-u. Znaci: netto je financijski skoro bolje biti zaposlen za 3.000 netto i dobiti Urlaubsgeld i Weihnachtsgeld (ca. 39.000 sigurnih netto primanja na godinu), nego ponuda, koju navodis gore (max. 42.000 - 54.000 netto na godinu uz riziko neprodanih kapaciteta, "brezplatnog bolovanja" i sa ulozcima u "self marketing").

May the source be with you.
Poruka je uređivana zadnji put pon 3.12.2018 9:33 (F.R.C.).
16 godina
odjavljen
offline
Re: IT posao Njemačka

Ja sam contractor vec nesto vise od godine dana. Nisam radio izmedju Bozica i nove godine i 2 dana zbog snijega u 3. mjesecu. O kakvoj ti popunjenosti pricas? Ovdje su contractori svaki dan u uredu, svaki dan trajanja ugovora. I to je tako u irskoj

 

Btw: 8 mjesec sam radio samo 9 dana zbog GO i dobio sam placeno vise nego sto po tvome seniori normalno zarade za cijeli mjesec. Tko je tu lud?

Freak Show Inc.
Poruka je uređivana zadnji put pon 3.12.2018 9:51 (Friday).
5 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
Friday kaže...

Ja sam contractor vec nesto vise od godine dana. Nisam radio izmedju Bozica i nove godine i 2 dana zbog snijega u 3. mjesecu. O kakvoj ti popunjenosti pricas? Ovdje su contractori svaki dan u uredu, svaki dan trajanja ugovora. I to je tako u irskoj

 

Btw: 8 mjesec sam radio samo 9 dana zbog GO i dobio sam placeno vise nego sto po tvome seniori normalno zarade za cijeli mjesec. Tko je tu lud?

 

Hajd' da se cujemo 2024. Pa cemo povuci crtu izpod svega za 7 godina unazad. 

May the source be with you.
16 godina
odjavljen
offline
Re: IT posao Njemačka
F.R.C. kaže...
Friday kaže...

Ja sam contractor vec nesto vise od godine dana. Nisam radio izmedju Bozica i nove godine i 2 dana zbog snijega u 3. mjesecu. O kakvoj ti popunjenosti pricas? Ovdje su contractori svaki dan u uredu, svaki dan trajanja ugovora. I to je tako u irskoj

 

Btw: 8 mjesec sam radio samo 9 dana zbog GO i dobio sam placeno vise nego sto po tvome seniori normalno zarade za cijeli mjesec. Tko je tu lud?

 

Hajd' da se cujemo 2024. Pa cemo povuci crtu izpod svega za 7 godina unazad. 

 

Cek, ti mene optuzujes da lazem, ili?

Uostalom, matematika ti jako ne valja. Ljudi koji imaju daily rate od 500-600 eura neto vanka imaju 5800-7000 ovisno o bracnom stanju (za 20 radnih dana mjesecno). Odbij koju stotku za zdravstveno i mirovinsko - opet je svjetlosnim godinama od 3k za koju ti tvrdis da je dobra placa. Meni se cini da pricas o stvarima u koje nisi uupucen (barem sto se tice irskog trzista).

Freak Show Inc.
Poruka je uređivana zadnji put pon 3.12.2018 10:36 (Friday).
5 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
Friday kaže...
F.R.C. kaže...
Friday kaže...

Ja sam contractor vec nesto vise od godine dana. Nisam radio izmedju Bozica i nove godine i 2 dana zbog snijega u 3. mjesecu. O kakvoj ti popunjenosti pricas? Ovdje su contractori svaki dan u uredu, svaki dan trajanja ugovora. I to je tako u irskoj

 

Btw: 8 mjesec sam radio samo 9 dana zbog GO i dobio sam placeno vise nego sto po tvome seniori normalno zarade za cijeli mjesec. Tko je tu lud?

 

Hajd' da se cujemo 2024. Pa cemo povuci crtu izpod svega za 7 godina unazad. 

 

Cek, ti mene optuzujes da lazem, ili?

Uostalom, matematika ti jako ne valja. Ljudi koji imaju daily rate od 500-600 eura neto vanka imaju 5800-7000 ovisno o bracnom stanju. Odbij koju stotku za zdravstveno i mirovinsko - opet je svjetlosnim godinama od 3k za koju ti tvrdis da je dobra placa. Meni se cini da pricas o stvarima u koje nisi uupucen (barem sto se tice irskog trzista).

 

U pravu si, da nisam upucen u to, kako stvari tocno teku u Irskoj. Ali po zdravoj pameti: da je contractor skuplji (na dugi rok), firme se ne bi toliko posluzivale tog instrumenta. Fazit: ne kazem da lazes, nego sugeriram, da na podrucju (EDIT: misljeno osbnih, privatnih) financija najvjerovatnije nisi neki senior. 

 

P.S.: Naziv teme je IT posao Njemacka, dok je tema o Irskoj ovdje

May the source be with you.
Poruka je uređivana zadnji put pon 3.12.2018 16:11 (F.R.C.).
16 godina
odjavljen
offline
Re: IT posao Njemačka

Lol, sa svojih 10 godina programiranja za banke (sto sto komercijalne, sto centralne) definitivno nisam senior. A tvoju procjenu opcenito kako contracting funkcionira necu ni komentirati jer imam osjecaj da raspravljam sa jednim od onionih "univerzalnih kuzioca". 

Samo sam skrenuo paznju covjeku da je 3k eura bulsit placa za seniora i da postoje puno bolje alternative. Kom pravo, kom krivo...

Freak Show Inc.
5 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
Friday kaže...

Lol, sa svojih 10 godina programiranja za banke (sto sto komercijalne, sto centralne) definitivno nisam senior. A tvoju procjenu opcenito kako contracting funkcionira necu ni komentirati jer imam osjecaj da raspravljam sa jednim od onionih "univerzalnih kuzioca". 

Samo sam skrenuo paznju covjeku da je 3k eura bulsit placa za seniora i da postoje puno bolje alternative. Kom pravo, kom krivo...

 

Pa dobro. Prosjecna DevOps placa u Dublinu uporedjeno sa prosjecnom DevOps placom u Njemackoj. Nije primjetit, da bi se u Irskoj zaradjivalo mnogo vise nego u Njemackoj.  

May the source be with you.
5 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
Friday kaže...
F.R.C. kaže...

 

Hm. Tri tisuće evra na mjesec se ti čini malo?

 

Da, ja kao senior IT kazem da je to malo. Kad vidim ovo "ulazna ponuda" to mi je isto kao da mi netko kaze "da, znamo da te trebamo platiti vise ali iskoristit cemo cinjenicu da tek dolazis pa cemo ti ponuditi manju lovu". 3k neto mjesecno nije nikakva lova za seniora s obzirom da se 2k moze zaraditi u HR bez problema.

Cisto na tu temu za devops:

 

 

 

Takav ti je sistem u Njemačkoj, malo onako naopako, pogotovo ako ideš preko recruitera dobit ćeš "bezobrazno nisku" ponudu bez obzira na iskustvo.

Uz to su dosta niže plaće u DE nego u Irskoj ili USA.

Ajde za probu stavi svoj CV na neki DE site ili pošalji recruiteru, baš da vidimo koliko će ti ponuditi.

 

A da se može zaraditi 2k eura u HR - istina može se ali koliko je takvih firmi?

 

5 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
Friday kaže...

Lol, sa svojih 10 godina programiranja za banke (sto sto komercijalne, sto centralne) definitivno nisam senior. A tvoju procjenu opcenito kako contracting funkcionira necu ni komentirati jer imam osjecaj da raspravljam sa jednim od onionih "univerzalnih kuzioca". 

Samo sam skrenuo paznju covjeku da je 3k eura bulsit placa za seniora i da postoje puno bolje alternative. Kom pravo, kom krivo...

 

Stvar je u tom, da i ja mogu naci oglase, koji u Njemackoj nude 65 - 75 EUR/sat (= 520 - 600 EUR/dan). Nije to neki problem. Mogu pokazat i neke moje racune, koji izkazuju 85 i 105 EUR/sat. Mogu pokazat i sluzbenu karticu za dostup u sektor Airbus-a (vremenski ogranicenu za odredjen posao, razumije se), gdje tece proizvodnja za potrebe vojnog zrakoplovstva (isto tako na ostrvu ;-) ). Mogu pokazat i moju osobnu bilancu, koja izkazuje setsmjestne godisnje sume. Ali to su nerealne cifre, jer ne znace nista na dugi rok. Jedna stavka su troskovi (Hardware, Software, troskovi putovanja, eventuelno hoteli, hrana,...), druga su porezi (PDV, porez na dobit, porez na osobna primanja) i treca socialna sigurnost (ponajvise renta i zdravstveno osiguranje, ostalo su "sitnice")... Pa su tu razlicite rezervacije (za slucaj bolesti, za to, ako projekt pane u vodu, isl.).

 

Koliko ostane na kraju likvidnih sredstava za u vlastiti dzep je ono pravo pitanje. I iako ima jedan solidan freelancer uistinu veci cash-flow od jednog solidnog zaposlenog, na kraju godine nisu tako daleko, kako se cini na prvi pogled. Da o ulozenom vremenu ne pisem. Kratkorocno se financijski sigurno prije izplati biti freelancer. Ali dugorocno (na sceni sam kao freelancer vec punoljetan, kako bi se reklo) se stvari ne razlikuju toliko mnogo. Zato sam ja vise za to, da govorimo o brojkama, koje su vecini dostupne, a ne o onim, koje su rezervirane za "rock-star" pojedince ili (nas) "stare macke".

May the source be with you.
Poruka je uređivana zadnji put pon 3.12.2018 17:36 (F.R.C.).
10 godina
offline
Re: IT posao Njemačka

@BugHacker

 

Hvala na uloženo trudu za blog.

Jednostavno nešto napiši kada stigneš i imaš neku misao. 

 

Ovo što si dosad napisao je po meni vrlo dobro i ne bih ništa mjenjao.

Iako ne idem tako skoro preko grane, ipak kao jednu od opcija ciljam AT i baš Graz, jer kao što i ti pišeš nije daleko...bliže mi je nego Osijek, recimo.

Tako da će mi ovi i ovakvi tekstovi koji će ubuduće biti napisani, odlično poslužiti kao izvori informacija. 

 

Tako da samo naprijed. Ovakvo napisani tekstovi ostaju ljudima kao izvrsni izvori informiranja, čak i nakon više godina...Google dovede znatiželjnike na tvoj blog.

 

 

 

Panzerkampfwagen.Dinamo Zagreb.Matija.Leaving or dead, always ahead...
16 godina
odjavljen
offline
Re: IT posao Njemačka
F.R.C. kaže...
...

 

Contractor u irskoj nije freelancer ili vanjski konzultant. To nije posao u kojem ce te firma zvati jedan dan tjedno ili 3 dana mjesecno da im nesto odradis. Kad dobijes ugovor kao contractor na npr godinu dana to onda znaci da si u tih godinu dana prakticki stalni zaposlenik. Ekipa sa kojom radim se bavi contractingom vec 6 i vise godina. Nikad nisu imali probleme sa "nepopunjenoscu". Ovdje je potraznja za IT kadrom enormna i placaju se masni novci da bi se ljudi doveli. Konkretno, u mom slucaju - ja zaradjujem znatno vise nego moj team lead u banci u kojoj radim. A s obzirom na prirodu posla i kolicinu ljudi - njima ce uvijek trebati contractori i ako ih kostaju prakticki duplo vise nego sto ih kostaju stalni zaposlenici. Oni si niposto ne mogu dopustiti da zaposle npr 50 developera i da onda shvate da za godinu-dvije nemaju posla za te ljude. Iz tog razloga placaju vise ali imaju slobodu da contractorima pred kraj ugovora mogu reci "hvala na suradnji, sad nam vise ne trebate".

 

Meni je jasno na sta ti ciljas. Ja se (barem za sada) ne bih bavio takvim poslom gdje je velika nesigurnost i potencijalne rupe u rasporedu. To je i meni bilo sumnjivo i kad sam isao na prvi krug razgovora za ovaj posao pitao sam upravo to - da li postoji mogucnost da mi kazu "e sad te ne trebamo 2 tjedna pa cemo ti se javiti". Contracting ima svojih mana ali zato je izuzetno dobro placen da te mane objerucke prihvacas.

Freak Show Inc.
14 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
F.R.C. kaže...
Friday kaže...
F.R.C. kaže...
Friday kaže...

Ja sam contractor vec nesto vise od godine dana. Nisam radio izmedju Bozica i nove godine i 2 dana zbog snijega u 3. mjesecu. O kakvoj ti popunjenosti pricas? Ovdje su contractori svaki dan u uredu, svaki dan trajanja ugovora. I to je tako u irskoj

 

Btw: 8 mjesec sam radio samo 9 dana zbog GO i dobio sam placeno vise nego sto po tvome seniori normalno zarade za cijeli mjesec. Tko je tu lud?

 

Hajd' da se cujemo 2024. Pa cemo povuci crtu izpod svega za 7 godina unazad. 

 

Cek, ti mene optuzujes da lazem, ili?

Uostalom, matematika ti jako ne valja. Ljudi koji imaju daily rate od 500-600 eura neto vanka imaju 5800-7000 ovisno o bracnom stanju. Odbij koju stotku za zdravstveno i mirovinsko - opet je svjetlosnim godinama od 3k za koju ti tvrdis da je dobra placa. Meni se cini da pricas o stvarima u koje nisi uupucen (barem sto se tice irskog trzista).

 

U pravu si, da nisam upucen u to, kako stvari tocno teku u Irskoj. Ali po zdravoj pameti: da je contractor skuplji (na dugi rok), firme se ne bi toliko posluzivale tog instrumenta. Fazit: ne kazem da lazes, nego sugeriram, da na podrucju (EDIT: misljeno osbnih, privatnih) financija najvjerovatnije nisi neki senior. 

 

P.S.: Naziv teme je IT posao Njemacka, dok je tema o Irskoj ovdje

 

Ja sam u HR radio u outsourcingu. Mislio bi da nema smisla dugorocno zaposliti radnika tako ali sam radio sa ljudima koji su godinama u istoj firmi outsoursani i da ih firma uzme kao radnika ustedili bi brdo love.

 

Contracting u SAD, Irskoj i Njemackoj je isto. Uzmu te na 6-12 mjeseci i ovisno o tebi i poslu to moze i na duze (a moze i na krace, ima slucajeva di firma uzme grupu contracta na par mjeseci da zavrsi jedan projekt, vidio sam i to).

15 godina
offline
Re: IT posao Njemačka

Hvala tebi :). Nadodao sam novi post - Kako pronaći posao.

 

https://austria-life.blogspot.com/

 

Inače, ova diskusija vezano za freelancing, nemam iskustva s tim, no vjerujem da se mogu zaraditi dobri novci u kratkom vremenu (pričao mi kolega koji se bavi tim). Za dugoročne staze, nisam siguran, no opet, nisam stručan za ovo područje.

14 godina
neaktivan
offline
IT posao Njemačka

Ima li netko od vas da se useljavao u stan koji nije bio namješten?

 

Kroz nekih 2-3 mjeseca ću se useliti u svoj stan i zanima me kakav moram biti s novcima otprilike. Računao sam za kauciju i opremu za stan oko nekih 4000 eura. Ne planiram ništa pretjerano veliko. Stan između 35 i 60 kvadrata bi mi bio dovoljan s obzirom da bi živio sam.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
Ja sam uselio u stan od 56 m2.
Nenamjesten, tj imao je kuhinju.
Kaucija 1900e, osnovni namještaj iz Ikea-e 2100e (krevet, ormar, kauč, stol i dvije stolice, ormarić za TV, posteljina, set tanjura, noževa, žlica i vilica, set posuda za kuhanje).
Nabere ti se za čas, dostava je bila 175e.
Ako imaš vremena pa ćeš kupovat po malo ili rabljeno i sam si vozit autom možeš i jeftinije proći.
Da napomenem, ja i cura smo u stanu. Tako da ti za samog sebe ćeš platit manje.
Poruka je uređivana zadnji put sri 5.12.2018 22:51 (agent_00klc).
5 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
roach kaže...

Ima li netko od vas da se useljavao u stan koji nije bio namješten?

 

Kroz nekih 2-3 mjeseca ću se useliti u svoj stan i zanima me kakav moram biti s novcima otprilike. Računao sam za kauciju i opremu za stan oko nekih 4000 eura. Ne planiram ništa pretjerano veliko. Stan između 35 i 60 kvadrata bi mi bio dovoljan s obzirom da bi živio sam.

 

Racunaj na 3 x Kaltmiete (u nekim rijedkim slucajevima 2 x) za kauciju => Ako se radi o stanu izmedju 350 i 750 evra to znaci od 1.050 pa do 2.250 za to. 

 

Ja sam se sad selio (sa familijom) i mogu dati neke okvirne cijene:

- djecija soba (krevet, matrac, ormar 3 krila, knjizni regal, stol 140x60, stolica, stolna lampa, luster) => ca. 1.250 evra

- spavaca soba (krevet, kutni ormar - 6 krila) => ca. 1.500 evra

- kuhinja sa aparatima (u vecini slucajeva nije potrebna, ali ovdje smo mi predlozili, jer je trebalo staru mijenjat: 230 cm + 150 cm, korito i cesma granit, hladilnik - kombiniran ugradni 185 cm, pecica ugradna, ploca za kuhanje staklokeramika, napa staklokeramika, mikrowälle ugradna, perilica posude ugradna,...) => 6.400 evra + 620 evra prevoz i montaza (all inkusive)

- dnevna soba: sofa je negdje oko 1.000 evra (od nekih 700 pa do... neba), komode su u rangu 250 evra, Wohnwand je nekdje oko 400 - 500 evra.

- Trepezarija: stol - ca. 150-250 evra, klupa (180 cm) ca. 400 evra, 4 stolice (freischwinger Stuhl) ca. 450 evra

- svjetila: LED (plafonjere): ca. 70 - 110 evra na komad (znaci po prostoriji)

 

Fazit: nas je sve skupa izpod crte za 5-sobni stan, dva WC, jedno kupatilo izaslo oko 13 tisuc i pol (vecinu starih stvari smo dali ili unistili). Znaci da bi na tvoj plan negdje izmedju 4 i 5 tisuca, kako i planiras, trebalo biti dovoljno. Ako ne trazis masivu, a zelis solidan namjestaj, gledaj Rauch i Westfalia. Trgovci uz IKEA-u, koji nude solidan i povoljan namjestaj su i POCO, ROLLER i OTTO.

May the source be with you.
5 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
Friday kaže...
F.R.C. kaže...
...

 

Contractor u irskoj nije freelancer ili vanjski konzultant. To nije posao u kojem ce te firma zvati jedan dan tjedno ili 3 dana mjesecno da im nesto odradis. Kad dobijes ugovor kao contractor na npr godinu dana to onda znaci da si u tih godinu dana prakticki stalni zaposlenik. Ekipa sa kojom radim se bavi contractingom vec 6 i vise godina. Nikad nisu imali probleme sa "nepopunjenoscu". Ovdje je potraznja za IT kadrom enormna i placaju se masni novci da bi se ljudi doveli. Konkretno, u mom slucaju - ja zaradjujem znatno vise nego moj team lead u banci u kojoj radim. A s obzirom na prirodu posla i kolicinu ljudi - njima ce uvijek trebati contractori i ako ih kostaju prakticki duplo vise nego sto ih kostaju stalni zaposlenici. Oni si niposto ne mogu dopustiti da zaposle npr 50 developera i da onda shvate da za godinu-dvije nemaju posla za te ljude. Iz tog razloga placaju vise ali imaju slobodu da contractorima pred kraj ugovora mogu reci "hvala na suradnji, sad nam vise ne trebate".

 

Meni je jasno na sta ti ciljas. Ja se (barem za sada) ne bih bavio takvim poslom gdje je velika nesigurnost i potencijalne rupe u rasporedu. To je i meni bilo sumnjivo i kad sam isao na prvi krug razgovora za ovaj posao pitao sam upravo to - da li postoji mogucnost da mi kazu "e sad te ne trebamo 2 tjedna pa cemo ti se javiti". Contracting ima svojih mana ali zato je izuzetno dobro placen da te mane objerucke prihvacas.

 

U stvari si u pravu. Mozda sam zbog preopterecenosti u zadnje vrijeme malo previse ostro natupio, iako nije bilo potrebe. Izpricavam se. Svaki pristup ima prednosti i mane, slazem se. I meni freelancing odgovara, jer mi daje slobodu sta, za koga, koliko radim, kad radim i kao sto si i sam izpostavio, omogucava mi jaki cash-flow, kad mi zatreba. 

 

Zato da se izpravim: moja namjera nije bila na nikakav nacin provocirat kolegu Friday ili mu pprtivrijecit u smislu "to nije moguce", samo izpostaviti, da platni rang u gornjih 25% kao ni u Hrvatskoj (i u mojoj Sloveniji) nije nesto, na sto bi mogla ciljati vecina onih, koji razmisljaju o "odlazku vani". Moje misljenje je, da vecina more ciljati na prosjek (u razponu recimo izmedju -10% do +10%). Bilo to kao freelanceri ili redno zaposleni.

 

A ujedno trebam dati i za pravo kolegi Friday. Koliko razumijem, on je za sebe pronasao shemu, po kojoj uztrajno napreduje. I ja mogu potvrdit, da se uztrajnoscu moze probiti i u najvislje platne rangove. Tako da nikako ne zelim bilokoga obrezhrabriti, nego suprotno: postavite sebi primjerno realne ciljeve i drzite se jih. Za sad (iako stvari ni vani nisu vise, kao npr. prije desetak godina) je ovdje jos uvjek mogucnost dana svakom, ko hoce radit i napredovat. 

May the source be with you.
Poruka je uređivana zadnji put čet 6.12.2018 10:40 (F.R.C.).
13 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
roach kaže...

Ima li netko od vas da se useljavao u stan koji nije bio namješten?

 

Kroz nekih 2-3 mjeseca ću se useliti u svoj stan i zanima me kakav moram biti s novcima otprilike. Računao sam za kauciju i opremu za stan oko nekih 4000 eura. Ne planiram ništa pretjerano veliko. Stan između 35 i 60 kvadrata bi mi bio dovoljan s obzirom da bi živio sam.

 

Ja sam ušao u djelomično prazan stan.

Od gazde sam u startu otkupio sve što je bilo u stanu za 600€, znači trokrilni ormar u spavaćoj sobi, spavaći krevet 180cm, 2 noćna ormarića sa lampama, stol i stolice u blagovaoni i još neke sitnice u hodniku, kupaoni i na balkonu..

Tu sam dosta dobro prošao jer je to što je bilo u stanu dosta kvalitetno i kao novo.

 

Sa ROLLER-a sam onda naručio:

Kutna garnitura: EUR 549.99
Dnevni boravak (Wohnwand): EUR 179.99
Vešmašina Bosch: EUR 399.99
Stolić za dnevni boravak: EUR 99.99
Kuhinja sa svim uređajima (štednjak, perilica, hladnjak i napa, marka Kung-Fu): EUR 1499.00
Pisaći stol (jer IT-evac mora imati gdje staviti PC ): EUR 109.99

Dostava: 99€ (Neka 2 jadna poljaka su sve teglili na 2. kat sami, totally worth it)

Ukupno: EUR 2937.95

 

Neke stvari sam doteglio iz Hr., između ostaloga i nešto alata, tako da sam uštedio tako što sam sam sav namještaj i sve ostale điđemiđe oko kuhinje sam složio (a to je isto bitna stavka, pogotovo slaganje kuhinje). Nešto posuđa i drugog pribora sam naručio online, nešto kupio u IKEA-i u Salzburgu itd..

Bilo je tu još nekih sitnica, kao npr. slavina za kuhinju, raznorazne stvari za priključke vode, perilice itd., pribor za krečenje i boja, madraci i nadmadraci, ali tko bi to sve zbrojao  Od oka recimo bez ikakvih dodatnih luksuza kao što je TV, možda još minimalno 600€-700€ gore.

I još jedna super stvar je kaj nisam morao dati nikakvu kauciju, a gazda će otkupiti sav namještaj nazad jednom kada se iselim, uz gubitak vrijednosti od 10% godišnje. 

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
Poruka je uređivana zadnji put čet 6.12.2018 18:19 (nine).
5 godina
neaktivan
offline
IT posao Njemačka

Mozda nije za odmet napomenuti, da čuvate sve račune u vezi useljenja. Većinu troškova vezanih za selidbu zbog razloga zapošljenja mozete u Njemačkoj unijeti kao olakšicu u najavu za odmjer poreza na osobna primanja.

 

EDIT: pojednako vazi i za racune kurseva (npr. Njemacki jezik i drugi za zaposljenje povezani kursevi - t.z. Fortbildungskosten), kao i racune za stvaranje "personalne mape" (slikanje za zivotopis, troskovi pomoci za izradu zivotopisa, postanskih markica, troskovi voznje na razgovor, isl. - t.z. Bewerbungskosten)

May the source be with you.
Poruka je uređivana zadnji put sri 12.12.2018 9:56 (F.R.C.).
Moj PC  
0 0 hvala 2
5 godina
neaktivan
offline
IT posao Njemačka

Da ne zaboravimo. I ja trazim pomocnika.  Oglas za Junior Windows desktop developer za forms over data aplikacije / DevOps (m/ž) vam stoji na razpolaganju.

May the source be with you.
Moj PC  
0 0 hvala 1
8 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
F.R.C. kaže...

Da ne zaboravimo. I ja trazim pomocnika.  Oglas za Junior Windows desktop developer za forms over data aplikacije / DevOps (m/ž) vam stoji na razpolaganju.

 Eh, da je Linux based, odmah bi doletio. 

 

 

13 godina
offline
IT posao Njemačka

Gdje mogu postavit oglase za programerske poslove?

 

Inače radim u Zagrebu za jednu njemačku firmu, ne radim kao programer ali nam fali istih. Napravili smo kampanju na fejsbuku i moj posao i javilo se dosta malo ljudi.

 

Pa evo ako netko ima kakav savjet, slobodno nek veli jel. 

 

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
leobugi kaže...

Gdje mogu postavit oglase za programerske poslove?

 

Inače radim u Zagrebu za jednu njemačku firmu, ne radim kao programer ali nam fali istih. Napravili smo kampanju na fejsbuku i moj posao i javilo se dosta malo ljudi.

 

Pa evo ako netko ima kakav savjet, slobodno nek veli jel. 

 

 

 

To se i ja pitam i htjeo sam postavit isto pitanje. Odkad imam oglas(-e), mogu reci, da je statistika dosta nizka: ovdje se mi je javilo troje. Na oglasnik.hr se mi direktno nije javio nitko, na posao.hr (jos) nista - ali je oglas aktiviran tek danas, tako da  to jos nije relevantno. Najvise ponuda sam dobio iz Dijaspora Oglasi ali na zalost sve iz Vojvodine, sto znaci, da nemaju EU papire... mojih 2¢. 

May the source be with you.
15 godina
offline
Re: IT posao Njemačka

Pa kad stavljate na krive stranice. 

 

Ajd stavi na moj-posao.hr i na fejsu u grupu IT Jobs Croatia pa se javi, baš me zanima feedback.

 

Ja osobno oglasnik nikada ne gledam, posao.hr još manje. Za ovo na fejsu znam da ima dosta korisnika i da su uglavnom dobra iskustva, dosta ljudi tamo gleda.

 

edit:

leobugi a što tražite, kakav profil da se malo ljudi javilo?

Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
Poruka je uređivana zadnji put čet 13.12.2018 13:20 (Pero Dinamit).
13 godina
offline
IT posao Njemačka

Ovako nekako (nije moj đir ko što rekoh pa ako je nešto krivo napisano hebiga);

 

UI/UX dizajn, HTML, CSS, JavaScript (vue.js), node.js, LAMP, WAMP, Hibernate, SQL 

 

Senior/junior developeri, backend, frontend.. 

 

 

Uglavnom većina koja se javila je primljena, par ih je odustalo jer ima nije odgovaralo da idu na školovanje u Njemačku.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 13.12.2018 14:50 (leobugi).
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
F.R.C. kaže...

To se i ja pitam i htjeo sam postavit isto pitanje. Odkad imam oglas(-e), mogu reci, da je statistika dosta nizka: ovdje se mi je javilo troje. Na oglasnik.hr se mi direktno nije javio nitko, na posao.hr (jos) nista - ali je oglas aktiviran tek danas, tako da  to jos nije relevantno. Najvise ponuda sam dobio iz Dijaspora Oglasi ali na zalost sve iz Vojvodine, sto znaci, da nemaju EU papire... mojih 2¢. 

 

Pošteni uvjeti za juniora, pogotovo vezano uz IT edukaciju i tečaj njemačkog . Nadam se da ćeš uspješno naći nekoga.

8 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
Pero Dinamit kaže...

Pa kad stavljate na krive stranice. 

 

Ajd stavi na moj-posao.hr i na fejsu u grupu IT Jobs Croatia pa se javi, baš me zanima feedback.

 

Ja osobno oglasnik nikada ne gledam, posao.hr još manje. Za ovo na fejsu znam da ima dosta korisnika i da su uglavnom dobra iskustva, dosta ljudi tamo gleda.

 

edit:

leobugi a što tražite, kakav profil da se malo ljudi javilo?

 Pa IT Jobs Croatia je smijesna grupa. Ekipa uglavnom sere po firmama za koje nisu culi, a dok treba doci na razgovor ili nedaj boze intervju...zali boze vremena. Vrti se uglavnom par firmi i to je to. Za placu uglavnom pita ekipa koja nemoze deliverati niti za 1k Eura, pa bi svakom tko je ozbiljan, rekao nek slobodno zaobidje grupu. 

 

Svi su u deficitu, kao i van, i ekipa ide iz firme u firmu. Sto je ok, al dugorocno...

10 godina
offline
IT posao Njemačka

 

Hm, pa kaj se tiče stavljanja oglasa, probajte osim ovih što se spominju u komentarima (oglasnik.hr, posao.hr, mojposao.hr, IT Jobs Croatia - FB) stavljati na stranice onih fakulteta koji su relevantni za ICT, odnosno IT. 

Npr. Centar karijera na FER-u. Slično i sa FOI(PMF, Promet-, te drugim srodim fakultetima u RI, ST, OS....

 

Nego, kaj se tiče FB (IT Jobs Croatia), eh da...ona je baš zanimljiva. Svega tamo ima. Puno poslodavaca, al' i same ekipe kaj dođe prezentirati svoje skillove, pa im netko pokupi ako su im zanimljivi...

Baš je jedna companija kaj je ovaj tjedan objavila oglas tamo, ima za zadatak oformiti tim od 100 ljudi unutar godine dana...Vrlo ambiciozno, ali nije nemoguće ako ponude dobre uvjete veće od konkurencije. A, da se ne radi samo o dobroj atmosferi, stolu za stolni nogomet i besplatnim naradžama.

 

Da, to i ja mogu potvdriti. Jednostavno nema kvalificirane radne snage na tržištu. Kako mi se pruži prilika za upoznavanjem tržište rada, pa upitam ljude jel' im je problem naći radnu snagu i svi po tom pitanju kukaju. Iz Njemačke dolaze tu otvarati urede, jer su kod njih svi dobri developeri jednostavno zauzeti. Više-manje, tako je i kod nas, osim ako ne nalete na mlade nadobudne snage koje još nemaju veliko oprerativno znanje, pa dolaze učiti i sa vremenom krenu dalje. 

 

Kad sam tražio svoj prvi posao u IT to je bilo preko mojposao, ove famozne FB IT grupe i preko ferove stranice. 

Kao što sam i ja bio uporan u traganju za poslom, tako i poslodavci trebaju biti uporni, te će sa vremenom naći ono što traže.

Nije ni čudo da Nijemci i sve kompanije koje drže do sebe, daju pare ako se nekoga dovede u istu.

 

Uglavnom to tržište rada sa moje strane kao radnika je vrlo zanimljivo za pratiti i nema bolje zabave na netu, nego čitati oglase za posao, ponekad se javiti, otići porazgovarati sa ljudima i tako to.

Panzerkampfwagen.Dinamo Zagreb.Matija.Leaving or dead, always ahead...
Moj PC  
0 0 hvala 1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice