IT posao Njemačka izdvojena tema

poruka: 1.113
|
čitano: 613.523
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
KrpaZG kaže...

* * *

 

MMX kaže...

 

* * *

  

 

nixass kaže...

* * *

 

Nix kaže...

* * *


Oprostite što sam vas sve ciitirao ali me zanima da li ste čuli ili imate neka iskustva kako do posla za nas koji smo NON-EU državljani (konkretno BiH passport). Je li daleko teža procedura ili netko tko Vas stvano treba može na neki način i pomoći.

Javite ako ste nešto čuli ili načuli. Inače sam Sistemac a ne Developer, na Stepstone doslovce i manji gradić tipa Memmingen ima poslova dosta toga, ali ova procesura ua Uemlje Zapadnog balkana me zanima. Proceduru donekle znam ali me iskreno zanimaju konkretne neke priče i sl.

 

Bio bih jako zahvalan za neki odgovor.

16 godina
offline
Re: IT posao Njemačka

Zar ne otvara vrata Njemacka u 3. mjesecu u za non-EU gradkane ?

16 godina
offline
IT posao Njemačka

Moji sefovi su od mene trazili da u Bosni nadjem par developera, otvorili bi dole ispostavu, a poslije iz iste uzimali najbolje za rad u njemackoj. Ja sam iz bosne trazio poslodavce bez uspjeha. Onog trenutka kada sam na linkedin i xing naveo njemacku adresu, poceli su stizati svakodnevni upiti od recrutera. Napravi na xingu profil i nedvosmisleno napisi da trazis poslodavca koji ce biti i viza sponzor, ponudi i rad na daljinski ako je moguce.

All software has bugs.Any developer who claims that his or her software is always bug-free is living in a fantasy world.
Moj PC  
0 0 hvala 2
15 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
malak kaže...

Zar ne otvara vrata Njemacka u 3. mjesecu u za non-EU gradkane ?

Nije jasno baš šta će se tačno desiti 1. Marta 2020. Ja mislim pojednostavljena procedura dobijanje vize za deficitarna zanimanja + moraš priložiti certifikat za jezike.
Evo ovdje sve piše. Ovo je za nas IT-ovce najzanimljivije:

"IT-stručnjaci  sa radnim iskustvom od min. tri godine mogu pod određenim uslovima (minimalna zarada, poznavanje njemačkog jezika) i bez formalne diplome doći u Njemačku. Mogućnosti za boravak u svrhe dopunskih kvalifikacija će biti proširene i učinjene atraktivnijim. Pod određenim uslovima biće omogućeno da se ekvivalentnost utvrdi tek u Njemačkoj i da se prije toga već pristupi kvalifikovanom zaposlenju, ali u zanimanjima koja nisu licencirana.[2]

[1] Kriterij prema kojem kompanija prvo mora pokušati da za određeno radno mjesto pronađe osobu u Njemačkoj ili u EU, pa tek onda dolaze u obzir kandidati izvan EU

[2] Reglementierte Berufe (licencirana zanimanja koja iziskuju dozvolu o radu (tzv. Berufserlaubnis) u svrhu obavljanja profesije)"

 

 

Nix kaže...

Moji sefovi su od mene trazili da u Bosni nadjem par developera, otvorili bi dole ispostavu, a poslije iz iste uzimali najbolje za rad u njemackoj. Ja sam iz bosne trazio poslodavce bez uspjeha. Onog trenutka kada sam na linkedin i xing naveo njemacku adresu, poceli su stizati svakodnevni upiti od recrutera. Napravi na xingu profil i nedvosmisleno napisi da trazis poslodavca koji ce biti i viza sponzor, ponudi i rad na daljinski ako je moguce.

Heh.. :-D Da si meni rekao mogao bih ti ja napraviti ispostavu sa 10 programera svježih sa Fakulteta Elektrotehnike (a i onih koji imaju iskustvo) za po 500€ Neto da ti rade. Mogu i sad.

Ja sam već bio na razgovorima za Systemca redom Reiffaisen Bank, Turkish Ziraat Bank, Nova TV, N1, i još par kompanija i uvijek se nađem među top 5 ili top 2 kandidata, ali Sarajlija koji ima stan u Sa, obori cijenu plaće na 800 KM (3000 Kuna).
Na zadnjem interviju scena je bila kao iz filmvoa, kaže direktort nakon što sam kao ovoj HR menađerici trebao da objasnim razlku između Crossover i Straight-Throuhgh kabla "izuo si me iz cipela", kad sam ja počeo da pričam od stručnih izraza TIA/EIA T569A i T568B, kako se formiraju boje, pa od Cat3 pa do Cat5e kablova pa tek onda šta je Full Duplex a šta Half Duplex direktor je kažem zanijemio.. i u meni kao da je vrag ušao i rekao ponovi samo boje kablova. Volio bih da je to netko snimao. I na kraju o plaći, pazi sad: ja kažem 1000 KM (3750 kuna) bez toplog obroga Neto. Direktor izvinjava se kasnije da je ovaj kandidat (borba je bila između njega i mene) kao ponudio znatno manju plaću ali da nije do njega nego do te United Grozp koja kupuje sve živo.
A u Raifaissen banci opis poslova je ovako bilo: Osnovno znanje u umrežavanju, Osnovno znanje u PC-u i tako.. a ovako te pitaju u DMVPN mreži. Znači mreža koja se uči na CCIE ispitu koju mislim da nitko nena na Balkanu. Što bi netko ovdje rekao odeš na razgovor za spajanje Grla, Utičnice i prekidača a ono moraš sagraditi Elektranu ili pomjerati satelite kao što bi netko ovdje rekao ali i to sam znao, pa onda opet mail od njih da nije do njih, ja sam se njima svidio ali kao to utiče do glavnog HQ.

Tako da još se nisam prijavio na Videx sistem izdavanja vize za Zemlje zapadnog balkana koji vrijedi do kraja 2020. (jer sa na istu čeka sada preko 19 mjeseci) vidjet ću šta i kako poslije 3. mjeseca.
Mislim dok sam još momak mogu ovako plutati i decenijama (od popravljanja veš-mašina preko ugradnja klima uređaja pa evo sada hoće cijelo selo da im se ugradi LED rasvjeta, tu je sada ponajveća para) ali jednostavno meni treba radna navika, plaća redovna, koliko-toliko normalno radno vrijeme.. valjda to dođe sa godinama.

PS: Banja Luka, Tuzla i Sarajave su potencijalne Silicijske Doline (U TZ se prave uređaji koji detektuju moždani udar u NHL-u i nekih đavola za koje bi pomislio da samo u NASA-i prave) ali džaba kada ode svijet. Kad uhljebar (koji vidiš za par godina kupi i stan i auto i ide dva puta na more, jednom na zimovanje, za novu godinu u Prag i sl) napusti državnu fimru i ode u Germaniju onda ti je sve jasno.

U svakom slučaju hvala na informacijama.. detaljno ću ovih dana popuniti ovo što ste napisali i neću pucati na visoko, da mi je samo da se ispalim iz ove šugave države.

 

  

7 godina
offline
Re: IT posao Njemačka

A gle, ako imaš znanje, sigurno nije problem ni vizu dobiti.

Pa ima tu dosta kolega iz Hrvatske koji rade u Austriji, i oni su morali dobiti vizu, pa su uspjeli, a sumnjam da je i iz Bosne teže, tak da bi se moralo moći, u Njemačku sigurno, oni su puno manje zatvoreni od Austrije.

 

 

Kruha i igala...
16 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
Envy kaže...

Heh.. :-D Da si meni rekao mogao bih ti ja napraviti ispostavu sa 10 programera svježih sa Fakulteta Elektrotehnike (a i onih koji imaju iskustvo) za po 500€ Neto da ti rade. Mogu i sad.

 

 

Gdje, kako, javi se na pp ako su sposobni za backend -> php (cakephp, symfony, ez), frontend -> js (nodejs, es6, reactjs), mobile development (react native, flutter).

All software has bugs.Any developer who claims that his or her software is always bug-free is living in a fantasy world.
4 godine
neaktivan
offline
IT posao Njemačka

Sve najbolje u Novoj :)

 

E situacija je sljedeća:

 

Suprug je ing.informatike koji nije radio u struci. Super zna NJemački. Imamo HR državljanstvo.

 

Posao koji trenutno radi je rukovodni i viskoko odgovorni, ali nema veze sa IT.

Koliko sam skontala Javu i Javu EE je dobro savladao. i dalje nešto uči, tj obnavlja znanje. 

Slao je par CV , naravno dobio je odbijenice.

 

Ja sam mišljenja da kada netko vidi Bosansku adresu da ne konta kako to ide i da je jedan dodatni razlog za odbijenicu, bez obzira što je EU.

 

Zanima me vaše mišljenje:

 

1.Da na prijavi piše bratovu adresu(koji živi u DE) i uzme broj telefna Njemački.

2.Da uzme godišnji i u DE traži od vrata do vrata posao (iako mi je to smiješno za IT sektor)

3. Da da otkaz, prijavi se u De i onda traži posao. 

 

Najjednostavnije nam je u Munchenu, jer tamo imamo dosta rodbine i vidim da je jako puno poslova u tom sektoru baš tu.

 

Općenito nas više privlače manji gradovi, jer imamo i djecu. (U Augsburgu isto imamo rodbine, gdje bi on mogao biti određen period)

 

Svaka pomoć je dobrodošla, a ja se bacam na čitanje starih komentara :)

 
0 0 hvala 0
4 godine
protjeran
offline
IT posao Njemačka

Po mom mišljenju je najvažnije iskustvo i reference. Ako firma traži ono u čemu si ekspert, putovnica i adresa nisu nikakav problem. Vjerojatno su firme manje spremne primiti nekoga bez iskustva tj. tko nije radio u struci, a dodatno ako nije mlad i frišak s faksa, pa kreće u drugu karijeru kao programer. Od vrata do vrata za IT mi ne zvuči baš dobro. Više očajno, daj šta daš, a to poslodavci ne vole. Edit: Zaista ne znam jel bi adresa nešto promjenila, mada osobno ne vjerujem.

Poruka je uređivana zadnji put čet 2.1.2020 16:33 (bugovac222).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
Nix kaže...
Envy kaže...

Heh.. :-D Da si meni rekao mogao bih ti ja napraviti ispostavu sa 10 programera svježih sa Fakulteta Elektrotehnike (a i onih koji imaju iskustvo) za po 500€ Neto da ti rade. Mogu i sad.

 

 

Gdje, kako, javi se na pp ako su sposobni za backend -> php (cakephp, symfony, ez), frontend -> js (nodejs, es6, reactjs), mobile development (react native, flutter).

Što se mene tiče mi možemo odmah poslovati. Otvorim oglas na posao.ba i za svaku od pozicija javit će se preko 100 kandidata. Tok novca je bitan, ljudi hoće da im je plaća redovna i da se uplaćuju svi doprinosi. Možda će i početku biti teško (zavisi šta praviš), a li kao što rekog 10 ljudi za Neto 5000 € (ukupno za njih desetoricu) napravit će siguran sam nešto.

Tako su dvojica braće otišla u Asutriju (kako ne znam) i otvorila ovdje IT kompaniju za fiskalne kase. Sada upasti u tu firmu kao dobiti na lutriji. I tu čekam odgovor jer sam prvi krug prošao pa da vidim šta oni i šta ja od njih očekujem, trebao sam prošlu sedmicu biti pozvan u urede firme ali ali mi je vlasnik rekao da je dole (obdje u BiH) malo im prenatrpan raspored pa očekujem tokom sledeće sedmice. Ne nadam se puno. Veća nadanja - veća razočarenja, manja nadanja - manja rauočarenja.

Bicom (pogledaj sajt nećeš se pokajati) je isto tako počeo da otvara ovdje prvo nešto za neku autu kuću iz VB da bi prešli na VoIP i sada pretendiraju na top 10 mjesta u VoIP industriji. Plaće su im izmđu 1400 i 2000 KM (5250 kuna do 7500 Kuna) mada ovu zadnju možda samo neki menadžeri imaju.

Ali čuo sam se sa kolegama iz Osjeka i okolice i gore radi poticaja EU-a znaju po dvojica otvoriti firmu i nešto kao čaprkaju, a plaže su daleko veće nego ovdje u BiH.
 

M mama kaže...

* * *

 

Suprug je ing.informatike koji nije radio u struci. Super zna NJemački. Imamo HR državljanstvo.

 

Posao koji trenutno radi je rukovodni i viskoko odgovorni, ali nema veze sa IT.

Koliko sam skontala Javu i Javu EE je dobro savladao. i dalje nešto uči, tj obnavlja znanje. 

Slao je par CV , naravno dobio je odbijenice.

 

Ja sam mišljenja da kada netko vidi Bosansku adresu da ne konta kako to ide i da je jedan dodatni razlog za odbijenicu, bez obzira što je EU.

 

* * *

Zna super njemački i ima HR državljanstvo. Pa on je kao već na dvije lutrije dobio. Samo nisi rekla jeste li iz BiH ili HR.

Kod mene prije svega šira obitelj je kao ex-yu ili mini Europa. Znači nema kakvih nema državljanstava, nacionalnog izražavanja i etničkog izražavanja. Dakle nismo nacionalisti i nitko ne ferma ni 1% ovu rupu od države u Evropi.

Pa iskustvo kada je muž od rodice koja ima HR državljanstvo otišao za njom (koji je inače vrsni automehaničar) čim vide BiH pasoš jednostavno ne žele se sa tim da imaju posla. A onda kada je i dobio neki posao bilo mu smješno šta ga pitaju ovi. Kao mene da pitaju znam li zamjeniti rezervnu gumu.
Ali ja ne vidim problem u adresi ako imaš HR državljanstvo. Ne treba ti ni pasoš, sa osobnom (ličnom) kartom odeš gore i pravo na njihov biro. I možda bi mu bilo bolje da ne ulazi u posao u IT-om pogotovo kao coder. Coderi jednostavno dok su mladi puno mijenjaju posao (mijenajnje posla znači napredak) ali brzo i na neki način "izgore". Jer je to težak i dinamičan posao. Ovo što je sada aktuelno za 10 godina neće biti ni blizu. Ako je ovdje na visoko odgovornoj funkciji gore će ga još više cijeniti.

 

bugovac222 kaže...

Po mom mišljenju je najvažnije iskustvo i reference. Ako firma traži ono u čemu si ekspert, putovnica i adresa nisu nikakav problem. Vjerojatno su firme manje spremne primiti nekoga bez iskustva tj. tko nije radio u struci, a dodatno ako nije mlad i frišak s faksa, pa kreće u drugu karijeru kao programer. Od vrata do vrata za IT mi ne zvuči baš dobro. Više očajno, daj šta daš, a to poslodavci ne vole. Edit: Zaista ne znam jel bi adresa nešto promjenila, mada osobno ne vjerujem.

Isksutvo i samo znanje jesu najvažniji, ali sama BiH putovnica zna biti 17-to mjesečni (a koji će te poslodavac toliko čekati) pai-in-the-ass. Već mi nekoliko priajtelja čeka na taj "famozni termin za vizu".

Dvije rodice (i njihovi momci) već su u Germaniji ali zbog same medicinske struke i to sa BiH Passportom. Za sada mi od bliže obitelji nitko sa HR pasošom nije u BiH.

Da mi je makar u starotsti doživjeti da vidim da se SVI ljudi iz BiH isele a u BiH uvedu Tigreve iz Indije, Pume iz Amerike, Žirafe iz Australije i od ove zemlje naprave neki nacionalni park ili park prirode za Evropu pa kad dođu turisti da kažu "Bila je ovdje neka država zvala se.. hm.. zaboravio sam kako ono"


  

4 godine
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka

Mi imamo HR putovnicu i osobnu, s BiH adresom jer živimo u BiH. 

Što se njegovog posla tiče, otkazni rok mi je 15 dana, plus uvijek ima narađenih dana.

 

Samo iseljavanje iz BiH, mi je bolna tema... iako sam i sama odlučila otići. 

Imam običaj reći da smo mi samo kolateralna šteta odlazaka 80tih i 90tih.

Prije par godina, otac od supruga nam je nudio lovu da odemo iz BiH, gledali smo ga tipa: "TI SI LUD"

Međutim nekakve situacije i scene , čovjeka promjene. 

 

Ja koliko vidim njega codiranje opušta, logično da nije na nivou nekoga mlađeg... 

Poprilično je iscrpljen od svih drugih stvari na trenutnoj poziciji, ako ne odemo ubrzo... on će svejedno dati otkaz. 

 

Ali realno, početnik je s 40 godina. 

Ne očekujemo ne znam kakva primanja...

 

Dok on uči, ja pokušavam skontati kako dalje, malo ubrzati i slično. 

A svaki savjet je dobrodošao :)

 

 

13 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
M mama kaže...

3. Da da otkaz, prijavi se u De i onda traži posao. 

 

ja bi se odlučio na ovu soluciju.. 

s obzirom da imate i rodbinu u de, ima privremeno gdje biti, može tražiti i posao i stan, a puno je lakše kada si već tu.

u IT sektoru se uvijek nađe posla, pogotovo u velikim gradovima.. čak i kod mene na selendri uvijek izleti nekih oglasa.

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
15 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
M mama kaže...

Mi imamo HR putovnicu i osobnu, s BiH adresom jer živimo u BiH. 

Što se njegovog posla tiče, otkazni rok mi je 15 dana, plus uvijek ima narađenih dana.

 

Samo iseljavanje iz BiH, mi je bolna tema... iako sam i sama odlučila otići. 

Imam običaj reći da smo mi samo kolateralna šteta odlazaka 80tih i 90tih.

Prije par godina, otac od supruga nam je nudio lovu da odemo iz BiH, gledali smo ga tipa: "TI SI LUD"

Međutim nekakve situacije i scene , čovjeka promjene. 

 

Ja koliko vidim njega codiranje opušta, logično da nije na nivou nekoga mlađeg... 

Poprilično je iscrpljen od svih drugih stvari na trenutnoj poziciji, ako ne odemo ubrzo... on će svejedno dati otkaz. 

 

Ali realno, početnik je s 40 godina. 

Ne očekujemo ne znam kakva primanja...

 

Dok on uči, ja pokušavam skontati kako dalje, malo ubrzati i slično. 

A svaki savjet je dobrodošao :)

 

 

Meni dok su govorli "nemoj stražnjicom zatvarati vrata" niti jedna druga vrata mi se nisu otvorila. Kada sam počeo da mislim na sebe, prilika kao u priči. Govorim ovo radi otkaznog roka. Predzadnji posao mi je bio na ugovoru na 6 mjeseci. Radio sam ga samo da vratim zdravstveno. Kada je istekao ugovor tako sam bio ljut na tu firmu i na šeficu da se nisam ni pojavio. Zove ona i pita jesam li (opet) na bolovanju ili što joj ne javim što nisam došao na posao ja joj samo kažem "moj ugovor je završio, nemam ja više ništa sa vama i spustim joj slušalicu". Poslije toga ona broji nije to način a ja njoj pred svim kolegama "Nije način ni da se kurva sa oženjenim muškarcem u firmi" (njen šef za koji su svi znali da se švaleraju ali jedino sam ih ja lično uhvatio u sobici gdje nema kamere) i bacim onaj prsluk i olovku na one pločice. Čujem kasnije od kolege da joj je sa jezika voda počela da curi.

Zadnji posao sam rekao ovako jednom kolegi koji tvrdi da čuva tajne "nemoj nikome govoriti ali mislim da ja neću produživati ugovor", naravno da je odmah otrčao šefu i rekao. Eh sada ide prava lambada. Ugovor mi završava 15-tog u mjesecu a šef mi govori da će mi ugovor biti produžen na još pola mjeseca i neće mi više produživati (kao dat će mi otkaz). Ja šutim i poslije 12-tog ne pojavljuejm se na posao. Zove on, ja se ne javljam (kao običaju), zove stotinu nekih brojeva. Uglavnom da skratim priču.. ako ti daju regres onda moraš uzeti i godišnji. Pa su oni (nesposobni u administraciji) mene zamolili da dođem na par dana na posao i onda pola mjeseca još da uzmem godišnji pa će mi dati cijelu platu. Tako da sam dobio i regres i cijelu platu i godišnji odmor. Iako sam trebao  da radim još 4 dana prije godišnjeg ja sam rekao "neću više ni sekunde da radim u ovom seljač... pardon primitivnom okruženju". Riječ je upravo o Boxmark Leather firmi netko ju je gore spomenuo, koja pravi sjedišta za Bugatti Chiron, BMW M5 ni manje ni više nego u jednoj zabiti u BiH.

Uglavnom ništa se ne mora, niti otkazni rok raditi ali da budem iskren u nekim firmama gdje su poslodavci bili dobri prema meni ne samo da sam odradio taj famozni otkazni rok nego sam i poslije dolazio da pomognem novima da se priviknu i sl. Budeš dobar prema meni ja ti duplo dobrim vraćam. Ne budeš li dobar prema meni ja sam hodajuća tempirana Bomba.

Eh sada da se malo vratimo na temu. Jezik možeš fino učiti na DW stranici. Ima interaktivni kurs ne znam do B2 čak.
Sa HR Pasošom sva su ti vrata otvorena, zapravo pasoš i ne treba, dovoljna je lična karta jer si HR (EU) državljanin.
Nemaš se čega bojati i ni za što nemaš žaliti. Gore je sve uređeno ili što kaže ona stara "zna se tko kosi a tko vodu nosi". Meni je u početku u CH (kada sam boravio po 3 mjeseca, sklapajući Mainframe (za jednu firmu koja se bavi Medicinskim simulacijama)) derala takva vrsta psihološkog pritiska da sam to osjetio na ramenima. Doslovce kada iz CH pređem u D, stresem se i kao da sam došao kući, a pomisao na Dalmaciju mi je bila kao neki san, kao sada da sanjam da živim na Maldivima ili Bora Bora. Ali sve se to promjenilo nakon drugog odlaska u CH. Tako sam se fino navikao da sam policajce u šumi zasustavljao da me odvuku do stana. (ono od dosade nema gdje nisam išao, na svako brdo se penjao svako jezero obilazio). Da ne duljim obišao sam cijelu Evropu (da cijelu) osim VB i Irske, čak i u Afriku sam išao pa i u Singapur. Njemačka je zakon, ne diraj nikoga i neće te nitko dirati kao i CH i A, dok je Francuska gorozota od države. Skandinaci su čak i bolji sa standardom od Germanije ali ubi u pojam ona gore klima. Teška depra. Zemlje Beneluxa su isto tako dobre ako ne i bolje od Germanije ali gore se uče neki čudni jezici. Mislim da na Islandu govore jezikom koji mi de facto ne možemo naučiti.

Ljetovanje u Portugalu ili Grčkoj ili Španiji ista je cijena da li zarađivala plaću u Germaniji ili u BiH, ali i sama ćeš vidjeti da li od plaće iz BiH možeš do Portugala a onda ćeš vidjeti kako ćeš to daleko lakše izvesti sa plaćom iz Germanije.

Uglavnom ne znam šta više da pišem (pišem uz kavu), lupam možda bezveze stvari. Kolega je evo mislim odgovorio ti na pitanje na postu iznad mog. Ja čekam 1. Mart pa onda ću da vidim šta će se stvarno desiti.

4 godine
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka

aaaa ja bih radije u selendru. Njihova sela su Bosanski gradovi :)

 

Ali kako bude :) Nisu mu dobro sjele odbijenice... nije naš narod navikao na to.

Iako je u par  ušao u uži krug... tako kažu.

 

 

 

Hvala :)

 

Envy

 

Prvi dio texta i on je proživio u svom prvom poslu nakon faksa.

Još je nekoliko ugovora sklopljeno zahvaljujući njemu, jer njegov poslodavac nije znao Njemački.

A s pvom najavom krize smanjena mu plaća. (Tu je pukao i dao otkaz)

 

Meni treba argumenata da ga nagovorim da ide i traži tamo posao. 

Međutim, savjeti iz uže okoline su da ide 1 godinu u ZG (netko zna nekoga) i u nekoj IT firmi stekne iskustvo.

 

Moja logika je da je bolje u DE upasti i na najniži level i početi ispočetka nego gubiti godinu u HR pa opet ispočetka u DE.

Trenutni položaj je stekao radom a ne preko veze... može se reći da je vrijedan čovjek :)

 

Ali ja nikada nisam tražila posao, poslije faksa mene je čekao posao... pa nisam mjerodavna za savjete. 

 

Zato se uzdam u vas. :)

 

13 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
M mama kaže...

Međutim, savjeti iz uže okoline su da ide 1 godinu u ZG (netko zna nekoga) i u nekoj IT firmi stekne iskustvo.

 

ne kužim tu logiku, zašto bi gubio vrijeme u zagrebu, gdje su stanovi skupi a plaće za juniore slabe.. junior će biti i u zg i u njemačkoj, no u njemačkoj može u startu imati lovu sa kojom se može živjeti, a ako se pokaže dobar i mogućnost napredovanja i respekt poslodavca..

u mojoj ex firmi u zg. su programere juniore tretirali doslovno kao potrošni materijal, sa početnom plaćom od 4-5k kn.

 

EDIT: BTW meni je super tu u selendri.. nema šanse da bi otišao u veliki grad nakon ovoga.

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
Poruka je uređivana zadnji put pet 3.1.2020 14:43 (nine).
4 godine
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka

U potpunosti se slažem. 

Stan ne bi plaćao... opet rodbina :)

Ali 2x s 40 godina kretati ispočetka mi je besmisleno.

 

Ja se nadam Augsburgu i okolici.

Još imamo malu djecu i stvarno bih voljela ljepše okruženje za njih. 

A i nisam vidjela ružnog sela kod njih. 

 

Nama je početna ideja bila dio BW Singen ili slično, ali koliko vidim 

i nema baš nešto poslova u ITu, posebno za NEstručnjake :)

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 3.1.2020 15:33 (M mama).
13 godina
offline
IT posao Njemačka

moja preporuka je, tko god može tu skroz na jug.. znači okolica rosenheima, traunstein, freilassing, bad reichenhall.. doslovno raj na zemlji, planine rijeke i jezera..

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
Poruka je uređivana zadnji put pet 3.1.2020 15:50 (nine).
Moj PC  
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
M mama kaže...

aaaa ja bih radije u selendru. Njihova sela su Bosanski gradovi :)

 

Ali kako bude :) Nisu mu dobro sjele odbijenice... nije naš narod navikao na to.

Iako je u par  ušao u uži krug... tako kažu.

 

 

 

Hvala :)

 

Envy

 

Prvi dio texta i on je proživio u svom prvom poslu nakon faksa.

Još je nekoliko ugovora sklopljeno zahvaljujući njemu, jer njegov poslodavac nije znao Njemački.

A s pvom najavom krize smanjena mu plaća. (Tu je pukao i dao otkaz)

 

Meni treba argumenata da ga nagovorim da ide i traži tamo posao. 

Međutim, savjeti iz uže okoline su da ide 1 godinu u ZG (netko zna nekoga) i u nekoj IT firmi stekne iskustvo.

 

Moja logika je da je bolje u DE upasti i na najniži level i početi ispočetka nego gubiti godinu u HR pa opet ispočetka u DE.

Trenutni položaj je stekao radom a ne preko veze... može se reći da je vrijedan čovjek :)

 

Ali ja nikada nisam tražila posao, poslije faksa mene je čekao posao... pa nisam mjerodavna za savjete. 

 

Zato se uzdam u vas. :)

 

Prije svega kao HR (EU) građanin nemaš potrebe da ideš u HR, pa makar u Africi da stanuješ a ne u BiH. Govorim ti ovo iz iskustva od mojih rodica koje imaju HR državljanstvo a Hrvatsku samu nisu ni na Jadranu vidjele. Viza ti nikakva ne treba niti pasoš, lična karta je dovoljna.

Daje nemoj se sikirati što ste 2x 40 godina (i ja se bližim za par godina 40-toj) jer ovdje u u TZ i okolici pogotovo gdje su sela sa pretežno hrvatskim žiteljima odlaze i sa 2x 60 godina (doslovce znam priajtelja koji su 2x 40 braća) odveli roditelje koje imaju po 60. godina. Bolje da sad sa 40 godina odete nego u 50-toj da se kajete i pričate "što nismo otišli sa 40".

Ako će u IT bolje da starta sa nekim nižim poslovima (pa makr to bilo mijenjanje tonera u nekoj firmi) tj. sa magarca na početku pa na konja. Jer taj magarac u Germaniji je kao zlatna kočija u BiH.
A i ti ako nećeš u IT možeš bilo gdje. Butika i more. Ako imaš položeno za Auto (kao moja rodica) možeš Linde viljuškar voziti. Gore je kolega kojem od srca zahvaljujem kada je otovrio ponovo ovaj post fino rekao "ne trebaš ti fabrikama nego fabrike trebaju tebe".

 

M mama kaže...

U potpunosti se slažem. 

Stan ne bi plaćao... opet rodbina :)

Ali 2x s 40 godina kretati ispočetka mi je besmisleno.

 

Ja se nadam Augsburgu i okolici.

Još imamo malu djecu i stvarno bih voljela ljepše okruženje za njih. 

A i nisam vidjela ružnog sela kod njih. 

 

Nama je početna ideja bila dio BW Singen ili slično, ali koliko vidim 

i nema baš nešto poslova u ITu, posebno za NEstručnjake :)

 

Kažem ti opet sa 2x 40 godina kretati ispočetka nije uopće besmisleno jer evo ti formule: 1 godina staža u Njemačkoj = 5-10 godina staža u BiH. Drži se te formule jako dobro.
Da, nema ružnog sela a neka sela mi izgledaju kao iz Bajke, ljepša čak od većine sela u Švicarskoj. Plus oko tih sela su grad-do-grada-do-grada. Ako ti slučajno nedostaje šoping po njihovim velikim tržnim centrima. A obično u sivilu klime sjevernih zemalja nekada kao u ovom periodu tipa Januar jedina su svjetla tačka.

Imaš Minhen (gdje ja volim reći prije je bilo "Svi putevi vode u Rim", a sada kažem "Svi putevi vode u Minhen") koji je tako velik grad da ga imaš istraživati cijeli život pa opet na neki način je selo jer nemaš par km od centra Minhena su seljaci koji imaju krave i proizvode mlijeko. Bio je slučaj prije X godina kada su u centru Minhena seljaci prolivali hektolitara mlijeka jer im država nije davala dovoljno poticaja. Nakon tog incidenta država je poduzela mjere i seljaci su bili zadovoljni.
U Njemačkoj gdje sam kupio BMW-a u Dahau priča nam jedan naš čovjek koji drži auto kuću ovako: "vidi šta mi država uradi, morao sam posaditi dva drveta jer imam toliko i toliko betona, mogao sam 3 auta izložiti". Proklet čovjek, a ja ga znam da je počeo tako što je kopao kanale za vodovod na bauštelama. 

nine kaže...

moja preporuka je, tko god može tu skroz na jug.. znači okolica rosenheima, traunstein, freilassing, bad reichenhall.. doslovno raj na zemlji, planine rijeke i jezera..

Isto se slažem sa tobom. Pogotovo dole oko Konštanca gdje masovno u šoping idu švicarci.
Evo i iskustva vezano za tablice. Kada se Subotom ode u Konštanc preko polovice auta je sa CH tablama, čim se vratiš u CH jedva da možeš ijedno auto vidjeti sa D tablama.

Ali donji dio Germanije je prenatrpan. Bolje bilo gdje nego u BiH, pa čak da živiš u onom Avazovom tornju i da u njemu imaš posao. Ah da, radio sam i u Avazu par mjeseci. Plaća mi bila 405 KM (210 €). Uzimao bolovanje dok mi nisu rekli da neće produžiti ugovor. Nek im ćaća radi sa 210€.

Još par iskustava vezano za Berlin.. Ljudi moji to je sada gradina sređenija nego London i Pariz.. ono nevjerojatno kada sam vidio. A 90-tih Berlin je bio najveće gradilište u Europi. Jućno od Berlina ima neka bivša fabrika Cepelina (najveća u njemačkoj) i oni su tu napravili umjetne Maldice. 11 Restorana, kino dvorana, tobogana. Iza poster sa suncem i palmama.. ulaz smiješan a kada odeš na to odmaralište kao da si ušao u neku video igricu.

Drugo iskustvo: Njemačka je socijalna zemlja i nema šanse da u Njemačkoj budeš gladna. Znam ženu koja se razbolila i koštala je Njemačku oko 3 Miliona € za liječenje.

Samo bjećati odavdje.. jer ovdje siruacija ne može biti bolja, a tko ostane prvo neće ga tko imati liječiti a dalje i da ne pričam. Kupiš novo auto a voziš ga po rupama. Iz Njemačke dođe auto staro 10 godina nije promjenjen amortizer. Ovdje kupiš novo i mijenjaj ga za 2 godine.

Eto neka iskustva ne vezano sada za IT struku, ali ako će netko da vidi ima li u tom i tom selu/gradiću posla za IT neka samo taj isti izraz ukuca u Stepstone.de, Ja u Memmingenu gdje mi je rodica od ujaka ukucao i nudi se oko 100-tinjak poslova.

Njemci neće da uče, mnogi njemci nakon završene škole idu na par godina u Australiju ili tolije zemlje da se ispuhaju pa ćeš vidjeti kod njih na univeriztetima (uvjerio se ja na jednom univerzitetu matematike) počinju da studiraju sa 22 godine u prosjeku. Kao što rekoh neće da uče, mlađe generacije navikle na iPhone i meljanje po istim a da ih pitaš šta je 802.11 ne bi znali ni da im tablu Wi-Fi zvekneš od glavu. Njemačka odavno nema matematičara da predaju i školama pa su tu uklopili inžinjere elektrotehnike. Problem i dan-danas.

Ja već imam par asova u ruakvu upravo jedan je u Ausburgu a drugi u Regensburgu  usmislu stana a čekam ovaj famozni 1. Mart/Ožujak 2020.

12 godina
offline
IT posao Njemačka

Moje iskustvo iz Berlina do sada je da se ne diskriminira na osnovi pasosa, ljudi se zaposljavaju od svuda, dobija se i relocation budget (u prijasnoj firmi je bio 2k eura, ne znam koliko je u trenutnoj), a jos vaznije, imaju i deal sa lokalnim servisom koji olaksava preseljenje (idu s vama kroz urede i pomazu oko sredjivanja papirologije, prijevodu na Njemacki itd.).

(╯- , -)╯︵ ┻━┻
 
1 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
OriginalEXE kaže...

Moje iskustvo iz Berlina do sada je da se ne diskriminira na osnovi pasosa, ljudi se zaposljavaju od svuda, dobija se i relocation budget (u prijasnoj firmi je bio 2k eura, ne znam koliko je u trenutnoj), a jos vaznije, imaju i deal sa lokalnim servisom koji olaksava preseljenje (idu s vama kroz urede i pomazu oko sredjivanja papirologije, prijevodu na Njemacki itd.).

Neće oni disktriminirati na osnovu pasoša, njima treba stručnjak pa da je i marsovac.
Pravo pitanje je hoće li oni čekati 1-2 mjeseca dok se ovdje ne riješe papiri. SA HR građanine to ide sve de facto preko noći, ali hoće li mene čekati par mjeseci je već pitanje svih pitanja.

13 godina
offline
IT posao Njemačka

ozbiljnom poslodavcu nije problem čekati ni par mjeseci za dobrog stručnjaka.

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
Moj PC  
0 0 hvala 1
4 godine
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka

Iskreno dok nisam počela aktivnije "hodati"po svijetu, nisam puno ni razmišljala o odlasku. 

Tamo (D CH A)rijetko tko radi preko 180 sati.. nekada 200. većina majki ne radi, ili radi skraćeno. I to ljudi sa nekavim SSS. 

 

Analizirajući sve, skontala sam da bih u Bosni imala život kakav želim (7 dana na more i ponekad produžen vikend otići negdje )

Suprug i ja radimo po 240 sati. Za djecu imamo sat, nekada dva vremena. Ja radim i subote. Svaku subotu. A on često iz 2. smjene ide u 1. ili iz 1. u 3. 

 

Odlaskom, budući da nikakvih dugova nemamo, i imamo ušteđevinu za nekakv start,

skontala sam da nam mjesečno treba oko 3000 Eura.

 

Po svemu što sam do sada istražila, suprug bi za početak mogao imati plaću oko 2000 +neto.

i uz 1 mini job... plus dječji.. to bi moglo biti to. 

Bez mog doprinosa na početku jer su djeca mala. 

On hvala Bogu zna jezik. Moj  je cilj savladati jezik, raditi negdje na manje radno vrijeme,

uzeti kurs vezan za struku (dipl.oec)... o tom po tom.

 

Za koji dan krećemo s aktivnim slanjem CVa i profilom na XINGu.Do sada je poslao nekoliko CVa... 

Nadat ću se da će ga netko toliko naljutiti na poslu da da odmah otkaz :))))

 

 

13 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
M mama kaže...

skontala sam da nam mjesečno treba oko 3000 Eura.

 

nemam djecu, tako da mi je teško procijeniti vaše troškove, ali žena i ja smo počeli sa 2k netto primanja (samo moja plaća), s time da me stan sa svim režijama izađe 560€..

uz sve dodatne troškove namještanja stana, ženinog tečaja itd. smo još uspijevali uštediti, tako da mislim da si čak i malo precijenila sa 3k €, sve i da vas stan izađe i 1k €, sa 2k netto ćete moći bez grča živjeti.

žena je išla na integracijski tečaj, učila jezik i prilagođavala se, i tek je nedavno počela raditi teilzeit (15h tjedno za oko 600€) + jedan mali minijob..

the problem with my brain is the left side has nothing right in it, and the right side has nothing left in it.
5 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
M mama kaže...

Iskreno dok nisam počela aktivnije "hodati"po svijetu, nisam puno ni razmišljala o odlasku. 

Tamo (D CH A)rijetko tko radi preko 180 sati.. nekada 200. većina majki ne radi, ili radi skraćeno. I to ljudi sa nekavim SSS. 

 

Analizirajući sve, skontala sam da bih u Bosni imala život kakav želim (7 dana na more i ponekad produžen vikend otići negdje )

Suprug i ja radimo po 240 sati. Za djecu imamo sat, nekada dva vremena. Ja radim i subote. Svaku subotu. A on često iz 2. smjene ide u 1. ili iz 1. u 3. 

 

Odlaskom, budući da nikakvih dugova nemamo, i imamo ušteđevinu za nekakv start,

skontala sam da nam mjesečno treba oko 3000 Eura.

 

Po svemu što sam do sada istražila, suprug bi za početak mogao imati plaću oko 2000 +neto.

i uz 1 mini job... plus dječji.. to bi moglo biti to. 

Bez mog doprinosa na početku jer su djeca mala. 

On hvala Bogu zna jezik. Moj  je cilj savladati jezik, raditi negdje na manje radno vrijeme,

uzeti kurs vezan za struku (dipl.oec)... o tom po tom.

 

Za koji dan krećemo s aktivnim slanjem CVa i profilom na XINGu.Do sada je poslao nekoliko CVa... 

Nadat ću se da će ga netko toliko naljutiti na poslu da da odmah otkaz :))))

 

 

 

Da, u pravu ste. Negdje oko tri tisuce evra je dovoljno za koliko toliko udoban zivot cetveroclane obitelji. Nesto ovisi i o tome, gdje se covjek tocno nalazi, ali ako gledam sa aspekta Hamburga, koji je jedan od najskupljih gradova u Njemackoj (sjever je izuzev Hamburga i Bremna u Njemackoj prosjecno jeftiniji od juga), ovdje je to nekako to. Mogu vam na grubo opisati nase troskove (dvoje odraslih, troje djece):

 

Stan (5-sobni, ca. 103 m2, garaza, podrum, zajednicka ostava za bicikle, isl.): 825 EUR kalt + 55 elektrika + 110 grijanje + 105 "komunalije" + 45 garaza => ca. 1.150 EUR

Telekomunikacije: 3 mobilna telefona, internet, KTV, Spotify, Netflix ca. 135 EUR

Automobil: ca. 2000 km mjesecno, odrzavanje, gorivo, osiguranje, porez: ca. 375 EUR (ca. 4.500 godisnje)

Namirnice: ca. 800 EUR

Odjeca i obuca: ca. 100 EUR (ca. 1.500 u godini za sve)

Obrazovanje, sport, kultura: ca. 250 EUR

Izleti i dopusti: ca. 600 EUR na mjesec (7.500 EUR u godini za sve)

 

Kako smo se prije nekih godinu i pol selilivan iz Hamburga "na selo", mogu i ocijenit, koliko kosta cjelokupna oprema za 5 sobni stan: 2 djecije sobe, spavaca soba, dnevna soba, radni kabinet, trpezarija i kuhinja (+ perilica rublja + razsvjeta): ca. 18 tisuca EUR (preracunato na nekih 10 godina... nekih 150 EUR na mjesec)

 

Sve skupa nekih 3.500 na mjesec za petoroclanu obitelj.

May the source be with you.
15 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
F.R.C. kaže...
* * *

A za samca? Imaš li okvirno kako bi to izgledalo.

5 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
Envy kaže...
A za samca? Imaš li okvirno kako bi to izgledalo.

 Tesko je rec. Stan vjerojatno nekih 350 evra + troskovi + oprema. Vjerojatno (preracunato sa opremom) nekih 500 do 550 za sve + 100 do 200 za opremu. Auto ostaje (ako ga vozimo) tu negdje. 300 - 400 evra na mjesec. Namirnice? Nekih 100 na tjedan/400 na mjesec vjerojatno. Odjeca i obuca? nekih 300 - 500 godisnje, ovisi o navikama, moze i mnogo vise. Na godisnjem bi prosao mnogo ugodnije, nego familije... nekih 200 na mjesec (2.500 na godinu)? Izlazci, sport, kultura, obrazovanje,... Mislim, da se brojka vrti negdje oko 1.500 - 2.000 na mjesec (orientacijski, razumije se) za udoban zivot. Ovdje govorim o netto razpolozljivim prihodcima, razumije se.

May the source be with you.
10 godina
offline
IT posao Njemačka

 

 

Okay, ekipo ovdje ste iznijeli troškove života za DE...

Dal, bi to vrijedilo i za AT?

Znam, da je to teško i nezahvalno reći, al eto da probam.

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-)
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
PzKpfw kaže...

 

 

Okay, ekipo ovdje ste iznijeli troškove života za DE...

Dal, bi to vrijedilo i za AT?

Znam, da je to teško i nezahvalno reći, al eto da probam.

 

AT jeste nekoliko skuplja, ali ne toliko, da bi to bilo drasticno. recimo u prosjeku, mozda nekih desetak procenata.

https://www.salzburg24.at/news/oesterreich/lebenshaltungskosten-in-eu-leben-in-oesterreich-deutlich-teurer-als-in-deutschland-72425329

May the source be with you.
Poruka je uređivana zadnji put sub 4.1.2020 21:44 (F.R.C.).
14 godina
neaktivan
offline
IT posao Njemačka

Koliko se dugo smije vozit automobil s hrvatskim tablicama u Njemačkoj. Shvatio sam da treba prijaviti da bi se vozio automobil hrvatskih tablica kako bi se neki porez platio.

I koliko bi mi trebalo novaca za početak života u Njemačkoj. S time da bih imao osiguran smještaj odmah koji bih plaćao 400-500 € (nisam siguran koliko bi to točno bilo) i da bih relativno brzo mogao pronaći posao jer imam nekoga tko je već tamo. I za smještaj ne treba plaćati kaucije nego odmah platiti prvu ratu, znači tih 400 ili 500 €.

 

Malo sam istraživao i za gorivo bih trošio oko 150€ mjesečno, 400€ za stan. Za hranu ne znam, ali sam vidio da se samac može za 200€ hraniti ako često kod kuće radi ručak.

Dolazimo do 750€ mjesečnih troškova za sada. Ako znate još neke troškove slobodno napišite.

Najviše me brine to za automobil i imam pitanje u vezi osiguranja za automobil.

Koliko bi ono bilo za automobil od 90 KS i imam 23 godine, imam 3 godine vozački bez ikakvih prekršaja i sudara.

Jer sam vidio da se mogu iz hrvatskih osiguranja dobit nekakvi podaci koji bi u njemačkoj vrijedili.

 

 

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: IT posao Njemačka
Envy kaže...
OriginalEXE kaže...

Neće oni disktriminirati na osnovu pasoša, njima treba stručnjak pa da je i marsovac.
Pravo pitanje je hoće li oni čekati 1-2 mjeseca dok se ovdje ne riješe papiri. SA HR građanine to ide sve de facto preko noći, ali hoće li mene čekati par mjeseci je već pitanje svih pitanja.

 Njemci su naucili cekati jer je ovdje otkazni rok 3 mjeseca, tako da bilo sta u tom ili kracem periodu je njima super.

 

Iz mog osobnog iskustva, to nikada nije bio problem ako se kandidat pokazao dobrim.

(╯- , -)╯︵ ┻━┻
5 godina
neaktivan
offline
Re: IT posao Njemačka
M0by kaže...

Koliko se dugo smije vozit automobil s hrvatskim tablicama u Njemačkoj. Shvatio sam da treba prijaviti da bi se vozio automobil hrvatskih tablica kako bi se neki porez platio.

I koliko bi mi trebalo novaca za početak života u Njemačkoj. S time da bih imao osiguran smještaj odmah koji bih plaćao 400-500 € (nisam siguran koliko bi to točno bilo) i da bih relativno brzo mogao pronaći posao jer imam nekoga tko je već tamo. I za smještaj ne treba plaćati kaucije nego odmah platiti prvu ratu, znači tih 400 ili 500 €.

 

Malo sam istraživao i za gorivo bih trošio oko 150€ mjesečno, 400€ za stan. Za hranu ne znam, ali sam vidio da se samac može za 200€ hraniti ako često kod kuće radi ručak.

Dolazimo do 750€ mjesečnih troškova za sada. Ako znate još neke troškove slobodno napišite.

Najviše me brine to za automobil i imam pitanje u vezi osiguranja za automobil.

Koliko bi ono bilo za automobil od 90 KS i imam 23 godine, imam 3 godine vozački bez ikakvih prekršaja i sudara.

Jer sam vidio da se mogu iz hrvatskih osiguranja dobit nekakvi podaci koji bi u njemačkoj vrijedili.

 

 

 

Ako cemo "regelrecht", onda do sledece registracije (sto znaci ne duze od godinu dana) za osobe, koje imaju neprekidno prijavljen boravak u Njemackoj. Koliko vidim, zaboravio si odrzavanje vozila, osiguranje, porez. Gorivo jeste znacajan dio, ali sa 1.500 km mjesecno (koliko predvidjam, da si nekako imao u vidu) mozes slobodno uzet nekih 25 centi na kilometar troskova sa autom. Osiguranje za tebe (brez kaska) bi znalo iznosit negdje oko tisucu evra na godinu. Racunaj jos porez, koji ovisi o mnogo faktora (benzin/diesel, EURO?, itd.). Racunaj i sa tim, da neka vozila, koja ne dostizu normu EURO6 imaju zabranu voznje u nekim gradovima ili djelomicno ili cak i sire. Tvoj trosak vozila bi znao biti blize 400 evrima (5.000 na godinu) no 150 (2.000 na godinu). Automobil je znacajan trosak. Imaj u vidu i to, da su norme za TÜV (tehnicki pregled) znacajno vislje postavjene. I da. Za kraj malo optimizma: tvoja osiguracnica ti mora izdat medjunarudnu potvrdu o tvojoj bonitetnoj ocjeni u HR. Ali to je tvoj posao, da redlozis osiguracnici u Njemackoj (a ne njihov).

 

Evo jos praktican primjer za Mercedes CLA 250 SB, 155 kW/211 PS, dvoje vozaca (ja i supruga), SF2 - 56% (407,38 osnova, 180,92 Teilkasko - 150 evra Selbstbeteiligung, zelena karta 9,60 evra i osiguranje putnika u vozilu do 15 Mio 20 evra) => 617,90. A za Passata (TDI) je 723,84.

 

Bitan trosak, koji nisi naveo su telekomunikacije, koje su u Njemackoj drasticno skuplje, nego kod nas na jugu. Znaci mobilna telefonija, internet, mozda Netflix, HBO, Sky,... Spotify, Apple Music, Amazon Music,... Tu mozemo brez ikakvog pretjerivanja stavit pocetnu stavku na 50 evra (pa na gore). Odjeca i obuca, kozmetika? Cigarete (x2 napram Hrvatskoj)? Sa 200 evra na mjesec za namirnice ces na dugi rok tezko proc. Samo ce te voce i povrce kostat 100 evra na mjesec. gdje su ostale namirnice... od WC papira do praska za pranje rublja i ostalog, pre no sto dodjemo do hrane. Poslije 11 sati na poslu covjeku nije do kuhanja... jedan topli obrok za vrijeme rucka je balzam. Cijena? 7 ili 8 evra u lokalima, koji se bave tom ponudom. Znaci namirnice (hrana i ostalo) radije podvoji. Ne podcjenjuj. Radije precijeni, pa da budes prijatno iznenadjen, nego podcijenit pa "gladovat".

 

 

May the source be with you.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice